Hulpcentrum Noord- en Midden Zeeland NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND cMpSPfe cl) Meester Veswijk zet door 37STE JAARGANG No. 31 8 JANUARI 1971 de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vr(jdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met b(jslui ting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Op 15 januari 1971 zal het Hulpcen trum voor Noord- en Midden Zeeland in werking treden. Dit betekent, dat dan voor de gehele provincie Zeeland twee centra zullen funktioneren, één voor Zeeuwsch-Vlaanderen, dat op 1 ja nuari 1970 met zijn werkzaamheden startte) en één voor Zeeland ten noor den van de Westerschelde, te weten Noord- en Zuid-Beveland, Walcheren, Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint- Philipsland. Het hulpcentrum voor Mid den- en Noord-Zeeland wordt, zolang geen definitieve voorzieningen zijn ge troffen, dankzij de welwillende mede werking van het gemeentebestuur en de korpschef, gevestigd in 't politiebureau te Goes, waar het dag en nacht te be reiken zal zijn onder telefoonnummer (01100) 4444. Doel. De ingebruikneming van het hulpcen trum in Goes betekent, dat vanaf 15 januari a.s. ieder, die in Noord- en Mid den Zeeland hulp in wat voor vorm of van welke aard ook nodig heeft en deze niet onverwijld kan krijgen, op de plaat selijke alarmnummers van politie, brand weer of ongeval enz., dan wel deze nummers niet kent, zich tot het hulp centrum kan wenden. Het centrum kan worden beschouwd als een belangrijke stap op de weg naar een algehele coördinatie en integratie van hulpverlening aan de „burger in nood", die op een gegeven moment hulp behoeft voor zichzelf en voor anderen. Voorbereiding. Evenals in Zeeuwsch-Vlaanderen is het Hulpcentrum voor Noord- en Mid den Zeeland het resultaat van een ini tiatief van de Commissaris der Konin gin, Mr. J. van Aartsen. De door hem ingestelde voorbereidingscommissie be stond uit de burgemeesters van Middel burg. Zierikzee, Poortvliet en Kapelle (die als voorzitter fungeert), de dis trictscommandant der rijkspolitie te Middelburg, de districtsinspecteur voor het brandweerwezen, de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid, een deskundige van de arbeidsinspectie, de commissarissen van politie in Middel burg en Vlissingen en de korpschef van de politie in Goes, de adjunct-directeur van het telefoondistrict Breda, de rayon adviseur van de politieverbindingsdienst, een vertegenwoordiger van het kabinet van de Commissaris der Koningin, het hoofd BB van de A-kring Zeeland a en het plaatsvervangend hoofd BB, die te vens als secretaris der commissie op treedt. Meldkamer. Zoals gezegd zal straks de centrale meldkamer van het hulpcentrum in Goes vierentwintig uur per etmaal te berei ken zijn. He centrum beschikt over drie inkomende netlijnen en twee uitgaande lijnen voor hulpakties. Alle inkomende gesprekken worden vastgelegd op een bandrecorder mèt de tijd van ontvangst. Men kan dus als dat nodig mocht zijn achteraf nagaan hoe een bepaal de melding precies luidde. Het hulpcen trum heeft verder de beschikking over een uitgebreide documentatie van aller lei mogelijkheden tot hulpverlening zo wel in als buiten de regio waarvoor het centrum is bedoeld. Algemene- en de tailkaarten van Midden- en Noord-Zee land zorgen ervoor, dat het personeel onmiddellijk na ontvangst van de mel dingen de situatie kan lokaliseren. Het is de bedoeling de hulpcentra ook een funktie te geven bij het melden van ge vallen van luchtverontreiniging etc. Zo werkt het centrum. Degeen, die straks het hulpcentrum belt, zal in de eerste plaats kort en krachtig zijn of haar naam, adres en te lefoonnummer moeten noemen, alsmede een zo zakelijk mogelijke omschrijving van wat er aan de hand is. In sommige gevallen zal de dienstdoende medewer ker in het centrum aanwijzingen geven over hetgeen moet gebeuren. Hij zal di- rekt, afhankelijk van inhoud en aard van de alarmmelding, het hulpapparaat in werking