M§f NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Desiree üerlouinaringen gaan n liefde lang mee. HATEMA TAPIJT Meester Veswijk zet door 37STE JAARGANG No. 29 18 DECEMBER 1970 LANGS DE STRAAT U kunt niet alles weten de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR s J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. ZAKCENT In het goed warm gestookte zaaltje van de politierechter trad een twee- mansbrede kolos voor de groene tafel. Hij had zich gehuld in een pels van een ondefinieerbare en op het oog al eeuwen her uitgeroeide diersoort. Op het hoofd droeg hij een muts, waarvan hij enkele kleppen als ophaalbruggen neergelaten had over zijn oorschelpen, hetgeen ten gevolge had, dat hij de woorden van de zittende en van de staande magistra tuur moeilijk tot de beide zijgaten van zijn bedekte hoofd kon laten doordrin gen. ,,U mag die pet wel afzetten, hoor", voegde de ofifcier hem toe. ,,Ik heb geen mens willen afzetten", baste de brede mond van de tweeper soons verdachte rug. ,,Die pèt moet u afzetten!" zei de deurwaarder met stemverheffing. „Wat mot* je met m'n pet?" „Afnemen moet u die, als u voor de rechter staat". Ho 's effe, als ik niks van een an der nemen mag, mag u me m'n net niet afnemen. Meneer de rechter, hij wil me m'n pet afnemen!" „U mag 'm wel vasthouden, als u hem eerst maar van uw hoofd neemt", zei de politierechter. De stevige vuisten van de verdachte sloten zich om de rechterarm van de deurwaarder, die de pet had willen aan pakken. „Mag ik 'm zó vasthouden?" infor meerde hij bij de heren in toga. Het kostte vijf minuten, voor de in drukwekkende spiermassa weer losge- praat was. Dit moest met krachtige stemmen bewerkstelligd worden, want de gedaagde bleef hardleers en hard horend onder die met bont gevoerde kleppen. Pas toen zijn luisterkanalen open en bloot toegankelijk waren, ver liep de conversatie wat gemakkelijker. „U had wel een aardige cent op zak", begon de politierechter. ,,Ik heb graag wat kleingeld, ja. Is daar wat op tegen?" „Dat hangt er maar van af, waar het vandaan komt". „Is dat soms gewoonte van de poli tie, de mensen 's avonds laat aan te houden en dan na te gaan, waar ze hun kleingeld vandaan hebben?" „Bepaald niet. Maar als u zo om een uur of drie uit de richting van een win kelstraat komt en dan heel toevallig vijftien kilo kleingeld meezeult, dan loont het toch wel de moeite om eens navraag te doen bij de heren winkeliers of er niet een paar kassa's zijn open gebroken". „En wie zegt nou, dat dit kleingeld van mij uit die kassa's komt? Ik heb gewoon m'n salaris gewisseld". „Dan hebt u wel een hoog salaris. D'r waren behalve die 15 kilo klein geld nog wat bankbiljetten ook in die tas. Alles bij elkaar geteld, bedroeg de buit dertienhonderd gulden aan munten en zo'n tweeduizend gulden aan bank papier. Was dat een weekloon of een maandsalaris „D'r zat uitgeleend geld bij, dat ik teruggekregen had". „O, dat gaat u zo in het holst van de nacht terughalen?" „Nee, maar 'twas wat laat geworden. Me maat kan bevestigen, dat ik 'm dat geleend had. Hij gaf 't me net die avond ervoor terug". „Ja, dat smoesje kennen we. Dat gaat dan allemaal maar zo uit 't handje. Op z'n eerlijk gezicht, zeker. En dan in pas munt terug geven, 't Is overigens wel toevallig dat juist het zelfde bedrag vermist werd in twee opengebroken kassa's die zelfde nacht". „Ja, als ze ook gaan leuren met in- beslaggenomen geld, dan wil iedereen wel zeggen: hè, dat is precies wat ik mis. Geef maar hier". „De politie heeft er natuurlijk niet mee geleurd. Er kwam een aangifte en het vermiste bëdrag klopte met hetgeen u op zak had. Bovendien blijkt uit de boekhouding van die winkelier, dat hij een dergelijk