10-20 pet korting „EL SHALOM" Boekenopruiming OPRUIMINGSTIJ]) A ARDGASEEIDING NAAR „ZUID" IS ER ..BAR" AAN TOE NIEUW STADSPARK IN MIDDELBURG HET SUHELDEBODEKRINGETJE IN WELK JAAR LEEFT U? gashaarden Te kust en te keur Toekomst DainoeleszM aard GEDURENDE DE Toch al te har GOD SLOOT DE ARK Wat zal het worden Eind goed al goed gasfornuizen warmtecentrum Kalenderw ijziging Zuurpruimers DE RUITER Comj Napoleon ïromis de scheldebode 22e Jaargang no. 2 Woensdag 13 januari 1971 Uitgeefster: VAN DER HOEVEN ZONEN C V. Spuiplein 94. Vlissingen, tel. 01184-6830 lid van de Ned. Huis-aan-Huisbladpers. Totale oplaag: 32.000 exemplaren Vlissingen, Oosi- en Wes.-Sonbnrg. Koud-»*.. B,gg.kerke, Me,isk„k.. Zon,.,end. Wes^elie. Aag,ek.rke. Do.bnrg, Oos.bap.ile, GW. Se,ooske,k«. Vronwenpoider Gaping. Veere, St. Laurens, Kleverskerke, Arnemuiden. Nieuw- en St. Joosland, Rittnem en Breskens. Sint Jorisdoelen dienen nu sociale doelen Aan de Middelburgse Balans Is enkele maanden geleden een gebouw gereed gekomen, waarvan bijna niemand vroeger had durven geloven dat het ooit nog deel van het Middelburgse stadsbeeld zou gaan uitmaken: de Sint Jorisdoelen. Het is een prachtig staaltje van restau ratiewerk. Van de oude Sint Jorisdoelen, oorspronkelijk voltooid in 1582 was praktisch geen steen meer te vinden, toen onder verantwoordelijk heid van de rijksgebouwendienst, ruim twee jaar geleden met de restau ratie werd begonnen. Het gebouw van de Sint Jorisdoe len staat daar nu Weer, met zijn Vlaamse topgevel, als een pronkju weel, gevat in een bakstenen om lijsting. Het oorspronkelijke gebouw is namelijk uitgebreid met twee zij vleugels in een moderner trant ont worpen. Vier diensten, die allemaal minister Roolvink als hoogste baas hebben, zijn in de nieuwe Sint Jo risdoelen ondergebracht. Op maan dag 25 januari zal de rijksgebouwen dienst de Doelen officieel aan mi nister Roolvink overdragen. Dat wordt een klein hoogtepunt in het nog nieuwe jaar voor de stad die zoveel monumentaals in zijn ste- debouw doet. Restauratieplannen lijken niet zo spectaculair. Hoogbouwflats en nieuwe kantoorpanden zijn in deze tijd nu eenmaal harder nodig dan sierlijke geveltjes. Maar toch vormt het restaureren in Middelburg een belangrijk stuk plaatselijke bouw- politiek. Dat kan ook nauwelijks anders, als een stad niet minder dan elfhonderd monumenten telt! In het oudste deel van de stad, de Spanjaardstraat en omgeving, kan de aandachtige wandelaar dan ook zien hoe actueel het restaureren als zodanig is. Complete gevelrijen worden in oude luister hersteld. Meestal gaat dat zo: de gemeente koopt de in vervallen staat verke rende pandjes op, brengt ze uit wendig in fraaie staat terug (het geen „skeletrestauratie" wordt ge noemd) of maakt ze zelfs voor be woning door moderne gezinnen ge schikt. De totaal aanwezige tuin- ruimte achter de huizen wordt zorg vuldig herverkaveld, zodat er ten slotte ideale woonvormen ontstaan. Zelfs met garagebouw is, ook al Een stukje oude luister is herleefd door de restauratie van de Sint Jorisdoelen aan de Middelburgse Balans. Op deze tekening, voor stellend een Zeeuwse mosselman, werd vervaardigd in 1623. Op de achtergrond ziet men het gebouw van de Sint Jorisdoelen: vroeger het trefpunt voor een élite - nu een gebouw vol sociale doelen. betekenen garages een vreemde dis sonant in de middeleeuwse sympho- nie, rekening gehouden. Langzamerhand ontstaat er in Mid delburg een nieuwe trek naar de binnenstad. Niet alleen particulieren kopen en betrekken herstelde mo numenten, maar er zijn zelfs te kenen dat beleggers zich voor de trap-, hals- en flesgeveltjes gaan interesseren. Op langere termijn moet het hart van Middelburg, althans dat is de vurige wens van burgemeester P. Wolters, een dorado voor de schoon heid en rust zoekende burger en toerist worden. Als de plannen