De Zeeuwse boerderij als monument en als bedrijf Modern Spaans toneel Middelburg went al, aan „de zak" Parkeerproblemen in Middelburg Interkerkelijk gemengd koor „Zuid Tentoonstel ling in het Rijksarchief in Zeeland St. Pieterstr. 38 Middelburgnog t/m 13 febr. 1971 Bijna 200 miljoen auto's Het Scheldebodekringetje Verdienstelijk amateur dirigent gashaarden Zeeuws- 1 aan deren De Bevelanden gasfornuizen warmtecentrum Walcheren Schouwen-Duiveland Tholen en St.-Philipsland Koop en Pacht Overlieidsbemoeiïngen DË1 RUITER de scheldebode Nieuws- en Advertentieblad voor GEHEEL WALCHEREN EN BRESKENS De Scheldebode wordt donderdags verspreid huis aan huis in: Middelburg, Vlissingen, Oost- en West-Souburg, Koudekerke, Biggekerke, Meliskerke, Zoutelande, Westkapelle, Aagtekerke, Domburg, Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwenoolde G ke, Arnemuiden, Nieuw- en St. Joosland, Ritthem en Breskens P° 'i apinge, Veere, 22e jaargang no. 4 Donderdag 28 januari 1971 Uitgeefster: VAN DER HOEVEN ZONEN C.V. Spuiplein 94, Vlissiiigen, tel. 01184-6830 lid van de Ned. Huis-aan-Huisbladpers Totale oplaag: 32.000 exemplaren St. Laurens, Kleverskerke, Hoewel ons land erg klein is, is de verscheidenheid in velerlei op zicht erg groot. Zo ook bij de bouw vorm van boerderijen. Per provincie en vaak zelfs per gedeelte van een provincie zijn boerderijen verschil lend gebouwd. Zelfs in Zeeland zijn drie verschillende boerderijtypen. Dit is echter slechts schijn: het zijn drie vormen van één type. Zowel bij de boerderijen in Zeeuwsch-Vlaan- deren, als op de Zeeuwse eilanden en zelfs bij de Schouwse stolp is het principe van de indeling gelijk, nl. een deel of dorsvloer op de lengte richting van het gebouw. Maar toch zijn er verschillen. Deze verschillen zijn historisch gegroeid. Vroeger bouwde men houten schu ren met stro-daken, die ook nu nog het Zeeuwse landschap sieren. Deze materialen zijn goed brandbaar, re den waarom in 1736 door de Staten van Zeeland werd gewaarschuwd te gen het roken in schuren. Later werden de huizen veelal in steen opgetrokken. Dit gebeurde dan met gele IJsselsienen. Ook gebruikte men Woerdense pannen, Moskovi sche sparren en Dordtse kalk. Veel bouwmaterialen moesten dus van heinde en ver naar Zeeland worden vervoerd. Hierdoor en door de hoge re arbeidslonen, met name in Zeeuwsch-Vlaanderen, zag het colle ge 's lands van den Vrije van Sluis zich in 1733 genoodzaakt een re kest in te dienen, bij de Staten Generaal óm een verzoek van Salz- burgse emigranten om grotere hui zen5, af te wijzen. Hier komt heUouA&e, nog bekende !^Jë""fn Zeelartmw'flW; da: overefrr-^ komt met 'langgevelboerderijen in West-Vlaanderen. De schuur en het woongedeelte zijn in de lengte aan elkaar gebouwd en gescheiden door een stenen muur waarin geen deur zit. De deeldeuren of mendeuren steken boven de dakrand uit, waar door het strooien dak over de deu ren golft. In een later stadium wordt het woonhuis van de schuur gescheiden om het risico van brand te beperken en om de ratten buitenshuis te hou den. Vooral in Oost-Vlaanderen groepeerde men de schuur, het woonhuis, het wagenhuis en de bak- keet (of zomerhuis) verspreid over het erf. Hier treft men de grootste hofste den aan met kolossale schuren en soms wel vier dwarsdelen. Op Noord-Beveland waren veel hofste den eigendom van de Prins van Oranje. Op Zuid-Beveland schijnt vroeger een verschil in beschilde ring tussen schuren van katholieke