„Een kindje krijgen" is een dure aangelegenheid V - B I S.- I Het onderhoud van planten en gazon TOERISTISCH NIEUWS BARONIE VAN BREDA KRAAMZORG-TARIEVEN EORS GESTEGEN Diepvrieskast in meer dan de helft van Zweedse huishoudingen Menu van de week Kindertoneel Schouwburg SALARISSEN KRAAM VERZORGSTERS ZIJN STEVIG OM HOOGGEGAA /V Geboorten piek valt erg mee Gemiddelde aankoop Er wordt de laatste jaren nogal eens geklaagd dat „een kindje krij gen" maar een dure aangelegenheid is en dat speciaal de kraamzorg „bijna niet meer te betalen is". En met "kraamzorg" bedoelt men dan de kraamzorg-thuis, zoals die door de kruisverenigingen geleverd wordt. Nu zijn de kraamzorgtarieven inderdaad de laatste jaren fors gestegen en bepaald niet zonder reden. Het is gemakkelijk om dan te zeggen „maar alles is de laatste jaren zoveel duurder geworden, dus waarom de kraamzorg niet De oorzaak van de stijging laat zich echter eenvoudig verklaren. De kosten van de kraamzorg worden voor zo'n 88 bepaald door personeelslasten (salarissen, sociale lasten, pensioenpremie, opleidingskos^en). En jarenlang zyn de kraamverzorgsters zwaar onderbetaald geworden, vergeleken bijvoor beeld met de gezinsverzorgsters. Zij verdienden gewoon te weinig en daardoor was het weer moeilijk meisjes voor dit beroep te vinden, vooral omdat in andere beroepen de verdiensten voor meisjes steeds ho ger werden. De laatste paar jaar zijn daarom de salarissen voor kraamverzorgsters stevig omhoog gegaan. Sinds 1967 zijn de perso neelslasten van de kraamcentra met 63 gestegen! Dat zat natuurlijk niet alleen in salarisverhogingen, maar ook in stijging van de sociale lasten, invoering van de minimum vakantietoeslag en andere zaken, waarover de kraamcentra zelf niets te vertellen hebben. Een kraamcentrum is een dienst verlenende instelling, die geen winst beoogt en aan het eind van het jaar ook geen gelden behoeft te reserve ren. Haar tarief is dus zuiver kost prijstarief. Die kostprijs kan echter van kraamcentrum tot kraamcen trum verschiLLlen. Of een kraamcen trum opereert vanuit een oud, reeds afgeschreven gebouw of vanuil een nieuw centrum met een fikse hypo theekschuld of het korps kraam verzorgsters hoofdzakelijk uit jonge meisjes bestaat of uit oudere, die aan de top van hun salarisschaal zitten of het centrum gevestigd is in een dichtbevolkte streek (grote stad) of op het platteland met lange reistijden voor de kraamverzorgsters dat zijn allemaal factoren, die ihun invloed uitoefenen op de kost prijs. Nog een andere factor is voor de tariefstijging van belang. Vroeger werd de kraamzorg stevig gesubsi dieerd. Momenteel subsidieert het rijk alleen nog in de personeelskos ten van de leiding van een kraam centrum Het provinciaal subsidie is op een enkele uitzondering na ver vallen en het gemeentelijk subsidie loopt van jaar tot jaar terug en is in ■vele plaatsen zelfs vervallen. Een niet onbelangrijke invloed op de kosten van de kraamzorg wordt ook •uitgeoefend door de vrouwen zelf, die steeds de neiging hebben hun 'bevalling te plannen buiten de va- kan tdemaanden. Hierdoor ontstaat er een geboortenpiek in de wintermaan den, waarop ihet kraamcentrum haar .personeelsbestand moet afstemmen. In de zomermaanden is er dan ech ter leegloop van 'kraamverzorgsters en dat heeft vanzelfsprekend zijn •invloed op het tarief. Een knaameen- -trum is geen seizoenbedrijf, dat in de drukke maanden meisjes aan trekt en ze in slappe maanden kan ontslaan. Het op