WALDO DE LOS RIOSr KLASSIEK ik NIEUWE MUZIEKSTIJL Sprinkler bluspakket IN TIEN JAAR 42 VEILINGEN MINDER VOOR PUUR WATER SPORT PLEZIER Jazi Pop MANFRED MANN CHAPT. Ill VLEES NOCH VIS? Doe liet zelf In alle tijden zijn componisten en arrangeurs bezig geweest om de „klassieke muziek" in te passen in de diverse nieuwe muziekstijlen. Bij vele pogingen was de mislukking bij voorbaat al verzekerd, bij andere pogingen trok men de schouders op en zei men: Voor mij hoeft dat niet en slechts voor enkelen was het weggelegd de top van de „waarde- ringsiadder" te bereiken. Een derge lijk succes lijkt weggelegd te zijn voor Waldo de los Rios een nog vrij jonge, begaafde componist en arran geur, die de sensatie van 1971 be looft te worden. Zijn laatste LP: „Sinfonias" lost al een gedeelte van deze beloften in. Dc pure klassieke muziek van Beethoven, Mendelssohn, Tschai- kowsky voorzag hij op deze plaat van een fijn ritme, waardoor deze muziek op het hedendaagse publiek werd afgestemd, zo zelfs dat na een succesrijke verkoop van deze lp in Spanje en Zuid-Amerika ook in Ne derland de victorie is begonnen. Dacht men bij Negram de plaat slechts te kunnen importeren, spoe dig moest men echter overgaan tot een eigen persing door de sterk toenemende vraag naar deze elpee. Radio en teevee hebben daarbij bo vendien de aandacht op deze plaat gevestigd door ze regelmatig ie draaien. Wie is dan wel deze succes volle componist en arrangeur? Waldo de los Rios werd in Buenos Aires, Argentinië geboren als de zoon van een musicus en Martha de los Rios toentertijd ongetwijfeld de belangrijkste vertolkster van de Ar gentijnse volksmuziek. Reeds op jeugdige leeftijd moest Waldo mee op tournee door Zuid- en Centraal- Amerika om zijn moeder te begelei den op de piano. Van haar kreeg hij dan ook de liefde voor de volksmu ziek overgedragen, maar zijn muzi kale vorming kreeg toch meer ge stalte toen hij op 14-jarige leeftijd werd toegelaten tot het ..Carlos Lo pez -Buehardo"-conservatorium. al waar hij slaagde voor de leraarsbe voegdheid. In zijn studietijd ..speelde de" hij vaak met microfoons en andere elektronische opnamesyste men omdat de grammofoonplaat hem mateloos fascineerde. Tijdens zijn diensttijd kreeg hij de. gelegen heid om dc folklore van het land intens te beleven en zette hij deze muziek op de plaat, hetgeen zijn eerste succes werd. Spoedig kreeg hij opdrachten tot het componeren van filmmuziek bij specifieke Zuid- amerikaanse films en kon hij daar voor dankbaar gebruik maken van de folklore- en volksmuziek van ge heel Zuid-Amerika. In 1962 verliet hij Argentinië en vestigde hij zich te Madrid, alwaar hij veel arran geerde in het populaire genre voor Raphaël, Angeles, Mari Trini, Pekc- nikes. Maria Ostiz en Karina, de vertegenwoordigster voor Spanje tij dens het Eurovisiesongfestival te Dublin. En wie kent nog niet „Song of Joy" van Miguel Rios, waarvan de muziek werd gecomponeerd door Waldo de los Rios. Van deze compo nist-arrangeur zullen wij ongetwij feld nog veel te horen krijgen in de komende jaren. W aiao ae tos Rios tijdens de opname van de plaat „Sinfonias". Op de voorjaarsbeurs brengt Bronswerk een sprinkler blus pakket, welke een volwaardige installatie omvat. Dooi een grondig doorgedachte standaar disatie is het monteren van een dergelijke installatie zo eenvou dig, dat het in feite een doe- het-zelf-pakket is geworden. Bronswerk-,automatic" instal leert normaal grote brandbevei ligingssystemen. Reeds lang heeft dit bedrijf zich gereali seerd, dat er grote behoefte be staat aan een werkelijk goede installatie voor partiële beveili ging, welke op eenvoudige wij ze te monteren is, tegen een aantrekkelijke prijs. Hierdoor kan de prijs ook zo laag worden gesteld, dat de aanschaf voor geen enkel be drijf of instelling nog een be zwaar behoeft te zijn (f 790 tot f 1500). Het gehele pakket bestaat uit een alarm-eenheid, alarmschei met daarbij de benodigde lei dingstukken en fittingen plus 2, 4. 