boeren en van protestantse boeren geweest te zijn. De schuren van katholieke boeren waren geheel zwart geteerd, -maar die van protes tantse boeren hadden langs de deel deuren en c.m het klinket (het klei- ne deurtje in de deeldeur, waardoor de boer naar binnen kon zonder de zware deeldeuren te openen) wit geschilderde randen. Dit verschijn sel kwam vrceiger ook voor in Hul ster-ambacht (veel katholieke boe ren) en in Axeler-ambacht (veel protestantse boeren). In het uiterste oosten van Zuid-Beveland komt hier en daar een boerderij voor van een ander type, nl. het Vlaamse-schuur- type. Deze bouwwijze is via West- Brabant uit Vlaanderen afkomstig en vindt zijn oorsprong in de Vlaamse kloostersohuren. Deze schu ren hadden de deel langs één van de houten wanden, een langsdeel. kookplaten geysers koelkasten verkoop: bellamypark 22 vlissingen, tel. 2954 Op Walcheren waren de boerderij en klein als gevolg van de geringe mogelijkheden van de landbouw. Daarvoor was het land te drassig. Waar landbouw wel mogelijk was, ontstond vanuit het oudere smalle type een naar ééte kant uitgebreide boerenschuur. Dji uitbouw had een stenen muur, diwveel langer was _tfan de Jïöütarf 'ImV langs de andere zijde. Na de veepest van 1744-5 gin gen de boeren veel weiland scheuren, waardoor de sohuren groter moesten worden om de oogst te kunnen ber gen. De vele adellijke huizen op Walcheren hadden ook schuren op hun terrein bv. het verdwenen huis Waterlooswerve bij Aagtekerke. Ook een zgn. herenkamer kwam soms voor op een boerderij. Ook op Midden-Schouwen was het land erg drassig. In de winter wer den om de boerderijen dammetjes aangelegd om tenminste op het erf droge voeten -te houden. Op Schou wen ontstond zo een geheel eigen soort boerderij: de Schouwse stolp, waarbij alles onder één tentdak (of afgeknot tentdak) zat. De stolp is ontstaan door inkrimping van het algemeen gangbare Zeeuwse-schuur- type. Helaas zijn de beide laatste stolpen in februari 1953 vernield. Sinds in de vorige eeuw de bema ling veel beter werd, kon men gro tere schuren gaan bouwen en zo verschijnt sinds plm. 1880 ook op Schouwen het nieuwere Zeeuwse ty pe. Elders op Schouwen-Duiveland, waar het minder drassig was, komen nog oudere boerderijen voor. (bv. Dreischor). Op Tholen trekken sommige boe renwoningen de aandacht door op merkelijke details. In St. Annaland. staat de hoeve „Nooitgedacht" met een trapgevel. In St. Maartensdijk de hoeve „Reygersburg", waarvan zelfs de bakkeet ovale vensters heeft. Op St. Bhilipsland en ook op Tholen komt het type van de Vlaamse-schuur met zijn langsdeel voor. Vanaf de vroegste tijden werden boerderijen gekocht en verkocht, verpacht en gepacht. Reeds in de oudste nog overgeleverde keur van Floris de Voogd van ongeveer 1257 is een bepaling opgenomen over ihet recht van naasting bij de verkoop van hofsteden en landerij en. De oudste transiportacten in het archief dateren van ongeveer 1360. Een aantal koop- en pachtcontrac- ten geven een beeld van het juri disch handelen van de boer door de eeuwen heen. In 1843 werd de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeelanld opgericht. Het doel van deze Maatschappij werd o.a. verwezenlijkt door grote landbouw tentoonstellingen. Big dergelijke ten toonstellingen ontbrak het diner niet. Tot de Franse tijd waren de boe ren veelal .tot herendienst verplicht. Soms weigerde een boer deze dienst te verrichten. In één geval werd hij door