Overproduktie dreigt Köto Desiree Derloüingsringen gaan 'n liefde lang mee. 37STE JAARGANG No. 28 11 DECEMBER 1970 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND JOde KOP en SCHOTELS van Engels porselein ƒ2,95 HEUGA TEGELS Meester Veswijk zet door de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Het is waar dat alles duurder wordt, zoals de volksmond zegt. Er is duidelijk sprake van stijgende prijzen, maar ook van hoger wordende lonen. De vraag of de lonen of de prijzen eerst stijgen is niet belangrijk. Interessanter is het dat op lange termijn de lonen meer -zijn ge stegen dan de prijzen, zodat de verkrij gers van arbeidsinkomens er toch be ter van zijn geworden op wat langer zicht gezien. De vraag of de genieters van andere arbeidsinkomens er beter of slechter van zijn geworden is nu niet aan de orde. Binnen het totale pakket van aangeboden artikelen is er sprake van prijsstijging en prijsdaling. De eer ste krijgt het meest aandacht, in het al gemeen gezien is de relatieve prijsdaling toch winnaar. We kunnen dit illustre ren met de hand op de meeste artike len, die in een doorsnee-gezin te vinden zijn. De aankoop van een radio was vroe ger een helè uitgaaf. Tegenwoordig wordt zo'n aankoop even meegenomen. De televisie was 10 k 15 jaar geleden nog luxe. Over koelkasten behoeven wij nauwelijks nog te praten. De prijzen er van zijn door tal van oorzaken gekel derd. De autoprijzen vormen een ander voorbeeld van achterblijven bij de dalen de geldswaarde. Het is ons allen duidelijk dat een aan tal oorzaken ertoe leidt dat veel artike len na verloop van tijd goedkoper wor den, meer dan eens in zo'n snel tempo dat zakenmensen dit met hun economi sche dood moeten bekopen. AFZETWEGEN VAN DE HANDEL VERSTOPT Wij kunnen zien hoe de levenscyclus van een artikel verloopt. De geboorte gaat moeizaam met veel kosten ge paard. De weg naar populariteit van elk goed is als een helling waar het af rolt. Eerst gaat het langzaam en dan Zie zelf de uitgebreide Desired kollektie bij: HORLOGER JUWELIER OPTICIEN DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE TELEFOON (01102) 1223 komt er steeds meer vraag, die tot een lawine aangroeit. Nadat een artikel zijn top-verkoop heeft bereikt, komt na lan ger of korter tijd het afstervingsproces totdat het uit het assortiment verdwijnt. Elke fabrikant maakt studie van de helling waar het artikel vanaf rolt.Wan neer zijn winst goed begint bijvoorbeeld op de helft van de helling, dan zal hij dat punt met alle hulpmiddelen zo spoe dig mogelijk trachten te bereiken. Hulp middelen zijn de technologische ontwik keling, die steeds de produktiewegen verbetert en versnelt, de reclame, de drijvende kracht van de concurrentie en de marketing, de wijze waarop een markt bewerkt wordt. De ontwikkeling van alle hulpmiddelen, waaraan dag en nacht gewerkt wordt, heeft tot gevolg dat het proces van ontwikkeling tot en met het afsterven van een artikel steeds sneller verloopt. Om het tempo van ontwikkelen en marktrijp maken van artikelen te ver snellen moeten de ondernemers steeds meer risico's nemen en telkens nieuwe wegen bewandelen. Het lijkt erop alsof die produktie- en afzetwegen van de handel thans in snel tempo even ver stopt raken als onze beste autosnelwe gen op een zonnige zondagmiddag in de midzomer. Op velerlei terrein en voor veel produktietekens dreigt er overpro duktie met alle gevaren van dien. Handelsbeperkingen. Evenals zich verplaatsende mensen bewegen zich de goederen langs wegen, die in het zakenleven de handelswegen worden genoemd. Er is een klassiek han delswegenstelsel met één-richting-ver- keer dat van producent via grossier naar de winkelier loopt om daarna het eind station, de consument te bereiken. Op dit wegenstelsel lopen de goederen na tionaal en internationaal. Vooral inter nationaal kunnen we een normaal goe derenverloop laten stagneren. Dit wordt gedaan door handelsbarrières te bouwen. We zien er steeds meer. Onlangs is er in de V.S. een wet aan genomen die de invoer van textiel en schoenen beperkt. Andere produkten, zoals chemische grondstoffen en nerts- vellen zullen weldra volgen. Engeland overweegt