prima koude schotels Ca(C Mlt WH I 1 1 VAN DICHTBIJ GEZIEN Boekhandel van der Peyl WATERSTANDEN VERKOPER VERKOOPSTER vanaf 5,50 per persoon ALBERT HEIJN - YERSEKE GODFRIED BOMANS DUIVENTENTOON STELLING TE YERSEKE Op de gehouden tentoonstelling van postduiven, georganiseerd door de P.V. ,,De Noordster", werden de prijzen als volgt gewonnen. Klasse ouder doffers: 1 en 7 J. Lin- denberg; 2 E. Th. Zoetewey; 3 G. Boo ne; 4 mevr. Minnaard; 5 E. Vermast; 6 J. Zoetewey; 8 E. Minnaard Mz.; 9 en 11 M. Mol; 10 J. J. Zuydweg; 12 Joh. Murre. Klasse oude duivinnen: 1 en 7 C. Ver mast; 2 E. Th. Zoetewey; 3 J. Linden- berg; 4 Gebr. Oele; 5 J. Zoetewey; 6 H. Paauwe; 8 M. Mol; 9 E. Vermast; 10 E. Minnaard Mz. Klasse jarige doffers: 1 E. Th. Zoe tewey; 2 H. J. van Es; 3 J. A. v. d. Plasse; 4 H. Paauwe; 5 M. Mol; 6 E. Vermast; 7 P. Ridderhof; 8 J. J. van Oeveren; 9 Gebr. Oele. Klasse jarige duivinnen: 1 E. Ver mast; 2 J. A. v. d. Plasse; 3 C. Hoe- beke; 4 Jac. Neels; 5 C. de Rooy; 6 mevr. Minnaard; 7 J. J. van Oeveren; 8 M. v. d. Dorpel; 9 A. Zoetewey; 10 Joh. van Es; 11 Gebr. Oele. Klasse jonge duivinnen: 1 E. Vermast; 2 Jos. Poley; 3 G. Boone; 4 Joh. Min naard; 5 M. v. d. Dorpel; 6 en 14 Joh. van Es; 7 Jac. Neels; 8 J. Kosten; 9 F. van Hijfte; 10 Ph. C. van Os; 11 Joh. Murre; 12 M. Mol; 13 mevr. Minnaard. Klasse jonge doffers: 1, 5 en 10 M. Mol; 2 en 4 E. Vermast; 3 F. van Hijf te; 6 J. Kosten; 7 en 14 J. Lindenberg; 8 H. J. van Es; 9 G. Boone; 11, 13 en 18 Ph. C. van Os; 12 Joh. Minnaard; 15 A. Zoetewey; 16 J. J. van Oeveren; 17 E. Minnaard Jz. Mooiste doffer der tentoonstelling: J. Lindenberg. Mooiste duivin: C. Vermast. TOENEMENDE MILIEUZORG BIJ ONDERHOUD WATERGANGEN EN WEGBERMEN Het gebruik van bepaalde herbiciden (onkruidbestrijdingsmiddelen) bij het onderhoud van wegbermen is slechts in beperkte mate nodig, aldus de minis ter van landbouw en visserij, Ir. P. J. Lardinois, tevens namens de staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid, Dr. R. J. H. Kruisinga, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, dhr. Van der Lek. In watergangen, met inbegrip van het aangrenzende talud, wordt het gebruik noodzakelijk geacht ten behoeve van de waterafvoer en waterkwaliteit. Deze toepassing betekent in vele gevallen de minst ingrijpende wijze van reiniging. Anderzijds draagt een dergelijk gebruik tevens bij tot een aanzienlijke arbeids- en kostenbesparing. Door een juiste keu ze van het middel en van de toepas singsmethoden wordt naar een zo gering mogelijke verstoring van het biologische milieu gestreefd. Gedurende de laatste jaren is in het algemeen inderdaad sprake van een bui ten noodzaak toegenomen omvang van de toepassing van herbiciden bij het on derhoud van wegbermen en watergan gen. Met name de toepassing van her biciden met groeistofwerking tegen kruidachtige, tweezaadlobbige planten op wegbermen moet in het algemeen overbodig worden geacht en kan inder daad leiden tot een ongewenste versto ring van het biologische milieu. Aan enige persistente herbiciden werd reeds een algemene toelating voor toe passing in watergangen onthouden. In gevallen, waarin toch aan een gebruik van deze middelen behoefte bestaat, is dit slechts mogelijk krachtens een tij delijk getroffen speciale ontheffings regeling. Een