hst gerecht veroordeeld om zijn plicht te doen en de kosten van het proces te betalen. In de Franse tijd en ook tijdens de laatste bezetting werden de land bouwers verplicht koolzaad te ver bouwen. Ook overigens waren de regels voor de landman in deze pe riodes strak. In de periode 1940-45 werd bo vendien veel land geïnundeerd, wat voor de landbouw nare, zoute gevol gen had. Uw bruilof! in HET STRANDHOTEL een gezellige receptie, hei diner in „DE PUT" en de bruidskamer GRATIS Amateuristisch, dodelijk ernstig, boeiend, knudde, pretentieus, ver rassend. Met deze woorden gaven diverse kunstcritici dezer dagen hun mening weer in de verschillende landelijke dagbladen, na het zien van het mime-spel „Joc" in het Nederlands vertaald met „Spelle tjes" en voor het voetlicht gebracht door de Spaanse toneelgroep Els- Joglars. Plaats van uitvoering was de bakermat van het hedendaags toneel: het Mickery theater in Loe- nersloot. Op hun tournee langs de Nederlandse theaters treden de Els- Joglara wat in onze moedertaal jongleurs betekent, zaterdag 30 ja nuari op in de schouwburg te Mid delburg onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuniversiteit. De Els-Joglars komen voort uit een theaterinstituut in Barcelona, dat door henzelf gedurende hun 3- jarig bestaan werd opgericht. De meest uiteenlopende technieken van het toneelspel worden hier de veelal jongere leerlingen, bijgebracht. Het uitgangspunt van Els-Joglars blijft echter de mime, de woordloze" uit drukkingsbeweging, waarop het -pro gramma Joc is gebaseerd. Het be rust op het meest eenvoudige toneel dat zich laat denken, maar als wij een der vele critici mogen volgen, dan gaat hen- dit zo goed af, dat de voorstelling, slechts oppervlakkig bezien, reeds bijzonder amusant is. Achter deze humoristische facade blijkt echter bij een wat diepere beschouwing, een uiterst doeltref fende en venijnige spot schuil te gaan. Er wordt vrij hard tegen voorna melijk Spaanse schenen geschopt. Mogelijk nog lang niet hard genoeg naar de zin van extreem-links den- kene Nederlanders, maar toch wel zodanig, dat men zich erover zal verbazen, dat dit in het huidige Spanje allemaal nog mag. Hun op treden in de Middelburgse Schouw burg, waarbij Els-Joglars slechts ge bruik maakt van een vrij klein en schuin oplopend podium, lijkt een goede gelegenheid kennis te maken met een der facetten van het heden daags toneel. Dinsdagavond 19 januari ging in de „Buitenhovenschool" in Middel burg-Zuid van start het Interkerke lijk gemengd koor „Zuid". De voorzitter dhr. Duinick heette in zijn openingswoord allen welkom en in het bijzonder mevrouw De Boer uit Souburg, die als dirigente voor dit koor is aangetrokken. Het gemengd koor stelt zich als doel, medewerking te verlenen ter opluistering bij kerkdiensten van de verschillende kerkgenootschappen, en tevens bezoeken van div. bejaar dentehuizen. De aula der Prot. Chr. School in Dauwendaele „Buitenhoven" werd door het bestuur dezer scholenge meenschap welwillend voor repetitie afgestaan. Door de diaconie der Hervormde Gemeente van Middelburg werd aan het koor een orgel beschikbaar ge steld. Na te hebben geconstateerd dat de opkomst van de dames groot en bij de heren op deze eerste repetiitieavonri nog klein was, is de dirigente gestart met de repetities, die elke dinsdagavond daar plaats zullen vinden. Volgens berekeningen vsn Good- Year zal het aantal geregistreerde personenauto's dit jaar in de gehele wereld toenemen met 10,2 miljoen. Men verwacht dat 1971 een totaal van meer dan 190,5 miljoen geregi- treerde wagens te zen zali geven. In 1969 bedroeg het wereldtotaal 180.3 miljoen. .