NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Ouderwetse staking TUSSEN WAL EN SCHIP 37STE JAARGANG No. 8 24 JULI 1970 U kunt niet alles weten t O" SS' de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm ƒ4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. IN ENGELANDS OUDERWETSE HAVENS De 47000 Britse havenarbeiders sta ken om voor buitenstaanders vrijwel ondoorgrondelijke redenen. Formeel gaat het om een verhoging van het ba- sisloon van ölf pond één schilling en acht pennies met tachtig procent naar f 20 van 96 gulden naar 174 gulden. Dat lijkt heel wat, maar het zijn bedra gen die niet veel te maken hebben met wat de havenarbeiders in feite mee naar huis nemen: dat is gemiddeld een 35 pond per week, of ruim driehonderd gulden, een bedrag dat aanzienlijk min der reden tot medelijden geeft. Deze vreemde loonstructuur heeft ech ter wel een nadeel dat naar men zegt sterk bijdraagt tot de stakingslust. Een havenarbeider die een hypotheek voor een huis of een krediet bij de aankoop van een auto of zo vraagt, kan de bank alleen maar tonen dat hij nog geen hon derd gulden in de week heeft wat de animo om hem geld te lenen uiteraard jniet verhoogd. Dat vooral zou beter worden als dat basisloon maar werd op getrokken. De consequenties voor de werkgevers in de haven echter zijn akeliger: de stuklonen die voornamelijk het loonzak je van de dokwt kers vullen, gaan na venant mee oirV ~>g met het basisloon en dat gaat oplopen. Als daar nu maar een verhoging van de produktiviteit te genover stond was dat nog tot daar aan toe, maar erve. dngen uit het verleden geven daar niet veel hoop op. Modernisering. De misère is dat de Britse havens be rucht zijn om hun geringe produktivi- teiten dat van verwezenlijking van de moderniseringsplannen het Devlin- plan tot dusver weinig komt. De haven van Londen kent bijvoor beeld tweeduizend keer gemiddeld per week discussies over speciale tarieven voor het lossen van bepaalde ladingen en zolang onderhandeld wordt, wordt er niet gewerkt. Waarbij dan komt dat de bonden door een systeem om slechts leden toe te laten er voortdurend voor zorgen dat het arbeidsreservoir in de haven eigenlijk schraal is. Technische vernieuwingen als containerterminals worden eveneens geweerd. In zeker zin is men in de havens blij dat het nu eens op buigen of barsten aankomt, omdat slechts daarmee mis schien de modernisering in de arbeids verhoudingen en in de werkmoraal af gedwongen kunnen worden. Maar minder blij zal de regering zijn. De onofficiële havenstaking van Londen en Liverpool in de herfst van '67 wordt weil beschouwd als de doorslaggevende reden waarom het Labourkabinet het pond moest devalueren. Niet dat op lange termijn de gevolgen van dit soort stakingen zo funest zijn. Vertrouwen. Per jaar loopt zo'n 150 miljard gul den aan in- en uitvoer door de havens en menige Britse producent verliest er gens wel wat klanten, waartegenover staat dat menige leverancier aan Enge land zijn klant nu ziet overgaan naar een Brits bedrijf, wat de stroppen en voordelen wellicht ongeveer even groot maakt. En zodra alles weer normaal is, zo leert de ervaring, is de schade vrij snol bekeken. Maar op korte termijn zijn de reacties anders: een paar slech te maanden met tekorten op de handels balans waren er al en nu dit het kan allemaal genoeg zijn om het ver trouwen in het pond dat onder Labour in de laatste maanden was hersteld weer te laten verdwijnen. Dan komt weer een kapitaalexport van lieden die het zeker voor het onze kere nemen en dat kan weer leiden tot verzwakking van de positie van het pond sterling met alle aanverwante na righeden. Maar dat is zuiver een kwes tie van vertrouwen waarbij intuïtie meer telt dan bewijzen. En wellicht slaagt Heath erin om dat vertrouwen wel le vendig te houden. Tenslotte heeft hij op zijn programma ook de modernisering van het vakbonds wezen staan de havenstaking geeft hem dan een goed