NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND #liÉ§Ë TUSSEN WAL EN SCHIP 37STE JAARGANG No. 9 31 JULI 1970 LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEVL - KRUININGEN N.V. ook sommige accijnzen weer zullen worden verhoogd. De regering heeft zojuist alle gemeen tebesturen dringend verzocht de plaat selijke belastingen en rechten ook met gemiddeld 4, 5 en 7 procent te verho gen. Dat betekent hogere rechten voor rioolaansluitingen, voor het ophalen van huisvuil, verhoging van de straatbe lasting en meer opcenten (gemiddeld 230) op de personele belasting. De ge meenten zullen daar niet onderuit kun nen, zeker niet als ze eventueel nog in aanmerking willen komen voor aanvul lende bijdragen uit het gemeentefonds, in welk geval ze de hoogste heffings normen gehandteerd dienen te hebben. Het zal er dus op neerkomen, dat het netto inkomen weer met enkele procen ten verlaagd wordt. Dan kunnen we wel bedroefd naar ons handje staren waarin dit wordt uitgeteld en mopperen dat er zo weinig van het mooi lijkende sala ris overblijft, maar we moeten toch po gen redelijk te blijven. In de eerste plaats immers dienen we te bedenken, dat ons loon, behalve uit de uitbetaalde klinkende munt, ook nog bestaat uit so ciale voorzieningen waarvoor intussen iets is betaald, ziekte, invaliditeit, A.O.W., kinderbijslag enz. De kosten van verschillende zorgen, die zich nu en later kunnen voordoen, zijn daarmee reeds betaald. In de tweede plaats moeten we wel bedenken, dat onze wensen, vertolkt door politieke partijen en vakbonden, ook hoog zijn. We willen meer maar ook betere huizen. We veroorzaken zelf door onze auto's die we dan toch maar kunnen aanschaffen verkeers- hinder, die we door de overheid opge lost willen zien. We willen meer en goedkoper onderwijs tot op latere leef tijd. We willen betero voorzieningen voor dit en voor dat. Er moeten havens worden uitgebreid en industrieterreinen aangelegd. Er moeten zwembaden, scho len, gymnastieklokalen, sporthallen en sportvelden bij komen. Voor alles zijn er pi cssiegroepen, die er op aandringen hun wensen toch vooral te vervullen. Er is nog veel meer en er komt nog steeds meer wat we wensen, ja eisen. We ver geten weieens, dat onze eisen en ver langens een zekere graad van luxe, van welvaart heben bereikt. In die mentali teit vinden we 'n heleboel nodig waar vroeger niet over gepeinsd werd, zie al leen maar het verker en vele andere voorzieningen. Dat is een zeer begrijpelijke ontwik keling, maar het moet wel allemaal be taald worden. Door ons zelf. Het ver velende is, dat alle voorzieningen altijd maar voor bepaalde groepen van de be volking van voordeel zijn, zodat niet iedereen van alles profiteert. En het saamhorigheidsgevoel is bij het Neder landse volk bepaald niet het best ont wikkeld. Bovendien moeten we ook nog beden ken, dat de regering moet trachten de inflatie zoveel mogelijk tegen te gaan, hetgeen alleen maar kan door aller uit gaven, zowel van overheid als particu lieren, op een bepaald niveau te houden. Dat vereist dus ook afroming, waar te genover staat dat dan de prijzen beter in de hand kunnen worden gehouden. Hoe meer wensen en eisen, hoe minder dat echter gelukt. De regering zal in de komende maan den zeker weer veel kritiek te verwer ken krijgen. Maar het blijft uitgesloten om het alle dertien miljoen Nederlan ders naar de zin te maken. H. V. WERMESKERKEN (Nadruk verboden) ,e«£7 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. GESLOTE RECEPPIE „Hoeveel mensen kwamen er?" in formeerde de politierechter. „Geen hond", antwoordde de verdach te, wiens getergde trekken zelf wel iets van een bulldog weg hadden, ,,'twerd een geslote receppie". „Ik vraag hoeveel ménsen". „Geen kip, edelachtbare. Tegen de tijd dat de receppie begon, draaide Appie de sleutel om die in de voordeur stak en vertelde buite aan alle mense dat we gescheje ware". Appie was volgens het dossier een persoon van het manlijke geslacht en van Nederlandse