Met RAAD en. DAAD Fth Hhiiwe hit 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Ralph Nader - De lastigste klant in de Verenigde Staten TUSSEN WAL EN SCHIP 36STE JAARGANG No. 50 22 MEI 1970 ZAKENWERELD EN REGERING IN BEROERING GEBRACHT LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW DRIEDAAGSE WANDELTOCHT OP ZUID-BEVELAND EN WALCHEREN de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. In een befaamd restaurant in Was hington hield onlangs een nog jonge man plotseling op met eten. Hij staar de met afgrijzen naar zijn salade waarin een dode vlieg lag. De jonge man heette Ralph Nader en een haastig geserveer de nieuwe salade kon de woede van de 36-jarige „jonge onderzoeker" niet doen bekoelen. Integendeel, hij wees zijn dis genoot op de gevaren van doodgespoten vliegen. Deze zijn namelijk niet alleen smerig maar brengen bovendien een be paalde hoeveelheid verdelgingsmiddel in het voedsel van de vrolijk etende klan ten. Amerikaanse restaurateurs doen er verstandig aan bijzonder op hun tellen te passen, want Ralph Nader, de las tigste klant in de Verenigde Staten is, helaas terecht, weer in de aanval. Ralph Nader schreef een boek: „Unsafe at any Speed" (Onveilig bij elke Snelheid) en dit werkstuk had tot gevolg dat Gene ral Motors werd gedwongen de Corvair automobiel uit de produktie te nemen. Ditzelfde boek had nog meer resultaten; het Amerikaanse ministerie van verkeer zag aanleiding om auto- en autobanden fabrikanten aan bepaalde veiligheids normen te onderwerpen. Ralph Nader, aan wie het mei-num mer van Het Beste een uitermate be langwekkend portret wijdt, is sindsdien van leer getrokken tegen fabrikanten van babyvoeding, die smaakstoffen bleek te bevatten, welke bij verschillende die ren hersenletsel veroorzaakten. Deze smaakstoffen zijn thans uit deze voe dingsmiddelen verdwenen. Hij waar schuwde verder tegen het gevaar van cyclamaten en DDT. Het gebruik ervan is beperkt en niet alleen in Amerika, maar ook in ons land. Ralph Nader heeft zijn pijlen gericht op overmatig vette worstjes, vieze vis, kantelende landbouwtrekkers, waarmee dodelijke ongelukken zijn gebeurd, en verder het verkeerd gebruik van rönt genstralen. Hij heeft aan het licht ge bracht dat sommige kleurentelevisietoe stellen door de fabrikant werden terug gehaald omdat deze een overmatige do sis straling doorlieten. Nader heeft talloze akties ontketend en zal dit ongetwijfeld ook in de toe komst doen. Het bedrijfsleven ziet dat met lede ogen aan. Hij heeft er een goed antwoord op. Hij is namelijk niet tegen de zakenwereld, maar „gewoon voor de mens". DE LANGZAAM STERVENDE „Ze hebben me een langzame dood laten sterreve, meneer de polisie", klaag de de verdachte, nog blozend van op winding. „Ik heb toch nog géén bericht van uw overlijden gehad", mompelde de po litierechter en hij bladerde demonstra tief in het dossier. „Ja, maar ze hebben me dood wille peste!" „O, d'r zijn ook al zoveel verdachten geweest die mij dood wilden hebben en dat is óók nog steeds niet gebeurd". „Eerlijk waar, meneer de pelisie, ik kon de ene hartverlamming krijge na de andere. Doodziek ben ik er van ge weest Uit de wijde mouw van de zwarte to ga achter de groene tafel kwam een hand en die nam een lange brief op. „Ik heb hier een medische verklaring van uw eigen huisarts en daarin lees ik zwart op wit dat u nog goed gezond bent, geen klachten van psychische aard, geen last van uw hart, niet ziek ge weest sinds 1958 en toen was het A- griep". „Ik ben al lang bij een andere dok ter!" weerlegde de niet gestorven ster vende. Na lang heen en weer praten bleek hij niet onder behandeling te zijn van een medicus, maar van een kruiden dokter. „Dus van een kwakzalver", stelde de politierechter vast. „Nou, die kan zo veel beweren, maar dat zegt me alle maal niets". „Ook niet assik dood ga...?" „Dan wordt uw dood vastgesteld door een arts en niet door