NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND TUSSEN WAL EN SCHIP U hebt heel wat gemist 37STE JAARGANG No. 17 25 SEPTEMBER 1970 U kunt niet alles weten LANGS DE STRAAT de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Door enige druppels creoline op uw vuilnisemmer te sprenkelen, verdrijft u de vliegen. Corsages kunt u opknappen door deze boven de stoom van een ketel ko kend water te houden. Tijdens het stomen de corsages met de hand bij vormen. De corsages niet te lang stomen en niet te dicht bij de tuit houden. Zo snel mogelijk werken. Moet u een stuk karton verven, dan dient u dit eerst te bestrijken met gewone houtlijm om een harde on derlaag te hebben. U hebt geen achterlicht en ook geen wit spatbord. Als u 's avonds of 's nachts op een fietspad of rijweg loopt wacht dan niet tot u overreden wordt, maar ga opzij als er een voertuig aan komt. Voetgangers zijn onzichtbare obstakels Gewassen wollen dekens mogen niet „glad uit" opgehangen worden om te drogen, maar gerimpeld. De zijkan ten worden omgeslagen, zodat u het uitzakken voorkomt. Voorkom uitdrogen van busjes verf, door na 'het gebruik het busje op z'n kop te zetten. Dan kunnen er geen lucht belletjes meer bijkomen en dient de verf als luchtdichte afsluiter. Gelig geworden wit marmer wordt mooi wit, door het manner af te schuren met zeepsop en marmerslijpsel. Daar na op de vlekken een doek leggen, gedrenkt in bleekwater. Ten slotte nabehandelen met schoon water en opwrijven met witte was. Laat vóór de winter uw haard of ka chel grondig schoonmaken en nakij ken, eventueel open naden dichten met kachelkit en ruitjes vernieuwen, indien zij defcten vertonen. Glazen en pullen maakt men schoon door deze te vullen met warm zeep sop en een scheut ammonia. Dit een uurtje laten staan en naspoelen met verdunde azijn. Erg vuile vazen daar na nog even flink spoelen met water met stukjes eierschaal. Indien u iets laat stomen of verven doet u dit op eigen verantwoording. Raakt het ter behandeling gegevene in het ongerede of gaat het stuk verloren, dan vergoedt de zaak niet meer, dan de waarde van het gebruikte goed. U kunt nooit nieuw voor oud eisen. Rammelt er iets aan uw bromfiets, dan zal tien tegen één de oorzaak ge zocht moeten worden in een losge- trild schroefje. Kijk derhalve op ge zette tijden alle moertjes en boutjes goed na. Laat uw konijnen op wat droog brood of rijshout knabbelen, dan krijgen ze geen lange tanden. VERLICHTINGSAKTIE De ANWB zal ook dit jaar zijn ver- lichtingsaktie houden in Vlissingen. De équipe wordt van 6 tot en met 10 ok tober a.s. gestationeerd op de Nieuwe Dijk. Het verlichtingscontrolestation is op werkdagen geopend van 11.0019.00 uur en op zaterdagen van 9.0016.00 uur. Het doel van deze aktie is de automo bilisten te overtuigen van het grote belang van een goede voertuigverlich ting. Ieder herfst- en winterseizoen op nieuw zijn naar schatting van de AN WB meer dan 50.000 auto's tijdens slecht zicht bij aanrijdingen betrokken. Deze aanrijdingen en met name de ketting botsingen zijn volgens de ANWB vaak te wijten aan de volgende oorzaken: Het rijden met te hoge snelheid, het te dicht achter elkaar rijden, gevaarlijke inhaalmanoeuvres op we gen zonder gescheiden rijbanen, een onjuist gebruik van de auto verlichting, gebreken aan de autoverlichting. De ANWB heeft geconstateerd dat de verlichting van personenauto's inder daad in slechte staat verkeert. Vorig seizoen controleerden 3 équipes 40.184 voertuigen. Bij 95 moesten 1 of 2 kop lampen afgesteld worden. Bij 75 van het totaal gekeurde auto's stonden 1 of 2 koplampen te hoog gericht en bij 32 van het totaal werden mankementen aan de verlichting geconstateerd. Naar aanleiding