NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Meester Veswijk zet door 37STE JAARGANG No. 40 12 MAART 1971 LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrjjdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. HET NIET INGEKOMEN STUK In de regel opent een voorzitter de vergadering, leest een secretaris de in gekomen stukken voor en arresteert de voorzitter onder dankzegging de no tulen. Maar als we de officier van justi tie goed begrepen hebben, ging het bij de plaatselijke vakbondsafdeling heel anders toe. Daar opende secretaris een vergadering, die geen vergadering was, las de penningmgeester een niet-ingeko- men stuk voor en arresteerde de politie onder dankzegging de voorzitter. De politierechter moest nu de voor zitter wel enkele vragen stellen, om die afwijkende gang van zaken te laten op helderen. „Zat u niet voor, die avond?" begon hij. „Nee, edelachtbare, ik zat achter, aan de tap." „Een voorzitter hoort toch in de ver gadering thuis, die moet vóórzitten en de vergadering openen." „Het bestuur had me verzocht achter te gaan zitten. En de secretaris zou de vergadering leiden." „Zo, u was d'r dus al achter, dat het bestuur er achter gekomen was wat u gedaan had." „Tja, daar kim je niet altijd vóór zijnsprak de voorzitter wijsgierig. „O, maar daar is wel wat tegen te doen. Dan moet u niet stelen, dan on dervindt u er ook geen nare gevolgen van." De voorzitter ontkende heftig, dat hij gestolen had. Hij had tijdelijk iets uit de kas geleend, omdat hij toevallig éen paar kwitanties moest betalen toen hij geen geld in huis had. En dat gebeurde wel meer. Dat zal de penningmeester ook wel eens gedaan hebben, meende hij. De ene dag iets uit de kas lenen en het de volgende dag weer terugleggen. „Het is helemaal niet teruggelegd", wist de politierechter. „Nee, omdat ze me in een cel gegstopt hebben. Ik kreeg de tijd niet om m'n portemonnee tevoorschijn te halen." „Dat had dan toch nog wel vóór de vergadering kunnen gebeuren?" „Toen had ik 't nog niet in m'n por temonnee." „Dat geloof ik graag. Het ging ge loof ik om zo'r. drieduizend gulden!" „Tweeduizend negenhondervijf en tachtig gulden en vijfenzestig cent." „Dat kunt u nou nog niet eens terug leggen." „Nee, omdat ik in de cel zat. Ik kon hier m'n brood nog niet eens verdienen, laat staan een auto." „U verdient helemaal niet genoeg om een auto er op na te houden. Waar had u de benzine van willen betalen? En de reparatiekosten. En dan nog de verze kering?" „O, dat is het ergste niet. Dat is een kwestie van organisatie." „Jawel, u had toch die geldkist van de organisatie thuis staan, zult u be doelen. Maar wie geeft u het recht de organisatie ervoor op te laten draaien?" De penningmeester werd naar voren geroepen. Als getuige. Hij bevestigde, dat er een tekort was geconstateerd in kas van 2.985.65. En dat allemaal in de zeventien dagen tijds, dat de voorzit ter de geldkist had meegenomen „om de kas te controleren." „En wat hebt u toen gedaan?" „Ik schreef een ingekomen stuk, uwe- dele." „O, dat is dat niet-ingekomen stuk dus." „Pardon, uwedele. Dat stuk is wèl geschreven en wèl bij de secretaris in gekomen maar de voorzitter wou het niet in de vergadering hebben. Die zei dat hij met een paar dagen het geld weer had en dat we ons nergens druk over hoefden te maken." „O, u bedoelt dat u een brief schreef en dat de secretaris die wel als ingeko men stuk in de vergadering wou voor lezen, maar dat de voorzitter dat ver bood?" „Dat wou hij verbieden, jawel uwedele, maar toen verboden wij de voorzitter om iets te verbieden en toen hebben wij de voorzitter niet toegelaten in de spoed vergadering en heb ik m'n eigen brief zelf voorgelezen. Dan was het geen in gekomen stuk en behoefde het niet of ficieel bij de bond aanhangig te worden gemaakt." Daarna kwam de secretaris nog ver klaren, dat het eigenlijk helemaal geen vergadering was. Met opzet niet, om de bond er maar buiten te laten. „Anders staan de kranten er direct vol van", meende hij „en wat heb je