stellen. Daarbij kan o.a. worden gebruik gemaakt van volle dig bijgewerkte lijsten van de politie posten in Noord- en Midden-Zeeland, van burgemeester en hun waarnemers, van brandweerkorpsen, ambulancedien sten, ziekenhuizen, artsen, Rode Kruis- funktionarissen, Wegenwacht, garage bedrijven, eigenaren van takelwagens, enz. Het hulpcentrum is ook op de hoog te van de bestaande afspraken tussen de verschillende brandweerkorpsen over „terreinverdeling" etc. Bekendheid. Aan de inwerkingtreding van het hulpcentrum zal op zo ruim mogelijke schaal bekendheid worden gegeven. Zo zal in de week van 11 tot 15 januari a.s. op alle adressen, die Noord- en, Mid den-Zeeland telt (dat zijn er bijna 67 duizend), een folder worden bezorgd. In deze folder wordt kort en kernachtig het centrum geïntroduceerd, vergezeld van het verzoek de folder steeds bij de hand te houden. Daarnaast zullen in alle gemeenten in Noord- en Midden-Zeeland affiches worden verspreid. Die zullen worden op gehangen op de gemeentesecretarieën, in postkantoren, wachtkamers van dok toren, kortom op zoveel mogelijk plaat sen waar regelmatig mensen komen. Bovendien zullen borden worden ge plaatst bij de toegangen tot Midden- en Noord-Zeeland, t.w. bij de Grevelingen- dam, Sint-Philipsland, Tholen, Korte- ven, Kruiningen, Hoedekenskerke en Vlissingen. Kosten. De kosten, die de inrichting van het hulpcentrum met zich brengt, worden in afwachting van een nadere formele re geling gefinancierd via de begroting van de dienst Bescherming Bevolking. De huidige opzet vergt van de gemeenten slechts een betrekkelijk geringe bijdrage per inwoner. Deze bijdrage is nu vijf cent. Vrijwel alle gemeenten in Noord en Midden-Zeeland hebben tot heden po sitief gereageerd op het verzoek van het provinicaal bestuur financiële mede werking te verlenen. „Inloopperiode". Het is duidelijk, dat er een zekere „inloopperiode" nodig zal zijn, zowel voor de bevolking van Noord- en Mid den-Zeeland als voor het hulpcentrum zelf. Dat laatste geldt zowel voor de dienstdoende centralist als voor de or ganisatoren. Het Hulpcentrum voor Zeeuwsch-Vlaanderen is er een voor beeld van: er was een (overigens rela tief korte) tijd nodig, voordat het cen trum optimaal ging funktioneren, zo wel tegenover het publiek als tegenover de hulpverlenende diensten. In de toekomst: 0011. Naar verwacht mag worden zal over enkele jaren het nummer 0011 ter be schikking komen. De minister van bin nenlandse zaken heeft dit nummer als landelijk alarmnummer aangekondigd. Op dit moment loopt er een 0011-proef- neming in Tilburg en omgeving. Een tweede 0011-proef zal binnen afzienbare tijd starten in Breda en omstreken, in clusief Tholen en Sint-Philipsland. Tech nisch gezien is op dit ogenblik per te lefoondistrict slechts één 0011-centrale mogelijk, terwijl Zeeland met uitzon dering van Tholen en Sint-Philipsland één district vormt. Wijziging van de huidige districts indeling behoort zeker tot de technische mogelijkheden, maar vraagt vele jaren en vele miljoenen. Met het oog op de specifieke proble matiek van de hulpverlening op Tholen en Sint-Philipsland heeft de Commissa ris der Koningin een aparte werkgroep ingesteld. Voor deze Zeeuwse gebieden geldt voorshands het Hulpcentrum in Goes. Het zou n.l. beslist onjuist zijn, wanneer praktische hulpverlening hier ook maar enigermate zou worden ge stoord door verbindingstechnische of bestuurlijk-organisatorische moeilijkhe den. Eerste aanzet. De oprichting van de Zeeuwse hulp centra kan zoals vermeld worden beschouwd als een eerste aanzet tot een algehele coördinatie en integratie van de hulpverlening in de provincie. Vol gende stappen zullen o.a. zijn de regio nalisatie van de brandweer en van het ambulancewezen, de oprichting van een districts-gezondheidsdienst, de coördina tie of het samengaan van de onder scheiden hulpverleningsdiensten en de vaststelling van een regionale vredes- rampenregeling. In dit stadium is bewust gekozen voor twee hulpcentra, voor