NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND TUSSEN WAL EN SCHIP 37STE JAARGANG No. 6 10 JULI 1970 LANGS DE STRAAT de mooióte geóckenken REI M ERSWAAL REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 de scheldebode Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 2,15 per kwartaal Franco per post 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm ƒ4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. ZUURKOOL MET EEN GLAASJE „Welja, en bleke Piet ken 'tweer be- zuurkolen!" riep een inderdaad wat vaal- glasachtige winkelbediende voor het hekje uit. ,,Be... wat?" informeerde de politie rechter belangstellend. „Bezuurkolen, ik mot 't altijd bezu ren. Krijg ik zuurkool wat ik helemaal nie blief, allenig omdat 'n ander me op me huid zat". „Met zuurkool?" „Neem mij nou... Nee, asdat ik te laat thuiskwam van weges die knok partij waarbij bleke Piet natuurlijk het loodje lei, had me dikkerd ook nog wat te zeggen. En wè.t schaft de pot als bleke Piet 's nachts te laat is thuisge- komme?" „Zuurkool", raadde de rechter. „Jij mag nóóit meer meedoen as ik hier weer terechtstaan", antwoordde de armetierige verdachte. „Je kennet me wel anzien ook, zeker, 'k Krijg amper genoeg te vreten. Drie of viermaal zuur kool in de week, man, ik kots d'r van!" „Dan moet je juist niet vechten, dan delf je altijd het onderspit". „Hè'je 'tdoor, makker? Bleke Piet vecht echt nie voor z'n plezier, hoor. Al- lenig astie op z'n witte huid gezeten wordt, mept-ie terug. Ken je begrijpe dat ik niet de aanvaller ben". Zo, bij stukjes en brokjes, konden we het relaas gaan begrijpen. Elke getuige droeg een nieuw deeltje van de legpuzzel aan, door omstandig uit te weiden over zijn eigen kleine rolletje in de grote vechtpartij „van al die anderen". Samen was het nogal een opstootje geweest, eerst in en later buiten het café. De politie moest er aan te pas komen, laad de het hele gezelschap in een verkeers ongevallenwagen en schreef alle namen op. De meesten slikten de waarschu wing en gingen ontnuchterd heen. Maar niet de nog van honger rammelende P. de B. Deze eiste een maaltijd. Omdat hij op die tijd thuis een warm maal placht te nuttigen. „En op schrille toon, edelachtbare", vertelde een gemoedelijke, ietwat gezette wachtmeester. „Maar 'twas bij ons al hond in de pot. 'tWas al na midder nacht, moet u rekenen. Dan is 't er geen souper meer bij voor de gasten". „Ken jij doen..., jij teert op je vet 's nachts", meende de bloedarmoedige schaduw voor de balie. „Maar u hebt 'ttoch overleefd constateerde de politierechter. „Zien u mij bloeien van binnen?" „Nee, bent u zo'n binnenbloeiertje?" „U zult er in elk geval voor moeten bloeden", dacht de officier. „En waarfoor dan wel, as ik fragen mag?" „Vanwege de vernieling". „O ja, dan gaan ik in de fernieling. Omrede de één of andere onbekende sin jeur een glas gemolesteerd heb. Zal ik 't gedaan hebben..." „Een glas... een etalageruit zult u bedoelen". „O, is dat geen glas meer tegeswo- rig. Maar ja, bleke Piet mot hange". „U had een glaasje op ook". „Jaseker, 'khad de nodige etalage- ruite achter me kiese". „Dat kan dik geld kosten". „Nou ja, dan gaan ik maar liever sitte". „Voor die etalageruit kunt je niet gaan zitten..." „Dat weet me neus ook. En in die etalage zal 't ook nie kenne. Ik draai netulek weer de bajes in". „Ik bedoel dat die ruit betdald moet worden, buiten de boete". „Dat glasie, da's al gebeurd". Verwondering bij de officier en bij de politierechter. Het bleek, dat Piet de verzekering bedoelde. Maar hij hield er geen rekening mee, dat de verzekering bij hèm zou komen aankloppen als hij veroordeeld werd, omdat hij dan de schuldige zou zijn. En dan kan de uit kering op hem verhaald worden. Het werd tenslotte vrijspraak. De ge tuigen herinnerden zich geen van allen meer, wie precies de etalageruit stuk gedrukt had en daar ging het om. „Dit keer zul je 'tniet bezuurkolen", dacht de rechter. ,,'k Zal toch maar vast 'n zakkie pa tat hale", overwoog de dunne, ,,'t Ken toch nog wel laat worde, want 't mot nog gevierd worde ook, hè?" De hamerklap viel niet op in de proes tende geluiden. (Nadruk verboden) d' ARGENTY 'XüFS, Ir e SS? 