aan die tram melant. Daarom hebben we geen offi ciële vergadering uitgeschreven en geen pers uitgenodigd, maar alleen de leden opgetrommeld om te overleggen wat we moesten doen. Maar toen de penning meester verteld had wat er aan de knik ker was, hebben de leden besloten de politie erbij te halen. Toen kwamen ze hem arresteren." De officier wist nu wel genoeg. Hij vond het een ernstig geval van ver duistering en misbruik van vertrouwen, als een bestuurslid dat het vertrou wen van de vereniging geniet gelden gebruikt die eigendom zijn van de leden samen. Dat is geen gebruik, maar mis bruik en een zich wederrechtelijk toe eigenen. Want als iemand geld wil le nen, heeft hij toch in elk geval de toe stemming nodig van de eigenaar. En dat is in dit geval de hele vereniging en niet alleen de voorzitter of de penning meester. Zelfs niet alleen het gehele bestuur. Boete vond hij zinloos, die kan de verdachte toch niet betalen. Of hij zou het geld ervoor ergens gaan wegne men. Daarom vorderde hij een gevan genisstraf van drie maanden. In zijn „laatste woord" vertelde de voorzitter, dat hij de auto zou verkopen en het geld wat hij daarvoor beurde, wilde terugstorten in de kas. „Als u dat nou éérder gedaan had, zou het gescheeld hebben in de eis", meende de politierechter. Hij vond de oplossing door te vonnissen met drie maanden, maar met aantekening dat er twee maanden voorwaardelijk zouden zijn met een proeftijd van twee jaar, in dien de verdachte binnen dertig dagen de kas weer zou hebben aangezuiverd. ..Tot het volle bedrag", zei hij er na drukkelijk bij. „Ik neenVgeen genoegen met een mindere opbrengst van de auto. Dan verkoopt u desnoods uw televisie ook maar." d'ARGENTY (Nadruk verboden). WIE - WEET. Appel. Een van de twee manen die de planeet Mars rijk is, Phobos, blijkt geen helemaal ronde vorm te hebben, zoals werd aangenomen, doch de vorm van een appel. Dit wees een door de Mariner-7 gemaakte foto uit. Deze werd genomen in 1968, dank zij de constrast- rijke opname kon men deze vorm nauw keurig berekenen. Bacterie. De in 1967 op de maan ge lande Surveyor III is gedeeltelijk naar de aarde gebracht door de bemanning van de Apollo-12. Tot ieders verbazing bleek dat de teruggebracht delen na 3 jaren levende bacteriën vertoonde. Het bleek dat de bedoelde Surveyor niet he lemaal steriel is geweest en de bacte riën hun verblijf zonder zuurstof konden overleven. Horizon. De mislukte vlucht van de Apollo-13 ontnam Amerika tevens de kans na te gaan hoe mensen zich ge dragen op meer geaccidenteerd terrein dan dat waarop de beide eerdere maan landingen plaatsvonden. Ook het toe komstige gebruik van maanjeeps had men willen testen. Zeker met het oog op het feit dat men elkaar tijdens lange re tochten uit het oog zal verliezen, om dat men door de veel kleinere maan- oppervlakte vlugger achter de horizon verdwijnt. Fall-out. Amerikaanse geleerden zijn onlangs tot de conclusie gekomen dat de gevolgen van radio-actief afval, de fall-out na een atoombom-ontploffing veel erger en vooral langduriger zijn dan werd aangenomen. Men nam tot nu toe aan dat deze gevolgen na 10 jaar zouden zijn te verwaarlozen. Nu blijkt dit de dubbele periode te zijn. Ook been kanker en leukemie namen eerder toe dan af. Televisie-bier. Australische geleerden gingen na wat er waar is van de bewe ring dta T.V.-kijken glaucoom (staar) verwekkend zou zijn. Al spoedig kon worden vastgesteld dat het niets met elkaar te maken heeft. Hiertoe mat men van verschillende groepen proefpersonen de inwendige oogdruk al dan niet bij T.V.