NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Wintersport in Bulgarije anders en... goedkoper Desiree DerloDingsrincjen gaan n liefde lang mee. 37STE JAARGANG No. 19 9 OKTOBER 1970 LANGS DE STRAAT de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm ƒ4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Eén van de meest sprekende produk- ten van de welvaart is de royale va kantie, die de meeste werknemers te genwoordig ten deel valt. Voor velen is het mogelijk om twee maal per jaar veertien dagen alle zorgen te vergeten. Dat is trouwens zo zullen vele me dici verzekeren beslist geen overbo dige luxe in deze turbulente tijd. De tweede vakantie wint terrein. Het is dan ook geen wonder, dat de op de wes terse valuta azende Bulgaren hun in ijl tempo groeiende toeristenindustrie voor een niet onbelangrijk deel op de win- tergasten richten. In de laatste jaren heeft Bulgarije zijn Zwarte Zee-kust aantrekkelijk we ten te maken voor toeristen uit alle de len van de wereld. Er werden aan de prachtige stranden luxueuze hotels ge bouwd, er rezen vakantiesteden uit de grond met het meest moderne comfort, gepaard aan de traditionele folklore. Bulgarije buit zijn sterke kanten uit: het weer, de mooie stranden, de folklo re, de keuken en niet in de laatste plaats de vriendelijkheid en gastvrijheid van de bevolking. Maar de Balkan heeft meer. Het land is gezegend met een Oost-Europees landklimaat, hetgeen met zich meebrengt dat de zomers lang en warm zijn en de winters lang en koud. Een ideaal land dus voor de winter sport. En... is een wintersportvakantie niet een heerlijke afwisseling voor Spaanse-zon-zoekers Minder dan een uur rijden van de Bulgaarse hoofdstad Sofia ligt midden in het Vitoscha gebergte op bijna twee duizend meter hoogte een ideaal win tersportgebied. Zeventig kilometer ten zuiden van Sofia, in het Rilla gebergte vindt men het plaatsje Borovetz. Hier, op deze beide plaatsen, concentreert zich de Bulgaarse wintersport. Het is nog niet zo lang geleden, dat het voor namelijk Bulgaren waren, die hier de lange latten onder bonden. Maar de ontstuimige resultaten die de toeristen industrie aan de Zwarte Zee-kust op leverde, bracht de Bulgaarse regering ertoe, om ook in de Vitoscha en het Rilla gebergte accomodatie te creëren voor westerse toeristen. Zij vinden daar om behalve de zekerheid van altijd verse sneeuw skiliften, rodelbanen en niet te vergeten de gezelligheid van de knusse hotels, waar het ook na zons ondergang goed toeven is. Want vooral in het laatste zijn de volkeren van de Balkan sterk. Hijn wijnen, hun zigeu- nermuziek, hun hele levensstijl zal de westerse toerist bijzonder aanspreken. Er zijn tal van redenen om nu eens niet naar de geijkte wintersportplaat sen te reizen. De belangrijkste is waar schijnlijk, dat zelfs voor de meest en thousiaste ski-liefhebber een vakantie in de sneeuw toch nog meer behelst dan het verblijf op de piste. Hij zoekt in de winter de sfeer van de gezelligheid 's avonds achter een goed glas wijn. Niet altijd de chique van de après ski maar wel het genoegen van het contact met andere mensen, de rust van de avond vol gezellige kout, de zon en de ijle berg lucht. Welaan, Bulgaren zijn vriendelij ke mensen, die vaak hunkeren naar het contact met toeristen uit het westen, die gastvrij zijn en die weten wat een mens toekomt die „eruit" wil zijn. Contact met die andere wereld, die voor velen van ons nog zoveel geheimen heeft, dat is één. De prijskaart die de Bulgaren de westerse toeristen voor de neus toveren is twee, drie, vier en vijf. Waar ter wereld kan men voor vijftien cent plaats nemen in een sleeplift? De luxe van een stoeltjeslift kost 36 cent. Maar een tienritt enkaart daarmee vraagt toch niet meer dan een offer van 2,80. Dat ter indicatie van het prijsniveau in deze moderne wintersportgebieden. Wie enigszins bekend is met de bedragen, die in de gerenommeerde