BAAYENS 00 KERNPUNTJES MKfjB de speciaalzaak voor uw BRIL YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT KRABBENDIJKE van het KAPELSE GEMEENTEHUIS Bijdrageregeling doorstroming. In de vergadering van 22 december 1970 heeft de raad een doorstromings regeling en een krotontruimingsregeling vastgesteld. De doorstromingsregeling is een verordening waarin wordt bepaald dat degeen die vrijwillig van een goed kope naar een duurdere woning verhuist een tegemoetkoming krijgt als premie voor die verhuizing. Om voor de uitke ring in aanmerking te komen, moet vol daan zijn aan een aantal voorwaarden. De belangrijkste bepalingen en voor waarden uit de verordening laten we hieronder volgen: 1. De te verlaten woning moet door de aanvrager ten minste twee jaar on middellijk voorafgaande aan de da tum van verhuizing zijn bewoond. 2. De woonruimte moet als huurwoning beschikbaar blijven voor een andere huurder die naar het oordeel van b. en w. aanvaardbaar is als huurder van die woning. 3. Ook als de woning wordt verkocht aan een door b. en w. aanvaardbaar geachte verkoper, kan aan de huur der die de woning verlaat een uit kering worden toegekend. 4. De woning die verlaten wordt moet nog bruikbaar zijn en de huurprijs ervan mag niet meer dan 140, per maand bedragen. 5. De huurprijs van de nieuwe woning moet ten minste 50 hoger zijn dan de huurprijs van de te verlaten woning. De huur van de nieuwe wo ning mag echter niet hoger zijn dan 250per maand. 6. Ook als men naar een kleinere wo ning (ten minste twee vertrekken minder dan de oude woning) ver huist, kan men een tegemoetkoming krijgen. De uitkering bedraagt in dat geval maximaal een totaalbedrag van 750, 7. De tegemoetkoming wordt alleen uitgekeerd als de huurprijs van de nieuwe woning ten minste gelijk is aan of hoger is dan een bepaald percentage van het jaarinkomen. Dit percentage bedraagt bij een jaarinkomen van minder dan 11.000 gulden 10 11.001 tot 17.000 gul den 12 17.001 gulden en hoger 14 Als in een gezin minderjarige kinderen inwonen die niet verdie nen, wordt voor ieder van die kin deren het percentage verlaagd met y2 Voorbeeld: een gezin bestaande uit de ouders met drie niet verdienende kinderen (kinderbijslag wordt niet als verdienste beschouwd, maar telt wel mee voor de bepaling van het jaarinkomen) met een jaarinkomen van 16.000,komt pas voor een tegemoetkoming in aanmerking als de huur van de nieuw te betrekken woning ten minste bedraagt 10y2 (12 verminderd met 3 maal y2 van 16.000,— is 1680,— per jaar of 140,per maand. Bovendien mag dan de huur van de verlaten woning niet meer dan 93,33 (2/3 van 140,hebben bedragen. 8. De uitkering bedraagt 24 maal het verschil tussen de oude en de nieu we woninghuur, met dien verstande dat de tegemoetkoming ten hoogste 1.250,zal bedragen (In het on der 6 genoemde geval geldt een maximum van 750, 9. De aanvraag om doorstromingspre mie moet worden ingediend vóór de verhuizing of binnen één maand na de verhuizing. De tegemoetkoming wordt pas uitgekeerd nadat de aan vrager is verhuisd. Aangezien de doorstromingsregeling terugwerken de kracht heeft tot 1 januari 1970, kunnen huurders die in 1970 zijn verhuisd en menen voor een uitke ring in aanmerking te komen, tot en met 28 februari 1971 alsnog een aanvraag indienen. Aanvragen die betrekking hebben op verhuizingen in 1970 die na 28 februari 1971 zijn ingediend, worden niet meer in be handeling genomen. 10. Voor een uitkering komen niet al leen huurders van gemeentewonin gen maar ook van particuliere huur woningen in aanmerking. 