Kidnapping als ondermijnende aktie aupepfé EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND NIEUWS- TUSSEN WAL EN SCHIP 37STE JAARGANG No. 12 21 AUGUSTUS 1970 LANGS DE STRAAT REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 scneldebode de Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bgsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Tien ontvoeringen om politieke re denen binnen een jaar het begint een epidemie te worden in Latijns Ame rika. En als er een land was waarvan we zouden verwachten dat het ervan verschoond zou blijven dan zouden we denken dat het Uruguay was. Dit heeft tenslotte allerlei trekken die het be voorrecht maken vergeleken met de meeste andere landen in het gebied. Dat begint al met het klimaat, maar zet zich voort in een redelijk goed sy steem van sociale zorg, een democratie die inderdaad behoorlijk functioneert en een tamelijk rustige historie zonder veel revoluties. Het was een rustig land, waarin het ongenoegen pas begon toen het met de economie wat slechter ging, door inflatie de prijzen stegen en de werkloosheid toenam. Bijzonder fel is toen een soort stede lijke guerrilla ontstaan die bewogen wordt door de wel wat beperkte idee dat alle Uruguayse misère de schuld is van het buitenland, met name het ka pitalistische en dus de Verenigde Sta ten. De helden van deze Tupamaros zijn Marx en vooral in strategisch opzicht Mao Tse-Toeng, zij het dan dat die de revolutie op het platteland wil beginnen en de Tupamaros in de stad. Wat de Tupamaros exploiteren is het gevoel in Uruguay dat men op de tot dusver ge bruikte manier aan het eind van zijn Latijn is gekomen en dat het radicaal anders moet en dan maar gelijk la Marx. Verzet. Juist door de teruggang van de laat ste jaren slaat dit aan bij mensen die niet zozeer kunnen klagen over het langzame verbeteren van hun lot, maar wel over een verslechtering daarvan. De eerste terreurdaden waren berovin gen van banken, speelbanken veelal die altijd een aardige deviezenbron vorm den. Demonstratief werd een deel van de buit aan de armen uitgedeeld, wat de beweging een soort Robin-Hoodachti- ge verering garandeerde. Daarop kwa- HORLOGER JUWELIER OPTICIEN door TRUDIE MOORST 48) „Eigenlijk hebben we hier geen po litie nodig", legt Tino uit, ,,want de laatste keer dat hier iets werd gestolen, is twaalf jaar geleden en de dader is toen niet door de politie opgespoord, maar door de bakkersvrouw". En dan vertelt hij de hele historie, die Marjo zeker al vijf keer heeft gehoord, van voren af aan, terwijl zijn mollige vrouw er lachend bij zit en af en toe bevesti gend knikt. Nee, in Palama Varencio- ne gebeurt niets, waar de politie aan te pas moet komen. Pamala Varenci- one is een gelukkig dorp. De mensen zijn er tegen iedereen vriendelijk, dorps genoot of vreemdeling; het „gracias" is niet van de lucht, als je wat koopt en tegen iedereen zegt men „a riverderci". Maar niet werktuigelijk, zoals in Duits land het „Auf Wiedersehn" klinkt. men maatregelen van de overheid, na rel lep volgde een inperking van de bur gerlijke vrijheden. Wat de Tupamaros hebben ontdekt is dat men op die manier een democra tisch regime als het ware dwingen kan zichzelf om te zetten in het soort dic tatuur waartegen men weer makkelij ker de bevolking in verzet kan brengen. Het systeem van kidnapping helpt hier ook weer bij. Had president Areco de gevangen Tupamaros vrijgelaten in ruil voor het leven van de gijzelaars dan had hij zichzelf het etiket van zwak te opgeplakt wat automatisch de ani mo om verzet te plegen zou kunnen aanwakkeren. Door