de een of andere charlatan die er geen verstand van heeft of hij levenden dood maakt of halfdoden levend. En zolang ik u hier nog bla kend van gezondheid voor me zie staan, bent u voor mij nog niet dood. Ook al beweert een kruidendokter dat u bijna dood bent. Dat beweert hij waarschijn lijk alleen maar om u z'n kruiden te kunnen verkopen. Wat betaalt u daar voor?" „Betalen? Ik heb me arrem gekocht aan kruije, maar 't zou m'n dood zijn assik daar mee doorging!" „Aha, ook dè,t zou uw dood zijn... Nou til ik toch niet meer zó zwaar aan dat doodmaken door die collega's. Want als u een kwakzalver opzoekt, van wie u denkt dat hij uw dood op zijn geweten zal hebben met z'n hoge rekeningen of met z'n gevaarlijke krui den, dan is dat echt uit eigen verkie zing en dan blijkt u niet erg aan het leven te hechten". Daarna kon de steeds roder aanlo pende verdachte hoogspringen of laag- springen, hij kreeg telkens weer te ho ren dat hij zelf zijn leven in de waag schaal stelde. En toen de getuigen ook nog kwamen vertellen dat hij zich zo opgewonden had en hele rake klappen had uitgedeeld, oordeelde de rechter droogjes: „U was dus van plan om kn- dere mensen dood te maken! Dat is heel wat anders dan die kletspraat dat u zelf staat te sterven". De officier haakte onmiddellijk in op die laatste woorden en eiste honderd gulden boete of drie weken wegens po ging tot zware mishandeling. „En dan praat ik nog maar niet over de moge lijkheid van doodslag". Daar had de klappengever weinig meer op te zeggen. Alleen maar, dat hij niemand had willen doodmaken van die collega's die hem dood willen hebben. Het werd veertig gulden boete nu en zestig gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. „Tenzij u werkelijk dood gaat, dan vervalt die voorwaardelijke straf na tuurlijk", voegde de politierechter er aan toe. (Nadruk verboden) d' ARGENTY HOGE PRIJZEN VOOR CONSUMPTIEAARDAPPELEN Het gehele jaar is de prijs voor ons hoofdvoedsel „de aardappel" aan de ho ge kant. Reeds vroeg, zodra de nieuwe- en mid- delvroege aardappelen omstreeks juni juli aan de markt komen, is de vraag al groot. De telers rond de Middellandse Zee, maar ook de telers van de speci fieke Nederlandse rassen, Eersteling, Doré en Lekkerlander hebben hiervan ongetwijfeld geprofiteerd. Deze prijsontwikkeling heeft zich door TRUDIE MOORST 35) Vlak voor haar kijkt hij op haar neer. De lach is van zijn gezicht verdwenen. Er is nu enkel een grimmige trek op gekomen, die weinig goeds voorspelt. „Zo, juffrouw, en nu spijkers met koppen. Wie is je opdrachtgever?" Ze haalt haar schouders op. „Weet ik of het zijn naam is? Pol man". „Leuk bedacht. En wat zei die meneer Polman?" „Ik kon wat geld verdienen, als ik met iemand een paar foto's liet maken. Het ging om een weddenschap. Een stu dentenmop. Hij wilde goed betalen..." „Hoeveel?" „Zeshonderd. Driehonderd voor mij en driehonderd voor de fotograaf". „Jij had er wel oren naar en jij zorg de voor de fotograaf, niet?" De vrouw antwoordt niet terstond. Eigenlijk begint nu pas tot haar door te dringen, dat het een vuil zaakje was, waar ze zich mee heeft ingelaten. Tot twee keer toe heeft ze de man gevraagd: „Het is toch wel safe?" en twee keer heeft de man vergoelijkend geglimlacht. „Begrijpelijk, zo'n vraag. Zo safe als de bank, juffrouw. Het betreft hier een ge wone weddenschap tussen studenten. Dat is alles". Maar nu snapt ze heel goed, dat hij gelogen heeft. Daarom vraagt ze: „Wat had het dan te be tekenen, meneer Pelser?" Hij knikt. „Kijk, kijk, m'n naam herinner je je dus nog? Vraag verder niet naar de bekende weg, jongedame, je zult wel mee in het complot gezeten hebben". De vrouw schudt heftig het hoofd. Haar lokken vliegen heen en weer. „Beslist niet", antwoordt ze op na drukkelijke toon. „Ik weet absoluut van geen complot. Was het dat dan?" Jan Pelser begint te twijfelen. Als dit grietje te goeder trouw is