NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND 37STE JAARGANG No. 18 2 OKTOBER 1970 Winterkeuring van de ANWB dient de verkeersveiligheid LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Keuringsakties van de ANWB hebben aangetoond dat een groot aantal perso nenauto's gebreken vertoont, die de vei ligheid van alle verkeersdeelnemers in gevaar (kunnen) brengen. De ANWB heeft daarom besloten om zowel aan le den als aan niet-leden in de periode van 5 tot en met 30 oktober 1970 in alle 18 technostations van de Bond een vrij wel volledige veiligheidskeuring aan te bieden tegen een gereduceerd tarief van 10,Bij deze keuring, die ongeveer een half uur duurt en de naam Winter keuring draagt, wordt het hele pro gramma van de normale veiligheids keuring afgewerkt met uitzondering van het afnemen van de remtrommels. De werking van de remmen en de toe stand van de remleidingen wordt dus wel gecontroleerd, want deze kunnen een indicatie vormen voor de toestand van het inwendige van de remtrommels. De ANWB kan deze winterkeuring aanbieden omdat de technostations in de genoemde periode over voldoende ca paciteit beschikken. Dit is niet het ge val wanneer de technostations in het voorjaar en in de vakantietijd extra veel tech'nokeuringen moeten verrichten. Het spreekt vanzelf dat ook deze technokeu- ringen gedurende genoemde periode van 5 tot en met 30 oktober, tegen de gel dende tarieven doorgang blijven vinden. Van de 2254 auto's die tijdens de AN WB-veiligheidskeuring, die vorig jaar in Scheveningen werd gehouden, werden gecontroleerd, kon men slechts bij 8 geen enkele tekortkoming constateren. Nog verontrustender was de conclusie dat Zy2 van deze auto's in een on veilige staat verkeert en gevaarlijk is voor alle verkeersdeelnemers. Voor het grootste deel waren deze auto's vijf tot acht jaar oud. Aan 6y2 van de autobezitters werd een ernstige waarschuwing uitgereikt en bij 82 der gekeurde wagens werd een waarschuwing van één of meer pun ten gegeven. De geconstateerde gebre ken aan de auto's uit de laatste twee groepen kwamen eveneens voor bij wa gens die slechts enkele jaren oud wa ren. Bij deze Winterkeuring wordt het mo torische gedeelte van de auto niet ge controleerd. De keuring duurt daarom korter, zodat zoveel mogelijk autobezit ters in staat worden gesteld hun voer tuig in het belang van de verkeersvei ligheid te laten inspecteren. Plaatsen waar ANWB-Technostations gevestigd zijn: Amsterdam, Arnhem, Breda, Den Haag, Eindhoven, Emmen, Enschedé, Groningen, Haarlem, Heer len, 's-Hertogenbosch, Hilversum, Leeuw arden, Maastricht, Rotterdam, Utrecht, Vlaardingen en Zwolle. Afspraken voor deze keuringen kun nen gemaakt worden via de ANWB- kantoren in genoemde steden. Afspra ken voor de stations Hilversum moeten, gemaakt worden via het ANWB-kan toor in Utrecht, die voor Vlaardingen op het kantoor in Rotterdam. Voor de vestiging in Emmen moet men tel. no. (05910) 11700 bellen. De technostations zijn geopend van maandag tot en met vrijdag- van 8.00 tot 17.000 uur. De vestiging in Emmen is van maandag tot en met woensdag geopend. FOTO-MODEL Het kwieke en sjieke jongemeisje dat in een groene midi de groengedekte ta fel van de poiltierechter naderde, start te al met haar verdediging voor de offi cier de aanklacht kon voorlezen. „Dat kind hoort helemaal niet op deze school thuis", riep ze. „Het is hier de vraag of op die school thuishoort", antwoordde de ma gistraat achter de tafel. „En verder hebt u te wachten tot u iets gevraagd wordt". Ze bleek fikse tikken te hebben uit gedeeld. „Maar dat was wel nodig ook", be gon ze weer, voordat de zittende magi stratuur de eerste vraag kon afvuren. „Ik zal toch éérst eens kijken welke straf u zélf nodig hebt", klonk het te rug. „Dat zal ik u gauw vertellen", kwek te de kwieke sjieke. „U kunt me hele maal niet straffen..." „Ik kan u heel goed straffen en als u nou uw mond niet houdt, kan ik u nog een extra straf erbij geven ook". „Maar ik heb zulke