van bovenstaande ge gevens is de ANWB van mening dat zij in het belang van de verkeersveiligheid door moet gaan met deze verlichtings- aktie. Evenals vorige jaren kan iedereen geheel gratis aan deze keuring deel nemen. HALVE EEUWFEEST „U reed aardig zig-zag, geloof ik", bromde de politierechter, toen de juist een halve eeuw bestaande en in het vak vergrijsde en vergramde krantenbezor ger voor 9e groene tafel trad. „Allich", kaatste deze terug, „ik mot me krante links en rechts bezorrege". „Hm. Ik lees hier dat er van bezor ging die dag niet zo veel terecht is ge komen..." „Ik dee m'n plicht, maar asseme nie verder late bezorrege, kennik er ook niks an doen, dat de mense klage asdat ze geen krant krijge". „U was die ochtend een gevaar op de weg met die kranten!" „Wat heet gevaar?" „Dat u het verkeer ernstig in gevaar bracht". „Verkeer? 's Morgens om vijf uur is d'r nog geen kip op straat. Assik m'n krante rondbreng doenik dat al vóór d'r een haan gekraaid heeft. Wat zeg ik, vóór d'r een kikker kwaakte". „En voor er een kroeg openging, ja- ja. U was nogal vroeg die ochtend. U kwam juist van een feestje af, geloof ik?" „M'n vijftigste verjaardag, edelacht bare. Die was uit de hand gelopen. Maar dat is me in geen vijftig jaar gebeurd. Ik kon niet meer naar bed, want dan zouwe de lezers hun krant niet op tijd gekrege hebbe, snappie? Zodoende". „Die drank zal wel niet uit de hand gelopen zijn, maar in uw keel gelopen. Bij de bloedproef bedroeg het promil lage 1.95. Hoeveel had u er achterover geslagen?" Hij had ze niet geteld. Hij dacht niet zo erg veel. Maar de getuigen die zelf ook jenever op hun hoofd hadden kwamen tot elf of veertien biertjes en vier a zeven cognacjes. „Maar daar durf ik geen eed op te doen", voegde de gulle gastheer er aan toe. „Enne... in elk geval heeft-ie veel plichtsbesef. Hij ging gerust nog aan z'n werk toene me om vier uur op braken". „Dat had hij nu juist beter niet kun nen doen", meende de rechter. De politieman vertelde, dat de kran tenbezorger als een steigerend paard op hem af kwam. „Dat haal je de koekoek", zei de ver dachte ad-rem. ,,'t Waren zware zater dagse krante. Dubbeldik. Assik vamme fiets kwam, sloegtie subiet achterover". „Hij had anders niet veel moeite om van die fiets te komen", wist de agent. „Hij zat d'r vaker naést dan d'r op". „Is er eigenlijk wel één krant recht in een brievenbus terechtgekomen?" in formeerde de officier van justitie. „Nou ja, d'r lagen d'r overal ver spreid. Hij wierp ze in de voortuintjes en hij stond er één door een w.c.-raam pje te proppen toen ik 'm aanriep". „Dat is dat huis waar ze de brieve- bus vergete hebbe", zei de drinkebroer nuchter. „Nee, 'twas een gewoon huis, maar die ene nacht hadden ze juist de brie venbus weggehaald. De volgende dag wastie er weer", grapte de agent. „Ze hadde jou die nacht ook weg motte make", klonk het bits terug. „Dat heb jij al geprobeerd", was het weerwoord. De officier vond het nu welletjes en vorderde wegens openbare dronkenschap en verzet tegen de politie een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een boe te van 150,-. De politierechter maak te er een week en 100,van. (Nadruk verboden) d' ARGENTY HALF DOZIJN MASKERZWIJNEN Eén van de maskerzwijnen in Ouwe hands Dierenpark heeft deze week maar liefst zes jongen ter wereld gebracht. Het zijn stuk voor stuk koddige dier tjes. Maar ma-zwijn heeft geen melk genoeg en nu is men op het park ge noodzaakt om de drie uur de zwijntjes bijvoeding te geven. Ma en de kinderen zijn in een verwarmde stal onderge bracht, waar tot nog toe alles bijzonder goed verloopt. Het ziet er werkelijk naar uit, dat alle jongen in leven blijven. PAS OP DE OREN. Als het lawaai in de grote