nationaliteit, van veer tienjarige leeftijd, van beroep scholier en woonachtig in het huis naast dat van de gedaagde. „Hij staat anders heel gunstig be kend", ontdekte de rechter uit de stuk ken. „Ken weze", zuchtte de bulldog, „maar ons heit-ie al gescheje voor we goed en wel verzilverd ware". „Verzilverd?" „Nou ja, verjubileerd dan, assu 't niet ken vatte. In 't zilver zogezeid". „Had u al méér moeilijkheden gehad met deze Ab?" „Vraag u liever wanneer ik géén trammelant gehad heb met dat pokke- jong. Die treitert me al veertien jaar het bloed uit me adamsappel. Als baby plaste die al over me zondagse broek heen, als peuter naast-an blèrde die me de hele nacht wakker en daarna haalde die elke dag wel een streek uit. Astie me fiets niet an de lantarenpaal vast bond, legde die knope in me vistuig of liet alle wurreme de gang door kron- kele en as 't er niet een kikker door de brievenbus gleed, wist ie nog wel een spreeuwejong door me boveraam te frunneke". Er moest flink gehamerd worden om de publieke tribune tot rust te krijgen. „Een mooie figuur voor 1 april", meesmuilde de officier. „Eén april? Praat me d'r niet van! Dit jaar riep ie uit 'tbovenraam: buur man, zet je paraplu op, 't regent! En toen ik naar boven keek, kreeg ik een emmer zeepsop over me heen". De eerste getuige werd binnengeroe pen. Het was de eigenaar van de feest zaal voor bruiloften en partijen. Hij be zwoer de rechter, dat in zijn gerenom meerde zaak „nooit je-dat" was voor gevallen en alles zich buiten de voor deur had afgespeeld. „Maar u hebt aan die Ap wel ijs ge geven die dag!" „IJs? O, ik geef kinderen wel 'ns meer een ijsje. Als ik ze een plezier kan doen. En ze kopen ijs bij me. Ik verkoop ijs in de zaak". „U gaf aan Ap twee grote glazen sorbet. Waar was dat voor?" Hij herinnerde zich geen sorbet. Het was te lang geleden. Veel mensen le pelden er sorbets in zijn café. Appie kwam er zo vaak ijs kopen... „Maar Ap kocht dat niet, hij kreeg het, direkt na die geschiedenis met die receptie". Van moeilijkheden met een receptie had de caféhouder nog nooit gehoord. In zijn zaak kon zoiets helemaal niet bestaan, daar waren geen moeilijkhe den. De tweede getuige werd uit de wacht kamer gehaald. Het bleek een onderwij zer te zijn, die meer van het jongetje wist te vertellen. „Voor een reep chocolade slaat hij een grotere knul een blauw oog, ik zie hem er wel voor aan dat ie voor een ijsje een receptie in het honderd stuurt". „En voor een sorbet?" „Daar wurgt ie een politierechter voor". door TRUDIE MOORST 45) Marjo lacht, hem over het haar strij kend. „Dat is ze niet. Zo is haar natuur. Hebben jullie je vermaakt?" „Marjo, houd op: ik schaam me om mezelf. Maar het is je eigen schuld: jij wou het, ik niet." „En toch deed je het." „Omdat je bleef aandringen. Maar ik sehaam me." „Was ze dan niet lief voor je?" „Lief? Het is te hopen, dat Eva nog eens een keurige jongen treft, anders gaat ze naar de bliksem. Weet je, wat ik had kunnen bereiken, als ik had ge wild?" Ze knikt. „Precies. En ze zal wel diep teleurgesteld zijn, dat je weigerde." „Datdat weet ik nietAlle machtig, die zou je in tijd van een mum gek hebben." De zaaleigenaar steunde nu, dat hij nog nooit één ijsje aan Appie had ge geven. Een derde getuige trad aan uit de gang. Hij droeg de zelfde achternaam als Appie voornoemd en moest erkennen de vader te zijn. „U hebt uw zoon wel een goede op voeding gegeven?" wilde de politie rechter weten. Dat klopte. Pa had een goede school voor hem uitgezocht, met huiswerk geholpen, alle vragen beant woord, niet te veel zakgeld gegeven, de jongen op tijd naar bed gestuurd. „Maar toch ook wel eens getrakteerd op een uitstapje en op een ijsje?" „Jawel, vooral op een ijsje, want daar was Appie gek op". „Ook op die dag na de receptie van uw buurman?" „Hm, die dag? Néé, beslist niet!" Maar toen schoof de caféhouder naar voren met priemende vinger: „Jawel, zó was het. Hij heeft die sorbets be steld voor z'n zoontje! Nou