„MkILkboer, één melk, één yo ghurt en toen zakken," kan men in Middelburg aan menige huisdeur ho ren zeggen. Voor een vreemdeling geheimtaal, voor een Middelburger alledaagse conversatie. Zo is het ook gewoon geworden, dat mensen el kaar vragen: „Heb je de zak al buiten gezet?" „De Zak" heeft Middelburg stor menderhand veroverd. Sinds 1 janu ari deponeert men zijn huisvuil niet meer rechtstreeks in de vuilnisem mer, doch in de plastic vuilniszak, die aan bosjes van tien door.... de melksiijters worden verkocht. Het vuilnis ophalen in Middelburg verloopt nu sneller, hygiënischer en geruislozer dan ooit met de zinken vuilnisemmers het geval was. Men heeft één nadeel moeten accepteren en dat is, dat het huisvuil voortaan maar éénmaal per week wordt opge haald inplaats van tweemaal. Maar winst is dam weer, dat er éénmaal per maand gratis en voor niets grof huisvuil wordt opgehaald. Het aantal vuilniszakken dat men aan de stoep rand plaatst komt er niet op aan. De sterke heren van de gemeente reiniging nemen alles mee wat zij zien. Mits gewaarmerkt met ge meentestempel. Dat laatste was een tegenvaller voor de geestdriftige huisvrouwen, die in december al op eigen houtje plastic zakken hadden aangeschaft, zonder te weten dat zij die dingen bij de melkslijter moesten kopen. De „vrije" oftewel „witte" zakken missen het gemeentéslëmpel, dat de melkslijterszakken wél hebben. En wat gebeurt er met een non chalant buitengezette vuilnisbak?, vragen sommige Middelburgers zich af. Het antwoord is afdoende: die gaan als „grof huisvuil" de vuilnis wagen in. Want de zinken vuilnisemmer is bezig antiek .te worden. ÊÊÊÊÊËÊÈÊÊtl m Zoveel nieuwe deelnemers aan het Schelaebodekringetje waren er deze week niet. Elke week met 3 vooruit dat is misschien wat veel van het goede. Maar slagerij D. Oosterom Walstraat 100 in Vlissingen voegt toch maar weer gedurende de maand februari 300 gram vleeswaren aan „de hcom van overvloed" toe. Dat ze in Middelburg het Scheldebodekringetje ook al ontdekt hebben bleek uit het feit dat de winnaar van deze week de heer en mevr. J. de Plaa uit de Landluststraat 33 te Middelburg waren. Ze ontdekten het in hun „eigen" Scheldebode, die ze nu ook wekelijks thuis krijgen. Je zult dan in de zomer ergens op een tennisbaan een wedstrijd doen en mid-winter in het Scheldebodekringetje staan. Als onze sportman cp Walcheren woont of in Breskens dan zal hij het zelf wel ontdekken. Anders zullen zijn sport vrienden hem wel verwittigen. Hij kan dan zaterdag zijn bewijsmateriaal aan ons bureau Spuiplein 94 te Vlissingen afhalen. Misschien zit er wel een rondje voor zijn club in. Alvast, wat ons betreft smakelijk gebruik. De steeds langer wordende lijst is deze week: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteits-taart; Slagerij De Vries, WaMraaJt 46, een pond biefstuk; Vishandel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdag-reclame; Drogisterij Luibwieler, Lange Zelke 50, luxe flacon badschuim; Foto de Grave. Walstraat 74, waardebon van f 2,50 voor foto-artikelen; Jo Fibbe, Walstraat 29, lederen huishoudbeurs; De Kledingbokser, Lange Zelke 26, stropdas; Optiek Tilroe, Walstraat 81, kamerthermometer; Sporthuis Roovers, Walstraat 80, een knip- plaat Fabeltjeskrant; Boutique La Perruque, Walstraat 129, een pruiken borstel; De Wijnkelder, Walstraat 104, een fles Rode Mistella; Kaashuis Smith, Marktkraam, pond kaas naar keuze; Discobar Firma Kloosterman, hoek Lange Zelke, grammofoonplaat van f 4,50; Co-op Distilette, Van Dis- hoecks-traat 40, fles fijne cognac; Fabro N.V., Domivurgs Schuitvlot 3, Middel burg, 1 piatenlbon ter waarde van f 5,-; De drie Tonnetjes, St.