verzachtende om standigheden..." „Dat is dan vijftig gulden boete ex tra voor de verzachtende omstandighe den". „Bent u nou helemaal... Ik heb nog niet eens gelegenheid gehad om me te verdedigen!" „Dat is honderd gulden extra". „Dat neem ik niet!" gilde de onerva ren delinkwente. „Als ik voor de rechter kom, wil ik m'n recht en niet zomaar veroordeeld worden zonder behoorlijke ondervraging. Ik wil me verdedigen!" „Dat wordt honder^vijftig gulden ex tra". „Nou wil ik een advokaat!" „Dat zegt u dan te laat en dat maakt nu tweehonderd gulden extra". Toen zweeg ze en kon de politierech ter beginnen haar naam te vragen en wat er eigenlijk precies gebeurd was. „Dat weet u toch allemaal al..." be gon ze, heel onverstandig. „O, als ik alles al weet, mag meneer de officier wel gelijk vertellen welke straf hij hier op zijn plaats acht. Maar daarnet zei u nog dat u verzachtende omstandigheden wilde aanvoeren en daar hebt u nu de gelegenheid voor". Toen begon ze eindelijk te begrijpen hoe een rechtbank werkt en kwam er een korzelig verhaal, waarom ze gesla gen had. Eén tik omdat een kind z'n mond niet wou houden, een tweede tik omdat het toen ging schelden en de der de tik omdat het na de tweede lijfstraf zo'n keel opzette. „Dan vergeet u nog de vierde tot en met de negende klap, die u uitdeelde in het bijzijn van twee getuigen", zei de rechter en hij liet het schoolhoofd bin nenroepen. „Ze is inderdaad wat kortaangebon den", moest deze bekennen, „maar dat kind is een verschrikking. Dat begint al te krijsen vóór er geslagen wordt, dus dan kunt u nagaan wat er loskomt als ze maar met de vinger naar hem wijst". „Hebt u daar ervaring mee?" „Ontzettend, edelachtbare. Als ik maar naar hem kijk; scheldt dat jong me al uit. Zeg ik hem zijn mond te houden, dan gilt hij alsof hij op de pijnbank is gelegd. Als ik hem over z'n wang zou strelen, zou die me beslist m'n hand afbijten en roepen dat ie gevierendeeld is". „Maar nu heeft verdachte toch gesla gen in uw bijzijn". „Een paar lichte tikken, edelachtba re. En heel begrijpelijk'". „Vijf klappen". „Maar er was geen spoor van te zien op zijn wang, edelachtbare". De volgende getuige was een schoon maakster, die er schande van sprak, dat een onderwijzeres aan wie kleine kinde ren toevertrouwd waren, het bestond een kind dat zichzelf niet kon verdedi gen met haar handen aan te raken. Zij had direkt de politie gewaarschuwd en verwachtte, dat er nu eens een voor beeld werd gesteld. „Want het loopt de spuigaten uit met die kindermishandeling, vandaag-de- dag". „Hoeveel tikken hebt u geteld?" „Tikken? Zegt u maar oplawaaien. Minstens tien. 't Arme schaap kon geen pap meer zeggen". „Nou... dat viel nogal mee. Het kon de hele buurt nog bij elkaar krijsen. Maar waarom kreeg het die eerste klap?" „Weet u dat niet? Omdat ^„Naakt model" zei tegen de juffrouw". Op dat moment begonnen verschillen de stemmen tegelijk te praten. De poli tierechter moest even flink hameren en toen kreeg de beklaagde gelegenheid te vertellen, dat ze wel voor foto's gepo seerd had, maar „niet nakend, meneer de rechter". ,,'t Was in foundation", wist het schoolhoofd, „en de kinderen hadden haar herkend uit de advertenties". „Weer typisch een geval, dat de waar heid niet gezegd mag worden", conclu deerde de officier van justitie. „Kinde ren zien heel scherp. Verdachte had daar rekening mee kunnen houden en had verstandiger moeten zijn, vóór ze zich in dergelijke minimale kledij liet foto graferen voor advertenties die in alle kranten zouden verschijnen". Hij vond het ernstig, dat zij zich niet kon beheersen als er iets van gezegd werd en vorderde wegens de vele klap pen vijftig gulden boete. „Die kinderen hebben er niks mee te maken, hoe ik me laat fotograferen", dacht de schooljuffrouw. „Dan moet u geen schooljuffrouw worden, maar fotomodel. Dat is dan eerst vijftig gulden onvoorwaardelijk voor de klappen en nog tweehonderd gulden voorwaardelijk wegens uw hou ding voor de rechtbank, met een proef