peil houden van de deskundigheid van de kraamver zorgsters laat dat al niet toe, nog afgezien van de omstandigfheid, dat men op seizoensbasis geen kraam verzorgsters kan aantrekken. Ook dit drukt op de kostprijs. Maar zelfs al is die kostprijs hoog, dan valt het voor verplicht-verze kerden (ziekenfonds) erg mee. Want de ziekenfondsen betalen een groot deel van de kraamzorgkosten, name lijk 493,- gulden. En als men boven dien nog aanvullend verzekerd is (wat de meeste ziekenfondsleden zijn), dan wordt nog een van zie kenfonds tot ziekenfonds variërend bedrag uitgekeerd tot een maximum van 187,- gulden. Wanneer het tarief voor tien dagen interne kraamzorg dus bijvoorbeeld 730,- gulden zou bedragen (in sommige plaatsen is het minder, in andere méér), dan betaalt de verplicht- en aanvullend verzekerde hiervan hoogstens 237,- gulden en in vele gevallen zelfs maar 50,- gulden. Voor dat bedrag krijgt men tien dagen lang een deskundige hu(Lp in huis. Voor ziekenfondsleden is de kraamzorg dus bepaald niet duur„..! Anders ligt het voor particulier ver- Zekerden, want zij moeten praktisch de géhele kostprijs zelf betalen Voor hen is een tarief van (bijvoor beeld) 730,- gullden een fons bedrag. Er zijn wel verzekeringsmaatschap pijen, die bij bevalling een bepaald bedrag uitkeren, doch dat is maxi maal 250,_ gulden. Particulier verze kerden moeten dus voor de kraam zorg nogal wat opbrengen. Vaak wordt dan het tarief van het kraam centrum vergeleken met dat van het ziekenhuis of de kraamkliniek en hier en daar is wel een geval, dat het ziekenhuis goedkoper schijnt. Schijnt, want men dient wel te bedenken, dat bij een ziekenhuisbe valling het gezin verzorging behoeft, dat er koeten gemaakt moeten wor den voor bezoek (reiskosten van de man), etc. Bij kraamzorg thuis wordt niet alleen kraamzorg gele verd, maar ook het gezin wordt tevens verzorgd en het huis onder houden. Wanneer men alle extra- kosten van een ziekenhuisbevalling meerekent, zal de thuisbevalling toch goedkoper blijken. Zeker wan neer niet de huisarts de bevalling leidt, maar de vroedvrouw. Niette min blijven de kosten voor particu lier verzekerden tamelijk hoog. Het is echter de prijs, die betaald moet worden voor de welvaart. De tijld is voorbij, dat men meisjes, die een speciale opleiding van 15 maan den hebben gehad, voor een schim metje kon laten werken. En wie zal daar rouwig om zijn? ..Ecu witte kool uit Noordschartvou nog immer wachtend op de kou. las in de krant de prijzen van de sla de kool erkende zuchtend: ..Tja. mij lusten ze niet rauw". Dit is ongetwijfeld een rijmpje uit liet verleden, want het is nu bekend dat kool rauw zeer smakelijk kan zijn. Heel fijn gesneden, vermengd bijvoorbeeld met wat fijne reepjes rauwe knolselderij, geraspte appel en aangemengd met sour cream en kruiden is zo'n knapperige rauwe koolsla beslist verrukkelijk. Geef eens rauwe zuurkoolsla met aardap pelpuree en braadworst, rolpens of casselerrib en witte- of groenekools- la met rijst en goulash. Zondag, bouillon met merg; kalfs oesters, schorseneren, aardappelen, hopjespudding. Maandag: ramequin, aardappelpu ree, groene koolslayoghurt met ra barber. Dinsdag: goulash, rijst, sla; gries meelpudding met gedroogde prui men. Woensdag: bruine bonen, spek, ge bakken aardappelen; appelmoes: muesli. Donderdag: hutspot met klapstuk; vla-flip. Vrijdag: ovenschotel van prei, ge hakt, aardappelpuree, geraspte kaas en tomatenpuree; citroenrijst met vanillesaus. Zaterdag: dikke tomatensoep met stokbrood; warme beschuitpudding. Ramequin Leg in een beboterde vuurvaste schotel laagsgewijs 150 g dunne sneetjes brood en 200 g jong belegen, in plakken gesneden kaas. Klop 3 eieren met zout, peper en nootmuskaat los, doe hier Vz liter melk bij en giet het mengsel over het brood. Zodra het vocht erin is getrokken wat paneermeel over het brood strooien. Leg er een paar klontjes boter op en bak de rame quin in ongeveer 30 minuten in de oven gaar en lichtbruin. Warme beschuitpudding 4 dl melk, 10 beschuiten, 60 g suiker, 50 g boter, 4 eieren, 80 g rozijnen, kaneel. Roer de eieren met de suiker en de kaneel dooreen, voeg de melk toe, besmeer de be schuiten met boter. Week ze in het vocht, leg ze laag om laag met de rozijnen in de warme puddingvorm (beboteren en met paneermeel be strooien). Laat de pudding 2 uur au- bain-marie koken. Keer deze en be strooien met poedersuiker. Woensdag 24 maart is de Stads schouwburg weer helemaal voor de kinderen. Het Limburgs Jeugdtoneel komt naar Breda en hoopt dat het ook deze middag weer een dolle boel wordt. Kaartjes kosten f 1,75 (individueel) en f 1,25 (in groeps verband). Ze zijn verkrijgbaar bij het jeugd- en Jongerencentrum. Nieuwe Ginnekenstraat 18, Breda. Zaal open vanaf 2 uur. Aanvang half 3. Ongeveer 1,5 miljoen Zweedse huishoudingen iets meer dan de helft van het totaal beschikken over eigen diepvrieskasten. Naar verluidt is deze dichtheid groter dan in enig ander land, groter ook dan in de Verenigde Staten waar één van de drie huishoudingen de be schikking heeft over een eigen diep vrieskast. Tijdens de eerst acht maanden van het afgelopen jaar steeg de consumptie van diepvrieslevensmid delen in Zweden met acht procent, terwijl volgens genoemd Bureau de jaarlijkse omzetwaarde van dit soort produkten kan worden geraamd op circa 900 rnilj. kr. Gedurende 1969 werden door de Zweedse kleinhandel meer dan 500 miljoen verpakkings-units aan diep vries-levensmiddelen verkocht, waardoor in dat jaar het gebruik kon stijgen met niet minder dan 22 procent. Naar uit een onderzoekis gebleken koopt 94 procent van alle Zweedse huishoudingen wel eens diepvries-levensmiddelen. Van de bijna 2.400 huishoudingen die bij dit onderzoek waren betrokken, kocht 48 procent dit soort artikelen één- of tweemaal per week. zes procent drie- tot viermaal per week en twee procent elke dag: dertig procent kocht minstens eens per maand diepvrieslevensmiddelen. Uit het on derzoek bleek verder dat huishou dingen met hogere inkomens vaker diepvries-levensmiddelen kopen en in grotere hoeveelheden. Een ander onderzoek dat door het Zweedse Diepvriesbureau werd ge houden in een grote coöperatieve supermarket buiten Stockholm, toonde aan dat de gemiddelde con sument per winkelronde 95 kr. be steedt aan levensmiddelen, waarvan dan elf procent aan diepvriespro- dukten. Ongeveer 75 procent van de dui zend ondervraagden verklaarde de beschikking te hebben over een ei gen diepvrieokast. Het bleek ook, dat deze categorie driemaal zoveel besteedde aan diepvriesprodukten dan degenen zonder eigen diepvries- kast. Het betrekkelijk hoge bedrag dat in deze supermarket wordt uitgege ven door de gemiddelde koper, kan grotendeels worden verklaard uit het feit, dat dit pand is gelegen op enige afstand van de hoofdstad en dat het voorzien is van ruime par- keermogeiijkheden voor de klanten waarvan velen slechts eenmaal per week hier hun boodschappen komen doen. Een van