Garage van Strien nv i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND j GOES - YERSEKE OFFICiEFL DEALER TUSSEN WAL EN SCHIP VAN VREEMDE VW's 37STE JAARGANG 12 JUNI 1970 LANGS Dl? STRAAT No. 2 de scheldebode ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. REDACTEUR ADMINISTRATEUR I. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 -- GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Kwartje. Eens kreeg ik tussen mijn wisselgeld een kwartje met de beeltenis van koningin Wilhelmina met hangend haar. Aan de voorkant het randschrift: Wilhelmina koningin der Nederlanden. Maar op de andere kant staat de waarde van 25 centen en het jaartal 1897. Maar Wilhelmina werd pas op 6 september 1898 tot koningin ge kroond. Weet u hoe dit in elkaar zit? Koningin Wilhelmina werd koningin in 1890, na het overlijden van Willem III. Tot 1898 was zij minderjarig en on der regentschap van koningin Emma. Vandaar dat zij eerst in 1898 werd ge kroond. Van 1890 tot 1898 kwam vol gens de muntwet haar beeltenis echter ook reeds op de munt: het bekende kin derkopje met hangend haar. Na de kro ning was dat de beeltenis, gemaakt door Pier Pander, met opgestoken haar. Kunstschilders. Kunt u mij enige inlichtingen verstrekken over de kunst schilder Hampe? Er zijn twee bekende schilders, Ham pe genaamd, n.l. Karl Friedrich Hampe, een portretschilder en lithograaf, ge boren te Berlijn op 13 juli 1772 en daar overleden op 29 december 1848. Enige van zijn beroemdste werken zijn: Lu- therstube in Wittenberg,Slotfontein, Ridderburcht in de maneschijn en Be zoek aan de slotkapel. Ernst Heinrich Wilhelm Hampe (18071854) was een leerling van Fr. Aug. Brandes en K. Baumbach in Bremen. Enige van zijn werken zijn: Paardestal in Rome, Ita liaans landschap en Een spinnend oud vrouwtje. Muntgewichtdoosje. Wat is de waarde van een muntgewichtdoosje? De waarde van muntgewichtdoosjes kan variëren van enkele tientjes tot en kele honderden guldens, al naar de staat waarin ze bewaard zijn gebleven, waar bij bovendien van veel belang is of de muntgewichtjes nog volledig aanwezig zijn. In het algemeen kunt u ze verko pen aan antiquairs of munthandelaren. Inkomstenbelasting. Een onderwij zeres die haar zuster bij zich in huis heeft, mag hiervoor niets aftrekken voor de belasting, hoewel ze haar onderhoudt. Kan ze nu ook in belastinggroep II val len? Voor onderhoud van naaste familie leden (w.o. zusters) bevat de wat een mogelijkheid van belastingaftrek als aan bepaalde voorwaarden wordt vol daan. Is dat niet het geval, dan kunt u niet toch aftrek krijgen door als ge huwd te worden aangemerkt. Voorwaar de is dat de zuster niet redelijkerwijze zelf in haar onderhoud voorziet of kan voorzien, zodat zij behoeftig is en u zich redelijkerwijze genoopt moet voelen haar te ondersteunen. Dit doet zich met name niet voor in het geval waarin de zuster zich haar levensonderhoud in fei te verdient door voor u de huishouding te verzorgen. Het levensonderhoud dat zij zich daarmee verwerft is dan voor door TRUDIE MOORST 38) Bij de deur houdt ze zijn hand vast. „Kom nog eens terug, wil je?" Hij kijkt haar verrast aan. „Waarom?" „Zomaar. Misschien vind ik er wat op, dat ik het op de een of andere wijze goed kan maken, begrijp je?" Hij brengt haar hand naar zijn mond en kust die. „Trek het je maar niet aan. Ik be grijp nu zo'n beetje, wat voor vrouw je bent. Goed, ik wip nog wel eens