NIEUWE BEWIJZEN DOEN ATLANTIS HERRIJZEN f§Ü§ TOTALE UITVERKOOP EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND NIEUWS- Meester Veswijk zet door 37STE JAARGANG No, 32 15 JANUARI 1971 Pontiac HORLOGES Eterna j Stowa Gouden ringen - HALVE PRIJS GERO ARTIKELEN LAND- EN TUINBOUW schelaebode de REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. In één van de geschriften van de Griekse wijsgeer Plato, dat helaas niet vol ledig bewaard is gebleven, wordt gesproken over een zeer groot eiland, Atlantis genaamd, dat tjjdens een verschrikkelijke natuurramp door de zee verzwolgen zou zijn. Steeds is dit verhaal beschouwd als een legende, waarvoor nooit enig tast baar bewijs geleverd werd. Daarin is nu verandering gekomen, want onderzoe kingen met radiokoolstof C 14 tonen aan, dat er in de tgd, waarin Plato zijn verhaal laat spelen, inderdaad grote natuurrampen hebben plaatsgevonden. Er is toen een zondvloed geweest, die enorme stukken land moet hebben weg geslagen, gepaard gaande met ongelooflijke aardbevingen. De heftige slagre gens, die toen ontstonden zullen talrijke sporen, die het bestaan van Atlantis hadden kunnen bevestigen, hebben weggespoeld. HET ONDERZOEK MET KOOLSTOF C 14 De ontdekking van het atoom, en het daarmee samenhangende onderzoek, bracht aan het licht, dat er een wet is, volgens welke alle elementen die we kennen, zich na een bepaald tijd hal veren. Als bijvoorbeeld in een stof zich 1000 atomen van een bepaald element bevinden, dan zal na een bepaalde tijd daar nog maar de helft, 500 atomen van over zijn. De verdwenen helft heeft zich omgezet in een andere stof, de blijvende helft halveert zich weer na een even lange periode. Het element thorium b.v. heeft een halveringstijd van 24 dagen. Als we dus in een brok materie 1 atoom thorium vinden, dan waren er 24 dagen daarvoor nog twee en 48 dagen ervoor vier, enz. Nu is die halveringstijd bij de 102 ele menten, die we kennen, sterk verschil lend. De kortste halveringstijd heeft po lonium met 0.0001 seconde. Uranium daarentegen heeft 4,5 miljard jaar no dig. Als we dus een element kenden, dat bijna overal in voor kwam, en een lange halveringstijd had, dan zouden we kunnen berekenen, hoe lang een stuk materie bestaan had. En zo'n element is er. Het is radiokoolstof C 14, dat bijna in alle aardse zaken voorkomt en een halveringstijd van 5570 jaar heeft. Metingen van schelpen. Er waren al veel vroeger schelpen in een woestijn gevonden, en de vraag was, hoe die daar gekomen waren. Want waar schelpen zijn, daar moet zee ge weest zijn. Het aantal fossiele schelpen, in gesteenten bewaard, was te groot, om van ver gelegen gebieden door mensen meegenomen te zijn. Toen ze op kool stof C 14 werden onderzocht, kwam vast te staan, dat ze tussen 13.000 en 11.000 jaar oud moesten zijn. In die tijd moeten er zeeën geweest zijn, waar nu land is, want midden in woestijnen zijn ook schelpen en andere fossiele zeedieren gevonden. Mede door andere aanwijzingen wisten we, dat er in die tijd grote klimatologische ver anderingen plaatsgevonden moeten heb ben en het peil van de oceanen moet toen meer dan honderd meter gestegen zijn! En Plato dateert zijn verhaal over het verdwenen Atlantis 12.000 jaar te rug, precies in die periode van de grote verandering. Dat was de grote ontdekking, een eerste indirekt bewijs van het bestaan van Atlantis. De oorzaak. De enorme stijging van het peil van de oceanen vond zijn oorzaak in het smelten van de ijsmassa's die het vaste land grotendeels bedekt hebben. Deze ijstijden treden met een tussentijd van 250 miljoen jaar op, waarin