6, 8 of 10 sprinklers en een gelijk aantal reservesprinklers. Verder worden meegeleverd al le nodige bevestigingsmateria len. Het geheel is vergezeld van een duidelijke aanwijzing voor montage, instelling onderhoud en controle. Iedere sprinkler bestrijkt een oppervlakte van ea. 10 m2, zo dat het bluspakket geschikt is voor de beveiliging van ruimten van respectievelijk 20, 40, 60, 80 of 100 m2. De geleverde sprinklers, zijn afgesloten door een smeltveiligheid. Reeds bij een begin van brand loopt de temperatuur bij het plafond snel op, waardoor de veiligheid van de betreffende sprinkler smelt en het water kan uitstro men. Door het uitstromen van het water wordt ook de schakelaar op het schakelpaneel omgezet, daardoor de alarmschei in wer king treedt. Hierdoor kunnen snel alle nodige maatregelen worden getroffen. De installatie is op een eenvoudige manier te testen. Vanaf 1961 tot 1971 is het aantal veilingen ,dat aangesloten is bij het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen, teruggelopen van 129 tot 87. Over een reeks van tien jaren zijn dus 42 veilingen ofwel ongeveer éénderde van het totaal van het toneel verdwenen. Dat komt neer op gemiddeld vier veilingen per jaar. Aangaande lopende besprekingen met het oog op nieuwe veilingcon centraties verstrekken we het vol gende overzicht. Noorden des lands: de hier reeds jarenlang gevoerde besprekingen over een verdere concentratie van de momenteel nog negen veilinge in het gebied van de provincies Friesland, Groningen, en Drente, hebben in 1970 een nieuwe impuls gekregen. Op aanbeveling van het Ministerie van Landbouw worden thans de mogelijkheden bezien om te komen tot een opzet waarbij bog slechts drie vuilpunten zullen be staan. Overijssel: in deze provincie, met vijf veilingen, zijn geen fusiebespre kingen gaande. Niettemin moet in het belang van vooral de fruitafzet in dit gebied, waartie ook de Noord oostpolder behoortworden gehoopt Jat met name tussen de veilingen in IJsselmuiden en Zwolle een nieuw gesprek mogelijk zal zijn. Gelderland: tussen en langs de grote rivieren zijn een tiental veilin gen werkzaam rond een sortiment waarin het harde fruit nog steeds de toon aangeeft. In de West-Betuwe is op verzoek van het Ministerie van Landbouw een nieuw gesprek op gang geko men, waaraan wordt deelgenomen door de bij het CB aangesloten vei lingen in Geldermalsen, Tiel, Reste ren en Zetten, benevens door de particuliere veiling Septer in Tiel. Dit overleg verkeert nog in een pril stadium. U t de Oost-Betuwe kan alleen worden vermeld dat de veiling VV 70 in Nijmegen voornemens is alge hele nieuwbouw te plegen in Res- sen. Of dit gevolgen kan hebben voor de afzetstructuur in de gehele Oost-Betuwe, is op dit moment niet te overzien. Utrecht: uit de meest centrale provincie van het land, met vijf veilingen valt op dit ogenblik geen enkel fusieoverleg te melden. Noord-Holland: momenteel funge ren in deze provincie nog vijftien bij het CB aangesloten veilingvere nigingen. Op enkele plaatsen zijn fusiebesprekingen gaande. Zoals tus sen de Veilingvereniging „Langen- dijk en Omstreken", die zelf onlangs ontstond uit een samengaan van de veilingen te Broek op Langendijk, Noord-Soharwoude en Warmenhui- zen, en de Coöperatieve Veilingvere niging „Alkmaar en Omstreken". Een tweede gesprek lover fusie loopt tussen de Coöperatieve Tuin bouwveiling „Kennemerland" te Be verwijk en de op hetzelfde terrein gevestigde bloemenveiling ,,'t Cen ten is daarbij in studie, partners zouden met een fusie be langrijke besparingen kunen worden bereikt in de exploitatiekosten. Een tenslotte kan worden vermeld dat in het ruim met veilingen be deelde West-Friesland een nieuw in itiatief is gestart om de hier