een heffingssysteem voor landbouwprodukten. De E.E.G. kent een speciaal buitentarief voor de invoer van buiten de zes lidstaten. Het Efta-blok met de Scandinaische landen als belang rijke leden, kent hetzelfde systeem. Bij na alle ontwikkelingslanden doen meer of minder mee aan handelsbeperkingen, hetzij uit deviezengebrek, hetzij om hun jonge industrie te beschermen. Binnen de economische blokken van samenwer kende landen weet men soms getweeën bepaalde afspraken te maken waardoor de andere lid-staten bij de neus worden genomen. Vanuit west-Europa doet men thans moeite door politieke consessies te doen (west-Duitsland) om de Oosteuropese markten open te breken. We zien de toenadering van de bondsrepubliek tot Polen. De V.S. hebben aangekondigd dat zij de politieke verhouding tot commu nistisch China willen herkzien. Welk een onmetelijk afzetgebied bevindt zich in handen van Mao Tse Toeng! Intussen probeert Japan een steeds vastere com merciële greep op de markten van In donesië en Australië te krijgen. Ook Europa is in het commercieel offensief begrepen. Let op de zich snel uitbreiden de markt van Japanse auto's. Prijzenoorlog. Bij de meedogenloze concurrentie wor den de prijzen tot het uiterste gedrukt. De steeds bredere stroom van goederen, die uit de fabrieken wordt geperst, moet tot elke prijs verbruikers vinden. Wij kunnen dit internationaal constateren, maar ook binnen de mdsgrenzen, waar niet alleen de prod.kten maar ook de groothandelaren en winkeliers elkaar het vuur zo na aan de schenen leggen in de prijzenoorlog, dat het bestaan van grote bedrijven op het spel wordt gezet. We denken in dit verband aan de onder gang van De Gruyter en Gerzon. Het is één van de zorgen van het be drijfsleven dat het afremmen van de loonsverhogingen ook het verbruik be nadeelt en daarmee de handel. Wanneer men er in slaagt de inflatie wat te be teugelen zal dit een stuk besteding on mogelijk maken. Met de krimpende mar ges in het hele bedrijfsleven, met de loonmatiging, zal men de commerciële oorlog versterken met alle nadelige po litieke konsekwenties daaraan verbon den. Met de sterkte van de loonbewe- ging geldt ook het vraagstuk van de overproduktie als inzet van het poker- spel dat rond de welvaart wordt ge speeld. Een bepaald onaantrekkelijk vooruitzicht voor 1971. Drs. A. VAN MIERLO (Nadruk verboden) biedt u deze week geen wekamines aan Maar toch wel een enorm opwekkend middel in de vorm van een grootse aanbieding Nu nog voor de aanstaande prijsverhogingen (Bone China) van een heel bekende fabrikant waarvan we de naam niet mogen noemen Prijs 6,95 voor niet schrikken ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Voetbal. Als ik goed ben ingelicht is er bij de Belgen een voorschrift dat tijdens een wedstrijd 3 buitenlanders worden toegestaan. Het volgende deed zich voor: één van die 3 wordt gebles seerd en vervangen door een 4e buiten lander. Op het wedstrijdformulier ko men na de wedstrijd dus 4 buitenlanders voor, terwijl er toch maar 3 in de partij hebben deelgenomen. Kan nu zo'n club worden gestraft? Ter beantwoording van uw vraag ontvingen wij van de Kon. Belgische Voetbalbond een afschrift van art. 88 van het reglement van deze Bond, ver band houdende met de kwalificatie van spelers van vreemde nationaliteit, dat wij u hierbij doorgeven: Algemene voorwaarden: Om te mogen deelnemen aan wedstrijden die tellen voor een officieel kampioenschap van de nationale afdelingen I, II, III en bevordering, de Ie, He, Ille en IVe provinciale afdelingen, moet een vreem de speler ten laatste sedert 31 juli vóór 12 uur aangesloten zijn bij een werken de club. Indien zijn club zelf slechts na 31 juli bij de K.B.V.B. aansluit, zal de speler nochtans beschouwd worden als aan de vereiste voorwaarden beantwoordend, wanneer bewezen is dat hij vóór boven genoemde datum tot zijn club behoorde. Afgezien van dit uitzonderingsgeval worden de aanslnitingsvoorwaarden als vervuld beschouwd indien de aanslui- tingskaart ten laatste op 31 juli vóór 12 uur werd ingediend en wanneer het gaat om een speler die door overgang van een buitenlandse club werd beko men, indien ook een machtiging