De vakantie in het welzijnspatroon NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND TUSSEN WAL EN SCHIP 37STE JAARGANG No. 7 17 JULI 1970 VOOR ONDERWEG door REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 de scheldebode Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. De vakantie-industrie draait op volle toeren. De consument van het vakantie- feest zoekt het weliswaar voor een toe nemend deel over de grenzen, maar het grootste deel van de genieters blijft toch nog in het binnenland. Ondanks alle slechte zomers die ach ter ons liggen, is de liefde van de Ne derlander voor de zee gebleven. Het strandvermaak draait onmiddellijk op volle toeren zodra de zon doorbreekt. Onderzoekingen hebben aangetoond dat nog ongeveer een kwart van de vakan tiegangers bij familie of kennissen on derdak zoekt. Het uit logeren gaan neemt nog steeds af en wanneer men ziet dat van de naar het buitenland trekkenden nog slechts 8 naar fa milie of vrienden gaat, dan is het dui delijk dat er voor de recreatiebedrijven in Nederland een goede toekomst is weggelegd. Wij stellen dit, alhoewel nog slechts 10 van de verlofgangers een hotel opzoekt. Drempelvrees. Nog is het in Nederland zo dat het publiek een drempelvrees heeft voor een hotel, omdat men de sfeer er te stijf- deftig vindt of omdat men vreest een hoge rekening te krijgen of om andere redenen. Toch zal dat langzamerhand veranderen. In de eerste plaats wordt de huur van bungalows en appartemen ten steeds meer opgeschroefd. De men sen komen toch wel. Op het moment dat het prijsverschil tussen hotel en zomerhuisje te overzien is, zullen velen naar het hotel overstappen. Vervolgens wordt de druk op de huis vrouw gedurende het gehele jaar veel groter. De mogelijkheden voor goede en betaalbare huishoudelijke hulp nemen nog steeds af. De tendens dat kinderen op jongere leeftijd afzonderlijk met va kantie gaan neemt nog steeds toe. Het ouderechtpaar krijgt dan een kans op vakantie zonder kinderen. Daar profi teert het hotel van. En dan is er de komende golf van werkende gehuwde vrouwen, die heus na een jaar van wer ken in baan en huishouding niet be reid zullen zijn ook nog in hun vakan tie het gezin volledig te verzorgen. En hoe lang we ook om de hete brei draaien in Nederland, zodra we ont dekt hebben dat de produktiviteitsstij- ging er mede van afhanklijk is dat er meer gehuwde vrouwen worden inge schakeld, zullen we nog een aanzien lijke verandering van het maatschappe lijk patroon aanschouwen. Wel is een voorwaarde dat de fiscale druk ver minderd wordt. Maar daar wordt aan gedokterd. Niet alleen deze ontwikke ling zal de welvaart vergroten, maar ook zonder hulp van de gehuwde vrouw zal de welvaart per werknemer in de toekomst nog aanzienlijk stijgen. Toenemende consumptie. De prognoses en de voortekenen wij zen in de richting van een flinke uit breiding van de vakantiebestedingen. De consumptielust van de bevolking zal nog toenemen wanneer het nu op groeiende geslacht de produktieve leef tijd bereikt. Een volgende stimulerende faktor van het toerisme vinden wij in het stijgend aantal bejaarden. Aan hun inkomensverbetering wordt gewerkt niet alleen via het optrekken van het AOW- niveau en het daaraan verbinden van een vakantietoeslag, maar vooral door dat het leger van degenen die over een behoorlijk pensioen beschikken in de toekomst een ongekende consumptie zullen veroorzaken. Dat verbruik zal met name in de re creatie en dus in het hotelwezen plaats vinden want op hogere leeftijd is de animo om aan zelfverzorging te doen, sterk afgenomen. Aan de kant van het hotelbedrijf verwachten wij een verdere rationalisatie van de exploitatie en een verdere aanpassing aan de wensen van de klant. Wanneer eenmaal de barrière van het vreemde en ongewende van een hotelbedrijf is weggenomen, dan krijgt men de smaak wel te pakken. Vakan ties die in