Een nieuwe bril? NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND J, tfliipnU TUSSEN WAL EN SCHIP 37STE JAARGANG No. 5 3 JULI 1970 Verhoging sociale uitkeringen LANGS DE STRAAT U kunt niet alles weten 0 de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Van de zijde van het Voorlichtings centrum Sociale Verzekering te Amster dam wordt medegedeeld, dat de uitke ringen krachtens de AOW en AWW met terugwerkende kracht ingaande 1 janu ari 1970 worden verhoogd. De reeds van af 1 februari uitbetaalde verhogigng zal hierdoor tevens worden herzien. Het verhoogde bedrag, inclusief de achterstallige verhoging over de maan den januari t/m juni 1970 zal, voor zover nodig bij wijze van voorschot, in de maand juli 1970 worden uitbetaald. Hieronder volgt een overzicht van de nieuwe maandbedragen. AOW (ongehuwden) en AWW (weduwen zonder kinderen) ƒ336, AOW (gehuwden) en AWW (wed. m. kinderen tot 18 jaar) 477, Wezenpensioen AWW: wezen tot 10 jaar 107, wezen van 1016 jaar 159, wezen van 1627 jaar 207, De uitkeringsbedragen over de maand juli, waarin de achterstallige verhogigng vanaf 1 januari 1970 is begrepen, lui den als volgt: AOW (ongehuwden) en AWW (weduwen zonder kinderen) ƒ393, AOW (gehuwden) en AWW (wed. m. kinderen tot 18 jaar) 560,50 Wezenpensioen AWW: wezen tot 10 jaar 125, wezen van 1016 jaar 188,50 wezen van 1627 jaar 243, Vanaf de maand augustus zullen de eer der vermelde nieuwe uitkeringsbedragen worden betaalbaar gesteld. Het is niet uitgesloten, dat, als ge volg van de verhoging der uitkerings bedragen en wijziging in de loonbelas ting- en premietabellen, in bepaalde ge vallen (meer) loonbelasting moet wor den ingehouden terwijl de ingehouden ziekenfondspremie en/of AOW/AWW- premie zal worden verhoogd. In een aantal gevallen zal de ver hoging van de uitkeringsbedragen niet of slechts gedeeltelijk in de maand juli kunnen worden uitbetaald. Dit geldt in het bijzonder voor rechthebbenden, van wie de uitkering na 1 januari 1970 is gewijzigd. Aan hen zal de verhoging, be trekking hebbende op de maanden vóór de wijziging, eerst in augustus 1970 kunnen worden uitbetaald. De uitbetaling van de vakantie-uitke ring 1970 is te verwachten in de maand september. Een volledig overzicht van de oude en de nieuwe maandbedragen AOW en AWW, zoals deze vanaf 1 januari 1970 en vanaf 1 februari 1970 hebben gegol den en thans met ingang van deze data zijn gewijzigd, is voor alle belangstel lenden vanaf begin juli verkrijgbaar bij de postkantoren. EEN IMBIEL „Naar haar hoeft u geeneens te luis teren, dat is een imbiel!" riep de zelf niet helemaal voor 100 normaal te noemen verdachte voor het hekje uit, toen de politierechter een welgevulde da mesmodetentoonstelling binnen liet roe pen. Maar de modeshow mocht heupwie gend haar pad naar het podium inruisen. „Imbiel? Wat is dat?" informeerde de rechter. „Gewoon, een doorgetrapte ontmoge- lijk mens die van voren niet weet wat ze van achteren zegt". „Dat kèn ik ook niet weten, want ik heb geen tong in m'n achterste", kefte Neer lands grootste-maatmannequin bits terug. De hamer roffelde wat op het groene laken. „Wilt u uw mond houden als niets ge vraagd wordt", zei de mond boven de witte bef, „U bent nog niet eens be ëdigd". „Ik ben al lang genoeg beledigd door dat stuk verdriet en dat mot nou ein delijk maar 's uit wezen. Daar kom ik helemaal voor met de bus..." Het duurde even voor ze iets begreep van de plechtige plichtplegingen, die nu eenmaal aan een getuigenverhoor voor af gaan. Toen brak de woordenstroom pas goed los. De