geweest... maar nee... als je voor een paar foto's zeshonderd piek krijgt aangeboden, stinkt het. Dat kan de eerste de beste sufferd ruiken. Maar toch vraagt hij, een stoel bijtrekkend en vlak bij haar neerzakkend: „Vertel op. Maar de waar heid. En gauw een beetje!" A. V. KLUIJVE Zuid-Beveland, gij land door dijken als gevangen, wat schept gij ware tooi! een warm en blij verlangen doorspoelt mij op m'n tocht, de boomgaard en de wei zijn zo uitbundig en vol sfeer, dit alles stemt zo blij. Je dorpen liggen n ooi, zo artistiek en waardig, de mensen die 'k passeer, zo toegenegen aardig, je kerken staan in spits gespreid, als wijkplaats op een plek, de jaren stonden stil bij jou, hetgeen ik graag ontdek. De boomgaard blinkt in kruin vol witte donze bloesem, o Walcheren, m'n lief, je drukt mij aan je boezem, j' ontroert mij tot in ziel, het streelt mij tot in nerven, niets kan de dag vandaag in schoonheid nog bederven. Je tooit het fraaie land in tarwe, gerst en haver, ver van het wild geraas, geratel en gedaver, je bloeit mij tegemoet in hoge populier, in leuke boerderij en vogeltierelier. Wat blonk de dag vandaag mij kostelijk weer tegen, ik min je om je pad en pittoreske wegen, je gave ritme ook, je hele levensstijl, niets gaat er in je land gehaast of overijl. Het Westkapelle-licht, één bundel over 't water, de meeuwen boven 't duin in wervelend gesnater, één glorie is de zee, de branding en het strand, zó heb ik je gezien, o wijds gezegend land! Ik keer terug met winst na kost'lijke impulsen en stap weer in de tijd van dagelijkse hulzen, maar Walcheren, Zuid-Beveland, ik heb je tooi gezien, ik keer er weer, maar... 'kben een mens, dus 'tis misschien. voortgezet, ook voor de latere rassen, waardoor soorten als Bintje en vooral de Eigenheimer tot ongekende hoogte zijn opgelopen. Het publiek vraagt zich af, wat hier van de oorzaak kan zijn. In de eerste plaats was er een areaal inkrimping in het buitenland,, terwijl de weersomstandigheden in sommige delen van Europa een opbrengstdaling ver oorzaakten. Hierdoor kwam er grote vraag naar export en steeg de prigs. Het laat zich aanzien dat deze prijs ontwikkeling zal doorgaan, en dat ook de nieuwe oogst niet goedkoop zal wor den. Voor de verbouwer van vroege aardappelen een gunstig vooruitzicht. Voor de huisvrouw een reden om, wanneer die vroege aan de markt ko men, met zorg het goede ras te kiezen. Wij bedoelen hiermee een ras met een goede kookkwaliteit, een lekkere smaak en een mooie knolvorm. Een mooie knol- vorm geeft namelijk het kleinste schil- verlies, terwijl men zich wat de kwali teit betreft wel wat teleurgesteld voelt, wanneer de duur betaalde aankoop, één of ander export-ras blijkt te zijn met „kraak noch smaak". Als u net als wij, in het doolhof van binnen- en buitenlandse aardappelrassen geen weg meer weet, is de enige op lossing zich te bepalen bij de „lekker ste rassen" met de „voordeligste knol- vorm". Dit zijn voor vroeg: de Eersteling, voor vroeg en laat: de Lekkerlander en de Doré, voor zeer laat: Irene en de Furore. Met bovenstaande keus zult u, met de minste moeite, de lekkerste Hollandse maaltijd op tafel zien te to veren. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst z(jn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Orion vest. Een poos geleden vroeg ik om raad over een wit orlon vest dat telkens na het wassen rekte. Ik heb nog steeds geen antwoord ontvangen. Direkt na 't ontvangen van uw vraag, op 19 december 1969, hebben wij het volgende antwoord gepubliceerd: „Dit vinden wij een vreemd verschijnsel en wij adviseren u er eens mee terug te gaan naar de zaak waar u het vest kocht. Wij weten niet hoe u wast en het vest droogt, maar voor gebreide goederen verdient het aanbeveling ze liggend te drogen. Dan hebt u van uit rekken vrijwel geen last. Vermoedelijk hangt u het vest drijfnat aan de lijn en dan zal het zeker