CENTRALE BIJ BORSSELE Veel bekroonde werkstukken van mevrouw Sanders „ONDER DAK" de scheldebode Amsterdams Philharmonisch Orkest in Vlissingen Scheldebode-kringetje SNELTEKENAAR de zuidwester combinatie iPEid'imti EXTRA NUMMER WONEN DE STEM gashaarden huis aan huis-blad Assistente gasfornuizen warmtecentrum i de scheldebode le JAARGANG No. 5 UITGAVE: N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM - BREDA DONDERDAG 4 MAART 1971 Er wordt hard gewerkt aan de conventionele centrale die vlak naast de kerncentrale-in- aan bouw bij Borssele verrijst. Dit P.Z.E.M.-project is de laat ste tijd nogal eens in het nieuws geweest. Zowel een t.v.- documentaire „Het land pan de dwazen als Borseler raadslid A. de Jager waren verontrust om dat zij hadden vernomen dat de energiecentrale al in april zou gaan draaien en er nog geen hinderwetvergunning voor eventuele bezwaarden ter visie was gelegdDe heer De Jager, die wist te melden dat de aan vraag tot de hinderwetvergun ning al een hele tijd in het bezit van de gemeente Borsele was, stelde schriftelijk vragen aan b. en w. van zijn gemeente. Deze zullen in de volgende raadsver gadering worden beantwoord. De heer De Jager was ook ver ontrust over het feit dat de centrale, blijkens een officiële brochure, op olie zou gaan sto ken, terwijl beloofd was, het met veel minder luchtverontrei nigende aardgas te gaan doen. Intussen is van officiële zijde bekendgemaakt, dat de centrale pas in juni of juli in bedrijf zal worden gesteld. In de komende maanden zullen wel al verschil lende installaties gaan proef draaien. Met man en macht is men nu koortsachtig bezig, om het tijdschema aan te houden. De Knotwilgen op de foto zijn de vertegenwoordigers van het oude tijdperk: toen in het Sloegebied landbouwers hun e- nergie" gaven aan een niet-cne- mische bedrijfstak, Hoe lang zullen deze „laatste resten" nog stand houden? BORDUREN ALS KUNST Wanneer wfl bij een van de huizen in de Vlissingse Duyven- d rechtstraat aanbellen, wordt even later de deur gastvrij} voor ons geopend door de 64-jarige mevrouw H. M. C. Sandersevan RoekeL Mevrouw Sanderse ia op ongeveer 14-jarige leeftijd begon nen met borduren als hobby. Nu kunt u wel terecht zeggen, dat b niets bijzonden, maar de laatste jaren b mevrouw Sandere over gegaan op kruissteken. Da werkstukken worden Jngeoon- Per einde maart v«rscM|p* «b bijlage b dagblad De Stem een Deze bijlege, getiteld: Oplage 90.000 ex. en wordt gedrukt op half dag bladformaat en zal minimaal 24 redactionele pa gina's bevatten. De opzet Is beeld te geven van 't wonen In 1971 en de nabije toekomst. Wonen zowel in de uitgebreide zin als de engere zin des woords. Derhalve tussen uitersten als de planologie van een stad(swljk) en de Inrichting van kinder- en teener kamer. Zender twijfel betekent deze bijlage veer velen een uHzonderOfke mogelijkheid om vb een aangepaste en doelgerichte advertentie te profiteren van een extra attentie waarde. Wij denken b.v. aan gemeenten, sport- en recreatie instellingen, makelaars, doe het zelf zaken, meubel bedrijven, keukencentra, verlichtingsmagazijnen, leveranciers van vloerbedekking, radio- en t.v.-zaken. tuinarchitecten, tulnartikelen, haardenleveranciers enz. enz. - NORMALE TARIEVEN. - AFSLUITDATUM 18 MAART 1971. Voor inlichtingen: alle kantoren en bijkantoren van Dagblad voor Zuidwest-Nederland. te Breda, Oosterhout, Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes, Terneuzen en Hulst. OPLAGE Verschijnt wekelijks gratis hols aan ADMINISTRATIE N.V. Uitgevers Mij. De Stem, Breda, Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 Postgiro 1114111 Bank Alg. Bank Ned. N.V., Breda Ned. Credietbank N.V. Breda 32.500 EX. hols op Walcheren en In Breskens. ADVERTENTIE-EXPL. J. van der Hoeven, Vliasingen, Spuiplein 94 Telefoon 01184-6830 REDAKTIE Mevr. B. F. Mulder-Kenter, Vlissingen, M. Hobbemalaan 38 Telefoon 01184 - 7778 Druk: Toezending techn. mat. n.v. Rotadruk Axel, Naseaustraat 3, telefoon 01155-2320. den op tenitoanarteltiingen exL Op 18 januari 1956 werd door de PZEM een tentoanatedllinig georganiseerd waar een eerste prijs werd wegge haald. De tentoonetelMiog van de vereniging tot ontwikkeling en ont spanning van PZEM, die ter gele genheid van het 50-jarig bedrijfsju- b ileum werd gehouden, zag ook werkstukken van mevrouw Sander se te zien. Op de Internationale tentoonstel ling Gouden Handen te Ede werd een eervolle vermelding wegge sleept De voorkeur gaat vooral naar het maken van