flnrgerli/'ke I flfc I, Boekhandel v. d. Peyl De Bruynzeel «LEEFLANG» balpen Wie Weet etui gratis Te snel in dichte mist WAARDE LAMSVLEES uit Nieuw Zeeland (smakelijk en voordelig) PREDIKBEURTEN Denk aan de waterleiding - SIERLIJK - STERK Per stuk f 1,- Per 4 stuks f 4,- Ook is het goed, na te gaan of het tocht in de ruimte waar die hoofdkraan zich bevindt. Tocht is de grootste vyand van waterkranen en watermeters. Maak daarom in de herfst kieren en tochtna- den nabij de hoofdkraan en watermeter dicht. Dat wil niet zeggen, dat alle ven- tilatievoegen in uw huis afgesloten moe ten worden, maar alleen die by de hoofdkraan en de watermeter, als u die tenminste hebt. Ook al hebt u de meter met wollen lappen „ingepakt", hij moet natuurlijk gemakkelijk afleesbaar blijven en, even als de hoofdkraan, goed bereikbaar. Ligt de meterput buiten, dan kunt u het beste de put afdekken met een stro- mat en een plastic zak gevuld met stro of oude kranten. Bij heel strenge vorst moet die hoofdkraan bovendien nog ex tra worden toegedekt om bevriezing te voorkomen. In twijfelgevallen kunt u beter even contact opnemen met uw waterleiding bedrijf. Enkele weken geleden ontstond ter hoogte van de luchthaven Schiphol een dramatische serie kettingbotsingen ten gevolge van mist. De beelden daarvan zijn in ruime mate öp 't televisiescherm verschenen, terwijl alleen al de afschrik wekkende foto's voorpaginanieuws vorm den. Alle interviews met mensen van de rijkspolitie en verkeersdeskundigen ten spijt, reden de volgende dag weer tal loze automobiüsten door een nevelig Nederland. Hun stadslichten hadden zij ontstoken; dat_wel. Het maandblad Het Beste geeft in het novembernummer een verslag omtrent een ongeluk, ongeveer gelijk aan het bo venstaande, dat ongeveer een jaar ge leden in de staat New Yersey plaats vond. Het verloop van dit ongeluk, dat even eens door mist ontstond, is precies weergegeven. Nu gaat het ons niet in de eerste plaats om de reportage van dit onge luk, waaruit iedereen overigens waarde volle conclusies zou kunnen trekken. Het gaat om een aantal uitstekende tips, die we aan het einde van het be trokken artikel aantroffen en die, in dien men tenminste vatbaar is voor goede suggesties, de verkeersveiligheid aanzienlijk ten goede komen. Wij nemen enkele tips uit het boven genoemde maandablad over. Let, vooral in de herfst, op plotse ling optredende mistbanken als u ri vieren, bruggen, kustgebieden of laag gelegen polders nadert. Ontsteek bij mist overdag altijd uw groot licht en niet uw stadslichten, die hebben hetzelfde effect als een gloeien de spijker. Bij groot licht zien anderen u sneller en daar gaat het juist om. Indien uw voorruit beslaat, zet dan uw ruitewissers, uw sproeiinstallatie en de voorruitontwaseming aan. Voor een deel bestaat „mist" vaak uit aanslag op het glas. Zo staan er nog meer tips voor auto mobilisten in 't bovengenoemde maand blad. Vergeet echter één ding niet: als het niet strikt noodzakelijk is, dat u bij dichte mist de weg op moet, dan is er maar één advies dat uw leven kan red den: BLIJF THUIS! De NOVIB suggereert om 10 van de waarde van de kerstinkopen beschik baar te stellen om mensen in de derde wereld te helpen bij het realiseren van een betere maatschappij, waarin ten minste honger moet zijn uitgesloten. Giro 64.53.00 NOVIB Den Haag. ONDANKS WONINGNOOD Steeds groter wordt de achterstand in de woningbouw schrijven