■li ja I Garage van Strien nv Wel goed. maar niet gek AGENDA Statig De VW K 70 komt - GOES - YERSEKE OFFICIEEL DEALER LAND- EN TUINBOUW Predikbeurten TWEEDE BLAD 10 JULI 1970 Steeds meer worden we in Nederland een beetje gek gemaakt. Gek gemaakt met ideeën over vooruitstrevendheid, de mocratisering, moderniteiten op kunst gebied, ethische- en sociale begrippen, anti-amerikanisme, pacifisme, openbaar heid, subsidies, enzovoort. Gepaard daarmede gaat dat al het opgebouwde en bestaande als verouderd en verwer pelijk kan worden gezien. De maatschap pij moet worden hervormd al weet nie mand hoe en nog minder wat daar dan uit voort moet komen. We worden overstroomd met allerlei uitingen van die z.g. progressiviteit. Want al wat nieuw is, wat anders wil en doet dan het bestaande, dat is „nieuws" en dat wordt dus door de pu bliciteitsmedia geopenbaard en tegelijk daarmee gepropageerd. Zo worden we voortdurend geïndoctrineerd met al die vaak absurde ideeën. Het is -en vooral voor jongeren „bon ton" öm daaraan mee te doen, al is het maar om eigen minderwaardig heidscomplexen daarmee te verdringen. Die complexen spelen ook een rol bij het zich uitzonderlijk kleden en het zich aanmeten van opvallende haardossen, baarden, snorren en gekleurde brillen. De eigen onstabiliteit wordt er door op gevijzeld, men waant er zich iets door en het automatisch vervolg ervan is een ongebreideld gedrag, het lak hebben aan al het z.g. conventionele en behoorlijke gedrag, en het eisen stellen ten aanzien van de buitenissige ideeën die er bij horen om zich toch maar „iets" te kun nen voelen. Al is het dan een betrekkelijk kleine minderheid die poogt ons daarmee te beïnfluenceren, dank zij het feit dat zij opvallen en nieuws brengen, wekt het de indruk dat zij „de" vernieuwers zijn in een vreeslijk conservatieve maat schappij. Wie en wat zichzelf is en blijft, opbouwend meewerkt aan de evo lutie in de maatschappijvorm, gaat on verdroten doch stil voort en vormt daardoor weinig nieuws. Dit volksdeel vormt de zwijgende meerderheid. Zwij gend, omdat het gewoon doorgaat met werken, het de holheid der leuzen en frasen doorziet en ze daarom weinig belangrijk vindt. Maar bij verkiezingen blijkt dan tot veler verrassing, dat die zwijgende meer derheid eerder groter dan kleiner is ge worden. Dat er zich wat verschuivingen in hebben afgetekend, doch dat men zich niet zo gek heeft laten maken om de extremiteiten nu te gaan steunen en de maatschappij te helpen ondergraven. De Nederlander als volk blijft zeggen: we zijn wel goed maar niet gek. Nu is daar dat andere spreekwoord dat luidt: al te goed is buurmans gek. En inderdaad vraagt men zich in de buurlanden wel eens af waarom er hier toch zoveel toegestaan wordt door over heid, ouders en andere gezagsdragers. Ja, dat is vaak opvallend. De verklaring ervoor moet vermoede lijk gezocht worden in de van nature grote tolerantie die ons volk eigen is, ook een beetje in angst voor de gevol gen van een wat straffer optreden, maar bovenal toch in het weten dat we wel gek kunnen lijken, maar niet gek zijn. De studenten mogen schreeuwen om „democratisering" en we willen ze daarin wel 'n beetje toegeven, maar al te bont laten we het toch niet maken. We willen uiteindelijk van ons weten schappelijk onderwijs geen lachertje zien gemaakt. We laten andere jongeren al lerlei fijne ideeën spuien, we proberen ze naar onze tolerante ideeën wat