NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Meester Veswijk zet door 37STE JAARGANG No. 37 19 FEBRUARI 1971 Verschijnt des vrjjdags LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW U kunt niet alles weten Rodenstock monturen, Rodenstock glazen, voor uw betere bril REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 de scheldebode Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. DE PLATTELANDROVER „Ik wou 'm krek terugzetten", zei de jonge rover van een Landrover, toen hij voor de balie geroepen was. „Dat is dan wel toevallig. Waarom hebt u die Landrover niet een dag eer der teruggebracht?" „Het regende, edelachtbare". „O, dus als 'tzo meteen gaat rege nen, pikt u mijn auto mee om droog thuis te komen?" De knaap die zich agrarisch assistent noemde, omdat hij een kersvers diploma met die titel van de lagere landbouw school in zijn zak had, protesteerde. „Daar zal ik wel afblijven!" „Dus u ziet in, dat u zomaar geen auto mag wegpakken?" „Nee, van üw auto zou ik wel afblij ven", klonk het ontnuchterende ant woord. „O, wacht even, dus u denkt dat u wel een andere auto mag gebruiken als het regent..." „Dat hangt er van af, welke het is". „Waar hangt dat van af, van de hoe veelheid regenwater?" „Nee, natuurlijk niet". „Waar kijkt u dan naar, of 't een nieuwe auto is, of speciaal een Ameri kaanse slee?" „Nee, alleen die van een kennis". „Aha, u dupeert graag uw kennissen en uw vrienden". „Die dupeer ik niet. Ik weet, dat ik z'n wagen kan lenen en efkens kan ge bruiken". „Maar di kennissen gaan daar he lemaal r b akkoord. Die missen op eens hi want u vraagt niets, u pakt zom .iun eigendom weg, en dan moeten zij met de fiets of met de trein op reis". „Nou, dat valt nogal mee. Die kennis van deze wagen gebruik 'm helemaal niet zo vaak. Af en toe maar 's om met een meissie op stap te gaan. Dus die stong d'r toch". „U zegt: die kennis van deze wagen. Dus u leeft helemaal met die wagen mee en die kennis is voor u bijzaak in- plaats van andersom... Maar wij kun nen niet toestaan, dat u andermans be zit zomaar als het uwe beschouwt". „De eigenaar had anders gezegd: ga je gang maar, 't sleuteltje heb je!" „Het sleuteltje heb je? Had u een sleuteltje van die auto?" „Jawel, anders had ik 'm niet kun nen rijden". De getuigen moesten binnenkomen. Maar het bleek alras, dat de jonge plat telander niet het officiële sleuteltje van de Landrover had gekregen. Hij bezat een elders op de kop getikt contactsleu teltje, dat er op paste. „En ik heb 'm hèrhaaldelijk gewaar schuwd, dat ie met z'n jatten van m'n kar mot afblijven", zei de eigenaar, „maar elk weekend was 'tweer raak en pikte die soms die kar voor m'n neus weg. Hij houdt maar gewoon vol, dat ik 'm niet nodig heb". „We hebben hèm nodig", bromde de officier en hij vorderde drie weken ge vangenisstraf, wegens diefstal. De raadsman hield een pleidooi en op perde, dat een pas afgestudeerde jonge agrariër niet aan het begin van zijn car rière met een strafblad mocht worden belast. De politierechter kaatste terug, dat hij dan maar niets op zijn strafblad moest laten schrijven, want iemand met een einddiploma is wijs genoeg om te weten, wat wel en niet mag. En toen kreeg de aankomende agrarisch assis tent het woord weer. ,,'tWas niet eens diefstal. 