z&Ss&zy. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND TUSSEN WAL EN SCHIP 37STE JAARGANG No. 10 7 AUGUSTUS 1970 LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW U kunt niet alles weten de scheldehode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Z°°rT y*a ,g*6 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Klederdracht. Waar kan ik te we- van het totale aantal uitgebrachte stem- ten komen hoeveel vrouwen en meisjes in Yerseke Zeeuwse (Zuidbevelandse) klederdracht dragen? Wij hebben voor de beantwoording van uw vraag geïnformeerd bij de heer B. J. Korstanje, Azalealaan 4, Yerseke, tel. (01131) 1869, die van deze zaken goed op de hoogte is. Hij verklaarde ons dat in Yerseke alleen maar dames van boven de zestig jaar de Zeeuwse klederdracht nog in ere houden en dat het er zeker niet meer dan honderd zijn. Mocht u hierover of verwante za ken meer inlichtingen wensen, dan kunt u zich gerust rechtstreeks tot de heer Korstanje wenden. Munt. Ik bezit een munt of pen ning met aan de ene zijde een kop met er rond M. AGRIPPA-L (F. COS-III) Dus M. Agrippa-L en dan volgt het streepje (boogje) maar dit is niet ge heel zichtbaar want tussen dat boogje en de dan volgende F is een gaatje waarin een kettinkje. De munt werd blijkbaar gedragen. Aan de andere zijde ziet men een wagenmenner-renner, die met een voet op het wagentje staat waarvan een wieltje goed zichtbaar is. De andere voet staat op de grond en met de rechterhand houdt hij blijkbaar de leidsels van de vier voor het wa gentje gespannen paarden die op hun achterpoten staan en de voorpoten in de hoogte houden. Onder de afbeelding staat dwars een streep en de letters TRPOTCOS II. Verder heel klein bij de II Brivio. Kunt u hier iets over ver tellen De voorzijde van de munt die u be schrijft doet denken aan een herinne- ringsmunt, geslagen onder keizer Tibe rius (14-37) ter nagedachtenis aan de beroemde generaal en admiraal en vriend van keizer Augustus: Marcus Agrippa. De keerzijde past daar echter niet bij, zodat het mogelijk is dat u te doen hebt met één van de vele verval singen of namaaksels van die antieke munten, die vooral in Italië aan toe risten worden verkocht. Wilt u dit ze ker weten, dan kunt u de munt op zenden, aangetekend en met retourporto, aan C. J. Holtslag, Zuidzandsestraat 88 te Oostburg, die u zonder verdere kos ten zal inlichten. Carmenpruik. Mijn donkerbruine Carmenpruik glimt zo in de zon en in het lamplicht. Zou ik er droogshampoo in kunnen spuiten of kan daar het syn thetische haar niet tegen? De „Carmen Curler Company" deelde ons mee dat alle nieuwe pruiken zo sterk glanzen, maar nadat er een keer hairspray overheen geweest is, gaat dat over. U kunt er dus gerust droog shampoo in spuiten. Communisten. Hoe hoog is het percentage van de communisten in Ita lië over het gehele land genomen? Bij de onlangs in Italië gehouden ver kiezingen voor de volksvertegenwoordi ging behaalden de communisten 27,9 men. In 1968 bedroeg dat 28 zodat het praktisch ongewijzigd bleef. Zij be zitten 168 van de 730 zetels. Sliips that pass in the night. Kent u het gedicht waarin de volgende regel voorkomt: „Ships that pass in the night". De zinsnede: Ships that pass in the night, is vooral bekend geworden als titel van een roman van B. Harraden, die ontleend is aan één van Longfel- lows „Tales of a Wayside Inn", waarin de zin volledig luidt: „Ships that pass in the night and speak eachother in pas sing". Huishoudelijke liulp. Een huishou delijke hulp werkt een halve dag per week, al ruim 3 jaar. De familie gaat 2 k 3 weken met vakantie. Is het dan niet gebruikelijk dat de hulp doorbe taald krygt? Als de huishoudelijke hulp bereid is ook gedurende de vakantie van de fa milie deze halve dag te komen werken, maar de familie stelt hier geen prijs op, dan is de familie verplicht deze halve dagen door te betalen. U schrijft niet of deze hulp ook op een ander