tijd van een jaar. Kan ik de zaak daar mee als afgedaan beschouwen?" Ze dorst niets meer te zeggen en stapte heen. Iets minder kwiek en niet meer zó sjiek. (Nadruk verboden) d'ARGENTY ZET HET MAAR IN HET ZONNETJE Het is er eindelijk, afbreekbaar plas tic, zo hebben Engelse geleerden in Birmingham triomfantelijk bekend ge maakt. Binnen twee jaar kunnen de fa brieken, die thans onafzienbare hoeveel heden „onverteerbare" plastic voor ver pakkingsdoeleinden afleveren, hun pro- dukten onbekommerd op de markt bren gen. Tot nu toe waren die plastic ver pakkingen uitgegroeid tot een ware ver- vuilingsplaag, omdat deze overigens zeer nuttige kunststof niet verteerde. Na langdurige onderzoekingen in Ame rika, Zweden en Engeland, waren het de Britten, die de steen der wijzen heb ben ontdekt. Door bepaalde toevoegin gen aan verpakkingsplastic zal dit ma teriaal, na enige tijd aan zonlicht te zijn blootgesteld, verpulveren, waarna dit poeder door bacteriën verder wordt af gebroken. Als u weet dat in West- Duitsland één fabriek (maar dat is dan ook de grootste van Europa) per jaar meer dan twee miljard plastic bekers voor verpakkingsdoeleinden maakt, is het duidelijk dat het plastic vraagstuk wel klemde. Over niet al te lange tijd is dat afgelopen, als de zon tenminste regelmatig wil schijnen... (CONSU) NAJAARSBESTRIJDING VAN DUIST EN BREEDBLADIGE ZAADONKRUI- DEN IN TARWE EN GERST Vooral door het jarenlang gebruik maken van kleur- en groeistoffen, wel ke een zwakke of geen werking tegen grasachtige onkruiden bezitten, kan het probleem van de duist zich in vele ge bieden van Nederland ontwikkelen tot het belangrijkste probleem in de akker bouw. Hoewel duist in vele gewassen tot ontwikkeling kan komen, veroorzaakt het de meeste schade in wintertarwe en wint erger st. Duist komt veel voor op zware, natte of althans sterk vochthoudende, kalk- arme gronden. Deze gronden hebben vaak een minder goede struktuur. De nieuwste ontwikkeling op het ge bied van duistbestrijding in wintergra nen, is de toepassing direkt na het zaaien in het najaar. Dit bleek in de praktijk een grote bedrijfszekerheid te waarborgen. Hierdoor kunnen voortaan de voorjaarstoepassingen komen te ver vallen. Drie achtereenvolgende jaren praktijk ervaring met IGRAN-50 hebben duide lijk aangetoond dat dit middel betere resultaten heeft gegeven dan andere duistbestrijdingsmiddelen. Het is zelfs gebleken, dat door een bestrijding met Igran-50 van een matig tot zware bezetting van duist, méér opbrengsten worden verkregen. Een belangrijk feit is bovendien, dat het tevens de zo hardnekkige en reeds in het najaar flink kiemende en door groeiende breedbladige onkruiden als o.a. kamille, muur, akker-ereprijs op ruimt. Gaat het speciaal ook om breed- bladigen, dan kan het tot eind novem ber worden gespoten! Het is noodzakelijk om de duist in granen zo goed mogelijk te bestrijden, want deze vormen thans een toenemend gevaar voor onze graanproduktie, de schade per ha kan zeer groot zijn. Een groot voordeel van deze bestrij ding is ook dat het in het najaar tij dens of direkt na het zaaien kan plaats hebben, immers de weersomstandighe den zijn dan meestal gunstiger dan in het voorjaar en de onkruiden minder sterk ontwikkeld. GEVAARLIJK HUISHOUDEN Ons huis is een voortdurende bron van gevaar. Dat is bewezen na een on derzoek in Duitsland. In het jaar 1968 bleken zich in de Bondsrepubliek 11.500 gevallen met dodelijke afloop in huizen te hebben voorgedaan. Over het alge meen gezien wordt in de lange rij van slachtoffers het grootste aantal gevormd door bejaarden, direkt gevolgd door kinderen die de leerplichtige leeftijd nog niet hebben bereikt. Uit de statistieken is komen vast te staan, dat het in an dere landen precies zo is als in Duits land. De ongelukken met dodelijke af loop die thuis gebeuren vormen 30 van het totale aantal fatale ongevallen. Waar het gevaar precies schuilt? Het zit in stopcontacten, in slechte elektri sche bedradingen, in lekkende