Cosmotron, de badkamer van morgen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND TUSSEN WAL EN SCHIP 37STE JAARGANG No. 16 18 SEPTEMBER 1970 de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Het woord „morgen" heeft in 't laat ste decennium, sinds de mens de eerste voet op de maan zette, een zekere ge ladenheid gekregen. Dat we „morgen", als we louter voor ons genoegen en om de drukte te mijden voor een maand maanvakantie boeken, anders wonen en werken en ander eisen aan ons leef- comfort stellen, staat vast. Wat de meest in het oog springende en meest essentiële omstandigheden zullen zijn, die het leven over tien tot vijftien jaar drastisch zullen doen verschillen van dat van vandaag, is niet zo zeker te zeg gen. In de woningbouw heeft men de laat ste decennia slechts gestreefd naar één ding: de mensen een dak boven het hoofd te geven. Volgens de nieuwe op vatting wordt het wonen beschouwd als een vooortdurende aanpassing van de woonsituatie aan het ideaalbeeld van de bewoner. Daarom hebben Royal Sphinx' te Maastricht en Venlo Sanitair te Ven- lo, twee toonaangevende Nederlandse sajnitair-industilieën, de handen ineen geslagen om een onderzoek in te stellen naar de sanitaire mogelijkheden van morgen. In de nieuwe woonconceptie zal de badkamer een dominerende plaats be kleden. Waarom? Omdat de funktievan dit vertrek aanzienlijk zal worden uit gebreid. De mens met een toenemende vrije tijd en verwend met tal van ge- riefbrengende huishoudelijke apparaten, zal meer tijd aan zichzelf gaan beste den. Hij zal, als gevolg van al het ge mak en comfort om hem heen, behoefte hebben aan een ruimte waarin hij zich zelf kan verzorgen en aan zijn lichaams conditie kan werken. Een steeds minder gebruik van zijn spieren door arbeid zal hij compenseren door hometraining. Dit zal tot gevolg hebben dat er in de wo ning van morgen ruimte en mogelijk heid zal zijn voor een sportief ontspan- nings- en verzorgingsvertrek. Zonder de pretentie te hebben volle dig te zijn en met uitdrukkelijke aan tekening dat het, althans wat het sa nitair betreft, slechts een studie, een wegwijzer is, die nog niet in produktie is genomen, wordt deze badontspan ningsruimte door Sphinx en Venlo ge presenteerd als de .COSMOTRON'. De Sanitaire Kolom... is het technische 'hart van de Cosmo tron. In deze zuil bevinden zich alle aansluitingen voor aan- en afvoer van water, beluchting, ontluchting, verwar ming en een complete elektronische wa terbesturing. De zuil is echter binnenin tegelijk douchekabine met aan één zijde een opening door middel van een kunst stof harmonicadeur. In het .portaal' be vindt zich een bedieningspaneel met drukknoppen waarmee men een volledig .wasprogramma' in werking kan setl- len. Er is een knop voor twee verstel bare hoofddouches, een knop voor zes verstelbare zijdouches, voor de afvoer van damp en de toevoer van warme lucht voor het drogen van de body. De wanden zijn betegeld met een ak- tief rode, keramische tegel. Het nieuw ste model tegel heeft een L-vorm ge kregen, waardoor meer variatie ge bracht kan worden in de tegelwand. Eén van de wanden van de achthoekige sanitaire kolom is uitklapbaar en bevat een massagebed, waarop men relaxed liggend, een hoogtezon kan nemen of zich kan laten bestralen met een infra rode lamp. Een elektrische haardroger behoort eveneens tot de uitrusting van deze verzorgingshoek. Het is logisch dat aan de kolom de andere sanitaire toestellen, wasbekken, zitwasbak en closet worden bevestigd. Deze apparaten blinken uit door een bij zonder fraaie vormgeving. Ruimtelijke, vrijhangende bollen