de periodie ken. Toch komen er elk jaar in ons land veel huizen bij. Men pakt in de bouwnijverheid hard aan. Dat bewijzen cijfers. Interessant zijn daardoor de ge gevens van de Industriële bouwmaat schappij Elementen N.V. te Maassluis, die onlangs tien jaar bestond. In die tien jaar bouwde deze onderneming meer dan 7.000 huizen. Naast elkaar gezet zou met deze woningen een afstand van 60 km zijn overbrugd. In die huizen werd 17 miljoen kilo betonijzer ver werkt, terwijl er honderd kilometer hek werk langs de bij de huizen behorende balkons en galerijen werd geplaatst. Aan beton was in die tien jaar onge veer 350.000 m3 nodig, terwijl de bij de bouw betrokken timmerlieden 986 kilo meter houten betimmering vervaardig den. Dit is slechts één bouwonderneming. Ons land telt er vele. Met dat in ge dachten blijft het een wonderlijke zaak dat nog steeds niet iedere Nederlander over een eigen woning kan beschik ken. (DIA) BRONWATER VOOR DIEREN De verontreiniging van de Rijn, die onderlangs de Grebbeberg stroomt, zal geen gevolgen hebben voor de water voorziening van het boven op de berg gelegen Ouwehands Dierenpark. De die rentuin in Rhenen heeft namelijk de be schikking over eigen bronnen. Op één plaats wordt het water van 60 meter diepte opgepompt en op een andere plaats van het park wordt het van 110 meter diepte weggezogen. Dit klaarhel- dere bronwater wordt gebruikt voor al le afdelingen. Ook de grachten, die mens en dier van elkaar gescheiden moeten houden, worden met hetzelfde natuurprodukt gevuld en vol gehouden. Het enige bezwaar van één bron is, dat het water nogal sterk ijzerhoudend is. Maar de direktie van de dierentuin over weegt maatregelen om dat water te ont- ijzeren. Van 26 november2 december 1970 YERSEKE. Getrouwd: Andries Roelse, 22 j. te Valkenisse en Adriana Paau- we, 22 j.; Pieter Jean Komelis Hoe- beke, 26 j. en Adriana Cornelia van Strien; Albert Sinke, 22 j. en Willemina Maatje van Overbeeke, 22 j. Overleden: Dignus Minnaard, 64 j., eohtgen. van Jacoba Cornelia van Driel. KRUININGEN. Geboren: Marinus Wil lem, zv. Adriaan Marinus de Korte en IJke Maria Struik. Getrouwd: Frangois Comelis van den Berge, 20 j. en Neeltje Boogerd, 24 j. Ongeluk. Vrijdagmiddag gvond op de Westweg een ongeluk plaats. Naast de rijweg stond een Volkswagen geparkeerd, die bestuurd werd door dhr. J. v. d. V. uit Krabbendijke. Deze reed enkele meters vooruit, zette zijn richtingaanwijzer in werking om de op de Westweg te ke ren, stopte even om te kijken of de weg vrij was en reed de weg op. Op dat moment kwam dhr. M. v. D. uit Rilland met zijn brommer aangereden en botste tegen de zijkant van de auto op, met als gevolg dat hij over zijn stuur sloeg en met zijn hoofd op de rijweg kwam. Met ernstige verwondin- dingen werd het slachtoffer per ambu lance naar het ziekenhuis „Lievensberg" te Bergen op Zoom vervoerd, waar hij dinsdag is overleden. Hearing. Door het gemeentebestuur van Rei- merswaal zal ook in Krabbendijke een hearing worden gehouden, en wel op maandag 7 december om 8 uur in het Cultureel Centrum. Inzameling Pakistan. De inzameling ten behoeve van de slachtoffers van de overstroming in Pa kistan, waarvoor men vrijdagavond in de Geref. en Herv. kerk zijn gift in de bus kon deponeren, heeft ruim 1200, opgebracht. Op 12 december wordt een z.g. „wild- wedstrijd" gehouden in de Westerschel- de. Voetbal. De wedstrijd Krabbendijke IBVC I is afgelopen