advertentie- vertegenwoordiger m De Sporthoek Helpt de vogels trouwen...? gashaarden Een kerstherberg HET SCHELDEBODEKRIISGETJE Denk om de waterleidinjr Kerkdiensten Kerkdiensten Welke dokter is thuis EEN D AG EERDER Kermis nieuwe stijl Ongelukken Wie liet laatst lacht Afwachten RUITER IDI gasfornuizen warmtecentrum de scheldebode 22e Jaargang no. t Donderdag 7 januari 1971 Uitgeefster: VAN DER HOEVEN ZONEN C V. Spuiplein 94, Vlissingen, tel. 01184-6830 lid van de Ned. Huis-aan-Huisbladpers. Totale oplaag: 33.000 exemplaren Nieuws- en Advertentieblad voor GEHEEL WALCHEREN EN BRESKENS. De Scheldebode wordt donderdags verspreid huis aan huis in: Middelburg, Vlissingen, Oost- en West-Souburg, Koudekerke, Biggekerke, Meliskerke, Zoutelande, Westkapelle, Aagtekerke, Domburg, Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwenpolder Gapinge Veere, St. Laurens, Kleverskerke, Arnemuiden, Nieuw- en St. Joosland, Ritthem en Breskens. WEGENCOMPLEX RU MIDDELBURGS NIEUWE BRUG LUKT OP KERMIS IN VOL BEDRIJF Middelburg bezit sinds 19 decem ber zijn tweede kanaalbrug. De draaibrug - in de wandeling „brug der zuchten" genaamd - heeft ge zelschap gekregen van klapbrug, die na de aanvankelijke vreugde, vooral bij de inwoners van „zuid", alweer met een scheef oog wordt aangeke ken. Wat is daarvan de reden? Een enkeling durft het hardop te zeggen: „er had een tunnel moeten komen. Bruggen, zelfs als zij tot het supermodel behoren, zijn uit de tijd" Zo heeft Middelburg, naast de brug der zuchten, ook een brug der ge ruchten. De peinzeride blik die het gelaat van automobilisten, wielrijders en voetgangers zich over de nieuwe klapbrug begeven ontsiert wordt veroorzaakt door het ingewikkelde systeem van stoplichten en slag bomen dat het complex van wegen en kruispunten rond de nieuwe brug markeert. Opgewekte zuiderlingen, die rich ting-stad rijden worden allereerst begroet door iets dat wat lijkt op een kermis in vol bedrijf, groene, rode en gele lichten knipperen en stralen, er klinkt soms belgerinkel en met machtige zwaaien gaan slag bomen open en dicht om treinen tc laten passeren of schepen doorvaart te verlenen. Het is wat te veel van het goede: al die lampen en lampjes. De brugwachter in zijn hoogge plaatste cabine is van een eenvou dige knopjesdrukker een soort com puter-programmeur geworden. Zijn invloed beperkt zich niet tot het doorlaten van schepen en het te genhouden van wegverkeer, maar ook de verkeerssituatie rond de spoorwegovergang wordt vanuit de brugwachterscabine automatisch be diend. Op een monitor kan de brave borst waarnemen hoe de toestand is bij de „brug der zuchten", zodat de man zich niet behoeft te ver velen. Schroeweg) gekruist. Lang niet ie dereen weet dat. Het eerste dodelijk ongeluk op de kruising Statenlaan-Schroeweg heeft al plaatsgevonden. Velen vre zen met ons, dat het niet het laatste ongeluk zal zijn, zelfs al staan er sinds de ongeluksdag knip perlichten en agenten van de ver- keersbrigadebij de beruchte krui sing. Hoe kan dit kruispunt opeens zo gevaarlijk zijn geworden? Volgens ons is de reden, dat de