van laatstgenoemde club, waardoor de speler wordt vrijgelaten, vóór deze datum wordt ingediend. De speler zal evenwel slechts gekwalificeerd zijn vanaf de datum van vrijlating die vermeld staat niet op de machtiging van de vreemde afstand- doende club, maar wel op de officiële overgangsmachtiging van de bond van herkomst. De speler moet voldaan heb ben aan de wachttijd van 20 dagen aan sluiting die door art. 87b wordt opge legd aan spelers van Belgische nationa liteit. De vreemde speler, waarvan de aan sluiting plaatsvindt na 31 juli, 12 uur, mag, tijdens datzelfde seizoen deelnemen aan tournooien of vriendschappelijke wedstrijden en, mits ten minste twintig dagen aangesloten te zijn, aan wedstrij den die tellen voor de officiële kampi oenschappen van de reserve-afelingen, de speciale afdelingen, de U.E.F.A.-ju- niores, juniores-, scholieren- en knapen- afdelingen, evenals aan wedstrijden die tellen voor de andere competities, waar aan geen klimmen of dalen verbonden is en die gebeurlijk door bondscomité's worden ingericht (Beker van België bij voorbeeld). Het indienen van de aansluitingskaart en van de overgangsmachtiging van de club van herkomst moet aangetekend gebeuren; alleen de datum van het post- werk is rechtsgeldig. Indien 31 juli een zondag is, wordt de tijdsgrens voor het indienen van de documenten vervroegd en bepaald op 30 dito, 12 uur. Kampioenschappen. Een club mag niet meer dan drie buitenlandse spelers opstellen in een zelfde wedstrijd die aanleiding geeft tot klimmen of da len. Het is nochtans verstaan dat die maatregel niet toepasselijk is op buiten landse spelers die volgens artikel 87/a/40 als Belg gekwalificeerd zijn, noch op degenen die zich hebben aangesloten vóór de ouderdom van 17 jaar of die zich hebben aangesloten vóór 1-1-1962. YVasemkap. Hoe moet ik het roos ter van mijn wasemkap schoonmaken? Met amoniak en spiritus kan ik het vet er niet uitkrijgen. U schrijft niet waaruit dat rooster is gemaakt. Schuren is meestal verkeerd, daar dit veelal krassen nalaat. Beter is het alleen een oplosmiddel te gebruiken, b.v. soda. Dit is een zeer goed en on schadelijk middel om vet weg te krijgen. Ook tri, tetra of terpentine zijn zeer nut tig. Probeert u het eerst eens met het onschuldige en goedkope middel soda in een vrij sterke oplossing. Veelal boekt u resultaat. Is dit niet afdoende, dan de andere genoemde middelen proberen. Loten/Rente. Kan men loten van de staatsloterij ook per giro bestellen? Ontvangt men op zijn girorekening ook rente en hoe wortd die berekend? Inderdaad kunt u de loten per giro bestellen op gironummer 153451 t.n.v. de Staatsloterij, 's-Gravenhage. Geld dat u niet onmiddellijk nodig hebt kunt u rentegevend maken door naast uw gewone postrekening een 3.48 renterekening te openen. Deze rente rekening wordt aangehouden door de Rijkspostspaarbank en krijgt hetzelfde nummer als uw postrekening. Door mid del van de blauwe girokaart kunt u al tijd elk gewenst bedrag laten bijschrij ven. Even eenvoudig kunt u het geld weer terugboeken. U kimt bij het giro kantoor een folder hierover aanvragen. M TEXTIEL EN WONINGINRICHTING YERSEKE - TEL 01131-1372 door GERRIT FRANSEN HOOFDSTUK I Hoera! We hebben een huis! Nog vóór de bel van het speelkwar tier luidde, zag hij haar al bij het hek heen en weer lopen. Misschien zonder dat hij er zelf erg in had, fronste hij zijn wenkbrauwen. Nu weet ze, dat ik er een hekel aan heb, als ze me onder schooltijd benadert. Misschien is het be langrijk. Dat moet haast wel, ofschoon ze best in staat is, voor een of andere onbenulligheid te komen. Nog eens keek hij door het raam. Als de baas haar eveneens ziet, maakt hij er straks een zouteloze grap over. Kun nen de anderen gniffelen. In die dingen zijn ze allemaal even kinderachtig en dat heten nu pedagogen te zijn! De bel luidde, onverwacht en door dringend. „Opruimen, jongelui, en naast de ban ken". Dat was zo gebeurd. Het weer was redelijk, en dat voor ihalf februari! Trouwens, zelf verlangde hij er ook naar, even wat frisse lucht te kunnen happen. Een paar jongens hadden eveneens door de grote ramen gekeken. „Z'n lieffie staat bij het hek", mom