zaterdag een voorbeeld ge weest van hoe het beslist niet moet. De zwakke leiding van de scheidsrechter was oorzaak dat de spelers verscheide ne keren als eigen rechter probeerden op te treden, wat uiteindelijk tot gevolg had dat de Krabbendijkse doelverdedi- ger en een veldspeler van BVC onge veer een kwartier voor het einde het veld moesten verlaten, zodat beide teams met 10 man speelden. Het kwaad was echter reeds eerder gesticht en kon niet meer ongedaan worden gemaakt: het was en bleef een rommelige en in cidentrijke wedstrijd, waarvan weinig goeds overblijft om te vermelden, enkel dat Krabbendijke twee puntjes verdien de door deze wedstrijd te winnen. Na reeds in de eerste 5 minuten een 10 voorsprong te hebben opgebouwd, keek Krabbendijke bij de rust tegen een 21 achterstand aan, maar wist deze na de thee in een 32 voorsprong om te zet ten. Krabbendijke II won met 51 van Waarde II. Krabbendijke A I verloor met 21 van Kloetinge A I, B I won met 91 van Apollo B I en B II won met 30 van Goes B H. Voor zaterdag a.s. zijn geen junioren wedstrijden vastgesteld. Krabbendijke I is eveneens vrij in verband met het feit dat deze zaterdag bekerwedstrijden ge speeld worden, Krabbendijke II speelt thuis tegen Hoek III en Krabbendijke III brengt een bezoek aan SSV Hl. Voetbal. Waarde I ontmoette zaterdag Hein- kenszand I. Ondanks drie invallers wist Waarde tot de rust de stand 00 te houden. Doch tegen het einde viel de klap. Een half uur na de rust wist Dek van zeker 40 meter afstand een voor sprong op te bouwen, 10. In de laat ste 10 minuten was Waarde geheel op. De Mol maakte de stand gelijk en in de laatste 2 minuten brachten de ge broeders Cappon de stand maar liefst op 31. Waarde II moest het tegen de buren Krabbendijke II wel zwaar laten afweten met 15. Ongelukkige val. Bij huishoudelijke werkzaamheden kwam mevr. Van K.-K. zo ongelukkig te vallen, dat zij een gebroken pols op liep. Na in het ziekenhuis behandeld te zijn, kon zij weer huiswaarts keren. Hoe krijgen we honden van onze stoep? Wanneer honden onze stoep en on derkant van het huis geregeld „bezoe ken" kunnen we hen verjagen door op die plaatsen wat peper te strooien of bloem van zwavel. Een aardappel als lokmiddel. Wan neer u in uw tuin last hebt van rit- naalden of koperworm, poot u dan doorgesneden aardappelen dicht bij el kaar in de grond. Om de aardappel weer gemakkelijk terug te kunnen vin den doet u het beste ze aan een ijzer draadje in de grond te steken. Na een week of veertien dagen haalt u de aardappelen uit de grond, maakt ze schoon en u kunt ze weer opnieuw in de grond stoppen. U zult er heel wat vangen. Uw bakpan behoeft geen vislucht te hebben. Wanneer u telkens na het bakken uw pan goed schoon maakt met de heerlijke zeepmiddelen die wij tegenwoordig tot onze beschikking hebben en daarna goed inwrijft met een klein beetje boter, zult u van de vislucht geen last meer hebben. De in gevette pan kunt u zo weer gebrui ken. Waterstofsuperoxyde voor de toetsen. - Geel geworden orgel- of pianotoetsen kunnen we weer wit krijgen door ze af te nemen met waterstofsuperoxyde 3 Helpt dit niet, probeert u dan met een oplossing van 10 of 20 hoogstens. Baby kleren. U moet babykleertjes niet invochten. Er blijft dan veelal wat vocht in, dat verdampen moet door de lichaamswarmte van de ba by. Daarbij gaat echter onnodig li chaamswarmte verloren. In brand vliegen van kleren. Wan neer