-Jacobstraat 4, koffie met gebak voor 2 personen* Friture Neptune, Walstraat 79, heerlijke gegrilde kip; Slagerij D. Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren. Voor uw BOEKEN of POSTPAPIER Voor uw TIJDSCHRIFTEN of VULPENNEN Voor heel veel keus 'N BOEKHANDEL en 'N KANTOORBOEKHANDEL onder één dak. BOEKHANDEL PAUL KRUGERSTHAATM TEL.2T33 VlISSIHOEN „Met de komst van het betaalde parkeren in de binnenstad van Mid delburg, heeft men getracht de grendel op de voordeur te schuiven, maar daarbij de achterdeur per on geluk wagenwijd opengezet". Deze en andere beeldspraken klinken nog wel eens op uit de mond van som mige middenstanders en andere be woners van de vede straten en straatjes, pittoresk gelegen rond het grote centrale plein; de Markt. Kon men enkele jaren geleden op een gewone doordeweekse winter dag (met uitzondering van de don derdag), zijn auto gemakkelijk in een dezer straten kwijt, thans blijkt dat er bijna de gehele dag naarstig wordt gezoaht, naar niet al te ver van het doel verwijderde parkeer- plaatsjes. Begrijpelijke financiële redenen van hen, die bij gebrek aan een frequent openbaar vervoer, in de wintermaanden noodgedwongen per auto uit de steeds verder weg liggen de buitenwijken naar hun werk in de binnenstad ijlen, hebben ervoor gezorgd, dat de Markt doorgaans slechts er kele tientallen auto's her bergt, terwijl de omliggende vrije parkeerruimten en de straten in de omgeving uitpuilen van de vehikels, die hier, meestal voor langere tijd, worden neergezet. Ofschoon er langs de stoepranden van vele smalle straatjes kwistig met gele verf is gestoeid, zien de plaatselijke neringdoenden en bewo ners, overigens met alle begrip voor de moeilijke situatie, met lede ogen aan, dat dit parkeerverbod in ruime mate aan de laais wordt gelapt. Het afsluiten voor alle verkeer van de Nieuwe Burg, hoe verkwikkend op zichzelf ook, heeft eveneens een H steentije bijgedragen tot de begin nende chaos. Op de levensgevaarlijke Varkens- markt kan men achter twee rijen JÉ, geparkeerde auto's (waar slechts ruimte is voor één rij) een blauw bord met een witte P ontdekken, met daaronder de restrictie; maxi- Mki jfc maal één uur. Natuurlijk een dijen- kletser van de eerste categorie. Bij het laden en lossen van goede ren komen de winkeliers nogal eens in moeilijkheden. De eigen bestelau to onder handbereik is nog slechts een vrome wens en een wandeling van honderd meters of daaromtrent, met of zonder dozen en pakken, een dagelijkse terugkerende beslomme ring. Het is prijzenswaardig, dat de po litie, nu de Middelburgers nog „on der elkaar" zijn, af en toe een oogje dicht knijpt en niet onmiddellijk aan de potloodpunt likt. Maar de binnenstedelingen zien nu reeds met angst en beven de stroom vakantie gangers op zich afkomen, waarvan velen zich, in de ter plaatse aanwe zige hotels en pensions zullen vesti gen en naast een plaatsje onder de zon, ook een plekje voor hun auto zullen opeisen. Mogelijk dat er met tijdelijke par- keervoorzdenimgen enig soelaas zal worden geboden, ofschoon