11. De tegemoetkoming moet worden terugbetaald als degeen die de uit kering heeft genoten binnen twee jaar na de datum van verhuizing verhuist naar een goedkopere wo ning of naar een andere gemeente. Als de tegemoetkoming werd toe gekend wegens verhuizing naar een kleinere woning, moet de premie worden terugbtaald als men binnen twee jaar na de verhuizing verhuist naar een woning met ten minste 2 vertrekken méér dan de woonruimte die men laatstelijk bewoonde. Als men meent voor een uitkering in aanmerking te komen, doet men er goed aan contact op te nemen met de ge meentesecretarie, waar men u ook gaar ne nog nadere inlichtingen zal geven. Over de regeling krotontruiming zal in de volgende Kern puntjes het een en ander bekend gemaakt worden. Burgerlijke stand van 1531 dec. 1970. Geboren: Dick Pieter, zv. A. J. Gunst en J. A. Lukasse te Biezelinge; Dina Maatje Margaretha, dv. D. T. de Klerk en M. Slabbekoom te Biezelinge; Ste ven Klaas, zv. A. Stienstra en H. Ak ker te Kapelle; David, zv. W. J. Wolff en I. G. E. Boom te Kapelle; Johannes Wilhelmus, zv. W. M. Kivits en A. N. de Leeuw te Kapelle. Gehuwd: J. de Kok, 24 j. te Borsele en J. J. Huisoon, 20 j. te Kapelle; J. F. Dominicus, 25 j. en A. H. van Stel, 21 j., beiden te Wemeldinge; T. M. J. van Hecke, 23 j. te Reimerswaal en S. Heers pink, 20 j. te Kapelle; J. A. de Boe, 20 j. te Goes en M. C. Slinger, 20 j. te Middelburg; A. Meijer, 24 j. en J. Meij- vogel, 20 j., beiden te Kapelle; P. A. de Hazee. 24 j. te Wissenkerke en C. J. Vos, 22 j. te Schore; N. de Regt, 23 j. en A. van de Velde, 21 j., beiden te Bie zelinge; D. M. van den Berge, 23 j. te Kapelle en C. A. Hoogesteger, 20 j. te Vlissingen; F. van der Hart, 27 j. en T. L. Sinke, 25 j., beiden te Biezelinge; C. de Vos, 28 j. te Kapelle en K. M. Korstanje, 21 j. te Reimerswaal. Overleden: Pieternella Karelse, 89 j. te Wemeldinge. Pieter van Leersum, 82 j., echtgen. van P. J. R. van Stappen te Kapelle. Wie wil boomgaard rooien? Op de percelen kadastraal bekend ge meente Kapelle sectie A no. 32 en 34 ge legen aan het Verloren Weegje te Ka pelle staat een jonge fruitopstand (on geveer 800 bomen) die goed te verplaat sen is. Degeen die belangstelling heeft deze boomgaard te rooien (de uitkomen de bomen kunnen b.v. in een eigen boomgaard gezet worden) wordt ver zocht vóór 22 januari a.s. prijsopgaaf te doen aan b. en w. van Kapelle, Kerk plein 1 in Kapelle. Bij de dienst ge meentewerken kunnen nadere inlich tingen verkregen worden. Wist u dat... a. in het Dorpshuis te Wemeldinge op 19 januari a.s. een voor iedereen toe gankelijke hoorzitting van het ge meentebestuur gehouden zal worden? b. ook voor Kapelle en Biezelinge een dergelijke bijeenkomst is gepland en wel op 21 januari a.s. in de Vroone? c. de hoorzitting voor Schore op 2 fe bruari a.s. zal worden gehouden in het Verenigingsgebouw? d. alle bijeenkomsten om acht uur des avonds zullen beginnen? e. wij ook u graag onder de belangstel lenden en dus aanwezigen op zo'n bijeenkomst zullen rekenen? f. U ingevolge de politieverordening verplicht bent sneeuw en ijs van het trottoir bij uw woning te verwijde ren en zo nodig zand of zout te strooien ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen In de eenvoudigste als in de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service De heer P. de Koeijer begraven. Onder grote belangstelling is woens dagmiddag oud-wethouder, -locoburge meester de heer P. de Koeijer begra ven. Dhr. De Koeijer was een zeer be kende verschijning in Yerseke, niet al leen door zijn hierboven vermelde funk- ties in het gemeentebestuur, maar ook door de vele funkties die