HATEMA TAPIJT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Beschermd autorijden voor kinderen 37STE JAARGANG No. 20 16 OKTOBER 1970 LANGS DE STRAAT U kunt niet alles weten REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 de scheldebode Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Beschermd autorijden voor kinderen zal er mede toe kunnen bijdragen de om gevallencijfers terug te dringen. Op de plaats naast de autobestuurder zit het kind niet veilig. Bij aanrijdingen en ook bij flink remmen schieten ze vaak van hun plaatsen af tegen of door de voor ruit, of ze komen in botsing met het dashboard. Nog onverstandiger is het een kind op die plaats op schoot te ne men. Omdat velep. nog steeds niet beseffen dat een kind in de auto achterin hoort te zitten en dan nog liefst in een gordel die de aanduiding „TNO-goedgekeurd" draagt, wordt mede op dit onderwerp de voorlichting tijdens de Nationale Ver- keersweek gericht. Als zich een botsing voordoet, willen de inzittenden van de auto in de snel heid van vóór de botsing volharden. Bij een frontale botsing betekent dit, dat het kind dat naast de bestuurder zit door de voorruit vliegt of tegen het dashboard slaat. Het kan dus nuttig zijn het kind aan de zitplaats te fixeren. Aanvankelijk werd gedacht dat een op timale bescherming werd verkregen door zo weinig mogelijk verplaatsing van het kind toe te staan. Maar deze theorie is ongenuanceerd en eenzijdig. Grondregels. Typisch voorbeeld hiervan is het kin- derharnas, waardoor de heup en de borst effectief aan de carrosserie wor den verbonden met het oogmerk hoofd letsel te voorkomen. Het hoofd zelf wordt niet tegengehouden en dit kan nu juist bijzonder nare gevolgen hebben. Het hoofd van het kind is relatief erg zwaar in verhouding tot de halswervels en ribben. Indien nu een frontale bot sing plaats vindt, wil het hoofd zich met dezelfde snelheid blijven verplaat sen, maar dit kan niet omdat het via de halswervels aan de door banden ge fixeerde torso blijft verbonden. Dit ver oorzaakt niet te tolereren spanningen in het halswervelgebied, die zeer ern stige fracturen en beschadigingen van het centrale zenuwstelsel kunnen ver oorzaken. Indien het kind alleen aan de heup wordt gefixeerd, ontstaan er geen of nauwelijks spanningen in het halswer velgebied. Het heupgewricht zelf is zeer sterk en zal niet gauw breken. De ver plaatsing van het hoofd is echter groot, zodat het wellicht in contact kan ko men met het instrumentenbord van de wagen. Gezien het feit, dat bij frontale bot singen het voorcompartiment van de auto geheel of gedeeltelijk wordt ge deformeerd, zijn er twee belangrijke grondregels voor beschermd autorijden voor kinderen: het kind moet aan de heup worden gefixeerd en het mag niet op de voor-zitplaats worden vervoerd. De eisen voor een doeltreffend ge bruik van een beveiligingsmiddel zijn: de bediening moet zo eenvoudig moge lijk zijn, de meeste handelingen moeten buiten de auto worden uitgevoerd (in de auto zelf hebben de ouders te weinig bewegingsvrijheid om het kind te „ver zekeren") en het losmaak-mechanisme moet door onbekende redders kunnen worden bediend. Comfort. Ten aanzien van het comfort voor het kind geldt, dat de beveiliging een opti male bewegingsvrijheid moet garande ren, niet mag knellen of broeien en de bloedsomloop niet mag storen. (Om verveling tegen te gaan zal het kind ook moeten kunnen staan, opdat het dan naar buiten kan kijken. Voor kleinere kinderen die nog niet kunnen staan, geldt ook dat zij naar buiten moeten kunnen zien; dit betekent dat het zitje dat voorzien moet zijn van een aangepaste goedgekeurde gordel voldoende hoog moet zijn aangebracht.) Sincjs enkele jaren worden beveili gingsmiddelen voor kinderen onderzocht en beproefd door het Instituut voor Wegtransportmiddelen TNO in Delft. Indien het beveiligingsmiddel aan alle eisen voldoet en de proefbotsingen goed doorstaat, wordt het goedgekeurd en mag het oranje goedkeurmerk dragen. YERSEKE - TEL01131-1372 DE ONSCHULDIGE „Dat u eens één enkel scheldwoord ontglipt, is nog te begrijpen", zei de po litierechter gisteren tegen de 27-jarige dakbedekker, die nu met een zenuwach tig klam handje lange haren uit z'n eigen dakbedekking stond te trekken. ,,Maar dat u zo'n verschrikkelijke stort vloed uitbraakt, is toch wel wat al te gortig. Waar haalt u die allemaal van daan?" Er schokten enkele schouders op en neer. „Die hebt u toch niet op school ge leerd, zeker?" „Daar heb ik helemaal niks geleerd", mompelde de leidekker. „Dan hebt u 't toch nog ver geschopt, want u zit nu geregeld op een hoge po sitie..." „Dat doet me ook wel op de andere mensen néérkijken". „Maar dat mag toch geen reden zijn om die mensen zo uit te schelden als u nu gedaan hebt!" „'t Waren er maar twee". „Jawel, maar die twee waren toeval lig allebei politieman. En als ik u was, zou ik toch niet tegen een politieman gaan schelden, want dan weet je wel zeker dat ie zijn boekje tevoorschijn haalt". „Ze traden heel onbehoorlijk op". „Dat zegt u, maar in het proces-ver baal staat dat ze hun plicht deden". „Die plicht kunnen ze dan wel wat be leefder doen". „O, moeten ze dan eerst onderdanig komen vragene of u misschien audiën tie wilt verlenen op een bepaalde da tum, opdat u dan enkele vragen kun nen worden gesteld?" „Het ging er niet om dat ze vragen wilden stellen. Die gozers vroegen he lemaal niks, maar commandeerden „Doe open die bak" en „D'r uit jij". En toen ik vroeg waarom zeiden ze: „Daar heb jij niks mee te maken". Nou, toen heb ik geantwoord: als ik er dan niks mee te maken heb, hoef je mij ook niet te commanderen". „Dat verhaal is toch niet volledig, want in die zelfde zin gebruikte u nog een reeks scheldwoorden ook. En toen u meegenomen werd naar het bureau, hebt u er nog zeker twintig aan toege voegd". „Dat haal je de donder! Als ze u als onschuldige meesleuren naar het bureau en in een cel stoppen, dan zou u ook protesteren!" „Niet op die zelfde manier". „Nou, dan mag ik u wel vertellen, dat ik eerst allerlei andere manieren geprobeerd heb, maar die rottuutten verrekten het om een fatsoenlijk vak man op fatsoenlijke wijze te woord te staan. En als 't dan fatsoenlijk niet kan, moest 'twel èfkens onfatsoenlijk". „Dat moest nou juist helemaal niet en daarom staat u hier. Er staan hier toch zeker tien of twaalf woorden bij die helemddl niet door de beugel kun nen. En dat tegen ambtenaren in funk- toe". „Dan moeten die donderstralen zelf 'ns leren, dat ze geen ontiegelijke taal in d'r bek nemen. Is me dat een vuile behandeling van die lefkikkers. Als ze me dat kunstje nóg een keer flikken..." „Dan krijgt u een dubbel zo zware straf wegens recidive", waarschuwde de politierechter. „Welja, racen en dieven, dat is hele maal het toppunt. Ik ree doodkalm met m'n autootje en die hele inbraak wist ik geen éne moer van". „U hebt anders nogal wat kraakj es op uw strafblad staan. Is het dan won der als er een inbraak in de buurt ge pleegd is, dat de politie de auto's aan houdt en het een klein beetje verdacht vindt dat u toevallig in de burnt bent?" „Mag ik soms niet in me auto rij den? D'r lag niks van dat spul in en ik had nog geen beiteltje bij me". „Daar wilden die agenten zich nu juist van overtuigen. Die wisten toen nog niet, dat deze ene keer onschuldig was". „O, dus als ik ergens voorbijpasseer, wordt er maar meteen aangenomen dat ik daar heb ingebroken..." „Overdag niet, maar als het tien voor drie in de nacht is, en uw auto stond een uurtje precies voor het raam dat vakkundig van buiten bewerkt is op de manier zoals u dat altijd deed, dan was er toch wel reden om een kijkje in uw auto te nemen toen u wegreed". „M'n neus uit", mopperde de vakman, „ik heb dat kunstje ook niet uitgevon den. D'r zullen d'r wel méér rondlopen die een beitel kunnen vasthouden". „Niet van die lieverdjes als u". „O, meer van die lieverdjes als die klerelijers van een klabakken". .,'t Zou in elk geval wel taktischer geweest zijn om een beetje lief te zijn voor de politie!" De officier eiste honderd