door de een of andere oorzaak iemands kleren in brand vliegen, moet u de vlammen onmiddellijk afdekken met dekens, tafelkleed, vloerkleed of kussens, wat u maar voor de hand komt. U verstikt daardoor het vuur. Kleren lossnijden en verwijderen. Flessen schoonmaken. Een beproefd middel is het reinigen met hogelkor- rels. U doet een handjevol korrels in de fles en een klein beetje water. Goed schudden. U zult ontdekken dat praktisch iedere fles op deze manier is schoon te maken. Roestvlekken kunt u uit uw kleding verwijderen als uw de betrokken plek ken boven kokend water in de stoom houdt, dan met zuringzout inwrijft en tenslotte verscheidene malen uitwast. Een ander middel is de plekken bo ven kokende thee te houden en met citroensap te bedruppelen. Daarna de stof uitwassen. Er is in ons land een toenemende be langstelling voor lamsvlees te consta teren. Het toerisme naar landen waar deze vleessoort veel meer gegeten wordt, zoals Engeland, FrankrijK, Joe goslavië, Griekenland, Turkije en Noord- Afrika, draagt hier belangrijk toe bij. Nederlanders eten nog maar betrek kelijk weinig lamsvlees. Vorig jaar be droeg de consumptie van lams- en scha penvlees in ons land slechts 200 gram per hoofd van de bevolking. Daartegen over bedraagt het verbruik van rund vlees en varkensvlees respectievelijk 18.7 en 25.7 kilo per hoofd van de bevolking in 1969 (cijfers van het CBS). Nieuw Zeeland is met zijn grazige (nog schone) weiden het voornaamste vlees-exportland ter wereld. Totaal 670.000 ton per jaar. Van de enorme hoeveelheden lammeren (540.000 ton per jaar) die daar geslacht worden, gaat 92 procent naar het buitenland. Een gering deel (14.000 ton in 1969) hiervan be reikt de restaurants en huisvrouwen op het vasteland van Europa. Nieuw Zeeland wil de Nederlandse huisvrouw vanaf nu ook meer laten profiteren. Vandaar de presentatie van dit uitste kende vlees op de Slagers Vaktentoon stelling (Slavakto) die van 2326 no vember in Utrecht is gehouden. Op groter schaal dan in ons land wordt dit vlees al enkele jaren verkocht in België en Zwitserland, niet alleen door slagers, maar ook door grootwin kelbedrijven en supermarkten. Nieuw zeelands lamsvlees is het hele jaar door verkrijgbaar. De lammeren zijn jong (drie tot vier maanden) geslacht, waar door het vlees zeer sappig is. Nieuw Zeeland houdt rekening met de in ons land grote voorkeur voor mager vlees. Het vlees is voorzien van acht keur merken „New Zealand lam". Deze stem pels zijn een garantie voor de huisvrouw die naar Nieuwzeelands lamsvlees vraagt dat ze het gewenste vlees ook werkelijk krijgt. Nieuwzeelands lamsvlees is goedkoper dan rund- of varkensvlees of 't schaar se lamsvlees van eigen bodem. Het is verkrijgbaar als lamsbout, -rollade, -ko telet, -borst, -poulet en -schouder. Er zijn talrijke manieren om lams vlees zeer smakelijk te bereiden. Hier over is mede door de geringe con sumptie in ons land betrekkelijk wei nig bekend. Ook is Nieuwzeelands lams vlees helaas nog niet overal te koop. Inlichtingen over deze winkels zijn ver krijgbaar bij het Informatiebureau Nieuwzeelands Lamsvlees, dat ook een kersverse receptenfolder gratis uitgeeft. (Adres: Leliegracht 25, Amsetrdam.) Uit deze folder alvast een voorproefje. Lamskoteletten met Barbecue saus 4 lamskoteletten, 1 eetlepel kerrie, zout en peper, bloem, 1 met water losge klopt ei, paneermeel, frituurpan met in houd. Voor de saus: 2 