tydstip een doorbetaalde vakantie geniet en zo ja, of het dan niet mogelijk was deze vakantie in de periode van de familie te laten vallen. Dit kan uiteraard een factor geweest zijn bij het niet-doorbe- talen. Terlenka gordijn. Een terlenka gor dijn is verkeerd gewassen en zit vol kreuken. Hoe krijg ik die er uit? Het beste is dit gordijn onder een natte doek te persen. Zorg er vooral voor dat u de doek niet droogstrijkt en het terlenka nergens de hete strijkbout raakt. Ballpointinkt. Hoe krijg ik balpen inkt uit corduroy? Probeert u het met alcohol of blanke spiritus. Het is een geduldwerkje, want het gaat er moeilijk uit als het een maal ingedroogd is. Direkt na het ont staan van een balpen-inktvlek er droog waspoeder op strooien en met een natte doek stevig uitwrijven, dan is het goed te verwijderen. Studie. Hoe komt het dat veel mensen 's avonds laat het beste stude ren? Heeft dit te maken met het feit dat er dan relatief meer bloed in de hersenen aanwezig is dan overdag, door dat er dan om de 4-5 uur wordt gege ten, of bestaat er een andere motivatie voor? Als uw veronderstelling juist zou zijn dan zou voor alle mensen gelden, dat ze beter 's avonds laat of 's nachts kunnen studeren. Wij menen derhalve, juist om dat het hier een deel van de mensen be treft, zoals u ook schrijft, dat het een kwestie van geaardheid is, ook wel van lichamelijke conditie, maar die vooral een psychische achtergrond heeft, ter wijl ook de gewenning en de aard van het millieu een belangrijke rol speelt. DE VERGELER „Wat bent u eigenlijk van beroep?" informeerde de politierechter bij de uiterst hip geklede verdachte, die met een gewatergolfde haardos en een soort tafelkleed om zijn schouders voor de balie verscheen. „Ik ben schoonzoon", klonk het ver rassende antwoord. „O, dus u leeft niet van uw ouders, maar van uw schoonouders", begreep de magistraat. „U hebt niet veel geleerd, zie ik. Steeds gespijbeld van de lagere school, geen vakonderwijs, geen andere cursus. Wat doet u eigenlijk voor de kost?" „Ik ben in de kost bij m'n schoon ouders". „Zozo, krijgt u dan zakgeld van hen?" „Nee". „Maar u hebt toch /el geld in uw zak. Hoe komt u d~ n aan? Of pakt u dat maar ei-gt vandaan?" Na lang trekken bleek hij zo nu en dan wat los te krijgen van zijn verloof de, die een flink maandsalaris had als directie-secretaresse. Maar het meren deel daarvan werd besteed aan „genie- tink j es". „Drugs zult u bedoelen", veronder stelde de rechter. Die genietinkjes speelden tenminste de hoofdrol in het spelletje Mens erger je niet, dat tot een slaande ruzie had geleid. De verdachte en zijn verloofde speelden dat spelletje met drie vrienden bij haar ouders thuis. Een aantal „sti ckies" vormden de inzet. Met veel vals spel en intimidatie poogden de drie manlijke deelnemers de verdovende pot te bemachtigen. Als 'teven kon, schop ten ze niet alleen eikaars dopjes van het bord als ze een gunstig aantal ogen gooiden, maar ook eikaars schenen bont en blauw. Eén dobbelsteen stopten ze graag toe aan iemand wiens dopjes al lemaal weer uit het veld waren, want daar was één kant van verzwaard en dan kon er tenminste geen zes meer mee gegooid worden. Als 't even kon verzetten ze eikaars stukken op het bord, plaatsten ze ergens een eigen dop je op een gunstiger stand of telden ze plotseling met een niet in het veld staand dopje verder. Toen de schoonzoon een gele dop in het veld smokkelde en daarmee onder de kreet „Ik ben de vergeler!" een blau we verstootte, liet blauw dat niet blauw- blauw, maar sloeg de vergeler een blauw oog. Daarop greep groen de stickies uit de pot en smeet de met rood spelende secretaresse met hoog rode kleur het speelbord met alle stuk ken naar het hoofd van groen. Dat gaf groen de gelegenheid zich aan het rode hoofd te vergrijpen, terwijl de gele par tij nog doende was de blauwe buurman meer bont dan blauw te slaan. De paar se vriendin ontfermde