bedrag in kas gehad moet hebben". „Nou, als u over boekhouding begint, dan kan ik u nog andere staaltjes ver tellen. Die kun je altijd wel passend maken!" „O, maakt u daar een studie van als u 's nachts bij een zakenman op visite gaat? Of bedoelt u uw eigen boekhou ding, hoe u die passend maakt voor de belasting?" Daar kwam niet zoveel antwoord op. Daarom werden de getuigen binnen ge roepen. Eén voor één bevestigden ze, dat het bedrag afkomstig moest zijn uit de geplunderde winkel. Toen kon de of ficier zich uit zijn zetel verheffen en duizend gulden boete vorderen, ofwel drie maanden. „Geef dan maar die drie maanden, dat komt me voordeliger uit", zei de tweekolommer toen hij 't laatste woord kreeg. En de politierechter vonniste al dus. (Nadruk verboden) d' ARGENTY Wollen lappen goed bewaren. Wanneer u veel planten en zoete vruchten in huis hebt, komen daar graag de oor wormen op af. Wollen lappen in bloem potten neergelegd, vangen deze dieren op, want ze schuilen graag inde wol. Na enkele dagen de potten legen in een emmer of vat, waarin azijnwater gedaan is. Wanneer u een spaarbankboekje geeft. Grootouders of andere familieleden geven nog wel eens graag een spaar bankboekje. Wilt u graag hebben dat men niet aan dat geld komt, dan kunt u er de beperkende bepaling op aan laten brengen dat het geld er al leen afgehaald mag worden door het kind, bijv. op zijn 21ste jaar. ALs we plastic naaien. Wanneer we van plastic zelf voorwerpen willen maken en er een schouderkapje, tafellaken, regenjas van willen naaien, zullen we dikwijls van het plakken van de plas tic last hebben. Met talk bestrooien voorkomt dit euvel. Nylonkousen en panty's gaan langer mee als ze voor het eerste gpbruik even in lauwwarm zeepsop worden ge spoeld. Motten houdt u uit de piano door de viltrandjes en de bodem te bestrooien met globol. Hebt u torretjes in de rijst, doe deze dan niet weg, meet rustig de hoeveel heid af die u nodig hebt en was deze. De torretjes komen dan boven drijven en u kunt ze gemakkelijk „afgieten". Overgebleven kaaskorsten zijn soms nauwelijks meer te eten. Indien u het raspt met de keukenrasp of nootmus- kaatrasp wordt een smakelijke brood belegging verkregen. Vochtige bezems mogen niet op de ha ren worden neergezet of bij de kachel gedroogd worden. Zij moeten in een droge ruimte worden opgehangen. Tinnen voorwerpen kunt u bewaren ge wikkeld in vloeipapier verpakt in een goed afgesloten doos. Deze doos mag niet in een vochtig vertrek opgebor gen worden. Gelijkmatig warm houden in de winter. Zie zelf de uitgebreide Desiree kollektle bij: HORLOGER JUWELIER OPTICIEN DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE TELEFOON (01102) 1223 Om te voorkomen dat de hals van uw jumper uitrekt, naait u een boorlintje aan de binnenkant tegen de halsope ning. Houdt u van lekker smullen? Neemt u dan liever twee keer een kleine por tie. U overeeet zich niet op deze ma niet en u eet voor hetzelfde geld twee maal lekker. Het verwijderen van vlekken vereist spoed. Hoe eerder er aan begonnen wordt, hoe beter. Nooit denken „dat zal ik straks wel even doen". Een half uur kan al veel verschil maken! Vette kragen legt u plat op een strijk plank en worden eerst afgenomen met water en ammonia. Zijn ze na deze behandeling nog niet schoon, dan kunt u tetra gebruiken. Goed droogwrijven. Zeer vuile kragen, behandeling her halen. Een jong hondje leert u gemakkelijk trappen afdalen, door het dag voor dag op een hogere trede te plaatsen en dan zelf weer omlaag te laten ko men. Pas op voor slippen. Door de aanwezig heid van natte bladeren kunnen weg dekken thans verraderlijk glad zijn. Rijdt voorzichtig en zorg ervoor, dat de remmen van uw auto, motor of