'tWas joy riding. Ik bracht die wagen krek terug, toen ze me aanhielden". „Dat kunt u nou wel zeggen", ant woordde de rechter, „maar u had zes dagen tijd om die auto terug te brengen en toen hebt u er voortdurend zelf mee gereden. En deze zaterdag reed u er weer mee, toen u werd aangehouden. En u reed beslist niet in de richting van uw kennis. Het blijft dus drie weken, maar dan één week nu en twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee 'jaar". De gediplomeerde plattelandrover kon gaan. (Nadruk verboden) d' ARGENTY SPROEIMEST GEEFT VOORDELEN Sproeimest lost zeer snel en volledig op. Deze meststof is bestemd om ga zons en borders via begieten te bemes ten. Men lost in een gieter van 5 liter een maatschep ASEF sproeimest op, voor een gieter van 10 liter moeten 2 maatscheppen gebruikt worden, hier mede kan dan 20 m2 gras of border worden behandeld. Het opmerkelijke van deze bemesting is, dat verbranding van gras of bloe men is uitgesloten. (Zelfs niet al zou men een gehele gieter tegelijk op één plaats leeg gieten.) Verbranding ontstaat n.l. door een te hoge concentratie meststof in het vocht op de bladeren of in de grond; bij deze bemestingsmethode staat de concentra tie echter vast. De meststof bevat een „compleet" pakket voedingsstoffen, in vrijwel voor elk gewas geschikte N P K-verhou ding. Het plantenvoedsel werkt onmid dellijk omdat het al is opgelost voordat het wordt toegediend. Voor elke meststof die normaal wordt uitgestrooid, is een zekere tijd nodig aleer ze is opgelost en dus opneembaar voor de plant. Van de uitgegoten meststof blijft een deel op de bladeren achter, waardoor een verbetering van de bladkleur wordt bereikt. Bij de sproeimestmethode is het grote voordeel de zekerheid dat met deze methode normaal gesproken niets mis kan gaan, bovendien is het resultaat van de bemesting snel zichtbaar. Alles bij elkaar een prettige vinding, welke zeker aandacht verdient. Was messen nooit af in kokend water, ze worden daardoor vlug bot. Gouden en zilveren voorwerpen kun nen goed schoongemaakt worden met een zeepsop je waaraan wat am monia is toegevoegd. Hierin mogen geen voorwerpen gereinigd worden die bezet zijn met een opaal, want deze worden daardoor dof. Hebt u een nieuw huis betrokken, laat dit behangen met een goedkoop be hang. Nieuwe huizen zijn in het be gin steeds vochtig, waardoor het pa pier uitslaat. Bewaar uw stempelkussen onderste bo ven, de inkt komt dan weer naar boven. Zuurkool vraagt om vet, u kunt heel wat vet in de zuurkool verwerken en dan is ze het lekkerst) zonder dat u er iets van merkt. Voegt u eens melk bij, dan krijgt u een heerlijke stamppot. Wilt u een ongebruikte postzegel van het papier verwijderen, dan moet u de achterkant van het papier nat maken. Komt het niet „gelegen" te niezen? Door met het puntje van uw tong snel langs het verhemelte heen en weer te gaan, kunt u het niezen be perken. Wijn-, likeur-, vruchtenlimonadevlekken. Wasbare stoffen: wassen in sopje van huishoudzeep of synthetisch was middel. Ongekleurde stoffen nable- ken (naspoelen). Moeilijk wasbare stoffen behandelen met alcohol of eau de cologne. Een koelkast koelt slecht wanneer er een dikke laag ijs om 't vrieslichaam is gevormd; het is nodig om de kast geregeld te ontdooien voordat zich veel rijp heeft afgezet. Ook een reinigingsmiddel. Dat het bij verkoudheid en pijn in de keel heel goed is om te spoelen met verdunde waterstof superoxyde weet iedereen. Maar met behulp van een zacht lin nen lapje (wit) kunt u er ook licht leerwerk mee schoonwreven! Gelakte eiken meubels worden behan deld met satijnwas (wit en vloei baar) Voor niet gelakte eikenhouten meubels neemt u witte niet vloeibare was. Eiwit uit een ei kunt u gemakkelijk ver wijderen door aan twee zijden gaat jes te prikken. U kunt het er dan zo uit laten lopen. Gebakken vis, die u een paar dagen wilt bewaren wordt smakelijker wanneer u er wat azijn over giet. Het schoonmaken van zilver kan wor den vergemakkelijkt als de voorwer pen die dagelijks in gebruik zijn, ook dagelijks worden afgewassen in warm zeepsop. Op die manier behoeft u niet zoveel te poetsen. stea "J f- ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. YVy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Zalven voor koeien. Enige jaren geleden kocht ik van een vertegenwoor diger van naar ik meen een Van Hou ten uit Clinge, wat zalven en oliën voor koe en paard, welke onmisbaar waren op het bedrijf. Op de bus of fles stond J. Braam, Dam 7, Vlissingen, zalven en oliën. Men zegt dat die man gestorven is en ik kan het niet meer krijgen. Waar zullen die zalven gebleven zijn? De heer Jacobus Braam is overleden op 18 augustus 1966 en het tegenwoor dig adres van de weduwe Braam is J. Israëlslaan ölboven, Vlissingen. U kunt aldaar informeren waar zoals u zegt „de zalven en oliën gebleven zijn", waarin haar man voorheen'handel dreef. Spaargeld. Als een patient in een inrichting wordt verpleegd en zelf ruim 500,per maand betaalt voor de ver zorging (dat is 234,van de AOW en nog 269,mag hij dan zijn spaar geld houden De rest wordt betaald door de Alg. Wet Bijzondere Ziektekos ten. De Raad van Arbeid heeft over het spaargeld van de patient niets te zeg gen. Het enige wat de Raad van Arbeid doet is het gedeelte van de AOW-uit- kering dat bestemd is als eigen bijdrage aan de verpleegkosten, die verder door de AWBZ worden gedragen, overmaken aan het ziekenfonds, dat de AWBZ uit voert. Wij weten niet of de sociale dienst van de gemeente, waartoe de patient behoort, ook nog bijstand verleent krachtens de Alg. Bijstandswet, maar ook in dat gevar blijft voor een alleen staande altijd een „bescheiden vermo gen" van 3600,en voor een echtpaar 6000,buiten bschouwing, gaat zijn vermogen daar bovenuit en wordt hij niet geholpen door de sociale dienst, dan behoeft hij zich over zijn spaargeld geen zorgen te maken. Mocht u nog vragen overhouden, dan kunt u nog eens om ad vies vragen, waartoe wij gaarne bereid zijn. Wapenbezit. Wat gebeurt er met een buitenlander die hier een wapen met patronen in huis heeft om door te verkopen? Worden ze 't land uitgezet? Strafbaar volgens de wapenwet is ieder die zonder vergunning in het be zit is van een wapen in de zin der wet. Omdat u niet aangeeft om welk soort wapen het hier gaat is zonder meer niet uit te maken of het hier gaat om een verboden wapen. De vreemdeling maakt, als hij in het bezit is van een verboden wapen, een goede kans dat hij als on gewenste vreemdeling wordt verklaard, hetgeen ten gevolge heeft dat hy het land wordt uitgezet. Het doet er niet toe wat hij met het verboden wapen van plan is. Het enkele bezit is straf baar. Bij verboden bezit is de hoogste straf 2 maanden hechtenis, 4000, boete, met natuurlijk verbeurdverklaring van het wapen. Premieverhoging. Vorige maand kreeg ik van het zilveren kruis bericht dat de maandpremie verhoogd was van 33,50 tot 44,50. Dat is ca. 25 Is dat wel juist? De verhogingen van de ziekenfonds premie werden ter goedkeuring door de ziekenfondsen in een bepaald rayon voor gelegd aan de ziekenfondsraad van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid, P. C. Hooftstraat 162166, Amsterdam, tel. (020) 710444. De toe gestane verhogingen in de verschillende rayons variëren van ca. 15 tot 25 zo dat er geen reden bestaat om aan te nemen, dat de verhoging die op uw pre mie toegepast is, niet goedgekeurd zou zijn. U kunt echter desgewenst zelf bij bovengenoemd adres informeren. Bankbiljet. Een lezeres stuurde ons een tekening van een biljet van 5,waarvan zij vermoedt dat het een misdruk of een vervalsing is. De plaatsing van de nummers behoeft niet op alle series bankbiljetten precies gelijk te zijn. Ook kleurvariaties komen wel voor. Uw biljet kunt u dan ook niet zonder meer als misdruk beschouwen. Het kan zijn dat een verzamelaar meer dan 5,— over heeft voor een biljet, doch er bestaat op dit gebied zeker geen markt, laat staan dat er enigszins vaste, gebruikelijke prijzen zouden zijn. Gezien de geringe vraag zal het in het algemeen ook niet meevallen een lief hebber te vinden. Uitdrukking. Hoe is het spreek woord nu eigenlijk: iemand een riem on der het hart steken of iemand een hart onder de riem steken? 