gasleidin gen, in stijle trappen en niet goed slui tende ramen, in giftige schoonmaak middelen, in bestrijdingsmiddelen voor insekten en ander ongedierte en in slecht trekkende schoorstenen. U ziet, ons huis is een terrein vol voetangels en klemmen. Houd daar rekening mee! (CONSU) ANWB-NAZOMERWANDELING De ANWB organiseert op zaterdag 3 en zondag 4 oktober een wandeling vanuit Heinkenszand. Bij de wandeling is er keuze uit drie routes, 7, 11 en 18 kilometer. Het mobiel ANWB-kantoor, dat als vertrekpunt fungeert, staat op beide wandeldagen opgesteld op het parkeer terrein voor het nieuwe gemeentehuis Borsele in Heinkenszand. Hier kan men tussen 9 en 14.30 uur een routebeschrij ving ophalen. Honden mogen aan de lijn meelopen. Op de korte route kunnen kinderen in een wandelwagentje worden meege nomen. De kosten van de wandeling bedragen 1,voor leden van de ANWB, niet- leden betalen 2,Kinderen beneden de 12 jaar mogen gratis meewandelen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Verwarming. Zijn oliehaarden vei liger dan kolenkachels omdat zij geen kolendamp kunnen vormen? Hoe komt dat, daar zij toch ook koolstof verbran den? Koolmonoxyde (CO) kan ontstaan door onvolledige verbranding van de in verschillende brandstoffen aanwezige koolstof. Bij volledige verbranding (d. w.z. scheikundige verbinding met de in de lucht aanwezige zuurstof) ontstaat koolzuurgas of kooldioxyde (C02), een gas dat bij overmatige aanwezigheid ons lichaam ook geen goed doet. Maar de inademing van koolmonoxyde houdt in, dat het aan ons lichaam de broodnodi ge zuurstof onttrekt, zodat men a.h.w. „van binnenuit stikt". De oorzaak van de vorming van koolmonoxyde in ka chels ligt in onvoldoende trekking, b.v. door de conditie van de schoorsteen, wat verergerd wordt door het gedurende de nacht te scherp afstellen van de sleu tel, nadat de kachel behoorlijk heeft ge brand en gevuld is, de onvolledig ver brande koolstof zoekt dan een weg door openingen in de haard of kachel bij de aslade vooral en komt zo in het ver trek. Het is duidelijk dat bij een olie- haard de zaken geheel anders liggen. Als men 's nachts de haard zachtjes laat branden, wordt de toevoer van de olie verminderd, terwijl in de kolen haard juist nieuwe brandstof is ge stort! Strijkbout. Ik heb een nylon on derjurk gestreken en deze is gesmolten. Nu zit alles aan mijn strijkbout vastge plakt. Hoe kan ik dit er af krijgen? Over het algemeen is aceton zeer bruikbaar hiervoor. Als de nylon massa verdwenen is kunt u de zool van het strijkijzer polijsten met amarilpapier, verkrijgbaar bij de drogist. Uitdrukking. Waar komt de uit drukking „De pijp aan Maarten geven" vandaan In het Groot Woordenboek der Neder landse Taal wordt de betekenis aan gegeven van de uitdrukking „De pijp aan Maarten geven" n.l. sterven, het opge ven maar zonder nadere verklaring. Vandaar dat wij daarnaar geïnformeerd hebben bij de redactie van het „Woor denboek der Nederlandse Taal", Rapen burg 68, Leiden, waarvan wij de uitslag u hierbij doorgeven: Deze uitdrukking betekent in de eerste plaats datgene op geven, waarmee men bezig is en daar na ook: het leven opgeven, sterven. Er zijn meer gelijkbetekenende uitdrukkin gen als „zijn pijp uitkloppen" en „zijn laatste pijpje roken", die weinig verkla ring behoeven. Of de naam Maarten (ook Marten en Merten) een willekeu rige mansnaam is, of dat daar een die pere bedoeling achter schuilt, is tot op heden niet verklaard. Postzegel. Ik heb een gebruikte envelop met een postzegels, opdruk „In terparlementaire Unie". Dit is mij niet bekend. Weet u er raad mee? De Nederlandse groep der Interparle mentaire Unie is gevestigd in het ge bouw der Tweede Kamer der Staten Ge neraal, Binnenhof la, 's-Gravenhage. Het doel van deze Unie bestaat o.m. uit het verenigen van de leden van alle par lementen in een gemeenschappelijke ak- tie, teneinde hun staten door middel van een algemene organisatie der volkeren te doen medewerken aan de versterking en de