hele zaak had weinig om het lijf, maar toch ging de aanklacht gepaard met een lijvig dossier, omdat alle be trokkenen zoveel te vertellen hadden. „Als ik het goed begrijp, is er alleen maar sprake van een paar scheldwoor den", wilde de politierechter na het ver hoor van een tweede getuige van bedui dend minder forse afmetingen vast stellen. „Scheldkanonnades zei u bedoele!" antwoordde deze tweede getuige. En de omvangrijke mode-uitstalling voegde daar nog enkele volzinnen aan toe, die de publieke tribune deed d(r)einen „wat een spreker is die vrouw, wat een spre ker is die vrouw, da's een vrouw die ouwehoeren wou..." op de wijs van Seth Gaaikema's ouwejaarsavondconference voor de televisie. Ook daar moest met hamergeklop een eind aan worden ge maakt. „Nu alleen nog antwoord op mijn laatste vraag en dan héél kort en dui delijk" verzocht de politierechter. „Op dinsdag 2 december greep u een velletje papier om de scheldwoorden op te schrij ven, die de verdachte u om kwart over 11 toevoegde. Nu wil ik alleen maar weten, welke scheldwoorden u precies op dat blaadje schreef, want dddr draait alles om. Dus alleen die péür woor den". „Ik heb er een heel dagboek vol van, die kerel hèt zoveel gezegd dat 't niet bij te houwen was. Ik kon d'r maar een vijftien of twintig opschrijven per dag omdat ik geen steno geleerd heb. Maar ik kan u m'n dagboek wel laten..." „Ik vraag niet om een dagboek of een dagblad, ik vraag om twee of drie woor den die u deden besluiten om de politie er bij te halen!" „De pelisie hebben we d'r al zo vaak bij gehad, maar die zei aloos: trek je eigen d&ér maar niks van an, die stum per weet niet beter. Daarom hebben we al lijsten vol van z'n beledigingen". „Tot het u te gek werd en u er wèl werk van maakte. Op 2 december vielen er een paar woorden, die u deden be sluiten deze aanklacht in te dienen. Wel nu, wélke woorden waren dat?" „Ja, hoor 's, d'r zijn intussen weer zóveel woorden gevallen, zoveel zinnen gezegd, zoveel wijsheden geciteerd...", mopperde de magere. „Onwijsheden verciteerd", riep de zelf niet zo wijze verdachte. „Ik heb ook een dagboek. Een dag-en-nachtboek, want die klerenwijven kennen dag en nacht doorrazen. Dat heb ik allemaal opgeno teerd. En ik zei allenig maar..." „Kop dicht!" riep de rechter geïrri teerd. „Hoe wéét u dat? O ja, 'tstaat ge- tuurlijk in de stukken papieren". De officier herhaalde de verschrikke lijke beledigingen uit zijn aanklacht en vond ze uiterst grof en platvloers, zo dat hij een boete van 75,nodig vond. „Nou mag u wat zeggen", zei de rechter tegen de beklaagde. ,JIk zeg niks meer. Die imbielen moesten worden opgesloten, met d'r stomme koppen verstaan ze te geliegen dat ze barsten en dat durft te geweren dat ik ze dagelijks elke dag heb uit gestaan te schelden terwijl ze met d'r eigen verdubbelde tongen mij voortdu rend treiteren en pesten. Ik heb alleen gezegd: hou je rotkop as je tegen me spreekt. Maar wat z ij geweerd heb ben, dat..." „Daar gaat 'tnu niet over", onder brak de politierechter. „Vijftig gulden dit keer en het dubbele als u hier ooit terugkomt!" (Nadruk verboden) d' ARGENTY Van biskwietjes kunt u een aardige ver rassing maken voor de kinderen, door hierop met glazuur, waaraan met b.v. cacao een kleurtje is gegeven, hun naam te spuiten (met een fijn papie ren spuitje). U legt ze bij wijze van een naamkaartje bij hun bordje. Schroeven, ijzeren bouten e.d. roesten niet, als u ze voor 't gebruik insmeert met kaarsvet. Gehakt in blik kunt u gemakkelijker verwijderen als u in de bodem van het