toe te geven, opdat hun minderwaardig heidscomplex vooral niet nog erger zal worden, maar ze kunnen ons als ge heel niet zo gek krijgen dat we hun absurditeiten als de ware uitkomst gaan beschouwen en we remmen het dus net voldoende af om de boel niet in de soep te laten draaien. Hollanders blijven in wezen een nuch ter volk. Wel onderkennen we machina ties van bepaalde politieke zijde om ons maatschappelijk bestel te ondergra ven, een chaos te laten groeien, opdat we rijp zullen worden voor het ons neer leggen bij de machten die onze vrijheid en onze democratie bedreigen. We zijn wel goed maar niet gek. Dat moet zö langzamerhand die ondergravers van wat wij in deze eeuw aan sociale- en andere verworvenheden opbouwden toch duidelijk worden. Ze zullen het er niet om opgeven, want zij worden gestuwd, van binnen- en van buitenuit. En wel licht' vervullen ze, onbewust, toch nog een nuttige taak, doordat zij ons wak ker houden, niet tot zelfgenoegzaam heid laten vervallen en de altijd voort gaande evolutie de nodige snelheid ge ven, hetgeen iedereen te stade komt. In dat opzicht willen we dan best buur mans gek lijken. Een stimulans voor overig Europa. H. VAN WERMESKEEKEN (Nadruk verboden) EEN DUURZAME BESTRIJDING VAN RUIGE ONKRUIDVEGETATIES OP BOERDERIJ EN BEDRIJF Onkruidbestrijding vormt, vooral om de boerderij, op emplacementen en op slagplaatsen, parkeerplaatsen e.a. een groot probleem. De vele arbeid verbonden aan 't wie den, zowel mechanisch als met de hand, gepaard aan de daaraan verbonden kos ten en het grote tekort aan arbeids krachten zijn hier debat aan. Wil men deze onkruiden op zijn terreinen be strijden, dan moet chemisch worden in gegrepen. In de landbouw is men het probleem „onkruid in gewassen" reeds groten deels de baas. Vele Rijksinstellingen, evenals de Pro vinciale Waterstaat en Gemeenten, zijn nog niet voldoende doordrongen van de economische voordelen van chemische onkruidbestrijding op hun terreinen. Dit geldt echter ook voor de boer zo ver het open terreinen bij huis en schuur betreft. Er is voor de totale onkruidbestrijding een chemisch produkt ontwikkeld, n.l. Farabin, waarmede alle kiemende zaad onkruiden en praktisch alle z.g. wortel onkruiden kunnen worden bestreden. Onkruiden goed bevochtigen met de spuitvloeistof, de dosering is afhankelijk van de onkruidvegetaties 7.520 kg/ha. Tijd van toepassing vanaf mei t/m sep tember, dat zijn de maanden met een nog aktieve groei van de onkruiden. Met zeer weinig kosten (arbeidsbespa ring) is men thans van al zijn onkruid verlost, zelfs tot ver in het volgende voorjaar. geleden al bijna 300.000 ton. Ondanks alle inspanning heeft men in die tekor ten niet kunnen voorzien ten behoeve van de grondbewerking in het voorjaar. Voor de DDR is dit temeer een klem mende zaak, omdat in het zomergraan door de grote droogte in 1969 grote verliezen zijn geleden. Wat het weer betreft, is dat tot nu toe voor de ont wikkeling van het graan op het veld in de DDR niet al te ongunstig geweest, zo blijkt uit publicaties. (CONSU) MOEILIJKHEDEN IN GRAANBOUW De DDR beschikt over ongeveer 4,6 miljoen ha bouwland, waarvan de helft met diverse graansoorten is bebouwd. De helft van de calorieënbehoefte in de DDR wordt gedekt door graanvoedings- middelen, waarmee de verbouw van graan een van de peilers is, waarop het bestaan in de DDR rust. Er wordt dan ook veel moeite besteed aan verbete ring van de