-kijken. Wel kon men vaststellen dat deze druk door wat bier te drinken afneemt, wat het oog ten goede komt. Tonijn. In de Pacific ontdekte men onlangs een zeestroom, waar men die zeker niet verwachtte. Het betrokken gebied stond bekend als ongeveer ge lijk aan de Sargasso-zee, als het ware „stilstaand" water, broedplaats voor ve le vissoorten. Men vermoedt dat de nieuwe stroom de bakermat voor tonijn is, die van daaruit over de gehele oce aan wordt verspreid. Dit kan van groot belang voor de tonijnenvangst zijn. WAARDERING VOOR KLEUR De Nederlandse industrie heeft vorig jaar een opmerkelijke waardering ge toond voor moderne stromingen in onze maatschappij. Zo werd onlangs de Sik- kensprijs 1970 aan de hippies toegekend, met als argument dat men waardering had voor deze groep jongeren, die door de wijze waarop zij zich kleedt en siert, zijn omgeving inricht en beschildert met vaak sterk sprekende kleuren, de sa menleving een „andere" kleur heeft ge- ggeven. Eigenlijk lag de Talenprijs In ternational 1970 op eenzelfde vlak. Deze werd begin van dit jaar toegekend aan de bekende Engelse schilder Richard Hamilton. Zijn werk was de aanzet van wat over de gehele wereld later de „pop-art" werd. Hij behoort tot de groep kunstenaars, die in de jaren vijf tig en zestig de Europese kunst tot nieuwe en ongekende bloei heeft ge bracht. De pop-art mag dan een beetje uit het gezichtveld zijn verdwenen, zij leeft echter nog steeds voort in de term „pop-muziek". (CONSU) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogetyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ziekengeld. I vernam dat als je in de ziektewet zit en je trouwt terwijl je nog riiet genezen bent verklaard door de behandelende arts, de uitkering die je ontvangt gewoon doorgaat. Wat moet ik doen om aanspraak op uitkering te doen gelden? Uw brief is wel erg onvolledig, want u schrijft niet of u van het vrouwelijk of het manlijk geslacht bent, wat voor werk u doet, of al dan niet ontslag is gevraagd voor het hwelijk enz. Wij ne men aan dat het gaat om een vrouwelij ke werkneemster, die geen ontslag heeft gevraagd. Het dienstverband gaat dan ewoon door, ook na het huwelijk en zij blijft dus verplicht verzekerd en heeft uit dien hoofde dus ook recht op zieken geld. Informeert u dus nog even bij uw werkgever of de bedrijfsvereniging die het ziekengeld uitkeert. Vocht. Hoeveel liter vocht kan er in het beddegoed geabsorbeerd worden zonder het gebruik van een elektrische verwarmingsdeken? 2. Kunt u mij ook vertellen of Napoleon nog in één van die oude gebouwen in Bath heeft ge woond Aangezien voor deze rubriek geldt: niet meer vragen dan over één onder werp tegelijk, zullen wij uw eerste vraag bij een volgende gelegenheid beant woorden. 2. Na de inlijving van ons land bij Frankrijk op 9 juli 1810 bracht keizer Napoleon met zijn gemalin Marie- Louise een bezoek aan Holland, dat duurde van 23 september 1811, toen hij na een inspectie te paard van de ka- naalkust in een vissersbootje te Bres- kens arriveerde, tot 31 okt. 1811, toen hij uit Nijmegen vertrok om via Kleef ons land weer te verlaten. Op zondag 29 september reisde hij van Vlissingen naar Terneuzen om daar de nieuwe oor logshaven, het dok en de magazijnen te inspecteren. Diezelfde dag nog scheepte hij zich weer in op zijn jacht en liet zich eerst naar het fort Bath en ver volgens naar Antwerpen varen, waar hij tot 4 oktober verbleef en de tocht voortzette via Willemstad naar Helle- voetsluis. Deze gegevens worden ver meld in het werk „Napoleon in Neder land" door C. F. Gijsberti Hodenpijl uitg. De Erven F. Bohn, Haarlem, 1904. Hier uit blijkt, dat het bezoek aan fort Bath, waarbij de keizerin hem niet vergezelde, slechts enige uren in beslag heeft geno men. Hondenkennel. Wij zijn vaak enkele weken niet thuis en willen dan onze herdershond in een kennel of hónden- hotel in de omeving ondei brengen. Weet u een goed adres met prijzen? Aangezien het in deze rubriek niet de gewoonte is bepaalde adressen te noe men, aangezien wij daarmede andere niet genoemde adressen zouden kun nen benadelen, lijkt het ons het beste dat u zich persoonlijk in verbinding stelt met de Ned. Herdershondenclub, secr. mevr. B. P. Geverding-Turion, Twaalfmorgen 9, Reeuwijk Z.H., tel. 01820-15798. Hier zal men u wel be trouwbare adressen kunnen opgeven. W.A. schoolpérsoneel. Hoe ver reikt de w.a. van het personeel van de school in het verplichte speelkwartier, als