hij bekleed heeft in het verenigings- en dorpsleven. Zo was hij o.a. president-kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente. Dhr. De Koeijer was Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Onder de talrijke belangstel lenden waren de oud-burgemeester van Yerseke dhr. Willemsen, Mr. C. Pijl Ho- geweg, burgemeester van Reimerswaal en dhr. J. Koster, oud-wethouder van Yerseke. Schaaknieuws. Voor de onderlinge competitie wer den in het gebouw ,,De Haven" de vol gende partijen gespeeld: H. HoutA. Beerens 10; M. de KoeyerJ. van An- rooy 01; S. HansmaJ. Poley 01; T. MoerlandA. Beerens 01; S. Hans- maM. de Koeyer 01; A. Beerens T. Moerland 10; J. van AnrooyM. de Koeyer 10; J. PoleyP. van An rooy 01; J. v. Anrooy—J. Poley 10; A. BeerensS. Hansma 10; P. v. An rooyM. de Koeyer 01; S. Hansma A. Beerens 10. Weer plafond bezweken. In dezelfde woning aan de verlengde Dahlialaan, waar een plafond bezweek en gedeeltelijk op een 1 maand oude baby terecht kwam, kregen de ouders midden in de nacht van vrijdag op za terdag de schrik van hun leven toen ook in hun slaapkamer het plafond naar beneden kwam. Gelukkig ook nu weer zonder lichamelijk letsel te veroorzaken. Het eerste plafond is inmiddels her steld. Omtrent het tweede zijn toezeg gingen gedaan dat ook dit zo spoedig mogelijk weer in orde gemaakt zal wor den. De bewoners van de andere huizen zijn nu bang dat bij hen ook iets der gelijks kan gebeuren. Het omlaag ko men van het tweede plafond was te vo ren niet te verwachten. De architect heeft in de andere woningen een on derzoek ingesteld, waarbij is gebleken dat in één der woningen het plafond in de woonkamer niet meer te vertrouwen is. Toegezegd is dat het zo spoedig mo gelijk zal worden uitgebroken en ver nieuwd zal worden. De bewoner van het huis met de beide ingestorte plafonds is voornemens aan de eigenaar smartegeld te vragen vanwege de grote ravage, het ernstig ongerief gedurende de feest dagen en beschadiging van meubilair. Schaderegeling oesterkwekers. Aan de minister van Verkeer en Wa terstaat zijn door de Tweede Kamer leden C. F. v. d. Peyl (C.H.U.), W. Du- sarduyn (K.V.P.) en H. van Rossum (S.G.P.) schriftelijk vragen gesteld over de afwikkeling Schaderegeling Oester kwekers. De vragen luiden: 1. Is het de minister bekend dat in kringen van oesterkwekers in Yerseke groot onbehagen bestaat over de wijze waarop de definitieve schadeclaims ex art. 8 van de Deltaschadewet ter ken nis gebracht zijn aan de gerechtigden i.e. zonder overlegging van taxtatierap- porten en zonder inzage in boekhoud kundige specificaties? 2. Waarom krijgen de gedupeerden geen nadere gegevens over de bereke ningen, die het totale bedrag van de te vergoeden schade bepalen? 3. Is het, gelet op de bijzondere aan sprakelijkheid van de minister wel juist, dat een ambtenaar van de Centrale As- countants Dienst (C.A.D.) van het mi nisterie van Financiën aangewezen is om akkoordbevestiging van de gedu peerden inzake het definitieve schade bedrag te verkrijgen? 4. Acht de minister het verantwoord om de gedupeerden die onder meer wegens het ontbreken van elke toe lichting niet wensen te tekenen, zon der meer te adviseren om in beroep te gaan bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg? Het voorspel, dat heeft geleid tot het stellen van deze vragen, had plaats op het einde van het afgelopen jaar toen een tiental oesterkwekers waren uitge nodigd om via 2 ambtenaren van de C. A.D. het totale bedrag van hun schade claim te vernemen. Verkeer en Water staat heeft op zich genomen de schade aan de oesterkwekers te vergoeden, is