't Oorspronkelijke gezegde is: Iemand een hart onder de riem steken, d.w.z. bemoedigen, moed inspreken. Over de oorsprong hiervan zijn verschillende le zingen: 1. Het is een spreekwijze ont leend aan het soldatenleven. Onder „hart" moet men dan verstaan moed (vgl. heb het hart eens dat te doen). Een soldaat die onder zijn riem (die schuin van de schouder over zijn borst loopt) geen hart heeft, geen moed, is een lafaard; zo iemand moet een hart onder de riem gestoken worden. Door invloed van „het hart (of de moed) zinkt hem in de schoenen" is men later ook gaan zeggen „iemand een riem on der het hart steken", zodat het hart (de moed) niet zakken kan. 2. Deze uit drukking is ontleend aan de scheep vaart. Onder de riem van de roeiboot sleet het hout weg, zodat deze (riem) langzamerhand zakte. Er werd dan een stukje kemhout (hard hout uit het hart van de boom) onder geplaatst. NAAR COMPACTER WONEN De zich nog steeds verder ontwikke lende techniek maakt het de mens hoe langer hoe gemakkelijker, Bijna dage lijks ontstaan er nieuwe vormen en nieu we mogelijkheden op vrijwel elk gebied. Radio-ontvangers, zo groot als sigaret tendoosjes, zijn gemeengoed geworden. Ook de filmamateur deelt in de nieuwe vormen en vindingen. Handzame kleine camera's met grote mogelijkheden stel len hem in de gelegenheid ongemerkt familitafereeltjes of natuuropnamen te maken. Ook bij het vertonen van zijn films behoeft hij niet meer over om vangrijke apparatuur te beschikken. Een projector, geschikt voor dubbel-acht en super-acht, met zoomlens en automati sche filminleg, zo klein als een dames handtasje staat hem daarbij ter beschik king. Een voorbeeld daarvan is de Mo- vecon Dual, de nieuwste projector van Agfa-Gevaert, die bovendien is uitge rust met een automatische terugspoel- inrichting en de mogelijkheid heeft, tij dens de projectie elke gewenste scène bliksemsnel te herhalen. Het is slechts één voorbeeld uit vele. (CONSU) HORLOGER JUWELIER OPTICIEN TELEFOON (01102) 1223 DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE door GERRIT FRANSEN H)) De nieuwe meester verwacht natuur lijk, dat hier ook geleerd wordt. „Doen jullie allemaal goed je best, dan zal het wel gaan met jullie nieuwe onderwijzer". Evert mompelt een paar dankwoor den. Van Bragen knipoogt even. „Sterkte, jongen; je staat vandaag gelukkig niet voor het eerst voor de klas, dat scheelt". Als het hoofd naar zijn eigen lokaal is gegaan, kijkt hij even rond, vouwt zijn handen en zegt: „Eerbiedig, jonge lui". En dan vraagt hij een zegen op zijn werk en voor de kinderen. Waarna hij aan een meisje op de eerste bank, dat er tamelijk intelligent uitziet, vraagt hoever deze klas is met de bijbelles. De klas is rustig. Maar dat zegt Evert niet zoveel. Het is een kwestie van ver kennen: Hoe zal de nieuwe meester zijn? Streng? Of valt er wat mee te versie ren? Hij weet het nog van zijn vorige school. Het is een soort aftasten, mis schien wel wederzijds. Na het bijbeluurtje vermeldt het roos ter: lezen. Hij laat twee kinderen de leesboekjes uitdelen en krijgt er zelf ook één. Na enkele seconden weet hij: In de stad waren we verder. Tijdens de bijbelles heeft hij een paar vragen ge steld, niet al te moeilijk. De antwoor den vielen hem mee. Al spoedig merkt Evert, dat er wei nig vlotte lezers tussen zitten. En me nigeen nog met zijn vinger de regel volgt. Vandaag maar niets van zeggen, is zijn