'Lftr efe*e*PJ?S. i* 'te/O cr/e '"*ht^°bufin/, - ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens Olympische spelen. Is het waar dat er in 1900 voor het eerst vrouwen aan de Olympische splen deelnamen? Ik heb ook gelezen dat het in 1908 was. Waar begon de emancipatie in de sport, in Parijs of in Londen? Van het Internationaal Olympisch Co mité te Lausanne ontvingen wij de me dedeling dat tijdens de Olympische spe len in Londen in 1908 voor 't eeerst door dames officieel werd deelgenomen aan wedstrijden in boogschieten en tennis. Sedert 1900 hadden er wel dames on officieel deelgenomen aan wedstrijden in golf, tennis en boogschieten. In 1912 deden ze ook mee aan het zwemmen, in 1920 in kunstrijden op de schaats, in 1924 schermen en in 1928 atletiek. Spierzwakte. In uw blad las ik dat er iets is uitgevonden voor spierzwakte. Waar kan ik dat krijgen? In het door u bedoelde artikel „Spier- suiker kan bejaarden en sportlui hel pen" wordt op een enigszins weten schappelijke manier, zonder voldoende uitleg en dus niet voor iedereen begrij pelijk, uiteengezet dat een bepaald voed- selvoorschrift, waarin veel voedings stoffen voor de spieren voorkomen, nut kan hebben voor bepaalde mensen. Er wordt gesproken over een koolhydraten- rijk voedsel, d.w.z. rijk aan stoffen die in het spijsverteringskanaal worden om gezet in glycogeen (of spiersuiker). U kunt dus niet zo maar een hoeveelheid glycogeen bij de drogist kopen om in te nemen, maar u kunt de aandacht van uw huisarts vestigen op de pntdekking van de in het artikel genoemde Zweed se artsen en hem vragen of een derge lijk dieet misschien voor u ook goed zou kunnen zijn, en of hij het u, in dat ge val, wil voorschrijven. Burgemeester. Hoe wordt iemand burgemeester Op de meeste burgemeestersvakatures wordt gesolliciteerd door gemeente ambtenaren, die examen hebben afge legd voor de door de Nederlandse Ver eniging voor Gemeentebelangen in het leven geroepen examens voor gemeente administratie I (GA I) en II (GA II) en voor gemeentefinanciën (GF). Het adres van bovengenoemde vereniging, waar u nadere inlichtingen kunt aan vragen, is: Bezuidenhoutseweg 60, Den Haag, tel. (070) 814341. Gemeenteraads lid en wethouder kan men worden als men een vooraanstaande plaats inneemt als bestuurslid, in een of andere poli tieke partij, waardoor men op de ver kiezingslijst geplaatst wordt. door TRUDIE MOORST 42) „Tilly bestaat niet meer voor me. Een vrouw, die voorgeeft ontzettend veel van me te houden en met alle geweld met me wil trouwen, trots het feit, dat ik in een geheel andere wereld leef dan zij, had niet terstond moeten geloven, wat men haar over mij vertelde. Al waren er zogenaamde fotografische bewijzen bij. Als ze een vrouw met karakter was geweest, had ze er niet meteen in be rust, maar zou ze op eigen houtje aan de slag zijn gegaan om het uit te zoe ken, of alles inderdaad wel waarheid was. Doch inplaats daarvan capituleer de ze bij de eerste slag. Zet die waan- gedachte maar uit dat schattige kopje van je, mijn lieveling. Ik houd genoeg van je om met je te trouwen. En je kunt er op rekenen, dat jij dan de eni ge blijft in mijn leven". Ze maakt zich los en kruipt van zijn schoot. Dan gaat ze naast hem zitten en pakt één van zijn handen, die ze in de hare houdt. „Je zult het goed bedoelen, Jan, dat weet ik. Maar we kennen elkaar nog te kort. Laten we onze vriendschap voor lopig zo houden, hè? Dan praten we la ter nog wel eens over eèn eventueel hu welijk". „Verlang je er dan niet naar? Ik be doel: verlang je dan niet naar me?" Hij kijkt haar verwonderd aan. „Als je bedoelt sexuologisch of licha melijk, zoals je wilt, dan antwoord ik: nee. Ook dit is voor mij een reden om voorlopig nee te zeggen. Met jou is het anders, ik heb het de laatste weken be merkt. Het is niet erg, hoor. Ik ken je nu wel in zoverre, dat ik nooit bang be hoef te zijn, als jij hier bent. Daarom vind ik deze avonden prettig. Ik be schouw je als m'n beste