gulden boete of tien dagen. De politierechter maakte er vijfenzeventig van, of één week. „Nou, dat is dan lief van u", zei de man met de hoge positie. (Nadruk verboden) d' ARGENTY Witte vlekken in gepolijst hout verdwij nen veelal door het op te wrijven met een warme doek. Een stukje wit brood in een pan, waar in sterk ruikende groente wordt ge bruikt, zal veel van de onaangename geur wegnemen. Maakt, als voetganger, gebruik van de oversteekplaatsen, het is in uw eigen belang en u bewijst er het andere verkeer een dienst mee. Azijnvlekken verdwijnen met kokend water, zonodig met wat verdunde am moniak. Ruwe en rood geworden ellebogen wor den weer zacht en blank, als u ze na het wassen inwrijft met een halve ci troen (uitgeperst). Het sap laten in drogen en daarna wat crème op de ellebogen. Werkborstels, luiwagens, nagelborstels, e.d. moeten na het gebruik goed uit gespoeld worden. Door aanwezigheid van zeep en schuurmiddel verteren de borstels. Schinunelvlekken in hout verwijdert u door afwrijving met petroleum. Voorkom, indien mogelijk, een regenbui op uw suède jasje, maar krijgt u er een buitje op, dan rustig laten drogen en zodra het droog is, opborstelen. Valse plooien in leren jassen kunnen verwijderd worden door stomen bo ven een ketel. Tijdens het stomen het leer oprekken. Na deze behandeling tijdens het drogen soepel wrijven om harde plekken te voorkomen. Borstelen en kloppen helpen veelal ter bescherming tegen motten. Motten- eitjes zitten heel los op het weefsel. Door regelmatig kloppen vallen ze er af. Indien te lang gewacht is met kloppen, dan bovendien borstelen. Indien u worteltjes goed schudt in wa ter waaraan zout is toegevoegd, hoeft u ze niet te schrappen. Alleen het af val moet verwijderd worden en de vi taminen blijven bewaard. Is de jus te vet, maar wel smakelijk, •schep de bovenste laag vet er dan af, inplaats van er water aan toe te voe gen. Als u wilt controleren of de inhoud van een blik nog goed is, drukt u met de duim stevjg op de deksel. Als de deuk die daardoor ontstaat na enige ogen blikken weer verdwijnt, is grote voor zichtigheid geboden. Ontstaat er in een nieuwe aluminium pan door het koken van water een zwarte aanslag, behandel deze dan met staal wol. Ook het koken van zuurhoudende spijzen, zoals rabarber, appelmoes en tomaten doet hier won deren. Stuur geen kleine kinderen om medi cijnen af te halen bij de apotheek, het is reeds verscheidene malen voor gekomen, dat zij er onderweg van snoepen, met alle ongelukkige gevol gen van dien. Wonderolie is ook goed om hard worden van leer te voorkomen. Iedere 14 da gen inwrijven met dit middel voor komt hard worden. Uw flesje bier niet leeggedronken U kunt het restant enige tijd bewaren als u het flesje op de kop zet. Het koolzuur blijft dan behouden. Geverniste en gepolijste meubelen maakt u schoon met een katoenen lapje, in lijnolie gedoopt. Is de sla of de slasaus te zuur, ver zacht dan de smaak daarvan met wat melk of olie of suiker. Voor alle weggebruikers geldt nog steeds het bekende gezegde: Beter een uur later thuis, dan een minuut eerder in het ziekenhuis. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met beslui ting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Gedicht. De dichtregels „Eer brengt een arme vader met vreugd zes kind'ren groot dan dat zes rijke kind'ren hem koest'ren in de nood", werden aan Va der Cats toegeschreven. Het zijn de be gin- en eindregels van het gedichtje „Jan Jansens" van Nicolaas Beets. Inderdaad hebben wij de suggestie van een briefschrijfster, als zouden deze versregels van Vader Cats afkomstig zijn, voetstoots aangenomen, zonder dit nog eens na te gaan. Om het goed te maken zullen wij de oorspronkelijke vraagsteller de volledige tekst van „Jan Janszen" toezenden. Computer. Waar kan ik in 't bezit komen van een boek of geschrift, waar in mij de werking en programmering van een computer duidelijk wordt? Wij adviseren u zich te wenden tot de Stichting Studiecentrum voor Admini stratieve