punt om mee te be ginnen. (Nadruk verboden) GAZEUSE KAN GEVAARLIJK WORDEN „Veel kinderen krijgen op schoolreisje van thuis een fles gazeuse mee om on derweg de dorst te lessen. Wij noemden dat in onze jeugd priklimonade vanwe ge de koolzuur die er in zit. Dat zo'n fles niet ongevaarlijk is, bleek tijdens deze zomer, toen mijn vrouw oud verpleegster tot driemaal toe eerste hulp moest verlenen aan kinderen, die verwondingen hadden opgelopen aan hun handen, doordat de fles was geëxplodeerd!" Dat vertelt directeur J. Baars van Ouwehands Dierenpark. „Zo'n kind sjouwt de ganse dag zo'n fles mee. Schudt zelf maar eens en haal de stop er dan maar eens af, dan spuit de in houd als een fontein weg. Vooral tijdens het warme weer komt zo'n gazeuse fles door de koolzuur onder hoge spanning te staan, met alle nare gevolgen van dien. In de mij bekende gevallen bleef dat bij verwondingen aan handen, waar van er één helemaal niet zo mooi uit zag. Het is niet denkbeeldig dat een kind scherven in gezicht of ogen krijgt. Daarom adviseer ik de ouders: geef uw kind gerust gazeuse te drinken, maar laat het niet de hele dag met zo'n fles sjouwen, want die krijgt een uitwerking als een projectiel." GRATIS GIROBOEKJES Tot nu toe betaalt de rekeninghouder voor een overschrijvingskaart twee cent 1,per boekje van 50 kaarten!) Met ingang van 1 augustus wordt dit gratis. Het overschrijvingsverkeer via de Postgiro is dan geheel kosteloos, immers: gratis enveloppen, geen porto kosten, gratis toezending van dag-af schrift en nu dus óók gratis formulie ren. Naar schatting betekent de gratis verstrekking voor de PCGD een inkom stenderving van ca. 5 miljoen gulden. Het streven van de Postgiro is er op gericht de resultaten van hogere ef ficiency en gunstiger rentabiliteit door te spelen aan de rekeninghouders. In dit verband is er aanleiding om op korte termijn enige rechten voor diensten aan niet-rekeninghouders, t.w. het stortings- en chequerecht, aan te passen aan de hoge kosten van deze diensten. RENTE BIJ DE POSTGRIODIENST De feiten. Met ingang van 1 augustus a.s. ver goedt de PCGD rente op particuliere postrekeningen. De rente bedraagt 2% en wordt berekend over het laagste saldo per halve maand. Het saldo is rentegevend tot een bedrag van 10.000 gulden. Particuliere postrekeningen zijn reke ningen op naam van een natuurlijk per soon of echtpaar, al dan niet gevolgd door de aanduiding van een bedrijf, be roep of funktie. De PCGD is doendè op de afrekenin gen van alle rekeninghouders die als particulieren worden beschouwd voor het postrekeningnummer een sterretje te plaatsen. De rekeninghouders kunnen dan zelf zien of hun rekening rente- gevend is. Van de ruim 2 miljoen reke ninghouders zullen er naar schatting ruim 1.7 miljoen rente krijgen. De rentebijschrijving vindt jaarlijks plaats op 1 december en zal de reke ninghouders worden medegedeeld op het moment dat een dagafschrift moet wor den toegezonden. De verwachting is, dat de rentever goeding voor de PCGD op jaarbasis ca. 35 miljoen extra lasten meebrengt. Door extra saldo-toevloed en door een voort durende bewaking van de efficiency be staat echter goed vertrouwen dat de ex ploitatie op zijn minst sluitend blijft. Toelichting. Reeds enige tijd werden door de PC GD de mogelijkhedne verkend van ren tevergoeding op girosaldi, mede op aan drang van de kant van rekeninghouders. Vooral toen de handelsbanken, het landbouwkredietwezen en laatstelijk ook de spaarbanken overgingen tot rente vergoeding op transaktierekeningen (ook wel genoemd: salarisrekeningen, privérekeningen, lopende rekeningen etc.) stelde de Postgiro er prijs op ook zijn rekeninghouders deze faciliteit te geven. Ruim een half jaar geleden werd de regering dan ook voorgesteld om evenals de banken bij de Postgiro een rente te vergoeden van 3% Na het op verzoek van de beide be trokken ministers met de directie van De Nederlandsche Bank gepleegde over