herinner ik me dat". Pa beweerde die dag niet in de buurt geweest te zijn. „En je stond nog voor 'traam naar binne te glure!" riep de verdachte uit. „Hij vroeg nog: kömp er niemand? Met een grijns, edelachtbare", voegde de vrouw van de bulldog er nog onge vraagd aan toe. De vierde getuige had pa ook gezien. Hij vertelde: „En toen de rechterhand van de verdachte het linkeroor van Ap pie trof, nam Appie's pa de benen. Hij kwam z'n eigenste zoon niet eens te hulp". De officier eiste een boete van vijf tig gulden wegens mishandeling van een minderjarige, maar de politierechter maakte er een voorwaardelijke straf van met een proeftijd van één jaar. Met de raad aan de pa van het slachtoffer tje om zelf een beter voorbeeld te zijn voor Appie. (Nadruk verboden) d' ARGENTY BESTRIJDING VAN MASTITUS OF UIERONTSTEKING In samenwerking van de zuivelfabrie ken, Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en Gezondheidsdienst voor dieren, wordt in ons land op het gebied van dieren- ziektebestrijding zeer veel gedaan. Wanneer wij denken aan een ziekte als rundertuberculose, abortus Bang, kan men gerust zeggen dat deze kwaal geheel is uitgeroeid. Dit geldt niet min der voor het zo gevaarlijke mond- en klauwzeer, hier wordt door een jaar lijkse enting van onze veestapel, veel bereikt. Maar dit kan men nog niet zeggen van de bestrijding van mastitus of uier ontsteking, dit probleem is nog lang niet opgelost en aan dit vraagstuk zal men meer dan ooit aandacht moeten schenken. Deze ziekte komt nog veel vuldig voor, tot grote schade van onze veehouderij. In hoofdzaak ontstaat mastitus, door grote of kleinere wonden aan uier of tepel, maar ook dikwijls als gevolg van slecht melken. Bij de mastitusbestrijding is de hy giëne van zeer groot belang. Versleten tepelvoeringen geven haarscheurtjes, die niet zijn te reinigen. Er ontstaat dus een voedingsbodem voor bacteriën en de kans dat de tepelhuid beschadigd wordt. Maar nu de bestrijding. Tegenwoordig wordt met goed resultaat de Super Cryozol drukspuit, bij alle voorkomende vormen van Mastitus gebruikt. Dit middel heeft een dubbele werking: Het doodt onmiddellijk de bacteriën, die er mee in contact komen, het wordt op genomen door het bloed en geeft de bac Jan kijkt haar aan en ziet, dat ze langzaam met haar hoofd schudt. „Nee, allemaal show." „Hoe show?" „Ga alvast rechtop zitten. Ik zal je alles vertellen. Als ik klaar ben, zul je nijdig op me zijn. Maar dat riskeer ik. Je hebt er recht op alles te weten." Hij begint wat te vermoeden. „Afge sproken werk zeker, hè?" „Ja en nee. Niet helemaal. Je weet, dat Eva graag aan toneel wil. Maar ze twijfelt zelf wel eens aan haar talent. Volgens mij bezit ze dat. Zelf is ze sceptisch. En gauw in de put, neer slachtig. Met de gedachte: ik leer nooit een goede toneelspeelster worden. Ik heb haar opgewarmd. Ja, eerlijk. Ik heb gezegd: als Jan wil, krijg je hem voor één avond. Dan ga je toneelspelen. Denk maar, dat je op het toneel staat. Je speelt de hevig vertiefde vrouw. Zo ver liefd als maar mogelijk is. Krijg hij je door, dan heb je niet goed gespeeld en mankeert er voorlopig nog wat aan je talent. Doch als hij nergens erg in heeft en hij komt bij me terug met de mede deling: verschrikkelijk, dat kind is op z'n minst hysterisch, dan heb jij gewon nen, want dan denkt hij enkel, dat al les echt was „Dus ze speelde de hele avond kome die?" Hij keek Marjo met grote ogen teriën tot 24 uur na de behandeling geen kans meer. Bij de behandeling van melkkoeien te pel grondig reinigen en uitmelken en in opwaartse richting masseren. Acute gevallen moeten door de die renarts worden behandeld. HULP AAN VAKANTIEGANGERS Vakantiegangers die in hun woon plaats regelmatig %ilp ontvangen van een kruisvereniging, kunnen deze ver pleeghulp in overleg met huisarts en wijkverpleegster en in overeenstemming met plaatselijke regelingen ook ver krijgen op het vakantie-adres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn voor het