NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND TUSSEN WAL EN SCHIP 37STE JAARGANG No. 4 26 JUNI 1970 LANGS DE STRAAT VERGETEN OF TOCH NIET --«svass a* de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. DE DOLLEMAN „U ziet er toch niet haatdragend uit", zei de politierechter tegen een goedmoe dige bolle toet, die blijmoedig over de balie blikte. De toet schudde grijnzend. „En u hebt een lief meisje". De rech ter bekeek een foto uit het dossier. „Veel te lief voor deze wereld", be aamde toet. „O..., wou u haar déLdrom naar de andere wereld helpen?" „Naar de an... Maar dat heb ik niet gedaan!" schrok de verdachte. „Het scheelde toch maar niet veel!" „U doet alsof ik haar wilde ver moorden". „Wat wou u dan? Met haar dansen?" De bolle wangen bloosden. „In een auto zeker", klonk het. „Nou ja, wig hebben er hier meer ge had die zó hard reden, dat de auto over de weg danste". „Ik reed niet hard". „Goed, dan gaan we verder. U danste niet, u reed niet zo héél hard, maar u reed wel. Hoe hard reed u dan wèl?" „Iets boven de vijftig". „Ja, in elk geval boven de vijftig. Want de politiewagen achter u moest al ver boven de maximumsnelheid rijden om u bij te houden. Dat staat in het verbaal. Maar hoe hard reed u nou pre cies?" „Ik dacht zestig, of zeventig". „Hé, dan zou die politie-auto u voor bij geschoten zijn. Want die reed over de honderd en bleef toch achter u. Hoe hard reed u dan?" „Nou ja, die teller kan wel wat af geweken hebben..." „Nee, die teller was goed. Die heb ben ze nog gecontroleerd later. En de wijzer was ook blijven staan door de klap. U kon precies zien hoe hard u reed bij het ongeluk. Die wijzer stond toen op honderdtien. Hij kon niet meer terug door het gebroken glas". „Dan moet het glas die wijzer om hoog geduwd hebben". „Maar dat glas kwam oml&ag. En u had óók nog geremd vóór de botsing. Dus de wijzer had voor het remmen nog veel hoger gestaan". Tegen die logica kon toet niet op. „Uw meisje had wel dood kunnen zijn". „Ik rijd altijd voorzichtig". „Ja, dat hebben we nou gemerkt. Bo ven de honderdtien en volgens de politie mannen die achter u hebben gereden zelfs honderdveertig binnen de bebouw de kom. Dat is geen plezierritje meer, dat is moord. En nou hebt u het er beiden nog levend afgebracht, maar u had voor het zelfde geld dood en begra ven kunnen zijn. En u had ook andere weggebruikers kunnen raken. Weet u wel, dat we zulke mensen daar één of meer jaren voor achter de tralies zet ten?" Hij bleek het te weten. Desondanks raasde hij als een dolleman door de straten. Tot hij een hoek naar links nam en uit de bocht vloog, een huis raakte en met zijn metgezellin in het zieken huis belandde. Daar lag zij nu nog. „Hoe lang kende u haar eigenlijk?" „Drie weken liep ik met haar", mom pelde de bolle wegpiraat. „Liep of sliep, wat zegt u?" „Ik liep". „Was u maar blijven lopen, dan". De getuigen hingen hun verhalen op. Daarna verrees de officier van justitie van zijn zetel en eiste wegens grove schuld en roekeloosheid, waardoor ern stig letsel was veroorzaakt, negen maan den gevangenisstraf, intrekking van het rijbewijs voor drie jaar en inbeslagne ming van de auto". „Kan het niet met een zware boe te..." vroeg de verdachte. „Dat zou u wel willen, en dan pa, de boete betalen en ervoor krom liggen en u weer de weg op in die tijd. Nee, u gaat maar eens rustig zitten nadenken over alles wat u gedaan hebt. Pa zal toch nog moeten betalen voor de schade aan het huis en dan komt er nog wel een rekening van het ziekenhuis". En de politierechter vonniste precies vol gens de eis. De bolle toet verblikte of verbloosde niet. „Dan ga ik in hoger beroep". „Als u nu naar een advokaat gaat", waarschuwde de politierechter, „rijd dan niet harder dan vijftig". (Nadruk verboden) d' ARGENTY RENTEKAART IS GELD WAARD! Ook dit jaar zal weer een groot aantal afkoopsommen worden uitbetaald aan vroegere bezitters van z.g. rentekaarten. Van 1 juli 1970 af zijn aan de beurt zij die geboren zijn in een der jaren 1937 