ontheffing wordt slechts verleend, indien het gebruik door des kundigen van de betrokken Ministeries verantwoord wordt geacht. Bij de thans in voorbereiding zijnde wijziging van de Bestrijdingsmiddelenwet zal een ruime re mogelijkheid ontstaan om het ge bruik van bedoelde middelen aan speci ale vergunningen te binden en om een zodanig beleid te voeren, dat voor het milieu bezwaarlijke middelen door min der ingrijpende middelen zullen worden vervangen. SMAKELIJKE ORCHIDEE Vanillestokjes zijn de vrucht dozen van een orchidee. Vroeger was Mexico de belangrijkste leverancier van dit geu rige produkt. Na 1942 werd dat anders. Het eiland Madagascar aan Afrika's oostkust breidde de vanilleteelt sterk uit een onttroonde Mexico. Binnen en kele jaren dekte Madagascar 95 van de wereldbehoefte aan vanille. Op het ogenblik bereidt Mexico zich in dat op zicht weer voor op een aanval. Plantenziekten hebben de vanille- aanplant op Madagascor vrijwel vernie tigd. Mexico werkt nu hard aan uitbrei ding van de bestaande aanplant. In het voormalie centrum van vanilleteelt Pa- pantla in de staat Veracruz was het vo rig jaar nog maar 2000 ha met vanille- aanplant, aangevuld met 50 ha in de staat Puebla. Vorig jaar exporteerde Mexico voor een waarde van 430.000 dollars aan vanille. Het meeste daarvan ging naar de Verenigde Staten van Amerika, de rest naar Japan en Argen tinië. Vast staat dat Mexico, wil dat land zijn oude plaats weer heroveren, voor grote problemen staat om de aan plant van vanille op korte termijn sterk uit te breiden. (DIA) DROOG UIT DE RUIMTE Naast vele andere nuttige en belang rijke zaken heeft dé ruimtevaart ons ook een nieuwe conserveringsmethode van groente, fruit, 'vlees en vis opge leverd, namelijk het droogvriesprocedé. Hierbij wordt het produkt eerst zeer snel bevroren, waardoor het aanwezige water in ijs verandert. Nadat het ijs onder Vacuüm is verdampt, ontstaat het drooggevroren produkt. Dit kan in de originele verpakking buiten de koel- of vrieskast onbeperkt worden bewaard. Door eenvoudig wat water toe te voe gen, krijgt men een produkt dat elke vergelijking met het "verse produkt kan doorstaan. Smaak,geur en voedings waarde blijven volledig behouden. Voor de ruimtevaarders werd het drooggevro ren produkt tot tabletten verwerkt. Voor het dagelijks gebruik hier beneden is dat niet nodig. Ook in Nederland zijn deze drooggevroren produkten in de markt. Dat gebeurt door Sleutels Con serven onder de naam Blanchaud. Men heeft er grote verwachtingen van (DIA) MINDER SPEK MEER VLEES De Duitse varkensfokkers hebben hun varkens moeten aanpassen aan de vraag van de consument. Het spekverbruik is namelijk in Duitsland sterk afgenomen. De vraag naar varkens,,vlees" nam ech ter belangrijk toe. Het gevolg was, dat de varkensfokkers een ander type var ken moesten gaan fokken. Zij zijn daar voortreffelijk in geslaagd. Op dit mo ment is er een gangbaar type Duits landvarken, dat inplaats van een spek laag ter dikte van 4,4 cm, een speklaag van 3 cm op de rug heeft. Dit is een vermindering van ongeveer 30 spek. Het vlees op de varkensrug daarente gen, nam met 25 toe en zo onstond een iets slanker varkenstype met een grotere vleesproduktie. Overigens geldt eenzelfde trend voor ons land, waar deze lijn, mede in