het buitenland doorgebracht worden zijn dikwijls een goede leer school. Een met de verlenging van de vakan tie samengaand verschijnsel is dat ve len al hun geld en tijd gaan concentre ren op die ene grote vakantie. Zij zien nu de kans om wat verder weg te gaan. Aangezien een verre reis hoge kosten vraagt, zijn velen geneigd om hun hele recreatie-budget in de „jaarlijkse" va kantiereis te steken. De financiële ge volgen zijn meer dan eens te zwaar, er wordt nog meer gewezen op de mo gelijkheden om de vakanties meer dienst baar te maken aan de bevordering van de gezondheid en het optimale welzijn. In het orgaan van het NKV heeft de Utrechtse hoogleraar in de medische fy siologie, Prof. Biersteker, gezegd dat het aantal hart- en vaatziekten zou kun nen worden bestreden door de lange arbeidsperiode van ruim elf maanden meer dan eens per jaar te onderbreken. Zou het voor velen in drukke funkties ook niet zo zijn dat zij zich voor hun lange zomervakantie en daarna extra moeten afbeulen om die lange zomer vakantie mogelijk te maken? Welke in vloed heeft deze periode van spanning met plotselinge ontspanning op de fy sieke en psychische 'toestand van de mens? Ontstaan de vele verkeersonge lukken in vakantietijd omdat de va- kantierit te vermoeiend is of omdat de reiziger te vermoeid op vakantie gaat? Wij dachten dat beide oorzaken een rol speelden. Meer kortere vakanties. Afgezien van de gezondheidsaspecten van Prof. Biersteker zou er toch veel voor te zeggen zijn om van één lange naar twee of meer kortere vakanties over te stappen. Wij denken aan de ge volgen voor de vakantiespreiding en de invloed daarvan op de vakantiekosten. Wij zien naar de kant van het bedrijfs leven dat steeds meer mensen een te lange tijd achtereen uit het bedrijf moet missen. De uitvoering van vele werk zaamheden op de juiste tijd komt in ge vaar. Wij denken aan de financiering van de vakantie zowel door de vakan tiegangers als ook door het bedrijfs leven. Een meer gespreide betaling van de vakantietoeslag zou ook het gesprei de vakantie-houden ten goede kunnen komen. Tenslotte wordt ook al meer aandacht gegeven aan de manier van vakantie besteden. Zeer tot hun leedwezen moe ten vele artsen constateren dat hun li chaamsbeweging tekort komende pa tiënten ook in de vakantie nog geen be weging krijgen, omdat zij op het strand liggen. Dit alles wijst erop dat wij wel de vakantie hebben aanvaard, maar dat zij nog niet op optimale wijze is inge past in het welzijnspatroon van de mo derne mens. Wij kunnen er dus nog meer van genieten dan thans reeds het geval is. (Nadruk verboden) VOOR BOEKEN OP ELK GEBIED: BOEKHANDEL VAN DER PEYL! Pas uw snelheid aan bij die van het overige verkeer. Verminder uw snelheid niet op de hoofdrijbaan zelf. maar gebruik de daarvoor bestemde uitvoegstrook. Als u inhaalt, doe dat dan met vol doende snelheidsverschil om deze manoeuvre zo kort mogelijk te laten duren. Als u twijfelt, nooit in halen en... laat u tijdig zien. Maak snelheid op de invoegstrook, zodat u zich met gelijke snelheid tussen het andere verkeer kunt voe gen. Blijf niet onnodig links rijden. Wees duidelijk in uw rij-wijze, laat anderen niet raden naar uw bedoe lingen en... houdt steeds voldoende remaf stand. Denk aan de verminderde accelera tie van uw wagen door de bagage. Kies steeds de juiste rijstrook voor uw rijrichting. Staat u eens in een verkeerd vak, dan moet u toch de rijrichting van het betreffende vak volgen. Houd de vluchtstroken vrij. Vakantieverkeer is geen normaal verkeer. De ervaring van de weg gebruikers loopt sterk uiten. Houd daar rekening mee. Geef achter het stuur uw aandacht geen vakantie! Rij niet te lang achter elkaar door. Twee uur r ij den, een kwar tier rust, is een goede regel. 