van hard kristal porselein accentueren op bescheiden wij ze de nuttige funktie van het vertrek waarin ze zich bevinden. Een ingemet seld frame zorgt ervoor, dat de mon tagehoogte altijd overeenkomstig de normen is, zoals deze na talrijke studies zijn vastgesteld. Het wasbekken. Het wasbekken lijkt in geen enkel op zicht meer op de wasbak of wastafel zoals wij die thans kennen. Vast is ko men te staan dat nagenoeg iedereen zijn handen wast onder stromend water. De vorm, de diepte en de breedte van het wasbekken werden daarom aan deze ge woonten aangepast. Zonder veel moeite kan men nu ook het hoofd in het was bekken steken, bij een comfortabele bui ging van de rug en waarbij toch de kle ren droog blijven. De richting van de waterstraal is regelbaar. De besturing van het water is geheel elektronisch en thermostatisch geregeld. Via een knop kan men de gewenste temperatuur in stellen en met .sensors' aan de zijkant kan men regelen: de watertoevoer voor het handenwassen, douches voor het Een overzicht van de badkamer van de toekomst: de Cosmotron wassen van gezicht en haar, een auto maat voor zeepcrème en de warme lucht voor het drogen. Door deze ,niet aan raak' schakelaars, de zeepautomaat en droge lucht i.p.v. handdoeken wordt een enorm stuk hygiëne betracht dat in het sanitaircomfort van morgen ongetwij feld een grote rol zal spelen. Het zitwasbekken. Door de cosmetisch e ontwikkeling op het gebied van de .intieme hygiëne' zal het zitwasbekken (bidet) morgen een ,must' zijn. De Cosmotron-bidet is bij zijn bolvorm uitgegaan van stromend water, waarvan de temperatuur door middel van een knop op de rand naar behoefte kan worden afgesteld. Sensors zorgen weer voor aan- en uitschakeling van watertoevoer en warme lucht. Het bidet wordt afgesloten door een zitting met deksel, die de bolvorm compleet maakt. Een kraan met kogelgewricht zorgt ervoor dat de waterstraal in elke gewenste richting gesteld kan worden. Het closet. Bij de ontwikkeling van het Cosmo- tron-closet is men ervan uitgegaan dat het gebruik van closetpapier morgen achterhaald zal zijn. Na closetgebruik dient het onderlichaam met dezelfde vanzelfsprekendheid gewassen te wor den als men zijn handen wast. De globe- vorm van dit closet blijkt uitstekend bij de anatomie van de mens te passen en precies de houding te verschaffen die de mens in die omstandigheden nodig heeft. He closet is met opzet laag ge monteerd om de gebruiker te dwingen in een hurkende houding te gaan zitten, waarbij de bovendijen bij de romp ko men. Wederom is bij het Cosmotron- closet gebruik gemaakt van .sensors', waarmee eerst het closet gespoeld wordt om daarna warme douches in werking te stellen, die het onderlichaam schoon spoelen en tenslotte met warme lucht drogen. Door gebruik te maken van thermostatisch geregeld water, wordt het lichaam naast het hygiënisch aspect ook medisch gediend. Constipatie wordt erdoor bestreden, haemorrhoïden af doende tegengegaan. Zitting en deksel maken de bolvorm weer compleet. Accessoires. Ook de accessoires als kapstok, as bak, handdoekhouder e.a. zijn aangepast aan de bolvormigheid in deze natte ruimte. Alle zijn uitgevoerd in mat roestvrij staal. Een geheel nieuw ont worpen verlichting via een spreidings- raster maakt de hinderlijke lichtpunten tot verleden tijd en geven een optimale veiligheid in deze natte ruimte. Natuurlijk kan men de Cosmotron nog inrichten met allerlei apparaten op het gebied van de gezondheids therapie zoals hoogtezon, massagebed, hometrainer, elektrische tandenborstels, vibrators en rekstokken. We zullen echter naar ge lang het