in het slop geraakt fusiebesprekingen weer op gang te brengen. Een eventuele beperking tot twee concentratiepun ten is daarbij instudie. Zuid-Holland: §n deze provincie, met circa de helft van de Neder landse veilingomzet, werden de laat ste jaren met Westland-Noord en Westland-Zuid de voornaamste van alle fusiesuccessen geboekt." Naast deze beide grote Westlandse brand punten zijn in Zuid-Holland nog zestien veilingen actief. Hiervan zijn de veilingen Barendrecht en Rotter- dam-ZHE in gesprek over een even tuele fusie. Daarbij is gedacht aan opheffing van het door industrieën ingebouwde veilingbedrijf te Rotter dam en aan een uitbreiding van het complex te Barendrecht. Tenslotte verdient ook de onlangs gestarte nieuwbouw van de veiling Rotterdam Coöperatief in Bleiswijk vermelding. Deze zal in beginsel mogelijkheden bieden voor de ver werking van het aanbod uit een ruimer getrokken kring dan alleen het eigen ledenbestand. Over een aantal aspecten van een nauwere samenwerking met omliggende vei lingen, zoals bijvoorbeeld van het vaouümkoelen van exportsla, wor den op bestuurlijk niveau contacten onderhouden. Met de veilingen in Berkel, Gouda en Pijnacker worden de ontwikkelingen in deze streek gemeenschappelijk onder ogen ge- Zeeland: na het mislukte fusieo- verieg tussen de veilingen in Goes, Kapelle, Krabbendijke en Middel burg, is thans een nieuw gesprek gaande tussen Kapelle en Krabben dijke. In de Provinciale Veilingorga nisatie voor Zeeland leeft echter de overtuiging dat deze opzet lang niet breed genoeg is en dat alleen een totale aanpak voor de fruitafzet verantwoord is te achten.Tenslotte valt nog te memoreren dat de direc tievoering van de veiling in Terneu- zen in 1970 werd opgedragen aan de directeur van de veiling in Kapelle. Misschien zou dit een extra bouw steen kunnen blijken voor een in derdaad noodzakelijk nieuw gesprek op ruimere basis. Noord-Brabant: uit deze provincie, met een snel groeiende tuinbouw, valt geen enkele lopende fusiebe spreking te melden. Wel werd vorig jaar de veiling in Fijnaart onder de directie van de Zeeuwse veiling in Kapelle geplaatst. Limburg in deze als gevolg van vroegere fusies, qua veilingbezetting reeds vrij sterk uitgedunde provin cie,zijn bij de Roermondse veiling besprekingen gaande over een mo gelijke fusie. Nederlander houdt van zijn t uin De Nederlander houdt van zijn tuintje. Als het winterweer verdwe nen is, gaat hij weer denken aan het tuinonderhoud. Planten, struiken, "bloemen, maar ook tegels, hekwerk, beeldjes etc. koopt hij voor zijn lapje grond. De gemiddelde tuinbezitter geeft per jaar tussen de 60,- en 200,- uit aan onderhoud. Wat de huisvrouw daar nog hijdoet aan kamerplanten liegt er ook niet om: zo'n 80 miljoen gulden. De laatste jaren vindt de tuinüef- hebber alles voor zijn hobby in het „tuincentrum" gegroeid uit kweke rijen, bloemisterijen en zaadhandels. In deze zaken kan men werkelijk alles voor de tuin krijgen. Het tuinieren wordt steeds meer een doe-het-ielf-zaak. Steeds minder mensen larten namelijk een tuin aan leggen. Wel wordt het zware grond werk eerste en zeer belangrijke fase van de aanleg uitbesteed. Voor zo'n 10 tot 30 gulden per m2 komt men al een heel eind. Sinds kort hebben de eigenaren van de „tuinspeoiaalzaken" hun oog op een nieuwe nog grotendeels braak liggende markt laten vallen: de (zeer vele), flatbewoners. Behal ve het feit dat de tuincentra toch al vaak belang hadden bij hoogbouw in verband met de grote hoeveelheden beplantingen daar omheen, blijkt een sterke neiging van de hoog- bouwbewoner, zijn balkonnetje of galerij wat levendig te maken. Sommige geven per jaar al hon derden guldens uit om de natuur naar boven te halen. De handel in alle soorten en maten bakken neemt dan ook toe naast beeldjes en zelfs fonteinen. De handel ziet hen graag komen. „Tuinieren