het niet te doen maar harde maatregelen te nemen, de politie op speurtocht te sturen, reeksen arrestaties uit te voeren enz. versterkt hij juist de gevoelens van het leven onder terreur bij de burgers, die boven dien weinig sympathie zullen voelen voor de harde man die zomaar gijze laars het leven laat verliezen. Expert. De Tupamaros stimuleren de hardheid van de regering graag, Lenin indach tig die al zei dat erger beter was hoe erger de regering hoe beter de voe dingsbodem voor revolutie. Het eerste slachtoffer is trouwens ook niet zonder talent gekozen: de Amerikaan Mitrione, die in het land was om de politie technische adviezen te geven. Waarin? Natuurlijk het vervol gen van Uruguezen, wat anders Waar bij de bevolking tevens te denken wordt gegeven dat de Tupamaros toch wel gelijk hebben door anti-Amerikaans te zijn want men ziet maar weer wat de V.S. sturen: politiemannen. Terwijl het een nuchter feit is dat Mitrione niet gestuurd maar gehuurd was en wel als expert die men in eigen land niet kan vinden, in geen enkel land van slechts drie miljoen inwoners trou wens. Dan is een docent van een be faamde politie-academie engageren vreemd noch dom. (Nadruk verboden) DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE TELEFOON (01102) 1223 Na de affaire-Eva waarover ze na derhand met z'n drieën nog hartelijk hebben gelachen werden verschillen de folders van het reisbureau ernstig bestudeerd. Doch Jan had tenslotte zijn schouders opgehaald: „Het zegt me al lemaal niets; ik ben pas één keer in het buitenland geweest. Zoek jij maar wat uit, waar het mooi is". „Ik ben een paar maal in een klein Italiaans dorpje geweest, aan een meer. De vrouw van de hotelhouder is een Nederlandse. Beiden zijn reuze geschikt voor Nederlanders. Als we daar nu eens heen gingen?" Hij ging er mee akkoord, zodat Mar jo een brief schreef en binnen een week een enthousiast schrijven terug had. Na tuurlijk was de signorina hartelijk wel kom en haar verloofde eveneens. De twee mooiste kamers zouden worden ge reserveerd. Jan weet niet, welk deel van de dag hij het plezierigst vindt. De vroege mor gen, als het nog fris is en ze een bad nemen. Of na het ontbijt, als ze door het dorpje slenteren. Of de middag, als ze heerlijk luieren op het plateau onder de brede parasol, beschermd door de hete zon. Of de avonden, als de vrolijke Yougoslavische jongelui musiceren en er op bescheiden wijze gedanst wordt. Het is allemaal even prettig. STUK GELOPEN „En daar verdient u een salarisje?" informeerde de politierechter bij de wat lang uitgevallen verdachte met b.l.o.- gezicht. „Nou, salarisje, 'tis anders wel een salaris om teger. te zeggen", vond de lange pierlala. „Goed, een salarissü dan". Maar de lange begreep dat niet. „En toch bent u daar weggegaan. Kon u meer verdienen?" „Dat dacht ik. Met stukloon. Maar daar ben ik op stukgelopen". „Nee, u bent niet op dat loon stuk gelopen, maar vanwege een diefstal. U kon uw handen niet thuishouden". „Ik kreeg te weinig uitbetaald. Ik moest gaan bijverdienen". „O, dus als u te weinig krijgt, dan gaat u niet hèrder werken, maar dan pikt u maar wat om meer te verdie nen..." „Ik werk me al kapot!" „Zozo, en omdat u vond dat u zich al kapot werkte, moest een ander ook maar kapot en een zwaar verlies lij den". „Nou, zo zwaar was dat verlies niet voor hem". „Geen zwaar verlies? U nam zo'n tien transistorradio's weg, en twee pick-ups, bijna zestig grammofoonplaten en nog een half dozijn bandopnemers. Nou, noem dat maar niet zwaar. Ik zou het niet in één keer kunnen dragen". „Hij hield nog