uitzakken". Doedeldop. Kunt u mij zeggen wat de naam Doedeldop betekent? De betekenis van het woord „doedel dop" is: sul, sukkel, lummel, sufferd. Ter verklaring kan aangevoerd worden, dat vroeger doedel genoemd werd een dotje dat met wat zoetigs gevuld, ge bruikt werd om een zuigeling in slaap te sussen en dat doedelig als streek- woord de betekenis heeft van slaperig en suffig. Sterrebeelden. Wat betekent het volgende: zon in kreeft, zon in de stier, zon in de maagd, enz.? Aangezien de aarde in de loop van een jaar een cirkelbaan om de zon be schrijft, maakt dit op de aardbewoners de indruk alsof de zon tegen het he melgewelf een baan beschrijft, waarbij steeds weer andere sterren en sterren beelden in de nabijheid van de zon ge zien worden. Deze zonnebaan tussen de sterren door wordt wel ecliptica ge noemd, omdat de eclipsen, de zons- en maansverduisteringen, alleen plaatsvin den als de nieuwe- of volle maan in de omgeving van deze zonnebaan staat. De ecliptica wordt verdeeld in 12 delen in elk waarvan zich een sterrenbeeld be vindt, dat meestal een dierennaam draagt, te weten: Ram, Stier, Tweelin gen, Kreeft, Leeuw, Maagd, Weegschaal, Schorpioen, Schutter, Steenbok, Water man en Vissen. De strook waarin de zon, de maan en de grote sterren zich bewegen wordt daarom ook dierenriem genoemd of zodiak. Deze strook strekt zich dus ter weerszijden van de zonne baan uit .De zon staat in de ram aan het begin van de lente,, in de kreeft aan het begin van de zomer, in de weeg schaal aan het begin van de herfst en in de steenbok aan het begin van de winter. Munten. Kunt u mij de waarde op geven van een koperen centstuk met een kroon aan de ene kant, aan de keer zijde de letter W een kroon en 1828. De tweede munt is een koperen 2 cent stuk en daar staat op een leeuw en aan de keerzijde een kroontje -f 1851 en de woorden Prenzier Rot des Beiges? Bij de cent van 1828 is nog belangrijk of hij in Utrecht dan wel in Brussel is geslagen. Het muntteken staat rechts onder naast het wapenschild. Voor Utrecht is het een Mercuriusstaf, zoals op onze munten van nu ook nog voor komt; voor Brussel is het een E. Een goed bewaarde cent uit Utrecht kunt u op rond 1,stellen. Buitengewoon goed bewaarde tot bijna stempelnieuwe zelfs op 2,50 tot 5,Dat komt echter zelden voor. De centen uit Brus sel zijn anderhalf maal zoveel waard ongeveer. Voor het 2-centimes-stuk van 1851 van België geldt ongeveer hetzelf de, alleen is het ongeveer 60 waard van de Utrechtse cent. Zijn de munten normaal gebruikt, dan hebben ze als regel nauwelijks verzamelwaarde. Zwarte Woud. Hoe komt het dat er in het Zwarte Woud 3/3 minder vo gels zitten dan bij ons? Wat is hiervan de oorzaak? Het leefmilieu in het Zwarte Woud, dat grotendeels uit sparren bestaat, is minder gunstig dan b.v. in de gemengde bossen of uitsluitend uit bladgewassen bestaande wouden. Hetzelfde zien we bij ons, in het uit sparren of dennen be staande bos, vooral in de sparrenbossen die erg donker zijn, zien we vrijwel al leen aan de bosranden vogels. Ook de op de trek gevangen vogels, dénk maar eens aan België, zijn daar schuldig aan. Telefoon. Over de radio hoorde ik dat oudere mensen gratis telefoon kon den krijgen. Mijn man is 80 jaar en ik zelf 76 jaar, beiden slecht ter been. De gemeente geeft hiervoor geen bij stand. Is er nog een andere instantie waar wij dat kunnen aanvragen? Van de voorlichtingsdienst der poste rijen vernamen wij dat u het bericht over de radio verkeerd begrepen moet hebben. Er worden n.l. wel speciale toe stellen voor hardhorenden (en dan nog niet eens gratis) ter beschikking ge steld, maar géén gratis toestel met aan leg voor bejaarden. In sommige geval len waar telefoon onontbeerlijk is, wil de gemeente nog wel eens via de bij standswet bijspringen. Laat u dan vakkundig adviseren, want u koopt bij ons meer dan alleen maar een paar glazen om door te kijken Niet