aan. Op een zaterdagmorgen bijvoorbeeld. Slaap je lang?" „Ik ben 's morgens vreselijk lui", zegt ze lachend. „Maar vóór tienen ben ik altijd al bij de hand". „Oké, Marjo. Misschien zaterdagmor gen dan. Ik heb nu toch niemand meer, hè?" haar ook inkomen, al zal het qua waar de veelal beneden de belastbare grens blijven. Deze situatie kan in uw geval nadelig werken, vergeleken bij een echt paar, doch dit behoeft lang niet altijd zo te zijn. Het kan ook voordeliger zijn wanneer b.v. de zuster ook eigen inkom sten heeft. Die worden dan bij een echt paar tezamen geteld, zodat ze boven op de top van het hoofdinkomen worden belast. De fiscale gevolgen zijn dus in derdaad anders (niet altijd nadeliger) dan bij een echtpaar, maar de i.b.-wet kent hier nu eenmaal eigen regels voor, die vastknopen aan het al dan niet ge huwd zijn, zodat andere regelingen, zo als b.v. die bij de ziektekostenverzeke ring hier niet beslissend kunnen zijn. Luistergeld. Is het betalen van de luistergelden een wettelijke verplichting, en zo ja, waar is dat vastgelegd? Uw betalingsverplichting berust op de wet omroepbijdragen en het besluit om roepbijdragen van 1 januari 1969, art. 370. De betaling in 2 termijnen is aldus wettelijk vastgelegd. Een betaling in b.v. maandelijkse termijnen is niet voorzien. Indien betaling voor u te moeilijk is, dan kunt u ontheffing aanvragen. For mulier daartoe is verkrijgbaar bij de ge meente uwer inwoning. De eerste be taling moet dit jaar geschieden vóór 8 mei. U zult dus moeilijk kunnen zeggen dat u vóóruit betaalt. Kenteken. Een abonnee stelt enkele vragen over de regeling van de ken tekens op voertuigen. Bij het vaststellen van de voor de kentekens voor motorvoertuigen ge bruikte lettercombinaties is men op 1 januari 1951 op willekeurige wijze mid den in het alfabet begonnen. De ,z.g. vooroorlogse (provinciale) nummerbe- wijzen hebben maximaal 5 jaar na het in werking treden van de wegenver- keerswetgeving op 1 januari 1961 hun geldigheid verloren. Kentekenplaten moeten behoren tot een door de minis ter van verkeer en waterstaat goedge keurd soort en moeten zijn voorzien van het rijkskeurmerk, dat slechts mag wor den aangebracht door daartoe door de minister gemachtigden. De kenteken platen mogen slechts op het voertuig zijn aangebracht op de in par. 23 van de bijlage van het wegenverkeersregle ment geschetste plaats en wijze, met dien verstande, dat bij motorvoertuigen op twee wielen aan de voorzijde geen kenteken aanwezig behoeft te zijn. Brengt men op het voorspatbord van een motorrijwiel een kentekenplaat aan, dan zal deze hoogstwaarschijnlijk op grond van art. 65 onder K van het we genverkeersreglement (onnodige uitste kende delen (niet zijn toegestaan. Voor motorvoertuigen bestemd voor gebruik buiten de wegen (w.o. landbouwtracto- ren), welk gebruik moet kunnen wor den aangetoond, is geen kenteken als bedoeld in art. 9, lid 1 W.V.R. vereist (artikelen 18 en 69 W.V.R.) nodig. Zaterdagmorgen is hij er, om half elf. Ze is kennelijk blij en ziet er leuk uit in een licht groene trui en een donker groene rok. „Fijn, dat je er bent", zegt ze en haar ogen glinsteren. Ze trekt hem de kamer binnen. „Ga zitten. Ik maak meteen koffie. En ik heb er wat bij ook". Bij de koffie heeft ze twee mocca- punten. Hij is er niet gek op, maar laat niets merken. Dat zou onbeleefd zijn. Hij constateert duidelijk, dat ze op hem heeft gerekend en dat ze