Statenlaan, doorlopend naar de Vrij landstraat, beschouwd moet worden als een „psychologische voorrangs kruising. Men verwacht niet, dat de Statenlaan plotseling zijn voorang verliest terwille van wat jaren en jaren 'n eenzaam landweggetje was, maar plotseling werd omgetoverd tot een autoweg. Waarom ook hier geen viaduct gebouwd? De reden ligt voor de hand: gebrek aan geld. De Vlissingers hebben met enige jaloezie toegekeken toen minister van Verkeer en Waterstaat drs. Bak ker, de grootste waterstaats-klap- brug van Nederland in Middelburg symbolisch omlaag trok. Straks krij gen de Middelburgers reden om af gunstig te zijn: namelijk als Vlissin gen zal gaan beschikken over zijn hoge kanaalbrug, die zowel het ka naal door Walcheren als de spoor lijn en de Nieuw Vlissingseweg in één machtige zwaai gaat overhuiven en die Souburg met Vlissingen zal verbinden zonder dat er kermisver- toon in de vorm van verkeersillu- minatie bij nodig is. Het zal nog wel enkele jaren duren. Maar het gaat dan ook om een op lossing en niet om een lapmiddel. Want dat laatste is - alle technisch vernuft dat in de nieuwe kanaal brug is verwerkt ten spijt - in Mid delburg toch wel het geval. Nu de sportwedstrijden op de Wal- cherse velden stilliggen vanwege de terrein-omstandigheden, vragen de wintersporten weer volop onze aandacht. Helaas kan ook het weer hierop grote invloed hebben, ge tuige het niet doorgaan van de schaatswedstrijden te Veere. Veel sportverenigingen in Walche ren zullen echter evenementen organiseren. Zeer zeker zullen deze evenementen ook onze aandacht hebben, maar stuurt u even een berichtje naar de redactie van „De Scheldebode", Spuiplein 94, Vlis singen. Het verkeer over de tweede kanaal brug zal op den duur - en vooral in hef. zomerseizoen - belangrijk drukker gaan worden. De tweede brug moet namelijk een groot deel van het verkeer dat van de rijks weg komt en dat naar Domburg, Vrouwenpolder e.d. moet, gaan ver werken. De toeleidende wegen en tunneltjes aan de zuidkant van de nieuwe brug zijn nog niet gereed. Aan de stads- kant is men aan de afwerking toe. De „zuidelijke" sector is er al met al niet veiliger op geworden. De Statenlaan, die ruim een jaar ge leden tot voorrangsweg werd ge promoveerd, wordt nu door een tweede voorrangsweg (de nieuwe Foto: Toen men de onderdelen van kon zien liggen, werd de indruk kermisattractie in aanbouw was. druk compleet, de tweede kanaalbrug nog op straat al gewerkt dat er hier een enorme Nu de lichtjes branden is die in- B.T.W. 14 Samson B.T.W. tabellen f 12, Kluwer B.T.W. tabellen netto B.T.W. f 8,50 bruto B.T.W. f 8,50 TijI's tabel netto B.T.W. f 3,95 Uit voorraad te leveren BOEKHANDEL P»UL KRUOERS!R4»!55-tEL 3733-VUSSINGfN Van een dierenvriend, hij vergat ons wel zijn naam op te geven, ontvingen wij een kladje waarop de volgende ontboezeming: Zou u als u wilt in de Scheldebode eens wat kunnen schrijven over alle vogels die nu zoa honger lijden om in u Blad de aandacht te brengen of de menschen zoo goed willen zijn om te eten resten die ze anders aan te vuilnisman mee geven dan op een goed plaatsje te