heel wat over!" „O, dan kan ik u ook wel tot het hemd toe uitkleden. Want dan mag ik redeneren: hij houdt nog een hemd over, dus ik kan al z'n andere kleren wel af pakken... Kleedt u zich maar uit". „Nee, u moet het dan ook ongemerkt doen!" „O, is het dan wel goed? Dus als u morgenochtend wakker wordt en al uw kleren zijn weg, op uw hemd na wat u aanhebt, dan vindt u dat allemaal best, want het is ongemerkt, gebeurd!" Hij knikte, maar hij zei er bij dat het de rechter niet lukken zou om 's nachts z'n kleren weg te pakken. „Ik houd m'n kleren aan in bed, ziet u". „Uw schoenen ook?" „Ik geloof 't wel", klonk het wat on zekerder. De getuigen kwamen vertellen, dat deze jongeman een heel onstabiele in-; druk op hen gemaakt had. Hij zwierf van de ene baan in de andere. Liet zich door het personeel van de zaak straal voor de gek houden, voerde de gekste opdrachten uit die zijn collega's maar konden verzinnen en verzaakte het werk te doen waarvoor hij betaald zou wor den. Daardoor kwam hij ver achterop bij de berekening van zijn stukloon en dat ging hij dan aanvullen door deze diefstallen. De officier wilde rekening houden met de geringe ontwikkeling van deze gedaagde. De diefstal bleef natuurlijk ontoelaatbaar. Maar een groot deel van de toestellen en de platen was achter haald. Daarom volstond hij met een eis van zeshonderd gulden boete of twee maanden. Aan z'n gezicht te zien mocht een deel ervan voorwaardelijk worden. „Wat hebt u daar op te zeggen?" vroeg de politierechter. „Zeshonderd gulden voor zestig pla ten? Ik heb er maar een gulden per stuk voor gebeurd. Dat kan ik er nooit van betalen..." „U hebt ook nog geld gebeurd voor die transistors en die bandopnemers. En u moet het in uw portemonnaie voelen dat u niet mag stelen". „En u wou zélf mijn kleren wegpak ken..." Zo tegen middernacht lopen ze nog even rond, hand in hand, of met de ar men om elkaar heen. Doorgaans zwij gend. In de nacht, die eindelijk verkoe ling brengt. Maar hun hart blijft warm kloppen en iedere keer vinden hun mon den zich. Beiden weten nu, dat ze on uitsprekelijk veel van elkaar houden. En op zo'n avond, als ze tot vlak bij het hekje zijn gekomen, dat toegang geeft tot het rotsplateau, gaan ze zit ten op het bankje aan het eind van de tuin. Het is hier, dat de jongen opeens vraagt: „Wanneer gaan we trouwen, Marjo Ze heeft die vraag al enige tijd ver wacht. Na het avontuurtje, dat hij met Eva gehad heeft, weet ze, dat ze niet meer buiten hem kan. Dat ze steeds meer naar hem gaat verlangen. In elk opzicht. En dat kan gevaar opleveren, al is Jan altijd even behoorlijk en voor komend. Hij heeft nooit één enkele re den gegeven om boos te worden of om hem terecht te wijzen. Juist daarom is ze steeds meer van hem gaan houden. Juist ook daarom wordt het verlangen in haar steeds groter. Het verlangen om hem helemaal te bezitten. Doch ze weet ook, dat een huwelijk heel wat gevol gen heeft. Je raakt een deel van je in dividuele vrijheid kwijt en zult niet meer geheel zelfstandig over je leven kunnen Lidcactus. Mijn lidcacatus telde de ze zomer ruim 500 bloemen, maar de bloemenzee was zo dicht dat de bloe men niet tot hun recht kwamen. Nu krijgt de plant er weer honderden bla deren bij en kan ik hem nu uitdunnen? U kunt gerust die plant uitdunnen, waarbij u er voor moet zorgen, dat de blijvende jonge scheuten voldoende ruimte krijgen en regelmatig over de plant verdeeld zijn. Als de uitgedunde scheuten flink genoeg en behoorlijk uit gerijpt zijn, kunt u ze goed stekken. Om rotting te voorkomen de uitgedun de scheuten een paar dagen