de bekende tuinspe- cialisten verstrekte ons wat gege vens over tuinonderhoud. In de meeste tuinen staan wel rozen. De bemesting er van is zeer belang rijk. Hel algemeen advies is: ge bruik natuurlijke mest. Mestkor- rels kunnen hier de oplossing bie den. een kilo-doos (10 - 15 m2) k" niet meer dan 2,55. Meestal zitten de eerste groene en rose bladluizen reeds in het voorjaar op de jonge loten. Ook dan begint, zonder dat het te zien is, de schim mel die later 't zgn. „wit" doet ontstaan, te woekeren. Beide plagen betekenen veel groeiremming, blad en knopschade, waardoor minder ro zen komen en deze vaak misvormd zijn. Met een Olga-fleur spuitbus (v.a. f 3,95) kan de plaag worden aangepakt. Deze spuitbus kan ook gebruikt CONSERTEN SOFT MACHINE 20 maart Het Turfschip, Breda PROVADYA? zaterdag 13 maart EASTERN JAM pop uit Rotterdam zaterdag 20 maart FILM getekende politieke satirische film vrijdag 26 maart FILM 8 mm 21.00 uur open screening zaterdag 27 maart COSMIC DEALER pop 20.30 uur VESTZAKTHEATER DE TRAPKES woensdag 17 maart WAVELENGTH film van Michael Snow le prijs filmfestival in Knokke '67 3 films van Stan Brakhage, een van de eerste meest beroemde under ground cineasten. worden voor de bestrijding van in secten in heesters en border planten. Luizen, sprint, rupsen, kevers, schuimbeestjes, thrisp, wantsen zijn de meest bekende belagers. Het grasgazon moet goed bijge houden worden. Dat kan met een handmaaimachine v.a. f 45) of zelfs met de schaar maar wie het gazon sneller en gemakkelijker wil onderhouden doet er goed aan een elektrische maaier te kopen. Wolf heeft ar al vanaf f 238. Heeft men geen stroomaansluiting of zijn er veel hindernissen in de tuin dan kan de accumaaier of benzinemaaier uit komst brengen. Prijzen v.a. f 296. Wolf brengt ook een veegmachine (v.a. f 194) waarmee het gazon in een ommezien wordt gereinigd. Het blad van een grasplant bestaat voor 75% uit water. Daarom is het zo belangrijk voor een grondige be sproeiing te zorgen, zodat het gazon ook op warme dagen zijn gezond en fris uiterlijk behoudt. Gazonsproeiers zijn er al vanaf f 9,95. SPIEGHEL DER GEWESTEN De VW Breda heeft in het kader van de ANWB-serie „Spieghel der Gewesten" een weekendarrangement georganiseerd in het interessante Brabant op 3, 4 en 5 april a.s. Het arrangement is volledig verzorgd en omvat logies in uitstekende hotels inclusief lunches, diners en excursies. De auteur en Brabant-kenner Jan Naaykens vertelt als introduktaie iets over heden en verleden van Brabant. Een charmante WV-hostess bege leidt de gasten op „de Historische Kilometer" door Breda, gevolgd door een historisch-cultureel en culinair gebeuren in Slot Loevestein. Hele maal in de oude sfeer met kaarsen, open houtvuren en een echte trouba dour. Op het programma staat boven dien een bezoek aan de volkssterren wacht „Simon Stevin" in Hoeven en aan het bekende klooster St. Catha- rinadal in Oosterhout. De arrangementen zijn „all-in" en kosten voor leden ANWB 181,50 (kamer zonder douche) of 194, (met douche). Voor niet leden worden deze prijzen verhoogd met 5, Boeking is mogelijk bij alle ANWB- kantoren, ONDERZOEK NAAR VESTIGINGS MOGELIJKHEDEN VOOR KAM PEERBEDRIJVEN IN DE BARONIE VAN BREDA EN WEST-BRABANT. De laatste jaren vertoont het aan tal campingovernachtingen in De Baronie van Breda en West-Brabant een sterk stijgende tendens. Vooral 1970 heeft een spectaculaire stijging te zien gegeven. West-Brabant boekte in 1970 - 733.500 