de vorm krijgen die het college van B. en W. voor ogen staat, dan zal er mettertijd een domein ontstaan waarin een automobiel een vreem de eend in de bijt zal zijn. NIEUW ,WINKELPARK' IN VLISSINGSE BINNENSTAD Er is een belangrijk rapport op komst over de economische waarde van de Vlissingse binnenstad. Het rapport wordt vervaardigd door het Cen traal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, dat daarvoor nauwe samenwerking met het Economisch Technologisch Instiuut voor Zeeland zal aangaan. Het rapport zal, naar men hoopt, aanduiden of en In welke mate de aanwezigheid van een compleet winkelpark aan de oostkant van de stad, de middenstandsbedrijvigheid In de binnenstad aantast. Sommigen vrezen dat het antwoord erg dramatisch zal klinken. Op dit ogenblik is er langs de President Rooseveltlaan al zo'n vijfduizend vierkante meter aan verkoopruimte geschapen. Men kan er nu al prak tisch alles kopen wat men wenst. Straks, in de loop van maart, komt er nog eens vijfduizend vierkante meter verkoopruimte bij, want dan opent Albert Heijn zijn eerste zelf bedieningswarenhuis in Nederland. In de wandeling wordt zo'n waren huis een „Miro" genoemd. Bij elkaar worden dat, zo heeft de rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland becijferd: tienduizend vier kante meter verkoop-oppervlakte. Dat is te vergelijken met de ver koopruimte die gemiddeld tachtig middenstandszaken tesamen bezit ten. Dat klinkt fors, maar het to tale vloeroppervlak van een winkel zegt natuurlijk weinig over de wer kelijke omzetten, over de waarde van het verhandelde produkt, over de klantenbinding, de service en noem het maar op. Bovendien (en het is weer de rijks middenstandsconsulent die dit zegt): op den duur zal het winkelpark aan de President Rooseveltlaan een functie voor geheel Walcheren gaan vervullen, en misschien zelfs voor een deel van Zuid-Bevel and. Nu al zijn heel wat Middelburgers vaste gasten in het winkelpark. En het Vlissingse college van B. en W. zegt: De Vlissingse binnenstad behoeft niet te verkommeren, mits de ondernemers in de binnenstad hun mogelijkheden maar zien en be nutten". Het winkelpark kan een grote trek pleister voor niet-Vlissingers wor den en wat men nu hoopt is, dat velen van de bezoekers ook de binnenstad niet zulen versmaden. Zij zullen daar niet alleen hun ver pozing gaan zoeken, maar boven dien vinden zij daar een groot aan tal gespecialiseerde zaken, waar verkoopmethoden worden toegepast die in de massa-bedrijvigheid ver loren zijn gegaan. Het rapport van het Centraal Insti tuut voor het midden- en klein bedrijf en het ETI zal in cijfers uitdrukken wat de binnenstad van Vlissingen van de superwinkels pre cies te duchten heeft. Hoe de uitkomst van het rapport ook zal zijn: het zal op één punt een halve waarheid bevatten. Het zal namelijk de tegenwoordige om vang van het wnikelpark als uit gangspunt nemen en niet de toe komstige. Dat betekent, dat het zelf bedieningswarenhuis nog nie in de berekeningen meetelt. Dat scheelt een slok op een borrel. geven wij op onze stoffen STOFFENHUIS A. DE HOND WALSTRAAT 92 VLISSINGEN Gemeentebedrijven Middelburg le ven onder de druk van de gasdruk problemen. In 1964 begon dit gemeentelijk or gaan ijverig met de plannen voor de gasvoorziening van de Magi- straatwijk en Dauwendaele. In 1967 was het zover, dat er aardgas naar „zuid" stroomde. Voor de transportleidingen koos men een soort plasticpijp (PVC), die (toen de buizen werden gelegd) volgens deskundigen een overdruk van een paar Baren (eenheid van atmosferische druk) konden ver dragen. Maar naderhand verschenen er keu ringseisen voor plastic gasbuizen en daaruit bleek, dat een overdruk één vijfde Bar eigenlijk het maxi mum was. Maar bij een dergelijke, zeer lage overdruk konden de gemeentebe drijven niet voldoende gas naar „zuid" blazen, of