fiets goed in orde zijn. Iedere houtsoort kunt u tot old-finish bewerken, al zal het resultaat bij de ene soort meer voldoen dan bij een andere. U begint met het hout goed te beitsen, liefst de beits met een doek inwrijven en laten indrogen. Dan nog eens beitsen, ilefst met beitswas, uitwrijven tot het glanst. GRASNET TEGEN PARKEERPOELEN Grasland, dat als parkeerterrein ge bruikt wordt, verandert vooral bij voch tig weer over het algemeen snel in een modderpoel,. Daar is in Engeland een eind aan gemaakt. Door een net, ge knoopt van polypropylene, met mazen van 2,5 centimeter in een grasmat te drukken en dit net aan de hoeken te spannen, kan het gras er gewoon door heen groeien, maar er ontstaat een veel grotere stevigheid van het oppervlak. Daarnaast kan het gras gewoon wor den gemaaid, waardoor bovendien een extra versteviging van de grasmat ont staat. Proeven hebben aangetoond, dat dit net niet alleen gebruikt kan worden voor het maken van parkeerplaatsen, maar dat het ook goed dienst kan doen op caravanterreinen. Zelfs voor het be schermen van rivieroevers tegen afspoe ling kan het nuttige diensten bewijzen. De uitvinding is van British Ropes Ltd., die het net ook met succes toepaste op een vliegweide. De bedoeling is, dit systeem ook in de rest van Europa te propageren. (Consu) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief VVij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ronnie Tober. In de rubriek las ik dat Ronnie Tober in Amsterdam woont, maar ik weet zeker dat hij in Utrecht, Overvecht woont. Wij hebben inderdaad een fout ge maakt bij de opgave van het adres van Ronnie Tober. Wij beschikten n.l. over een vroeger adres van hem en wisten niet dat hij inmiddels verhuisd is. Sinds ongeveer 2 jaar is zijn adres: Euterpe- dreef 73, Utrecht (8 hoog). Siroopvlek. In mijn Bergoss vloer bedekking, kleur cognac, heb ik een oude vlek van siroop Natterdman Bron- chium Elixer. Hoe krijg ik die er uit? U zult eerst door veelvuldig betten met lauw water de suikerdeeltjes uit de vlek moeten verwijderen. De overblij vende vlek kunt u betten met spiritus of alcohol. Niet teveel vocht gebruiken en liefst eerst op een onopvallend plek je proberen of de kleur ertegen be stand is. Landbouwtractor. Hoe moet de ver lichting zijn van een landbouwwagen achter een tractor overdag op de open bare weg? Moet deze voorzien zijn van richtingaanwijzers en stoplicht? Aangezien ons uit uw vraag blijkt dat u onbekend bent met de brochure „Ver- keersvoorschriften voor de Landbouw", uitgegeven bij het Landbouwschap in Den Haag, Raamweg 2528, tel. (070) 656920, menen wij niet beter te kunnen doen dan uw aandacht hierop te vesti gen. U vindt er alles in wat u over dit onderwerp maar wilt weten. Het is ver krijgbaar tegen de prijs van 2,in clusief verzendkosten. Het bedrag kimt u overschrijven op gironummer 645299 onder vermelding van de titel van de brochure. Aardappels. Ik heb last van roes tige aardappels. Hoe komt dit? Uw aardappelen zijn aangetast door de poederschurft: Spongaspera subter- rania. Jammer genoeg is de bestrijding onbekend. Voorkom deze ziekte door ten eerste vruchtwisseling, wat trouwens wettelijk is voorgeschreven en ten twee de door gezond en gekeurd pootgoed te kopen. Verder geen stalmest of com post gebruiken, waar mogelijke sporen in kunnen zitten en dus alleen met liunstmest te mesten en vooral de stik stofgiften niet te hoog, hierdoor ont staat welige groei met meer kansen op aantasting en zet ze niet te dicht op elkander. Verder ook de bewaarplaats ontsmetten, voordat u de aardappels er in opbergt. Beitsen. Graag had ik enige in lichtingen over het beitsen van een hou ten vloer. Het betreft een ongeverfde