Automatisering, Stadhouders kade 6, Amsterdam-Zuid I, telef. (020) 187933. Solex. Wat is het adres van de fa brikant van Solex en Solex-Oto brom fietsen Dit adres luidt: E.N.A.F. (Eerste Ne- derl. Apparatenfabriek) N.V., Laakweg 142, Den Haag, tel. (070) 984140. Premie. Iedere Nederlander betaalt een percentage van het inkomen voor grote geneeskundige risico's. Nu las ik dat door patiënten die een eigen kapi taaltje hebben per dag 25,moet worden bijbetaald. Dat kapitaaltje is dus gauw op. Is dat nu juist, waar be taalt men dan voor? De premie voor de verzekering tegen het risico van bijzondere ziektekosten, welke onder meer een gevolg zijn van het verblijf in een inrichting voor ver pleging, behandeling en verzorging van langdurig zieken en lichamelijk en/of geestelijk gehandicapten bedroeg op 1 juli 1970: 1.25 van het loon over een maximum van 17.450,per jaar. Deze kan dus maximaal per maand 18,18 bedragen. Inning geschiedt door de be lastingdienst, door loontrekkenden aan de werkgever betaald. Personen van 65 jaar en ouder zijn wel in beginsel pre mie verschuldigd, maar vooralsnog is voor hen van heffing afgezien. Daarom is een bijdrage in de kosten van behan deling, verpleging en verzorging ver schuldigd voor: a. ongehuwden van 65 jaar en ouder, die een jaar in een in richting hebben doorgebracht, van de 366e dag van hun verblijf af en wel 225,per volle kalendermaand van hun verblijf, hetgeen neerkomt op ca. 7,per dag; b. gehuwde mannelijke verzekerden, indien man èn vrouw 65 jaar en ouder zijn, beiden ten laste van Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (A.W.B.Z.) in een inrichting verblijven en beiden een jaar in een inrichting hebben doorgebracht, van de 366e dag af en wel 256,per volle maand van verblijf, hetgeen neerkomt op ca. 8, per dag. De voorstelling als zou iedere Nederlander een zeker percentage van het inkomen betalen voor grote risico's is dus niet geheel juist, want voor be jaarden geldt een andere, n.l. hierboven beschreven regeling. Hieraan kunnen wij nog toevoegen dat als deze bejaarden zelf niet beschikken over voldoende in komsten of vermogen er altijd een be roep mogelijk is op de Algemene Bij standswet. En nu het geval dat in de Prov. Zeeuwse Courant via een ingezon den stuk ter kennis van de lezers werd gebracht, dat er in „Ter Valcke" door patiënten die een eigen kapitaaltje heb ben, per dag 25bijbetaald moet wor den, waaraan u toevoegt: waar betaalt men eigenlijk voor? (waarmee u de pre mie van 1.25 van het inkomen be doelt óf de eigen bijdrage van de be jaarden). De zaak is dat niemand in „Ter Valcke" bijbetaalt. Er is één tarief van momenteel 47,20 per dag, dat ver geleken met andere verpleeginrichtingen redelijk is. Alleen zakgeld, kleedgeld en ziekenfondspremie moeten de patiënten of de sociale diensten der gemeenten krachtens de Algemene Bijstandswet zelf verzorgen. En voor de A.W.B.Z.- patiënten geldt hetzelfde tarief, waar aan door de ziekenfondsen wordt vol daan en waarvoor de werkgevers voor loontrekkenden de premie hebben be taald. De niet-loontrekkenden zelf via de belastingdienst. En waaraan de be jaarden zelf (omdat ze geen premie be talen) voor één persoon 225,en voor 2 personen 256,mee betalen. Hieruit concluderen wij ten eerste dat wat u in het ingezonden stuk in de P.Z.C. las, onjuist is, en ten tweede, dat u wat daarin stond ook nog onjuist hebt weer gegeven. Wij hopen echter door het bo venstaande het juiste licht op de zaak te hebben laten schijnen. Mochten er nog vragen overblijven, dan staan wij als altijd geheel tot uw dienst. Gitaar. Hoe luidt de formule om de onderlinge afstanden tussen de fret jes van een gitaar uit te rekenen? En hoe kan die afstand door een 3e klas atheneumer worden uitgerekend? De onderlinge afstanden van de fret jes (ook wel baren en Bünden genoemd) van de gitaar zijn zodanig gekozen, dat elke volgende een verhoging van een halve toon geeft. Deze afstanden cor responderen met de trillingsgetallen van de tonen, d.w.z. dat de snaar trilt over