werkstukken naar voorbeeld van reprodukties van de bekende Hollandse meesters Jan Vermeer (1632-1675) en Jacob Ruysdael (1628-1682). Uit een kast komen dan ook een groot aantal boeken die deze reprodukties bevat ten. Het gebeurt echter vaak dat een voorbeeld is afgedrukt in zwart-wdi. Maar mevrouw Sanderse is dan ndet voor één gat te vangen. Op de bibliotheek zoekt zij net zolang tot dat zij eenzelfde plaat heeft gevon den, maar dan in kleur. Bij onze tocht door het huis trof fen wij vele werkstukken aan. Er hangen er 54 in huis, maar in totaal beloopt het aantal stukken een paar honderd, zo vertelde ze ons niet zonder trots. In één der kamers troffen wdj een stuk aan, dat ge maakt was van mozaïek, die in de machinezaal van de centrale van de PZEM hangt. Dit mozaïek was door de echtgenoot van mevrouw Sander se in een aantal delen gefotogra feerd. Uit de woorden van haar, klonk de erkentelijkheid, die zij heeft voor het personeel van de PZEM, dat toentertijd veel werk heeft verzet, zoals het plaatsen van schijnwerpers e.d. om haar man, die zelf reeds zijn 40-jarig jubileum bij de PZEM heeft gevierd, de moge lijkheid te geven, goede foto's te maken. Op een andere plaats vonden wij een jaobtvoorstelling. In dit stuk waarin vele kleuren waren verwerkt zaten ndet minder dan 139.480 kruis steken. Van de werkstukken maakt mevrouw Sanderse patronen, die worden geplaatst in de damesbladen EVA en Handwerken. Ook ven werkstuikiken wonden in deze bladen veel gepubliceerd. Mevrouw Sander se vindt veel plezier en bevrediging in baar hobby, waarbij zij gesteund wordt door haar man. Na een kopje koffie namen wij afscheid van een inwoonster van onze stad, die een hobby heeft, die door ndet veel da mes met zo'n grote geestdrift en geduld wordt uitgeoefend. Hoewel er vaak een bod op één of meer stukken is gedaan, blijft mevrouw Sanderse de bescheidenheid zelve. GEVRAAGD per 1 april of eerder voor de afdeling boek verkoop. Enige kennis van mo derne talen gewenst. BOEKHANDR kookplaten geysers koelkasten a verkoop: bellamypark 22 vlissingen, tel. 2954 Morgen geeft het Amsterdams Philharmonisch Orkest in Brittannia een concert onder leiding van Anton Kersjes. Aan het programma dat om acht uur begint, wordt meegewerkt door de violist Michael Walman. Mi chael Walman werd in 1926 in de Oekraïne geboren. Op zijn achtste jaar begonnen zijn lessen bij de violist Peter Stoliansky te Odessa. Van 1941 tot 1949 studeerde haj aan het conservatorium van Lenin grad, waar hij na een succesvol examen zelf leraar werd. De jonge Wadman won verschillende prijzen op internationale concoursen te Praag, Leipzig en Brussel. In 1951 begon hij aan een toemee door Rus land en al spoedig volgde het bui tenland. Na de grandioze successen in Poilen, Israël, België, Oostenrijk, de Scandinavische landen en Japan werd het duidelijk, dat Michael Waiman tot een violist van wereld klasse gerekend kan worden. Het programma omvait werken van Beet hoven en Brahms. Van Ludwig van Beethoven wordt het vioolconcert ten gehore gebracht, dat in 1806 werd geschreven en bestemd was voor de violist Franz Clement en werd opgedragen aan zijn jeugd vriend Stephen von Breuning. Als vioolconcert beleefde het zijn pre mière op 23 december 1806, met Clement als solist. Het vooral in het eerste deel sterk symfonisch getinte concert is in één opzicht nog met Beethovens voorgangers verbonden: ook hij aarzelt niet de viool meer malen een accompagnerende rol toe te wijzen. Maar de opzet van het eerste deel, waarvan het peiukenmo- tief van de eerste twee maten de gehele structuur beheerst, wijst naar de toekomst: het is hetzelfde beginsel, dat de bouw van de vijfde, zesde en zevende symfonie zou be palen. Van Johannes Brahms wordt Symfonie no.3 uitgevoerd. De reactie van publiek en pers was zeer en thousiast, toen op 2 december 1883 de eerste uitvoering van deze sym fonie werd gespeeld. De symfonie heeft een enigszins heroïsch karak ter. Het beginthema met zijn mar kante wisseling van majeur en mi neur beheerst het hele werk en komt op overtuigende wijze aan het slot terug, nu in zuivere majeur- klamken. Het strijdmotief is tot rust gekomen. Het is me het weekje wel geweest. Vooral voor Vlissingen, dat voor de tweede keer nu door de consumentenbond een vuile badplaats werd ge noemd. Nu is het natuurlijk wel zo, dat je nergens schoner water vindt, dan onder je eigen dou che, maar toeristen schijnen toch liever een duik te nemen in niet te vuil water. Intussen heeft