leg, zal de PCGD, evenals de meeste banken, met ingang van 1 augustus a.s. 2 Y2 rente per jaar gaan vergoeden. Moet u voor uw vrtkantiebagage een nieuwe koffer kopen, houdt dan re kening met lengte enz. van japon nen, herenkostuums enz. Een jurk of herenkostuum, toegevouwen, vraagt veelal een lengte van 75 80 cm. Koop dus geen te kleine koffer. Het is niet waar dat bij verhuizing al hetgeen spijkervast zit in uw huur huis door u niet mag worden mee genomen. Alles wat u zelf extra hebt laten aanbrengen, mag u meenemen maar u mag het huis niet bescha digen. Zorg er dus voor dat bescha digingen achterwege blijven of her stel ze onzichtbaar. Het water in een aquarium, waarin sub-tropische en/of tropische vissen verblijven, moet in de winter een warmte hebben van 20 tot 25 0 C. Als deze vissen het te koud hebben, gaan ze „schommelen" en sterven ze. Een te hoge temperatuur is ook ver keerd. Gebarsten porcelem kunt u weer bruik baar maken door dit mee te koken met de melk. De barsten zullen dan meestal vanzelf weer dicht gaan. Zwarte peper met stroop mengen, dit op een vloeipapier smeren, op een nat gemaakt schoteltje leggen en u hebt een gif vrije vliegenvanger. Fijngemalen eierdoppen kunnen we zeer goed gebruiken dis meststof voor potplanten. Loopt u in de ziekte- of ongevallenwet dan mag u de woning niet verlaten voor de eerste controle heeft plaats gehad, behalve wanneer u bent op geroepen voor controle. door TRUDEE MOORST 44) „Ik houd van je, lieveling. Daarom moet je nu doen, wat ik je vraag: nodig Eva voor een avondje uit. Ga dansen, of naar de bios. Ik wil het graag." Hij schudt zijn hoofd. „Krankzinnig gewoon. Waarom?" „Ik heb er wat mee voor en zal het je na afloop eerlijk vertellen." „Meen je het werkelijk?" „Zeer beslist. Het gaat om Eva. Breng haar naar huis en maak een af spraak. Doe het voor mij." Nogmaals haalt hij zijn schouders op. „Nou, ik vind het stapelzot, maar als je met alle geweld wilt... oké, je krijgt je zin. Maar beklaag je later niet." Ze kust hem hartelijk. „Ik heb het je toch gevraagd?" Op straat besluit hij wraak te nemen. Op Marjo. Ze wil, dat ik Eva het hof maakt, oké, ze krijgt haar zin. Ik zal met haar vrijen, dat de stukken er af vliegen. Nog voor ze bij de tramhalte zijn, vraagt hij haar voor een avond. Ze kijkt hem ongelovig aan. Maar ook blij. „Meen je het?" „Allicht. Wat denk je van morgen avond?" „Kan ik niet. Moet ik repeteren. Jammer." „Overmorgen dan?" „Ja, dat kan. Marjo dan?" „Gaan jullie dan niet trouwen?" „O, dat is nog zo ver in het verschiet. We zijn enkel goede vrienden." „Zo? Nou, ze is anders gek op je, hoor. Dat heb ik wel bemerkt. Als jij er niet bij bent, is het Jan voor en Jan na. Het is niet netjes, hè?" „Wat niet?" „Nou, dat je met mij uitgaat. Wat zeg je tegen Marjo?" „Als je wilt, vertel ik het." „Alsjeblieft niet. Kijkt ze me nooit meer aan." „Doen we het?" „Wat wil je?" „Bioskoopje en een beetje dansen. En we drinken ergens wat. En via het Vondelpark gaan we naar huis." Ze denkt aan de zoen. In haar hart is ze verliefd op deze grote, knappe jongen. „Vooruit, voor één keer dan. Maar niet vaker, hoor. Anders lig ik er zo uit bij Marjo en ze is al jaren m'n vriendin." De volgende avond komt hij, zo uit de fabriek, even bij Marjo. Ze is ook net thuis en maakt haar eten klaar. „Nou, je hebt je zin, morgenavond gaan we samen op sjouw." Ze glimlacht. „Prima." Hij vertrouwt het niet helemaal. „Wat heb jei er eigenlijk mee voor, jongedame? Erg lekker zit het me niet." Ze kust hem vluchtig op zijn wang. Overmorgenavond zal ik het je zeggen. Niet eerder. Vort, naar huis en ga je wassen en verkleden. Je ziet er uit..." Hij lacht. „Kim je er vast aan wen nen, als we getrouwd zijn. Ik wed om een pakje sigaretten, dat je me zo niet durft omhelzen." Ze legt de vork neer, waarmee ze in de pan met aardappelen aan het prik ken was, slaat onverwacht haar armen om zijn hals en drukt doordringend