op vijf hoog" heet een van de foldertjes. Nederland is een typisch exporte rend land, voor zowel graszaden boomkwekerij-produkten als sier- teeltgewassen. Zo werd in de twee de helft van 1970 voor 35 miljoen gulden aan boomkwekerijprodukten geëxporteerd. Hiervan werd 16,5 miljoen gulden of 46,7% afgezet naar EEG-landen Ook de graszaad teelt is belangrijk. De mengsels worden veelal samenge steld met buitenlandse rassen. In totaal wordt 8500 ha. graszaad ge teeld. De vraag naar nieuwe gras zaadselecties ia zo groot, dat dit areaal verdubbeld kan worden. Er zijn nu ook graszaadselecties voor kortgroeiende mengsels. Hierdoor behoeft minder gomaaid te worden. Groen is „in", maar de categorie onder de tuin liefhebbers die het groen, groen wil laten, zonder al te veel werk is nog steeds groot. Wie zou in zulk gezelschap niet het water op willen? Dat kan al voor 6995,— met de Brestliner Rocket runabout, welke op de komende Hiswa voor hel eerst in Nederland on stand 264 van Frans de Witte te zien is. Evenals de 10 andere Crestliner modellen. De Itali aanse fabriek welke 3500 van dil soort boten per jaar bouwt, heeft een flink gedeelte van haar 4 miljoen dollar produktie voor Nederland gereserveerd. Er zijn twee uitvoeringen: de Rocket Sedan met buitenboord en inboard-outboard motor en de Rocket Fisherman (zie foto). Beide met een uitgesproken Deep V romp en goed voor snelheden tot 80 km per uur. Poer.nR0,cket Fislierman won in 1970 het Italiaanse nationale kampioenschap in haar klasse. Lengte 4.60 mtr., breedte 1.85 mtr., gewicht, afhankelijk van de uitvoering van 265-315 kg. Manfred Mann is al lanig dé Manfred Mann niet meer zoals we die kennen van „Ha! Ha! said the clown en The House That Jack Build", Mike d'Abo de zangerd, Tom Guiness en Klaus Voorman (nu te horen als bassist op de nieuwe John Lennen elpee) verlieten de groep om andere, eigen dingen te gaan doen, terwijl. Manfred met zijn oude makker Mike Hugg nieuwe mensen om zich heen verzamelde, om andere muziek danhet gebruikelijke hitparadewerk te gaan maken. Die vonden ze in Graig Collenge (drums) Bemie Living (alt sax) en Steve York op de bas. Manfred bleef achter zijn orgeltje zitten terwijl Mike van de drums overging op de piano en met zijn asfaltstem de leidende vokalen voor zijn rekening ging nemen. In deze bezetting namen ze hun eerste elpee op onder de naam Manfred Mann Chapter III. Een elpee vol muziek die volgens een bijgaand verhaal op de hoes) Manfred en Mike altijd al hadden willen maken, en bestond uit een mengsel van Jazz (volgens kenners die welke Charles Mingus produceerde) Pop, voodo (a la Dr John) en w ar nog al veel klanken in doorklonken van Taj Mahal en James Taylor. Het zoveelste huwelijk tussen Jazz en Pop noemden haast alle popliefhebbers het. Een benoeming waar, hoe kan het anders, Manfred Mann niet zo gelukkig mee was. Zoals dat in een intervjoe onder andere te lezen staat." alle bands die bekend staan als rock-jazz groepen zijn niet verder gekomen dan een soort vlees-noch-vis muziek. De enige die het geJukt is de jazz en rock als muziek bij elkaar te krijgen is misschien Frank Zappa. De invloed van de jazz klinkt maar voor een gering gedeelte en dan nog op vrij diffze wijze door in onze muziek" aLdus Manfred. Nou, nou Manfred dat is wat al te bout gestold Ten eerste komen jij en je vriendje Mike oorspronkelijk uit de jazz hoek. Voor je ooit nog aan het aard rekkelijk betalende popwerk dacht maakte je gezellig jazz in duistere keldertjes. Maar ja een artiest moot ook wat op zijnn brood hebben, en de pop betaalde aardifer. Bovendien is het wel gezellig zo'n tijdje louke deuntjes verzinnen en bosormd worden door gillende meiden. Frank Zappa en Soft Machine groepen voortkomend uit de pop maken muziek die hier en daar wel wat weg heeft van jazz. en nu Manfred en Mike zijn de deuntjes