de ijs massa's zich vormen, om daarna weer te verdwijnen. Zij zijn te wijten aan een kleine wijziging van het kemproces dat in de zon plaatsvindt, waardoor de tem peratuur op aarde zoveel verandert, dat zulks kan gebeuren. Het bestaan van ten minste 4 ijstijden is geologisch bewezen, en wij zitten bij na in het midden van een vijfde, al zal het nog een paar miljoen jaar duren, voor er weer ijsmassa's gaan ontstaan. Maar niet alleen wetenschappelijk wordt er gewag gemaakt van een zondvloed, die uiteraard ontstond, ook alle religie's op aarde van alle volken spreken er van. Het onderzoek met koolstof C 14 is nog maar pas op gang, en er zullen nog veel dingen onderzocht moeten worden, die nog meer aanwijzingen zullen gaan geven. Andere bewijzen. Eén van de andere indirekte bewijzen voor het bestaan van Atlantis buiten het verhaal van Plato en ook andere ver halen en het koolstof-onderzoek, werd ontwikkeld in Zuid-Amerika. In het ge bied van de reeds lang uitgestorven Maya-volken is namelijk geen jade in natura aanwezig. Jade is een groen achtige steensoort, die door de Maya hoger gewaardeerd werd dan goud, maar die van duizenden kilometers ver aan gevoerd moet zijn. Hoe kwamen zij er aan? Ze schijnen er oorspronkelijk beslist geen gebrek aan gehad te hesbben, want ze maakten er enorme beelden mee. Later zijn die echter in stukken gesneden, waarvan weer beelden werden gemaakt. En hoe verder we in de tijd groeven, hoe klei- VOORUITZICHTEN SUIKERBIETEN IN 1971 De vaak matige financiële uitkomst van andere landbouwgewassen is mede één van de redenen, dat de belangstel ling voor de teelt van suikerbieten be slist niet minder wordt. De geldelijke opbrengst van deze teelt stak in vele gevallen af bij de overige gewassen. De suikerbiet zal dan ook dit jaar weer de basis voor een gezond bedrijf vormen. Ook in het afgelopen jaar is weer dui delijk gebleken, dat aan de suikerbie tenteelt andere eisen gesteld worden dan enkele jaren geleden. Tegenwoordig, nu praktisch alle bie ten op afstand gezaaid worden, stelt men hoge eisen aan de eenkiemigheid en de kiemkracht van het zaad- Dank zij de uitstekende zaadkwaliteit viel in het afgelopen jaar de vlotte op komst van het ras SOLORAVE bijzon der op. Dit ras met z'n hoge eenkiemig heid zal men in de toekomst op het ge mechaniseerde bedrijf zeker waarderen. Bij de rassenkeuze voor het komende seizoen zal men hiermede zeker reke ning houden. Door de toenemende schaarste aan ar beidskrachten en steeds hoger wordende lonen, zal meer en meer naar een 100 machinale teelt toegewerkt worden. Ook voor 1971 is er reden om aan de suikerbiet een ruime plaats in het bouw plan te geven, een juiste keuze van het ras, is een van de mogelijkheden om de teeltkosten zo laag mogelijk te houden. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bqsluitmg van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Crèpepapier. Bij het water geven aan onze kerstboom heb ik gemorst en dat is via het rode crèpepapier dat op het tafeltje lag op onze wollen vloer bedekking terecht gkomen, met als ge volg een paar afschuwelijke rode vlek ken die ik er tot nu toe met geen mo gelijkheid heb uitgekregen. Hoe krijg ik het weer schoon? U schrijft niet wat voor middeltjes u tot nu toe hebt toegepast. U zoudt het eerst eens kunnen proberen door droog waspoeder op de vlekken te strooien en dat er met een vochtige doek flink in te wrijven. Met schoon water afnemen en droog deppen. Is de rode kleurstof daarna nog niet verdwenen, dan kunt u de vlekken insmeren met zachte zeep en daar wat terpentine, terpentijn of