voortschrijden van de tijd le ren, welke indeling de beste is voor de gezondheid van het gezin en onze con ditietraining. De nieuwe badkamer voor de toe komst kimt u bekijken van 15 t/m 19 september in de Expohal te Hilversum tijdens de tentoonstelling Sanitair en Hygiëne en van 23 oktober t/m 16 no vember in het Bouwcentrum te Rotter dam, gelegen vlakbij het Centraal Sta tion van Rotterdam. wr ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Gaskachel. Is het juist dat de gas kachels met imitatie-houtblokken net zoveel vloer- en stralingswarmte geven zonder ventilator als alle andere gas kachelsoorten Allereerst maken wjj u erop attent, dat onder stralingswarmte wordt ver staan die warmte die door gloeiende stoffen uitgestraald wordt langs de vloer. Als regel bestaat bij volle gas- toevoer de totale warmte van een imi- tatie-houtblokkenhaard voor 30 uit stralingswarmte en voor 70 uit con- vectiewarmte, die door de haard aan de voornamelijk boven de haard zich be vindende lucht wordt meegedeeld, om hoog gevoerd en door de kamer circu leert. Bij lagere gastoevoer gaan de imitatie-houtblokken minder gloeien en stralen dus minder uit en de verhouding tussen stralings- en convectiewarmte wordt ongunstiger. Daaraan is tege moet gekomen door in enkele merken haardkachels naast de thermostatisch bediende brander 'n handbediende bran der toe fee voegen. Kinderbijslag. Hoeveel bedraagt de kinderbijslag per 1 juli 1970? Ingevolge de Algemene Kinderbijslag wet wordt vanaf het derde kind kinder bijslag verstrekt, waarvan de premie van 2.15 van het loon voor niet-loon- trekkenden door de belastingdienst in gevorderd wordt. Loontrekkenden ont vangen kinderbijslag vanaf het eerste kind, waarvoor de premies (resp. A.K.W. 2.15 K.W.L. 3.3 volledig door de werkgever worden opgebracht. Kleine zelfstandigen, wier inkomen minder dan 7450,per jaar bedraagt, ontvangen ook bijslag voor de eerste twee kinde ren en vanaf het tweede kind, als het inkomen ligt tussen 7450,- en 7950,- per jaar. Op 1 juli 1970 bedroegen de kinderbijslagen per kwartaal: eerste kind 125,58, tweede en derde kind 142,74, vierde en vijfde kind 191,10, zesde en zevende kind 211,38, achtste en volgende kind 234, Uw tweede vraag zulle wij later be antwoorden, aangezien voor deze ru briek de regel geldt, niet meer vragen dan over één onderwerp tegelijk en om dat er eerst een nader onderzoek moet plaatsvinden. Lodewijk Napoleon. Graag had ik nadere inlichtingen over het tweede hu welijk van Lodewijk Napoleon en de daaruit geboren zoon. Ons onderzoek heeft tot nu toe niets anders opgeleverd dan dat koning Lo dewijk na zijn abdicatie in 1810 en zijn vertrek naar Oostenrijk niet opnieuw gehuwd is. Wel is Hortense de Beaur- harnais weer snel opnieuw gehuwd met generaal Flahaut, uit welk huwelijk in 1811 geboren is le Due de Momy. Mocht u echter van mening blijven, dat ook Lodewijk Napoleon opnieuw gehuwd is, dan wilt u wel eerst aan ons opgeven in welk boek u dit gelezen hebt, zo dat wij een aanknopingspunt krijgen voor eventueel voortgezet onderzoek. Wethersfield. Waar ligt in Enge land precies de Amerikaanse NAVO- basis Wethersfield? De Engelse ambassade deelde ons mee, dat de Amerikaanse Navo-basis Wethersfield ligt in het graafschap Es sex (n.w. van Londen) en wel op ca. 10 km afstand noordwestelijk van het plaatsje Braintree. Ziekenfonds. Als de loongrens van het ziekenfonds op 16.000,— komt ben ik daar onder. Ik ben vrijwillig ver zekerd. Mijn echtgenote is ook in loon dienst en verplicht verzekerd. Hoe wordt de inkomensgrens nu berekend: alleen mijn loon, of van man en