NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND TUSSEN WAL EN SCHIP 36STE JAARGANG No, 49 15 MEI 1970 LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW BLAUWE WEEK de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. BLOEMETJES IN VERENIGING Tussen de tergend trage toga's, die op vlakke toon een reeksje overjarige overtredingen afstraften, ontloken on verwachts enkele exotische bloemen. Twee kordate dametjes in schril gekleur de mini-jurkjes begaven zich gezamen lijk naar de balie. Eén bevallige, in blauwe druifjes, de ander wat bouw valliger, in hel oranje orchideemotief. Afgaande op de namen: moeder en doch ter. En de aanklacht luidde: winkel diefstal. „Als ik de officier goed begrepen heb, wijdde u uw dochter in in de geheimen van het vak", begon de politierechter misprijzend tegen de moeder. „Jawel meheer, ze wil ook pedicure worden. Ze het er goeie kijk op". „Het gaat mij om die winkeldiefstal!" „Meheer, da's bijzaak, dat was..." „O, een bijverdienste, bedoelt u? Maakt u daar geregeld werk van?" ,,Nee, meheer, begrijp me nou goed asteblief, dat was een onbegrijpelijke ontspoordinges. We kenne dat nog niet verklaren". „Ontspoorrail, mamma", zei de doch ter in de druifjes. „Ontsporing, jawel, gaat u verder", vroeg de rechter. „O, mogen we daar mee vérder gaan. Ik dach dat 'tniet moch..." „Nee, 't mag niet, maar vertélt u ver der. Hoe zat dat met die ontsporing? Dat was zeker niet de eerste keer, dat u iets wegnam?" En de oranje orchidee kreeg gelegen heid om zich te ontpoppen als een lief hebbende moeder, een bekwame opvoed kundige en een goudeerlijk mens, die nog nooit van haar leven een vlieg of een nijvere middenstander kwaad ge daan had. Ze sprak zo geroerd over haar reine geweten, dat het de blauwe druifjes te ver ging en haar bloemrijke bloedeigen dochter interrumpeerde: „Mens, overdrijf niet zo, daar geloven ze toch geen barst van". En dat klopte. De getuigen vertelden een heel ander verhaaltje. Volgens een zeer zakelijk in gestelde chef-verkoopster was ma op drie vrijdagen achtereen op dezelfde tijd in de afdeling conserven gesigna leerd terwijl ze daar met blikjes stond te manipuleren. Daarom had men haar in het oog gehouden, maar pas de vier de vrijdag was de diefstal geconsta teerd. Ze werd aangehouden, maar toen had ze haar tas al doorgegeven. Die tas werd terug gevonden bij haar dochter, die er juist de winkel me© wilde ver laten nadat ze zelf enkele andere bood schapjes aan de kassa had afgerekend. De cassière kwam dat relaas bevesti gen. „Dat is minder mooi, hè? Dat wordt verkenning van het terrein vooraf, dus voorbedachten rade en dan nog diefstal in vereniging gepleegd..." begon de po litierechter weer tegen de bloementuin voor het hekje. „Helemaal niks geen vereniging!" riep de jongste. „We zijn daar stapel om een gapvereniging op te richten met statu ten en huishoudregelcement". „Diefstal in vereniging is een wette lijke term als u iets samen uitdoktert en samen uitvoert", verklaarde de rech ter. „Meheer, de dokter is d'r niet aan te pas gekomen en een vereniging is d'r ook niet. En me dochter hep ook geen schuld, allenig dat ik haar die tas toe wierp toen ik merkte asdat er één een oogje op me had". De blauwe druifjes veerden op: „Wat zeg je me nou, had er... hé, wie was dat die 'n oogje op je heb?" Maar de orchidee moest al haar hoop de bodem inslaan: „Suffert, ik bedoel de griezel die me in de smiezen had". Daar het bonte tweetal zich niet over zijn motiven voor deze diefstal uitliet, verrees de officier van justitie plecht statig van zgn zetel en vorderde hij voor beiden twee weken gevangenisstraf of 150,boete. „In vereniging?" vroeg de moeder. „Wat bedoelt u?" „Da's toch een wettelijke dinges? U bedoelt ieder een week en ieder vijfen zeventig gulden..." „Om de dooie dood niet", viel de of ficier uit. „Ieder twee weken öf ieder honderdvijftig gulden". „Da's veels te veel. Voor de helft doen we het". „U staat hier niet op de markt", zei de politierechter. „Ik beslis hier en ik veroordeel u