vriend. Ik voel veel voor je, dat moet je ook ontdekt hebben. Maar om nu te zeggen: jij bent de man, waarmee ik graag naar bed zou gaan... nee, dat is er niet. Ten minste nog niet". Hij kijkt haar enige tijd aan en staart dan voor zich uit. „Mag ik eens een heel onbescheiden vraag stellen?" Ze aarzelt even. RED. Verontreiniging. Waar kan ik lec tuur vinden over het actuele probleem van de water- en luchtverontreiniging Enige boekjes, die u informatie ver schaffen over lucht- en waterverontrei niging zijn de ANWB Recreatiebrochure nr. 2: „Vuil water bedreigt onze we reld", die u kunt aanvragen bij het hoofdkantoor Wassenaarseweg 220, Den Haag, tel. (070) 264436. En „Wereld wijde zorg over en voor de biosfeer", uitgave van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maa (schappelijk Werk, Steenvoordelaan 380, Rijswijk, tel. (070) 907600. Verder kum u zich om infor matie wenden tot c!e Ned. Vereniging tegen water-, bodem- en luchtverontrei niging, Mauritskade 57a, Amsterdam, tel. (020) 946321. Suriname en Zeek ind. Welk ver band bestaat er tussen Suriname en Zeeland? Hoeveel leden telt het college van de Staten van Suriname? Het College van Suriname telt mo menteel 39 leden. De speciale relatie tussen de provincie Zeeland en Suri name is ontstaan doordat Abraham Grijnssen op 27 februari 1667 aan het hoofd van een Zeeuws eskader Surina me op de Engelsen veroverde. Welis waar ging Suriname enige maanden la ter weer aan hen verloren, maar in 1668 heroverde hij deze kolonie. Jaarlijks wordt op bovengenoemde datum dit feit in Suriname herdacht, terwijl in 1967 de 300-jarige herdenking in Zeeland plaatsvond, o.a. met een tentoonstelling. Chinese kippesoep. Hoe kom ik in het bezit van het originele garnituur van de echte Chinese kippesoep en hoe luidt het recept? Van het Voorlichtingsbureau voor de voeding ontvingen wij de volgende in formatie: De originele Chinese kippe soep heeft géén garnituur. Het recept luidt: 2i/2 of 2 kg kip, 2% of 2 liter water, 2 k 3 pakjes gember, 1 y2 eet lepel zout gedurende ca. 3 uur zachtr jes koken, daarna het vet afscheppen en de kip héél opdienen. Als de kip het belangrijkst is, dan beginnen met ko kend water. Is de soep het belangrijkst, dan met koud water beginnen. Indexcijfer. In een huurovereen komst komt de volgende passage voor: „Na iedere periode van een jaar, te re kenen vanaf 1 januari 1969, wordt de huurprijs herzien aan de hand van het door het Centraal Bureau van de Sta tistiek te verstrekken indexcijfer be treffende de kosten van levensonder houd van hoofd- en handarbeiders met inbegrip van sociale lasten en loonbe lasting, waarbij wordt uitgegaan voor het jaar 1968 van het cijfer 100". Ik meen dat dit percentage over 1969 7% bedraagt en de tegenpartij stelde dit op 3% Van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, afd. 5, sectie prijsindex levens onderhoud, Bezuidenhoutsweg 78a, Den Haag, tel. (070) 855025 vernamen wij, dat sinds april 1968 het door u genoem de indexcijfer niet meer wordt gepubli ceerd. Thans wordt het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie voor werkne mersgezinnen verstrekt o.m. ook ten dienste van het jaarlijks opnieuw vast stellen van de huurprijs van woningen. Hierbij ontvangt u de jaargemiddelden over 1968 en 1969, resp. 118 en 126 op basis van 1964 100. De huurprijs voor 1970 komt dus op 126.8 118 107.5 X het voorafgaande bedrag, waar mee uw percentage overeenstemt. Het is een feest om bij een feest een feestelijk geschenk te geven vindt u bij HORLOGER JUWELIER OPTICIEN DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE TELEFOON (01102) 1223 Raadsvergadering. Avorens de raadszitting een aanvang nam, verzocht de in verband met de va kantie van Mr. Pijl Hogeweg waarne mend burgemeester C. Slabbekoorn een minuut stilte in acht te willen nemen in verband met het overlijden van het oudste raadslid dhr. C. Goud. Een voor stel van B. en W. om afwijzend te be slissen op een aanvraag van de Geref. lagere school te Oostdijk om te komen tot de aanschaf van een stencilmachine ontlokte