er zich voor uitgesloofd heeft. Daarna roken ze een sigaret. „Woon je hier alleen?" vraagt hij, rondkijkend. Ze knikt. „Sinds verleden jaar. Aanvankelijk woonde m'n tante hier, maar die is ver leden jaar gestorven. Van het woning bureau zeggen ze niets, dus ik blijf rus tig zitten". „Allicht. Geen slapende honden wak ker maken. Heb je geen ouders meer?" „M'n vader is vijf jaar geleden ge storven. Na een jaar hertrouwde m'n moeder. Ik mocht hem niet. Zo maar. Ik kan geen enkele steekhoudende re den opgeven. Misschien intuïtie. Hij is erg lief en goed voor moeder, hoor. En voor m'n broertjes ook. Ik heb nog twee De.^e plaat laat zien wat een artis tieke bezitter van een Volkswagen kan maken. In dit geval is het een eigena res: fotomodel Venetia Benecke. Beschil derde kevers zijn populair. Er worden soms de meest waanzinnige „schilderij en" afgeleverd. M:. ar sommige mensen gaan nog veruci. slopen de hele car rosserie van hun kever en maken er een Formule Vee van. Deze racewagen wordt ook in Nederland steeds populairder. Het gevolg was: het instellen van een Nederlands kampioenschap dit jaar. Gewild zijn ook de „dune buggies", de „duinhazen" of „zandvlooien" of hoe ze ook mogen heten. Deze rage, overge waaid uit de Verenigde Staten, gaat nu ook in Nederland aanslaan. De eerste buggy verscheen in de VS in 1960. Nu wemelt het, vooral in Californië waar het rijden en wedstrijdrijden met deze ook voor het gewone verkeer geschikte terreinwagentjes populair is, van speci ale buggy-body-fabrikanten. EMPI-Ri- verside bouwt er momenteel liefst 500 doe-het-zelf-pakketten per maand voor minder dan 400 dollar. Hoeveel buggies er momenteel in de States zijn is zelfs niet te schatten. Of ficieel geregistreerd zijn er in elk geval 70.000. Ettelijke bekende. Amerikanen hebben er één, hetzij voor wedstrijden, hetzij voor de show: Nancy Sinatra en Marlon Brando. In Nederland zijn ver schillende adressen waar bouwpakket ten gemaakt worden. Op basis van VW zijn er daarnaast nog een aantal sportwagens, waarvan de carrosserie veelal van Duits of Bel gisch makelij is, terwijl tenslotte voor autocrosses een veelheid van eigen ont werpen, met de kever als uitgangspunt, in Nederland rond rijden. DOORNROOSJE MET DOORNEN „Edelachtbare, daar kwam zómaar iemand mijn slaapkamer binnenstap pen!" kreet de breed uitgebouwde vrou wenfiguur met mannenstem, „en ik had de deur op slot gedaan. Je kunt immers nóóit weten. Er worden tegenwoordig zóveel meisjes belaagd". „Meisjes, ja..." mompelde de politie rechter en hij keek met enig ontzag op naar de martiale strijder die al een zil veren bruiloft had kunnen beleven, als een echtgenoot het tenminste onder haar gezag had kunnen uithouden. „Maar deze onverlaat", zo baste haar loden altstem verder, „kwam dwars door die gesloten deur heen!" „Over de deur", wist de rechter. „Hebt u die plof niet gehoord?" „Heeft hij die deur uit de hengsels geworpen? Dè-t is helemaal brutaal! En doet u daar niets aan?" „Moet ik die deur weer in de heng sels gaan hangen dan?" „U begrijpt best, wat ik bedoel. Die kerel drong mijn slaapkamer binnen en heeft mij aangeraakt. Hij heeft de deur er voor geforceerd, edelachtige. En nu sta ik hier op het matje en moet me verantwoorden voor een pats in zijn ge zicht, terwijl hij blijkbaar vrijuit gaat". „U hebt die ontploffing dus niet ge hoord?" „Ontploff... wilt u daarmee zeggen dat hij dynamiet gebruikt