zich daarop over de onbewaakte stickies, maar de ver geler vergalde haar dit plezier door haar een zwarte voet dwars te zetten. Op dat moment zag hij, hoe Groene- mans de rode maagd aanrandde. Hij ontstak in wilde woede, slingerde de paarse speelgenote door een dressoir- ruit, trapte de groene vriend tegen de televisie, toen de televisie in gruzels en tot slot een aantal gruzels tegen de vriend. Maar nu kwam de blauwe me dedinger zijn groene makker ontzetten. Hij mikte op het nog niet blauwgesla- gen oog van de vergeler, maar beland de met een gekneusde rib en een bloed neus tussen de bruine bierflessen. De ouders van de secretaresse zorg den voor de algehele opruiming door haar vier gasten en de gruzels de deur uit te smijten. Nu vorderde de officier van justitie honderd gulden boete of door TRUDIE MOORST 46) Ik heb geprobeerd Eva te bereiken, maar ze was telkens niet thuis. Daar door groeide m'n vrees, m'n wantrou wen en ook m'n angst. Gisteravond wist ik het: ik wil je niet verliezen, omdat ik nu weet, dat ik heel veel van je houd". Ze legde haar hoofd tegen zijn schouder. „Maar je bent er weer en er is niets gepasseerd tussen jou en Eva. Dus ben ik blij en dankbaar". Het was dus afgesproken werk. Nou, ik zal het alleen maar van de humoris tische kant bekijken, denkt hij. Toch zal ik haar nog even laten schrikken. „Dat zeg je nu wel... er is niets ge passeerd tussen mij en Eva... Nu ja... laten we het daar dan maar op hou den", zei hij op droge toon. Met een ruk kwam ze overeind. Grote ogen staarden hem aan. tien dagen, wegens, mishandeling en vernieling. „Dan komt u er nog goed af", dacht de politierechter, „want eigenlijk moet u nog vervolgd worden wegens overtre ding van de wet op de verdovende mid delen". „Zeg maar óórverdóvende middelen", zei de officier, „want dat gaat bij hem 't ene oor in en 't andere uit. Ze weten geen van allen meer, van wie die stickies waren". „En mijn blauwe oog, wie betaalt dat?" vroeg de verdachte vanuit zijn tafelkleed met franje. „Dat hebt u die vriend al betaald ge zet!" „Ik heb er anders niks voor gevan gen". „Nou, dan zetten we u maar tien dagen gevangen. Want als ik u een boete opleg, moet uw verloofde het be talen. En die wil ik niet extra straf fen". Het tafelkleed keerde zich boos om. „Ik vraag me af, wat die in z'n cel zal dragen", zei de officier iets later tegen de rechter. „Daar hebben ze toch geen kleedjes op de tafel, of wel?" Nadruk verbodend' ARGENTY GRASLAND VERBETERING Er is altijd een oorzaak voor aan te wijzen als grasland een slechte grasmat heeft. Onder meer kan dit een gevolg zijn van: 1. een slechte waterhuishouding; 2. een onvoldoende bemestingstoestand; 3. een slechte verzorging. Zaak zal het zijn dat men eerst ge noemde punten in orde brengt, wil men zijn grasland verbeteren door herinzaai. Dit is noodzakelijk, want anders wor den de goede grassen weer verdrongen door slechte grassen en onkruiden. Graslandverbetering staat momenteel sterk in de belangstelling. Dit is be grijpelijk. Er is namelijk meer voer no dig wegens een te grote veebezetting. De komst van een nieuw type frees, de z.g. Lely grondfrees heeft tot een belangrijke verbetering van het grasr landbestand bijgedragen. Het aantrekkelijke van deze grond frees is dat door de overtop draaiende rotor en de schermconstructie met roos- terstaven in één bewerking een goed zaaibed wordt verkregen. De grovere gronddelen met de stuk geslagen zode of eventuele andere ge wassen worden onder in de bewerkte grondlaag geleid. Hierboven komt een 10 12 cm dikke fijn kruimelige laag. Door de keuze uit 4 rotorsnelheden kan men de mate van verkruimeling be- invloeden. De rentabiliteit van een graslandver betering is zeer belangrijk. Immers, tegenover de kosten van herinzaai en bewerking staat een véél hogere op brengst van het grasland; dit kan zelfs oplopen tot 1000 kg zetmeelwaarde net to per jaar. Het beste