een golf van kritiek. Deze ex plosie gold de volzin waaruit te lezen viel dat de inspectrice van het lager on derwijs afwijzend staat tegenover de aanschaf van 'n dergelijke machine voor tweeklassige schooltjes. Het was dhr. E. Suy (K.V.P.) die verklaarde zonder meer van mening te zijn dat de huidige inspectrice voornemens is de klok ach teruit te zetten. Hij achtte het trouwens geheel tegen de wet indruisend, dat de inspectrice haar standpunt reeds ken baar had gemaakt alvorens de raad de beslissing had genomen om haar mede werking t.a.v. dit apparaat te verlenen. De procedure is, aldus dhr. Suy, zo, dat eerst de raad besluit tot medewerking. De verantwoording voor de uitvoering van de decisie der raad ligt dan bij de inspectrice. Hij liet zich dan ook niet intimideren door haar ten onrechte voor af ingenomen standpunt. De overige raadsleden konden zich conformeren aan het betoog van deze K.V.P.'er Dhr. Suy verzocht hierna het voorstel van B. en W. te verwerpen en eerst te stem men over het al dan niet verlenen van toestemming tot de aanschaf van een stencilmachine. Alle raadsleden uitge zonderd de drie wethouders steunden het voorstel van de opposant. Bij de stukken die ter kennisgeving werden aangeboden aan de raad was een brief van de voormalige burgemeester der ge meente Waarde, dhr. J. D. de Kam, waarin deze verzocht de stoel waarin hij zovele jaren als voorzitter van de raad heeft gezeten, te mogen aankopen, alsmede en koperen kroonluchter. B. en W. stelden de raad voor de kroon aan dhr. De Kam te verkopen voor de ge taxeerde prijs van 150,Eveneens vroegen B. en W. de raad hen te mach tigen om dergelijke goederen, van de vijf voormalige gemeenten, uiteraard na deskundige schatting, te verkopen. Me vrouw N. G. Kamps-Visser (V.V.D.) wees er op, dat zij er primair niets voor voelde om B. en W. te machtigen tot verkoop van goederen, die dienen te blij ven toebehoren aan de voormalige ge meentekernen. Zij vond dat deze goede ren in de dorpskernen in openbare ge bouwen of kerken een waardige plaats dienen te krijgen. De verkoop van de kroonluchter achtte zij volkomen in strijd met de competentie van B. en W. Men komt nu met een voorstel tot ver koop, aldus mevr. Kamps-Visser, terwijl de transaktie reeds is geschied. Dat de dienst gemeentewerken de kroonluchter had getaxeerd was voor mevr. Kamps- Visser opnieuw een reden om te rea geren. Niet de dienst gemeentewerken vond zij de juiste instantie om tot taxa tie over te gaan. Verder vond zij de prijs niet uitermate hoog, daar zij ge gadigden wist die echt wel een hoger bedrag hadden willen neertellen voor de ze kroon. Ook de andere raadsleden gin gen zich in de discussie mengen en het wantrouwen dat ontstaan was bg de raad kon niet meer goedgemaakt wor den. B. en W. moesten accepteren dat de raad wenst, dat over iedere verkoop van zaken uit de voormalige gemeente huizen de raad beslist en dat de goede ren van historische- of gevoelswaarde in de dorpskernen dienen te blijven. De gewezen burgemeesters van Rilland en Krabbendijke zullen de werkelijke huur waarde van hun woning ingaande 1 juli dienen te gaan betalen. De vroegere ambtswoning van Krabbendijke gaat omhoog van 202,10 naar 388,— per maand terwijl die van Rilland gebracht zal worden van 173,33 naar 307,— per maand. Dhr. J. Griep (V.V.D.) uitte felle kritiek op het Mavo-onderwijs aan de Mavo-school te Kruiningen. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk was dat 12 leerlingen van deze school hun examen niet met succes hebben kunnen afleg gen. Hij eiste dan ook dat naar deze zaak een diepgaand onderzoek zou wor den ingesteld. De voorzitter kon hierop antwoorden, dat een en ander volledig de aandacht van B. en W. heeft en dat op 21 juli reeds een onderhoud plaats zal vinden met de inspecteur. Een an der geluid kwam deze avond van S.G.P.- zijde. Het duivels vermaak van kermis in de gemeente Reimerswaal moet, aldus dhr. J. Don, gaan verdwijnen. Het is voor de S.G.P.-leden een doorn in het oog en al sluit men de ogen, dan nog hoort men het verderfelijke geluid. De S.G.P.