t/m 1940. Om het aan rentezegels geplakte bedrag terug te krijgen kan men zich wenden tot de Raden van Ar beid. Aanvraagformulieren zijn daar en op alle postkantoren te verkrijgen. Ook zij die aan de beurt zijn geweest, maar hebben nagelaten een aanvraag in te dienen, kunnen alsnog terecht. Het betreft hier hen die geboren zijn in een der jaren 1942 t/m 1950. Ook zij die tussen 1903 en 1912 zijn geboren en nog geen terugbetaling van het aan rentezegels geplakte bedrag hebben verzocht, kunnen een aanvraag indienen. Zij moeten er echter wel re kening mee houden, dat zij in het al gemeen alleen voor terugbetaling in aanmerking komen als er op hun rente- kaart (en) minder is geplakt dan 286,-. Is het bedrag namelijk hoger, dan krij gen zij te zijner tijd ouderdomsrente. Herinnert u zich nog dat in 1940 in enige uren tijds voor miljarden guldens schade werd aangerichtdat honderden van onze dienstplichtige land genoten het leven verloren... erger nog: dat honderden van hen voor het leven blind of verlamd of op andere wijze zwaar invalide werden en nu nog (na meer dan 25 jaar) deze handicap, deze pijn met zich meedragen? Op 1 juli a.s. viert de Stichting „Meer Ontspanning Voor Enstige Oorlogsge wonden" (kortweg genoemd MOVEO) haar vierde lustrum (20-jarig bestaan) in Hilversum. Zeshonderd ernstige oor logsinvaliden uit het hele land zullen tesamen met de MOVEO-automobi- listen deze dag vieren. MOVEO's be schermheer: Z.K.H. Prins Bemhard zal hierbij eveneens aanwezig zijn. Ook in onze provincie zijn 14 oorlogs invaliden die er prijs op stellen te- samen met hun gehandicapte vroegere strijdmakkers deze feestdag in Hil versum mee te beleven. HelaasWaar blijven de Zeeuwse automobilisten voor het vervoer Is Zeeland dan ten aanzien van haar auto bezitters een achtergebleven gebied? MOVEO is een vereniging van auto mobilisten die zich vrijwillig hebben ge meld om zo nu en dan zich met hun auto beschikbaar te stellen om invali den te vervoeren en hen op deze wijze ontspanning te bezorgen, maar vooral om hen te laten voelen dat wij va liden alles nog niet vergeten zijn. De meeste uitstapjes geschieden in distrietsverband en zo valt Zeeland on der het district „Zuid-Nederland", waar in de districtscommissarisC. P. J. M. Goderie uit Roosendaal (Burgem. Prin sensingel 17, tel. 01650-33510) sinds 20 jaar uitstapjes organiseert, vari ërend van 15 dagen naar de Italiaanse Rivièra... weekenden naar het dal van de Semois... tot een avondje naar Snip en Snap. Om u enig idee te geven (het district „Zuid-Nederland" bestaat uit de pro vincies Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg) volgt hieronder een opsomming van de aantallen invaliden, die (volgens de door het Departement van Defensie gestelde normen) recht hebben op MO- VEO-ontspanning en de aantallen auto mobilisten die MOVEO in ieder van bovengenoemde provincies heeft mo gen inschrijven: Provincie Invaliden Automobilisten Zeeland 20 3 Nrd.-Brabant 92 105 Limburg 63 40 Tot. distr. Z.-N. 175 148 Misschien werd hieraan tot op heden in Zeeland te weinig publiciteit gegeven en weten de meeste automobilisten niet eens wat een mooi en dankbaar werk nog voor hen braak ligt. U moogt het gerust weten: een dag op stap met onze oorlogsinvaliden is ook voor de automobilist een dag „ont spanning" en wij hebben zo'n vaag ver moeden dat heel veel autobezitters dit ook best eens kunnen gebruiken. Wilt u iets meer weten over deze Stichting en haar werk? Stelt u zich dan even in verbinding met bovenge noemde districtscommissaris. (Of geeft u zich liever direkt op als automobi list?) Hij kan er u alles over vertellen en misschien is er voor u nog wel een exemplaar beschikbaar van het zojuist verschenen jubileumnummer van het kwartaal-orgaan van MOVEO: „De Con tactsleutel". Bewijs dat wij, Zeeuwen, niet verge ten hebben!! Luctor et Emergo! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bgsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Veenmollen. In mijn groentetuin heb ik veel last van veenmollen, een in sect van ca. 5 cm lengte, een pinkdikte en van Druine kleur. Alles wat hij te genkomt bijt hij af. Kunt u mij hierover iets meer vertellen en hoe kan ik ze be strijden De veenmol Gryllotalpa gryllotalpa vreet aan de wortels van veel planten. Hij plant zich voort door eieren." In de winter zit hij wat dieper in de grond. Bestrijding: allereerst door vangen en doden van eieren en larven. Daarvoor het nest opzoeken, b.v. waar enige plan ten doodgaan. De grond voorbehoedend behandelen met 150 g/ml heptachloor 25 in een voldoende hoeveelheid water, 1 op 10 liter opgelost en over de zaai- klaargemaakte grond verdelen en inwer ken. Dit middel niet toepassen indien peen wordt geteeld of als nateelt dient. Dan beter 200300 g Cortilan per are uitstrooien. Rendierhuid. Wij hebben vorig jaar in Noorwegen een rendierhuid gekocht. Deze ligt op de vloer voor de gashaard. De laatste tijd gaan de haren loslaten. Wat is hiertegen te doen? Het is mogelijk dat de rendierhuid te veel uitdroogt voor de gashaard. Ook is het de vraag of die rendierhuid op de juiste tijd is verkregen, daar alleen een huid met winterpels goed blijft. Hecht u zeer veel waarde aan die huid, dan kunt u de bewerking het beste door een goede preparateur laten doen. Wilt u het zelf proberen, dan geven wij u het volgende advies: De huid minstens 24 uur in water weken. Dit water een keer of drie verversen. De huid goed span nen en in de buitenlucht laten drogen (niet in de zon). Vervolgens een bad gereedmaken van zout en aluin in de volgende verhouding: 250 gram zout, 500 gram aluin en 6 liter water of veel vouden hiervan. Dit mengsel aan de kook brengen en daarna laten afkoelen tot 25 30 graden C. De huid hierin leggen en voortdurend kneden en rek ken. De huid minstens 20 minuten in het bad laten staan. Daarna uithalen, goed uitknijpen en te drogen hangen. Gedurende het drogen de huid nog enige keren oprekken. Mogelijk dat door dit opnieuw prepareren de haaruitval wordt stopgezet. Voetballen. Een abonnee stelt eni ge vragen over het voetballen. De international, die de meeste lan- denwedstrijden heeft gespeeld, is C. H. van Heel van Feijenoord, geboren in 1904, debuteerde in 1925 en speelde to taal 64 landenwedstrijden. F.C. Twente is in 1965 ontstaan uit de clubs Ensche- dese Boys en Sportclub Enschedé. De heer Rinus Gosens, thans trainer van S.V.V. Schiedam, treedt op 1 juli a.s. als zodanig in dienst van Heracles. Dit jaar is Gagliari voetbalkampioen van Ialië geworden. In het seizoen 1968-'69 promoveerden S.V.V. Schiedam en Haar lem naar de eredivisie. Zoals u wel weet is Schiedam na dit jaar weer terug naar de eerste divisie. Spelling. Is koningrijk nu het goe de woord of moet het koninkrijk zijn? In 1902 is de officiële spelling van het woord koningrijk in koninkrijk gewij zigd. Korte tijd zijn er toen centen ge slagen met die nieuwe spelling totdat men ontdekte, dat de niet gewijzigde Muntwet nog altijd koningrijk voor schreef. Dit laatste is op de munten zo gebleven tot in de tweede wereldoorlog. Op onze tegenwoordige munten komt het woord niet meer voor. Groene muuraanslag. Kunt u mij zeggen hoe ik groene aanslag en wit krijt van een stenen buitenmuur kan afkrijgen Als de aanslag niet verdwijnt door behandeling met een borstel met kokend sodawater, zult u uw toevlucht moeten nemen tot verdund zoutzuur (ongeveer 1 op 10) daarna nabehandelen met warm water. Trek oude handschoenen aan en bescherm uw ogen, want het is een gevaarlijk goedje. Flammgoplant. Mijn Flamingoplant kwijnt weg door z.g. springluis. Wat kan de oorzaak zijn en wat is er tegen te doen? Veelal zitten de eieren, poppen en volwassen diertjes in de te gebruiken grond. Door dat driemaal van pot wis selen heeft de plant veel geleden en is zij meer vatbaar voor allerlei plagen. Wanneer u weer nieuwe grond nodig heeft, kook deze dan goed door, daar andere planten er ook last van hebben. Vermoedelijk volgens uw beschrijving springstaarten. Ziet u ze op