„Oranje Nassau" Phoenix uit as herrezen TILROE Concert voor insiders Met de Scheldebode op schoot... gashaarden X „DE PUT" Keersluisbrug rood licht brandt zinvol Middelburgs Dilettanten Toneel KUIPERSPOORT RESTAURATIE STADSBUSRITTEN MET GEMEENTE-SUBSIDIE Don-Kozakken in Vlissingen Goed zien zonder bril contactlenzen EEN MOOI BUREAU Geen noot, toch blazen Gratis voor niks [DE RUITER Abra ca dabra Leden gev Filmavond te Breskens gasfornuizen warmtecentrum Zet je geven Sierbestrating „SCHIP VERMIST" YAN DER HOEYEN C.V. de scheldebode Nieuws- en Advertentieblad voor GEHEEL WALCHEREN EN BRESKENS. De Scheldebode wordt donderdags verspreid huis aan huis in: Middelburg, Vlissingen, Oost- en West-Souburg, Koudekerke, Biggekerke, Meliskerke, Zoutelande, Westkapelle, Aagtekerke, Domburg, Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskerke. Vrouwenpolder Gapinge Veere, St. Laurens, Kleverskerke, Arnemuiden, Nieuw- en St. Joosland, Ritthem en Breskens. 22e Jaargang no, 3 Donderdag 21 januari 197f Uitgeefster: VAN DER HOEVEN ZONEN C.V. Spuiplein 94, Vlissingen, tel. 01184-6830 lid van de Ned. Huis-aan-Huisbladpers. Totale oplaag: 32.000 exemplaren Da drumband van „Oranje Nassau" te Vlissingen is niet langer meer; daarvoor In de plaats zal de band zich op 26 maart a.s. tijdens de gymnastiekultvoering van deze vereniging in Britannia voor de eerste maal presenteren als 't trompetter- en jachthoornkorps „Oranje Nassau". Woensdagavond werd er in de voormalige Willen lil kazerne voor het eerst met de nieuwe Instrumenten gerepeteerd. De instrukteur van .Oranje Nassau' de heer R. de Bruijne, had er aan vankelijk een zwaar hoofd in. Je moet niet vergeten vertelt hij, dat bijna geen van allen noten kan lezen en dat ze voor het eerst een blaasinstrument in hun hand heb ben, daar komt dan nog eens bij, dat een jachthoorn een natuurin- strument is, waar geen ventielen aan zitten. Er wordt dus een grote muzikaliteit van de muzikanten gevraagd, vertelt hij. Maar het re sultaat was na twee uur al ver bluffend. De heer A. Wensink, bestuurslid van Oranje Nassau, dat woord be stuurslid, is in dit geval wel een wat erg lauwe benaming, als men de mens Wensink eens wat nader in ogenschouw neemt. Hij is in het dagelijks leven douaneambtenaar in de avonduren ontpopt hij zich als geestelijke vader van het nieuwe muziekkorps waarvoor niet één Vlissingse jongen of meisje veilig is als het zijn korps aangaat. Als hij maar even ruikt, dat iemand een beetje belangstelling toont om een muziekinstrument in de hand te nemen, dan klampt hij hem aan en probeert hem enthousiast te maken Waar vind je tegenwoordig nog zo'n instelling, waar je bijna voor niets een spiksplinter nieuw muziekin strument in de hand gedrukt krijgt en daarbij nog gratis les ook. De heer Wensink heeft zo ontstel lend veel goede hoedanigheden, dat het bijna niet bij te houden is. Zo verzorgt hij de oud-papier inzame ling, er zijn n.l. centjes nodig om de nieuwe instrumenten, zo'n dikke vierduizend gulden te financieren. Voorheen, en nu ook nog steeds, lapte hij de oude instrumenten op, bovendien, traint hij het mini ma- jorettenpeloton, dit zijn vier en twintig meisjes van beneden de elf jaar. Het korps bestaat nu ander half jaar. Dit grut heeft het gepres- Zojuist ontvangen een mooie kollektie FOTO-ALBUMS RECEPTIE-ALBUMS DAGBOEKEN met of zonder slot BABYBOEKEN BOEKHANDEL PAUL KRUGERSTRAAT 56 TEL.2733VLISSINGEN Voor een klein, maar selekt gezel schap musiceerden j.l. dinsdag 12 januari het trio Jo Juda, bestaande uit Jo Juda, viool, Klaas Boon, alt viool en Paul Verheij, fluit, in de burgerzaal van het stadshuis te Vlissingen. Zoals