steden in dezelfde mate blijft toenemen als in de achter ons liggende tien jaar, bestaat er een goede kans, dat de stadsbewoners omstreeks het jaar 2000 stokdoof zijn. Dit alarmerende bericht komt van Ame rikaanse wetenschappelijke onderzoe kers. Als gevolg van het stadslawaai zijn tegenwoordig de bewoners van New York, die ongeveer jaar oud zijn, al enigszins hardhorend. Ook in sommige fabrieken is er zoveel lawaai, dat het gehoor er door wordt aangetast. Medi sche kringen in Amerika hebben ont dekt, dat tussen de 6 en 16 miljoen Amerikanen doof worden door het la waai in werkplaats en fabriek. Dat zijn feiten, die tot nadenken stemmen, want ook in Europa neemt vooral in de grote steden het lawaai hand over hand toe. (DIA) VERPAKKINGEN WORDEN DUUR BETAALD In de Verenigde Staten van Amerika betaalt een gezin per jaar ongeveer 200 dollar voor de verpakking van levens middelen, cosmetica en medicamenten. Dit bedrag zou beduidend lager kunnen zijn, indien er minder verschillende en goedkopere verpakkingsmaterialen wer den gebruikt. Om die kosten te druk ken heeft de federale regering wette lijke voorschriften gemaakt, teneinde te komen tot een standaardisatie. Uitge gaan is van het standpunt, dat elke su permarkt gemiddeld 8000 verschillende artikelen te koop heeft. Hier is door standaardisatie veel besparing te berei ken. Overigens zijn verschillende fabri kanten er al mee begonnen. Tandpasta bijvoorbeeld is al teruggebracht van 57 tot 5 verschillende verpakkingsvormen. Graanvlokken zijn thans in 16 verschil lende verpakkingsgrootten aangeboden tegen voorheen 33. De besparende maat regelen eisen echter voor sommige fa brikanten een volledige omschakeling van het machinepark. Men hoopt bin nen enkele jaren de prijs van de ver pakking een flink eind te hebben ge reduceerd in het belang van de consu ment. (DIA) door TRUDIE MOORST (Slot) „Laten we een eindje gaan lopen, Marjo. Ik ben vanavond niet in de stem ming hiervoor", verontschuldigde hij zich. „Goed, jongen", antwoordt ze rustig, haar tasje op nemend. Ze lopen door het stille, verlaten dorp. Heeft hij nog altijd een verlangen naar de kleine Tilly? Hoopt hij, dat ze nog in het dorp is? Ze komen door straatjes, waar ze nog niet geweest zijn al deze dagen. Het is er donker, want de straatverlichting be tekent niet veel in Palama Varencione: hier en daar een lantaarn. Maar Tino heeft gezegd, dat je rustig een avond wandeling kunt maken in het dorp. Hier is het veilig, onverschillig welk uur van de dag of nacht. Het enige, wat ze tegenkomen, zijn paartjes. Dicht tegen elkaar. Ze hebben sinds ze het hotel verlieten, gewoon naast elkaar gelopen. Marjo durfde dit maal niet haar arm door de zijne te steken. Of zijn hand te grijpen. Nu voelt ze opeens zijn arm om haar heen. Een stevige arm. Er gaat even een trilling door haar heen. Ik houd zo van hem, weet ze. Ik zou doodongelukkig geweest zijn, als ik hem nu had moeten ver liezen. Het is donker in dit gedeelte van het dorp. De lucht is betrokken. Het weer bericht dat ze met een half oor tijdens de maaltijd hebben gehoord, voorspelt onweer. Hij staat stil. Zo onverwacht, dat ze er even van schrikt. Ze probeert hem aan te kijken, maar ziet enkel het sil houet van zijn hoofd. „Wat is er, lieveling?"