hiertoe niet alleen verplicht maar is ook bereid dit te doen. De behandeling van de claims echter heeft dit ministe rie overgedragen aan Financiën. De C. A.D. is hierna zelfstandig gaan wer ken aan de hand van verschillende ge gevens. Deze dienst heeft wel de be schikking over veel cijfers maar mist de praktijkervaring op het gebied van een oesterbedrijf. De oesterkwekers zien het als een plicht van Verkeer en Wa terstaat om hun te voren een gespeci ficeerd rapport te doen toekomen opdat zij het eerst kunnen bestuderen en even tueel kunnen bespreken met hun ver trouwensman of hun accountant. En ze ker hebben zij toch met recht eerst hun zaak eens te bespreken met een ambte naar van Waterstaat, het ministerie dat voor de schade' verantwoordelijk is. Daarna kunnen zij altijd nog in beroep gaan. Voor de meeste oesterkwekers is de C.A.D. in dezen onaanvaardbaar als gesprekspartner. Gezien deze gang van zaken is er een sfeer ontstaan van on genoegen en van argwaan. Vooral de kleine kwekers zijn er niet gerust op en misschien niet zonder reden. Bij het bekend worden van de gevolgde proce dure werd direkt door enkelen fel ge reageerd. Ook de burgemeester, Mr. Pijl Hogeweg, was het absoluut niet .eens met deze gang van zaken en reisde di rekt naar Den Haag om ter plaatse even kenbaar te maken hoe hij er over dacht. Als er door de reaktie, de pu- blikaties en de vragen van de 3 kamer leden niets verandert, kunnen de vol gende 10 oesterk\yekers ongeveer half januari een oproep van de C.A.D. ver wachten om kennis te nemen van de uitslag van de becijfering. Acht jaar na de oesterramp en bijna 6 jaar na de behandeling van de Oes terschaderegeling in de Tweede Kamer is aan dit drama nog geen einde geko men. Zeker, de oesterkwekers hebben één of meerdere ^voorschotten ontvan gen, maar daarmee is de kous niet af. Vraag het de eerste de beste oesterkwe ker, om het even over welk onderdeel van de schaderegeling, het antwoord zal seteds hier op neer komen: Hopeloos, onbegrijpelijk, schandalig. De bereke ning van de voorraad oesters was voor niemand, een enkele uitzondering daar gelaten, uit te voeren, het eindeloos ge treuzel bij de schatting van de onroe rende goederen voor velen een raadsel en de belastingscha.de en alles wat daar mee samenhangt een groot vraagteken. Voor velen om 'moedeloos te worden. Als een klein onderdeel van de Delta schadewet zo veel tijd vraagt en zo traag en stroef verloopt, wat gaat het dan worden bij de, aanverwante- en ne- venbedrijven, bij de vissers, de mossel sector en de vele andere bedrijven in het Deltagebied. Alléén voor de oester sector zrjn ongeveer 200 claims inge diend (Yerseke, Bruinisse, Tholen, Ber gen op Zoom en Wemeldinge). Hoe lang nog eer de laatste defintief zal zijn af gewikkeld. Reeds nu zijn ruim 30 oes terkwekers overleden, waarvan de ach- terblijvenden worstelen met de finale van de zo hoopvol opgezette Schade regeling Oesterkwekers. „Mozart" kreeg bijdrage uit Anjerfonds. Juist voor het einde van het jaar kreeg de muziekvereniging „Mozart" van het Anjerfonds Zeeland bericht dat de vereniging voor de aankoop van haar nieuwe muziekinstrumenten een bijdrage uit het fonds is toegewezen van 4000 gulden. Zowel het bestuur als directeur en leden zijn voor deze bijdrage zeer dankbaar en hierdoor een heel eind uit de zorgen om deze aankoop te kunnen financieren. Het Zeeuwse Anjerfonds, dat o.a. zijn inkomsten ontvangt uit de jaarlijkse col lecte van het Prins Bernhard Fonds heeft al veel verênigingen in Zeeland financieel geholpeij, waardoor het mo gelijk werd hun culturele taak in