leggen waar de vogels dat allemaal weg haaien en ook aan het bejaarde huis is elke dag bijna een Groote hoeveelheid ete over dat gaat dan voor de Vra- kens en de koeien ze kunnen dat beter zoolang het koud blijf aan te vogels geven op voorhand mijn dank een dierenvriend ik heb ook al in een park twee doode vogels zien liggen van kou en ook van Honger om Gekomen. Daar is geen woord Frans bij. Wij hebben het allemaal begrepen. Deze (bejaarde) lezer van de Schel debode is zo begaan met het lot van de vogels dat hij alle lezers op wekt al wat voor de dieren eetbaar is in deze barre wintertijd niet weg te gooien. Door uitbreiding van onze op korte termijn plaats aktiviteiten hebben wij voor een initiatiefrijke voor WALCHEREN Wij menen, dat kandidaten aan de volgende eisen moeten voldoen: Opleiding minimaal ULO-niveau Correcte omgangsvormen Goede kennis van de nederlandse faal Vermogen om puntig te formuleren In bezit van rijbewijs B-E Leeftijd max. 40 jaar. Voor de man van onze keuze gelden uiteraard een uitstekende honorering en secundaire voorwaarden. Schriftelijke sollicitaties met bijsluiting van recente pasfoto te richten aan de directie van ,,De Scheldebode", Spuiplein 94, Vlissingen. Uw receptie en diner in Grand Hotel Britannia Alle dranken 1,30 Diners vanaf 6,50 Vlissingen Telefoon 01184-3255 kookplaten geysers koelkasten verkoop: bellamypark 22 vlissingen, tel. 2954 In de versierde zaal van het R.K. Militair Tehuis in de Hellebardier- straat te Vlissingen was er gedu rende drie dagen een Kerstherberg ingericht, t b.v. mensen, die zich eenzaam voelden en behoefte had den om gezellig bijeen te zijn. Naast de gezellige zitjes, was er volop gelegenheid zich te vermaken met damspel, sjoelen, tafeltennis, etc. Tussen de bedrijven door werd een film gedraaid en de TV zorgde voor een welkome afwisseling. Het genomen initiatief door de ver tegenwoordigers van Vrouwen- en Jeugdverenigingen en kerkelijke in stellingen is zeker vruchtbaar ge weest. Een staf van dames en heren hebben zich vele uren ingezet om dit experiment te doen slagen. Hoewel het overgrote deel der be zoekers bestond uit jeugdige per sonen, is dit werk zeker voor her haling vatbaar. Nu was er som wijlen nog volop plaats in de her berg, maar als er bij een herhaling meer bekendheid aan gegeven zal worden, zullen er zeker ook meer ouderen komen. Het zal je toch maar gebeuren dat Je in het kringetje staat en Je het zelf nog niet gezien hebt. Geen nood, de slager en de bakker en nog een buurvrouw wisten het grote nieuws vlug te vertellen. Mevrouw Willekens Nieuwstraat 43 ben. te Vlissingen kont niet geloven en kwam schuchter bij ons informeren. Aan de hand van tas, mantel en schoenen was het een uitgemaakte zaak. Mevrouw kon nog vóór Oud en Nieuw de oogst binnenhalen. Deze week was het nog een beetje Kerststemming. Vele zaken hadden niet de bloemetjes maar dé boompjes buiten gezet. Tussen de bomen door begeven deze mevrouw en mijnheer zich om inkopen voor de feestdagen te gaan doen. Als de drukte van de feestdagen is afgelopen, is het toch weer lekker als je al die