genoemde musici de Serenade van L. van Beethoven (1770-1827) hebben doen horen, is dit alleen vergund aan hen wier vertolkingen zelf scheppingen zijn. Het trio heeft dit werk in zich opgenomen, dat zeker een deel van hun gevoelsleven is geworden. De aard van hun artistieke gaven is daarbij van een orde, die genoeg is om zich hierbij in te leven. Zeker, er was in dit werk een vrij heid van opvatting, welke echter aan geen enkel onderdeel schade berokkende. Somwijlen kernachtig, dan weer bewogen, maar zonder raffiment of effektbejag. Daardoor had hun spel stijl en noblesse. Het Divertimento van W. A. Mozart (1756-1791) als duo gespeeld (viool en alt-viool) kwam als heldere klan ken uit de verf. De struktuur van dit werk is een al levendigheid en de vrolijke tendens laat zich hier en daar veelvuldig horen. Het was Mozart's grote gave melodieën zo vlug en duidelijk op schrift te stel len, dat blijkbaar alles niet vlug genoeg genoteerd kon worden. Hij heeft de mensheid muziek gegeven, die nu, na enkele eeuwen, nog volop gewaardeerd kan worden. Van Max Reger 1873-1916) speelde het tri® een serenade met vele va riaties, waarbij de vaardigheid van de drie heren uitmuntte. Met grote aandacht ks geluisterd, jammer, dat het carillon van de ctadhuistoren menigmaal hinderde. Ook de droeve es-klank van een misthoorn vormde een storende dis- ■onant. Cel a teerd om binnen acht maanden na de oprichting een prijs in de wacht te slepen! Het is trouwens toch een wonder lijk enthousiast duo de heren Wen sink en de Bruijne. Deze laatste zet n.l. alle muziek om in makkelijk te begrijpen tekens, een soort abra ca dabra voor de trommelaars. De blazers studeert hij hun partij in, door ze elke noot voor noot voor te blazen. Het was hem die eerste avond dan ook goed aan te zien, de pijnlijke rode vlekken rond de mond spraken boekdelen. Maar hij merkte het zelf niet eens. Hoe kan het ook anders als je het hartver warmend enthousiasme ziet, waar mee de jongelui muziek maken, in een omgeving, die het woord onder komen niet eens meer waard is. Maar dat is weer een andere zaak! Eerst moet het nieuwe korps goed van de grond komen. De investe ringen moeten er uit. De kinderen krijgen de nieuwe instrumenten, een jachthoorn kost zo'n twee hon derd vijftig gulden, een trommel (half diep) tweehonderddertig gul den mee naar huis om te oefenen. Vooral dat laatste is hard nodig vindt de Bruijne. We zouden trouwens ook nog best een paar enthousiaste nieuwe leden kunnen gebruiken. Momenteel telt het korps vijf en dertig leden, als het helemaal compleet was dan zou den het er twee en veertig moeten zijn. Het korps heeft een volledige ES bezetting, dit wordt tegenwoor dig veel toegepast. Het heeft meer mogelijkheden en het geluid is veel voller. De beide heren zitten barstens vol met plannen. Volgend jaar gaat het nieuwe trompetter- en jachthoorn korps van „Oranje Nassau" aan concoursen en uitvoeringen mee doen in en buiten Vlissingen. Er zijn al diverse uitnodigingen binnen. De ijver en enthousiasme die de muzikanten aan de dag leg gen doet het ergste vrezen voor hun mede-concoursgenoten. Els Wensink de vijftienjarige tambour- maitre, zal voor de presentatie naar buiten haar beste beentje voortzet ten. De zon schijnt weer volop voor het muziekkorps van „Oranje Nas sau" en je zou haast zeggen: hoe kan het ook anders met zo'n leiding. De Majoretten van de Vlissingse gymnastiekvereniging „Oranje Nassau' in Schiedam op weg naar het concours. Met dc Scheldebode op schoot in stalleerde de heer A. Kriek uit de Tuinstraat in West-Souburg zich vorige week donderdagavond te klokslag zes uur voor het pand van Fabro te