democratische ontwikkeling van het internationale werk van vrede en samenwerking tussen de volkeren. De leden van elk parlement vormen een na tionale groep. Het secretariaat van de unie is gevestigd in Genève, Place du Putit-Saconnex 1211. Lichtende zee. Waarom geeft de zee op warme dagen licht? De ene keer veel sterker dan de andere keer. Het „lichten" van de zee wordt, in onze gewesten alhtans, veroorzaakt door miljoenen eencellige diertjes van de soort zeevonk (Noctiluca miliaris), die gewoonlijk op verschillende diepten ver spreid voorkomen, maar die zich meest al op een onweerachtige zomeravond, na een warme dag, aan de oppervlakte van het water verzamelen. Ze geven niet eerder licht dan nadat het oppervlakte water op een of andere wijze in beroe ring gebracht wordt. Dit wordt ver klaard doordat daarbij zuurstof uit de lucht gelegenheid krygt in het water op te lossen. Deze zuurstof verbrandt met een eiwitachtige stof in het lichaam van de ca. 0,2 mm grote diertjes, luciferine genaamd, die bij oxydatie niet merkbaar verhit, maar wel stralen uitzendt die op ons oog een sterke licht indruk wek ken, vooral geel en groen. Zoals u zelf al veronderstelt is de hoge tempera tuur van het water oorzaak van het verzamelen van deze diertjes in het op pervlaktewater, waardoor minder lucht in het water opgelost is dan bij lagere temperaturen. Vissen springen dan ook vaak uit het water voor een betere ademhaling. Het verschijnsel komt dan ook in tropische gewesten veelvuldiger voor, zoals in de Indische Oceaan de hele zee kan lichten, waarbij een stelsel van ontzaglijke lichtbanden over haar op pervlak wentelen. Shocking Blue. Hoe luidt het adres van de Nederlandse groep „Shocking Blue" Het adres van de manager van de groep „Shocking Blue" is de heer Cees van Leeuwen, Comelis van Zanten- straat 16, Den Haag, tel. (070) 251494. Parel van de Stichtse lustwarande. Zeist heet de parel van de Stichtse lust warande. Uit welke bron stamt deze kwalificatie In de Gids voor Zeist en omgeving van 1907, uitg. Kraal, komt de kwalifi catie voor: „Zo zijn dan Zeist, Drieber gen en Doorn parels in de Stichtse Lustwarande". Deze benamingen waren voordien al bekend onder het volk, zon der dat nagegaan kan worden wie ze voor het eerst gebruikt heeft in ver band met de vele buitenplaatsen, die in de 19e eeuw langs de Utrechtse heuvel rug gebouwd waren. In bovengenoemde Gids van 1933 wordt Zeist boven de an dere plaatsen geprezen als dé parel van de Stichtse Lustwarande, en bovendien als het mooiste dorp van Nederland, hetgeen ook wel bedoeld zal zijn om de verkoop van de gids te bevorderen. Spruiten. Hoe komt het dat de door mij geteelde spruitjes altijd zo los zijn? Hoe krijg ik vaste spruitjes? Het vormen van spruitjes is het be gin van de bloem- en zaadvorming in het tweede jaar. Verwijdert men de kop te vroeg, dan gaat de kool weer groeien en krijgt men nieuwe groei te koste van de spruitjes. De kop moet er pas uit als er al volop spruitjes gaan groeien. De groei wordt dan verplaatst naar de vorming van spruitjes. U heeft het dus te vroeg gedaan. Dat doorgroeien hangt af van de bemesting. Zo moet er in september-oktober nog een stikstof gift of gemengde meststof gegeven wor den. Een derde na het groeien, een der de tijdens de volle groei en een derde in september-oktober. Ook het ras heeft invloed; zo moeten de spruiten vast zijn, van onder tot boven bezet en geen losse spruiten (roosjes). Deze losse spruiten al vroeg verwijderen, dit komt ten goede aan de vorming van de vaste spruitjes. Iedere grondsoort stelt haar bepaalde eisen aan ras en soort. WEMELDINGE Van 410 oktober 1970 Donderdag 8 oktober: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.36 5.45 11.01 11.20 Maandag 6.03 6.18 11.33 11.55 Dinsdag 6.38 6.56 12.07 Woensdag 7.17 7.41 0.37 12.53 Donderdag 8.07 8.43 1.26 1.54 Vrijdag 9.18 10.08 2.33 3.13 Zaterdag 10.55 11.46 4.00 4.51 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1970 | | pagina 1