alle inwoners van dat snel groeiende stadsdeel zou den genoegen moeten nemen met kwijnende gaspitten en koude wa terstralen uit de douche. Daarom bliezen gemeentebedrijven het gas onder viermaal de toege laten druk naar de zuiderlingen toe. Om precies te zijn: onder een druk van 0,8 Bar. Bovendien: men kan er niet komen door, bij al die nieuwe huisaanslui tingen, de druk nog verder te ver hogen zonder het risico dat de lei dingen kapot gaan. Daarom moet er voor het stooksei- zoen 1971-1972 aanvangt een nieuwe hoofd-gasleiding naar „zuid" wor den gelegd. Het wordt een stalen pijp, die niet heet of koud wordt als men er een druk van 8 Bar op zet. Het grapje komt de gemeente op 3 ton te staan, waarvan 25.000, voor de wijziging van het gasregel- station aan de Baljuwlaan. MEDITATIE Bij de jaarwisseling denken wij vanzelf aan de beslissende waarde van de tijd. Nog is het voor ons de tijd van het Evangelie, van „het aangename jaar des Heren". In het eerste boek van de Bijbel, Genesis, de hoofdstukken 6 tot en met 10 lezen wij over de Zondvloed en over Noach. De tijdgenoten van Noach waren voortdurend gewaarschuwd. De bouw van de ark, zo maar mid den in het veld, was de verkon diging van het naderende oordeel- Maar „zij aten, zij dronken, zij namen ten huwelijk en werden ten huwelijk gegeven, tot de dag waar- po Noach in de ark ging en de zondvloed kwam en verdierf ze al len (Lukas 17:27). Leest U er vooral de hoofdstukken uit Gene sis eens op na. Dit jaar kan de Here ons weg nemen. Dat betekent dat de Here de ark des behouds dicht maakt. Als we bij onze dood nog niet in de ark zijn binnen gegaan door het geloof in Jezus, dan is het te laat. Zo was het ook te laat voor de tijdgenoten van Noach, toen de zondvloed kwam. Ze zullen buiten de ark ge schreeuwd hebben: „Laat ons bin nen". Het was niet meer mogelijk. De Here zelf had de deur toege sloten. Zo was het ook met de dwaze meisjes uit Matth. 25. „Daarna kwamen ook de andere maagden, zeggende: Here, Here doe ons open". En Hij antwoordende zeide: „Voor waar zeg ik U: Ik ken u niet". Zo waakt dan, want gij weet de dag niet, noch het uur waarin de Zoon des mensen komen zal. Maar als u zich door geloof veilig binnen de ark weet, hoor dan de woorden van de Here die boven de stormen van uw leven uit, u toeroept: „Zijt goedsmoeds; Ik ben het, vreest niet". Matth. 14 :27. Ga dan rustig het jaar 1971 binnen. Aan Zijn hand is het veilig. Hij voert U naar de haven van het eeuwige leven. 't Scheepke onder Jezus' hoede Met zijn kruisvlag hoog in top Neemt als arke des verlossing Zielen, die in nood zijn, op En sta de zee dan hol en hoog En zweept de storm ons voort Wij hebben 's Vaders Zoon aan lboord En 't veilig strand voor 't oog. Over een aantal jaren zal het kun nen gebeuren, dat iemand, wande lend door het lommer van een nieuw stadspark in de gemeente Middelburg, zegt: „Hier, diep onder mijn voeten, rust mijn oude ledi kant". Dat wordt straks mogelijk, omdat de gemeente Middelburg het voor nemen heeft het Arne-zijkanaal te dempen met grof huisvuil, puin, ste nen en ander afval dat volume heeft. Als de afval- en puinberg hoog ge noeg is wordt er vruchtbare aar de overheen gegooid en daarna komen de mannen van de plant soenendienst aan bod om bovenop het uit afval voortgekomen, nieuwe landschap struiken en bomen te planten. En dat geheel wordt een nieuw stadspark. De gemeenteraad van Middelburg moet er maandag a.s. over beslis sen. Er is nogal wat verzet tegen het idee geweest, vooral uit de kern Nieuw- en Sint Joosland. De bewoners van die kern, die en kele jaren geleden bij de grens wijzigingen op Walcheren opeens Middelburgers werden, vonden het idee dat „hun" zijkanaal en de om geving ervan, de vuilstortplaats voor de gehele stad zou worden, nu niet bepaald een aangenaam idee. Vooral de zeer actieve