bouwgrond. Ook zoekt men nieuwe methoden om de opbrengst per hectare op te voeren. Eén van de middelen hiertoe is het gebruik van kunstmest, maar op dit punt ziet het er dit jaar voor de DDR zeer somber uit. Er zijn bij de levering van dit „aanjaagprodukt" zeer grote achterstanden ontstaan. Alleen al bij stikstof bedroeg de achterstand kort- WEMELDINGE Van 12—18 juli 1970 Zaterdag 18 juli: Volle Maan IIOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.58 9.16 2.23 2.43 Maandag 9.52 10.14 3.12 3.42 Dinsdag 10.58 11.24 4.15 4.49 Woensdag 12.13 5.26 5.57 Donderdag 0.40 1.21 6.33 7.05 Vrijdag 1.48 2.23 7.32 8.01 Zaterdag 2.50 3.18 8.26 8.57 FOLDER VOOR VEILIG VISSEN Het provinciaal bestuur van Zeeland, de provinciale raad voor de recreatie en de Federatie Deltavissers hebben sa men een folder uitgegeven met richt lijnen en goede tips voor sportvissers op de Zeeuwse Stromen en het Veerse Meer. Aanleiding tot de folder is een aan tal ongelukken met sportvissersbootjes de laatste jaren. In bijna alle gevallen zouden deze te vermijden zijn geweest, als de opvarenden van de elementaire veiligheidsmaatregelen op de hoogte wa ren geweest en er voldoende en ook juist reddingsmateriaal aan boord was ge weest. De folder „Behouden vaart" is sa mengesteld in overleg met tal van des kundigen op het gebied van de water sport en de scheepvaart. Het idee is afkomstig van de heer G. J. J. Neels, voorzitter van de Fe deratie Deltavissers. Op alle concentratiepunten van sport vissers en bij een aantal VW's zal de folder te verkrijgen zijn. Het eerste exemplaar is zaterdag 4 juli geïntroduceerd door de heer A. L. van Geesbergen, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, tijdens de officiële ingebruikstelling van de uitbreiding van de Zierikzeese jachthaven. NIEUWE FOLDER „STAND VAN ZAKEN" Opnieuw is de folder „Stand van za ken bij de sociale verzekeringen en voorzieningen" verschenen. In deze gezamenlijke uitgave van het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid en het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering vindt men, in hand zaam formaat, een helder overzicht, per 1 juli van dit jaar, van alle sociale ver zekeringswetten, de premies die op grond daarvan worden geheven en na tuurlijk de rechten die men er aan kan ontlenen. De folder behandelt achtereenvolgens de Algemene Ouderdomswet, de Alge mene Weduwen- en Wezenwet, de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten, de Kinderbijslagwetten, de Ziektewet, de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsver zekering, de Ziekenfondswet en de Werkloosheidswet. Bovendien geeft zij een overzicht van de uitvoeringsorganen en van de kos ten die met de uitvoering van de sociale verzekeringswetten zijn gemoeid. De inmiddels populaire folder tal van bedrijven bestellen haar voor al him personeelsleden is op aanvraag gra tis verkrijgbaar bij het Voorlichtings centrum Sociale Verzekering, Rhijn- spoorplein 1, Amsterdam. Bij grotere aantallen wordt een be scheiden bedrag in rekening gebracht. In deze rubriek kunnen verenigingen of organisaties hun hoogtijdagen doen ver melden. Zü dienen deze hiertoe door te geven aan Redactie „De Scheldebode", Markt, Kruiningen, telef. (01130) 1381 KRUININ GEN Zaterdag 11 juli: Ons Dorpshuis, half acht, Sandy Coast". Woensdag 15 juli, half acht: Wijnavond Markt. Optreden van de „Paerepee". WEEKENDDIENST DOKTOREN In het