10^.r'C^oA W* ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ballpoint. Hoe krijg ik een rode ballpointstreep uit mijn nieuwe trevira jurk? Ballpointvlekken zijn het best te ver wijderen als u er direkt na het ontstaan droog waspoeder op strooit en dan met een nat doekje over de vlek wrijft. Hier na uitspoelen. Met eenmaal ingedroogde vlekken gaat dit haast niet meer. Pro beert u het eens met alcohol of blanke spiritus. Het is echter een geduldwerk je, want het gaat ev- moeilijk uit en het is ook mogelijk dat de kleur van de stof er niet tegen bestand is. Probeert u dit dus eerst eens aan de binnenkant van een zoom b.v. Kinderwagen. Hoe krijg ik mijn kinderwagen van marinodoek weer zwart? Van het Vezelinstituut T.N.O. verna men wij dat er aan uw kinderwagen niets meer te doen is. Het marinodoek is geïmpregneerd geweest en als het zijn oorspronkelijke kleur verliest, kan dat niet grondig hersteld worden en is vernieuwing de enige oplossing. Munten. Hoe komt het dat een gouden vijfje meer waard is dan een gouden tientje? In tegenstelling tot de gouden vijfjes zijn de gouden tientjes in grote massa's geslagen van 1819 tot en met 1933. Met het jaartal 1925 waren dat er 2.000.000 stuks. De waarde is dan ook lager dan van een gouden vijfje en varieert van een goudswaarde rond 25,30, voor een slecht bewaard exemplaar, tot 40,50,voor een prachtig exemplaar dat geschikt is voor sieraad of voor verzameldoeleinden. In- en ver koopsprijzen bij de handel kunnen lager, resp. hoger liggen. Taxatiekosten. Ik kocht op een vei ling een huis voor 40.000,De no taris beloofde voor hypotheek te zorgen en zei toen dat er geen taxatie zou be hoeven plaats te hebben. Later bleek de notaris niet voor een hypotheek te kun nen zorgen en wendde ik me tot een bank die wel een taxateur nodig had. Eerst zei de bankbediende dat de taxa tiekosten 97,50 zouden bedragen, maar even later belde hij op en vertelde dat de taxatiekosten 197,50 zouden bedra gen. Is dit niet te hoog berekend? Volgens onze informatie bij een grote bankinstelling is het tarief in 1969 vast gesteld op 2 voor onroerend goed tot 50.000,Voor een huis van hogere waarde is het tarief iy2 Het mini mum is echter 100,en daar kunnen nog kosten bij komen, vooral als er bij de hypotheek een verzekering werd af gesloten. U kunt echter bij de bank een specificatie van het bedrag van 197,50 vragen. Grote kerk. Is het waar dat de Grote kerk in Maassluis door vissers is betaald, en door wie werd het orgel geschonken De Grote kerk in Maassluis is afge bouwd in 1639. De bouwkosten zijn op gebracht uit een reeds bestaand fonds, uit de opbrengst van enige in het bezit van de kerk zijnde landerijen, en uit een vrijwillige belasting door de leden der kerk, die voornamelijk bestonden uit reders en vissers. Het orgel, in 1732 ge bouwd door Rudolf Carrels, een leerling van de bekende orgelbouwer Arp Schitt- ger, werd geschonken door een rijke, ongehuwde reder in de zalmvisserij, Go- vert van Wijn genaamd. Steeg. Heeft de eigenaar van een pand met gezamenlijke steeg, waarvan nog twee percelen gebruik mogen ma ken, het recht zijn tuinafscheiding die op is mede op onze kosten te vernieu wen? Als de door u bedoelde schutting ge heel parallel loopt met de door u ver melde steeg, dan is beslissend de vraag of u eigenaar bent van de steeg. Zo neen, dan bent u niet verplicht bij te dragen in de kosten van de schutting. Zo ja, dan moet u bijdragen. Munt. Ik bezit een munt uit 1664. Op de ene zijde staat een ridder in har nas, een speer vasthoudend en een wa penschild aan zijn voeten. In de rand van de' zilveren munt staat Moneta A. R.G. Civit Zwol. Aan de andere kant een leeuw met kroon die in beide poten iets vasthoudt. Op de rand gegraveerd Concordia Res Parva Crescent. Wat is dit voor munt en wat is de waarde? Uw munt is een zilveren dukaat van Zwolle; deze had aan zilver van oor sprong dezelfde waarde als de gouden dukaat aan goud. Gezien de staat waar in hij bewaard is gebleven kunt u