Malafide steuntrekkers •IVpto NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND psgSSS HEUGA TEGELS 37STE JAARGANG No. 26 27 NOVEMBER 1970 SCHADUWKANT VAN DE ALGEMENE BIJSTANDWET MEER STRAFSANCTIES MOGELIJK Bedrijfsresultaten van mosselkwekerijen LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 de scheldebode Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Artikel 3 van de algemene bijstandswet bepaalt dat misbruik van deze wet kan leiden tot het intrekken of verminderen van de uitkering. Het is echter de vraag of de wetgever met deze sanktie kan volstaan. Het is in verschillende gemeenten gebleken, dat talrijke steuntrekkers misbruik maken van de bij standswet, hoewel het juridisch aantonen van valsheid in geschrifte of frau duleuze handelingen soms niet eens mogelijk is door de ondoorzichtigheid van de wetgeving. Zo is in de bijstandswet geen strafsanctie opgenomen op het plegen van frauduleuze handelingen. In enkele gemeenten (o.a. Eindhoven en Leeuwarden) is een „sociaal rechercheur" in dienst van Sociale Zaken, maar hij mist de juridische opsporingsbevoegdheid, die bijvoorbeeld de fiscale recherche wèl heeft. Minister Roolvink heeft onlangs verklaard dat hij het misbruikpercentage wel op 10 schat en dat roept de vraag op of alsnog in de bijstandswet een straf sanctie zou moeten worden opgenomen, die vervolging van de fraudeurs moge lijk maakt. Zo'n sanctie mag dan wel ingaan tegen de geest van deze wet, maar anderzijds zal er vermoedelijk een preventieve werking van uitgaan. Bo vendien kunnen de bonafide bijstandtrekkers gemakkelijk de dupe worden van de praktijken van de malafide steuntrekkers en dat is natuurlijk onaanvaard baar. „SOCIALE RECHERCHE" BRACHT VEEL AAN HET LICHT pelijk werker dan ook nog zo'n beetje voor sociaal rechercheur moet spelen, een rol die hem toch al niet ligt en die hij dan ook zelden goed zal vervullen. Het verdient daarom aanbeveling dat deze controlezaak wordt overgelaten aan speciale controleurs. Kleine ge meenten zouden bij het aantrekken van zo'n controleur kunnen samenwerken. Het vermoeden is gewettigd dat van het aanstellen van zo'n controleur reeds een preventieve werking zal uitgaan, waardoor misbruik van de geldverslin dende bijstandswet minder vaak zal voorkomen. In gemeenten, waar zo'n controleur is aangesteld, heeft men de ervaring opgedaan dat de kosten er ruimschoots weer uitkomen. Het is een algemeen verondersteld maar helaas moeilijk te bewijzen feit, dat van verschillende sociale wetten in meer of mindere mate misbruik wordt gemaakt. Wat dat betreft bestaan de malafide bijstandtrekkers vermoedelijk niet alleen. Wanneer in de ziektewet een groter aantal wachtdagen zou wor den ingevoerd, zouden misschien toch aanzienlijk meer mensen eerder genezen zijn van hun griepjes en verkoudheden, die hen vooral gedurende de winter maanden soms lang bij de warme ka chel houden. Dat sommige werklozen, die trekken van de werkloosheidswet of de wet werkloosheidsvoorziening, er soms aar dige bijverdiensten op nahouden, is al meermalen geconstateerd. En als je ziet tot welke inspannende aktiviteiten som mige arbeidsongeschikten in staat zijn, dan vraag je je soms af, of de medische controleur hun arbeidsongeschiktheid niet te hoog heeft geschat. Niet altijd behoeft er sprake te zijn van opzettelijk misbruik, maar ons per fecte sociale verzekeringsstelsel kan de gemakzucht wel eens in de hand wer ken. En nu kan men zeggen dat alleen degenen die elk jaar him belastingbiljet eerlijk invullen gerechtigd zijn om kri tiek uit te oefenen op hen, die misbruik maken van de sociale wetten, het is niet temin een feit dat de overheid de be lastin gfraudeurs wel met een speciaal opsporingsapparaat vervolgt maar de even laakbare bijstandfraudes niet met ingrijpende strafsancties bestraft of tracht te voorkomen. Wie controleert? In 1968 werd bij de sociale dienst in Eindhoven een sociaal rechercheur aan- getsled (zonder opsporingsbevoegdheid), die direkt een groot aantal gevallen van