heerlijkheden bij onder staande zaken gratis kunt afhalen. Als u even aan het kantoor van De Scheldebode Spuiplein 94 te Vlissingen aanloopt, kunt u a.s. zaterdag gewapend met uw eigen foto en onze handtekening bij de goede gevers binnenstappen. Evenals verleden jaar hopen deze U weer prettig te ont vangen. Wij hopen in 1971 weer velen met het Scheldebodekringetje gelukkig te maken. Onderstaande zaken doen weer mee: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteits-taart; Slagerij de Vries, Walstraat 46, een pond biefstuk; Vishandel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdag-reclame; Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 50, luxe flacon badschuim; Foto de Grave, Walstraat 74, waardebon van 2,50 voor foto-artikelen; Jo Fibbe, Walstraat 29, lederen huishoudbeurs; De Kledingbokser, Lange Zelke 26, stropdas; Optiek Tilroe, Walstraat 81. kamerthermometer; Sporthuis Roovers, Walstraat 80, een knipplaat Fabeltjeskrant; Boutique La Perruque, Walstraat 129, een pruikenborstel; De Wijnkelder, Walstraat 104, een fles heerlijke advocaat; Discobar; Kaashuis Smith, Marktkraam, pond kaas naar keuze; Firma Kloosterman, hoek Lange Zelke, grammofoonplaat van 4,50. Co-op Distilette, Van Dishoeckstraat 40, fles fijne cognac. MEDITATIE Wat komt en ging C By strenge vmti wi harde wind wordt het bevriezingsgevaar voor de waterleiding acuut in huizen zonder centrale verwarming. Daar om doet men er goed aan om in „koude" huizen hoofdkraan en wa termeter (als men die heeft) in te p*kken met wollen lappen. Wan- Op Oudejaarsavond denken wij aan hen die gingeneen trieste lange rij, waarheen Hoe dit telkens weer komt De ontstellende werkelijkheid, 'n har de zakelijkheid, maar vol „wél- behagen". Hij kwam tot het Zijne (Zijn domein) en de Zijnen namen Hem niet aan I Zij dat bent U en ik. Hij was in die wereld als een lichtzij is er door ont staan maar f werd niet herkend (Kerst) omdat dit herkennen er nog steeds niet isis er die lange rij van doden op Oudejaarsdag. Een kind kan het begrijpen. Omdat 't met een Kind begon. Maar Nieuwjaarsdag zegt: mens geloof Want al wie Hem wel aanvaarden die gaf Hij het vermogen om kin deren van God te Worden. Want Hij verschafte Zichzélf plaats in deze wereld, die nog géén plaats heeft. Achter „het geen plaats" van Kerst in de rij der doden van Oudejaarsdag ligt als een Nieuw jaarsdag het VERNIEUWINGS- FEEST van de tempel. Die tempel begint bij U, nu. Gelukkig Nieuwjaar. Het is in ze» regels niet uit te zeggen, zelfs niet in zeven 't Gaat alle heiligheid (7) te boven. Onze hulp is in de Naam van Hem Die is, was, komt. W. J. Musch - Breskens (Uit: Kerkblad voor West-Zeeuws- Vlaanderen). MIDDELBURG Kerkdiensten 10 januari 1971. Hervormde Gemeente: Nieuwe kerk: 10 uur ds. Brummel- kamp; 19 uur: ds. Rinkema. Koorkerk: 10 uur ds. van de Berg te Vlissingen. Oostkerk: 10.15 uur ds. Ytsma, Bed. H. Doop; gezinsd. m.m.v. mevr. M. van der Giessen-de Heer; 19.00 uur ds Post te Arnemuiden. Ontmoetingskerk 10 uur: ds. Kro nenburg. 