de potgrond te voorschgn komen, dan de grond be stuiven met chloordaanstuif 10% of al- drinstuif 2,5%. Het gewas niet raken. Commissaris der Koningin. Kunt u mij zeggen waar het officiële ambts kostuum van de Commissaris der Ko ningin uit bestaat? Het officiële ambtskostuum voor de Commissarissen der Koningin bestaat uit een zwarte lakense jas, waarvan de revers met gouddraad bestikt zijn (bfl de burgemeesters is dit zilverdraad). Hierbij behoort ook een zwart lakense broek, doch omdat Mr. J. Klaasesz, de Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, gouverneur van Suriname en de Ned. Antillen is geweest, is hij gerech tigd de z.g. ministeriële witte broek te dragen. Waslijntje. Een medebewoner van een centrum voor bejaarden vraagt of door de voorzitter verboden kan worden om een draadje voor de was te spannen. Niemand heeft er last van en er is plaats genoeg. Het kan zijn dat de regels van het huis dit verbieden, en dan heeft een be woner zich daaraan te houden. Uiter aard is deze voorwaarde van tevoren be kend gemaakt. Rijbewijs. Iemand die enige maan den in Zwitserland verblijft en daar een geldig bewijs van rijvaardigheid haalt, kan die automatisch ook in Nederland daarop blijven rijden, ook al gaat hij niet meer terug of moet hij hier weer rij-examen doen en bij het vervallen, krijgt hij dan automatisch een nieuw geldig rijbewijs? Als een Nederlander in Zwitserland een bewijs van rijvaardigheid behaalt, dan kan hij dit bij terugkeer in Neder land inwisselen tegen een Nederlands rijbewijs. Goudvissen. De goudvissen in mijn vijver worden zwart. Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Dit verkleuren van uw goudvissen kan verschillende oorzaken hebben: a. Leeftijd. Bij het ouder worden verlie zen deze vissen hun goudkleur. b. Vitaminegebrek. Advies vragen bij een speciaalzaak in dergelijke artike len. c. Het zonlicht, vooral als in de vijver geen gelegenheid is weg te schuilen. Vereniging huiseigenaren. Wat zijn de adressen van de verenigingen van eigenaren van huizen en percelen grond Het adres van de Nederl. Bond van Huis- en Grondeigenaren is: Toumooi- veld 3, 's-Gravenhage, tel. (070) 111662. Daarnaast is er nog één landelijke ver eniging van Landeigenaren, n.l. de Ver eniging het Grondbezit, Donkere Gaard 5bis, Utrech't, tel. (030) 14819. Adres. Kunt u mij het adres ge ven van Eddy Becker? Het adres van Eddy Becker is Anna Paulownalaan 160, Zeist. door TRUDIE MOORST 40) Jan is diep in de put, gaat een week niet werken, maar als hij 's maandags morgens weer naar de fabriek wil, is hij opgewekt en vrolijk. En ook 's avonds, en de volgende dagen. Hij is nu bijna el ke avond weg en komt laat thuis en als ze blijft vragen, wat hij telkens zo laat uitvoert in de stad, komt het hoge woord er uit: „Ik heb weer een meisje, maar nu een bijzonder lief kind. Ik ga des avonds een poosje naar haar toe". Ze wil vragen, waarom het zo plotse ling met Tilly uitgeraakt is, doch ze doet het maar niet, want doorgaans geeft hij dan ontwijkende antwoorden. Hg leeft zijn eigen leventje, was nooit erg mededeelzaam, waardoor hij steeds meer op z'n vader gaat lijken, Die was immers ook altijd gesloten? Jan Pelser werkt weer normaal in de bankwerkerij. Hij verdient bijna twee tientjes in de maand meer. Het meer dere loon is hem toch tegengevallen, maar het werk vindt hij wel interessant en omdat het geen lopende bandwerk meer is, kan hij wel eens een babbeltje maken met de collega's, die allemaal heel geschikte jongens zijn. De sociale verzorgster heeft hem ge vraagd, hoe het met zijn trouwplannen staat, doch hij heeft geantwoord, dat die voorlopig zijn uitgesteld. Waarom? Om verschillende redenen. Privé-aange- legenheden. Als het zover is, hoort u het nog wel. Wat hij niet weet is, dat de directeur heel voorzichtig heeft laten informeren. Hij heeft niets meer gehoord over het komende engagement tussen Pelser en de dochter van Van Heeveren Voort- hals. Op een vergadering heeft hij in de pauze een poosje met