misbruik constateerde, die intrekking en vermindering van de tot dan toe be taalde uitkeringen leidde. In de eerste helft van dit jaar constateerde dezelfde ambtenaar dat ongeveer 7 van de bij- standtrekkenden in deze gemeente mis bruik van de wet had gemaakt. En daar naast bestond er nog een aantal twijfel gevallen, waarbij het bewijs moeiijk ge leverd kon worden. Ook in enkele andere gemeenten zijn speciale controleurs in dienst, die mala fide praktijken aan het licht brengen. Maar in het overgrote deel van de Ne derlandse gemeenten is de „controle" toebedeeld aan dezelfde maatschappelijk werker, die de bijstandaanvrage heeft behandeld. De verhouding maatschap pelijk werker-cliënt behoort een vertrou wensrelatie te zijn en daarom is het in feite absurd dat diezelfde maatschap- Welke fraudeurs. De vraag blijft of men de „sociale re chercheur" een opsporingsbevoegdheid moet geven. Natuurlijk zijn niet alle bij standtrekkers, die misbruik van de wet maken, fraudeurs. Een bejaard echtpaar dat 2000,minder spaargeld opgeeft dan het bezit tornt wel aan de bepalin gen van de wet, maar we kunnen deze veel voorkomende gevallen toch niet als „crimineel" afschilderen. Een verlaten vrouw, die stiekum een paar tientjes in de week bijverdient maar dat niet op geeft, is natuurlijk geen misdadigster. Hoeveel mensen zouden in dezelfde om standigheden niet hetzelfde doen? Om voor deze gevallen een recher che-apparaat op touw te zetten, lijkt ons op zijn zachtst gezegd nogal over dreven. Maar gebleken is, dat sommige „verlaten vrouwen", die een wekelijkse uitkering krijgen, helemaal niet verlaten zijn, maar gewoon een dubbel inkomen hebben omdat hun man ergens anders woont en werkt zonder met zijn gezin te hebben gebroken. Frauduleus zijn ook de handelingen van de werkloze bij standtrekkers, die iedere week hun uit kering opstrijken maar ondertussen ge woon bij een werkgever in dienst zijn. In zulke gevallen is er sprake van op zettelijk misbruiken van de bijstandswet en hier zouden strafsancties op hun plaats zijn. Natuurlijk is een rigoureuze controle voor de bona fide bijstandbehoevenden zonder meer een onplezierige zaak, maar toch is een verscherpte controle juist in hun belang. Door op te treden tegen malafide bijstandontvangenden worden de diensten van sociale zaken gezuiverd van onbetrouwbare elementen, die de toepassing van deze wet èn daardoor ook de bona fide steuntrekkers reeds ernstig hebben gecompromitteerd. Mr. A. BRONSBERGEN (Nadruk verboden) stuursbesluit was veel te laat genomen om de rechtskundige een behoorlijke verdediging te laten voorbereiden. Nu kreeg de raadsman van de rechter zes minuten om de stukken in te zien. Toen stond hij op en sprak op plechtige toon, dat zijns inziens het wettig en overtui gend bewijs niet geleverd was. Verdach te had weliswaar met de penningmees ter gevochten, maar ze bleven maar kort in de kamer waar het bestuur ver gaderde. Al heel ras verdwenen de beide duifjesmelkers in de gang naar het dui- venplatje. En wat zich daar precies af speelde, had niemand gezien. De bloe dende wonde en dat gebroken jukbeen konden best veroorzaakt zijn door een voorwerp in de gang, waartegen het slachtoffer was gevallen. Hij verwierp de eis van vier maanden gevangenis straf van de officier en concludeerde tot vrijspraak wegens gebrek aan be wijs. De politierechter oordeelde, dat het be wijs wel geleverd was. Tégen de politie had S. al een bekentenis afgelegd. Hij was bovendien meermalen voor derge lijke feiten veroordeeld. In de gang was op de daar aanwezige vooiwerpen geen bloed aangetroffen. De overige bestuurs leden wisten niet beter, of S. had de kassier eens „goed afgetuigd". Hij von niste daarom met drie weken gevange nisstraf. „Mooi", mompelde één der duifjesmel kers in het voorbijgaan, „dan kunnen we nu een feestavondje houden". (Nadruk verboden) d'ARGENTY Bij het Landbouw-Economisch Insti tuut is een publikatie verschenen over de bedrijfsresupltaten van in Zeeland gevestigde mosselkwekerijen in de