tijdstip voor graslandver betering door herinzaai is juliaugus tus tot half september. Bovendien zijn de weersomstandigheden in de nazomer in het algemeen gunstiger voor de aan slag van gras en klaverzaad. Maar ook in september of oktober is herinzaai mogelijk, ook al is het risico dan wat groter. Wil men méér opbrengst van zijn grasland, dan zal met een Lely grond frees het beste resultaat bereikt wor den. Wij raden u aan om met uw loon werker over deze nieuwe methode van graslandverbetering contact op te ne men. „Nee...", fluisterde ze, „dat heb je niet gedaan... ik ken je... als het zo was, zou je me het verteld hebben. En ik ken Eva... ze zou zoiets nooit toe staan... ze krabde je, waar ze je raken kon en vocht zich dood... Of..." Haar gezicht was geleidelijk aan bleek geworden. Onafgebroken keek ze hem aan. Hij kon zich niet langer goed hou den en begon te lachen. Met beide han den pakte hij haar bij de schouders en schudde de vrouw zachtjes heen en weer. „Wat denk je wel van me, Marjolein? Eva heeft het goed geprobeerd... als het allemaal komedie was... verdraaid, dan kan dat kind acteren, eerlijk. Maar ik paste er voor. Ik ben daar mesjok ke... dan weet ik wel, met wie ik lie ver..." Ze legde haar hand op zijn mond. „Sssssst! Zulke dingen zeg je niet. Want zo ben jij niet. Daar ben ik nu van overtuigd. Heel vast overtuigd..." Ze sloeg haar armen om zijn hals en trok de jongen naar zich toe. „Mijn heerijke lieveling... Je bent van mij... van mij alleen... en nog eens van mij... voor altijd..." HOOFDSTUK XVIII Uit het blauwe meer kwam een jon geman, druipend van het water en zocht Een werkgever is verplicht bij het ein digen der dienstbetrekking aan de werknemer een getuigschrift te over handigen als hem daarom wordt verzocht. Waterschorpioenen in een aquarium zijn voor kleine visjes gevaarlijk door de als haakvormige scharnieren ge vormde voorpoten. Een steek van 't „bootsmannetje" is voor een mens zelfs nog pijnlijk. Koffievlekken in een rok, pantalon of jas zijn gemakkelijk te verwijderen indien deze dadelijk met wat lauw water worden afgewreven. Achter gebleven vetresten van de melk weg nemen met wasbenzine (brandge vaarlijk) Moeders met kinderen, uw kroost ziet geen gevaar, het is aan u om hen vertrouwd te maken met de weg en u dient er op toe te zien, dat ze van een trottoir gebruik maken. Een insectenbeet Dan de plek snel en zo diep mogelijk uitzuigen en bet ten met ammoniak. Wie zelf een kamer gaat behangen, moet van het raam af werken, zo dat de overlappingen van de banen geen schaduwen veroorzaken en daar door extra breed lijken. Bewaar bleekwater, chloor, spiritus, ter pentijn, petroleum, blauwsel en ben zine op een hoge, voor kinderen on bereikbare plaats. Pas óók op met wasmiddelen, kurketrekker, blikope ner en aardappelmesjes, die u zo graag „voor het grijpen" heeft. Laat een (uw) kind niet het slachtoffer worden van uw onachtzaamheid! Indien u alleen tegen w.a. verzekerd bent wat betreft uw (oude) auto, doet u er goed aan een afzonderlijke verzekering te sluiten voor het risi co van brand, explosie, zelfexplosie en diefstal. Een w.a.-polis dekt al leen het risico vóór schade, waar voor u tegenover een ander wette lijk aansprakelijk kan worden ge steld. Gaan kleine kinderen mee op reis, hang die kinderen een plaatje met naam en (vakantie)adres om hun hals. Bij eventueel zoek raken bent u ver zekerd, dat mocht de kleine het juis te adres niet weten, de politie uw adres steeds kan achterhalen. Citroenen geven meer sap, als u ze vóór het uitpersen eerst goed verwarmt. Het is rabarbertijd; weet u dat u met rabarber zeer vuile handen in een ommezien schoon heeft? Vuile han den door het schoonmaken van fruit kunt u ook reinigen met karnemelk. Chrysantenstelen moeten gespleten wor den, voordat de bloemen in het wa ter gezet worden. Indien uw loslopende hond de wappe rende jurk van een dame vernielt, moet u de