laten lig gen om op te drogen. Die jonge uit te dunnen scheuten uitscheuren en bijsnij den, beter dan ze er uit snijden. Is de plant er geschikt voor, dan kunt u die ook scheuren, mits op elk gedeelte vol doende wortels blijven zitten. Met een scherp mes geeft u een insijding waar u scheuren wilt en trekt dan de delen verdeï* uit elkaar. De afzonderlijke de len weer apart oppotten in niet te grote pot in lichte grond. Spaargeld. Hoeveel spaargeld mag je hebben voor er belasting van betaald moet worden? Van het spaargeld zelf behoeft u geen belasting te betalen, wel eventueel van de daarop ontvangen rente. Hebt u bui ten uw loon neveninkomsten, waaron der ook spaarrente, huurwaarde eigen huis enz. enz. gerekend wordt, van meer dan 400,per jaar, dan bent u ver plicht dit aan te geven en wordt uw inkomen bij elkaar geteld, waarna over het totaal inkomstenbelasting wordt be rekend. De reeds op uw loon ingehou den loonbelasting wordt daarvan afge trokken en het verschil moet u dan bij betalen. Tegellijm. Ik heb tegels gelijmd op een boardwand, maar de tegels vallen er af, vermoedelijk door de haardwarm- te. Wat kan ik doen om de tegels er blijvend op te lijmen? Zeer waarschijnlijk is hier de verkeer de lijm gebruikt, want het is mogelijk deze tegels op het board te lijmen. Er is een speciale lijm hiervoor onder ver schillende merken. Een speciale tegel- lijm is b.v. Assilp (Duits fabrikaat van Heischei). Zowel de tegels als het board moet dan ingesmeerd worden. Gebruiks aanwijzing is bijgevoegd. Schadevergoeding. Ik huurde een bestelwagen en moest 100,betalen als eigen risico voor allrisk-verzekering ingeval van aanrijding. Na enkele kilo meters ontweek ik een hond en reed tegen een boom. De politie nam de wa gen in beslag. Nu wil de verhuurder 2500,schadevergoeding van mij om dat de wagen niet meer gebruikt kan worden. Ben ik dat verplicht? Als algemene regel geldt dat de le ner het geleende in goede staat moet teruggeven. Als het ongeval met de be stelwagen voor u niet door de verzeke ring is gedekt, kan van u huurderving worden gevorderd, tenzij u zou kunnen aantonen dat u geen schuld treft. Of beschikken. Dan zal er een man zijn, die voornamelijk beslist. Niet, dat het haar wat kan schelen, integendeel. Maar er is één probleempje en dat wil ze op gelost zien. Daarom is haar weervraag: „Wil je bij me komen wonen, als we getrouwd zijn, lieveling?" „Bedoel je... bij jou op de kamers? In de Nieuwe Spiegelstraat?" „Ja. Of zou je ergens anders heen willen Hij kent haar en weet, dat ze erg hokvast is. Dat ze trots is op haar meu beltjes, op alles, wat ze in de loop der jaren heeft aangekocht, en gekregen. Het keukentje, dat ze geleidelijk aan heeft gemoderniseerd. En de bijzonder smaakvol ingerichte slaapkamer, die hij een paar maal heeft gezien. „Als je mij dan bij je wilt hebben, liefje, zal ik graag komen. Ik geloof, dat ik me er gelukkig zal voelen. Je kunt het zo gezellig maken. Dus waarom zouden we ergens anders heen gaan Dank zij jouw knusse nestje heb ben we geen woningprobleem op te los sen". Ze is blij en dankbaar met dit ant woord, daarom trekt ze zijn hoofd naar zich toe en kust hem vurig. „Dank je, lieveling. En omdat we beiden weten, hoe we zijn, is mijn ant dat hier het geval is kunnen wij niet beoordelen, daar u geen bijzonderheden vermeldt. Indien uw verzekering wel de gevolgen van het ongeval dekt, dan kunt u de verhuurder naar uw ver zekering verwijzen, maar blijft u, bij schuld, toch aansprakelijk. Lening. Ik heb iemand 300, geleend met 2 polissen als waarborg. Tevens heeft hij