de grote man gesproken, maar angstvallig de aangele genheid betreffende zijn dochter verzwe gen. Als hij het nodig vindt, begint-ie er zelf wel over. Maar Van Heeveren was als altijd beminnelijk en collegiaal. Ook tegenover de mindere goden in het rijk der fabrikanten. De sociale verzorgster maakt hem al niet veel wijzer. Uitgesteld? Waarom? Hij heeft het over privé-aangelegenhe- den. Tja, dan kun je niet om bijzonder heden vragen. De directeur ontbiedt de afdelings chef van de bankwerkerij. Tevreden over Pelser? Die nieuwe? O ja, zeker. Een aanwinst zelfs. Hij heeft het in zich zitten; die jongeman had ik veel eer der moeten hebben. Een rustige werker, misschien een tikkeltje traag, maar in elk geval heel secuur en dat is belang rijk. De routine komt vanzelf wel. De directeur knikt. Zoveel te beter. Als het geruchten zijn geweest, dan is er in elk geval voor het bedrijf nog iets goeds uit voortgekomen. Gebeurt niet elke dag, dat een ongeschoolde arbeider zijn plaats vindt in de bankwerkerij. Het óberen vormt een welkome aan vulling op zijn maandloon. Doorgaans heeft hij één of twee avonden per week zo'n job. Waardoor het vaak laat wordt. En de volgende morgen moet hij tofch weer op tijd op de fabriek zijn. Dan gebeurt het wel eens, dat hij des avonds bij Marjo nauwelijks zijn ogen open kan houden. Marjo weet van zijn avondwerk en vindt het niet erg. Soms zegt ze zelf: „Ga een uurtje op de bank liggen, Jan", Maar dan schudt hij zijn hoofd. „Zo ongezellig voor jou. Wat heb je aan een slapende man?" Ze glimlacht. „Als je er bent, vind ik het al fijn". Af en toe begrijpt hij het zelf niet. Toen de liaison met Tilly zo abrupt af gebroken werd, was hij wanhopig. La ter, toen hij wist, wie hem de poets had gebakken, wild van woede en vervuld van de vreselijkste wraakgevoelens, maar sinds hij de rustige en hartelijke Marjo kent, is het of de wonde zich snel heeft gesloten. Vier maanden kent hij haar nu al. Soms gaan ze samen uit, in de stad. Naar een film of een concert. Marjo houdt veel van klassieke muziek en al kan hij het niet bijzonder appreciëren, om haar een plezier te doen, gaat hij er met haar heen. Soms gaan ze ergens dansen. En na afloop gaat hij nog even mee naar boven, naar haar kamer, waar hij met haar nog een kop koffie drinkt. Natuurlijk kussen ze elkaar. Maar rustig. Heel anders als met Tilly. Dit met Marjo is zo heel anders. Hij kan het zelf niet definiëren. Op Tilly ben ik stapel geweest, denkt hij dikwijls. Maar van Marjo houd ik op een wonderlijke wijze. Als ik het prachtige figuur van Tilly zag, kwamen er wel eens bepaal de verlangens in me op en dan moest ik me beheersen. Dat heb ik bij Marjo nooit. Toch kan ze rustig met Tilly con curreren, wat haar figuur betreft. En ze heeft een wonderlijk lief gezicht. Vooral als ze lacht, met die kuiltjes in haar wangen. Hij herinnert zich nog die eerste avond, dat hij haar omhelsde. Ze waren zo maar op straat geweest. Wat wan delen in het centrum, etalages kijken en tenslotte gingen ze een cafetaria binnen, waar ze wat dronken. Tegen tienen wa ren ze weer terug in de Nieuwe Spiegel straat, waar ze hem uitnodigde: „Ga nog even mee, maak ik koffie klaar en roken we een sigaret, ja?" Natuurlijk ging hij mee. Om half elf vond hij 't welletjes. Zij liep met hem mee naar de deur. Waar ze elkaar enkel maar even aankeken. Rustig had hij zgn armen om haar heen geslagen en even kalm zijn lippen op de hare gedrukt. Terwijl hij haar kuste, voelde hij haar lichaam trillen. Maar ze beantwoordde zijn kus en liefkoosde zijn gezicht. „Je bent lief", zei ze zacht. „Kom maar êens gauw terug". Daarna was hij 's avonds vaker bij Marjo dan thuis. Ze begon het als van zelfsprekend te beschouwen, dat hij de avonden bij haar doorbracht. En als hij moest óberen, zei hij het. van te voren. De avond daarna was hij er weer en had dan doorgaans slaap. Dat begreep ze. En als hij al eens zat te knikke bollen, zei ze er niets van. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1