stad of dorp te blijven vervullen. Tennnisclub ,,'t Swaecke". In het afgelopen jaar zijn een aantgl personen afgewezen moeten worden om tennislessen te volgen welke door de tennisclub ,,'t Swaecke" werden gehou den. Gezien het kofte tennisseizoen voor deze nog jonge vereniging was het niet altijd mogelijk om nog meer deelnemers aan de tennislessen toe te laten en moesten dus velen worden teleurgesteld. Om dit voor het komende seizoen te voorkomen deelt de secretaris van de tennisclub, dhr. A. M. Witkam, mede dat er voor diegenen die de tennisles sen willen gaan volgen nu weer gele genheid is om zich op te geven. Jeugd leden beneden 18 jaar zijn eveneens van harte welkom. Stratenloop v.v. Wemeldinge. De voetbalvereniging „Wemeldingef heeft voor haar leden een stratenloop gehouden, waarvoor een behoorlijke op komst was. De uitslag was als volgt: 1 (buiten mededinging) Gerard Bras, 6500 m in 21 min. en 5 sec.; 2. op 17 sec. het seniorenlid Henk Schouwenaar (37); 3. op 3 min. Anton de Vos; 4. op 3.59 Cor Veerhoek; 5. op 4.03 Adrie Moelker. A-junioren: 1. Kees de Vos; 2. Johan Eckhardt; 3. Wim van Vossen; 4. Daan- kees van Gorp; 5 .Marion Schouten. 1415 jaar: 1. René Ruissen; 2. Hans van Klink; 3. Hans van Stel; 4. Hans Wagenborg; 5. Iman Koeman. 1213 jaar: 1. Piet Scheffers; 2. Jaap Jeremiasse; 3. Kees Koeman; 4. Ko Koeman. 1011 jaar: 1. Toni Houtekamer; 2. Martin de Rijke; 3. Riny Wisse; 4. Harry Bras; 5. Johan Dagevos. Gekostumeerd schaatsenrijden. A.s. zaterdagmiddag zal er op de baan op de speelweide aan de Oranje boomstraat de gehele middag gekostu meerd schaatsenrijden zijn voor jong en oud, waarvoor door de organisatoren de ijsclub Wemeldinge, veel belangstel ling wordt verwacht. Voorwaarde is wel, dat het niet gaat dooien. Interkerkelijke gesprekskring. Door de Kerkeraden van de Ned. Her vormde Kerk, de Geref. Kerk en de Vrije Evang. Gemeente is een interker kelijke gesprekskring in het leven ge roepen. Op woensdag 13 januari zal de eerste bijeenkomst plaats vinden, met de bedoeling om door middel van deze gesprekskringen de verschillende Kerken wat nader tot elkaar te brengen. Niet alleen voor de Kerkeraden, maar voor alle leden van de Kerk. Op deze eerste bijeenkomst in het Kerkelijk Centrum zullen de dominé's van bovengenoemde kerkgemeenschappen beginnen met de gespreksstof aan te dragen. Schaaknieuws. Voor de onderlinge competitie van de schaakclub „De Zwarte Dame" werden de volgende partijen gespeeld: L. Po leyThijs van Iwaarden 01; J. van OostenJ. Quakkelaar 01; M. van GastelY. Kuipers 10; W. Karelse J. L. Minnaar 10; Harry van Iwaar denA. v. d. Broeke 01; J. H. Va dersH. van Iwaarden 01; A. v. d. BroekeM. van Gastel 10. De ranglijst van de onderlinge com petitie wordt thans aangevoerd door J. Karelse met 12 uit 17, W. Zuydweg met liy2 uit 16, W. Karelse en B. Cok met 9 uit 13. De onderlinge competitie wordt nu op dinsdagavond gespeeld. Onstuimige ontwikkeling rond Scheldemond. De ontwikkeling rondom het Wester- scheldebekken is onstuimig en het zal in het jaar 2000 tot dezelfde proporties zijn uitgegroeid als thans de Rijnmond, aldus burgemeester Mr. F. G. H. A. Hu- ber uit Goes, in een in de zaal Thalia alhier gehouden vergadering van de ko ninklijke schippersvereniging „Schutte- vaer" afdeling „De Bevelanden". Hij vroeg zich met zorg af hoe mettertijd de arbeidsplaatsen zullen dienen te wor den bezet, gezien het feit dat het ar beidspotentieel te klein is. Hij achtte het urgent dat zo spoedig mogelijk ge komen, kan worden tot het in het leven roepen van een Scheldemondraad. Ver der wees hij op de