heeft om mijn slaapkamerdeur te forceren?!" „Nee, mevrouw, ik wil alleen maar zeggen, dat u er ongebruikelijke slaap- gewoonten op na houdt. U slaapt door een ontploffing heen en wordt zelfs niet wakker als de deur van uw kamer daar- broertjes, van vijftien en twaalf. Mis schien is het, omdat moeder zo erg gauw weer huwde. Vader was nooit erg sterk, maar we hielden ontzettend veel van hem en hij van ons. Dat zal het misschien wel zijn. Toen moeder her trouwde, ging ik 'thuis uit. Hierheen, naar m'n tante. Ze was een zuster van vader. Ik deed toen al dat fotowerk, poseren voor geïllustreerde bladen, ad vertenties, vrouwenbladen, aanplakbil jetten en zo. Dat betaalt goed. Ik heb het allemaal aan Gerrit te danken. Hij werkt heel hard en maakt goede foto's. O, sorry..." Ze dacht terug aan de met hem gemaakte foto's. Hij lacht even, zijn hand uitstrekkend en op haar arm leggend. „Niet meer aan denken. Dat is het beste". „Het zal me m'n hele leven bij blij ven", antwoordt ze triest. „Kom, kom, ik ben er toch niet meer boos om? Je bent een beetje dom ge weest, dat is het enige". Ze komt overeind en haalt een groot pak tijdschriften uit de kast, die ze op tafel legt. Dan komt ze naast hem aan tafel zitten. Wijzend op Voorplaten, zegt ze: „Dat ben ik, zie je wel? En hier ze bladert in een blad maak ik re clame voor koffie. En hier voor zeep. Ik heb ook een film gemaakt. Nu ja, bij naar binnen valt. Maar u ontwaakt direkt als iemand voorzichtig één voet over de drempel zet. En u verzet zich letterlijk met hand en tand tegen elke poging om u uit een huis te redden, dat gevaar loopt in te storten". Zij haalde zichtbaar haar neus op. „Nou, met dat instorten viel het nog al mee. Het huis is helemaal niet in gestort. En een ontploffing is er ook niet geweest, want dan had ik dat toch zeker moeten horen. Ik constateer al leen, dat mijn slaapkamerdeur is gefor ceerd en dat iemand zich wederrechte lijk toegang tot mijn slaapvertrek heeft verschaft. Wat hij daar kwam doen, is dunkt mij wel duidelijk. Hij maakte op mij echt niet de indruk, dat hij mij kwam redden, midden in de nacht. De conclu sie laat ik helemaal aan u over". Uit de getuigenverklaringen bleek, dat een huisgenote van deze kribbige verdachte aan een maagzweer leed en tegen tweeën wat melk wilde warmen. Met een wat slaperig gezicht draaide ze aan een gaskraan en manipuleerde met lucifers. Maar ze had de gaskraan van de oven geopend. Die vulde zich eerst met gas en toen er daarna nog eens een brandende lucifer in de buurt kwam, plofte het fornuis uit elkaar. De keukeninventaris ging gedeeltelijk aan diggelen, de deuren in het huis vlogen open en de bewoners raakten in paniek. Behalve één: de laatbloeiende Doorn roosje met haar vele stekels. Een ka merhuurder snelde naar haar bed om te zien of zij gewond was. Ze sliep. Toen wekte hij haar, zoals een moedige prins eeuwen geleden de echte Doornroosje ook gewekt heeft uit een slaap van hon derd jaar. En zie, de beproefde methode werkte nog. De overjarige maagd werd een kort reclamefilmpje. Voor sigaret ten. Heeft een paar weken in de bio scopen gedraaid. Filmpje van ander halve minuut. Ben ik twee dagen voor aan het poseren en akteren geweest. Van negen tot vijf. Vrijwel aan één stuk door. Word je doodmoe van. Maar het betaalde goed. Kijk, hier maak ik re clame voor meubelen, leuk hè? Die kle ren zijn niet van mij, hoor. Zo duur heb ik ze niet. 