weekeinde van 11 juli zal de doktersdienst in de dorpen Hansweert, Krabbendijke, Kruiningen, Rilland-Bath en Waarde worden waargenomen door Dr. J. de Beij te Hansweert, tel. 01130- 1344. BADEN MAAKT EEN MENS NIET ALLEEN SCHOON... De opvatting dat een badend mens alleen maar schoon kan worden en daartoe slechts de hulp van een stuk al of niet welriekende zeep behoeft, is ouderwets. Men kan niet alleen baden bij wijze van plicht, maar ook als ge not- en geneesmiddel. Een bad kan zo wel stimulerend als genezend werken. Tegen verkoudheid, reumatische aan doeningen, storingen van de bloedsom loop, ontstekingen en krampen bestaan allerlei kruiden en kruiderijen, die aan het badwater toegevoegd kunnen wor den en een geneeskrachtige werking hebben. Tegen verkoudheid helpt b.v. een bad met thijm, dennenaalden en eucalyptus. De valeriaanwortel werkt zenuwstillend, terwijl een bad van linde bloesem voor een goede slaap kan zor gen. Een bad in kamille verdrijft kram pen en verzacht ontstekingen. Een bad in rozemarijn is bevorderlijk voor een krachtige hartslag en een goede bloeds omloop. Strobloemen vormen, toege voegd aan het badwater, en geweldig middel tegen een slappe huid, terwijl zij bij reumatische aandoeningen pijnstil lend werken. Pepermuntkruiden hebben een even versterkende uitwerking op de huid, terwijl de sterke lucht daarvan bovendien nog stimulerend op het ze nuwgestel werkt. Grieken en Romeinen kenden de heilzame invloed van krui- denbaden al. Men moet overigens wel bedenken dat een aantal van deze krui- denbaden zich voor gebruik in de avond, en andere voor een bad in de morgen lenen. Zo zal men in badwater, aan gelengd met het aroma van dennenaal den, valeriaan of een ander kalmerend middel, alleen vóór het slapen gaan moe ten kruipen. Kalmoes en rozemarijn evenwel zijn typische pepmiddelen voor het ochtendhad. (DIA) YTSMELK IN CHILI Elk jaar worden in Chili 350.000 pas geboren kalveren geslacht, omdat de koemelk door de mensen wordt gedron ken. In de naaste toekomst hoopt men echter deze kalveren :,is toekomstige vlees- en melkleveranciers te kunnen opfokken, door voortaan een soort „kunstmelk" te produceren, die als voedsel voor de dieren kan dienen. De ze „melk" wordt voor 100 uit vis gemaakt. De vloeistof is ontwikkeld als project van de FAO in Chili en zê|1 er ook inderdaad als melk uitzien, precies zo smaken en bovendien nog meer ei witten bevatten als gewone koemelk. De kunstmelk wordt als witte poeder in de handel gebracht en net als normale melkpoeder slechts met water aange lengd. Er zit geen enkele vislucht aan, noch een vissmaak. Het is zelfs niet on mogelijk dat deze „vismelk" in de toe komst een belangrijke rol gaat spelen bij het maken van kaas, consumptieijs en andere levensmiddelen die op basis van melk worden vervaardigd. Door de grote visvangsten kan dit project voor Chili in andere opzichten van groot be lang zijn. (CONSU) ASPIRINE DEED HET BEST OP DE MAAN Zes maanreizigers hebben de beproe ving van een ruimtereis doorstaan, zon der er lichamelijk ongemak aan over te houden. Belangwekkend is het om kennis te nemen van mini-apotheken, die de heren aan boord hadden. Er zat een injectiemiddel in tegen pijn en de z.g. ruimteziekte, zalf voor eerste hulp, oogdruppels en een spray voor de neus. Bovendien waren er 2 compressen, 12 pleisters, een thermometer (mond), an tibiotica en aspirine aan boord. Aspiri ne, dat