verband met de export in het verleden, reeds eerder werd getrok ken. Ook in Denemarken fokt men reeds jaar en dag varkens, die niet al te dikke zijden spek (en dan nog vaak doorre gen) leveren. (DIA) SCHOON ZWITSERLAND In de achter ons liggende zomer zijn in Zwitserland aan automobilisten één miljoen zakken van polyethyleen uitge reikt. Dat gebeurde door het personeel van tankstations onder het (op de zak ken gedrukte) motto: Houdt Zwitser land schoon". De zakken waren bestemd voor alle afval, die tijdens een rit met een auto doorgaans door de inzittenden door het raampje naar buiten worden gegooid, als sigarettenpeukjes, schillen van vruchten, wikkels van chocolade repen, enz. Tot de organisaties, die deze aktie financierden, behoorden benzine maatschappijen, automobilistenbonden en de Zwitserse verpakkingsindustrie. De bijdrage van Dow Chemical bestond uit de kunsthars, waarvan de zakken werden gemaakt. De aktie is gevoerd in het kader van het „Natuurbeschermingsjaar 1970" en was niet alleen gericht op de automobi listen, maar op alle bevolkingsgroepen. Verder riepen de organisatoren van de aktie de fabrikanten van verpakkings middelen en de gebruikers op, samen te werken bij het zoeken naar een oplos sing voor de verwerking van de nog steeds toenemende hoeveelheid afval. Waar dat miljoen plastic zakken met inhoud is terechtgekomen, meldt de his torie niet... (Consu) SCHELDEN EN VLOEKEN MAAR „Schelden en vloeken maar", is op dit moment het parool van de Russische ge leerden professoren Parine en Meher- son. „Want", zo zeggen deze profs, „als je je ergernis op die manier de vrije loop laat, ontspannen de zenuwen..." Zij zijn van mening na een grondig onderzoek (aldus de berichten) dat het onderdrukken van ergernis nerveuze storingen tot gevolg kan hebben. De ge volgen kunnen zich zowel in hevige psychische conflicten, als in organische storingen uiten. Om het gevaar van zielsvergiftiging'tegen te gaan, ra den beide geleerden aan, de woede zo snel mogelijk kwijt te raken door scheld kanonnades. Merkwaardigerwijze -zo gaat het bericht verder zijn er heel wat mannen die onbewust deze raad volgen. Vraag het hun vrouwen en on dergeschikten maar... (DIA) 'T ZAL JE BAAN MAAR WEZEN Hoe druk sommigen het ook met hun werk mogen hebben, toch spannen, als wij de cijfers bekijken, de dierenartsen in de Duitse Bondsrepubliek de kroon. In de Duitse Bondsrepubliek zijn 5.000 dierenartsen. Samen moeten zij zorgen voor de gezondheid van 260.000 paar den, 14 miljoen runderen, 18 miljoen varkens, 900.000 schapen en geiten en de ongeveer 83 miljoen stuks pluimvee die er in meer dan één miljoen agrari sche bedrijven zijn. Maar dat is nog niet alles. Onder hun zorgen vallen ook alle huisdieren zoals honden, katten, post duiven, siervogels, enz. Daarmee is dan wel gezegd, dat de dierenartsen in de Bondsrepubliek bepaald niet om werk verlegen zitten. (Consu) KETTINGROKERS HOREN SLECHT Op het jaarlijkse congres van het Amerikaans Instituut voor Algemene Gezondheidszorg stelde Dr. William Weiss vast, dat de vermindering van het vermogen tot horen bij mensen bo ven de 50 jaar voor degenen die veel roken aanmerkelijk sterker is, dan voor hen, die niet roken, en vergelijkende test heeft bewezen, dat van de ketting rokers boven de „50" meer dan de helft tonen van een sterkte tussen 250 en 500 Hrz niet konden waarnemen. Bij een vergelijking van de hoorcapaciteit van rokers en niet-rokers, bleek de toene mende doofheid bij kettingrokers opval lend groot te zijn. Wat de reden voor deze „rokersdoofheid" is wist Dr. Weiss niet definitief vast te stellen. Hij ver moedt, dat er door de stoffen, die bij het roken in het bloed komen, verande ringen optreden in de gehoorgang. Daar aan wijt hij de bij kettingrokers gecon stateerde doofheid. Hij kreeg overigens tijdens het congres weinig tegenwerking van de rokers. Wellicht hebben zij hem niet al te goed kunnen verstaan... (Con su) WEMELDENGE Van 20—31 december 1970 Zondag 20 december: Laatste Kwartier Maandag 28 december: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.12 8.39 1.43 2.10 Maandag 8.57 9.28 2.30 2.56 Dinsdag 9.47 10.28 3.24 3.51 Woensdag 11.03 11.38 4.24 4.54 Donderdag 12.04 5.24 5.52 Vrijdag 0.43 1.04 6.22 6.46 Zaterdag 1.39 1.54 7.14 7.37 Zondag 2.27 2.45 8.01 8.22 Maandag 3.16 3.33 8.46 9.07 Dinsdag 4.03 4.21 9.38 9.59 Woensdag 4.49 5.07 10.30 10.49 Donderdag 5.33 5.54 11.20 11.37 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later WIJ VERZORGEN TIJDENS DE FEESTDAGEN VOOR U BELEEFD AANBEVELEND, WIJNGAARDSTRAAT 16 YERSEKE TELEFOON (01131) 1442 WIJ HEBBEN PLAATS VOOR EEN OF leeftijd t.m. 18 jaar Kerkplein 15 regels 2,elke volgende regel 40 cent. Korte Golfjes onder nummer of „adres te bevragen" worden tegen mm-prijs berekend Inzenden: Uiterlijk tot woensdagmiddag 12 uur Reclame vers vlees. Vrij dag en zaterdagmorgen schoudercarbonade 500 g 2,98. Soep complet 1,39. 2 tartaar biefstuk 1,23. - De Spar, Yerseke. Het Timmerhuis, Wijn gaardstraat-Zusterstraat te Goes, tel. (01100 8362. Wfl leveren u tegen de aller laagste prijzen. Alle moge lijke soort hout, lat- en lijst werk. Hard-, zacht- en te gelboard. Schoorsteenpla ten, wandschroten, deco- wall, spaan- en meubelplaat, formica. - Ook alle hand- arbeidartikelen voor scho en. Alles franco huis. Altgd van harte welkom in „Het Timmerhuis". Voor de kerstdagen krijgen uw kinderen toch ook wel iets nieuws? U weet dat wij in kinderkleding steeds het nieuwste hebben en altijd iets aparts! Ook al vele spe ciale aanbiedingen! Textiel handel Snoep-van Willigen. Hebt u meubels nodig, laat het ons eens weten, wij ko men gaarne vrijblijvend eens met u praten. Wjj le veren u uit voorraad, en wfl bezoeken met u met onze eigen auto ook grote meu beltoonzalen. - Van Nimwe- gen-Heybo-r, Wemeldinge. Dorpsstraat 53, tel. 336; W. Kanaalweg 51, teL 582; Wilhelminastr. 41, tel. 592. In verband met de kerst dagen is de zaak a.s. maan dag de gehele dag geopend. Kapper Meijer. Dunlop bedden, Hazet slaapkamers vindt u bij Fa. J. Kole, Yerseke. Setter-Set, Hudson, Du Pare, dat zijn pas pantys'. U vindt ze bij Fa. J. Kole in alle modekleuren. Kaarsen wit en gekleurd, met of zonder kandelaar. - Drogisterij Kooman heeft ze voor u. Tel. 221. Uw spe ciaalzaak. Smakelijk eten volgens nieuw recept zonder boter of vet in uw Schlemmer topf. Vlees, gevogelte of vis. Fa. Eckhardt, Damstr. 