een lengte vanaf de fret tot het kam- stukje. Bij de klassieke gitaar ligt de 12e fret (vanaf de brug gerekend) pre cies bij de rand van de kast, boven de aanzet van de hals. Deze 12 halve toons- afstanden vertegenwoordigen dus de 5 hele -f 2 halve afstanden, die het oc taaf telt en als de vinger tussen de 11e en de 12e fret geplaatst wordt, krijgt men de octaaf te horen van de toon welke gehoord wordt als de hele snaar lostrilt. Voor het positiespel gaan de frets door tot en met de 19e fret de b, 2 octaven hoger dan die van de b-snaar. De juiste bepaling van de onderlinge afstanden der frets op de toets is es sentieel voor de zuiverheid van het in strument. Hiervoor wordt een formule gebruikt die als volgt luidt: A X X M, waarin A de afstand tussen de frets, X een door trillingsmeting be paald getal, M de mensuur of het klinkend gedeelte van de snaar, waarbij de totale lengte van brug en kamstuk 650 mm bedraagt. Het variabele getal X wordt genomen uit een lijst getallen, waarvan de kennis door de gitaarbou wer om begrijpelijke redenen liever niet gepubliceerd wordt. Mocht u een se rieuze poging willen aanwenden voorde bouw van een gitaar, dan kunnen wij op aanvrage u het adres doorgeven van een der weinige gitaarbouwers in Ne derland, met wie u dan in persoonlijk contact kunt treden. Kano. Waar kan ik een tekening krijgen voor een zelf te maken kano? U kunt bouwtekeningen bestellen bij het Centraal Bureau van de Nederlandse Kano Bond, Sneeuwbalstraat 224, Den Haag, tel. (070) 395189. De tekening voor een éénpersoonskano, RIS kost 3,50, voor een tweepersoonskano K2P kost de tekening 4,—. Dit bedrag kunt u storten op nr. 7112 van de Alg. Bank Nederland, Den Haag, ten name van J. A. Stfeenland (nr. 51312936). Na ont vangst van uw storting wordt u de te kening toegezonden. Indexcijfers. Welke indexcijfers voor het levensonderhoud heeft het C. B.S. de laatste 4 jaar vastgesteld? Daar thans het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie in de plaats geko men is voor het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud, geven wij u deze nieuwe reeks vanaf het door u gevraagde jaar 1966, gemiddeld: 110.0, 113.8, 118.0, 126.8. Per 1 januari 1970 bedroeg de huurprijs dus (126.8 118) x de huurprijs per 1 januari 1969. Deze cijfers werden verstrekt door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, afd. budget, Bezuidenhoutseweg 78a, Den Haag, tel. (070) 540330. Muntje. Ik heb een muntje met de omschrijving: Aan de ene kant IEI Slau- errechenpfening en twee vogeltjes op een olijftak. Aan de andere kant Alex ander Magnus met een afbeelding van een man. Wat is dat? Uw munt is geen munt, doch een z.g. rekenpenning (Rechenpfenning), vervaardigd door de fabrikant I. E. I. Slauer, vermoedelijk te Neurenberg, waar de meeste van dit soort penningen vandaan kwamen. Zij werden gebruikt bij het geld tellen vóórdat (na de Fran se tijd) de decimale geldstelsels werden ingevoerd. In Duitsland was toen een thaler geljjk aan 24 of 30 of 36 ver schillende soorten groschen, die ieder weer waren verdeeld in 12 (onderling duur verschillende) pfenningen of hel lers. In de Nederlanden was een gulden verdeeld in 20 stuivers, van ieder weer acht duiten. Mede doordat het papier toen nogal duur was, werd er dan ge rekend door het schuiven van deze re kenpenningen en niet door optellen of vérmenigvuldigen op papier?. De af beeldingen op deze penningen zijn meest al nogal fantastisch. Alexander Magnus is kennelijk Alexander de Grote, van Macedonië, die rond 300 vóór Christus het Perzische rijk veroverde. Dr. Simeons. Kunt u mij helpen aan het adres van Dr. A. T. W. Sime ons, arts, schrijver van het boek „Het aanmatigende brein", Pantoskoopserie 1965. Van de Wetenschappelijke Uitgeverij, Singel 262, Amsterdam, vernamen wij dat inplaats van ons het adres van Dr. Simeons te verschaffen, correspondentie voor hem bestemd aan bovengenoemd adres verzonden kan worden, waarna voor doorzending gezorgd zal worden.

Scheldebode | 1970 | | pagina 1