ieder tot honderdvijftig gulden boete, of anders tot 15 dagen gevangenisstraf. U hebt 14 dagen voor hoger beroep". En de hamer viel. „Hoor dat", zeiden de zure druifjes, „da's nou hün vereniging!" (Nadruk verboden) d' ARGENTY EEN MOOI GAZON IS EEN SIERAAD VOOR DE TUIN! Gedurende praktisch het gehele jaar kijkt men naar het gazon. Vooral in de zomermaanden is een mooi gazon een lust voor het oog. Helaas zijn er maar al te veel gazons waaraan te weinig aandacht wordt be steed. Er zijn mensen die denken, dat •een gazon weinig onderhoud vraagt; het tegendeel is waar, een goed gazon stelt zéér hoge eisen. Vooral de grasmachine moet veel ge bruikt worden om het gras kort te hou den, om de vruchtbaarheid te herstellen, dient na het maaien het gazon te wor den bemest. Tegenwoordig is het bemesten en het bestrijden van onkruid in het gazon zeer gemakkelijk. Door gebruik te maken van Fisons Greenkeeper, een mengsel van organische en anorganische voe dingsstoffen, waaraan bovendien een se lectief onkruidbestrijdingsmiddelïs toe gevoegd, slaat men twee vliegen in één klap. Deze onkruidverdelger beschadigt het gras niet en laat het onkruid boven haar kracht uitgroeien, waardoor het afsterft. Bij het strooien van Fisons Greenkee per moet rekening worden gehouden met de windrichting, zodat deze mest stof niet in de border terecht komt. De beste resultaten worden bereikt bij groeizaam weer. Gedurende de eerste zes maanden op een nieuw gazon geen bestrijdingsmid delen toepassen. Wieden is dan alleen mogelijk door het met de hand uittrek ken van ongewenste plantengroei. Alcoholisme is in onze tijd voor zeer velen geen vaag en onbekend begrip. Het is dat trouwens nooit geweest, maar nu in deze tijd komen veel meer mensen duidelijk met dat begrip in aan raking. Op twee heel verschillende ge bieden gebeurt dat. Daar is in de eerste plaats het grote aantal slachtoffers van de alcohol. Dat zijn niet alleen de patiënten van de con sultatiebureaus, al zijn dat er enkele duizenden (en vergeet dan niet him fa milie-leden, allereerst de vrouwen en kinderen!). Dat zijn zelfs niet in de eerste plaats die patiënten. Neen, dat zijn zij, bij wie de alcohol in het leven zo'n grote plaats inneemt, dat zij laten we dat woord gerust gebruiken verslaafd zijn. Dat zijn misschien de toekomstige patiënten van de consul tatiebureaus. Hun aantal is niet precies bekend, natuurlijk niet, maar dat het hier om een zeer grote groep gaat kan iedere maatschappelijk werker u vertellen. Het is helaas van de schaduw zijden van onze welvaartsmaatschappij. Maar dan is er in ''te tweede plaats... de rest van de bevolking. Neen, geen alcoholisten, geen verslaafden (of het moest zijn aan hun televisietoesetl). Ge wone burgers, in wier leven de alcohol geen probleem vormt. Dat kan! Maar zij lezen, horen en zien met een gruwe lijke regelmaat van de gevolgen van al coholgebruik. Zij kennen het begrip al coholisme als een telkens weer opdui kend onderwerp van zorgelijke aard. Misschien hebben zij al eens de krant geërgerd weggeschoven of de blik van het televisietoestel afgekeerd. Je kunt toch niet blijven zeuren over alcoholis me? Daar is toch niets aan te doen. Nou nee, zeuren niet, maar... er is wat aan te doen! Aan dat alcoholisme. Daarom zijn er consultatiebureaus. Daarom is er voorlichting. Daarom is er... Precies, dat kost geld, heel veel geld. En daarom wordt er nog veel te weinig aan gedaan. Aan die voorlich ting vooral. Maar ergens ligt er toch voor die tweede groep een stuk verant woordelijkheid? Er wordt veel gevraagd en gul gegeven als het gaat om hulp aan mensen in nood. Dat is hier óók nodig. En om in de stgl van de tijd te blijven het zal je kind maar we zen! Daarom, niet zeuren, niet moeilijk doen, maar helpen er-wat-aan-te-doen. Door de Blauwe Week collecte te steu nen. Van 11 t/m 16 mei a.s. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 18, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst z\jn en geven zo mogel(jk advies op elke vraag. W\) kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Emancipatie. Is het waar dat er in 1900 voor het eerst vrouwen meededen aan de Olympische Spelen, of was dat in 1908? Waar begon nu de emancipa tie in de sport? Aangezien het Nederlands Olympisch Comité niet over de gegevens beschikte om uw vraag te kunnen beantwoorden, waren wij genoodzaakt informaties te vragen bij het Internationaal Olympisch Comité in Lausanne. Wij berichten u dit, omdat de beantwoording van uw vraag dientengevolge nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. Roulette. Kunt u voor mij nagaan, of er uitgaven bestaan met cijfers van gedraaide spellen en uitgaven met be staande systemen? Wij hebben de titels van 3 Engelse boeken op het gebied van het roulette spel kunnen vinden, het zijn: Croupier X, „Roulette, how to play and to win"; Squire, „How to win roulette"; Howard, „Win a fortune at roulette". Bovendien vestigen wij uw aandacht op het tijd schrift „Monte-Carlo Revue Scientifi- que", administratie adres: 18 Boulevard du Jardin Exotique, Monaco (principau- té de Monaco). Gereformeerde Kerk. Kan een lid maat of lidmaten van de Gereformeer de Kerk de boeken van de kerk laten controleren en door welke instantie? De methode die in de kerk met aan gelegenheden als waar u over schrijft, gevolgd dient te worden, de „kerkelijke weg" om een geijkte term daarvoor te gebruiken, bestaat hierin dat u liefst met enige andere kerkleden samen u tot de Kerkeraad went met uw bezwa ren tegen de gang van zaken op finan cieel gebied. U kunt een buitengewone gemeentevergadering aanvragen en/of het voorstel doen een accountantskan toor te belasten met een onderzoek, dat in normale gevallen plaats vindt door een kascommissie, gevormd uit de kerk leden, die echter niet altijd voldoende bevoegd zijn voor dit werk, vooral niet als er bijzondere moeilijkheden zijn. Mochten uw bezwaren niet bevredigend door de Kerkeraad tegemoetgetreden worden, dan kunt u ze voorleggen aan de Classis en daarna nog zonodig aan de Particuliere Synode en zelfs de Ge nerale Synode. Maar nooit kan een groep kerkleden zelf een onderzoek la ten instellen. Steenkool. In Zuid-Limburg zullen binnen enkele jaren alle kolenmijnen gesloten zijn. Inmiddels heeft zich daar een bloeiende chemische industrie ont wikkeld met steenkool als grondstof. Gaat men na sluiting van de mijnen de ze grondstof importeren of blijven de mijnen toch open? Sinds de sluiting van de mijnen is de chemische industrie in het zuiden over geschakeld op andere grondstoffen dan de vetkolen, waaruit het cokesovengas gebruikt werd. Tevens leveren aardgas (voor kunstmest o.a.) en aardolie (voor de plasticindustrie, b.v. garens) de grondstoffen, waarvan het laatste gro tendeels wordt geïmporteerd. Dana. Heeft u gegevens over de Eurovisiewinnares van dit jaar, Dana, en haar adres? Hierbij ontvangt u de gevraagde bio grafische gegevens over Dana (Rose mary Brown), de winnares in het Euro visie Songfestival 1970. Haar correspon dentie-adres is: Rosemary Brown, c/o Tony Lyons, Press and Information Exe cutive, Radio Televis. Eireann, Dublin, Ireland. Invaliditeitswet. Door een arbeids ongeval is mijn linkerbovenbeen gebro ken, dat na genezing 2,53 cm korter bleek' dan het andere been. Dit zal nooit meer goed komen. Kom ik nu in aan merking voor een uitkering van de in validiteitswet De W.A.O. (Wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering) opent de moge lijkheid in bepaalde gevallen voorzie ningen ter revalidatie van de betrokke ne te treffen. Het doel van deze voor zieningen is de betrokkene in een zo goed mogelijke toestand van arbeidsge schiktheid te brengen en bestaande ar beidsgeschiktheid te handhaven. Zelfs is het in bepaalde omstandigheden mo gelijk in aanmerking te komen voor voorzieningen welke strekken tot ver betering van de levensomstandigheden. U kunt over een en ander informeren bij de instantie die deze wet uitvoert, n.l. de bedrijfsvereniging, in uw geval dus de bedrijfsvereniging voor de Bouw nijverheid, hoofdkantoor: Stichting So