-fraktie zal dan ook met een voor stel komen om de kermissen binnen de gemeente Reimerswaal af te schaffen. Verder achtte dhr. Don het in het be lang van het water in het zwembad, dat dit op zondag tot rust komt. Het betoog was wel vaag, maar indien het water op zondag tot rust komt zou dit de structuur van het water ten goede ko men. B. en W. voelden er echter niets voor om op dit voorstel in te gaan. „Je hebt veel privileges bij me, dat weet je. Kom voor de dag met die vraag. Als hij me niet bevalt, zeg ik: geen commentaar". Hij lacht. „Leuk. Toen je met die artiest ging, van wie je later ontdekte, dat hij ge trouwd was, had je toen wel bepaalde verlangens „Ik begrijp wat je bedoelt. In het be gin natuurlijk niet. Maar na enkele maanden dacht ik: dit zal de man mij ner dromen zijn. Ik heb je verteld, hoe hij was: een heer. Geen enkele verkeer de aanraking. Hij is hier vaak geweest. Een paar keer tot heel laat. Hij nam al tijd drank mee. Je weet, dat ik er niet van houd, maar men kan niet altijd zijn principes de ander opdringen. Dan dronk ik mee. Misschien kwam het door de drank. Op een avond verlangde ik, dat hij me zou bezitten. Ik daagde hem zelfs uit. Maar hij deed het niet. Toen verlangde ik naar hem, omdat ik in hem mijn ideale man zag". „En zover ben je met mij nog niet". Ze schudt haar hoofd. „Nee. Dat met Peet heeft me een knauw gegeven. Zoals jij van Tilly hield, hield ik van Peet. Als hij gewild had, zou ik alles toegelaten hebben. Ik denk, dat heel wat vrouwen tot zo'n moment komen, als ze verloren zijn. Ik bedoel: van het voorwerp van je adoratie kun je op den duur alles hebben. En wil je alles hebben". Hij antwoordt niet, maar zit in ge dachten voor zich uit te kijken. Lang zaam legt ze een arm om zijn hals en trekt hem naar zich toe, tegen haar borst. „Met jou is het anders. Jij bent een heer. Ik houd van je, dat weet je nu wel. Op het moment is er niemand, die zo'n grote plaats in m'n leven inneemt dan jij. Dat is heel wat. Toen het met Peet uit was, heb ik drie weken niet ge werkt. Gerrit Beek heeft tenslotte de deur geforceerd en me gedwongen mee te gaan. Hij gaf me weer moed om op nieuw te beginnen. Toch bleef er een wond in m'n hart, die telkens weer pijn deed. Door een eigenaardige samenloop van omstandigheden kwam jij in m'n leven. Dat werkte als balsem. Jij leerde me vergeten. Ik vond je al gauw sym pathiek, omdat je je nederlaag ten op zichte van de Van Heeverens sportief opnam, toen je alles wist. Dat verraadt karakter. Er zijn tegenwoordig niet veel mannen meer met karakter. Daarom hield ik je vast. Ik wilde je wel verder leren kennen. Enfin, je valt bij me in de smaak. Er gaat langzaam weer iets groeien, iets, dat ik stuk waande. Voor goed. Dat heb jij bewerkstelligd. Door jou ga ik weer in het leven geloven. Dat het mooi kan zijn. In alles, wat je doet, zie ik het goede, het edele. Het is hele maal geen kunst, Jan, om te zeggen: je bent een fijne knul en je hebt je al die tijd netjes gedragen, dat ga ik nu belonen. Kom mee, naar m'n slaapka mer, maken we er een paar machtig fijne uurtjes van. Maar dat is het niet, al denken heel wat jongens en meisjes, dat dit het voornaamste is, het uiteinde lijke doel. Vooral tegenwoordig, nu men niet meer zo nauw kijkt. In deze eeuw van sex". Ze buigt zich over hem heen en kust hem langdurig op zijn mond. „Het is juist de levenskunst, om elkaar te blijven respecteren, man zowel als vrouw, om te proberen steeds meer lief de voor elkaar te verdiepen. Daar zijn we nu mee bezig. Bij jouw begint er sinds kort een vlammetje te flikkeren. Ik zie het soms in je ogen, als je me kust en als je naar me toe komt. Dat hinder niet. Misschien wakkert dat vlammetje van jou het bij mij aan. Ik geloof nu, dat je er in zult slagen. Al leen zul je geduld moeten hebben. Voor zover ik je nu ken, zul je dat kunnen opbrengen. Doen we dat Ik ben er van overtuigd, als tenslotte blijkt, dat wij voor elkaar bestemd zijn, ons geluk er des te groter door zal worden". (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1