vlekkenwater op druppelen. Enige tijd laten inwerken en daarna stevig wrij ven. Met schoon water afnemen en droogdeppen. Lukt het zo ook niet, dan zult u een ander stukje tapijt moeten laten inzetten. Deze rode kleurstof is vaak erg hardnekkig. HORLOGER JUWELIER OPTICIEN in uit de kollektie genomen o.a. CASSETTE van 400,voor 300,- TELEFOON (01102) 1223 DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE door GERRIT FRANSEN 5) „Dan zullen wij het wel voor elkaar boksen, meneer Veswijk. Dalewoud is een gemakkelijk dorp, op de ouderavond is het altijd gezellig en op de jaarver gadering zelden kritiek. We doen alle maal ons best de kinderen op te voeden tot bruikbare mensjes in de maatschap pij en doorgaans lukt ons dat tamelijk wel. Een déraillement komt hier maar zelden voor. Weliswaar leven we hier nog een ietsje geïsoleerd, maar dat heeft ook z'n voordelen. De jeugd hier is niet zo veeleisend als in de stad, een nozem probleem hebben we hier niet, dus..." Na het etentje, waarop mevrouw Van Bragen blijkbaar haar uiterste best heeft gedaan en waarvoor de beide gasten niets dan lof hebben, steken de man nen een sigaar op. Dinie helpt afruimen en afwassen. In de keuken vraagt Dinie bijzonder heden over het dorp, de winkels en be zienswaardigheden. Mevrouw Van Bra gen houdt zich op de vlakte en dat on derkent Dinie meteen. „Wij zijn ook import", zegt de gast vrouw op kalme toon. „Zondags zijn we praktisch nooit thuis. We hebben een grote familie en gaan dan hierheen, dan daar op bezoek. Mijn man is vier jaar ouderling geweest in de kerk, maar ik hoop, dat ze hem nooit meer kiezen; het was geen leuke periode". Door het raam kan Dinie de school zien. Tijdens het afdrogen heeft ze er al een paar maal naar gekeken, doch nu valt het haar pas goed op, welk een ouderwets gebouw het is, met vaalgrij ze muren en nare, kleine ramen. Die school staat er minstens een halve eeuw, beseft de jonge vrouw. Op hetzelfde ogenblik realiseert ze zich met een schok, dat Evert deze baan heeft aan genomen om haar, omdat ze zo ver schrikkelijk graag een huis wil hebben. Maar Evert zit dagelijks in de school. Hij gaat er hard op achteruit als ze denkt aan de moderne, nog geen vijf jaar oude school, waar Evert nu voor de klas staat, met moderne stoeltjes en tafeltjes en alle hedendaagse leermid delen, met grote ramen en centrale ver ner de stukken jade werden. Deden ze dat omdat er geen jade meer aange voerd werd? De gevonden stukken, afkomstig van grotere beelden, hebben een leeftijd van 12.000 jaar, bewees het koolstof C 14 onderzoek uit. Het is lang niet ondenk baar dat de mensen \an Atlantis jade aan de Maya's verkochten, totdat hun land verzwolgen werd. Toen kregen de Maya's geen jade uk ar, en werden zij gedwongen de grote beelden te verdelen. Natuurlijk zijn dit allemaal indirekte bewijzen, maar de tastbare zullen waar schijnlijk eens gevonden worden op de bodem van de oceanen, die ze nu nog bedekken met miljoenen kubieke meter zeewater. (Nadruk verboden) warming. Ik durf er wat om te verwed den, dat ze hier nog gewone kolenka- chels in de klassen hebben, denkt ze. Mevrouw Van Bragen is een scherpe opmerkster. „Ik zie u naar de school kijken... ja, veel bijzonders is het niet meer. Maar het bestuur wacht op de vergunning voor een nieuw te bouwen school. Van daar, dat ze er de laatste jaren prak tisch niets meer aan gedaan hebben. Je gooit geen goed geld naar kwaad geld. Enkel de hoogst noodzakelijke voorzie ningen worden nog aangebracht. Och, met een jaar of twee, drie staat de nieu we school er wel". Dinie knikt enkel. En omdat ze