houten vloer, waarop altijd vaste vloer bedekking heeft gelegen. Moet die vloer eerst afgeschuurd worden, zo ja, waar mee en wat voor soort beits moet ge bruikt worden? Als de vloer ruw en lelijk is, kunt u hem beter eerst afschuren. Dit doet u met schuurpapier, om een blok hout ge klemd. Hierna goed schoonvegen en daarna behandelen met speciale vloeren- beits, waar de lak al in zit. Merken mogen wij niet noemen, maar dit kunt u wel navragen in een goede verfhandel. Mijnenvelden. Waar en hoe groot zijn er nog mijnenvelden in de Noord zee of de Oceanen? De archiefdienst van de Mijnendienst van de Koninklijke Marine te Den Hel der verstrekte ons de volgende gege vens over mijnengevaarlrjke gebieden in Europa: Het eerste bevindt zich vrij dicht bij huis, n.l. een maximaal ca. 800 km brede strook, beginnend bij het eiland Vlieland tot de Jammer Bugt aan de Noordkust van Jutland. Het tweede omvat vrijwel het gehele Kattegat en de wateren rondom de Deense eilanden en de Oostzee tot de Pommerse Bocht, en een strook langs de westkust van Bornholm. Tenslotte nog een strook van ca. 100 km breedte voor de kust van Albanië, vanaf de straat van Toronto tot aan de plaats Durrës (Duraxzo). Opmerking verdient dat door deze mij- nengevaarlijke gebieden veilige routes zijn „geveegd", welke door boeien zijn aangegeven. Polyester boot. Wat zijn de voor- en nadelen van de polyester roei- en mo torboot tegenover de houten of ijzeren van vroeger? De twee grote voordelen zijn, dat de levensduur vrijwel onbeperkt is en dat deze boten praktisch geen onderhoud nodig hebben. De prijs is ongeveer het zelfde, n.l. 400,- a 500,Als na deel kan beschouwd worden, dat door het geringe (soortelijk) gewicht de po lyester boot bewegelijker is, doordat zij minder diepgang heeft, maar dit be zwaar telt minder bij hogere snelheden. g TEXTIEL EN WONINGINRICHTING •KÖCo YERSEKE - TEL 01131-1372 door GERRIT FRANSEN 2) Gelijk overhandigde hij de brief aan zijn hoofd. Deze las hem in een snel tempo, knikte enige malen. „Niet gek, nieuwbouw woning. Ja, waren we hier ook maar zover, dat we een nieuwe woning in het vooruitzicht konden stellen. Wij hebben hier niets, nog geen oud huis. We kunnen zelfs niet bemiddelen voor kamers, als het onge huwde leerkrachten betreft. Wat heb ben we hier voor medewerking in de stad? Precies niets. Twee jaar geleden was ik op het woningbureau, voor Mer- tens. Misschien herinner je je dat ge val nog. Wat zegt me zo'n vlerk? Me neer, we hebben wel iets anders aan ons hoofd, dan schoolmeesters aan huizen te helpen. Wilt u de lijst van woning zoekenden eens zien? Durft u nooit meer terug te komen. Ja, zoiets zegt de eerste de beste snotneus van een jaar of twee-, drie en twintig. Ik ant woordde: de lijst interesseert me niet. En zolang er zulke blagen hier achter het loket de mensen te woord staan, be grijp ik, dat het geen enkele zin heeft, terug te komen. Je had z'n snuit eens moeten zien..." Eve id Veswijk wacht geduldig. Hij kent zijn baas en weet, dat hij graag praat. In de grond van zijn hart is hij uitstekend voor zijn personeel. Dat is zeker. Waarschijnlijk zal hij nu ook wel zijn medewerking geven. „Tja", kwam het hoofd tot de zaak terug, „na de paasvakantie moet je daar al beginnen, hè? Dat is... laat eens kijken... ruim twee maanden. Bin nen de daarvoor gestelde termijn. Maar dat moeten we maar zien te versieren, Evert. Het zou zonde en jammer zijn voor jullie beiden, als je zo'n kans niet zou kunnen benutten. Wat zegt je vrouw ervan? Ik zag haar vanmorgen aan het hek staan". „U begrijpt, meneer, die is enthousi ast. Neem het haar eens kwalijk, ik kan het niet. Zij zit de hele dag op die zol derkamer, ik heb tenminste hier nog m'n