blik een gaatje steekt en daarin blaast. Natuurlijk moet het blik van boven geheel geopend zijn. Een aspirine in de bloemenvaas en uw bloemen blijven langer goed. U kunt ook een paar druppeltjes kamfer- spiritus in het water doen. Kamillenthee is een goed ontvettings- middel voor uw haren. Van morellen op suiker kunt u een heer lijke drank maken, door er brandewijn op te gieten. U kunt er bowl van ma ken door andere vruchten, verse of op sap, toe te voegen. Suiker bijdoen naar smaak. Kleuters verdragen veelal geen rauwe groenten. Baby's die borstvoeding krij gen zijn wat betreft vitamine C ge bruik afhankelijk van de hoeveelheid, die hun moeder gebruikt. Indien de moeder voldoende vitaminerijke pro- dukten eet, profiteert haar baby hier van. Het dagelijks rantsoen voor de moeder moet zijn (minimaal) een be hoorlijke portie aardappelen èn onge veer 250 g groenten èn een boterham met rozebotteljam of 1 sinaasappel of 2 mandarijnen of 1 ons aardbeien of 1 ons aalbessen of y2 grape fruit. Gaat u uw koffer inpakken voor de va kantie, begin dan met inpakken van handdoeken en ondergoed, maak hier van geen te kleine hoopjes, doch leg alles zo plat mogelijk, er gaat dan veel meer in de koffer. Op die onder laag kunt u uw bovenkleding leggen. D© onaangename smaak van paarde- vlees verdwijnt door bij het opzetten van het vlees behalve peper en zout ook een beetje suiker toe te voegen. Aangesneden citroenen worden bewaard met het snijvlak in een laagje azijn. Kurk in een fles? Een kurk kunt u uit een lege fles verwijderen, door am moniak in de fles te gieten. De kurk lost in enkele dagen op. Een vuile spons wordt weer als nieuw, als we deze 24 uur in een oplossing leggen van 125 gram zout op 1 liter water. Daarna met koud water uit wassen. Als u wilt controleren, of de inhoud van een conservenblik nog goed is, drukt u dan met de duim stevig op het dek sel. Als de deuk, die daardoor ont staat, na enige ogenblikken weer vér- dwijnt, dus de deksel opbolt, is grote voorzichtigheid geboden. Slaat tijdens het bakken de vlam in de pan, leg er dan onmiddellijk een dek1 sel op en het vuur zal doven. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Voetbal. Als er op een voetbalveld een gevecht uitbreekt tijdens de wed strijd mag de politie dan ingrijpen? De politie in Nederland heeft te allen tijde en waar dan ook bevoegdheid om bij gevechten in te grijpen en de daders te arresteren. Dit geldt dus ook voor gevechten tussen spelers op een voet balveld. Als regel zal echter dan pas tot aanhouding worden overgegaan als de scheidsrechter de situatie niet meer aan kan. Straffen kunnen slechts wor den opgelegd als kennelijk mishandeling heeft plaatsgevonden, dus wanneer de getroffene over pijnen klaagt en/of me dische behandeling noodzakelijk is. Naar wij menen werden enige spelers van Es- tudiantes, op bevel van hun staatshoofd in Argentinië gearreseerd, waarna zij een levenslang verbod opgelegd kregen om voor een voebalclub als speler uit te komen. Zilveren guldens. Hoeveel zilver zit er in de oude zilveren guldens en wat is de waarde daarvan? De zilveren tientjes zijn n.l. beduidend lichter dan 4 oude zilveren rijksdaalders. Het zilvergehalte van alle na-oorlogse zilvergeld is gelijk aan dat van juist vóór de oorlog, n.l. 720/1000. De zilver- waarde van de tegenwoordig nog gel dige gulden schommelt met de zilver- prijs en ligt inderdaad iets tot enkele dubbeltjes boven de nominale waarde. Flevoland. Wanneer wordt de brug tussen de Noordoostpolder en oostelijk Flevoland voor het