Het oude Reimerswaal NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND 37STE JAARGANG No. 21 23 OKTOBER 1970 U kunt niet alles weten LANGS DE STRAAT REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 de scheldebode Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. „Een Reimer die weleer dit drassig land bezat Heeft, zoo de fabel luidt, getimmerd deze stad". De 18e eeuwse dichter van deze regels kan wel eens gelijk hebben, al moeten we het woord „getimmerd" niet al te letterlijk opvatten. Reimer is een Germaanse voornaam, ontstaan uit Reimar of eigenlijk Regin- mar, d.w.z. beroemde raadgever. Met het tweede deel van de plaats naam zijn we direkt in de Zeeuwse ge schiedenis, want een waal of weel, is de naam voor een kolk, die ontstond bij een dijkdoorbraak. In de tegenwoordige gemeente Reimerswaal zijn er nog twee dergelijke welen overgebleven: één tus sen Waarde en Krabbendijke onder Ga- wege en één in een bocht van de dijk tussen de Kruiningse- en de Olzendepol- der, het Kaasgat. Ongetwijfeld zijn er in oost Zuid-Be veland veel meer geweest, maar de grote rampen in de 16e eeuw en daarna heb ben dit gedeelte van Zuid-Beveland on herkenbaar veranderd. Nog één naam is bewaard gebleven, een ambacht op het nu Verdronken Land van Zuid-Beveland heette Swarte- wael. Aan zo'n weel is waarschijnlijk Rei merswaal ontstaan. Tot Zuid-Beveland behoorden in de middeleeuwen niet Wol- phaartsdijk en omgeving. Er was de Westwatering met Goes en de Oostwa tering met Reimerswaal als centrum, dan was er nog de Zuidwatering tussen Honte en Hinkele. Deze gebieden moeten al sedert de 9e eeuw bewoond geweest zijn. De Hinkele of Hinkelinge liep van Hinkelenoord bij Woensdrecht naar het westen, en kwam in de Honte ten oos ten van Kruiningen. In de schamele res ten van de Krabbendijkse Vliet, die over bleven na de ramp van 1953, de her verkaveling en de aanleg van de nieuwe rijksweg, is nog iets van de oude toe stand te herkennen. De Honte was in die tijd als vaar water van weinig betekenis. De rivier de Schelde stroomde langs Antwerpen naar het noorden, langs Bergen op Zoom en splitste zich bij het eiland Tholen. Aan de tak, die naar het westen afboog lag Reimerswaal, de breedte van dit wa ter was ongeveer als nü de Schelde bij Antwerpen. Het grijs-gele plaatzand van de Speel mansplaat, waar vroeger Reimerswaal lag, steekt, bij laag water scherp af tegen de omliggende slikken. Oude kro- niekers vertellen ervan en vergeelde kaarten geven aan waar de verdwenen dorpen lagen. Sommige mensen moeten vroeger de klokken van de vergane stad hebben horen luiden. iemand die de zee goed kent en die scherp uitziet en het wa ter keurt, ziet ergens nog een barnsteengele kleur. Als je dus van de boeg neerziet op zee en deze kleur meent te zien schij nen, gedenk het leven dat daar onder ligt bedenk dan dat dit alles is ver gaan. De naam Reimerswaal komt al voor in een stuk van 1214. De machtige heren van Reimerswaal woonden eerst in de stad, later op het slot Lodijke. Van Adri- aan van Reimerswaal wordt verteld, dat hij iedereen die hem herinnerde aan zijn plichten als dijkgraaf, aan stukken dreigde te hakken. Wanneer hij met zijn neef Jan, gewapend met grote slag zwaarden, door de Oostwatering zwierf, zorgden de dorpelingen dat ze uit de buurt bleven. Jan van Reimerswaal, die „groote foortse en geweld" in Zuid-Beveland had gedaan, werd in