oorden worden gevraagd, zal bij wijze van spreken met zijn oren klapperen, als hij leest dat de huur van een paar ski's per dag niet meer kost dan negentig Nederlandse centen. En wie heel luxe wil doen en de allernieuwste fiberglasski's onder wil binden, hoeft daar per dag toch niet meer voor te betalen dan een gulden en tachtig cent. Echte skischoenen.... een gulden per dag. Waarbij dan nog komt, dat de Bulgaren uitstekende ski ers zijn en nog betere instructeurs. Alle mogelijkheden om les te nemen zijn er, voor beginners en voor gevorderden. En... niemand hoeft in de rij te staan, want op het ogenblik zijn de mogelijk heden nog niet zo bekend, dat de grote trek naar Bulgarije al begonnen is. Over enkele jaren zal dat wel anders zijn. Zo is het ook met het Goudstrand aan de Zwarte Zee gegaan, waar na een korte aanloopperiode zoveel belangstelling voor bestaat, dat het Eindhovense reis bureau FIT, dat de Bulgaarse markt voor Nederland ontsluit, nu ten minste vier volle vliegtuigen per week van Schiphol laat vertrekken met een lading zonzoekers. Bulgarije is een geweldig toeristen- land. Het heeft zich voorgenomene om in enkele jaren tijds een van de groot ste trekpleisters van Europa te worden en neemt daarvoor alle maatregelen. De hotels zijn uitstekend geoutilleerd en de bediening is zeer persoonlijk, omdat iedere gast uit het westen nog een man en een vrouw is, die speciale aandacht krijgt. Met name de wat oudere kell- ners stellen er een eer in, de speciali teiten van de zo voortreffelijke Bul gaarse keuken aan hun gasten voor te zetten. En de fabuleuze zigeunermusici zijn blij, dat het contact met het westen wordt hersteld en zij hun opwindende of melancholieke melodieën in de oren van de nieuwe gasten kunnen spelen. Spe ciaal voor de westerse toeristen zijn overal dollarwinkels gevestigd, waar men voor dollars, guldens, marken of andere harde valuta van alles kan ko pen. In het Vitoscha of het Rilla geberg te, tweeduizend meter boven de zee spiegel, bouwt de Bulgaarse regering een nieuw Goudstrand-voor-de-winter. Er zijn restaurantjes en bars, schaaps kooien en natuurlijk de paarden, die in deze wintermaanden de slee door de beboste bergen trekken. Hier schijnt de zon op de rodelbaan, waar je ook al weer bijna-voor-niks gebruik van kunt maken. Sleetjes kosten een hele gulden per dag... En dan praten we nog niet over de geweldige wandelmogelijkheden, wat niks kost in de letterlijke beteke nis van het woord. Het echte mondaine vermaak van de westerse wintersport oorden moet men in een land als Bul garije niet verwachten, maar daar staat tegenover de gemoedelijkheid en de in timiteit. Trouwens, zijn alle winter sporters nu zo gek op dat mondaine en kostbare gedoe van de après-ski pakken en zo meer. Een dansje bij kaarslicht achter een goed glas wijn is gezelliger, gewoner... en aanzienlijk minder duur. Het hotel Shtaslivetza, waar het goed toeven is en vanwaar men direkt aan een skitocht kan beginnen. Het Eindhovense reisbureau FIT, dat zo'n belangrijke bijdrage heeft geleverd aan het ontsluiten van de Zwarte Zee kust voor Nederlandse toeristen heeft nu ook het organiseren van wintersport vakanties naar dit land ter hand geno men. Met een Iljoesjin 18 van de lucht vaartmaatschappij Bulair vliegt FIT wekelijks naar Sofia. Een wintersport vakantie van 15 dagen, all-in, d.w.z. in een hotel met vol pension kost dan nog lang geen vijfhonderd gulden in de meest luxueuze uitvoering en in de goedkoopste 369. Wie zei, dat de win tersport alleen voor de rijken der aarde bestemd was? Vergeet het van nu af aan maar... "v. gfrs&Sk' ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bqsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Tijdens een wintersportvakantie in Bulgarije waant men zich in een sprookjesland. Temperatuur. Kunt u mij zeggen hoe het komt dat wij de temperatuur van 36 37 graden in ons lichaam