Zeeuwsch-Vlaan deren en voor Noord- en Midden-Zee land. In de toekomst zal het zeker ko men tot één provinciale hulpverlenings organisatie. Dat zal in belangrijke ma te afhangen van de ttStandkorning van een vaste verbinding tussen de oevers van de Westerschelde. Inmiddels hebben de commissies van voorbereiding van de beide hulpcentra van de Commissaris der Koningin het verzoek ontvangen de zaken van regio nalisatie van brandweerwezen e.d., zo als hierboven genoemd, in studie te ne men. Daarbij zullen zij zich ook dienen te beraden op de vraag in hoeverre de bestaande wetten (b.v. gemeentewet, brandweerwet, wet bescherming bevol king) de op- of uitbouw van de hulp verleningsorganisaties in de weg staan. In dit verband heeft de Commissaris herinnerd aan de bereidverklaring van de minister van binnenlandse zaken voor zoveel nodig de totstandkoming te be vorderen van een wet, die afwijking voor bepaalde regio's van bestaande wet ten mogelijk zou maken. Wij wensen al onze cliënten, vrienden en bekenden een voorspoedig 1971 HORLOGER JUWELIER - OPTICIEN TELEFOON (01102) 1223 DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE-BIEZELINGE Onasis. Wat is 't adres van Onasis Correspondentie voor Onasis kunt u richten aan het hoofdbestuur van .Olym pic Airways' te Athene. Jachtrecht. Welk recht heeft een jager die landerijen voor 6 jaar heeft gehuurd? De beloning is een haas per jaar en daarvoor komt hij met een hele troep mannen en honden over mijn land. Er is (nog twee Jaar jachtpermissie. Wat kan ik doen? De jachtwet kunt u bij iedere goede boekhandelaar bestellen. Vraagt u de nieuwste uitgave. Uitgever is Tjeenk Willing in Zwolle, waar u ook recht streeks kunt bestellen. Een jachtver gunning als door u bedoeld is een een voudige volmacht om op uw land te ja gen. U bent slechts gebonden voor de tijd die u heeft bepaald. Als u de ver gunning wenst te beëindigegn, behoeft u niets anders te doen dan aan de ver gunninghouder (de jager) een aange tekend schrijven met bericht van ont vangst te sturen (via het postkantoor), waarin u met zoveel woorden mede deelt, dat u na afloop van de bestaan de vergunning geen nieuwe wenst af te geven. Zou de jager dan toch doorgaan, dan laat u, op vertoon van uw aange tekend schrijven, procesverbaal opma ken. U moet dus zorgen dat u een af schrift van uw brief (met het aante- kenbewijs) goed bewaart. Nog secuur der is indien u een deurwaarder vraagt om de jager bij exploit te laten aanzeg gen dat u de jachtvergunning niet wenst te vernieuwen. Of de jager gerechtigd is met meerderen op uw land te jagen, hangt af van de inhoud van de door u gegeven volmacht. Naar wij menen is een aaneengesloten oppervlak van 50 ha nodig. Het is beslist niet waar dat een eenmaal afgegeven jachtvergunning zon der meer steeds van vader op zoon over gaat. Als de vergunningstijd is verstre ken is een nieuwe machtiging nodig en deze kimt u weigeren. Een notariële akte is voor de vergunning niet nodig. De vergunning of machtiging moet worden geschreven op een gezegeld stuk van 50 cent. Elf-controle. Er is mij verteld dat bankrekeningnummers een zelfcontro- lerend getal vormen, die voldoen aan de elf-controle. Hoe wordt deze elf-con trole uitgevoerd? De elf-controle op bankrekeningnum mers wordt uitgevoerd volgens het vol gende principe. Zoals u wel bekend zal zijn, maakt men gebruik van 9-cijferige rekeningnummers. Het eerste cijfer cor respondeert met één der nummers 1 t/m 8, die toegewezen zijn aan de 8 groot ste bankinstellingen (de Boerenleenbank b.v. heeft het cijfer 1). De kleinere banken voeren het cijfer van de grote bank waarmee ze in nauwe relatie staan. Dan volgen 3 cijfers, die samen het nummer van de plaatselijke bank vormen en de overige 5 cijfers vormen het nummer van de bankrekeninghou der, waarbij opgemerkt dient te wor den, dat het volgend nummer altijd 8 hoger ligt dan het vorige, bijv. 4.283.64530 en 4.283.64541 De elf-con trole wordt op elke plaatselijke