ciaal Fonds Bouwnijverheid, Jodenbree straat 8-14, Amsterdam, telefoon (020) 219922. Lidcactus. Gebeurt het wel meer dat een lidcactus twee keer achter el kaar bloeit? Mijn plant bloeide in ja nuari, in februari gaf ik hem nieuwe grond en nu zit ze weer vol met knop pen. Een gezonde, goed groeiende lidcac tus doet dit wel eens een enkele maal. Door die verpotting heeft de plant een rustperiode doorgemaakt, wat gewoon lijk in normale gevallen ook geschiedt. Deze rustperiode was voor uw cactus juist genoeg om weer voor de tweede maal te bloeien. Een mooie prestatie. Poortereed. Wat is een poortereed? Door welk soort mensen werd hij afge legd (qua rang en stand) en waarom? De poortereed moest in vroeger tijd afgelegd worden bij het verkrijgen van poorterrecht. Poorter werd genoemd hij die burger was van een stad die het poorterrecht bezat. De verouderde naam „poort" voor stad is afgeleid van het Latijnse „portus". Het poorterschap was in principe erfelijk. Het poorterrecht, behelzende de rechten zowel als de plichten der poorters, vormde zoiets als de grondwet van de stad. Invoerrechten. Moet ik invoerrech ten betalen als ik een boek rechtstreeks van een uitgever uit België ontvang? Voor boeken, die u ontvangt van een uitgever in België, hoeft u tegenwoor dig geen invoerrechten meer te betalen. Ritnaalden. Hoe kan ik ritnaalden bestrijden Ritnaalden (koperwormen) zijn de lar ven van kniptorren. Zij leven 3 4 jaar in de grond en verpoppen zich daar. Bestrijding: Vóór het planten of zaaien 100 g/ml heptachloor 25 in voldoende water opgelost, b.v. 1 deel op 10 liter water over de zaaiklaar ge maakte grond verdelen, alles per are. Vier weken veiligheidstermijn. Indien peen wordt geteeld of peen als nabouw, deze behandeling niet toepassen. Als het gewas reeds boven de grond staat, gie ten met 20 g/ml parathion 25 in 50 70 liter water per are. Veiligheidster mijn 3 weken. Daar de leeftijdsduur van de ritnaalden 3 k 4 jaar is, moet er se cuur gewerkt worden. HEEFT U ER OOK EEN? De Zwitserse horloge-industrie is we reldberoemd. Niet alleen zijn Zwitserse uurwerken terecht bekend om hun kwa liteit, maar de produktie heeft ook een haast onvoorstelbare hoogte bereikt. Iedere seconde worden er op de we reld vier uurwerken vervaardigd, waar van twee in Zwitserland! Van de totale produktie van 150 miljoen uurwerken neemt Zwitserland dus rond de helft voor zijn rekening. Niet minder dan 97 procent van deze produktie gaat naar het buitenland. Van de totale uitvoer der landen die horloges vervaardigen, neemt Zwitserland 73 procent voor zijn rekening. In 160 landen worden Zwit serse uurwerken verkocht. (DIA) door TRUDIE MOORST 34) Door deze foto's, lammeling, heb je bewerkstelligd, dat ik niks meer te ver liezen heb, begrepen? Wat er nu met mij gebeurt, zal me verder een zorg zijn. En... o ja... als die griet inderdaad het filmrolletje heeft en er blijken nog meer foto's gemaakt te zijn dan deze drie, krijg je van hetzelfde laken een pak. En een flink pak. Is dat duidelijk? Je kunt nu jezelf nog corrigeren". Ze kijken elkaar enige tijd aan. Pel ser is geladen en dat is duidelijk te zien. De man beseft overduidelijk, dat het de indringer bittere ernst is en dat hij niet zal schromen zijn woorden waar te maken. Hij komt zuchtend overeind. Zonder te spreken verdwijnt hij door een deur, gevolgd door Jan Pelser. Het is een don kere kamer. Na enig zoeken haalt hij nog twee foto's te voorschijn. En de filmrol. Jan bekijkt de foto's. De ene is ge nomen, terwijl hij de rits van de jurk losmaakt. De andere is waarschijnlijk ook een combinatie, want hij kan zich niet herinneren, dat hij zo met haar ge staan heeft. „Is dat alles?" „Eerlijk waar, meneer". Jan knikt en bergt alles op in zijn zak. Nog één keer kijkt hij de man aan. „Je moest eens weten, stommeling, wat je met het maken van deze foto's kapot hebt gemaakt. Dan raakte je, als je nog een greintje fatsoen in je body hebt, nooit meer een camera aan. Zo, als het de waarheid is en je hebt me niks verzwegen, zie