maart 1525 gevangen gezet in het 's-Gravensteen te Middel burg en kort daarna naar Den Haag ge bracht en onthoofd. (Het jaartal 1425 bij Smallegangen is onjuist.) Dat de thans levende leden van het Zeeuwse geslacht Blok zouden afstam men van de heren van Reimerswaal is niet te bewijzen. Op 1 april 1374 kreeg Reimerswaal stadsrechten. In de oorkonden werden drie poorten genoemd: de Westpoort, de Zuid- of Koepoort en de Oost- of Wa terpoort. De kerk was gewijd aan de H.H. Pe trus en Paulus. In zijn Eenige Zeeuw- sche Oudheden zegt Erasmus „dat de- selve binnen Muurs circa 85 voeten leng te en 42 voeten breedte gehad heeft". Latere opmetingen geven op 25,58 x 12,64 m, dit komt dus op hetzelfde neer. Alleen weten we niet welk type van een kerk het was. Volgens een opgave van De Nooyer was de kerk van Nieuw- lande (dus ook op het Verdronken Land) 47 m lang en 18 m breed. Dit zijn de zelfde maten als die van de kerk van Kruiningen, waarbij we moeten beden ken dat de kerk van Kruiningen geen koor meer heeft. Ter vergelijking ook nog het volgen de. In de opgaven van de kerkelijke tienden, die bestemd waren voor de Dom van Utrecht, als moederkerk in dit bis dom, betaalde Reimerswaal 13 pond 10 schellingen vlaems, Nieuwlande 3 p. 15 sch., Kruiningen 6 p., Kapelle 4 p. 15 sch., Wemeldinge 4 p. 1 sch. en Goes 7 p. 10 sch. Sinds 1355 zetelde ook de deken-pro visor te Reimerswaal. Deze geestelijke berechtte niet alleen zuiver kerkelijke zaken maar ook kwesties die tegenwoor dig door de wereldlijke rechter worden behandeld. Een gedeelte van de opge legde boetes was voor de provisor. Hij had daarbij zijn inkomsten als priester en tal van nevenfunkties, die hij dan voor een kleine vergoeding door een la gere geestelijke liet waarnemen. Reimerswaal was de derde stemheb bende stad in Zeeland. In volgorde: Mid delburg, Zierikzee, Reimerswaal, Goes en Tholen. Tussen Reimerswaal en Goes was al tijd concurrentie. Voorlopig bleef Rei merswaal winnen. Zo wenste Goes, dat de deken-provisor in Goes zou zetelen. Maar na een proces werd door bisschop David van Bourgondië bevestigd dat de provisor zijn ambt altijd in Reimerswaal zou blijven uitoefenen. Na de grote rampen van 1530 en 1532 kreeg Goes het privilege dat de pro visor van Zuid-Beveland elke '15 dagen ;n Goes zitting zou houden. Maar toen was Reimerswaal alleen nog maar een klein eilandje op het Verdronken Land. Nog in 1569 woonde hij in Reimerswaal. Omstreeks 1570 was het centrum van het dekenaat in Goes gevestigd. Een jaar na de Satisfactie van Goes (1577) was het geestelijk gezag ook hier ver dwenen. Een Mr. Marinus Bamaertsz wordt in 1559 genoemd als provisor en deken van Zuid-Beveland. Hij is o.a. ook pastoor van Schore geweest. Over zijn nalaten schap is nogal veel bekend. Hij lega teerde aan zijn familieleden ook vier schilderijen van de beroemde, in 1521 geboren, Duitse schilder Albrecht Dü- rer. Op 3 december 1570 reisde Dürer van Antwerpen naar Bergen op Zoom. Op 7 december voer hij per schip naar Goes. Hij tekende daar een jonge meisje en een oude vrouw, in de toenmalige Zeeuwse dracht. Dürer schreef in zijn dagboek dat het schip langs de onder gelopen dorpen voer, de daken van de huizen staken boven het water uit. Ook liet Mr. Mamaertsz een clavicor- die na. Een clavicord was een klein toetseninstrument, via spinet en clave- cimbel een voorloper van onze piano. De kerk had