de verzekering zegt niet aansprake lijk te zijn. Welk wetsartikel zegt dat het personeel aansprakelijk is? In het Burgerlijk Wetboek worden enige artikelen gewijd aan de wettelijke aansprakelijkheid en speciaal ook be treffende die van het onderwijzend per soneel van een school. Het lijkt ons goed het daarin bepaalde te citeren als antwoord op uw vragen dienaangaande. Art. 1401 luidt: Elke onrechtmatige daad waardoor een ander schade wordt toegebracht, stelt diegene door wiens schuld die schade is veroorzaakt, in de verplichting om deze te vergoeden. Art. 1403 bepaalt onder meer, dat hij niet alleen verantwoordelijk is voor welke schade door zijn eigen daad veroorzaakt is, maar ook voor die welke veroor zaakt is door de daad van personen, voor welke men aansprakelijk is, of door zaken, welke men onder zijn opzicht heeft. Krachtens dit bepaalde zijn o.m. schoolonderwijzers verantwoordelijk voor de schade, veroorzaakt door hun leer lingen gedurende de tijd dat deze onder hun toezicht staan. De afwijzing van de schade-uitkering door een verzekeraar kan berusten op de zgn. „disculpatie- clausle" (Lat. disculpare rechtvaar digen, van blaam zuiveren). Deze houdt in dat de hiervoor vermelde verantwoor delijkheid ophoudt als de ouders (voog den) en schoolonderwijzers kunnen be wijzen dat zij de daad voor welke zij aansprakelijk zouden zijn, niet hebben kunnen beletten. In een dergelijk geval beslist de kantonrechter over het al dan niet aansprakelijk zijn. VERGEET DE KALK NIET De resultaten van het grondonderzoek tonen overduidelijk aan dat het met de kalktoestand van zeer veel percelen bouwland op onze zand- en dalgronden ernstig gesteld is. Deze toestand wordt verergerd, doordat er jaarlijks grote hoeveelheden kalk verloren gaan, ener zijds door opneming door het gewas, anderzijds door uitspoeling. Het gevaar voor verzuring van onze gronden is de laatste jaren nog groter geworden, doordat verschillende mest stoffen minder klak aanvoeren of zelfs zuur reageren. Door het gebruik van mengstoffen wordt eveneens kalk aan de grond onttrokken. Om de pH op een gemakkelijke en goedkope wijze op peil te houden, is het gebruik van Thomasmeel aan te raden. Deze fosfaatmeststof levert per ton nog ca. 400 kg werkzame kalk. Een goede kalktoestand is het funda ment voor een hoge plantenproduktie. Een verwaarlozing van de kalk voor ziening leidt onherroepelijk tot slechte bedrijfsresultaten. WEMELDINGE Van 14—20 maart 1971 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.07 5.24 10.43 10.54 Maandag 5.34 5.51 11.09 11.22 Dinsdag 6.00 6.16 11.40 11.51 Woensdag 6.30 6.50 12.08 Donderdag 7.00 7.25 0.19 12.42 Vrijdag 7.40 8.06 0.59. 1.22 Zaterdag 8.27 9.04 1.50 2.18 door GERRIT FRANSEN 13) Deze luisterde, knikte een paar keer en zegde toe, dat hij de volgende mor gen even zou komen kijken. Dat deed hij, samen met Sellema. Tenslotte was zijn conclusie: „Daar zit wel brood in; een paar kamertjes zijn er altijd van te maken." Tegen Dinie zei hij niets. Ook niet, toen de werklieden boven bezig waren onder Frans' toezicht. Ze keek van haar vader naar haar moeder, maar geen van beiden reageerden. Nieuwsgierig vroeg ze uiteindelijk: „Wat is dat toch voor een gespook daar boven? Wie is er zo heftig aan het timmeren?" Vader Sellema had enkel geknipoogd. „Ga maar eens kijken." Met grote sprongen nam ze de beide trappen naar de zolder, die al in twee vertrekken was gescheiden en blikte in de ogen van Frans Veswijk, die ze na tuurlijk kende, in die van een timmer man en last but not least in die van Evert. Met grote ogen stond ze even te kijken. „Wat betekent dit? vroeg ze, al half begrijpend. Frans grinnikte en wees op Evert. „Vraag het hem, jongedame; hij weet er alles van. Ik ben hier maar knechtje." Evert pakte haar bij de arm, sloot de zolderdeur achter zich en dwong haar op een traptrede te gaan zitten. Hij haalde een ring uit zijn zak en hield die haar voor. „Als jij die terugneemt, lief je, kunnen we met een week of wat trouwen. Frans