niet reageert, vervolgt de vrouw van het schoolhoofd: „Mijn man heeft wel eens het plan gehad te solliciteren naar een andere school, maar daar staat weer te genover, dat we al zoveel jaren hier zitten en hoe ouder je wordt, hoe moei lijker kom je er toe te gaan verhuizen. Bovendien, je bent ingeburgerd en zo". In de loop van de middag gaat het echtpaar aanstalten maken om huis waarts te keren. Dinie maakt van de gelegenheid gebruik om en passant de school nog wat van dichtbij te bekijken. Maar ze kan er niet in zien, daarvoor zijn de ramen te hoog. Van Braggen brengt ze met zijn wa Itegenwater. Is regenwater, na ge zeefd en gekookt te zijn, voor consump tie geschikt? Na deze bewerking is regenwater ge schikt voor consumptie. Wel zouden wij u willen aanraden de regenton of der gelijke telkens goed schoon te maken en ook de goten, die voor de toevoer zor gen. In stilstaand regenwater ontwik kelt zich al spoedig allerlei ongedierte als b.v. muggelarven en ook opgeloste stoffen vanaf het dak, die niet uitge- zeefd kunnen worden en ook vaak met het koken niet verdwijnen. Maak dus b.v. in een droge periode goten en re genton grondig schoon, zodat na regen buien u over schoon regenwater kunt beschikken. Nog beter zou het zijn als u het eerste beetje regenwater nog weg- goot, daar u er dan zeker van bent dat alles schoon is. Denk er om, het gaat om het menselijk gebruik. Gemeentelijk archief. Voor het on derzoek naar mijn voorgeslacht verzocht ik toegang tot het gemeentelijk archief, maar kreeg een negatief antwoord. Wel kon ik de gewenste fotokopieën verkrij gen tegen 7,50 per stuk. Dat is mij te duur en ik meen dat deze archieven voor een dergelijk onderzoek vrij toe gankelijk waren. Op welke gronden kon niet aan mijn verzoek worden voldaan? Wij maken u er op attent, dat met. ingang van 1 januari 1968 een nieuw besluit Bevolkingsboekhouding van kracht geworden is, waardoor de toe gankelijkheid tot de archieven sterk beperkt is. Wij adviseren u allereerst b.v. in een openbare leeszaal kennis te nemen van bovengenoemd besluit, dat u aantreft in het staatsblad 442 van het jaar 1967. U kunt voor uw doel daarna het college van burgemeester en wet houders in de gemeente (n) w^aar u uw genealogisch onderzoek wilt verrichten, om medewerking verzoeken, zodat de kosten ervan binnen redelijke grenzen blijven. Tenslotte maken wij u attent op het bestaan van de Nederlandse Genea logische Vereniging, die 17 afdelingen telt en het orgaan „Geus Nostra" uit geeft. Het lidmaatschap van deze ver eniging komt bij voortgezet onderzoek u toch wel goed van pas. Het adres is J. T. v. d. Ham, Egstraat 35, Amster dam, tel. (020) 942867. Testament. Mijn zuster van 80 jaar heeft een testament laten opmaken, ja ren geleden. Daarin staan enkele per sonen genoemd die inmiddels van adres gen naar het stadje, waar ze op de trein kunnen stappen. „Die busverbindingen zijn hier nog altijd niet ideaal; als hij bij het station komt, is de stoptrein net weg en kun je een dik half uur wachten op de snel trein. We hebben er al eens over ge schreven, maar er schijnt niets aan te doen te zijn". Ze nemen op hartelijke wijze van het schoolhoofd afscheid. „Ik houd jullie wel op de hoogte", be looft hij glimlachend. „En tegen de tijd, dat jullie verhuiswagen er is, trommel ik een paar stevige jongens van de hoogste klas op om jullie een handje te helpen". In de trein zegt Dinie: „Als ik ge weten had, dat het zo'n rotschool was, had je het voor mij niet hoeven aan te nemen". Hij kijkt haar verbaasd en ook ver schrikt aan. Want een onnet woord op Dinie's lippen komt