bank uitgevoerd door de z.g. „encofer" en komt neer op de volgende rekenkundi ge wet: een getal is deelbaar door 11, wanneer het verschil van de som der cijfers van oneven rang (dus van achte ren af het cijfer der eenheden, honderd tallen enz.) en de som van de cijfers van even rang (dus het cijfer der tien tallen, duizendtallen enz.) een veelvoud van 11 is. Deze regel komt voor in een rekenkundig leerboek van L. Wentz (Bazel, 1748), waarnaar wij u bij dezen verwijzen. Het zal via een openbare lees zaal wel te uwer beschikking kunnen komen. De encofer weigert de compu- terkaart als het rekeningnummer per ongeluk fout is ingebracht, waarna de fout hersteld kan worden. Ziekenverzekering. Ik ben voor ziekenhuiskosten en specialistenhulp verzekerd en doktershulp is voor privé- rekening. Na mijn pensionering ben ik voor halve dagen werkzaam en wordt premie ingehouden voor de sociale wet ten. Ik heb gehoord dat het niet is toe gestaan om dubbel verzekerd te zijn. Wat kan ik doen om niet onder de so- icale verzekering te vallen Ten aanzien van uw nevenbetrek king bent u als bejaarde niet verzekerd volgens de werkloosheidswet en de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring. Wèl echter volgens de ziektewet, waardoor u althans voor 80 verze kerd bent tegen de loonderving tenge volge van tijdelijke arbeidsongeschikt heid en volgens de ziekenfondswet. U bent dus verplicht verzekerd, waaraan niet valt te ontkomen. Wij vestigen uw aandacht er echter op, dat niet alleen u, maar ook uw werkgever daarvoor als premie 3.75 van uw loon betaalt. En daar u schrijft dat u reeds particu lier verzekerd bent tegen specialisten hulp en ziekenhuiskosten, kunt u er al leen van profiteren ten aanzien van de huisarts en medicijnen. Daar uw neven betrekking van tijdelijke aard is, zouden wij u om die reden en ook omdat u de 65-jarige leeftijd bereikt hebt, niet ad viseren verandering te brengen in uw particuliere verzekering. Palissander. Mijn palissander kast heb ik met wrijfwas ingesmeerd en nu komen er witte vlekken op. Hoe krijg ik die weg? Vermoedlijk is die wrijfwas er te dik opgesmeerd en niet voldoende in- of uitgewreven. Behandel de kast met cel- luloseverdunning (Tinner) zodat alle was er af en uit is. Daarna heel dim weer insmeren en goed uitwrijven. U kimt ook de kast lakken met blanke lak (na behandeling als boven) en u heeft er nooit meer wat aan te doen, .hoogstens na enige jaren weer eens lak ken. De mooie kleur en nervatuur van het hout blijft dan goed zichtbaar. door GERRIT FRANSEN 4) „Ik ben toch zo nieuwsgierig", beken de ze. Het schoolhoofd opende gastvrij zijn deur en zei: „Kom binnen, mensen, want buiten is het nog geen zomer". In de gang stelden ze zich aan elkaar voor: „Mijn vrouw... dit is meneer Van Bragen, het hoofd... Aangenaam... Het genoegen is geheel aan mijn kant, me vrouwtje... Leuk, dat u met uw man meegekomen bent. Kom verder... drin ken we eerst koffie..." Tijdens deze bezigheid informeerde Evert heel voorzichtig naar het huis. „O ja, daarvoor komen jullie natuur lijk, heel begrijpelijk. Ik kan jullie wer kelijk feliciteren, jongelui. Als het niet zo was, zei ik het ook. In de Luythoven- straat Luythoven was onze vorige burgervader; we hebben een straat naar hem genoemd, want hij was een ver dienstelijk magistraat heeft het be stuur beslag weten te leggen op een hoekhuis". „Een hoekhuis?" herhaalde Dinie met blijde ogen de oudere man aankijkend. „Dat is geweldig, meneer". De aangesprokene knikte bedacht zaam. „Tja... och, jongens, laten we elkaar maar niet voor de gek houden: onze school is er een uit het jaar nul. We hebben nu een paar kerels in het school bestuur zitten, maar tot voor enkele ja ren geleden kon je nauwelijks een cent loskrijgen voor verbetering van het in terieur, laat staan praten over een nieuwe school. Ja, en nu is het te laat, hè? We zullen nog wel enkele jaren moe ten voortsukkelen met ons antieke ge val. Vandaar, dat elke sollicitant, die de