klas". „Hoe lang ben je nu getrouwd?" „Met juli wordt het twee jaar, me neer. Ik was hier graag gebleven, dat weet u. Ik ben een stadsmens, maar als je eenmaal getrouwd bent, moet je ook met de verlangens van je vrouw reke ning houden. En hier krijgen we de eer ste jaren toch geen huis. Wij hebben nu eenmaal geen kruiwagnetje. Op een schoolmeester zien ze toch al een beetje neer". „Man, man, ik weet het immers al lemaal? Het is hier de laatste jaren een va et vient met de leerkrachten. Allemaal door die ellendige woning nood. Ik moet maar weer in deze va- kature proberen te voorzien. Nu ja, in het uiterste geval kunnen we altijd een beroep doen op mevrouw Vellema; die is hier elk jaar een maand of vier, bij' elkaar, vakatures overbruggen. Als we haar niet hadden zaten we helemaal met de handen in het haar. Toch nog eens met onze secretaris over het pro bleem-leerkracht praten. Hij zit sinds vorig jaar in de gemeenteraad. Moet-ie maar eens een interpellatie houden over onze moeilijkheden als gevolg van het feit, dat wij nooit huizen kunnen krij gen voor onze mensen. Tja... je wilt zeker met de paasvakantie stoppen?" „Als het kan, heel graag, meneer. Daarom verzoek ik u, uw medewerking bij het bestuur te willen verlenen. Ge lukkig hebt u, als hoofd, nogal wat in vloed". Evert Veswijk is een diplomaat en weet, hoe hij zijn hoofd moet bespelen. Deze voelt zich gevleid. Veswijk mag hij graag. Een flinke leerkracht met een voorbeeldige klas. Jammer, dat zo'n kundige onderwijzer ook weer vertrekt. „Natuurlijk, jongen. Al was het en kel maar uit waardering voor je werk hier. In dit speciale geval zullen ze je binnen de gestelde tijd eervol ontslag moeten verlenen. Maak je maar geen zorgen, dat versier ik wel". Kwart voor vijf is Evert Veswijk thuis, dat wil zeggen op de zolder van de woning van zijn schoonouders. En daar wordt hij onstuimig verwelkomd door Dinie Veswijk, die haar armen om zijn hals slaat, hem kust en juichend roept: „Hoera, we hebben een huis, Evert! Joech-hee! O, jongen, ik ben zo dol-gelukkig!" Op zijn gewone, rustige manier be antwoordt hij haar kus. Natuurlijk vindt hij het ook geweldig, dat er nu einde lijk een eind zal komen aan de inwo ning. Niet om de ouders van Dinie, want die zijn ontzettend geschikt en hebben altijd alles gedaan, om het jon ge paar zoveel mogelijk een eigen leven te laten leiden. Maar tenslotte zit je op een zolder, die met kunst- en vliegwerk verbouwd is tot twee kamers: woon- en slaapkamer. Maar om eten te kun nen koken, koffie en thee te zetten, af te wassen en voor alle andere keuken werkzaamheden, moet Dinie twintig keer en meer twee trappen af en op, naar de keuken van haar moeder. Dat is leuk voor één of twee dagen, maar als je dit al twee jaar doet, wordt het doodvermoeiend. En hij weet, dat is Di me's ideaal: een huis, waarin je hele maal zelfstandig zult kunnen zijn. Aanvankelijk had hij nog hoop, dat er in de stad te eniger tijd wel eens een eenvoudig huisje, in overeenstemming met zijn standing als onderwijzer, be schikbaar zou komen. Hoevele malen is hij niet op het woningbureau geweest? Binnen enkele maanden wist hijde eerste zeven, acht jaren hebben we geen schijn van kans; ik kan zo een aantal jonggehuwden opnoemen met één, twee en zelfs drie kinderen, die nog ongeluk kiger inwonen dan wij en nog altijd niet in aanmerking komen voor een woning. Klaar ben je er mee. Ze hadden het meermalen besproken, Dinie en hij. Tensoltte was er maar één alternatief overgebleven: solliciteren naar een andere gemeente en de ristric- tie erbij: er moet een woning beschik baar zijn. Anders kunnen we net zo goed in de stad blijven. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1