iedereen al zo'n beetje zijn zegje gezegd over dat rap port. Want het bleef niet bij Vlissingen alleen, nee alle Ne derlandse bad- en zwemplaatsen hebben er aan moeten geloven. En nu zijn de geleerden het erover eens dat dat water van wege de diarmbacteriën onder meer in de gaten moet worden gehouden. Kortom, dat we met zijn allen moeten zorgen dat het niet nog vuiler wordt. Wat dat betreft kunnen we een voor beeld nemen aan het Hulster raadslid W. P. A. Colsen, die voorstelde de presentiegelden voor raads- en commissieverga deringen op twintig gulden te laten en de voorgestelde verho ging van twintig gulden maar cadeau te doen aan de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland. Maar drie raadsleden waren het met hem eens en zo viel het voorstel tn het (vuile) water. Nu is het allemaal niet zo somber als het r uitziet heb ben we ons laten verzekeren- De zon blijft schijnen, ook al wordt ze nog wel eens verduis terd, zoals vorige week het ge val was. Maar dat lag aan de maan. Een lichtpuntje leverde mevrouw M. C. Kannegieter, die gedeputeerde A. J. Kaland. namens de Vereniging Milieu hygiëne een fles cider aanbood. Dat was symbolisch bedoeld, om het voorstel te onderstrepen op de laatste hectare van het Sloegebied een ciderindustrie te vestigen. Goed voor de Zeeu wen, taant het is een schone industrie en goed voor de fruit telers. Overigens bestaat in Zeeland ook volop belangstel ling voor wat er buiten de landsgrenzen gebeurt. Zo be wees drs. M. Beinema in de Middelburgse raad, dat rietsui ker even lekker is als bietsui ker. Alle raadsleden kregen een zakje aangeboden, want door het gebruik van rietsuiker krij gen de arme landen ook gele genheid een plaatsje onder de, al of -tiet door verontreinigde wolken of manen verduisterde, welvaartszon te veroveren. Door rietsuikerindustrie. Want rietsuiker moet je heb ben. Het is wel fijn als het schone industrie is. Net als wa ter, dat kan ook maar beter schoon zijn. Vanwege de „toe ristenindustrie". En zo blijf je bezig. Waarmee ik maur wil zeggen, dat ik als oester ook liever in schoon water zit. 'd (jaSTER De Markt in Middelburg is nog steeds een trekker voor velen. Onze fotograaf schoot voor het Scheldebode-kringetje een plaat in de om geving van de Markt. De heer in het cirkeltje kan zaterdagmorgen het bewijsmateriaal afhalen aan kantoor van De Scheldebode, Spuiplein 94 in Vlissingen. De winnares van de vorige week was mevrouw Van HerpenLampers, Giacisstraat 46, Vlissingen. De prijzenschenkers van deze week zijn: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteits-taart; Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond biefstuk; Vishandel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdag-reclame; Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 50, luxe flacon badschuim; Foto De Grave, Walstraat 74, waardebon van 2,50 voor foto-artikelen; Jo Fib- be, Walstraat 29, lederen huishoudbeurs; De Kledingbokser, Lange Zel ke 26, stropdas; Optiek Tilroe, Walstraat 31, Kamerthermometer; Sport- huis Roovers, Walstraat 80, een knipplaat fabeltjeskrant; Boutique La Perruque, Walstraat 129, een pruiken borstel; de Wijnkelder, Wal straat 104, een fles Rode Mistella; Kaashuis Smith, Marktkraam, pond kaas naar keuze; Discobar Firma Kloosterman, hoek Lange Zelke, gram mofoonplaat van 4,50; Co-op Distilette, Van Dishoeckstraat 40, fles fijne cognac; Fabro N.V., Domburgs Schuitvlot 3, Middelburg, 1 platen- bon ter waarde van 5,De Drie Tonnetjes, St.-Jacobastraat 4, koffie met gebak voor twee personen; Friture Neptune, Walstraat 79, heerlijke gegrilde kip; Slagerij D. Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; Walstraat-Bazar, Walstraat 108111, Vlissingen, een aardig souvenir1. Een onzichtbare sneltekenaar was afgelopen zaterdag het mid delpunt van de belangstelling in het koopcentrum Groenendijk. Ach ter de schermen zat de 43-jarige Rotterdammer Harry Dikmans, die de mensen gadesloeg en binnen 1 minuut een karikatuur op het papier bracht. Dit initiatief van het koopcentrum werd door het publiek op hoge prijs gesteld. De heer Dikmans die al mee** dan 20 jaar de hele wereld doortrekt, moest zelfs in zijn enthousiasme geremd worden, omdat de toeloop zo groot was, dat niemand de deuren van het koop centrum Groenendijk meer kon passeren. Het koopcentrum deelde desgevraagd mede, dat de mogelijkheid aanwezig is, dat er nog meer attracties binnen de muren van het centrum komen.

Scheldebode | 1971 | | pagina 1