een verklaring getekend als schuldbekentenis. Het is nu een jaar geleden en nog nimmer heeft hij iets laten horen, hoewel hij beloofd had drie maanden lang honderd gulden te zullen geven. Achteraf bleek dat de polissen geen waarde meer hadden, omdat hij geen premie meer had betaald. Welke mogelijkheden zijn er om dit bedrag te innen? Is dat oplichting? Als u het geld niet zoudt hebben uit geleend, wanneer u geweten had dat de polissen waardeloos waren, dan bete kent dit inderdaad bedrog. U moet de betrokkene laten weten, dat bij onder zoek is gebleken dat de polissen waar deloos waren bij de afgifte en dat u, zonder een geldig lopende polis, het geld nimmer zoudt hebben gegeven. U moet betrokkene tevens laten weten, dat u zijn handelen beschouwt als oplichting (bedrog) en dat u wanneer bijv. binnen 1 maand geen algehele betaling volgt, een aanklacht zult indienen wegens be drog bij de officier van justitie. Mis schien helpt het. In elk geval kunt u een klacht indienen bij de officier van justitie. Erfenis. Wat kan ik doen ter be scherming van mgn tweede vrouw, dat de kinderen na mijn overlijden haar niet in financiële moeilijkheden brengen? Wij nemen aan dat u bij het aangaan van uw tweede huwelijk geen huwelijk se voorwaarden heeft gemaakt. De kin deren uit uw eerste huwelijk hebben recht op een wettelijk erfdeel van uw nalatenschap. Dit wettelijk erfdeel is, als er drie of meer kinderen zijn, deel van wat zij zouden krijgen zonder tes tament. Bijvoorbeeld: er zijn 4 kinde ren en u laat 40.000,— na, dan zou (zonder testament) ieder kind 10,000,- krijgen. Nu kunt u bij testament be palen dat ieder slechts 7500,krijgt. U kunt dus uw tweede vrouw bevoor delen doordat u haar benoemt tot mede- erfgename en bepaalt dat ieder van uw kinderen slechts zijn wettelijk part krijgt. Als u geen huwelijkse voorwaar den heeft gemaakt dan is dus uw bei- d|er bezit het gemeenschappelijk ver mogen. Als één uwer sterft, dan bevat de nalatenschap van de overledene dus de helft van het gemeenschappelijk ver mogen. Indien uw vrouw u zou over leven en het gemeenschappelijke bezit zou dan bijv. 60.000,zijn, dan be draagt de erfenis 30.000,— of de helft. Van die helft kunt u uw vrouw dan een vierde extra geven. De andere helft behoudt zij zelf als eigenaresse. Van haar kant kan uw vrouw u alles ver maken. Wendt u zich spoedig tot een notaris en laat een testament maken. woord: laten we maar niet te lang meer wachten, hè?" Hij neemt haar in zijn armen. Verlang je er ook zo naar?" fluistert hij, bijna onhoorbaar. Marjo weet, dat ze een kleur krijgt, maar gelukkig is het donker. „Ja", zegt ze zacht terug. „Dan maken we er na de vakantie meteen werk van, hè?" De vrouw beeft van geluk. Het is al laat, als ,ze terugwandelen naar het hotel. Het terras ligt nu verlaten, Tino is met zijn zoon bezig de tafels op te ruimen en schoon te maken. Als hij het tweetal ziet aankomen, grijnst hij, zo dat zijn witte tanden in het schaarse licht fel contrasteren met zijn donkere huid". „Mooie avond, niet?" zegt hij in ge broken Nederlands. „Heel mooi, Tino. Daarom hebben we er nog van geprofiteerd". Tino knikt begrijpend. „De signor is een gelukkig man met signorina Marjo. Morgen moet u eens naar de oude Maria gaan, die in het kleine huisje bij de kerk woont. Ze heeft bovennatuurlijke gaven en kan u de toekomst voorspellen". Maar Marjo vindt dit griezelig. Ze lacht alleen, antwoorden doet ze niet. (Wordt vervolgd) Het nieuwe komfort- brilleglas met automatische kleur-verandering. Past zich zeer snel aan.

Scheldebode | 1970 | | pagina 1