vrouw sa men? Kan ik mede-verzekerd worden bij mijn echtgenote, zodat ik niet meer vrijwillig verzekerd hoef te zijn? Voor het bepalen van de inkomens grens telt voor u alleen uw eigen in komen. Dat van uw vrouw blijft daarbij buiten beschouwing. Het is niet moge lijk dat u bij uw vrouw mede-verzekerd wordt, tenzij het duidelijk is dat zij als kostwinster moet worden beschouwd en u maar zeer geringe inkomsten zou ge nieten. Deurwaarder. Als ik geld te vor deren heb wegens verleende diensten, kan ik dit dan laten innen door een deurwaarder als de schuldenaar niet wil betalen? Of werkt een deurwaarder alleen voor de belastingdienst? Ook particulieren kunnen hun vorde ringen in handen geven van een deur waarder. Onkruid. Het bestrijdingsmiddel voor onkruid in het gazon Posco 18-15 is giftig. Hoelang blijft normaliter na het sproeien de giftigheid werken (ge vaar voor kinderen die op het gazon spelen?) Hoe ver moet van de stammen van de in het gazon staande vrucht bomen worden afgebleven om gevaar voor die bomen te vermijden? Dit hangt af van de weersomstan digheden. Begint het een paar dagen na de behandeling te regenen, dan kan het geen kwaad. Bij droog weer werkt het middel zeer spoedig. Houdt de kin deren bij voorbaat uit de tuin (gazon) tot het gras weer gemaaid is. Daar dan het gedode onkruid ook weggemaaid wordt, kan het geen last meer veroor zaken. Voor de stammen levert het geen gevaar op en waar het misschien wel kwaad zou kunnen, dus waar de boom wortels zitten, groeit er gras dat die stoffen opneemt. Er bestaat dus geen gevaar voor die bomen. Inkomstenbelasting. Hoe hoog mag het minimuminkomen zijn voor een be jaarde, voordat hij in de inkomsten belasting wordt aangeslagen, over de jaren 1969 en 1970? Aangenomen dat geen recht op kin deraftrek bestaat, hangt het bedrag van de belastingvrije voet ook af van de vraag of de bejaarde al dan niet gehuwd is, omdat voor gehuwden en ongehuwden verschillende bedragen voor de bejaardenaftrek gelden. Rekening gehouden met de bejaardenaftrek zijn voor 1969 en 1970 voor gehuwde be jaarden voor het eerst belast inkomens ad resp. 5436,— en 5840,Voor ongehuwden zijn dat resp. inkomens ad 4968,— en 5320,—. Paus. Kunt u mij dag, datum en jaar noemen van het bezoek van paus Paulus VT aan Antongoras in Turkije en het bezoek aan Fatima? Paus Paulus VI bezocht op 13 mei 1967 Fatima in Portugal ter gelegen heid van de 50-jarige herdenking van de verschijning van Maria aan 3 her derskinderen aldaar. Op 25 en 26 juli bracht de paus een bezoek aan Anton goras in Turkije. door TRUDIE MOORST 52) „De vorige maand", herhaalt Tilly van Heeveren met een zucht. „Vier we ken geleden. We zijn op de huwelijks reis". „Dus toch Peter?" Ze schudt haar hoofd. „De idee, Jan... Het is... Je kent hem toch niet: de compagnon van m'n broer. Hij is ook van origine een Nederlan der". „Hoe komen jullie hier terecht? Ik bedoel: in dit dorp?" „Mijn broers zijn in Vallone, met en kele studenten. Vallone is een veertig kilometer, hier vandaan. Piet heeft gis teren hier in de buurt een aanrijding gehad". Ze wijst. „Aan de andere kant van het dorp is een garage. Daar zou den ze hem vandaag klaar hebben, maar op die Italianen kun je nooit aan. De jongens helpen nu een handje, mijn man ook. Hij heeft verstand van auto's. Ik zei, dat ik een beetje ging wandelen en winkelen in het dorp". „Ik bedoel eigenlijk: Hoe kom jij hier? Ik waande je nog in Argentinië". „We zijn naar Italië gegaan.... onze huwelijksreis", voegde ze er blozend aan toe. „We zijn ook van plan naar Ne derland te gaan. Gisteravond kwamen we in