wijkraad van Nieuw en Sint Joosland heeft zich ferm laten horen. In de praktijk zal het met de „ver- asbeltisering" van Nieuw en Sint Joosland wel loslopen. Grof vuil en puin zijn weliswaar niet sierlijk om naar te kijken (het motto is dan ook: zand erover), maar het is wel iets anders dan huisvuil. Niet alleen het Ame-zijkanaal is bestemd als „ondergrond" voor 't nieuwe stadspark, ook een terrein van ongeveer 8 hectare landbouw grond wordt opgehoogd met grof vuil en daarna tot stadspark ge promoveerd. Met de uiteindelijke doelstelling zijn zelfs degenen die bezwaarschrif ten tegen het plan hebben ingediend wel ingenomen. Zij kijken alleen somber tegen de komende jaren aan, als er nog geen boom groeit maar wel met de puinaanvoer wordt begonnen. B. en W. van Middelburg hebben wel kans gezien om „werk met werk" te laten verrichten. Een stadspark aan de zuidkant van de stad zal velen welkom zijn. Maar bovendien: zo'n park vormt tevens een groengordel, die het Middel burgse industrieterrein afschermt. Het einddoel is aanlokkelijk. Jam mer dat de weg er naartoe bezaaid is met stenen kookplaten geysers koelkasten a verkoop:' bellamypark 22 vlissingen, tel. 2954 Uw bruiloft in HET STRANDHOTEL een gezellige receptie, het diner in „DE PUT" en de biuidskamer GRATIS Elke donderdag weer opnieuw een verrassing. Dan roept moeder: jongens, meisjes, de Scheldebode in de bus. Ga er eens vlug om. Kijken of wij in het kringetje staan. Zo gaat het elke week. U kijkt toch ook steeds of het geluk U treft. De laatste weken was het de Kerstsfeer met bomen en bloemen. Nu gaat het weer op de uitverkoop aan. De dame op ons plaatje is blijkbaar erg prijsbewust. Zij kijkt en noteert alvast waar de koopjes te halen zijn. Zaterdag a.s. kan zij bij ons om deze foto komen. Aan ons kantoor ontvangt zij dan tevens een bewijsbriefje om alle onder staande artikelen bij de deelnemende zaken af te halen. U zult dan wel een grotere tas en wat hulpkrachten moeten meebrengen om alles binnen te halen. Wat ons betreft, alvast proficiat, en smakelijk gebruik. Wie zal het volgende week weer zijn. De heer en mevrouw J. Schout, Rem- brandtlaan 64 te Vlissingen kunnen er van meepraten wat het vorige week allemaal was. Onderstaande zaken, alle te Vlissingen, doen weer mee: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteits-taart; Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond biefstuk; Vishandel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdag-reclame; Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 50, luxe flacon badschuim; Foto de Grave, Walstraat 74, waardebon van 2,50 voor foto-artikelen; Jo Fibbe, Walstraat 29, lederen huishoudbeurs; De Kledingbokser, Lange Zelke 26, stropdas; Optiek Tilroe, Walstraat 81, kamerthermometer; Sporthuis Roovers, Walstraat 80, een knipplaat Fabeltjeskrant; Boutique La Perruque, Walstraat 129, een pruikenborstel; De Wijnkelder, Walstraat 104, een fles Rode Mistella, Discobar; Kaashuis Smith, Marktkraam, pond kaas naar keuze; Firma Kloosterman, hoek Lange Zelke, grammofoonplaat van 4,50; Co-op Distiletta, Van Dishoeckstraat 40, fle» fijne cognac. Bij deze lange lijst kunnen altijd nog meer namen worden bijgezet. Welke zaak gaat dit lijstje aanvullen? Graag een telefoontje en alles komt in orde. daar heeft nog niemand over na gedacht. Misschien „dag OO" of „Day Zero". Oe meest drastische kalenderwij ziging was van Paus Gregorius XIII in 1582; het gevolg was een tijdsberekening die wij thans ge bruiken. Voor en tijdens deze wij ziging rekende men naar de Juli aanse kalender, een uitvinding van Julius Caesar (46 voor Chr.) maar van zijn tijdsberekening klopte even weinig als van zijn bewind. Want volgens latere onderzoekingen bleek dat zijn jaar 0.0075 dagen of te wel tien minuten en achtenveertig se conden te lang was. Met het gevolg