verkeer opengesteld De brug tussen de Noostoostpolder en oostelijk Flevoland wordt op 15 juli as. voor het verkeer geopend. Van de wer ken aan de inpoldering van de Marker waard is eigenlijk nog niets klaar. Mo menteel wordt er gewerkt aan een stuk dijk bij Enkhuizen en aan een sluis, die waarschijnlijk dit jaar voltooid wordt. In 1979 hoopt men de ringdijk klaar te hebben zodat, als alles volgens de plan nen verloopt, de Markerwaard in 1980 droog zal vallen. Bankbiljet. Ik bezit een bankbiljet van 100 gulden waar geen serieletters op staan. Is dit een misdruk en heeft het waarde voor een verzameling? De nummering op de bankbiljetten bestaat uit een cijfer plus twee serie letters plus zes cijfers. Het is ons niet bekend dat daarin wijziging zou zijn ge komen. Het wil ons voorkomen, dat u het tweede en het derde cijfer van het nummer, zoals u dat leest, moet zien als twee letters O. Het is praktisch uit gesloten dat dit een misdruk is die niet in de gehele serie zo zou voorkomen. Invoerrecht. Zyn goederen uit de andere EEG-landen voor Nederland vrij gesteld van invoerrechten En moet voor deze goederen ook BTW worden betaald Voor de invoer van postzegels uit een der EEG-landen is geen invoerrecht ver schuldigd. Wel echter wordt BTW ge heven, n.l. 4 van de koerswaarde, in dit geval van de DM, n.l. 0.9891. Het verschil van 4,75 en de 7,die u betaald hebt, is dan het commissieloon etc. waarover u schrijft. Dat u bij vo rige zendingen niets hebt behoeven te betalen komt doordat er steekproeven worden genomen en dat deze er dus door geslipt zijn. Dan ook een mooie goed bij u passende bril Vakkundig geslepen en afgepast Ruime keuze in alle soorten monturen Goede voorlichting over alle soorten glazen En vanaf heden uw dubbele bril in 3 a 4 dagen klaar (v.h. v. Willegen) Dijkwelsestraat 22 KAPELLE-BIEZELINGE Telefoon (01102) 1223 door TRUDIE MOORST 41) Of ze legde rustig haar arm om zijn hoofd, kuste hem en zei zacht: „Ga van avond maar eens bijtijds naar bed, Jan. Ik breng je een eindje weg". Een enkele keer liep ze met hem op, binnendoor naar de Kerkstraat. Op een warme avond in het begin van juni deed ze het ook. Hij zei: „Waarom ga je niet eens mee? Kun je kennis maken met m'n moeder". Ze keek op haar horloge en schudde haar hoofd. „Te laat, Jan. Een andere keer. Zullen we het houden op zondagmiddag?" Die zondagmiddag bracht Jan haar mee. Marjo viel meteen bij zijn moeder in de smaak en de sympathie was we derzijds. Daarna kwam ze vaker. Ook wipte ze overdag wel eens aan, als Jan niet thuis was. Door haar werk had ze dikwijls veel vrije tijd. Van haar verdiensten kon hij geen hoogte krijgen. Over de honoraria, die ze kreeg, zweeg ze altijd. „Beroepsge heim", antwoordde ze lachend, toen hij er een keer naar vroeg. Maar Jan was niet nieuwsgierig, dus drong hij er niet verder op aan. Wel vroeg hij een keer op een avond, toen ze bij uitzondering samen op de bank zaten en elkaar lief koosden: „Zeg, je verdient toch wel ge noeg, hè? Ik bedoel: je hebt toch geen financiële zorgen?" Lachend antwoordde ze: „Maak je geen zorgen, Jan. Ik kom goed rond en houd ook nog wat over". Geleidelijk aan maakte hij kennis met collega's, vrienden en vriendinnen. Soms was de kamer vol met jongelui en dan ging het er vrolijk aan toe. Beneden woonden een paar oude mensen, die niet alleen doof waren, doch ook als goede buren met de „juffrouw van boven" leefden. Zodat er nooit narigheid was. Jan werd dadelijk door iedereen met een geaccepteerd. „Vriend van Marjo Ben je tevens een vriend van