de waarde (tussen particulieren) stellen op rond 100,Deze waarde staat natuurlijk niet vast en in- en verkoops prijzen van de handel zullen lager, resp. hoger zijn. Voetbal. Is Anderlecht een Brus selse- of Antwerpse voetbalclub? Bij de thuiswedstrijd van Feijenoord tegen Le- gia Warschau, einduitslag 20, zou bij de einduitslag van 21 in het voordeel van Feijenoord verlengd worden, waar of niet waar? By de Europa Cup I telt de regeling dat de uit-doelpunten dub bel tellen. Tot hoever gaat deze rege ling: de kwart- of de halve finale? Anderlecht ligt ca. 4 km westelijk van Brussel en behoort tot de Brusselse ag glomeratie. De regeling betreffende het dubbeltellen van de doelpunten gescoord in de uitwedstrijden van het Europa Cup I tornooi, geldt tot en met de halve finale. In het geval van de wedstrijd in Rotterdam tussen Feijenoord en Legia Warschau, zou bij een stand van 21 in het voordeel van Feijenoord de wed strijd dus verlengd worden, daar de uit slag van de uitwedstrijd van Feijenoord 00 was en 't doelpunt van Legia War schau voor twee telde. Wielrennen. Kunt u mij zeggen hoeveel maal Anquetil de Tour de Fran ce heeft gewonnen en wanneer werd Jan Jansen wereldkampioen? Anquetil heeft vijfmaal de Tour de France gewonnen, namelijk in 1957, 1961, 1962, 1963 en 1964. Jan Janssen werd in 1964 wereldkampioen op de weg bij de profs te Sallanches in Frankrijk. DE PIL TEGEN DOMHEID De werking van onze hersenen hangt in belangrijke mate af van de voeding met zuurstof en bepaalde chemicaliën. Zwitserse artsen hebben kort geleden ontdekt hoe belangrijk fosfor in eerste instantie is voor het goed funktioneren van de hersencellen en de daarmee sa menhangende geestelijke aktiviteiten. Reeds met een kleine hoeveelheid fosfor konden zij de gedachtengang bij een aan tal proefpersonen beïnvloeden; ook slaagden zij erin een sterkere concen tratie en minder gauw optredende ver moeidheid te bewerkstelligen. Binnen kort zullen deze z.g. GENJE-pillen ver krijgbaar zijn, maar het is onze erva ring dat ook suikerklontjes, zeker bij vermoeidheid van de hersenen, wonde ren kunnen doen. (DIA) POPMUZIEK EEN „PUSH" NAAR DE „STICK"? Na het lezen van een UN-rapport over het verband tussen bepaalde pop muziek en het gebruik van drugs door de jeugd, heeft de politie van Singa pore invallen gedaan in de hoofdkanto ren van diverse platenmaatschappijen en er platen met titels, die mogelijk een aanmoediging tot 't „sticky-roken" zouden kunnen zijn, in beslag genomen. Zij laat het hier echter niet by, doch probeert ook de platen bij de handela ren in beslag te nemen en ze van het publiek terug te vorderen. Onder de in beslag genomen platen waren: „The Pusher" uit de film Easy Rider, een uitvoerig liedje „Up, up and away" en de plaat van Peter, Paul en Mary ge titeld „Puff the magie Dragon". (DIA) TRUDIE MOORST 43) Hij is het nu, die de vrouw in zijn ar men trekt. „Je bent een schat. Goed, ik ga pro beren je te ontdooien, lieveling. Je hebt gelijk. Dank je wel voor je vertrouwen in me. Ik wou wel, dat ik je een paar jaar eerder had leren kennen". Ze kust hem hartelijk terug. „Dit is ook geluk, Jan. Wij samen, in mijn kamer. We gaan proberen het gro ter te maken". HOOFDSTUK XVII Die zomer gaan ze samen met va kantie. Het is zo maar ineens opgeko men. Op een warme avond aan het eind van juni begon hij ineens over zijn va kantie. „Wanneer ga jij eigenlijk?" „O, daar weet ik niets van. Ik heb helemaal geen plannen gemaakt. Trou wens, dat deed ik nooit. Als het werk 't toeliet, ging ik er een paar weken tussenuit. Soms drie. Net als het uit kwam. Wanneer heb jij vakantie?" „Pas de twee laatste volle weken van augustus. Dat komt: wij hebben geen bedrijfssluiting. Dat kan niet vanwege de aard van het werk. In het voorjaar moeten we loten. Verleden jaar had ik eind mei. Maar zeldzaam mooi weer ge had". „En nu heb je eind