aan- voerseizoenen 1967-'68 en 1968-'69.1) Deze bedrijfsresultaten zijn berekend voor 3 groepen kwekerijen, n.l. kleinere, middelgrote en grotere bedrijven. De gemiddelde bruto-opbrengst steeg met percentages, die varieerden van 29 tot 36, bij kostenstijgingen van 9 tot 18%. De gemiddelde netto-overschotten wa ren in 1968-'69 aanzienlijk hoger dan in 1967-'68; globaal was hierbij sprake van een verdubbeling. Het netto-overschot van de kleinere bedrijven steeg iets meer dan dat van de grotere bedrijven. Resultaten gemiddeld per bedrijf in de mosselcultuur over 1967-'68 en 1968- '69 (in 1000 gld.). Kleinere Middelgrote Grotere Bruto-opbrengst 1966-'67 70,8 114,8 171,3 1967-'68 97,2 114,1 166,8 1968-'69 131,5 147,4 226,5 Bruto-overschot 1966-'67 16,7 1967-'68 30,6 1968-'69 51,9 Netto-overschot 1966-*67 4,0 1967-'68 15,5 1968-'69 36,6 43,6 32,4 50.0 29,9 16,9 33.1 87,5 72,3 121,3 70,7 51,0 99,9 Uit de publikatie blijkt tevens dat de Zeeuwse percelen in 1967-'68 en 1968-'69 minder bijdroegen tot de bedrijfsresul taten dan de percelen in de Waddenzee. In 1965-'66 en 1966-'67 was echter het omgekeerde het geval. Het rapport bevat voorts nog infor matie omtrent diverse algemeen-econo mische aspekten van de mosselcultuur, zoals de totale aanvoer en opbrengst van consumptiemosselen, de in- en uit voer, het aantal vergunninghouders en bedrijven en de omvang van de mossel- vloot. DUIVENVRIENDEN De duif die eens de vrede heette te brengen, kan ook een hete strijd veroor zaken, bleek toen vier van de vijf be stuursleden van een postduivenvereni ging voor de politierechter moesten aan treden, omdat zij het vijfde bestuurslid op weinig vredelievende wijze het zie kenhuis in hadden gewerkt. Het waren vogels van diverse pluima ge: goed en slecht gekleed, brutaal en bescheiden, met en zonder strafblad. „En waarom moest u nou zo nodig de penningmeester te lijf gaan?" vroeg de politierechter aan de 33-jarige vloeren- legger H. S. „Om wat ie allemaal tegen m'n vrouw dorst te zeggen", klonk het nors. „O, hij schoot onder uw duiven?" Maar nee, dat zou deze duivenmelker niet zo dwars hebben gezeten. Zijn duif je kon de minnaars wel weerstaan. Ze zocht ze zelfs wel op en om zich weer eens te omringen met duiven- en vooral duifje-liefhebbers, had ze de penning meester zo zachtaardig als een duifje maar kon, gevraagd nog eens een dui venmelkersbal te organiseren. Edoch, de penningmeester had die dag zijn dag niet en de gebraden duiven vlogen hem toch al niet in de mond. Bits verkondigde hij, dat de duivenclubkas leeg was. „En bovendien", zo zei hij, „Wil er op zo'n avond toch niemand naast je zitten". Dè.t nu had S. niet genomen. „Ik ben geen hoogvlieger, meheer, maar zo'n laag-bij-de-grondse pestkop- perij brengt me bloed aan 't koken", zei de man met het laag-bij-de-grondse be roep. „En is dat de reden om iemand tot bloedens toe te slaan en zijn jukbeen te breken?" Deze verdachte ontkende dat allemaal op zijn geweten te hebben. „Ik heb hem alleen maar beetgepakt, maar hij gaf de eerste klap. Toen heb ik hem allenig maar de kamer uitgezet". De afgetreden voorzitter A. v. G. van de postduivenvereniging kwam getuigen dat de vloerenmaker op platvloerse wij ze de kassier vloerde. „Ik zette m'n bril af om tussenbeije te komen", vertelde hij, maar doordat hij zijn bril afzette, had hij niet precies kunnen zien hoe die twe© elkaar verder hadden afgetuigd. Een deel van het bestuur had een ad- vokaat laten aanrukken, maar dat be Deze publikatie kan worden besteld door overschrijving van 4,50 op gi rorekening no. 41.22.35 ten name van het Landbouw-Economisch Instituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: „Zend pu blikatie no. 5.5". VOORKOMEN BETER DAN GENEZEN Als gevolg van maag- en darmstoor nissen, komt diarree vooral bij kalveren vrij veel voor. Tot voor kort was diarree bij dieren één van de moeilijkst te bestrijden ziek ten. Vooral bij jonge kalveren kan de sterfte groot zijn. De geldelijke verliezen mag men niet onderschatten. De dieren hebben tegen woordig een zeer hoge handelswaarde, men zal dus alles in het werk moeten stellen om dit verlies te voorkomen. Bij proefnemingen met een nieuw plantaardig middel TRIBOSTOP tegen diarree, heeft men bijzonder gunstige resultaten bereikt. Het vee kan hierbij normaal worden gevoederd. Het grote voordeel is, dat men geen vee verliest, maar bovendien dat de groei niet door diarree wordt onderbro ken. Door een juiste toepassing kan een optimaal resultaat worden bereikt. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met beslui ting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Wasmachine. Mijn Zanussi super- automatic S 52 wasmachine met 9 pro gramma's was defekt. Er moest een nieuwe manchet met ring ingebracht worden. Er was geen garantie meer op. De rekening viel erg hoog uit, 35, Is dit juist of niet? De Handelsonderneming Zanussi N.V., postbus 20, Alphen a/d Rijn, tel. (01720) 6444 deelde ons mee, dat de kostprijs van de manchet van uw superautomatic S 52 en de knelring resp. 19,10 en 2,bedraagt, excl. b.t.w. Het totaal bedrag incl. b.t.w. komt dus op 23,63. De dealer heeft dus 11,37 teveel be rekend en dat is geen kleinigheid. Wij adviseren u hierover eerst met boven genoemde importeur over dit geval con tact op te nemen en naar bevind van zaken kunt u beslissen of u daarna de economische controledienst van het mi nisterie van economische zaken, Prins Hendrikplein 11, Den Haag, tel. (070) 349800 van dit geval van prijsopdrijving op de hoogte wilt brengen. Biologie. Wat zijn de funkties en bouw van de sferosomen, ribosomen en mitochondriën die in de cellen voorko men? Een mitochondrion is een klein cel partikeltje, praktisch in iedere cel voor komend met uitzondering van die der bacteriën. Het wordt gevormd door een dubbel membraam (vliesje), een sy steem, waarbinnen vele exyderende en zymen aanwezig zijn. De funktie bestaat in de verzorging van de energievoorzie ning gvan de cel (z.g. A.T.P.). Een ri- boson is een nog veel kleiner partikeltje, vaak gebonden aan een uitvoerig mem- braamsysteem (het z.g. endoplasma- tisch reticulum) en voor ca. 35 uit eiwitten 65 R.N.A. Funktie: aan de ribosomen vindt de biosynthese van de eiwitten plaats. Voor nadere informa tie bevelen wij u aan het boekje van Dr. Sluyser „Van molecuul tot mens", uitgave van Teleac te Utrecht, tegen de prijs van 17,50 te bestellen via postgironummer 544232. De sferosoom is als celpartikeltje zeer onbekend. Om u niettemin te kunnen informeren ver zoeken wij u ons eerst mee te delen in welk boek u deze term hebt aangetrof fen. MTEXTIEL EN WONINGINRICHTING YERSEKE - TEL 01131-1372 President Nixon. Hoe zit het met de bevoegdheden van president Nixon? Moet hij altijd overleg plegen met de volksvertegenwoordiging Het is wel interessant om bij de be antwoording van uw vraag over de be voegdheden van de president van de Ver. Staten een korte vergelijking te maken met de machtspositie van andere staatshoofden. In Nederland berust vol gens de grondwet de uitvoerende macht bij de onschendbare koning (in) en de ministers vormen samen de regering. Die onschendbaarheid houdt in dat de koning (in) voor de regeringsdaden niet ter verantwoording kan worden geroe pen. De ministeriële verantwoordelijk heid houdt in dat voor de gehele uitoefe ning van het staatsgezag voor zover dit aan de koning (in) is opgedragen de mi nisters verantwoording schuldig zijn aan de volksvertegenwoordiging. Hieruit vloeit voort dat de koning (in) los van de ministers geen staatsmacht zal uit oefenen. De machtspositie van de pre sidenten van verschillende republieken loopt sterk uiteen. Sommige presidenten hebben een dictatoriale macht, waarop menig absoluut monarch uit vroeger eeuwen jaloers geweest zou zijn. Maar de macht van de meeste presidenten is ook beperkt, al was het alleen maar door de omstandigheid, dat zij na hun ambtsperiode niet meer herkozen kun nen worden. In Duitsland, evenals de Verenigde Staten een Bondsrepubliek, heeft het presidentschap eigenlijk niet meer