goed kunnen verdragen, maar als deze tem peratuur buiten het lichaam is dat we het zeer warm krijgen? Het menselijk lichaam is warmbloe dig, d.w.z. zijn temperatuur is onder normale omstandigheden hoger dan die van de omgeving en ligt vrijwel con stant tussen 36.5 en 37 gr. C. Deze be trekkelijk hoge warmtegraad wordt in stand gehouden door de verbranding van de door het voedsel toegevoerde brandstoffen (koolwaterstoffen) met de in de ingeademde lucht aanwezige zuur stof, die door de rode bloedlichaampjes gebonden en naar alle delen van het li chaam gevoerd worden. Omdat de tem peratuur van de omringende lucht als regel dus lager ligt dan die van ons lichaam, staan wij altijd een deel van de geproduceerde warmte aan de lucht af en hoe groter dat verschil in tem peratuur is hoe meer warmte afgestaan wordt. En hoe hoger de temperatuur van de omgeving ligt, hoe minder warm te afgestaan wordt. De uitdrukking „wij krijgen het warm" geeft de situatie heel duidelijk weer. Ons lichaam produceert meer warmte dan voor het bereiken van de ca. 37 gr. C nodig is en wij beschik ken over twee middelen om de over tollige warmte kwijt te raken: de zweet- kliertjes in de huid scheiden overvloedi ger uit, het vocht verdampt, waarbij de door die verdamping benodigde warmte aan het lichaam onttrokken wordt. Ver der verwijden zich de bloedvaatjes in de huid (die dan een rode kleur vertoont, doordat de rode bloedvloeistof door de opperhuid heen schijnt), waardoor het warme bloed overvloedig in de huid aanwezig, gemakkelijker zijn warmte afgeeft. Meer kan het lichaam zelf niet doen, zodat wij zelf andere middelen aangrijpen om de warmte-afgifte te be vorderen zoals minder kleding, venti latie en baden in koel water. Volledig heidshalve vermelden wij ook nog de wijze waarop ons lichaam zelf zich te weer stelt tegen te grote afkoeling. De bloedvaatjes in de huid vernauwen zich (gepaard met een bleke kleur) waar door minder bloed aanwezig is en min der warmte wordt afgestaan. Door sa mentrekking van de huidspiertjes ont staan kippevel, gevolgd door rillen en klappertanden, welke onwillige spier bewegingen een extra warmteproduktie veroorzaken. Meer kan ons lichaam zelf niet doen, maar ook nu kunnen wij an dere middelen aangrijpen om de warm teproduktie te verhogen door stampen met de voeten, slaan met de armen, door „warmere" kleding aan te trekken (eigenlijk is de kleding zelf niet warm, maar tussen het lichaam en de kleding bevindt zich dan lucht en lucht is een slechte warmtegeleider). Tenslotte kun nen we de temperatuur in onze wonin gen opvoeren, waardoor het verschil in temperatuur tussen die van ons lichaam en van de omgeving minder wordt en eveneens de warmte-afgifte. 21 e zelf de Uitgebreide Desire© kollektie bij: HORLOGER JUWELIER OPTICIEN DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE TELEFOON (01102) 1223 Titanic. In 1908 verging de „Ti tanic". Een jongeman uit Amerika, ge- emigreerd met zijn ouders uit Rusland, ving als eerste de noodsignalen op van het zinkende schip. Zijn hobby was sei nen. Later is hij een groot man gewor den. Leeft hij nog? Weet u zijn naam en adres? De Engelse oceaanstomer „Titanic" kwam op zijn eerste reis op 14 april 1912 in aanvaring met een ijsberg, waar door het schip zonk en 1517 personen om het leven kwamen. Een boeiend re laas van deze gebeurtenis biedt de Pris ma-uitgave „Een nacht om nooit te ver geten" door Walter Lord. Hierin wordt o m. melding gemaakt van David Sar- noff, een jonge marconist, die tot de eersten behoorde tot wie de pas in ge bruik gestelde code S.O.S. flauw door drong, terwijl hfl zich op het dak be vond van het warenhuis Wanamakerin New-York. Van de bibilotheek van het Nederland—Amerika Instituut ontvin gen wij nog de volgende informatie over David Samoff: Hij werd op 27 februari 1891 te Minsk geboren, emigreerde met zijn ouders in 1900 naar Amerika. Op 22-jarige