sluis aan het Goese Sas, die voor 1978 zal dienen te wor den vernieuwd. Rijkswaterstaat wil de bouw van een sluis van dezelfde afme ting fourneren. Een grotere sluis, ver breding van het kanaal van de Ooster- schelde naar Goes zal uit andere mid delen moeten komen en daar zag hij geen heil in. Men zal dus moeten zoeken naar een alternatieve oplossing, a. De sluis meer landinwaarts en de haven mond uitdiepen, zodat aan de haven mond lossen en laden mogelijk is. b. Een iets grotere sluis op dezelfde plaats. Burgemeester Mr. C. Pijl Hogeweg, die inleider was, was optimistischer ge stemd dan zijn collega uit Goes. Ook hij zag een enorme ontwikkeling voor het Scheldebekken in het verschiet. Er zal planning dienen te geschieden en hij zag meer in een overleg tussen België en Nederland t.a.v. de gehele ontwik keling. Zijn filosofie kwam hier op neer dat er een industrieterrein langs de Schelde zal komen van het Sloe tot aan de Biezelingse Ham. Een mogelijkheid tot overslag van zeeschepen op de rede van Hansweert, hetgeen perspectief biedt voor de binnenvaart. Een kanaal van Hansweert naar de Oosterschelde als zijnde verbindingskanaal voor Rei merswaal en Sloe en Gent. Een breedte van dit kanaal van 120 meter en een diepte van 8 y2 meter met de mogelijk heid voor zeevaart tot 10.000 ton. Hij was ook optimistischer gestemd t.a.v. de openkomende werknemersplaatsen. Bij een gelijke beloning en zelfde ar beidsvoorwaarden zullen vele Zeeuwen, die momenteel ergens anders hun em plooi hebben, naar hun geboortegrond terugkeren terwijl ook west-Brabanders het op prijs zouden stellen werk dichter bij de deur te kunnen krijgen. Aanvaring. In de buitenhaven heeft woensdag morgen het Duitse motorschip Austria, groot 740 ton en geladen met suiker onderweg van Antwerpen naar Duits land, schade opgelopen aan het derde ruim. Hierin was een gat van circa een halve meter ontstaan doordat een an der niet nader bekend, vaartuig de scheepswand met haar anker heeft opengescheurd. De Cobie M. en de Zee land van W. Mullers Sleepdienst N.V. uit Temeuzen waren spoedig ter plaat se en hebben met een ijzeren plaat en schuimrubber en geassisteerd door pom pen het vaartuig drijvende weten te houden. Het is het kanaal opgesleept en heeft ligplaats gekozen aan de Hans- weertse loswal. Hier worden de balen suiker van 50 kg overgeslagen in de andere ruimen, die nog niet geheel ge vuld waren. Zodra dit is geschied, zal het schip verder worden gerepareerd, waarna het de reis zal kunnen voort zetten. Turkse machinist ernstig gewond. Op 31 december 1970 te 16 uur heeft zich aan boord van het 2413 ton me tende Turkse zeeschip Kirsehir op de Westerschelde ter hoogte van boei 43 nabij Hansweert een ontploffing voor gedaan in één van de buizen van de stoomketel in de machinekamer. Hier door werd de 37-jarige Turk A. O. Acar zwaar gewond. Via radio Scheveningen werd om medische hulp gevraagd. Het bergingsvaartuig Zeetijger van het ber gingsbedrijf L. Polderman alhier is di rekt uitgevaren met aan boord Dr. J. de Beij en de politie. Dr. de Beij ver leende eerste hulp, waarna de gewonde zeeman met de Zeetijger naar de kleine sluis te Hansweert werd overgbracht. Aldaar stond een inmiddels gealarmeer de amulance te wachten. De betrokken persoon werd hiermede vervoerd naar het Bergzichtziekenhuis te Goes. Rustige jaarwisseling. Hansweert heeft op waardige wijze de overgan van het oude jaar naar het nieuwe jaar gevierd. Traditiegetrouw gingen te 0.00 uur vele schepen luid toe terend het nieuwe jaar in, terwijl op diverse plaatsen in het dorp vuurwerk werd