onlangs zijn 60ste verjaardag vierde, bleek ook in de ruimte uitste kend te werken. Het werd ingenomen tegen hoofd- en spierpijn. „Waarschijn lijk zullen de mensen tot in alle eeu wigheid aspirine slikken", zei men op de aspirinefabriek, een zienswijze, die niet strookt met de „heilsverwachting", die er nu eenmaal in de wereld leeft. Niet temin: aspirine is een prima middel! (DIA) EEN „DUURZAME" KUS Met een „spaarbrander" van 95 mi nuten en 40 seconden heeft een jong Engels studentenpaar in Londen een nieuw record Marathon-zoenen, geves tigd. Alle overige deelnemers aan deze wedstrijd waren reeds lang wegens ademnood gedwongen op te geven. Op de vraag hoe zij deze ongewone pres tatie hadden kunnen volbrengen, ant woordden de overwinnaars, de 19-jarige Jenny Winmill en de 20-jarige David Atkinson, „gewoon omdat we goede vrienden zijn!" De regels waaraan men zich in deze wedstrijd moest houden waren bijzonder streng. Er moest staan de worden gezoend en even „loslaten" om naar adem te happen was pertinent niet toegestaan. Het eerste paar dat na 3 minuten het strijdtoneel moest verla ten, had dit te danken aan een zeer onfortuinlijke, maar bovendien bijzonder pijnlijke „kaakkramp" van de manne lijke partner. (DIA) NA TV-UITZENDING NIET DIREKT AUTORIJDEN In Amerika doet een nieuwe medische mening opgeld; namelijk dat automobi listen niet achter het stuur moeten gaan zitten als zij tevoren naar een televisie uitzending zaten te kijken. Zij hebben, aldus enkele doktoren, eerst een rust pauze nodig voordat zij hun wagen starten. Doen zij dat niet, dan bestaat er een goede kans, dat zij de vaak in gewikkelde verkeerssituatie niet vol doende aankunnen en prompt brokken maken. Als oorzaak daarvan noemt men het gebrek aan concentratievermogen, omdat zo'n automobilist in gedachten nog bezig is met wat er voor hem op het beeldscheim was te zien. Merkwaardigerwijze wordt echter ook aangenomen, dat het kijken naar een televisie-uitzending niet de rijvaardig heid zelf aantast, omdat iemand, die lange tijd ervaring achter het auto stuur bezit, in zekere zin zonder er bij te denken de besturingsorganen bedient. Men ziet het falen van chauffeurs die zo achter de televisie-uitzending achter het stuur gaan zitten, ook door een overbelasting van de oogzenuwen en daarmee door een overbelasting van het totale zenuwstelsel. Vandaar dan ook, dat een korte rustpauze tussen het kijken naar een tv-uitzending en het besturen van een auto in Amerika drin gend wordt aanbevolen. (CONSU) Over de week van 28 juli 1970 YERSEKE. Ondertrouwd: Joost Arie Jacob van der Have, 26 j. en Neeltje Boone, 17 j.Marinus Philippus Zuijd- wegt, 21 j. en Forra Marina van den Berge, 22 j. te Krabbendijke. Getrouwd: Comelis Teunis Harthoom, 22 j. en Wilhelmina Leni van den Ber ge, 20 j. te Krabbendijke; Abraham Jo- hannis Rijnhout, 23 j. en Christina Ca- thalina Hoebeke, 21 j. KRUININGEN. Geboren: Rianne Jea- nine, dv. Johannes Marinus Maas en Simone Maria Ludovica van de Wou- wer; Pieternella Erika, dv. Willem van Nieuwkerk en Leintje Johanna Ver hulst. KRABBENDIJKE. Geboren: Jacoba Geertruida Ali, dv. Jakobus Albertus Kaan en Geertje Wagenaar; Neeltje Elisabeth, dv. Adriaan Buteijn en Eli sabeth Josina Verkamman; Francina, dv. Jacob Versprille en Adriana Ever- dina Hubregtse. Ondertrouwd: Marinus Philippus Zuijdwegt, 21 j. te Yerseke en Forra Marina van den Berge, 22 j. Getrouwd: Cornelis Teunis Hart- hoorn, 22 j. te Yerseke en Wilhelmina Leni van den Berge, 20 j. RILLAND-BATH. Geboren: Dankaart, zv. Anthonius Bastiaan Martens en Bri gitte Kolbe. WAARDE. Geboren: Helena Jacomina, dv. Adriaan Weststrate en Barendina Adriana de Leeuw. Ondertrouwd: Johannus Désiré, 21 j. te Rilland-Bath en Catharina Dijl, 18 j. Yerseke Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. Rietveld, Temeuzen. 