school zag niet wist, hoe gauw hij rechtsomkeert zou maken. Daarom zijn we allemaal blij, dat we een bekwame kracht krijgen in de persoon van me neer Veswijk. Nee, schudt u niet het hoofd, waarde collega, want we heb ben natuurlijk terdege naar u in de stad geïnformeerd. Neem het 't bestuur eens kwalijk? Maar eh... niets dan lof. Ja, mevrouwtje, dat mag wel gezegd wor den in uw tegenwoordigheid; ze laten uw man maar node gaan, doch hebben begrip voor zijn standpunt. Vandaar, dat het bestuur op zijn beurt al het moge lijke heeft gedaan om een der beste, be schikbare huizen voor u los te krijgen. En dat is gelukt. Straks, als we de kof fie op hebben, lopen we er even langs. Ze zijn praktisch klaar; misschien drie of vier weken, dan wordt het hele blok opgeleverd". Veswijk, een beetje benauwd gewor den voor het odium „hoekhuis", vroeg: „Weet u misschien ook, wat voor huur die huizen gaan doen?" „Dat weet ik en dat zal u best mee vallen; de gewone huizen dertig en de vier hoekhuizen vijf en dertig en een paar centen. Per week. Ik weet wel, het is nog een heel bedrag, maar u zult zelf wel zien: het is 't waard. Eerlijk, anders zei ik het niet. En nog geen vijf minuten hier vandaan. Dat is ook een winstpunt, dacht ik. Aan de andere kant van het dorp bouwen ze ook, maar dat is een dik kwartier lopen van de school. Hoewel... iedereen heeft hier na tuurlijk een fiets of een brommer". Na de koffie maakten ze aanstalten er heen te gaan. Op dit ogenblik zei mevrouw Van Bragen, die zich voorna melijk had bepaald tot luisteren: „U blijft natuurlijk bij ons eten vandaag". Van Bragen bevestigde dit. „Ja zeker, daar komen jullie niet on deruit. Al zijn we in bepaalde opzich ten hier wat achterlijk, we weten in elk geval wat gastvrijheid is". Dinie is er een beetje verlegen mee. „Is dat echt niet teveel moeite voor u, mevrouw?" „Welnee, kind, we vinden het juist fijn, dat jullie er al zo gauw zijn om te komen kijken". Voor Dinie is het huis een openba ring. Van Bragen schijnt op alles ge rekend te hebben, want bij het huis zwaait hij triomfantelijk met een sleu tel. „Een soort voorgevoel van me zei, dat jullie vandaag wel eens konden ko men. Vandaar, dat ik gisteravond bij de aannemer de sleutel heb gehaald. Ja, die tuin is natuurlijk nog niks enne... dat trottoir moet ook nog in orde ge maakt worden. Zodra alles bewoond is, wordt de weg opnieuw bestraat, doch dat is allemaal een kwestie van tijd. Straatverlichting komt er nog voor de winter, dat weet ik, want daarover is een vraag gesteld in de gemeenteraad. Zullen we eens binnen gaan kijken?" Op de terugweg weet Dinie: het is ge woon een droom, niet te geloven, dat ik hier binnen ruim twee maanden zal zit ten. Met ons eigen boeltje. Het is een fantastisch huis met een grote kamer, een pracht van een keuken, modem hal letje en een zijkamertje, dat ingericht kan worden als studeerkamer voor Evert. En dan boven: drie mooie slaap kamers, een douche en nog een berg zolder. Bovendien een mooie schuur en een lap tuin. Al is Evert niet erg ge brand op tuinieren, hij zal er hier aan moeten geloven. Misschien raadt Van Bragen haar gedachten. „De tuin is niet zo groot als bij de andere huizen, maar dat komt, omdat jullie op een hoek komen. En de voor tuin behoeven jullie niets aan te doen, die wordt door de gemeente onderhou den en dat is in de huurprijs inbegre pen". Dinie begint te lachen. Ze geeft Evert een por en zegt schalks: „Bof jij even". Terug in het ouderwetse „meesters- huis", waarin het evenwel gezellig is, komt Van Bragen met een fles de ka mer binnen. „We nemen er eentje, mensen, om de eetlust op te wekken en op het goede begin. Tenslotte is het zaterdag, dus..." Wat het voordeel van de zaterdag is, begrijpen ze allemaal. Er wordt geklon ken op de toekomst en op een prettige samenwerking. „Aan mij zal het niet liggen", betuigt Evert Veswijk, waarop het hoofd goed keurend knikt. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1971 | | pagina 1