afgestoken. Voetbal. Zaterdag a.s. neemt het eerste elftal deel aan het jaarlijkse zaalvoetbaltoer nooi in de veilinghal te Bergen op Zoom. De twee voorgaande jaren werd Krab- bendijke in dit toernooi respectievelijk eerste en tweede, wat echter niets zegt voor dit toernooi. Het belooft in ieder geval een spannende strijd te worden. Krabbendijke is ingedeeld in poule D samen met „Pelikaan" uit Zwijndrecht en „Seolto" uit Zevenbergen, dat met de sportredactie van De Rotterdammer dit toernooi organiseert. Aanvang 10.00 uur. De finale zal om ongeveer half zes gespeeld worden. Veiling. De voornaamste prijzen van de afge lopen week waren: C.O. Pippin 1 8085 mm 51, 1 75—80 mm 55—59, 1 70—75 mm 56—58, 1 65—70 mm 45, 1 60—65 mm 3133, 1 5560 mm 15,90; Golden Del. 1 80—85 28—31, 1 75—80 mm 35 —38, 1 70—75 mm 34—36, 1 65—70 mm 26, 1 6065 mm 16; 2 7580 mm 24—30, 2 70—75 mm 23—29, 2 65—70 mm 19—25, 2 60—65 mm 15,60—18; Goudreinette 1 7585 mm 47, 1 6575 mm 42; Br. A. Lucas 1 7585 mm 40, 1 65—75 mm 40--12, 1 60—65 mm 23; Conference 1 70—75 mm 46, 1 65—70 mm 51, 1 60—65 mm 46—47, 1 55—60 mm 37; D. du Cornice 1 8590 mm 48, 1 80—85 mm 59, 1 75—80 mm 70, 1 70 —75 mm 73, 1 65—70 mm 63, 1 60—65 mm 40. KARL KR0YER DOET UITVINDINGEN OP BESTELLING Talloze mensen menen de wereld te moeten verbeteren door het doen van uitvindingen. Zij staan op een zeker mo ment tegenover hun nieuwe vondst met het gevoel dat zij iets hebben volbracht, dat nog niemand voor hen heeft ver richt. Helaas is dit zelden het geval. Iedereen die wel eens de Uitvinders- beurs in Brussel heeft beozcht, heeft zich moeizaam kunnen losmaken van een enorme brok tragiek, die daar bij kans tot het plafond ligt opgetast. Elk jaar weer zijn er mensen die giganti sche machines uitvinden, waarmee men, na allerlei ingewikkelde handelingen te hebben verricht, een kurk uit een fles kan trekken. Meestal vinden deze uit vinders dingen uit, die al jaren geleden uitgevonden zijn en voor vijfendertig cent door elk warenhuis worden gele verd, zoals bijvoorbeeld de hiervoor ge noemde kurketrekker. Er is, en dat lazen wij in het maand blad Het Beste van decmber, een uit vinder, die werkelijk met oorspronkelij ke ideeën voor de dag komt. Het is Karl Kroyer, woonachtig in Kopenhagen en Deen van geboorte. Hij kan zich als een der weinigen uitvin der van beroep noemen. Toen hij jong was, zag hij bij zijn moeder in de keu ken, dat sommige etenswaren in de braadpan bleven koeken. De braadpan was plat, maar als hij van kleine holtes zou zijn voorzien, moet dit euvel toch zijn verholpen, zo dacht Kroyer. Hij dacht in de juiste richting, en op 16- jarige leeftijd begonnen de licentiegel- den van zeven Europese fabrieken van keukengerei binnen te stromen. Kroyer heeft nadien steeds goede ideeën gehad. Zo heeft hij in 1964 een Deens schip dat in de Golf van Koeweit gezonken was met behulp van plastic balletjes gelicht. Het schip vaart weer. Deze inval lever de hem 670.000 gulden op. In zijn 3% miljoen kostende laboratorium in Ko penhagen heeft hij de stof sinopal ont dekt, die in asfalt kan worden verwerkt en een reflecterende werking heeft. Papierfabrieken zijn geïnteresseerd in een opzienbarend procédé dat hij voor de papierfabricage aan het ontwikkelen is, terwijl hij tevens werkt aan de ver betering van de bestaande verkeerslich ten. Wanneer u nu meent ook een gewel dig idee te hebben, is het de moeite waard om eerst over de reeks uitvin dingen te lezen in het bovengenoemde maandblad, alvorens tot de ontdekking te komen dat uw uitvinding al is uitge vonden door Karl Kroyer.

Scheldebode | 1971 | | pagina 2