alleen de kleren, maar in hoofdzaak is het de bril die u modieus of elegant maakt In onze optiek-afdeling vindt u zowel modieuze als elegante monturen en vele kleuren en soorten glazen (v.h. v. Willegen) Dijkwelsestraat 22 KAPELLE-BIEZELINGE Telefoon (01102) 1223 Ze probeert zichzelf te beheersen, hoe wel ze doodsbang is voor deze grote kerel. „Ik was thuis, een dag of tien ge leden er werd gebeld. Op een avond. Hij zei Polman te heten en student te zijn. Of ik bereid was met een andere student een paar foto's te maken, bui ten en in een atelier. Ik zou zogenaamd lastig gevallen worden door twee man nen en u zou komen aanrijden. Ik moest uw hulp inroepen. De fotograaf zou in de buurt zijn. Hij moest twee foto's bui ten maken. Eén, als ik achterop bij u op de fiets zat. Daarna moest ik u mee nemen naar het atelier van Gerrit Beek aan de Spinozastraat. Daar werk ik vaker, dus we kennen elkaar. Ik moest u uitnodigen voor een kopje koffie. Daarna moest ik zeggen, dat de mannen me vastgegrepen hadden op de rug. Ik kon dan zogenaamd m'n japon niet los krijgen en u vragen me te helpen. De japon moest ik uitdoen. Er zouden nog een paar foto's worden gemaakt. Daar na zou ik een kimono aantrekken. Na uw koffie gedronken te hebben, zou u vertrekken en een poosje later kon ik naar huis gaan. Dat was alles". „En daarvoor kreeg u zeshonderd gulden aangeboden?" „Gerrit en ik elk driehonderd". „Nu ja, goed... driehonderd dan. Doet er niet toe. U lijkt me een intelligente vrouw. Voelde u dan helemaal niet, dat er ergens iets niet in de haak was? Bij voorbeeld die uitkleedscène?" Ze knikt. „Achteraf bekeken: ja. Maar het ge beurt wel vaker in ons vak, dat we grote bedragen krijgen voor een bepaald soort foto's. Nee... geen naaktfoto's, daar leen ik me niet voor. Nog voor geen tienduizend gulden. Enne... ik heb die meneer Polman twee keer gevraagd, of het safe was. Hij zei, zo'n vraag te kunnen begrijpen, maar dat het hier een weddenschap betrof tussen studen ten. Een soort studentenmop. En dat kan toch? Studenten halen wel vaker gekke dingen uit. Gerrit lachte er om. Dus ik dacht: 't Zal wel goed zitten". Ze kijkt hem aan. Hun blikken ont moeten elkander enige ogenblikken. „Bent u er door in narigheid geko men?" Hij veronderstelt, dat ze de waarheid spreekt. En dan begint hij te vertellen. Van zijn ontmoeting met Tilly, zonder haar naam te noemen, wier vader groot industrieel is. Dat ze op de duur zoveel van elkaar gingen houden, dat er al trouwplannen gemaakt worden. En dat zij zich binnen enkele weken, misschien slechts enkele dagen, officieel zouden verloven. En hij besluit: „Waarschijn lijk weet ik nu, wie zo aardig is ge weest om deze stunt op touw te zetten. In elk geval heeft de vader van het meisje een paar dagen geleden de foto's ontvangen en daaruit de meest voor de hand liggende conclusies getrokken: Jan Pelser is een onbetrouwbaar mannetje, die het ook nog met een andere vrouw houdt. En die man is mijn dochter on waardig. Schrijft een boze brief, sluit er een paar foto's bij in en deelt mij me de, dat mijn komst voortaan ongewenst is. Om tenslotte zijn dochter, die hij na tuurlijk ook op de hoogte heeft gesteld en misschien de foto's wel heeft laten zien, naar Argentinië te laten afreizen, naar een getrouwde broer, zodat ze zich kan herstellen van de schok. Alles met welwillende medewerking van juffrouw Van Mindere, die niet vies was om aan deze voorstelling driehonderd piek te verdienen". Hij kijkt haar woedend aan. „Je wordt bedankt". Het gezicht van het meisje is tijdens Jans relaas wit geworden. Als hg uit gesproken is, kijkt ze hem ontzet aan. „Nee..." prevelt ze, „dat... dat had ik niet verwacht. Dat kon ik niet we ten.".. Zal ik meegaan, naar haar va der? En alles uitleggen?" Hij komt overeind en gaat met de han den in zijn zak door de kamer lopen. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1