dat in 1628 jaar tijds het verschil tien dagen zou zijn geworden. Paus Gregorius maakte hiervan geen pro bleem en loste dit aardige puzzeltje als volgt op: hij liet vier oktober volgen door vijftien oktober. Verder kondigde hij af dat elk jaar, dat deelbaar is door vier, een dag ex tra zou krijgen te beginnen bij de eeuwwisseling, dus in 1600. In dat jaar werd ons schrikkeljaar gebo- De meeste Europese volkeren na men de Gregoriaanse kalender di rect over maar niet allemaal. Zo moesten de Russen wachten tot 1918 en de Turken zelfs tot 1927. Maar ook verschillende Nederlanders uit begin 1800 dachten er anders over Zij vierden oudjaar om de vijftig weken om twaalf uur 's nachts tus sen de zondag en maandag. In de wandeling noemde men deze ex treme groep de „maandaghouders" of „zuurpruimers". Dat laatste om dat zij tijdens hun jaarwisseling in gelegd zuur aten in plaats van oliebollen en appelflappen. MA DONDERDAG 14 JAN. begint de OPRUIMING Boeken Pockets Fotoalbums Postpapier Kandelaars en kaarsen en nog veel meer. BOEKHANDEL RAUC KRUQtRSTRAAT SS Tf L.27M VUSSINGSN IMA bijvoorbeeld wilde onze tijdsbere kening ook wijzigen. Tijdens de Franse Revolutie gaf hij bevel de namen van de dagen te veranderen, terwijl de maanden constant der tig dagen zouden gaan tellen. Een rekensommetje leert ons evenwel dat hij per jaar dus vijf dagen zou overhouden. Maar de kleine keizer was niet onder een kroontje te vangen en besliste dat de overige dagen nationale feestdagen zouden worden. Het is zowaar nog geruim- me tijd goed gegaan totdat men er in 1804 genoeg van kreeg: de Gre goriaanse kalender kwam weer in gebruik en Napoleon werd naar Elba gezonden. Of hij daar zijn eigen dagen en maanden, aftelde of die van Paus Gregorius, is niet be kend. Het zijn niet alleen kerkvorsten geweest die zich met de kalender hebben bezig gehouden. Napoleon Ook de voormalige Volkerenbond en de tegenwoordige Verenigde Na ties hebben zich met de kalender bezig gehouden. Op verzoek van India werd in 1956 tevergeefs aan de tijdsberekening gewerkt omdat men een compromis trachtte te vin den tussen de veertien verschillen de kalenders die het land telt. Ons land mag dan veel politieke partij en tellen, maar in dijken herstel len en kalenders zijn wij het roe rend met elkaar eens. Of bent U toevallig een .maandaghouder"? Mohammed werd geboren in het jaar vijfhonderdtachtig en gelijk met hem de Moslimkalender. Volgens deze kalender valt oudjaar op 16 juli en zijn wij nu bezig aan het jaar 1389. Volgens de Joodse tijds berekening valt oudjaar op 29 sep tember en zitten wij thans in het jaar 5730. Maar op 31 december 1970 om twaalf uur 's nachts schud den wij elkaar de hand en wen sen wij onze naasten het allerbeste voor 1971. Dit zijn enkele voorbeel den van de vele verschillende op vattingen van tijdsberekening. Al jarenlang is het Vaticaan (de Paus en de Concilie-vaders) bezig een nieuwe kalender te ontwerpen met als uitgangspunt een vaste da tum vuur paaen. Niet alleen van rellgueuze zijde is men daar mee bezig, ook de wereldlijke-kalender- hervormers willen een algemene ka lender en een vaste pasen-datum: 8 april. Volgens hen zou elk nieuw jaar op een zondag moeten begin nen. De eerste maand van ieder kwartaal zou dan 31 dagen, de vol gende maanden derti gdagen gaan tellen. En nu even rekenen. Op deze wijze zou het jaar dus slechts 364 dagen gaan tellen (iets voor drukbezette zakenlieden). Maar daarom niet getreurd, want aan het einde van het jaar zou dan een dag extra worden toegevoegd. In schrikkeljaren echter komt er dan nog een dag bij en wel in de zomer tussen dertig juni en 1 juli; hoe die dag iou moeten gaan heten, Groot aantal romans, kinderboeken, woorden boeken, populair wetenschappelijke uitgavan Boekhandel rW' Walstraat 101-103, Vlissingen

Scheldebode | 1971 | | pagina 1