19 uur ds. Brummelkamp. Zuiderbaken: 10.15 uur ds. Rinkema Engelse kerk: 10 uur ds. van der Heide. Lutherse Gemeente: 9.30 uur: ds. Kloosterman te Goes. Doopsgezinde Gemeente: 11 uur: mej. dr. Bakker. R.K. Kerk Parochiekerk H. Petrus en Paulus Zaterdag 19.00 uur; zondag 10.30 en 19.00 uur. Ontmoetingskerk 8.30 uur. Zuiderbaken 10.30 uur. Domburg 10.00 uur. Gereformeerde kerken: Oostkerk 9 en 17 uur ds. H. van Benthem. Hofpleinkerk: 9.30 uur ds. J. A. A. de Boer; 14.30 uur ds. P. van Til; 17.00 uur: geen dienst. Getuigeniskerk: 9.30 uur ds. P. van Til; 17 uur: ds. J. A. A. de Boer. Zuiderbaken; 9 en 17 uur ds C. van de Zanden. Zaterdag 9 januari 1971 Zevende Dags-Adventisten Doopsgezinde Kerk, Vrij domweg. 9.15 uur Dienst, 10.15 uur Bijbelstu die. Zondag 10 januari 1971 Ncd. Herv. Gemeente St. Jacobskerk: 10.30 uur ds. F. S. Kloosterman, 17 uur Geen dienst. Johanneskerk: 9.30 uur ds. T. v. d. Schoot H.A. 19 uur: ds. F. S. Kloos terman Emmanuelkerk 9.15 uur ds. J. v. d. •'eide. Walkk-In: 19 uur de heer A. Jor- ritsma. Ver. van Vrijz. Herv.-Remonstr. 10.45 uur ds. A. van Santen, M'burg. Doopsgezinde Gemeente 9.30 uur: mej. dr. N. Bakker. Evang. Luth. Gemeente 11 uur ds. P. Kloosterman R.K. Kerkberichten te Vlissingen en Souburg Diensten vanaf zaterdagavond 9 jan. tot zaterdagmorgen 16 jan. 1971 Parochiekerk Singel: Zondagviering: zaterdagavond 19.00 uur; zondag 10.30 uur dameskoor, Nederlands, 12.00 uur, 19.00 uur Walchers jongerenkoor. Op weekda gen: maandag-, dinsdag-, donder dag- en vrijdagavond 19.15 uur. Woensdag- en zaterdagmorgen 9.00 uur. Bejaardentehuis Ter Reede: Vrijdagmorgen 9.00 uur. Kath. Mil. Tehuis, Hellebardierstr.: Zondagviering: zondag 9.30 uur. Kapel St. Josephziekenhuis: Zondagviering: zondag 8.00 uur. Op weekdagen: maandag-, woens dag- en vrijdagavond 19.00 uur. Dinsdag-, donderdag- en zaterdag morgen 6.45 uur. Emmanuelkerk Paauwenburg: Zondagviering: zaterdagavond 19.08 uur en zondag 11.00 uur. Op week dagen maandag-, woensdag- en vrij dagavond 19.15 uur. Dinsdag-, don derdag- en zaterdagmorgen 9.00 uur. St. Martinuskcrk Souburg: •Zondagviering: zaterdagavond 19.00 uur, zondag 10.15 en 17.00 uur. Op weekdagen: dinsdag-, donderdag en vrijdagmorgen 8.00 uur, maan dag- en woensdagavond 19.00 uur. Ned. Herv. Kerk te Koudekerke: 10 uur Installatie nieuwe Kerke- raadsleden; 19 uur ds. K. van Tuyll Ned. Herv. Kerk te Souburg: West 9 uur ds. J. H. Dorgelo; Oost 10 uur ds. J. v. d. Heide. 19 uur ds. J. H. Dorgelo. Ned. Herv Kerk te Ritthem: 10 uur ds J. Broeder. Geref. Kerk te Breskens: 9.30 en 17 uur ds. W. J. Musch. Kristen Zuid Molukse Kerk: Oost-Souburg: 15 uur ds. P. Fader. Koudekerke 16 uur ds. P. Fader. Geref. Kerk, P. Krugerstraat: 10 januari 9.30 uur ds. J. W. Genutt 17 uur ds. J. W. Genuit. Huishoudschool Paauwenburg: 10 uur Cand. Verheul. 17 uur Cand. Verheul. Zaterdag 9 januari van 0.00 tot en met 24 uur: Dokter De Greef, Bad huisstraat 114, Vlissingen, tal. 01184- 2121, Zondag 10 januari van 0.00 tot en met 24 uur: Dokter Kant, Badhuis straat 121, Vlissingen, tel. 01184-2190 Verloskundige: Mej. van Ginkel, Pres. Rooseveltl. 