MOEDERS dag van het jaar NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LAND- EN TUINBOUW TUSSEN WAL EN SCHIP 36STE JAARGANG No. 48 8 MEI 1970 LANGS DE STRAAT de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR s J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm ƒ4,50, verder 18 cent per mm Exd. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Zondag 10 mei is het weer moeder dag. We zullen het de zaterdag er voor best kunnen merken. Aan vaders hand, of als het maar even kan alleen, zullen we de kleuters die dag langs de bloe- menzaken en lekkemijenwinkels zien flaneren. Met de spaarcentjes stevig in het knuistje, misschien druk delibere rend met vriendje of vriendinnetje, zal na hoogst ernstig wikken en wegen de keus worden bepaald. Aan de kleuters zal het ook dit jaar niet liggen om moederdag weer tot een hoogtijdag te maken in ons gezonde gezinsleven. Niet allemaal zullen ze iets gaan ko pen. De wat grotere, handige kinderen zullen zelf iets maken voor moeder. Moeders hebben voor deze dag geen ver langlijstje. Maar och, de kinderen we ten heus wel waar zij erg blij mee is. Ook kan een eenvoudig klein cadeautje op een heel leuke manier versierd of verpakt worden. Zelfs een gewoon huis houdelijk cadeautje wordt een apart pre sentje als er een fleurige, bloemrijke versiering aan wordt bevestigd. Een kop en schotel kunnen heel gemakkelijk met bloemetjes worden opgevuld. Ook een klein schaaltje wordt met een bloem- prikker, een paar voorjaarsbloempjes en wat takjes groen een feestelijk cadeau tje. Ze willen allemaal iets voor moeder doen op die moederdag. En wat moet moeder doen? Zou het niet leuk zijn om moeder die dag eens helemaal niets te laten doen? Dat moeder de dag mag beginnen met uitslapen en ontbijt op bed en dat ze daarna volop de tijd krijgt zich heel op haar gemak te kleden. Tegen de tijd dat ze beneden komt is de koffie klaar en zijn de kamers netjes opgeruimd. Met hulp van vader kan er vast wel een gezellige eenvoudige maaltijd in el kaar worden gedraaid. Als het helemaal niet anders kan, zou moeder kunnen koken en de anderen tafeldekken en la ter afwassen. Met al deze goede zorgen zijn moe ders blij, want heus, om moederdag te vieren hoeven er geen luxe en vreselijk dure cadeaus te worden gegeven. Een moeder begrijpt ook de goede bedoeling van Jan, als hij met een grammofoon plaat aankomt, die hij eigenlijk zelf zo graag wil hebben. Ze heeft toch dadelijk een verontschuldiging klaar voor het kind, dat het eigengemaakte cadeautje niet helemaal klaar kreeg? Degenen die zeggen: „Och, moeder dag, dat is een instelling van de win keliers, daar doe ik niet aan mee", die hebben zeker ongelijk. Natuurlijk spant de zakenman zich in deze tijd in. In ver schillende branches is een belangrijk stuk aktiviteit gericht op een goed ver loop van deze jaardag. Maar dat is met Sinterklaas en Kerstmis toch ook zo? Maak er voor moeder een oer-gezelli- ge dag van. Laat het hóAr dag zijn. Verwen en verzorgd haar eens goed, de kans dat ze zich dat laat doen is er alleen die tiende mei. (Nadruk verboden) LUCHTKUSSENGRASMAAIER Reeds enkele jaren wordt in ons land de Flymo-luchtkussenmaaier geïmpor teerd. Gezien de vele goede eigenschappen van deze zwevende grasmaaier, is deze zeer populair geworden. Er zijn verschillende modellen, naast het bekende type met benzinemotor ook nog twee geheel professionele modellen. De grote snijbreedte verschaft deze machines een maaicapaciteit die hem ook voor grote gazons, sportcomplexen en boerenbedrijven zeer geschikt maakt. Daarnaast is aan de huisvrouw ge dacht. Speciaal voor haar is er naast de gewone Flymo een elektrische uit voering ontworpen, die heel eenvoudig te bedienen is. Door het zeer lage gewicht en maai- breedte is de Flymo bijzonder