ge ven van injekties. De behandeldend arts dient dan de vakantieganger een briefje met enige gegevens mee te geven. Wanneer iemand die met vakantie is, ziek wordt en er een arts bijroept, kan, indien nodig, op vertoon van de lid maatschapskaart van een kruisvereni ging, ook de hulp van een wijkver pleegster ter plaatse worden verkregen. Als de betrokkene nog niet lid is van een kruisvereniging, zal een zogenaamd lidmaatschap moeten worden aange gaan. Buitenlanders, die in ons land hun vakantie doorbrengen, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijkverpleegster verkrijgen. Deze patiënten dienen even wel eerst een arts ter plaatse te con sulteren. Hij kan de patiënt, zo nodig, naar een wijkverpleegster van één der kruisverenigingen verwijzen. TOPDRUKTE BIJ OUWEHAND Kelner Rietveld uit Utrecht, die be hoort tot het korps bedienend personeel in Ouwehands Dierenpark en dagelijks met z'n auto heen en weer rijdt tussen deDomstad en Rhenen, gaf op een bij zonder suggestieve wijze weer hoe druk het wel is op de Grebbeberg in dit va kantieseizoen. „Op weg naar Rhenen werd ik onder Leersum aangehouden door een onbe kend manspersoon, die mij door het portierraampje toesnauwde: je geld of je leven! Ik riep angstig: ik heb geen geld! Waarop de man reageerde met: maar je werkt toch! Jawel, zei ik toen, in Ouwehands Dierenpark. Dan heb je ook geen leven, zei de man, rij maar door ONZE EISEN VERGEN MEER GELD Zojuist zijn de leges voor visacten verhoogd. Natuurlijk gemopper bij de vele sportvissers. Moet nu ook al dat genoegen, die ontspanning voor de ge wone man liefst tweemaal zo duur wor den? Het rijk doet maar. Men bedenkt daarbij niet dat de kosten van die vis acten al vele jaren op hetzelfde peil wa ren gebleven, terwijl intussen de salaris sen van de ambtenaren, die ze moeten verstrekken, beduidend zijn gestegen. De verhoging zet ook geen zoden aan de dijk, doch de werkelijke kosten van de tijd aan de verstrekking besteed moet worden, kunnen dan tenminste min of meer worden gedekt. Alle kosten stijgen, dus ook die van de overheid. Het is een klein symptoom van de verhogingen van diensten en belastin gen die ons in het komend jaar te wach ten staan. De aanstaande rijksbegroting voor 1971 zal daar een niet bepaald opwekkend beeld van geven, terwijl in de loop van dit jaar ook al verhogin gen zijn gekomen zoals de huren en de motorrijtuigenbelasting die het besteedbare inkomen beknotten. Het is al bekend, dat de b.t.w. met ingang van januari een paar procent zal stijgen en het zal niet verwonderen als blijkt dat aan. „Precies. Aanvankelijk voelde ze er niet veel voor, maar ik zei: het zal je niet eens zo moeilijk vallen, want in je hart ben je een tikkeltje verliefd op m'n Jan. Dat zie ik aan verschillende klei nigheden. Ze werd rood, dus dat be vestigde m'n veronderstelling „Daar heb ik anders nooit iets van gemerkt," weerlegde hij. Ze lachte. „Straks vertel ik je, hoe dat komt. Laat me nu uitpraten, hè? Ik hield aan en zei: dat ze het zou moe ten doen. Ze wierp er tegenin: Dat doet Jan nooit. Hij is stapel op jou. Ik ant woordde: Laat dat maar aan mij over. Als hij wilt, doe je het dan? Tenslotte knikte ze. Ik heb er wel zin in, zei ze. Maar de konsekwenties Als ik het doe, ga ik de hevig verliefde Eva spelen, zo verliefd als maar mogelijk is. En als ik hem zo ver krijg, dat hij met me mee gaat naar m'n kamer? Ik waarschuw je, dat ik met hem tot het uiterste zal gaan, als het me lukt. Ik antwoordde: Ik ken je. Maar ik ken Jan ook. Je zult hem nooit zover krijgen, dat hij met je naar bed gaat. Maar zelfs al zou dat het geval zijn, dan kijk ik hem er vast niet lelijk om aan, want ik heb immers zelf gewild, dat hij met jou uitgaat? Dan moet ik ook met elke mogelijkheid rekening houden Oud schilderij.'Hoe kan ik een oud schilderij (bijbelse voorstelling op kope ren plaat) weer schoon krijgen? Het is door turfrook bruin geworden. Uit uw vraagstelling komt niet dui delijk naar voren of