je me niet meer. Je kunt naar de politie gaan. Doe dat voor al. Zal ik de foto's meenemen. En pre cies vertellen, wat er uit voortgevloeid is. Dan krijg ik misschien een paar maanden wegens mishandeling, maar jij gaat minstens het tiendubbele achter slot en grendel en kun je je reclame bureau wel afschrijven. Want dan zal ik er ook voor zorgen, dat de hele affaire in de krant komt. En wee je gebeente, broeder, als je die griet waarschuwt. Maak dan gelijk je testament maar, want dan heb ik er ook nog twintig jaar voor over. Goed begrepen?" „Ik waarschuw haar niet. Ze heeft niet eens telefoon". „Zoveel te beter". Op straat voelt hij een zekere triomf. Van die snuiter zal hij geen last meer hebben. Die is doodsbenauwd en geen ogenblik zal het in z'n kop opkomen de politie in te lichten. Op het plein neemt hrj een taxi. Met enkele minuten is hij al in de Nieuwe Spiegelstraat. Hg betaalt de chauffeur, zoekt haar adres. Tot zijn tevredenheid ziet hij zelfs een naambordje: M. van Mindere. Hij belt aan. Ook ditmaal betreft het een bovenhuis. De trapdeur gaat open en nog voor de vrouw kan vragen: „Wie is daar?" is Jan al binnen, sluit de dein en is binnen drie seconden boven. De vrouw staat verschrikt in de deurope ning, wil een gil slaken, maar Jan is haar voor en legt zijn hand op haar mond, haar gelijktijdig terugdringend door de deuropening. Het is een modem ingerichte kamer aan de achterzijde van het huis. Zonder haar uit het oog te ver liezen, drukt hij de deur achter zich toe en draait de sleutel om, die hij in zijn zak steekt. Het meisje is terecht ge komen in een lage stoel. Met open ge sperde ogen kijkt ze hem aan. Jan leunt met zijn rug rustig tegen de deur en begint te glimlachen. „Hallo, schoonheid. Daar ben ik nog eens. Je hebt zo'n onvergetelijke indruk op me gemaakt, dat ik dacht: kom, ik moet me er nog eens van overtuigen, of de jongedame geen nadelige gevolgen heeft ondervonden van de aanranding op de Herengracht. Heel attent, hè?" Ze ligt tegen de lage leuning. Angst is op haar gezicht te lezen. „Wat wilt u?" Langzaam komt hij nader, tot hij vlak voor haar staat. Met zijn handen in de zakken kijkt hij op de vrouw neer. „O, zo maar een praatje maken. En m'n compliment maken over de leuke foto's". Hij haalt de envelop uit zijn zak en maakt een waaier van de vijf foto's. „Leuk, niet? Vooral deze, waar in u zo verleidelijk naar me kijkt in uw mooie decolleté. Stom, ik kan me er niks meer van herinneren. Nu ja, mis schien had ik een slokkie op, hè?" Ze wordt bleek en drukt zich zo ver mogelijk in de stoel. „Daar... daar wist ik niks van. Die hebben ze gemaakt, zonder dat ik er erg in had. Het is een opgezet zaakje, waar ik niet bij betrokken ben... heus... gelooft u me..." Hij gaat kalm op de stoelleuning zit ten. „Wat een rotstreek, hè? Om jou er zo in te laten lopen. Zal ik over me zelf maar zwijgen". Hij kijkt haar rus tig aan. „Wat doen we er aan? Dat neem je toch niet?" „Wat kan ik er aan doen?" „Daar is de politie voor, nietwaar? Door deze foto's hebben ze mij ook een poets gebakken. Niet eens zo'n hele fraaie. En als jij er ook de dupe van bent geworden... wel, laten we met die mooie plaatjes dan meteen maar naar de Mamixstraat gaan. Dat is tenslotte niet eens zo ver af. Gaan we samen een klacht indienen. Nou?" Ze verroert zich niet en geeft ook geen antwoord. Bliksemsnel grijpt hij haar beet en trekt haar ruw overeind. Ze geeft een gil, maar gelijk is zijn hand weer op haar mond. „Rustig, zusje. Laten we dit netjes onder ons houden, hè? Wat schieten we er mee op, als de halve buurt te weten komt, wat een gemeen vrouwtje je in werkelijkheid bent? Want dat ben je toch, niet? Jij met je smoesje: die man nen vallen me lastig... Nou, je had ge- uk, ik trapte er natuurlijk vierkant in. Ik ben namelijk ergens ook een nette kerel, begrijp je? En dan kan ik niet toestaan, dat men een weerloze vrouw lastig valt". Hij geeft haar een duw, zodat ze te- rugtuimelt in het stoeltje. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1