augustus, dat is toch niet gek? Is de ergste drukte zo ongeveer voorby". „Dat is waar". „Heb je al plannen?" „Welnee. Eigenlijk ben ik nooit wer kelijk met vakantie geweest. Af en toe een paar dagen met Tilly. Maar nooit langer. En daarvoor ook niet. Zeg..." Hij kijkt haar opeens met grote ogen aan. „Kunnen wij niet samen gaan? Ja, natuurlijk, dat doen we! Samen ergens heen, waar het mooi is en waar we kun nen genieten". Zijn enthousiasme werkt aanstekelijk. Opeens begint ze er ook voor te voe len. Veertien dagen met deze lieve jon gen er op uit, dat kan immers een pret tige tijd worden? „Ik zal er over nadenken, Jan", zegt ze voorzichtig. „Heb je een bepaalde voorkeur?" „Wat bedoel je? Waarheen?" Hij lacht. „Dat mag jij zeggen. Overal, waar jij bent, is het voor mij prettig". Een warme gloed doorstroomt haar. Hij meent het, weet ze. Ik ga steeds meer van hem houden. Misschien zou een gezamenlijke vakantie de eindproef kunnen zijn. „Ik zal eens kijken, hoe het met m'n werk staat. Morgen meteen eens met Gerrit bepraten. Ik heb nog contrac tuele verplichtingen, snap je? Bijvoor beeld voor een levensmiddelenfirma. Kan op afroep gebeuren". „Dat zou je toch wel kunnen rege len?" „Waarschijnlijk wel. Wacht een paar dagen, dan weet ik meer". Een week later weet ze voldoende. „Ik kan me de tweede helft van augustus helemaal vrij maken", zegt ze, als ze 's avonds een eindje wandelen in de stad, hand in hand. „Wil je graag, dat we samen gaan?" „Natuurlijk", zegt hij enthousiast. „Wat zou er aan zijn zonder jou? Dan blijf ik net zo lief in de stad". Opnieuw komt dat warme gevoel in haar boven. Waarschijnlijk zal ik met Jan volmaakt gelukkig zijn, denkt ze. Toch wil ik voor honderd procent ze kerheid. En dan komt ze met een in zijn ogen idioot voorstel. Ze zegt: „Ik wil, dat je een avond met Eva uitgaat". Van schrik blijft hij staan. „Waarom? Hoe kom je opeens met zo'n gek idee? Wat heeft dat met va kantie te maken?" „Veel en misschien niets. Ik eh... ze noemen me egoïstisch. Natuurlijk, als jij er niet bij bent. Daarom zul je mij dat plezier moeten gunnen". „Ik denk er niet aan". „Hoho... niet zo heftig. Ik vraag het als een speciale gunst". „Maar waarom dan?" „Kunnen ze zien, dat ik niet jaloers ben, dat ik de zon in het water kan zien schijnen en dat ik dus niet ego- istisch ben. Je hebt mijn toestemming om haar te kussen". „Zeg, wat mankeert jou vanavond?" Ze drukt zijn hand. „Niets. Denk er over na. We gaan natuurlijk samen met vakantie, dat heeft er niets mee te maken. Ik zal morgen wat folders opscharrelen. Voor een reis bureau heb ik verleden jaar ook foto's gemaakt. Voor reisfolders. Misschien krijg ik wel korting". Alsof het toeval is, is Eva er de vol gende avond ook, als hij binnenstapt. Marjo en Jan kussen elkaar vluchtig. Eva kykt spottend toe en zegt: „Wel ja, waar ik bij ben. Ik zal wel op een droogje zitten, hoor". Marjo geeft hem een por en kijkt met een veelbetekenende blik naar hem. Hij begrijpt haar en omdat hij in een jolige bui is, buigt hij zich eensklaps over het meisje en drukt een zoen op haar mond. Ze is er even verbluft van, dan krijgt ze een kleur. „Tjee, jij kunt het, zeg... ik kom hier vaker". Het is een vrolijke avond. De vakan tiefolders komen niet voor de dag. De pick up gaat aan en er wordt gedanst. Jan is het slachtoffer, want hij moet beurtelings met Marjo en Eva dansen. Het is laat, voor men er erg in heeft. Eva schrikt als ze op haar horloge kijkt. „Tjee... en ik moet nog helemaal naar Betondorp". „Toe maar". „Jan wil je wel wegbrengen, niet, Jan?" Ze geeft hem een knipoogje. „Dat durft-ie niet eens", tart de kleine zwarte. Maar als ze bij de deur staat, zegt ze lachend: „Ik wacht wel beneden aan de trap, tot jullie klaar zijn met afscheid nemen". Marjo neemt hem in haar armen en kust hem nadrukkelyk. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1