mij". Waren het jonge vrouwen, dan keken ze hem onderzoekend aan en knikten. „Marjo heeft altijd een goede smaak ge had; ik kan best begrijpen, wat ze in je ziet, Jan. Ik ben een tikkeltje jaloers op haar". Dan lachte hij enkel. Er was één kleine brunette, brutaal als de beul. Ze zat in hetzelfde vak als Marjo en had al kleine rolletjes gespeeld in Neder landse films, terwijl ze ook wel eens in viel bij een toneelgezelschap in de stad. Eveneens voor ondergeschikte rollen. Marjo en hij hadden samen eens de Stadsschouwburg bezocht, toen er een stuk werd opgevoerd, waarin Eva enkele zinnen moest zeggen. De volgende avond was ze binnen gestormd en had ge vraagd: „En hoe vonden jullie me? Ik krijg misschien belangrijke rollen, heeft de regisseur gezegd". „Leuk", zei Marjo hartelijk. „Ga zit ten, krijg je koffie". „Liever iets fris, het is zo warm". „Ik heb wat in de ijskast". Toen Marjo even afwezig was, draai de Eva zich tot Jan en zei: „Je mag mij ook wel eens uitnodigen. Je zult er geen spijt van hebben". En gelijk knipoogde ze. Voorzichtig antwoordde hij: „Ik zal het in m'n gedachten houden". Een paar avonden later vroeg hy Mar jo over Eva. „Hoe ken je haar eigenlijk?" „We hebben een poos bij dezelfde fo tograaf gewerkt. Ze is erg goed in haar vak. Kortgeleden zijn er een stel an sichtkaarten van haar uitgekomen". „Ze is geen Amsterdamse, hè?" „Nee. Ze is een Brabantse. Ze gaat vaak een weekeind naar huis. Daar is een jongen, die met haar wil trouwen en zij wil niet. Ze is verliefd geweest op een getrouwde man. Voor zover ik weet, heeft ze enige maanden met hem omgang gehad, maar ze heeft het zelf afgekapt, omdat ze toch wel inzag, dat het hopeloos was". Langs zijn neus weg zei hy: „Ze zei van de week, toen ze hier was, tegen me: Je mag me wel eens uitnodigen voor een avondje". Marjo glimlachte. „Moet je eens doen. Ik ben vast niet jaloers". Hij keek haar verontwaardigd aan. „Zeg, wat denk je wel van me?" „Ze vindt je verschrikkelijk knap". „Zeer vereerd. Maar ze is myn type niet". Marjo zat met een rok in haar hand, die ze omzoomde. Af en oe keek ze hem even aan. „Ben jij niet wat kieskeurig?" Hij knike. „Je slaat de plank raak. Dat ben ik. Met jou ben ik heel erg tevreden". Ze kijkt hem met een warme blik aan. „Dat is erg lief van je, Jan". Op dit moment kan hy zich niet meer inhouden en overeind komend, loopt hy om de tafel heen, neemt het kleding stuk uit haar hand en trekt haar over eind. Dan kust hij haar, misschien iets geëmotioneerder dan anders. En zegt: „Marjo", ik houd van je. Zullen we gaan trouwen?" Ze ondergaat zijn liefkozingen en be heerst drukt ze haar lippen op de zijne, terwijl ze haar armen om z'n hals slaat. „Dat heb ik al gemerkt, Jan. Natuur lijk houd ik ook van jou. Maar trou wen... nee". Hij is verbaasd en laat haar even los. „Waarom niet?" Hij dwingt haar mee te gaan naar de brede bank. Daar gaat hij zitten en trekt het meisje op zijn schoot. Ze ligt met haar hoofd tegen hem aan. Haar ogen zijn gesloten, als ze antwoordt: „Ik kan niet loskomen van de gedachte, dat je in my eigenlijk die Tilly ziet". „Marjo, dat is onzin". „Ik weet het nog zo niet, Jan. Mis schien is het je onderbewustzijn, dat nog aan dat meisje vatszit. Gestel.we trou wen. En je komt op een keer Tilly te gen. Op de een of andere manier is ze te weten gekomen, welke smerige streek men met je heeft uitgehaald. Dan komt die oude liefde tussen jullie weer terug. En ons huwelijk is stuk. Ik ben erg voorzichtig, Jan". (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1