op zijn minst negen al taren en een orgel. Ook Nieuwlande had er een. De orgels waren in die tijd zeer klein van omvang. In de instructie van de organist in Reimerswaal stond dat hij geen lange voor- en naspelen mocht maken en ook niet in herhalingen ver vallen, hij moest in zijn „gregoriane noten alle neerstigheid aanwenden om die wel te chore te spelen". Een kerk orgel werd in die tijd niet gebruikt om de „gemeentezang" te begeleiden, maar het deed dienst bij velerlei missen en vespers dikwijls in afwisseling met het kerkkoor of in samenwerking met mu zikanten. (Wordt vervolgd) Wilt u op een feestje met een bloem in uw knoopsgat verschijnen, brandt het steeltje dan eerst even af met een lu cifer. De bloem blijft dan langer goed. Over taai vlees kunt u een beetje wa ter gieten vermengd met cognac of brandewijn. Het taaiste vlees wordt dan weer mals. Chrysantenstelen moeten gespleten wor den, voordat de bloemen in het water gezet worden. Perzische kleedjes mogen nooit geklopt worden, anders scheurt met grond- weefsel. Geven uw gebeitste voorwerpen af, wrijf ze in met was. Nawrijven met een warme doek tot ze niet meer afgeven. Horloges moeten op tijd gesmeerd wor den. Breng het daarvoor één of twee maal per jaar naar de vakman, die het van nieuwe olie kan voorzien. Een vlierbes groeit vrijwel overal, maar het beste op kalkarme grond. De bes sen zijn geschikt voor jam. Ze zijn zeer gezond. Is vla of pap te zoet, voeg er dan en kele druppels citroen, koffie of aan gemengde cacao aan toe. Geef aan jonge kinderen geen opge warmd eten, dit heeft n.l. een groot deel van de voedingswaarde verloren. Vruchten zijn zeer goed, maar zorg er voor dat ze rijp zijn, gewassen of ge schild; voor de kleinsten verwijderen we pitten en harde delen. Asters, chrysanten, goudsbloemen en zonnebloemen moeten voor minstens de helft ontbladerd worden, aangezien de bladeren de oorzaak zijn van het vuil worden van het water, waardoor de bloemen spoedig verwelken. Plaats een piano nooit te dicht voor een gashaard met open gloeistaven. De warmtestralen zullen van nadelige in vloed zijn op uw piano niet alleen, maar ook op eventuele andere kost bare meubelstukken. Uien kunt u ook uitpersen op een ci troenpers. Hebt u een vlekje gekregen in uw ta pijt, dan direkt een beetje magnesium poeder er op strooien en daarna weer uitkloppen. Meestal verdwijnt de vlek na deze behandeling. Champagnevlekken verwijdert u met schoon lauwwarm water; vooral niet eerst met zeepwater proberen. DE GERAMDE KEVER „Ik zie, dat u nog steeds in de olie bent", begon de politierechter tegën de beroepschauffeur, die in een lichtelijk met olie besmeurde overall voor de groene tafel trad. „Ik drink nooit geen drup", protes teerde deze. „Nooit geen? Dat is altijd wèl! In elk geval was u kennelijk niet bij machte uw motorvoertuig naar behoren te be sturen. Dat staat in de aanklacht". „Maar daar was geen sprake van", protesteerde de verdachte, „ik heb nog nooit ofte nimmer een glasie opgedron- ke. En ik heb m'n truck behoorlijk be- reje, maar ik moes me stuur omgooie, hè". „En 't verkeer op de andere rijbaan in gevaar brengen", vulde de politie rechter aan. „Wat wil u dan? Had ik die kever motte ramme?" „Die hèbt u geramd. En flink ook". „Dat komp niet omdat ik uitweek, maar die juffer zat op mijn rijbaan". Er werd een tekening opengevouwen. „Volgens de politie reed u hier, rechts