18, Yerseke. Bijverdiensten: Thuiswerk, o.a. vouwen, plakken, schrij- sen, sorteren enz. Werk wordt ook zelf door ons ge leverd! Inlichtingen (post zegel insluiten)Firma Me- talon, Postbus 511, 's-Her- togenbosch. Voor de kerstdagen nog een paar panty's extra ha len! Zojuist ontvingen wij weer een zending bijzonder mooie fantasie pantynylons. Wig hebben ze in alle mode kleuren zoals: grijs, zwart, aubergine, mocca, lila, paars, wit, crème, enz. in vele dessins en diverse kwa liteiten en maten. Ook gro te maten! - Textielhandel Snoep-van Willigen. Kenmore overhemden in wit en kleur. Moderne zelfbin- ders met pochette. Leuke terlenka h.broeken met riem in diverse kleuren 41,50. Fa. J. Kole, Noordzandstr. 30, Yerseke. Moderne Haarden Van Oosten Yerseke Te koop koelkast, inh. 2000 liter, 5-deurs. - C. Linden berg, Margrietstraat 18, Yerseke, tel. (01131) 1834. Te koop grammofoonplaten, talencursussen Frans, Duits, Engels, Spaans en Italiaans geheel compleet z.g.a.n 25,per cursus. - Tel. (070) 652405 of 111097. Jasperse altijd voordeliger! Magere ham 79 ct. Snij- worst 59 "ct. Casseler rib 1,09. Rauwe ham 1,09. Heerlijk zachte volvette kaas 500 g 2,65. Prima belegen kaas 500 g 2,90. Edammers 4,35. Lunch- kaasjes 2,55. 1 grote taartbodem f 1,25. 1 pak kaas domino's 1,45. '1 reu ze zak zoute pinda's .1,59. 1 fles jus d'"orange Hero nu 1,22. Bij feestelijke kleding hoort allereerst een' goede foun dation. Wij hebben voor élk figuur prettig passende mo dellen, van de kleinste jeugd BH's tot de grootste maten voor zwaardere figuren. Ook met voorsluiting. Tex tielhandel Snoep-van Willi gen. Kerstpapier op rollen en vellen, kerstdozen, feestda gendozen, dozen v. geschen kenpakketten, kerstwatten, kerstdraagtassen, fruitscha len, kerstbrood- en stoll- zakken, cell, 'wol, celstof- watten, sierlint, enz. Wig komen elke donderdag in uw woonplaats. Bestell. tot woensdagmiddag 12 uur. Weststrate Papier Middel burg, tel. (01180) 2453, bgg 7724. Jasperse altijd voordeliger! 1 grote pot augurken van 1,23 voor 4l,1 pakje banketkransjes koekjes 79 ct. 1 zak amandelkransjes nu 1,09. 3 bilkjes Herba fruit 2,29. 1 literblik fruit- cocktail van 2,10 voor 1,89. 1 fles apricot likeur wijn nu 2,50. 1 blik zalm pink 2,10. 1 bakje De Heer kerstborlbons nu 1,39. 1 fles wtjncognac 2,95. - Bestel nu uw kerstkrans, slechts 2,70. Zoekt u een goede maar goedkope panty? U vindt ze bij ons in alle prijzen, 1,75, ƒ2,2,95 en 4,95 in extra grote maat. Ook met mo tief opzij 3,50 óf fantasie panty's 4,50 in donkereen moderne tinten. Gez. Hart- hoorn, Yerseke. Voor klein en groot hebben wij lekker warme maillots in wol, draion en mouse- crèpe, in vele kleuren. Ef fen, met kabels, gestreept of fantasie-dessin. Ook spe ciale maten voor grotere meisjes. - Textielhandel Snoep-van Willigen. Jasperse altijd voordeliger! 1 fles prima advokaat 4,95. 1 literblik fijne sperciebo- nen nu voor 79 ct. 1 blik prima appelmoes 75 ct. 1 prima Kerststol 2,50. 1 zak gesor, noten 1,09. 1 grote fles Duyvis slaolie v. ƒ1,66 voor 1,39. 1 heer lijke, roomboter kerststaaf nu 1,79. 