de pessi misten ook hier de druppel op de gloeiende plaat zien verdampen. Een afdoende remedie tegen dit welvaartsverschijnsel is er op korte termijn eenvoudiig niet. Algehele afsluiting zal onverbiddelijk de trek naar het Vlissingse industrie terrein drastisch vergroten. Moge lijk, dat het gemeentebestuur b.v. in de periode oktober-april een stapjr terug zou willen doen en de thans grotendeels onbenutte Markt weer voor langparkeerders vrij zou geven, met uitzondering van de zaterdag. Blijft slechts voor het zomersei zoen, de fiets. En waarom ook ei genlijk niet? Zelfs een zomers re genbuitje kan een zeer verkwikken de uitwerking hebben op lichaam en geest. Het schenkt kalmte en rust Eigenschappen die men dringend nodig heeft, als bij wijze van uit zondering de binnenstad toch per auto bezocht moet worden. Want geduld is de komende zomer zulk een schone zaak. In het dagelijks leven timmeren meerdere gewone mensen aan de weg met de een of andere hobby. Ditmaal hebben we de schijnwerper eens gericht op de heer H. Gijsel. een zeer actief mens op muzikaal gebied. m <0* Van jongs af voelde hij zich aan getrokken tot de muziek en werd lid van de Hulater Haimonie. Als ijverig leerling wist hij in da loop der jaren zien te ontwikkelen tot een gevoelig trombone- en euphoni- um-biazer. Met ledia ogen zagen het bestuur en de dirigent van genoem de vereniging hem naar Vliss.ngen vertrekken, waar hij zich direct bij de harmonie „St. Caecilia" aansloot. Naast de blaasmuziek voelde de heer Gijsel ook veel voor slagwerk en ging extra lessen nemen bij de heer Teesink in Den Haag, waar hij het diploma slagwerk behaalde. Mot dit diploma kon hij voor 194Ü d.reet terecht bij de Nationale Reserve als instructeur en tamboer-ma.tre. Bij meerdere Zeeuwse drumbands trad hij op als inst:ucteur o.a. bij Astro te Souburg, St. Caecilia en Oranje Nassau in Vlissingen en gaf lessen in de oude en nieuwe slag werk-techniek. In 1960 werd de heer Gijsel diri gent van de Vlissingse Accordeon vereniging „Accoideola". In de 10 jaar dat hij dit ambt bekleed., heeft nij met het A-orkest van gmoen.de vereniging in binnen- en buitenland grote muz.kale successen b.naa.d. Dit was voor ons aanle.ding om Herman Gijsel van nabij te leien kennen en hem te vragen naar het „waarom" en „hoe", cm m zo'n kor te periode zo'n furore te maken met een aantal jeugdige accordion^ .en. Eerlijk en oprecht kwam het ant woord, dat zijn theoretische kennis niet zo groot is, maar da. hij meer naar de praktijk te werk gaat. Voor al naar andeten luisteren, de ogen goed de kost geven, daarbij vooral acht slaan op de wijze van d rigeren van de vakman, om tenslotte de opvatting van een muziekt _k naar eigen gevcel op is jcrige.-en over te brengen. Dat ait dirigent Gijsel ten volle is gelukt, getuige de puntsn- lijsten van de juryleden op de ge- .houden concoursen. Deze waren vol lof over het tempo, opvatting en ook op de wijze van dirigeren, waarvoor Gijsel enkele malen de dir gen.en- prijs kreeg toebedeeld. Het stemt tot blijdschap, da r mand, naast zijn arbeid, de lust kan opbrengen, zijn muzikaliteit ou jon ge mensen over te dragen, dat in verenigingsverband waardering vindt. Mcge he>t Herman Gijsel gegeven zijn, naast zijn praktijk, zijn theore tische kennis te verrijken, wat ze ker niet alleen ten goede za' komen aan hemzelf, maar ook aan de kwa liteit van het accordeonoikss: „Ac- cordeola

Scheldebode | 1971 | | pagina 1