Middelburg. Vergezeld van een slaapzak, een alcoholhoudende drank, koffie en soep bond dhr. Kriek de strijd aan tegen de nach telijke koude teneinde de volgende morgen de door dit bedrijf voor één cent aangeboden televisie in ont vangst te nemen, 't Is 'm nog ge lukt ook! Na van 2 tot 5 ongestoord geslapen te hebben werd dhr. Kriek gewekt door enige surveillerende agenten, die angstvallig naar 's mans be doelingen informeerden. „Daarna is de tijd snel gegaan, om half zes kreeg ik van een buurvrouw een kop thee en een ligstoel aangeboden waarna andere kopers verschenen met wie ik gezellig nog wat heb zit ten kaarten". Klokslag half negen kreeg dhr. Kriek voor één cent het begeerde, 't Kwam net goed uit. „Laatst kocht ik voor 50,een oud beestje, maar die heeft gisteren de geest ge geven. 'k Zit nu echter goed, een vrij nieuw apparaat en nog een half jaar garantie kado, dus wat wil je nog meer". Namens het openbaar comité te Breskens draait op donderdag 21 jan. in het gebouw „De Uitkomst" Langeweg om 7.30 uur de film „In de ban van het gebeuren", (Delta beraad), voor heel de bevolking. Er is gelegenheid voor discussie. Discussieleider is de heer J. A. de Vries te Schoondijke. De film behandelt de hele ontwik keling van de Zeeuwse industrie, o.a. d evervuiling en wat er tegen gedaan wordt enz. kookplaten geysers koelkasten verkoop: bellamypark 22 vlissingen, tel. 2954 Uw bruiloft in J X HET STRANDHOTEL X een gezellige receptie, het diner in X X en de bruidskamer e GRATIS Het VVD-raadslid A. Gillisen heeft in september aan het Vlissingse college van B. en W. gevraagd of de verkeerslicht-installatie bij de Keersluisbrug niet wat precieser kon worden afgesteld. Volgens hem bleven de verkeerslichten ook bij een geopende brug hun normale programma afdraaien, zodat je als weggebruiker feitelijk in de maling werd genomen. B. en W. zijn hun verkeerslicht gaan opsteken en vorige week meldden zij aan de geduldig wachtende heer Gillissen: „Zodra de brug open gaat schakelt de verkeerslichtinstallatie over naar een ander programma. Aangezien er vanaf de Koningsweg zeer weinig verkeer komt krijgen de weggebruike soms de indruk dat zij zonder reden voor rood licht moeten wachten. Maar de Konings weg doet wel degelijk zijn duit in het verkeerszak je en de laatste tijd nu de nieuwe, tijdelijke vismijn in bedrijf is, is dat zelfs een flinke duit, vinden B. en W. Zij zeggen, dat het geheel buiten werking stellen van de verkeers lichten bij een geopende brug meer gevaren dan voordelen zal opleve ren. Wel hebben de vragen van de heer Gillissen ten gevolge gehad, dat de zogenaamde „groentijden" voor de Koningsweg zijn bekort. De „groen tijden" voor de verkeerslichten Mid delburg en Vlissingen komen daar door sneller terug. Zo ziet men: in een stad met een „rode" burgemeester laat men ook de kleine zaken niet blauw-blauw, al werd in dit geval de heer Gil lissen wel geel en groen van het wachten. Zaterdag 23 jan. a.s. geeft het Mid delburgs Dilettanten Toneel een to neelavond voor de Personeelsvere niging van de Kon. Mij De Schelde in het Scheldekwartier aan de Van Dishoeckstraat te Vlissingen. Opge voerd wordt „Acht vrouwen" van Robert Thomas. Na afloop is er dansmuziek van „The Variations". Woensdag, is de restauratie van de uit 1586 daterende Kuiperspoort te Middelburg officieel begonnen. Bur gemeester drs. P. A. Wolters van Middelburg heeft er het startsein voor gegeven. De komende jaren kunnen de amateur- en beroeps fotografen de Kuiperspoort het bes te ongemoeid laten want de res tauratie wordt grondig aangepakt. Het heeft lang geduurd eer men de Kuipersweg te lijf ging. De kos ten zijn