haar lippen op de zijne. Dan kijkt ze hem lachend aan. „Verloren, meneer Pelser. Dat heb ik gauw verdiend." „Ben je dan niet vies van me?" vraagt hij verbaasd door de overrompe ling. De vrouw kijkt hem nadenkend aan. Transpirerende voeten? Wanneer u daar veel last van ondervindt, moet u ze op z'n minst elke avond baden in niet te heet water, waarin enige le pels keukenzout zijn opgelost. Na spoelen met helder koud water, grondig afdrogen en daarna flink poederen. Endagelijks wisselen van kousen en schoenen. Bloedvlekken in uw suèdeschoenen kunt u verwijderen door een in spiritus ge drenkt en goed uitgeknepen watje. Oude olievlekken behandelen met twee delen geest van salmiak en één deel azijn. Behandeling zonodig herhalen. Een vettige plek op een gewitte muur kunt u verwijderen, door de plek eerst droog af te schuieren. Daarna strijkt u er een dun laagje blanke lak overheen. Pas als dit goed droog is zult u geen moeilijkheden meer hebben met het witten. Framboze- en bessestruiken moeten na de pluk gesnoeid worden. Als u met vakantie gaat, vergeet dan vooral niet de hoofdkraan van het gas en water dicht te draaien. Hard geworden schoencrème maakt u weer bruikbaar door toevoeging van een scheutje melk. Goed roeren. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Heesters. Graag had ik aanwijzin gen voor het snoeien van jasmijn, gou den regen, forsythia en cydonia. Jasmijn: najaar, snoeien uitdunnen en oude, uitgebloeide takken terugsnoeien. Gouden regen: lange zijtakken op enige bladeren insnoeien, waardoor bloei- (kort) hout ontstaat. Verder weinig aan doen. Forsythia: direct na de bloei uit gebloeide takken terugsnoeien, waar door nieuw bloeihout ontstaat. Geldt voor alle vroege bloeiers. Cydonia: niet snoeien daar dan de vruchten wegge snoeid worden. Alleen hier en daar wat terughalen voor goede vorm. Algemene regels (zie Forsythia)Alle vroege bloeiers direct na de bloei snoeien, moe ten weer niieuw bloeihout vormen. Ze bloeien op het voor jarige hout in 1970 gevormd, bloei in 1971 enz. Alle late bloeiers in het najaar snoeien, alleen uitdunnen en eventueel terugsnoeien, bloeien op het jonge hout. Heesters met na de bloei vruchtvorming, niet snoeien. Plamuur. Hoewel na gebruik een bus of tube plamuur heel goed wordt afgesloten, is de plamuur later steeds korrelig. Weet u een manier om de pla muur weer soepel praktische vloei baar te maken? Middelen om de plamuur weer soepel te maken zijn er niet. Het is het beste om niet meer plamuur aan te schaffen dan nodig is. Verder kunt u ze in tubes nog wel een poosje hanteerbaar maken door de dop er zo spoedig mogelijk weer op te schroeven. Bij gebruik van bussen zorgen dat het zilverpapier dat er op ligt, zo spoedig mogelijk weer op de overgebleven plamuur gelegd wordt. Op deze manier kunt u ze misschien enige tijd goed houden. Centrifuge. Wat is de importeur van de sapcentrifuge merk Douglas Swiss Made? Van de Zwitserse Kamer van Koop handel ontvingen wij een schrijven, waarvan de vertaling als volgt luidt: „Het spijt ons u in dit geval de ge wenste inlichting niet te kunnen ver strekken. Het merk „Douglas" is hier totaal onbekend. Als de bedoelde sap centrifuge werkelijk in Zwitserland ge fabriceerd is, betreft het hier ongetwij feld een geval, waarbij een buitenland se importfirma huishoudapparatuur van Zwitserse oorsprong onder een eigen merknaam in de handel brengt". In ver band hiermee delen wij u mee, dat u nog twee pogingen kunt ondernemen om aan het adres te komen van de Ne derlandse importeur. De eenvoudigste weg is dit te vragen aan de verkoper van het apparaat en mocht u ook dit adres onbekend zijn, doordat u het van een colporteur aan huis gekocht hebt (en ongewenste methode overigens!) dan kunt u het nog tegen enige kosten vergoeding proberen bij het Merkenbu reau, Badhuisweg 92, Den Haag. Munt. Enkele jaren geleden kreeg ik, tegelijk met moderne Engelse geld stukken een munt