maar hoogst zelden voor. Dan is het haar dus wel ernst. „Maar liefje, ik heb er toch niets over gezegd". Op vastbaraden toon zegt ze: „Ik heb die school van de buitenkant gezien, dat zegt me al genoeg. Van binnen zal hij wel navenant zijn. Ik kan nu op m'n tien vingers natellen, dat ze dolgeluk kig zijn weer een nieuwe meester op de veranderd zijn. Nu zei de notaris dat deze personen zouden afvallen en mijn zuster heeft nu een nieuw testament la ten maken. Is dat wel juist? Zelf heb ik ook een testament, waarvan inmiddels familieleden zijn verhuisd. Vallen die nu ook af? De notaris kan in zoverre gelijk heb ben, dat bij onnauwkeurige aanduiding andere erfgenamen in aanmerking ko men dan die de erflater heeft bedoeld. Verandering van woonplaats is niet be slissend. U kunt verwarring gemakke lijk voorkomen indien u nauwkeurig aanwijst wie u als erfgenamen benoemt, b.v. als volgt: Ik benoem tot mijn erf genamen) am: geboren te op Vergissing is dan wel uitge sloten. Subsidie. Mijn dochter is pas be gonnen als onderwijzeres en kreeg een huisje toegewezen. De inrichting kost veel geld en dat kan ze niet betalen. Kan ze subsidie daarvoor aanvragen? Het is ons bekend dat het onderwij zend personeel bij vestiging in een an dere plaats een gemeentelijke vergoe ding ontvangt ter bestrijding van de verhuiskosten. Daar dit echter een eer ste betrekking als onderwijzeres geldt, liggen de zaken wel iets anders, maar in principe toch ook weer hetzelfde, zo dat wij haar adviseren hierover eens met de afd. onderwijs van het gemeentebe stuur te gaan praten. Verder schijnt u in uw schrijven te doelen op de aan vullende huursubsidies die van over- heidsewge verstrekt worden, als het een woning betreft, waarvoor na 31 maart 1960 subsidie is verleend, als de huur van de woning meer dan Ve !/7 deel van het inkomen bedraagt en als dat inkomen minder is dan 15.000,per jaar. Als het geval van uw dochter aan deze voorwaarden voldoet, dan kan zij ook daarvoor een aanvraagformulier in dienen bij het gemeentebestuur. Zelf bier maken. Is het waar dat vroeger in Oldambt boeren waren die een vat bier achter in de schuur hadden staan en dat zelf klaarmaakten? Naar zeggen hadden ze er een witte kom bij staan. In vroeger tijd brouwden de boeren in Oldambt een soort dunbier als zomer- drank voor het werkvolk, met name in de tijd van het zaaddorsen. Als bijnaam werden gebruikt „windbair" (windbier) of „boerenswait" (boerenzweet). kop getikt te hebben. Met als troost prijs een nieuwbouwhuis". Evert schiet in een lach. Dinie is een schat en hij is nog even dol op haar als op de eerste huwelijksdag. Doorgaans is ze erg meegaand en laat vrijwel altijd het oordeel aan hem over. Maar af en toe demonstreert ze haar karakter. Dan krijgt ze een paar van die leuke verti cale rimpeltjes in haar voorhoofd en klemt ze haar lippen vast op elkaar, als ze niets zegt. Hij weet het: ze kent hem, ook al zegt hij niets. Hij probeert het te bagatelliseren. Schouderophalend antwoordt hij: „Een school is een school en een klas een klas. De kinderen zullen alleen anders zijn. Voor die paar jaar? Wat geeft het om in een beetje ouderwetse school te staan? Hoofdzaak is immers, dat we nu een pracht van een huis hebben?" Ze kijken elkaar aan en beginnen te lachen. „Je deed het voor mij, hè?" vraagt ze zacht. „Denkt u? Wat verbeeldt u zich wel, mevrouw Veswijk! Ik ben die zolder net zo zat als jij, als je dat maar weet. Tenslotte zal ik de meeste uren van het etmaal in ons huisje zijn en niet in de klas". (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1971 | | pagina 1