enorm hoog en het was noodzakelijk om voor de ruimten die er in de toekomst beschikbaar zullen zijn, geschikte gebruikers te vinden. De opzet is, dat de Kui perspoort na restauratie onderdak zal bieden aan activiteiten die tot de kunst- of cultuursector behoren. Gemeente Vlissingen vraagt volkstellers Voor de komende volkstelling zal de gemeente Vlissingen behoefte hebben aan 225 tellers. Het ligt in de bedoeling van het gemeente bestuur voor deze telling - ter voor koming van ontwrichting van het gemeentelijk apparaat - zoveel mo gelijk gebruik te maken van de diensten van niet-gemeenteambte- naren. De werkzaamheden zullen in totaal vier dagen in beslag nemen. Op donderdag 25, en vrijdag 26 febru ari bestaan deze werkzaamheden uit het „uitzetten" (en eventueel toe lichten) van de door de bevolking in te vullen formulieren, terwijl op maandag 1, en dinsdag 2 maart de ingevulde formulieren op de betref fende adressen weer dienen te wor den verzameld. De beloning die aan de volkstellers zal worden uitgekeerd, bedraagt 30,netto per dag. Voor de vier dagen ontvangt een teller dus 120,— netto, een in deze tijd zeker welkom (extra) bedrag. De adver tentie elders in dit blad geeft aan hoe men zich als teller bij de ge meente kan melden. Wie in Vlissingen met de bus van „de Stoomtram" rijdt beseft het wel licht niet, maar hij rijdt met sub sidie. Het zal niet lang duren of de gemeente Vlissingen betaalt het ge hele exploitatie-tekort dat de n.v. Streekvervoer Walcheren op haar stadsbusdienst in Vlissingen lijdt. In 1969 moest er bijna 27.000 gulden bij en in 1970 liep het tekort op tot 44.000 gulden. De werkelijke ver liezen van de nv Streekvervoer Walcheren op de onrendabele lij nen (waartoe de stadsdiensten he laas ook behoren) liggen uiteraard nog veel hoger. Het gemeentebestuur kijkt er een beetje moeilijk tegenaan. Als de gemeente niet zou bijspringen, dan laat „de Stoomtram" het, wat de Vlissingse stadslijnen betreft, af weten. Het alternatief: de oprich ting van een gemeentelijk vervoers bedrijf komt niet in aanmerking, want dat zou een veelvoud gaan kosten van het bedrag dat er op 't ogenblik, wat de stadsdienst Vlis singen betreft, bij moet. I De raad zal in zijn eerste vergade ring in dit nog vrij nieuwe jaar dan ook een voorstel behandelen om „de Stoomtram" een zetje te geven. B. en W. willen, dat de gemeente aanvankelijk 80 en later 100 pro cent van het exploitatietekort dat de nv Streekvervoer Walcheren in Vlissingen lijdt, vergoed. Sinds 1968 betaalt de gemeente 50 pet, van het exploitatietekort. Dat „de Stoomtram" het in Vlis singen zo moeilijk heeft komt ener zijds door massa-motorisering en anderzijds door de omhoog sprin gende lonen en prijzen. En men kan de vervoerstarieven ook moei lijk blijven verhogen, op een be paald moment is een plafond be reikt. Er rijden per jaar nog altijd zo'n 250.000 mensen met de bus mee. Een voudig gezegd: elke Vlissinger, van baby tot grijsaard rijdt statistisch gezien zesmaal per jaar met de bus door de stad. Door de gemeentelijke geldinjecties in de magere kas van „de Stoom tram" krijgt de gemeente ook een zeker recht op invioed. B. en W. hebben dan ook al prompt om een zetel in de raad van commissaris sen gevraagd. Als de ontwikkelin gen op vervoersgebied zich niet wij zigen, dan zal het wel niet bij één zetel blijven Een prettig bericht voor de oude binnenstad van Vlissingen! Het sa neringsplan le fase in de omgeving van de Zeemanserve nadert zijn voltooiing, over niet al te lange tijd zal er een bestrating worden aangebracht en geen gewone, maar een zogenaamde „sierbestrating". De verbinding tussen de Lange Zelke en de