het hier gaat om een olieverfschilderij op een koperen plaat. Aannemende dat dit het geval is is een behandeling met lauw water en een alka'livrije zeep (scheerzeep b.v. welke u met kwast kunt opbrengen, of shampoo), het beste. Na het inzepen reinigen, de zeepresten verwijderen met schoon lauw water. Daarna het geheel goed (24 uur) laten drogen. Camping. Mag men zonder vergun ning tenten en caravans plaatsen op eigen erf, 200 m van de openbare weg. Wat mag men vragen voor deze plaat sing? Voor het inrichten van een kampeer terrein voor tenten en caravans op uw erf hebt u een exploitatievergunning van de gemeente nodig. Er zijn gemeen ten die geen eisen stellen ten aanzien van de tarieven, die u wilt heffen. „Ze wilde me met alle geweld mee naar boven hebben, maar dat was me toch werkelijk te gek, Marjo." Ze keek hem innig aan. „Ik heb me niet vergist in je, lieveling. Ik was er rotsvast van overtuigd, dat je zover nooit zou gaan. Overigens... ik kan je bovendien vertellen, dat je Eva nooit daarvoor gekregen had. Dan zou ze haar spel wel gestaakt hebben en de waarheid hebben verteld. Dus je had haar helemaal niet door?" Hij keek verstoord voor zich. „Geen moment is dat in me opgekomen. Ik dacht enkel: Als die een keer gek wordt op een jongen, die minder scrupuleus is, gaat ze misschien haar ongeluk te gemoet." Marjo lacht fijntjes. „Bewijs, dat je Eva niet kent. Ze is zo serieus als als „Als jij." „Dat wou ik niet zeggen. Maar... er was nog een reden, dat ik graag dit spelletje gespeeld wilde zien „Nog meer? Toe maar „Ik wilde mezelf op de proef stellen". „Jezelf? Waarvoor?" Ze ging dichter bij hem zitten en trok zijn arm door de hare. „Luister, lieve ling, we kennen elkaar nu enige tijd, hè? Trots het feit, dat je hier geregeld by me in huis komt, is er nooit iets on Ziekenfonds. Mensen die verplicht verzekerd zijn kunnen zonder bijbeta ling medicijnen in een apotheek halen als die voorgeschreven worden door huisdokter of specialist. De medicijnen die mij door een specialist werden voor geschreven werden echter niet door het fonds vergoed. Hoe zit dat? Na informatie bij één der grote zie kenfondsen vernamen wij dat de door u genoemde specialist niet bij een zie kenfonds is aangesloten. Het spreekt dus vanzelf, dat de kosten van het con sult en de door hem voorgeschreven medicijnen niet door een ziekenfonds worden vergoed, daar de behandeling geheel in de particuliere sector ligt. Tempex. Kunt u mij vertellen hoe ik tempex kan lijmen? Tempex kan gelijmd worden met sty- rabond, dat in een bus van bijv. een halve kg verkrijgbaar is tegen de prijs van 2,60. Op geverfd hout moet eerst de verflaag bewerkt worden met am moniak, waardoor de poriën open gaan en de oppervlakte dof wordt. behoorlijks gebeurd. We kunnen ons al lebei voldoende beheersen. Mezelf ken* nende, heb ik me wel eens afgevraagd: Houd ik wel voldoende van Jan om te zijner tijd met hem te trouwen? Ook daarom leende ik je als ik het nu zo mag zeggen voor een avond aan Eva uit. Ik dacht: als het me niets doet, kan ik er beter mee ophouden, want dan be tekent hij niet voldoende voor me. Dan zit het niet diep genoeg. Ik was nog altijd niet zeker van mezelf, voor wat betreft m'n gevoelens voor jou. Mijn grote liefde gaf ik aan een getrouwde man, natuurlijk zonder dat ik van zijn huwelijk iets afwist. Ik dacht toen: er zal nooit meer een maji in m'n leven komen, die daar zo'n grote plaats in neemt. Maar, wanneer ik jaloezie ga voelen, dan zit het goed met me." Hg keek haar aan en begon te knik ken. „Ik ben een paar dagen weggeble ven, omdat ik me over mezelf schaam de. Omdat ik me zo met Eva heb laten gaan. En jij dacht Precies, lieveling. Tegen beter weten in dacht ik: Eva heeft hem ingepalmd; ik ben hem misschien kwijt. Oerdom van me om m'n geluk zo op de waag schaal te leggen. Ik had nooit een der gelijk risico mogen nemen. Kortom: je kwam de volgende avond niet en de avond daarop evenmin.

Scheldebode | 1970 | | pagina 1