1 blik ananas nu 1,09. Bestel tijdig uw kip, kalkoen, kalkoenbouten en konijn aan scherpe prijzen. De nog resterende Sola- artikelen gaan nu weg voor de helft van de prijs. Ook andere artikelen aan sterk verlaagde prijzen. Zorg nu, dat u niet te laat komt! - P. Huysse, Yerseke. Luxe geschenken: Prachti ge vazen en kandelaars, kaarsen in moderne kleu ren. - Fa. Eckhardt, Dam straat 18, Yerseke. MÊÈÊË assurantiën MARKT 13 - KRUININGEN TELEFOON (01130) 1503 Tiünbezitters, haal nu uw prijscourant voor tuin- en bloemzaden bij P. v. d. Vis ser, N. Achterweg te We meldinge en bij P. Pleyte te Yerseke. De kou komt weer aan, maak dus uw huis tocht vrij met „Ellen" tocht- en dorpelstrips of neem zelf klevend tochtband bij J. v. d. Boomgaard, Kaaistraat 8, Yerseke, tel. 1809. Te koop: 2 slachtkonijnen. C. de Groene, Schoudee 3, Wemeldinge. Uw schoenen voor repara tie in goede handen bij Schoenreparatiebedrijf Mar tin Wijdemans, v.h. Van Unen, Lange Vorststraat 18, Goes, tel. 7526. In nachtkleding voor klein en groot ontvangen wij nog steeds nieuwe zendingen, evenals in onderjurken en jupons. Nooit hadden wij een dergelijke uitgebreide en mooie sortering. - Tex tielhandel Snoep-van Willi gen. Gashaarden, geysers en fornuizen uit voorraad le verbaar. Paulus Potter, Benraed, Pelgrim enz. Fa. Eckhardt, tel. 1508, Yer seke. Voor een goed verzorgde huid en betere make-up neemt u natuurlijk Marga- rete Astor, o.a. melk, loti on, crème, lipstick, masca ra, nagellak, eyliner, hoog van kwaliteit, toch laag in prijs. - Drog. Harthoorn, Yerseke. Te koop: Zeer jonge boxer, ras. Zeer billijke prijs. Reeweg 7, Vlake. Maandag rode kool 25 ct. Dinsdag zuurkool 39 ct. De Spar, Yerseke. Ook in gewone pantynylons in normale kousenkleuren hebben wij een enorme sor tering. Ook voor de aller grootste maten! - Textiel handel Snoep-van Willigen. Verse groenten reclame. - Vrijdag 2 grote kroppen sla 59 ct. vrijdag en zaterdag 1 kg spruiten 89 ct. 12 gro te sinaasappelen 1,49. 15 mandarijnen 1,49, zonder pit. 5 kg aardappelen 98 ct. Hazelnoten, walnoten en pekannoten. De Spar, Yer seke. We hebben zojuist ontvan gen de allernieuwste kerst boomverlichting. Witte kaarsjes of gekleurde eikel tjes, verlichte kerstkransen, verlichte kerststerren enz. enz. - Installatiebedrijf J. Everse, Noordzandstr. 34, Yerseke. Steunzolen naar maat, ook op doktersadvies. Alle voet correctors in voorraad. Voet- kundige adviezen worden gratis verstrekt. Martin Wijdemans medisch gedipL voetkundige. Schoenrepara tiebedrijf v.h. Van Unen, Lange Vorststraat 18, Goes, tel. 7526. Bosch boormachines 84, voordeel. De beste boor- mach. vanaf 10 m.m., ook Skill, Indola en Black Decker uit voorraad. - Fa. Eckhardt, Yerseke. We hebben zojuist ontvan gen de allernieuwste kerst boomverlichting. Witte kaarsjes of gekleurde eikel tjes, verlichte kerstkransen, verlichte kerststerren enz. enz. - Installatiebedrijf J. Everse, Noordzandstr. 34, Yerseke. Wie kan ons helpen aan een flinke 2e hands olie kachel die niet te duur is. Jeugdsoos, p/a Damstraat 64, Yerseke, tel. (01131) 1433. Bestel vroegtijdig uw kerst bout. Tam konijn en kalkoen en kip aan voordelige prij zen bij De Spar, Yerseke. Tochtband, strip en tocht latten. - Haardfilters voor gas-, kolen- of oliehaard. - Fa. Eckhardt, tel. 1508, Yerseke. We hebben zojuist ontvan gen de allernieuwste kerst boomverlichting. Witte kaarsjes of gekleurde eikel tjes, verlichte kerstkransen, verlichte kerststerren enz. enz. - Installatiebedrijf J. Everse, Noordzandstr. 34, Yerseke. Te koop 10 speelfilms 8 mm 85,—. Tel. (070) 652405 of 111097. WEER VOORRADIG BIJ

Scheldebode | 1970 | | pagina 6