in bezit, waarschijn lijk in hét brons. De ene zijde toont een Egyptische farao, zittend op een troon met leeuwenkoppen aan de leuningen en gekroond door zonneschijf, het geheel omgeven door een tekst in hiëroglyfen. De keerzijde laat ook een dergelijk tekst zien, met daarboven een sfinx, aan de horizon is een rij van vier piramiden te zien, bekroond door een opgaande zon. Moderne letters zijn niet op de munt te vinden. Naar mijn mening is er geen sprake van een geldstuk. Uw penning is inderdaad geen munt. De oudste munten van Egypte waren geheel Grieks van type en opschriften. Uw penning lijkt ons een moderne fan tasie. Zulke penningen worden met handelsoogmerk geslagen, als cursiosi- teit of talisman, door wie maar denkt daar wat aan te verdienen. De herkomst is daarom niet na te gaan en de waarde is gering. Ook de tekens die er op voor komen zijn geen echte hiëroglyfen. Deuk in hout. Op een nieuw teak houten schrijfblad liet ik een stomp voorwerp vallen, waardoor lichte deu ken in het hout ontstonden. Hoe krijg ik die er uit? Als het om ondiepe deuken gaat, dan het blad afkrabben, de gebruikte was met verdunde ammoniak verwijderen tot het hout geheel blank is. De deu ken nat maken en enige tijd laten staan. Het hout zal zich op die plaatsen uit zetten. Is dit genoeg, dan laten drogen, afschuren en weer beitsen, lakken of in de was zetten. Vult dit niet voldoende aan, dan kunt u het beste vloeibaar hout gebruiken en daar de deuken mee opvullen. Hierna verder afwerken zoals gewenst. „Nee. Ik zou maar om één ding vies van je zijn. Maar daar heb ik geen vrees voor. Ik ken je." „Ik hoop het", zegt hij raadselachtig. Eva is jolig en opgewekt, als hij haar in Betondorp afhaalt. Ze steekt ongegeneerd meteen haar arm door de zijne. Met de tram gaan ze naar de binnenstad en zijn precies op tijd voor de eerste voorstelling. In de bios heeft hij logeplaatsen en als het donker wordt, legt hij zijn arm om haar heen. Ze kruipt meteen dicht tegen hem aan en heeft uitnodigend haar mond omhoog. Hij kust haar en voelt de trilling in haar lichaam. Als ze twee uur later weer op straat zijn, weet hij zich maar weinig van de film te herinneren. Maar zijn lippen gloeien, want Eva blijkt on verzadigbaar. Ze gaan dansen, maar het is deze avond, ondanks de warmte, erg druk. Na een half uur zegt ze: „Ik vind er niks meer aan. Laten we maar naar het Vondelpark gaan." Hij kijkt verschrikt. Had hij dat zelf niet voorgesteld? Maar dan als grap bedoeld. Het stond in elk geval niet in zijn programma. „Kunnen we niet doen", zegt hij, maar ze lacht hem uit. „Doe niet zo mal, ik wil een potje met je vrijen. Vanavond wil ik van de gele genheid profiteren. Eens kijken, wat jij kunt, knappe jongen." Tegen wil en dank gaat hij met haar naar het park. Het is 'n donkere avond. Er zit onweer in de lucht. Eva heeft al gauw in een stille zijlaan een lege bank ontdekt. Ze plant hem er op neer en springt meteen op z'n schoot, haar ar men om zijn hals slaande. Hij is gewoon overdonderd. Dit is de tegenvoeter van de rustige Marjo, dit wilde, hongerige kind. Ze drukt zich wild tegen hem aan en zucht met gesmoorde stem: „Kus me, kus me dan toch De volgende avond laat hij zich niet meer zien bij Marjo. Het is pas zater dagmorgen tegen elven, als hij bij haar binnenvalt. Marjo heeft een huishoude lijke bevlieging en heeft de kamer op z'n kop staan. Maar als hij binnenkomt, knipt ze de stofzuiger uit en rent op hem af, haar armen om hem heen slaand. „Eindelijk. Ik dacht al, dat Eva je van me afgetroggeld had." Hij geeft haar rustig een zoen en met de armen om elkaar heen lopen ze naar de bank waar ze op neerzakken. Hij kust haar nog eens, duwt haar tegen de leuning en gaat dan met zijn hoofd te gen haar borst liggen. „Nou, het scheel de niet veel. Alle mensen, wat moet je met zo'n vrouwtje beginnen? Die is compleet hysterisch." (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1