handel baar. Stekker in het stopcontact en met een schakelaar onder de duwboom kan de motor in- en uitgeschakeld wor den. De machine voldoet aan de hoogste veiligheidseisen en is dubbel geïsoleerd. De voordelen zijn belangrijk, voo voor de pas ingezaaide gazons, besch. diging door wielsporen komt niet vooï. Bovendien kan men alle kanten op, dus voor- en achteruit, maar ook opzij en in het rond. Men heeft geen moeilijkheden bij het maaien langs randen van gazons, bor ders en tuinpaden. Zelfs nat gras le vert geen enkel bezwaar op. Met een luchtkussengrasmaaier is het geen probleem meer zijn gazon goed te onderhouden. was en hem gerust „een stuk in z'n kraag" gunde. „Vandaro dat ik 'm ook effetjes wat angeboje heb. Maar dat blief te meheer niet. Die wou z'n poen terug en niet m'n drankje slikken. Nou, wie pleegt er dan discriminaasje, edele achtbare?" Toen de caféhouder als getuige werd gehoord, kwam pas het slaande gedeel te van de ruzie naar voren. „Ik hoor glasgerinkel en ik denk: Toon, jongen, ze gooien je glazen in. En ja, daar staan me de twee kemp hanen tegenover mekander. De jassies al uit. Glaswerk an diggelen. Die daar (met een hoofdruk in de richting van verdachte) met een kapot flessie in z'n poten. Ik kan 'm gelukkig nog net bij z'n kraag grijpen, anders hattie die an der z'n fasie helemaal open gehaald". De verdachte interrumpeerde over wandaden van z'n tegenstander, die de kastelein niet opgemerkt had. „Mond dicht, de getuige heeft het woord. U niet". „Asjeblief, 't is hier óók al crimina- sie!" De zaaleigenaar mocht verder vertel len. Een derde getuige deed tenslotte mededeling van het feit dat de verdach te onverwachts de zaal instormde, de verkoper van de vijfdehands auto had geslagen en bij z'n stropdas had ge pakt met de mededeling: „M'n cente terug of ik knoop je an je eigen das op". Toen rees de officier overeind en eis te wegens mishandeling en poging tot zware mishandeling tweehonderd gul den boete, of anders drie weken ge vangenisstraf. Daarop kreeg de ver dachte het laatste woord. ,,'t Is criminasie", zei hij nog eens. „Allemaal praten ze slecht over mij. Ik kwam m'n geld terughalen en die auto netjes terugbrengen. Mag ik dan m'n geld terug? Nee, ik kom binnen en ik krijg een blad met glazen naar m'n kop. Maar dèt ziet die kroegbaas niet. Die komt pas binnen als ik de mense d'r gebroke glaswerk wil teruggeven. En dan denkt ie nog, dat ik er mee wil sldón... Da's nou je reinste criminele criminasie!" ,,U hebt in elk geval geslagen, dat staat vast uit het proces-verbaal en dat hebt u zelf bekend ook. En uit 't ge tuigenverhoor blijkt, dat u nog meer wilde slaan met een gebroken fles als wapen. Dat is levensgevaarlijk". En hij vonniste conform de eis. „En wie geeft me m'n cente terug?" Maar de hamer was al gevallen. (Nadruk verboden) d' ARGENTY CRIMINELE CRIMINASIE ,,'t Is criminasie, edelachtbare!" riep de verdachte uit, terwijl hij de armen stijf strekte naar het groene laken. „Criminatie of discriminatie?" infor meerde de politierechter. ,,'t Is criminasie, criminele crimina sie, je weet wel. De één gunt de ander de nasmaak van z'n pilsie niet". En toen de zittende magistratuur daar wel wat meer van wilde weten, kwam er een moeilijk te volgen verhaal los over een schippersbal en een ouwe auto. „Gaat u naar een bal om een auto te kopen?" wilde de rechter weten. „Nee, om er weer vanaf te komen. Hij zat me te hóóg". „Wou u dan een kleine, lage wagen hebben?" „Ik wou helemaal geen wagen heb ben". „Waarom kocht u 'm dan?" „Ik had 'm nog héél niet gekocht. Ik ree d'r een proefrit mee, zo gezeid. En nou mossik m'n geld nog terug, want ik nam 'm niet". „Dus u had 'm al betaald?" „Nee, dat was 'n borgsom zogezeid. Maar toen ik met die hoestbui terug kwam aan z'n deur zeit z'n vrouw: hij zit 't geld al te verzuipen. Nou, ik naar die tent. D'r was een soortement schip persbal. En daar gaftie rondjes van mijn centen". „En daar moest deze getuige voor bloeden". „Niks bloedqn. Betdien mostié, En anders wil ik toch ook wel een slokkie van m'n eigen cente, waar of niet soms?" Het bleek, dat er verschillende lezin gen bestonden over het criminele ge beurde in de zaal achter het café. De verdachte noemde het „criminasie" dat hem geen dronk was aangeboden uit de portemonnee, die met z'n eigen geld gevuld was. Nog erger vond hij het, dat de caféhouder hem uit de tent wilde ver wijderen. De vroegere eigenaar van het vehikel hield bij hoog en laag vol, dat hij z'n vroegere eigendom definitief ver kocht had en met de opbrengst mocht doen en drinken wat hij wilde, en bo vendien dat hij de man die hem van dat koekblik verloste wel degelijk dankbaar ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Koopakte. Moet een koopakte van onroerend goed notarieel worden ver leden Volgens het bepaalde in artikel 671a van het Burgerlijk Wetboek moet in het algemeen een koopakte van onroerend goed notarieel worden verleden. Dit ar tikel is ingevoegd bij de wet van 28 juni 1956, staatsblad 376. Bij deze laat ste wet werd tevens bepaald, dat een bepaalde categorie administrateurs zaakwaarnemers bevoegd zijn koopak ten van onroerend goed op te maken. Bij overlijden van een zodanig persoon, kan deze, onder bepaalde voorwaarden, worden opgevolgd door zijn zoon. Het is echter een uitstervend ras, waarvan er in ons land nog 46 bestaan, voorname lijk in het noorden van het land en en kele in het zuiden en westen. Voor zo ver bekend zijn er in Overijssel maar twee. Contactlenzen. Kunt u mij vertel len of er later eventueel nadelige in vloed van contactlenzen op de ogen merkbaar is? Als voordelen van contactlenzen staan bekend: deze corrigeren ook afwijkin gen van het hoornvlies, die gewone len zen niet kunnen opheffen, terwijl ze op generlei wijze, het gezichtsveld beper ken. Als nadeel geldt, dat hoewel de meeste oogpatiënten de contactglazen wel tot ca. 10 uur achtereen kunnen dragen, er toch wel zijn, die er op ver schillende wijze last van ondervinden. Van een latere nadelige invloed op het gezichtsorgaan bij het dragen van con tactlenzen in het algemeen is de staf van diverse instituten voor ooglijders tot nog toe, na een jaar of tien prak tische toepassing niets gebleken. Luister- en kijkgeld. Hoeveel geld komt er binnen van luister- en kijk geld en reclame per jaar? Waar gaat het geld naar toe? De opbrengst van het luister- en kijk geld beloopt ruw geschat: 2,9 miljoen televisie- en radiotoestellen 75, een bedrag van 217,5 miljoen; aan af zonderlijke radiotoestellen 24,0 mil joen. Totaal dus 232 miljoen. De radio- en TV-reclame (STER) leverde in 1969 80 miljoen op. Van het laatste bedrag gaat een deel naar de pers, als compensatie voor het verlies aan advertenties. Verder worden alle gelden besteed aan het omroepbedrijf en dus verdeeld over de omroepverenigin gen of zendgemachtigden. De contribu ties aan deze verenigingen worden n.l. gebruikt voor de interne verenigings kosten, zoals administratief personeel. Inpoldering. In oktober 1969 las ik over de inpoldering van de Dollard, waarvoor ook in de Groningse begroting gelden zijn uitgetrokken. Kunt u ons een schets tonen hoe die dijk daar komt te liggen? Hoeveel boeren hebben hun land al verloren als gevolg van de Eems- havenuitvoering De dijk wordt buiten de bestaande zeedijk aangelegd en de zich daar be vindende kwelders zijn van de bezitters aangekocht. Slechts één boer heeft bin- nendijkse grond afgestaan ten behoeve van een werkruimte. Ook zullen in de toekomst in verband met de aanleg van een spoorlijn smalle stroken aangekocht worden, waardoor