'tls een Parijse creatie en ze kan wel zeshonderd gulden kosten. O ja... hier maak ik reclame voor de nieuwe badmode. Stond vorige week vrij wel in alle vrouwenbladen. Hoe vind je me zo?' Hij ziet haar met een stralende lach in bikini. Blijkbaar aan het strand. „Je hebt een mooi figuurtje, Marjo. Geen wonder, dat ze je graag willen hebben voor advertenties". „Dat strand en die zee is nep, hoor! Een grote foto, een vergroting. Daar is Gerrit een meester in". „Hoe ben je eigenlijk bij hem geko men?" „We waren buurkinderen. Vroeger woonden we in de Fagelstraat... weet je die? Bij de Rotterdammer brug. Die is nu ook weg, hè? Ik kom er nooit meer, die kant op". Hij knikt. „Bij het Frederik Hendrikplantsoen". wakker. Erger nog, haar krachtige ge stalte verhief zich en met haar bouw vakkershand en een wat uitstekende hoektand bewerkte zij het bezorgde ge zicht, dat zich over haar heenboog. Dies- wege vorderde de officier nu zestig gul den boete of een week hechtenis. De reeds zo breed uitgebouwde fi guur haalde diep adem en zwol daar door nog verder op. Ze verhief haar lichtelijk gebarsten altstem tot die van een dondergod en sprak dreunend: „Edelachtige, ik ben onteerd, voor heel mijn verdere leven. Hoe kan ik ooit nog in het huwelijk treden als een andere man mij gekust heeft! En dan nog zes tig gulden of de gevangenis in! Dit is hemeltergend!" „Als u dan niet met een ènder wilt trouwen, trouwt u maar met deze. En dan laat u hem gelijk uw boete beta len", stelde de politierechter voor en hij vonniste conform. (Nadruk verboden) d' ARGENTY DE „PIL" TEGEN LANGE VINGERS De Keulse professor Wolfgang de Boor wil winkeldieven en dievegges, waarvan vele uit een goed milieu af komstig zijn, door middel van een pil behoeden voor diefstallen die vaak uit een kleptomane drang worden gepleegd. De patiënt moet zodra hij zijn vingers voelt jeuken, een kalmeringspil slikken inplaats van niet-betaalde artikelen on der zijn jas of in een tas te laten ver dwijnen. Het enige probleem dat er bestaat, is volgens professor De Boor, dat de pil pas na ruim een kwartier na inname begint te werken. In die tussentijd kan men nog aardig wat goederen verdon keremanen. (DIA) „Precies. Als jongen had-ie al zo'n boxje, waar-ie mee kiekte. Het zit 'm in het bloed. Als hij geen fototoestel bij de hand heeft, leeft-ie niet. Hij ging na de school in de leer bij Merkend op het Damrak. Op z'n éénentwintigste is hij voor zichzelf begonnen. Hij had model len nodig met een goed figuur. Op een keer was hij bij ons thuis, met vaders verjaardag. We maakten een afspraak. Ik was 18 en werkte op kantoor aan de Keizersgracht. Aanvankelijk werkte ïk free lance bij hem. Nu ja, dat doe ik eigenlijk nog. Maar ze zagen me en ik kreeg aanbiedingen van andere bureaus. Het betaalt goed, dus het leek me. Op het laatst werd het me te druk en nam ik m'n ontslag op kantoor. Toen ik één entwintig was, ging ik hierheen. En het bevalt me best. Ik heb een vrij leven. Soms is het erg druk, zoals een paar weken geleden. O ja, af en toe show ik ook, als mannequin. Maar eigenlijk ben ik er net iets te dik voor. Het is m'n eigen schuld, ik ben gek op zoetigheid". Hij kijkt haar van terzijde aan. „Valt best mee, hoor. Zo heel mager is toch ook niets?" Ze drukt zijn arm. „Heel aardig van je, om dat te zeg gen. Wil je nog koffie?" „Graag, je kunt het". (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1