* Dan drukt hij zijn gezicht in haar hals. „Marjo, ik houd van je... help me alsjeblieft hier overheen te komen. Ik wou... ik wou, dat ik haar nooit meer gezien had". Haar hart vloeit over van liefde en medeleven. Ze neemt zijn hoofd in haar handen en kust hem rustig. „Dat komt wel in orde, lieveling. Na tuurlijk help ik je en blijf ik bij je. Ik kan het zo goed begrijpen. Maar je hebt mij, hoor je? Je hebt mij, voor altijd, als je wilt". Gearmd lopen ze terug naar het ho tel. Op het terras duurt het feest voort. In de hal kijkt hij haar aan. „Wil je nog wat drinken?" vraagt hij. „Voor mij hoeft het niet, hoor". „Ik eh... ik wou liever niet meer naar het terras. Ik hoop, dat ze ons niet on beleefd vinden, Marjo, maar ik kan het niet". „Wil je liever naar boven?" vraagt ze. Als hij knikt, neemt ze resoluut zijn arm. „Doen we dat!" Met de armen om elkaar heen lopen ze de trap op. Voor haar kamerdeur blijft ze staan en steekt de sleutel in het slot. Daarna draait ze zich om en legt haar armen om zijn hals. „Wil je me nog altijd hebben, Jan?" vraagt ze. Hij kust haar onstuimig. „Marjo, ik heb enkel jou". ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zijn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaardon voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Cactus. De laatste tijd komen er op mijn cactussen kleine witte bolletjes voor die zich sterk vermeerderen en tenslotte de cactussen bedekken met een witte laag. Wat kan de oorzaak zijn en wat is er aan te doen? Die cactussen zijn bezet met wollui zen. Onder die wollaagjes zitten rose of oranje platte, trage luizen. Ze zitten meestal in groepjes bijeen en vormen een wol- of wasmassa, waarin ovaal ronde eieren worden afgezet. Door het zuigen van die luizen worden de cac tussen in hun groei geremd. Bestrijding is zeer moeilijk. Enkele exmplaren kun nen gedood worden door ze met een stijf kwastje met spiritus te doden. In grote massa's zoals bij u het geval is, bespuiten met 10 g proporux of 10 ml. merinfos. Gewas goed nat spuiten. Deze middelen zijn bij een goede loonspuiter of in een zaak van bestrijdingsmiddelen wel te verkrijgen. Ook de grond ont smetten of verversen is zeer goed. Geef ze dus allemaal nieuwe grond, waarbij u de oude grond goed verwijdert. Andante. Laatst hoorde ik het „Andante met de paukenslag" van Haydn. Ik weet dat die oorspronkelijk bestemd was om met de harde pauken slag de slaperige gasten wakker te ma ken. Op de plaat die werd uitgezonden, kennelijk een life-opname, werd echter herhaaldelijk hartelijk gelachen. Wat houdt dit muziekstuk nog meer in? De achtste Londense symphonie van Haydn, zijn lievelingssymphonie, heeft de bijnaam „met de paukenslag" wegens het komisch effect in het Andante, ver oorzaakt doordat de laatste noot van het pianissimo voorgedragen thema een fortissimo akkoord krijgt met een ster ke paukenslag. Zoals bekend, wordt een komisch effect bevorderd door het ele ment van het onverwachte, vandaar dat men in Engeland de bijnaam gaf van „The Surprise". Daar u veronderstelt, dat de radio-uitzending een life-opname was (en dus geen plaat!) nemen wij aan dat de in de studio aanwezige personen, behalve om de paukenslag ook gelachen hebben om andere dingen dan de mu ziek, daar deze symphonie verder een serieus karakter draagt. Over de ver dere inhoud valt dus weinig bijzonders te vertellen, daar het hier geen pro grammatische, maar absolute muziek betreft. Jehova getuigen. Wat is de doel stelling en oprichting van Jehova getui gen en hoelang bestaan deze al? Jehova's getuigen, een godsdienstige beweging die uit de Verenigde Staten stamt, waar Chales Taze Russell (1852- 1916) onder adventistische invloed, in 1870 een bijbelstudiegroep oprichtte over de wederkomst van Christus, die door hem voor 1914 werd voorspeld. Jehova's getuigen in die tijd o.a. Ernstige Bij- belonderozekers genaamd geloven nu, dat voordat het geslacht dat de gebeur tenissen van 1914 heeft meegemaakt, volkomen verdwenen zal zijn, Christus' opgerichte koninkrijk het huidige sa menstel van dingen zal wegvagen in de strijd van Armageddon. Om de mensen daarop voor te bereiden zjjn zij