leeftijd werd hij al assistent chef van de Marconi Company in New- York, en in 1947 directeur van de R. C.A. Communication M.C. Nu is hij bri gade-generaal in het Amerikanase leger en heeft veel onderscheidingen ontvan gen, o.m. als radio-pionier. Hij schreef het boek „Looking ahead" (1968). Zijn correspondentie-adres is: R.C.A. Bud ding, 30 Rockefeller Plaxa, New-York City, 10020. DE DOORGEEFSTOMP Als we verdachte A mochten geloven, dan stond hij voor het hekje als de armzalige aangevallen armoedzaaier, die hem aangedaan leed alleen maar met goed kon vergelden en niet in staat zou zijn één vinger („Laat staan een hand, edelachtbare") tegen een mede-armoed zaaier op te heffen. En toch werd hem door de officier van justitie een flink aantal slagen ten laste gelegd. „Hoe kan dat dan?" wilde de politie rechter weten. A wees op een breedgeschouderde B op de getuigenbank. „Deze bruut, edelachtbare, deze broek- vol-bruut heeft mrj die stomp gegeven met de brutale mededling: die is voor je broertje. Een uur lang heb ik moeten wachten, edelachtbare, voor m'n broer er aan kwam. En een uur is lang, edel achtbare, als je met een stomp in je maag zit..." „En uw broer kon u pas naar 't zie kenhuis brengen?" „Nee, nee, eerst moest ik 'm toch die stomp nog doorgeven... En wat gebeurt er, meneer de edelachtbare, m'n eigen ste broer néémt die stomp niet en geeft mij nog een gevoelige mep er overheen met de boodschap: geef die maar aan je vrindje. Nou, die B is m'n vrind niet en u snapt wel, dat ik geen zin had voor niks niemendal zo'n dreun op te lopen. Nou, had u gedacht... toen B eindelijk binnen mijn bereik kwam, had ie nog een tweede stomp voor m'n broer in z'n petto. „En u houdt vol, dat u hèm niets ge daan hebt?" „Hoe kon ik wat terugdoen? Voor ik het wist, lag ik in 't ziekenhuis met een finale hersenbloeding". „Een lichte hersenschudding", verbe terde de officier. „Een héle lichte, want u mocht dezelfde dag alweer het zie kenhuis uit". Getuige B zat al te popelen om zijn lezing van het gebeuren te geven en nu hoorden we een heel ander verhaal. Hij noemde A de afmattende, afgrijselijke achterbakse achterklap, die altijd wel iets te roddelen had. Maar B zou als de betere buur bezwerend de handen heb ben opgeheven om de ander van zich af te duwen, toen deze A zelfs zijn nobele broeder ging bekladden. En toen A ook nog dorst te dreigen, dat genoemde no bele broeder B wel eens mores zou le ren, meende B het aan de gemeenschap verplicht te zijn, A een klein aandenken cadeau te doen, in de vorm van een lichte en vermanende tik, welke A dan aan zijn broeder zou kunnen uitreiken. „Maar toen istie helemaal niet naar z'n broer toegegaan, meneer de edele. Hij heeft eerst mij toegetakeld en toen later zijn broer er bij gehaald, zodat die mij ook nog 's te grazen zou nemen". Toen kwam de bewuste broer als ge tuige voor. „Zet u ze allebei maar een poosje in de kast, edelachtbare, want die twee zitten mekaar voortdurend in de haren en als ik probeer ze van mekaar te ha len, krijg ik van twee kanten op m'n bast". „Dus beiden hebben geslagen!" con cludeerde de politierechter snel. „Hij ook!" roepen A en B. Doch de officier had uitsluitend A en B gedagvaard, omdat de broer niet was aangeklaagd. Tegen A getuigden B en A's broer en tegen B getuigden A en zijn broer. Wat er nog tegen de broer werd ingebracht, werd ambtshalve ge negeerd. En wat de getuigen in elkan ders zaken tegen elkaar inbrachten, week in alle opzichten zo van elkaar af, dat er ook tegen A en B geen ver oordelingen konden volgen. De officier moest vrijspraak vorderen wegens ge brek aan bewijs. Nog in de marmeren gang van het gerechtsgebouw hoorden we broer-lief tegen de beide kemphanen dreigen: „Wie van jullie nog ééns het lef heeft een aanklacht in te dienen, zal ikDe rest ging helaas in het geroezemoes verloren. (Nadruk verboden) d' ARGENTY

Scheldebode | 1970 | | pagina 1