2.30 uur: Ds. M. v. d. Bosch, Goes. GerefKerk i0 en 2.30 uur: Ds. G. J. Terlaak. Vrije Evang. Gemeente 10 uur: Eén der ouderlingen. 2.30 uur: Ds. H. Raven. Geref. Gemeente 9.30 en 6.30 uur: Ds. Chr. v. d. Poel. 2.30 uur: Leesdienst. Geref. Gem. in Nederland Langeville 31 10, 2 en 6 uur: Leesdienst. R.K. Kerk, Langeville 39 Zaterdag: 19.15 uur voor-avondmis van de zondag. Zondag: 9 uur hoogmis. Leger des Heils Heiligingsdienst 10 uur. Zondagsschool 13.15 uur. Verlossingssamenkomst 18 uur. Majoor Eikenaar en luitenante v. Beek. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10.30 en 2.30 uur: Ds. K. Venema. Geref. Kerk 9 en 2.30 uur: Ds. J. Noordhof. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: De heer G. C. Dolman. Geref. Gemeente 10 en 4.30 uur: Leesdienst. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 9 en 10.30 uur: Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van der Molen. Bed. H. Avondmaal en dankz. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Dinsdag 14 juli, 7.30 uur: Ds. van Ra- venswaay van Arnhem. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. R.K. Kerk (Korenbeurs) Eucharistieviering zondag 11.15 uur. Hansweert Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. B. van der Lelie. R.K. Kerk Eucharistieviering zaterdagavond 6 uur. Zondagmorgen 8 en 10 uur. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 uur: Eerw. heer A. P. Cornet, Goes. Geref. Kerk 10.15 uur: Ds. P. Wamelink, Middelburg 17 uur: Ds. Jac. Wagemakres, Baarland Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gem. Bath 10 en 2.30 uur: Krabbend ijke Ned. Herv. Kerk 9.30 u.: Eerw. heer Dronkers, Vlissingen 5 u.: Ds. Prakke, 's-H. Hendrikskinderen Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. W. van de Kerk Sr., Putten. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur: Ds. W. Hage. Waarde Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. G. Colenbrander. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. x -v' ■- Met deze uitspraak maakte de presi- dent-direkteur van de Volkswagenfa briek, Prof. Dr. Lotz, een einde aan de geruchten, die al enige tijd de ronde doen. Deze totaal nieuwe auto zal naast de VW 411 E in de duurdere midden klasse eind dit jaar op de Duitse markt worden gebracht. In Nederland zal dit niet eerder zijn dan begin 1971. Voor de VW K 70 wordt te Salzgitter een geheel nieuwe fabriek gebouwd, die in de herfst zal worden geopend. De VW K 70 is opvallend door haar elegante lage karrosserielijn en het gro te raamoppervlak. De wielen zijn onaf hankelijk opgehangen met veerpoten rondom. De krachtbron is een vier cy linder watergekoelde viertakt lijnmotor, die de voorwielen aandrijft. Men kan keuze maken uit de 75 en 90 PK versie. De VW K 70-modellen zijn vierdeurs limousines met vijf zitplaatsen en een zelfdragende karrosserie, met een pas sagiersruimte, die is uitgevoerd als vei ligheidscel. De bagageruimte achterin heeft een inhoud van 700 liter.

Scheldebode | 1970 | | pagina 5