232, Vlissingen, tel. 01184-2775. Dierenarts: Dr. R. M. Barkema, Middelburg, tel. 01180-3118. Tandarts: Dokter A. de Koning, Kanaalstraat 91, Souburg, tel. 01183-1347. Wijkverpleegster Oranje Groene Kruis: Zuster De Klerk, Bonedijkestraat 155, tel. 2040. Huisartsen Souburg, Arnemuiden en Nieuwiand: Dokter J. J. Jansen, Rijksweg 8, Nieuwiand, tel. 01182-340. Vereniging „Het Groene Kruis" te Vlissingen en Souburg: Zuster van Sabben, Sottegemstraat 22, Vlissingen, tel. 01184-2914. Vereniging Het Oranje Groene Kruis te Souburg en Ritthem: Zuster W. Verhagen-Westerbeke, Stemerdinglaan 119, tel. 01183-1541. Apotheken: Vanaf vrijdag 8 januari, 18 uur tot en met maandagmorgen 11 januari 8.30 uur: J. H. van de Sande, Bad huisstraat, Vlissingen, tel. 01184- 2066. Overige apotheken 5-daagse werkweek. DOKTERSDIENST: (van zaterdagmorgen 0.00 uur tot zondagnacht 24 uur) dr. Pel en mevr dr. Pel-Mellink. APOTHEKERSDIENST: (Weekend- en nachtdienst loopt van vrijdagavond 6 uur tot en met volg. donderdag) Apotheek W. K. Hum- melen, Markt 69, tel. 2538. In verband met de OPRUIMING zal „DE SCHELDEBODE" volgende week niet op donderdag, maar op WOENSDAG 13 JAN. verschijnen. Advertenties worden dan ook één dag eerder, dus uiterlijk op maandag 11 januari tot 5 uur aan genomen. neer de meterput buiten ligt, is het verstandig om tussen bovendeksel en onderdeksel een zak gevuld met kranten aan te brengen. Bij zeer strenge vorst is extra afdekken noodzakelijk. Bij een bevroren wa termeter stagneert niet alleen de wateraanvoer, maar bovendien is het vervangen va nzo'n watermeter een vrij kostbare aangelegenheid die mede voor rekening van de aangeslotene komt. Vóór het slapen gaan moet men dan nog de waterleiding aftappen. Dat doet u zó. Om te beginnen sluft de hoofd kraan en opent w he* Kftapkraeatj* htf to bevindt. Daarna draait u alle kra nen open om de leiding leeg te kunnen laten lopen. Vergeet niet de gasgeiser of de boiler volgens de voorschriften af te tappen. Dan moet de w.c. worden doorgetrok ken. Een handvol zout in het water- slot (de afvoer van de closetpot) voorkomt ook daar bevriezing. Blaas tenslotte de leiding nog eens door om ook dat laatste restje wa ter in dat bochtje in de leiding er niet in te laten. Want juist in dat bochtje kunnen toch nog ongeluk ken gebeuren. U zet natuurlijk een schaaltje of emmertje onder de aftapkraan (bij de hoofdkraan) om het water dat uit de leiding loopt op te vangen. Als uw hele leiding leeg is, sluit u de aftapkraan weer en kunt u rustig gaan slapen. De volgende morgen éérst alle kra nen sluiten voordat de hoofdkraan open gaat. Alleen uit de hoogstge legen kraan moet u de lucht in de leiding laten ontsnappen. Een bevroren waterleiding is geen zaak die door uw waterleidingbe- drijfwordt opgeknapt. Dat is werk voor uw loodgieter. En het herstel van de waterleiding in uw huis gaat u geld kosten, want er moet veel werk worden verzet, en u moet soms ook nog lang wachten voor u aan de beurt komt. Wie in de winter enkede dagen van huis gaat en zijn huis dus onver warmd achterlaat, doet er goed aan vóór het weggaan de waterleiding mi te leppen,

Scheldebode | 1971 | | pagina 1