zeer aktief in colportage en lezingen. Onder Russell was de beweging democratisch opgericht. Zijn opvolger, John Ruther- ford (1916-1942) bouwde een streng van bovenaf geleide „theocratische" organi satie op, geleid uit het hoofdkwartier in Brooklyn (New York) en het blad Wachttoren wordt als voornaamste ka naal voor de waarheid uit de bijbel be schouwd. In 1931 werd de naam Jeho va's getuigen aangenomen en zij werken nu in 200 landen. Meer hierover kunt u vinden in de encyclopediën, waaruit wij bovenstaande gegevens overnamen. Muziekgroepen. Zijn er in Neder land ook muziekgroepen die hetzelfde genre spelen als het Zuidamerikaanse trio Los Incas? Volgens de redactie van hét Show- business-adresboek is er in Nederland geen enkele groep met enige reputatie, die hetzelfde genre speelt als het Zuid amerikaanse trio Los Inca's. Medische verzorging. Bestaat er tussen Nederland en Zweden een over eenkomst, waarbij aan Nederlanders in Zweden en Zweden in Nederland koste loos medische verzorging wordt ver strekt? Zo niet, welke landen dan wel? Van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid vernamen wij, dat er met verschillende landen, met name de 6 E.E.G.-landen, een verrekenings regeling bestaat ten aanzien van de so ciale voorzieningen, waartoe ook de me dische verzorging behoort. Met het land waarnaar u informeert, n.l. Zweden, be staat een dergelijke overeenkomst niet. Als u niet eerst ter oriëntatie in onze zaak te Kapelle kijkt voor u naar Goes of Bergen op Zoom gaat om iets te kopen HORLOGER JUWELIER OPTICIEN DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE TELEFOON (01102) 1223 „Als... als Tilly niet getrouwd was, wat zou je dan gedaan hebben, jongen?" Haar stem is gedaald tot een gefluis ter. Ze kijkt hem aan. Het schemerige licht van de éne lamp in de lange gang hult hen in een halfduister. Het is stil hierboven, want alle gasten bevinden zich nu op het terras en Marjo weet, dat Tino en zijn vrouw en de beide meis jes het druk zullen hebben. Ze zullen deze avond goed verdienen. Langzaam begint hij te lachen. „Had je daar vrees voor, Marjo? Wer kelijk?" Hij kijkt haar aan en zijn hoofd begint te schudden. „Dan ken je me toch niet goed, liefste. Ik heb mijn woord aan jou gegeven. Ik ben niet van plan, dat woord te breken". „Ja... maar je hebt ook je woord aan Tilly gegeven. Tenminste..." Hij knikt. „Dat klopt. Maar zij zelf heeft mij ontslagen van mijn belofte. Door een overijlde beslissing te nemen, afgaande op hetgeen haar boer en misschien haar vader over me vertelden. Zonder zelf de moeite te nemen te gaan onderzoe ken, of het allemaal wel waar was. Ik weet nu heel zeker, Marjo, zij zou niet de vrouw voor mij geweest zijn". En hij legt de klemtoon op het woordje „de". „Die vrouw ben jij. Daar ben ik nu meer dan ooit van overtuigd". „Dus we gaan samen trouwen? Heel spoedig, als we terug zijn in Amster dam?" Haar gezicht is vlak bij het zijne. „Maar natuurlijk, liefste, dat hebben we toch afgesproken?" Haar lippen zijn wild en verlangend, als ze die op zijn mond drukt. Met alle kracht van haar liefde omklemt ze hem en dan fluistert ze zacht: „Kom dan mee, lieveling, mee naar mijn kamer". Ze opent de deur en draait in de ka mer het licht op. Hij ziet haar glinste rende ogen en de vurige plekken op haar wangen. Zoals ze daar voor hem staat, heeft hij Marjo nog niet gekend. Er begint iets in hem te branden. Hij omvat haar en heft de vrouw van de grond. Ze slaat haar armen om zijn hals en legt haar hoofd tegen het zijne. Met een paar stappen is hij in de kamer en met zijn voet trapt hij de deur in het slot. Zijn stem is hees, als hij zegt: „Marjo, mijn enige lieveling EINDE

Scheldebode | 1970 | | pagina 1