eetlepels boter, 1 middelgrote gesnipperde ui, 2 eetlepels tomatenketchup, 1 eetlepel azijn, 1 eet lepel bruine suiker, 1 theelepel mosterd, 1 theelepel Worcestersaus. In plaats van de saus zelf te maken, kunt u ook kant en klare barbecue saus uit een flesje gebruiken. Wrijf de koteletten aan beide kanten in met een mengsel van kerrie, zout en peper. Wentel ze hierna zorgvuldig door bloem, losgeklopt ei en door paneer meel. Verwarm het vet in de frituur pan tot er een lichte damp afkomt. Bak de koteletten hierin gedurende 1 mi nuut. Neem dan de pan van het vuur maar laat de koteletten nog 5 minuten nabakken. Neem ze hierna uit het vet. Laat het vlees uitlekken en hou het warm. Smelt voor de saus de boter in een steelpannetje. Fruit hierin de ui heel licht bruin. Voeg alle bovenge noemde ingrediënten toe, meng alles goed door elkaar en laat de saus enkele tellen doorkoken. Serveer de barbecue saus bij de lamskoteletten. KLM-G ASTVROUWEN IN HET NIEUW Als de eerste Boeing 747B van de KLM volgend jaar op de Noordatlantische routes wordt ingezet dan zullen de ste wardessen en contactemployee's aan de grond hun passagiers in geheel nieuwe uniformen tegemoet treden. De Boeing 747 is een promotor van vele nieuwe ontwikkelingen in de lucht vaart waarbij thans ook de stewardes senuniformen zijn betrokken. Meer dan ooit wordt er op dit gebied in de we reldluchtvaart geëxperimenteerd met kleuren, terwijl tevens 'n tendens merk baar is de uniformiteit te doen verva gen ten gunste van een individuele keu zemogelijkheid. Uniform blijft vaak al leen de kleur. Ook de KLM volgde deze tendens en haar gastvrouwen kunnen straks be schikken over een beroepsgarderobe waarmee ze naar eigen smaak en be hoefte kunnen combineren. Zo krijgen de stewardessen een collectie met de toepasselijke naam „Feel Sure", bestaan de uit een mantel, twee overgooiers, een jasje, twee japonnen, een serving-dress met mouwen en een serving-dress zon der mouwen. De set voor de contact em ployee of grondstewardess heeft een mantel, een overgooier met blouse, een tuniek met witte coltrui, een pantalon, een japon en een jasje. EEN GAST AAN TAFEL HANSWEERT. Getrouwd: Rudiger Louisa Alphons Comelis Openeer, 23 j. en Adriana Theodora Maria Meijer, 20 j. WAARDE. Ondertrouwd: Jacob Visser, 25 j. te Poortugaal en Cornelia Katha- rina van Fraassen, 22 j. KRABBENDIJKE. Géboren: Maria, dv. Gilles Overbeeke en Leunt je Maria Sara Lobbezoo. Ondertrouwd: Willem Jacob Poleij, 25 j. en Dina Leunt je Staal, 20 j. Getrouwd: Jan Cornelis Adriaan Moe- leker, 25 j. te Borsele en Maatje Zan- dee, 22 j. BRONSTTIJD In het hertenkamp van Ouwehands Dierenpark zijn de gevechten tussen de twee bokken weer in volle gang. De tien vrouwen houden zich wijse lijk op een afstand. Al van verre is het „klik-klak" van de grote geweien te horen, wanneer de bokken elkaar telijf gaan. Hoewel er voor de twee heren genoeg vrouwtjes rondstappen, gaat de bronst tijd ook in gevangenschap gewoon door. WEEKENDDIENST DOKTOREN In het weekeinde van 5 december a.s. wordt de doktersdienst voor de dorpen Hansweert, Krabbendijke, Kruiningen, Rilland-Bath en Waarde waargenomen door Dr. J. A. Kamps te Rilland-Bath, etl. (01135) 343. ïerseke Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. A. J. de Bue. 2.30 uur: Ds. K. Venema, Wemeldinge. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. W. van den Bosch, Pijnacker. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. J. Servaas, Stnt- Niklaas. Geref. Gemeente 9.30 en 6.30 uur: Ds. Chr. v. d. Poel. 2.30 uur: Leesdienst. Geref. Gem. in Nederland Langeville 31 10, 2 en 6 uur: Leesdienst. R.K. Kerk, Langeville 39 Zaterdagavond 19.15 uur. Zondagmorgen 9.00 uur. Leger des Hells Heiligingsdienst 10 uur. Zondagsschool 13.15 uur. Verlossingssamenkomst 18 uur. Majoor S. J. Eikenaar. - Kadet Smit. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 uur: Wika D. E. Hiensch. Jeugdienst. 2.30 uur: Ds. A. J. de Bue, Yerseke. Geref. Kerk 9 en 2.30 uur: Ds. J. Noordhof. Vrjje Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. G. van Bruggen. Geref. Gemeente 10 en 4.30 uur: Leesdienst. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 9 en 10.30 uur: Ds. K. Venema. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van der Molen. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. R.K. Kerk (Korenbeurs) Eucharistieviering zondag 11.15 uur. Hansweert Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. B. van der Lelie. Bediening H. Doop. R.K. Kerk Zaterdagavond 18.00 uur. Zondagmorgen 8 en 10.30 uur. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. W. L. Dekker. V.m. bed. H. Doop. Geref. Kerk 10.15 en 14.30 uur: Ds. G. Haaksma, Klundert. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gem. Bath 10 en 2.30 uur: De heer G. C. Dolman. Krabbendpe Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: Ds. A. J. Mooy, Terneuzen. 5 uur: Ds. G. van Noordennen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. W. J. van de Kerk. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur: Ds. W. Hage. Waarde Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. G. van Noordennen, Krab bendijke. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. VOORKOM NU BEVRIEZING STRAKS Hebt u een koud huis? Controleer dan nu vast of de hoofdkraan van uw waterleiding goed sluit, zodat u straks als het gaat vriezen niet onverwacht met een bevroren waterleiding komt te zitten. U vindt de hoofdkraan in een meter- put onder de voordeurmat, of onder de mat voor de achterdeur, in de kelder of in de meterkast. Misschien wel in een meterput buiten. Hoe ziet u nu of de hoofdkraan goed afsluit? Als u de kraan dichtdraait en het aftapkraantje opent, mag er uit het aftapkraantje dat vlak bij de hoofd kraan zit, geen water spuiden. Dit kraantje moet u na de proef wel weer goed sluiten! Ontwikkelingssamenwerking dreigt een modewoord te worden. Voordeel is dat men weet waar het over gaat, of althans daar een vermoeden van heeft. Het grote nadeel is dat er vermoeid heidsverschijnselen optreden, die ogen blikkelijk kenbaar worden in een terug loop van de noodzakelijke fondsen om althans een gedeelte van de vele aan vragen die bij ons binnenkomen om fi nanciële steun, te honoreren. Er is nog ontzettend veel te doen in de wereld. Er zijn nog miljoenen men sen die nog niet bij benaderingg iets in hun leven en dat van hun gezin of groep kunnen waarmaken van hetgeen wij on der Kerstmis verstaan: gezelligheid, warmte, een gevoel van geluk en dat vooral beleefd rondom de kerstdis. De NOVIB vraagt in zijn aktie „Een Gast aan Tafel" aan alle Nederlanders bij de viering van hun Kerstfeest ook die anderen te betrekken, hen symbo lisch aan tafel te nodigen en te laten meedelen. - HANDIG Blauw, rood, groen en zwart Hierbij een stevig

Scheldebode | 1970 | | pagina 3