dan een decoratieve funktie. Hier is de bondskanselier de machtige man, die geheel alleen de richtlijnen van de politiek bepaalt en die dan ook alleen tegenover het jfarlement de verantwoor ding voor zijn regeringsdaden draagt. De ministers moeten dan ook zijn richt lijnen realiseren en zijn dan ook niet aan 't parlement maar alleen de bonds kanselier verantwoording schuldig en hun eventueel ontslag kan slechts op voorstel van de bondskanselier plaats vinden. In de Verenigde Staten liggen de zaken nog even anders: Het bestuur rust hier op 3 peilers, de wetgevende macht is belichaamd in het Congres (Senaat en Huis van Afgevaardigden), de rechterlijke macht wordt door de president benoemd en de uitvoemde macht berust bij de president, die om de vier jaar gekozen wordt. De presi dent en zijn helpers (ministers) zijn on afhankelijk van de wetgevende macht. Hieruit volgt dat deze president-rege ringsleider gedurende zijn ambtsperiode over vrijwel onbeperkte macht beschikt. Hij is echter sterk gebonden aan de in zichten van één der beide partijen (de mocraten of republikeinen), die hem aan de macht hielp, want verbruit hij het door zijn regeringsdaden bij de meerderheid van het volk, dan komt de andere partij aan de macht, daar er praktisch geen verschil in idealogie tus sen deze partijen bestaat. Een frappant voorbeeld van de -positie waarin de pre sident zich bevindt, levert het besluit, dat president Nixon op 30 april 1970 nam t.a.v. het tijdelijk optreden van Amerikaanse troepen in Cambodja, waartoe hij als opperbevelhebber der strijdkrachten overging. Een republi keinse senator beweerde toen, dat deze daad betekenen zou dat Nixons partij daardoor alle kans zou verliezen om de a.s. novemberverkiezingen te winnen, waarop hij met deze woorden repliceer de: „Ik zou liever aan het eind van mijn ambtsperiode gedwongen worden om af te treden, dan herkozen te wor den en mee te maken dat Amerika zijn eerste nederlaag zou incasseren in zijn fiere 190-jarige geschiedenis". Bijverdienste. Hoeveel mag mijn vrouw belastingvrij bijverdienen Ik ben 65 jaar en krijg AOW. De inkomsten van uw vrouw worden bij uw inkomen geteld en over het to taal wordt dan inkomstenbelasting ge heven. Van het arbeidsinkomen van de gehuwde vrij is echter een deel vrij (mi nimum 500,en maximum 2000, De op het loon van de vrouw reeds in gehouden loonbelasting wordt dan van het verschuldigde inkomstenbelasting bedrag afgetrokken. Hibiscus. Wanneer moet de Hibis cus (Chin, roos) worden ingesnoeid? In het voorjaar wordt de Hibiscus flink teruggesnoeid en zonodig verpot in voedzame niet te lichet grond, b.v. in voedzame niet te lichte grond, b.v. of verteerde klei, zodengrond en 1 deel verteerde stalmest. De plant moet ge regeld gesproeid worden. Filmproducent. Welke beroemde Amerikaanse filmproducent was de ont dekker van o.a. Gary Cooper en Danny Kaye? De „ontdekker" van Gary Cooper, Danny Kaye e.a. was de Amerikaanse filmproducent Samuel Goldwyn. Rijksdaalders. Hoeveel zilveren rijksdaalders zijn er per jaar geslagen in de ambtsperiode van koningin Juli ana? In de volgende jaren zijn de volgende hoeveelheden geslagen: 1959: 7.200.000; 1960: 12.800.000; 1961: 10.000.000; 1962: 5.000.000; '63: 4.000.000; '64: 2.800.000 '66: 5.000.000. KANGOEROES ROND HAARDVUUR De twaalf kangoeroes in Ouwehands Dierenpark beginnen zo langzamerhand ook te voelen dat de winter in aantocht is. Hoewel het nachtverblijf dag en nacht voor de springers open staat ge ven ze er de voorkeur aan in de buiten lucht te overnachten. Maar zoals dat het geval is met de meeste dieren, zijn ook kangoeroes bijzonder slim. Toen de oppassers in het nachtverblijf een serie warmtestralers hadden aangebracht, hadden de buideldieren intussen onmid dellijk door dat ze 's nachts beter bin nen konden zijn dan buiten. En zo kan men ze nu alle twaalf bij het invallen van de duisternis in een cirkel onder de warme lampen zien zitten, de korte voorpootjes gekruist voor de borst.

Scheldebode | 1970 | | pagina 1