van de weg. De remsporen waren veer tien meter lang en hier, op het kruis punt, zwenkte u plotseling naar links". „Dat haal je de koekoek. Die juffer zat recht voor me". „Daar hebt u rekening mee te hou den in het verkeer. Als er iemand voor u rijdt, kunt u daar toch niet van ach teren tegen op knallen. Dan moet u éér der vaart verminderen". „Ja, ho 's effe, dat was geen voor ligger vamme. Die juffer ree tegen de draad in. Die zat links van de weg, van haar kant bekeke. Ik kreeg d'r opeens als tegeligger vlak voor me. Wat mot je dan met een kolos van vijftien ton achter je truck? Die zet je niet in één keer stil!" De officier stond op en ging ook de tekening bekijken, die nu uitgespreid op het groene laken lag. „Die juffrouw kwam van de tegen gestelde richting en moest links aan houden, omdat de rechterzijde van de weg was opengebroken. Er lag daar (en hij wees) een vluchtheuvel. Daar was door gemeentewerken een dwangpijl neergezet die naar links wees, inplaats van naar rechts. De personenauto werd dus gedwongen van rijbaan te veande- ren en de vluchtheuvel aan de linker zijde te passeren". „En dan vind ik, dat zo'n stomme griet d'r eige leve in gevaar brengt asse zonder meer links van de weg gaat rij je, zonder rekening te houwe met het aan komend verkeer van de andere kant", stootte de truckbestuurder uit. „Maar u reed met te hoge snelheid!" las de rechter uit het procesverbaal. „O ja? Eerst drinke en nou te hard rij je zeker. Ik ree met hoge snelheid, ja. Maar dat was vijfenveertig en je mag vijftig, dus dat was niet te hoog". „Dat was dan toch kennelijk teveel voor zo'n verkeerssituatie, waarbij het verkeer van de andere kant over uw rijbaan geleid wordt". „Kennik dat wete? D'r stond geen eens geen waarschuwing aan mijn kant. Ze hadden één pijl neergepoot an die kant van hdür. Maar geen enkele waar schouwing aan mijn kant. Dan verwacht je toch niet, dat een of andere griet je daar in de wiele zal rijje. Ze kwam in- éne naar links en ree me pal tegemoet. Nou, wat mot je dan?" De politierechter besloot eerst deze getuige te horen. Het bleek een luxe uitgave te zijn van het type bonestaak, met veel verhullen de omhulsels, maar weinig te omhullen daaronder. Ze had de pijl naar links gezien, ja, was dus naar links gegaan. „En dat kon ook", betoogde ze, „want er kwam niets aan. Toen ik de vlucht heuvel voorbijreed, doemde ineens die mastodont op". „Nogal geen kleintje om over het hoofd te zien", vonde de rechter. „Hij raasde op me af", vertelde zij. „Maar ik kon niet opzij door die vlucht heuvel waar ik naast zat. En hij remde helemaal niet". „Hij remde wel, maar kon zo gauw niet tot staan komen. Daar moet u re kening mee houden met vrachtwagens. Dat zijn kolossale massa's. Maar waar bevond u zich, toen u in botsing kwam met deze truck?" „In m'n auto". „Jawel, maar waar reed die auto?" „Die stond stil". „En waar stond die stil?" „Naast de vluchtheuvel". Ze moest precies aanwijzen op de te kening. „Dus u reed nog niet naar rechts, zo als in het verbaal staat?" Ze legde uit, dat ze helemaal niet meer reed. Van angst voor het aanstor mend geweld. Ze durfde het niet meer aan, om te proberen voor de kolos weg te komen en voorbij de vluchtheuvel te rug naar rechts te sturen. Ze had op de rem getrapt, had haar handen voor haar gezicht geslagen tegen de glas splinters en haar benen hoog opgetrok ken om niet bekneld te raken. Met