Vallone aan. Daar vertelde Pie- ter van het ongeluk. Wim bood dadelijk aan hem mee te nemen naar dit dorp om de wagen op te halen. Ik had zin om mee te rijden. Vallone is ook niet veel". „Ik hoop, dat je gelukkig bent, Til ly". Ze haalt haar schouders op. „Wat is geluk? Kun je dat defini ëren? Wim is knap en hij weet niet, hoe hij zich voor me zal uitsloven. Het kon me niet veel meer schelen..." „Wil je nog wat drinken?" Hoofdschuddend komt ze overeind. „Ik moet gaan. Misschien zijn ze me al aan het zoeken". Jan is eveneens opgestaan. Het meisje komt op hem af. Ze kijken elkaar aan. „Sorry, Jan", zeg ze met gedrongen stem, „dat ik niet beter heb nagedacht. Ik had moeten begrijpen, dat jij zoiets nooit zou doen". Hij knikt enkel. „Misschien is het beter zo, Tilly". Zijn stem klinkt kalm. „Op de duur zou het misschien met mij toch een teleur stelling voor je geworden zijn. Jij be hoort tot een andere wereld; de mijne is zo heel anders. Het zou moeilijk voor je zijn, er aan te wennen opeens in die andere wereld te moeten blijven. Mis schien zou je me later, veel later ver weten hebben, dat ik je naar beneden heb gehaald. Jij zult nu wel een man van je eigen stand hebben. Dat is wel zo goed. En als hij is, zoals je zegt, ga dan veel van hem houden, want dan is hij je liefde zeker waard". Hij steekt zijn hand uit, glimlachend: „Het ga je goed, Tilly". Ze legt haar hand in de zijne. Beiden zien, dat de vrouw nauwelijks haar tra nen kan weerhouden. Ze kijken in el- kaars ogen. Opeens verheft de vrouw zich op haar tenen en kust hem vluch tig op de wang. „Dag", zegt ze met gesmoorde stem. Dan loopt ze gehaast door de loggia, de straat op. Ze zien haar ranke figuur tje in de felle zon en horen het klep peren van haar hakken op de ronde, gladde stenen. Tot ze in de bocht ver dwijnt en het geluid wegsterft. Hij slaakt een diepe zucht en zakt te rug in zijn stoel. Automatisch grijpt hij naar zijn sigaretten en steekt er één op, terwijl hij voor zich uit staart. Lange tijd zit hij zo en Marjo durft de stilte niet te verbreken. Blijkbaar herinnert hij zich haar aanwezigheid, want met een ruk draait hij het hoofd om en kijkt de vrouw aan. Ze knikt hem vriende lijk toe. „Sorry, Marjo", zegt hij verontschul digend. Ze knikt nog eens. Overeind komend loopt ze naar hem toe, haar arm om zijn schouders leggend. „Ik kan het begrijpen, jongen. Het hindert niet. Je bent me er des te lie ver om". De rest van de dag is hij stil en af wezig. Marjo voelt, dat zijn gedachten steeds bij de kleine Tilly van Heeve ren zijn. Ze liggen op het plateau, elk met een tijdschrift, maar Jan leest niet. Hij rookt ontelbare sigaretten en kijkt af en toe naar het water. Ik kan niets doen, weet ze. Dit moet hij alleen uitvechten. Maar ik zou hem in mijn armen willen nemen en hem wie gen als een kind. 's Avonds eet hij niet veel. Wel drinkt hij enkele glazen wijn. Ze kent de wer king van de zo ogenschijnlijk weinig alcohol bevattende Italiaanse wijn. Zo ben je nog vrij nuchter en zo ben je dronken. Ze waarschuwt hem voorzichtig: „Kalm aan, lieveling. Met dit hete weer moet je niet te veel van deze wijn drin ken". 's Avonds is er een afscheidsfeestje, want de Yoegoslaven zullen de volgen de morgen vroeg vertrekken. Voor hen is de vakantie voorbij. Tino heeft lam pions opgehangen op het terras. Die geven een sprookjesachtige verlichting. Marjo en Jan zitten er enige tijd bij. Er wordt gedanst, maar Jan vraagt haar niet, dus blijft ze ook maar op haar plaats. Doch op een gegeven ogen blik staat hij op. (Slot volgt)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1