overnachtingen. Ten opzichte van 1969 een stijging van meer dan 24%. De overnachtingen in De Baronie van Breda stegen tot 1.241.500. Ten op zichte van 1969 een stijging van 45%. Uit deze cijfern blijkt wel, dat de belangstelling voor hot, seizoenkam peren in dit gebied zo groot is, dat er een direkte relatie is onitstaan tussen de beschikbare kampeerakkomodatie en de groei in het aantal overnach tingen. Met andere woordien: de toe name in het aantal overnachtingen wordt primair bepaald door het aan tal beschikbare plaatsen. Dit heeft de Streek VWs De Ba nende van Breda en West-Brabant er toe gebracht een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheden tot vesti ging van nieuwe kampeerbedrijven in haar werkgebied. Zij hebben daartoe die medewerking ingeroepen van de bij haar aangeslo ten 40 gemeenten. Het onderzoek heeft geresulteerd in een vrij uitvoe rig overzicht van beschikbare moge lijkheden in een aantal gemeenten. De VWs beschouwen het thans als huw taak eventueel gegadigden te confronteren met deze mogelijkheden en op die wijze daadwerkelijk bij te dragen tot een verantwoorde uitbrei ding. De Streek VWs De Baronie van Breda en West-Brabant zijn gaarne bereid met serieuze geïnteresseerden te overleggen en kontakten te leggen met de gemeenten. Correspondentie kan centraal worden gericht aan: Postbus 399,Breda. CATCH IN BREDA Op zondag 21 maart a.s. wordt voor de tweede maal het „Turfschip" te Bre da herschapen in eetn sportpaleis met een „arena", waarin keiharde inter nationale catch-cracks tegenover el kaar zuJen staan. D catch-.voo r.stelll ing vindt plaats om 20.00 uur. Entree vanaf 5, WINTERBOOTTOCHT DOOR DE BIKVBOSCH 'Zondag 21 maart a.s. vort rekt om 14.00 uur vanuit de jachthaven te Drimmolon een comfortabele en ver warmde rondvaartboot, voor de laat ste winterhoottoeht door de Bieobosch Tijdens deze tocht wondt via een ge- i11 iiiisl.aMailie toksl en uitlog ge geven over dit unieke gebied. Duur van de tocht 2 uur. Prijs volwassenen f4,50, kinderen f3,— (4 t/m 12 jaar). KUNST- EN ANTIEKMARKT IN DE GRAANBEURS TE BREDA. Op 27 en 28 maant a.s. wordt in de Graanbeurs te Breda wederom een kunst- en antiekmarkt gehouden. Deze markt geniet altijd grote be langstelling en is geopend op beide dagen van 10.00 tot 18.00 uur. Entree f 0.50 per persoon. WANDELEN IN HET MASTBOS VAN BREDA De natuur biedt een uitstekende gelegenheid voor de aan zijn stoel en auto vastgekluisterde mens, om zich lichamelijk fit te houden. Wan delen in de bossen is geen oveihodige luxe meer. De ANWB heeft in dit verband op 13 en 14 maart ajs. drie routes uitgezet in het Bredase Mastbos. De lange route is 20 km. en loopt ook een stukje door het Ulvenhoutsebos. De rruldi-route is 13 km. lang en de mini-route IVz km. Vertrekpunt op beide dalgen is eer mobiel ANWB-kantoor bij hotel Mastbos, Breda. Vertrektijden zijn tussen 9.00 en 14.30 uur. MOTORCROSS OP DE TERREINEN VAN BOSBAD HOEVEN, GEMEEN TE HOEVEN. Zondag 28 maart a.s. om 13.30 uur gaan de deelnemers aan deze motor cross, georganiseerd door de West- Brabantse Motorclub te Etten-Leur, van start. (Secretariaat p/a de heer A. Klep, tel.: 01608-4326). De wedstrijd wondt verreden onder de bepalingen van de K.N.M.V. Er wordt deelgenomen door 50 cc, 250 cc en 500 cc motoren. Deelname aan de zijspanklassc is bijzonder groot, waaronder deelnemers uit België en Duitsland. De entreeprijzen zijn: volwassenen f 4,kinderen f 1.

Scheldebode | 1971 | | pagina 8