een tweede getuige werd lang ge debatteerd over de afstand tussen de beide auto's en over de snelheid. Ten slotte stond de officier op en sprak ern stige woorden over hard rossende vracht wagenbestuurders en over mensen, die menen dat ze anderen wel opzij kunnen dringen met hun kolossen. „Ik had honderd gulden boete willen eisen", zo sprak hij, „en ontzegging van de rijbevoegdheid voor ten minste een jaar. Maar omdat getuige op de linker baan is blijven staan, moet ik conclu deren tot vrijspraak". „Welja", riep de beklaagde, „honderd guide en een jaar niet rijje voor één zo'n kever. En wat mottik dè,n?" ,,U hoeft niet zo op te spelen, u wordt vrijgesproken", vonniste de rechter. Het duurde even tot het tot deze chauffeur doordrong. Toen keek hij de eerste getuige aan, die hij als stomme griet betiteld had. „Ik neem alles terug", stamelde hij, „je bent een jofel stuk ook". (Nadruk verboden) d' ARGENTY •jA s. Prc !- <fv ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Bond gescheiden vrouwen. Wat is het adres van de bond voor gescheiden vr-ouwen Het adres van Divortium, de bond van gescheiden vrouwen luidt: Dr. H. Colijn- laan 142, Uithoorn, tel. (02975) 1452 ('s avonds). Luizen. Graag had ik advies over de verdelging van luizen. Het is jammer dat u ons geen paar levende exemplaren in b.v. een klein me talen doosje of buisje heeft toegezon den. Vermoedelijk hebben we hier te doen met het stof luis je, ook wel levend stof genoemd. Is betrekkelijk onschade lijk en leeft van papier, stijfsel of de lijm van behang, boeken, schilderijen en meubels. Het komt vooral voor waar het vochtig is dus veel luchten, droogstoken en alles wat aan de muur hangt ook van achteren afstoffen, in de zon zet ten of op andere wijze goed drogen. Zo nu en dan komen ze wel eens voor in nieuwe woningen, daar deze dikwijls vochtig zijn. Ook wel in matrassen, mat ten of stoel vullingen. Wanneer drogen bezwaarlijk is, dan laten behandelen in een heteluchtoven. Bij een temperatuur van 60 graden C zijn ze spoedig gedood. Bliksem. Kunnen vliegtuigen ook getroffen worden door de bliksem? Ik heb wel eens gelezen dat bij een vlieg tuigongeval vermoedelijk blikseminslag de oorzaak was. Er kan wel degelijk blikseminslag op een vliegtuig plaatsvinden tijdens de vlucht. Omreden dat er geen contact met de aarde is, is deze inslag niet ge vaarlijk. Blikseminslag is wel gevaar lijk als de elektrische lading via het ge troffen object doorvloeit naar de aarde. Ingeval van het vliegtuig verdeelt de la ding zich statisch over de buitenzijde van de huid en verlaat deze langzamer hand via de omringende lucht. Wel houdt men rekening met door de radar aan getoonde nabijheid van buien, maar al leen om de passagiers het onaangename stoten van het vliegtuig te besparen. Centrale TV-antennes zijn niet altijd ge aard en daarom verdient het nog steeds aanbeveling niet alleen de verbinding van het TV-toestel met de antenne, maar ook de verbinding met het elektriciteits net te verbreken tijdens het van dicht bij passeren van een onweersbui. Hygrometer. In mijn kamer han gen twee haarhygrometers. Als ik ze bij elkaar hang blijkt de één 18 20 meer vochtgehalte aan te wijzen dan de andere. Beide bezitten justeerschroefjes. Hoe kan ik ze ijken? Het ijken van een haar-hygrometer kan als volgt plaatsvinden: u wikkelt het instrument gedurende ca. een half uur in een flink