Kolvenierstraat zal worden voorzien van een rode, vas te vloerbedekking in het slijtvaste keientype, terwijl het trotoir rond de Zeemanserve (2.55 breed) uit zware betontegels gaat bestaan. Het eigenlijke plein bij de Zeemans erve zal een lust voor het oog worden. Hier gaan de straatmakers een patroontje leggen van natuur- sten en keien die zijn opgenomen in grote vlakken, gevormd door zware betontegels. In de bestrating van het plein ko men tien boomkransen, waarin la ter bomen kunnen worden geplant. Een aangepaste straatverlichting zal de meubilering completeren. De kosten van één en ander bedra gen bijna 90 mill*. (De BR. - 16) Vit warme kamers, uit kantoren, Laat hij die dénkt, zijn groeten horen aan hen die op de donk'rc zee voor 't daaglijks brood ter visvangst varen, gestaag omringd door de gevaren. Dat brengt dèz' arbeid met zich mee. Men denkt: „Het schip is overvaren." De man te roer stond daar te staren. Ontzet heeft hij misschien gegild en met de scheepsfluit nog gefloten. Toen heeft het water zich gesloten en alles was toen weer verstild. Een vader, zoon, twee and're leden, héél de bemanning is vergleden, lévend in de herinnering. Van anderen die biddend, vloeken en onversaagd de zee afzoeken, naar scheepsgerei of ander ding. Laat ons wanneer wij staan te kijken, als vis in winkels ligt te prijken op held're schalen overvol. Met deernis hén die achterbleven gedenken in hun vérder leven dan schiet van meêlij 't hart ons vol. Vlissingen, 18 januari 1970 JAN VAN MARION. Ware muziekliefhebbers en vooral de minnaars van professionele koorzang krijgen op maandag 15 februari het neusje van de zalm voorgeschoteld. Op die dag treedt het Don-Kozakkenkoor, onder lei ding van Serge Jaroff, in Vlissingen op. De naam van de Scheldestad wordt in dit verband in één adem ge noemd met Londen, Parijs, Phila delphia en Amsterdam. Want deze steden staan ook op het programma van het Don Kozakkenkoor, dat dit jaar een halve eeuw bestaat en in verband daarmee een jubileum- toernee door de gehele wereld maakt. Bovendien geeft het koor dat een legendarische faam heeft gekregen door van begin af aan subliem te zijn en te blijven, in elke plaats waar het presenteert, afscheidscon certen. De bezielende leider, Serge Jaroff die het koor in het voorjaar van 1921 oprichtte, gaat namelijk met pensioen. Het programma waarmee het Don Kozakkenkoor de wereld bereist be staat uit liturgische gezangen en hymnes, volksmelodieën en typisch Russische koorzangen. De totale klank van dit koor is onvergetelijk voor wie het eenmaal heeft horen zingen. Maar ook de solo-partijen behoren tot het beste wat men in de concertzalen te horen kan krijgen. Het zangprogramma wordt afgewis seld met enkele kozakkendansen, waardoor ook het oog zal worden geboeid. is nog steeds de wens van zeer vele brillendragers. Deze hartewens kan voor u werkelijkheid worden door de aanschaffing van Wij willen u graag inlichten omtrent de buiten gewone technische vooruitgang op het gebied van contactlenzen! Folders kunt u in onze zaken gratis afhalen. CONTACTLENS-SPECIALIST Walstraat 81, Vlissingen, Lange Delft 8a, Middel burg, Raadhuisplein 6, Oostburg. voor Uw eigen kamer of die van Uw kinderen Geen saaie groene of grijze kantoorkleuren meer, maar modern in vorm en kleur Komt U eens vrijblijvend of vraag eens de veelkleurige folder VERENIGINGS DRUKWERK EEN EIGEN BLAADJE WEKELIJKSE FOLDERS FAMILIEDRUKWERK ROUWCIRCULAIRES ONDERTROUWKAARTEN GEBOORTEKAARTJES Monsterboeken gaarne ter inzage, belt U maar eens 01184-6830 DRUKKERIJ Spulplein 94, Vlissingen. Telefoon 01184-1830 (Geen parkeerproblemen)

Scheldebode | 1971 | | pagina 1