mening. Als het kwart voor elf is, gaat de bel en laat hij de boekjes ophalen. Op or delijke wijze loodst hij de kinderen naar buiten, waarna hij zich voegt bij een paar collega's, waaronder Hanekam. De ander heeft zich voorgesteld als Steen beek en deze kijkt hem joviaal lachend aan. „Zo, collega, de vuurdoop achter de rug?" Evert knikt rustig, haalt zijn pijp te voorschijn en begint die al lopende te stoppen. „Zo'n eerste morgen zijn ze natuurlijk als lammetjes, dat is bekend". Steenbeek buigt zich iets naar hem over. „Allicht. Even voelen nietwaar? Wat voor meestervlees we ditmaal in de kuip gekregen hebben!" Hij lacht om zijn eigen mank gaande woordspeling. „Er zitten een paar belhamels tussen, je merkt het gauw genoeg". Hanekam brengt het gesprek op een ander onderwerp. „En hoe vindt collega Veswijk onze dominee?" „Hij preekt in elk geval boeiend", re ageert Veswijk voorzichtig. „Hij brengt het gave Woord", ver betert de ander. „Dat kan vandaag de dag niet van elke prediker gezegd wor den". Daar is Steenbeek het niet mee eens. „Lariekoek, Willem. Kijk jij je bijbel er maar eens op na: de één krijgt tien talenten, de ander vijf en een derde één. Overigens, met alle respect voor onze herder, maar ik zou langzamerhand wel eens een jongere dommee willen. Wat heeft de jeugd eigenlijk aan hem Niets, totaal niets". „Dat ben ik lang niet met je eens; de jeugd, die haar treden zet in het spoor der vaderen, kan hem waarderen en..." Evert luistert naar dit tweegesprek, zonder zich er in te mengen. Hij be merkt: dit zijn tegenvoeters, waarschijn lijk is Steenbeek nog een stuk ouder, dus in wezen twee generaties. En ach teraf is hij blij, dat hij zich niet in dit gesprek behoeft te mengen. Hij kan zich verontschuldigen, als ze zijn mening vragen, omdat hij nog tekort in het dorp woont. Als de bel gaat, zijn Steenbeek en Hanekam nog altijd gewikkeld in een breed dispuut. Ze zullen het moeten on derbreken. De rest van de morgen is er rekenen en aardijkskunde. Ook in deze beide vak ken is de klas een eind achter bij de stad. Te zijner tijd eens over praten met Van Bragen, besluit hij, als om kwart over twaalf de bel gaat. Dinie is nieuwsgierig, als hij de keu ken binnenstapt. Ze heeft het eten klaar want Evert heeft maar vijf kwartier; om half twee moet hij weer in de school zijn. „Hoe ging het?" „Goed", antwoordt hij rustig. „Waar om niet? Kinderen zijn kinderen en ze moeten allemaal leren". „Vond je het niet eng, die eerste mi nuten?" Evert Veswijk lacht even. „Waarom zou ik? Ik heb er al ruim zes jaar op zitten, liefje. Dus enige rou tine en onderscheidingsvermogen bezit ik wel". „Wat zijn het voor kinderen? Zitten er lastposten tussen?" „Zal best", antwoordt hij schouder ophalend. „Modelklassen bestaan niet. Maar zo'n eerste morgen houden ze zich kalm. Ze moeten eerst weten, wat ze aan me hebben". Als hij zijn handen heeft gewassen, buigt hij zich over zijn vrouw en kust haar. Ze houdt zijn hoofd vast. „Zeg eens, Evert, dat weet ik feite lijk helemaal niet: ben je streng?" Hij fronst zijn wenkbrauwen. „Nou! Reken maar. Als iemand het hart heeft overhard te kuchen, krijgt hij al een pak slaag van me". Dinie snapt best, dat hij er niets van meent. Toch zegt ze: „Kletskoek; wie slaat er nu nog in deze moderne tijd?" „Wie zijn kinderen liefheeft, spaart de tuchtroede niet". „Zeg, je lijkt Hanekam wel. Je gaat me toch niet vertellen, dat ze daar nog een Spaans rietje in de hoek hebben staan?" Evert gaat zitten en vouwt zijn servet open. „Weet ik niet, liefje; ik ben nog niet bij de anderen in de klas geweest. Slaan doe ik bij hoge uitzondering. Wat een ander doet, moet hij zelf weten. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1971 | | pagina 1