schade vergoeden, ook al kunt u er niets aan doen. Aardappelen leveren veel vitamine door de hoeveelheid, die wij er van eten, vooral de nieuwe. Tegen het eind van het aardappelseizoen be vatten de oude aardappelen maar zeer weinig vitaminen. Wilt u gebruik maken van een Engels kookboek, hier volgen enige over eenkomstige gewichten, zoals bij ons gebruikelijk zijn: 1 pint is 560 gram, ruim y2 1 water; 1 quart is 2 pints, dus ruim 1 1 water of melk; 1 ounce is 28 g; 1 pound is 16 ounces en 1 cup is 2y2 dl. een weg over het smalle stukje zand met de rotspunten. Hij keek omhoog en zwaaide even. Daarna begon hij de stuk ken rots te beklimmen, tot hij belandde op een plateau, waar een meisje lang uit op een badhanddoek voorover lag te lezen. Boven haar stond een grote pa rasol, die net voldoende schaduw gaf voor haar lengte. De jongen boog zich naar haar toe en drukte een kus in haar hals, waarop het meisje zich omdraaide en haar zon nebril afzette. Een paar lachende ogen keken hem aan. Hij richtte zich echter weer op en pakte een handdoek, waarmee hij zich afdroogde. Daarna accepteerde hij de sigaret, die ze voor hem had aangesto ken, waarna hij naast haar ging zitten. „Was 'tlekker in 'twater?" „Allicht. Is het hier altijd zo heet?" „Doorgaans. Tenminste in deze tijd van het jaar". „Hoe vaak was je al hier?" „Twee keer. Valt het je mee of niet? Eerlijk zeggen". Hij lachte. „Waar jij bent, is het altijd fijn". „Dat bedoel ik niet". „Maar ik wel". Hij kuste haar la chend. „O, 't is hier wel leuk. Maar aan die hitte moet ik waarschijnlijk nog wen nen". „Met een paar dagen ben je er door heen", troostte ze. „Met mij was het net zo, de eerste keer". Ze lagen enige tijd naast elkander te roken. „Dus je hebt er geen spijt van?" Hij schudde zijn hoofd. „Natuurlijk niet. Alleen die taal... Ik ken nog maar een paar woorden, zoals gracias... en avanti... en presto... Ik geloof nooit, dat ik het leer. Hoe ken jij het zo goed?" „Italië heeft me altijd getrokken. Waarom, weet ik zelf niet. Misschien, omdat ik een beetje artistiek ben aan gelegd. Drie jaar geleden ging ik voor 't eerst hierheen met Gerrit. Gerrit is bezeten van Italië, Rome, Venetië, Mi laan, Turijn... Hij doet niets liever dan maar zeulen, van het ene museum naar het andere. Als hij iets moois ziet, kan hij verrukt een half uur staan kijken. Hij spreekt tamelijk goed Italiaans, en zo leerde ik het spelenderwijs mee van hem". „Het is hier natuurlijk machtig mooi. Als je zo naar beneden kijkt, naar het meer en ginds, dat eilandje en heel in de verte de kuststrook met dat dorp je... daar krijg je nooit genoeg van". „Daarom ben ik graag op dit plateau. Het is één der mooiste plekj.es in de wijde omtrek". „Was je altijd in dit hotel?" „Ja. Zij is een Nederlandse. Weet je... ze was hier ook met vakantie, een klei ne twintig jaar geleden. En werd ver liefd op Tino. Hij op haar. Ze was pas achttien en moest natuurlijk met haar ouders mee terug naar Holland. Een paar maanden later, toen het seizoen afgelopen was, reisde Tino naar Hol land. Aanvankelijk wilden haar ouders er niet over horen, maar toen ze zagen, dat Els het te pakken had, gaven ze hun toestemming. Ze was negentien, toen ze met Tino trouwde. Nu, na twin tig jaar, zijn ze nog stapel op elkaar". „Hoeveel kinderen hebben ze eigen lijk? Dat loopt maar in en uit... ik kan er geen hoogte van krijgen". „Zes. De oudste is achttien... hij werkt bij Tino in de keuken. De jongste heb je gezien in de wagen, die is vier maan den". „In elk geval zijn het aardige men sen. En jij staat bijzonder goed aange schreven bij hen" De vrouw knikt lachend en draait zich op haar zij. „Het eigenaardige is, dat er weinig Nederlanders deze kant uit komen. Els heeft af en toe heimwee. En als er dan Nederlanders komen, leeft ze helemaal op. Daarom stond ik de tweede dag bij haar in de gunst. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1