vochtige doek, waarna de stand van de pijl met behulp van het justeerschroefje op 95 gebracht wordt. Daar u in het bezit bent van 2 meters, kunt u daarna goed constateren of bei de meters dezelfde stand aangeven. Mocht dit niet het geval zijn, dan kan één van beide defekt zijn. Hond. Mijn hond gaat elke dag mee in de auto. Zodra de auto rijdt likt de hond op de voorruit en kwijlt er soms erg van. Lieve woorden, slaan, niets helpt. Hij kan wel uren in de auto zit ten en doet dan niets, maakt nooit wat kapot. De hond is ca. 4 jaar oud. Het is de vraag of een dierenarts uw hond een middel kan geven, waardoor het likken van uw hond aan de voorruit van uw auto en het kwijlen ophoudt. Het gaat hier meer om het ontdekken van de oorzaak van dit gedrag. Waarschijn lijk krijgt de hond het te warm en be nauwd, waardoor hij de althans onder het rijden koele voorruit gebruikt om af te koelen. Door het vele likken werken de speekselklieren ook sterker. Een be tere ventilatie zal de situatie dus wel gunstig beïnvloeden. Overigens is het on verantwoordelijk tijdens het rijden uw hond naast u te hebben. Een kleine aan leiding ertoe kan tot gevolg hebben, dat u de macht over het stuur verliest. Oorlog. Is er ooit een oorlogsver klaring tussen Rusland en Japan ge weest, of oorlogshandelingen tussen deze twee landen in de jaren '40'45? Tengevolge van de zware verliezen van de Amerikaanse vloot, veroorzaakt door de Japanse zelfmoordvliegeniers, die zich met vliegtuig en al op de sche pen stortten en de zwakte van het door Japan in het nauw gedreven China, riep Roosevelt Russische hulp tegen Japan in. In de maand februari 1945 ver plichtte Stalin zich te Jalta, ongeveer 3 maanden na de beëindiging van de oor log in Europa, Japan aan te vallen. Door le atoombommen op Hirosjima en Na gasaki en de Russische inval in Mand- sjoerije volgde al spoedig de Japanse ca pitulatie in augustus 1945. Het duurde tot 1956, vóór de USSR een afzonder lijk vredesverdrag met Japan sloot. Voor het eerst kwam Japan met Rusland in botsing in 1904, toen het ging om de hegemonie in Korea en Mandsjoerije. Bij de beëindiging van de RussischJapan se oorlog in september 1905 erkende Rusland de overheersende belangen van Japan in Korea, stond de zuidelijke helft van Sachalin af aan Japan, terwijl Ko rea door Japan als protectoraat werd verklaard, waarna het in 1910 werd ge annexeerd. In 1918 viel Japan als bond genoot der geallieerden Siberië binnen en bezette de Transsiberische spoorweg tot aan het Baikalmeer en in 1920 be zette het het noordelijk deel van Sa chalin. Bij de Vlootconferentie van Was hington (1922) verplichtte Japan zich van verdere uitbreiding van zijn gebied op het vasteland van Azië af te zien. Doch in 1932 werd Mandsjoerije door Japan bezet en bevorderde zo de tot standkoming van de z.g. onafhankelijke staat Mandsjoekwo. Daarna kwam het bij de grens van Mandsjoerije voortdu rend tot botsingen tussen Japanse- en Russische troepen. Na de tweede we reldoorlog verloor Japan al zijn vroe gere invloed in Z. en N. Korea en in Mandsjoerije, terwijl Rusland er al zijn vroegere voorrechten terugwon. Maar doordat Japan de aanwezige wapenvoor- raden in handen speelde van de com munistische partisanen, gaf dit de stoot tot de macht van communistisch China, waardoor Rusland in 1954 zijn invloed weer moest prijsgeven en nu aan China.

Scheldebode | 1970 | | pagina 1