beu en komen terug met muziek die of Manfred het ruu ontkent of niet heel wat overeenkomst vertoont met hot vrijzinnige jazz geblaas. En zo vreselijk diffuus en gering klinkt dat nu echt niet. Neem bijvoorbeeld Happy Being Me. Het begint me.t een redelijk herkenbaar rock ritme waardoorheen al een toeter blaast,- even verder (zo'n groef of twintig) neemt ihet toeter volume het aantal toe en op het einde vloeit een free jazz toestand vol blazers door elkaar. Het lijkt zoals Dick Hillenius het in zijn ouidiejaarsprogramma zei (een programma waarin hij probeerde aan te tonen da,t de m.ens weer op terugtocht naar de zee was) al aardig op het gekrijs van dolfijnen, dat zoals Dick beweerde regelmatig en steeds hardnekkiger in onze muziek aan het doorklinken is. Dit patroon is in haast elk nummer terug te vinden. Waarvoor Mike dan nog als sluistuk mat een sterk aan Dr John doen denkende en door 2000.000 sigaretten aangetaste stem zingt. Voor niet aan free jazz gewende oren zal dat al zeer irritant klinken. Dat zijn mijn oren ook niet, zodat ik tevens over de kwaliteit van de jazzy gedeeltes nauweLijks een zinnig woord kan zeggen. Het lijkt me echter dat Manfred de zijne wat al te hoog gegrepen hebben. Hun .eerste elpee stond, heel wat steviger op de grond en was voor ieder of liever voor meer mensen begrijpelijk en nog enigszins te volgen. En als Mike en Manfred niet oppassen zitten ze weer heel erg sn.el in de Ivoren Tpren, waar heel wat vooral Free Jazz jongens zich ietwat hooghartig plogen als miskende senior plegen op ito houden. Met het daarbij behorende isolement. Ze voelen dat zelf min of meer wol aan, zo blijkt het, als je op hot podium bezit hoort. Het eerste nummer wat ze spelen is nog hol meest aanvaardbare (nu .tenminste) nummer uit hun oude hitparade tijd: Mighty Quinn. Daarbii woidt van de 2e elpee nu ook een single getrokken: Happy Being Me" in verkorte verzie weliswaar, waardoor hun muziek todh heel wat begrijpelijker zal overkomen. MANFRED MANN CHAPTER IIIT VOL. 2. Vertigo 6360 012 f 21, Van de 6 tot nu toe verschenen Jefferson Aireplane elpees (de laatste Startship van Paul Kartner en die van Hot Tuma niet meer gerekend) is dan nu ook een overzichteelpee .uiiit. Niet onder de naam van Greatest Hits Of., of The Best Of..., doch onder de door Frank Zappa verzonnen en gebruikte titel The worst of the Jefferson Airplane. Nu kun je natuurlijk weer ruzie gaan maken over het feit of het wel of een niet goed overzicht is. Ei- ontbreekt wel eens een prachtig en typies nummer op de overziichtselpeesNaar mijn smaak echter staan op deze ..jf wel zo ongeveer het „slechtste" wat de Jefferson A. gemaakt heeft en RCA heeft er zich niet met een Jantje van Leiden vanaf gemaakt. Integendeel er staan in het totaal 15 nummers op deze schijf met een totale speelduur van 45 minuten (zonder de „witte groeven" tussen de nummers meegerekend). En dat is in deze tijd waarin een elpee maar Liefst f 21,- kost een uitzonderlijk Lange speeltijd. Er zijn zelfs maatschappijen die het aandurven om met elpees van niet langer dan 25 minuten zuivere speeltijd op de markt te verschijnen, (een van de beste voorbeelden daarvan is de Dylan schijf Nashville Skyline). Hieronder de 15 nummers ingedeeld naar de plaat waarvan ze getrokken zijn. Jefferson Aireplane Takes Off (sept. '66) It's No Secret Blues From An Aiireplane Surrealistic Pillow (febr. '67) Somebody To Love. Today White Rabbit Embryonic Journey After Bathing At Baxter's (dec. '67). Martha The Ballad Of You en My en Poonell. Crown Of Creation (sep.t. '68). Crown Of Creation. Gh uslhi rugura Lather. Bless Its Pointed Little Head (febr. '69) Plastic Fantastic Lover Volunteers (nov. '69). Good Shepherd. We Can Be Together. Volunteers. THE WORST OF THE JEFFERSON AIREPLANE, RCA LSP 4459 f 21,-. r

Scheldebode | 1971 | | pagina 12