pelde een lange met brutale ogen. „Je bent gek", antwoordde de jongen achter hem. "tls z'n vrouw. Kijk maar naar z'n hand; hij is immers getrouwd". „Een ring zegt niks. Kan ik ook aan mijn vingers steken". Evert Veswijk, scherp van gehoor, ving iets van het tweegesprek op. „Zijn er soms sollicitanten voor een kwartiertje strafwerk, inplaats van bui ten spelen Ik heb nog mooie lege schrif tblaadj es' Hij keek in de richting van de jon gens, maar het was weer doodstil. Mees ter Veswijk was streng, maar toch wel gezien onder de kinderen. Want op z'n tijd hield hij ook wel van een grapje. Doch discipline was bij hem altijd num mer één. Hij had de rustigste klas van de hele school. Er speelden al kinderen buiten, toen hij naar de deur liep en deze opende. „Rustig met z'n tweeën naar buiten. En mondje dicht in de gangen". Achter de twee laatste meisjes aan liep hij zelf naar buiten, keek enkele ogenblikken rond, of alles met zijn kin deren in orde was, waarna hij naar het hek liep. Een beetje uit zijn humeur. Kinderen letten altijd op zulke dingen, wist hij. Bovendien had de baas er een hekel aan, als men in het speelkwartier naar het hek liep om met buitenstaan ders te praten. Al waren het echtge notes. „Waarom kom je? Je weet, dat ik het liever niet heb", mopperde hij, na dat hij het hek had bereikt. De vrouw haalde een brief uit haar tas en overhandigde hem. „Ja, maar Evert, het is erg belang rijk. Je bent benoemd in.Dalewoud en... en... we hebben een huis... Nieuwbouw!" Het kwam er enthousiast uit. Even keek hij naar de opgetogen blik op haar lieve gezicht. Maar het decorum eiste, dat hij zich onder alle omstandigheden beheerste. Zeker in het speelkwartier. „Rustig aan, Dinie; je weet, hoe ze hier zijn. Denk alsjeblieft aan m'n po sitie". Geheel in overeenstemming met zijn doorgaans kalme aard, haalde hij de brief uit de omslag en begon hem te lezen. Hoewel hij inwendig wel kon jui chen om hetgeen hij las, kon zijn vrouw niets aan hem merken. Zijn gezicht bleef onbewogen. Tweemaal las hij het betrekkelijk korte epistel, waarna hij de brief zorgvuldig opvouwde, in de enve lop deed en bij zich stak. „Dank je wel, voor de moeite. Met etenstijd zal ik hem de baas laten le zen. Dan kan hij zich er alvast op voor bereiden". „Heb je gelezen, dat je na de paas vakantie al moet beginnen? Kun je dat voor elkaar krijgen?" „Ik heb het gelezen. Straks bespreek ik het met meneer Germelaar. Misschien is er een mouw aan te passen. Feitelijk moeten we drie maanden van te voren opzeggen". „Maar dit kunnen we niet laten lo pen, Evert. Denk eens in: we hebben een huis! En nog wel nieuwbouw. Kun je je iets heerlijkers indenken? Einde lijk een huis?" „Toe nou, Dinie, kalmeer een beetje. Natuurlijk is het geweldig. Maar we hoeven onze blijdschap hier niet meteen te demonstreren. Ik kan niet langer blij ven. Ga alsjeblieft rustig weg en wuif niet, hè? Maar het is toch erg lief van je om meteen te komen". Ze knikte hem blij toe. „Tot vanmiddag, Evert. Ik zal niet meer omkijken en ook niet mijn arm opsteken. Maar ik kan je niet zeggen, hoe blij ik ben. Dag liefste, tot vanmid dag dan". Hij knipoogde nog even vertrouwelijk en voegde zich dan bij een drietal col lega's, die rokende op het schoolplein heen en weer liepen. „Wel, wel, mevrouw Veswijk in hoogst eigen persoon. Was het nieuws zo be langrijk?" Bakker, de plaatsvervanger van de baas en daarom vijfde klas-meester, keek hem nieuwsgierig van terzijde aan. „Belangrijk was het inderdaad", ant woordde de ander op beheerste toon, „anders zou mijn vrouw niet gekomen zijn. Je hoort het vandaag nog wel". „Natuurlijk een baan", veronderstel de juffrouw Tiemers, die al twaalf jaar de tweede klas onder zich had, niet be paald kon mogen op lichamelijke aan trekkelijkheid en daarom op 31-jarige leeftijd nog altijd „juf" was. „Ga je ver weg?" „Jullie horen het straks wel. De edu catie gebiedt, dat ik eerst de baas er van in kennis stel". Deze had het al zo'n beetje begrepen, toen Veswijk na twaalven het hoofd in zijn lokaal opzocht. „Je bent zeker ergens benoemd?" „Jawel, meer, in Dalewoud". (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1