maakt daar hij wees naar omhoog twee kamers voor ons; er komen nog een paar grotere ramen in het dak. Dan hebben we slaap- en een woonkamer. Je zult enkel beneden moeten koken." Ze keek hem met grote ogen aan. „Is het heus waar? Mag het van beneden?" Hij knikte. Het volgend moment la gen ze weer in eikaars armen, heftig kussend. „Ik heb zo naar je verlangd," snikte ze. „Wat een draak was ik die avond, he? Kun je het me vergeven, Evert? Wil je me weer terughebben?" „Ik vind je enkel lief," antwoordde hij eenvoudig. „Kom eens met je vinger hij schoof de ring terug zo en nu praten we nergens anders meer over dan over ons op handen zijnde huwelijk. Enneals we getrouwd zijn, wil ik dat je elke morgen mijn schoenen poetst en elke avond de vouw in m'n broek perst en zorgt voor een schone, witte zakdoek. Enne elke dag een schoon overhemd en Ze pakte hem bij de schouders en schudde hem heen en weer. „Daar meen je niets van, mannetje-in-spé, maar ik zal er voor zorgen, dat je niets te kla gen hebt Zes weken later waren ze getrouwd. Nu ben ik gelukkig, wist ze toen. Al hebben we maar een zolder, hier zetelt ons gegluk. Natuurlijk zullen we ons beperkingen moeten opleggen. Voorlopig geen kind; daarover hadden ze samen rustig gesproken en waren het er al spoedig over eens: dit is vooralsnog niet mogelijk. Niet voor we een huis heb ben. Dinie kwam overeind en liep naar de keuken, waar ze zichzelf bekeek in de spiegel. Nu hebben we dan eindelijk een huis en staat ons niets meer in de weg. Ik hoop, dat we gauw een baby zullen hebben; al spreekt Evert er nooit over, ik weet, dat hij er misschien net zo erg naar verlangt als ik HOOFDSTUK VI De eerste moeilijkheden Drie maanden verstreken. De zomer vakantie stond voor de deur, maar Dinie bemerkte de laatste dagen, dat Evert met iets zat. Wat zit hem dwars dacht ze. Moet ik er over beginnen of hem het initiatief laten? Maar we zijn toch getrouwd en als hij moeilijkheden op school heeft, waarom spreekt hij er dan niet met me over Misschien kan ik hem raad geven. En al was dat niet zo, nooit blijven rondlopen met iets, dat je waarom lucht hij zijn hart niet Je moét nooit blijven rondlopen met iets, dat je niet kunt verwerken. Enkele dagen later kon ze zich niet langere inhouden. Op een juliavond, tij dens het broodeten, vroeg ze het hem: „Wat voor moeilijkheden heb je op school, Evert?" Even schrok hij. Maar zich gelijk weer beheersend, was zijn weervraag: „Hoe kom jij op het idee?" „Lieveling, je bent mijn man ik ben je vrouw. We hebben beloofd, dat we elkaar zouden bijstaan. Lees jij het hu welijksformulier er maar eens op na, Evert. Weet je dat er onder meer in staat? Dit: het eerste doel is, dat man en vrouw door oprechte liefde verbon den, elkander trouw tot een hulp zijn. Dus moet ik jou ook, als je moeilijkhe den op school hebt, tot een hulp zijn." Het is met enige bewondering en ont zag, dat hij haar aankijkt. „Hoe weet jij dat zo goed? Ik zou geen zin meer uit dat formulier uit m'n hoofd weten." „Ik heb het vanmiddag nog eens na gelezen. Vooruit, blijf er niet mee lopen! Heb je herrie gehad met Van Bragen?" Evert schoot in een lach. „Hoe kom je daarbij Ik heb nog nooit zo'n ge makkelijk hoofd gehad. Die vindt alles goed, als alles maar reilt en zeilt, zo als het behoort. Ben je mal, er is niets aan de hand." „Jawel", hield Dinie koppig vast, „ik ken je op de prik. Jij zit met iets. Mag ik het niet weten? Het is niet, dat ik nieuwsgierig wil zijn. Maar mogelyk kan ik je helpen." „Ach, weet je wat het is... iedere klas heeft z'n moeilijkheden. Goed, er zitten een paar stokebrands in mijn klas. Er is één heel gemeen kereltje bij, ik zal maar geen namen noemen. Een paar keer heb ik hem al eens eens flink por tie strafwerk mee naar huis gegeven. Je weet, ik ben geen voorstander van laten schoolblijven. Veertien dagen ge leden had hij zijn strafwerk niet ge maakt, omdat z oals hij zei 's avonds moest helpen met hooien." „Hoe oud is die jongen?"

Scheldebode | 1971 | | pagina 1