het bestaansniveau van de eigenaars niet bedreigd wordt. Munten. Ik heb een munt met aan de ene kant de letters F N A, IE C, IV M, 637 en een slingerrand er om heen, en aan de andere kant een drie hoek met een gekrulde rand er om heen. Hoe oud is deze munt en hoeveel is hij waard? Uw munt is een duit van 1637 van de stad Utrecht, in het Latijn: TRAIEC- TUM. Op de keerzijde staat het wapen van Utrecht. Acht duiten waren des tijds een stuiver. Gezien de staat waar in de munt bewaard is gebleven, kunt u de waarde stellen op 1,1,25. Biafraan.se kinderen. Hoe staat het met de hulp aan Biafraanse kinderen? Er zijn nog steeds ca. 600 Biafraan se kinderen te Gabon in Libreville, maar de verbindingen met het voormalige Biafra zijn momenteel verbroken. Er zijn dus nog enkele kinderen die voor „op afstand adopteren" in aanmerking kunnen komen tegen 2800,per jaar, maar inmiddels zijn ook weer andere projecten gestart, zodat er altijd iets te doen valt, waarnaar u kunt informeren bij „Terre des Hommes", p/a de heer Z. Breil, Steenzicht 65, Den Haag, tel. (070) 668453. Softenon. Kunt u mij enige inlich tingen geven over de softenon baby's, wanneer werden deze geboren en hoe veel leven er nog van in Nederland? Softenon is een van de namen waar onder thalidomide, een kalmerende stof, in 1957 door Westduitse moeders, die deze stof in de eerste periode van de zwangerschap door artsen als slaapmid del/ voorgeschreven hadden gekregen, ruim 10.000 mismaakte kinderen ter wereld waren gebracht, waarvan de helft overleed. In Engeland bedroeg dit aantal enige honderden en in ons land, waar de artsen 't geneesmiddel-gebruik tijdens de zwangerschap zoveel moge lijk beperken en waar een voorzichtig belid wordt toegepast t.a.v. het op de markt brengen van nieuwe medicijnen, waren het slechts 25, waarvan er nog 16 in leven zijn en waarvan de helft vrij ernstige afwijkingen vertonen. De mees te a.s. moeders hebben de medicijnen op reis in het buitenland ingenomen. Er is ook een Hollandse schadevergoedings claim ingediend bij Grünbaum, waar tegen het proces zich al enige jaren voortsleept. Nadere inlichtingen kunt u verkrijgen bij Dr. Verkuyl, de genees heer-directeur van het Revalidatie-cen- trum, De Hoogstraat in Leersum, tele foon (03430) 2041. W.A.-verzekering. Ik heb een werk ster in dienst voor 3 uur per week. Zij, werd door mijn hond gebeten en leed daardoor enige schade. Zelf ben ik W.A. particulier verzekerd (z.g. gezinsverze kering). Nu schrijft m'n verzekering dat deze werkster bij mijn polis is opgeno men. Volgens ons is dit niet het geval, want zij is toch derde? In oudere polissen voor W.A.-verzeke ring (gezinsverzekering) werd het huis houdelijk personeel niet als derden be schouwd in de zin van het burgerlijk wetboek. Later echter namen vele maat schappijen t.a.v. deze kwestie deze clau sule op onder gedekte risico's: „Het on rechtmatig handelen of nalaten van zijn huishoudelijk personeel (inclusief ver- zekerde's aansprakelijkheid jegens dit personeel 1638 B.W.)". Als deze clau sule in uw polis voorkomt, behoort de schade gedekt te worden. Zo niet, dan valt u nog onder de vroegere verzeke- ringsvoorwaarden en hebt u geen recht tot vergoeding van de schade. door TRUDIE MOORST 33) Intuïtief voelt hij, dat dit de maker is van de foto's. De man probeert tegen te stribbelen, maar de ijzeren vuisten van Pelser hou den hem in bedwang. Hij sleurt de man mee naar het atelier en smijt hem op de bank. Alles staat nog net zo als en kele avonden geleden. Met deze uitzon dering, dat nu de staaflampen niet bran den en alleen een bleek winterzonnetje door het raam komt. Rustig haalt Jan de envelop met fo to's uit zijn zak, legt ze voor de man neer en kijkt hem aan. „Vakwerk, hè? Heb jij zeker ge maakt, niet?" De man bekijkt de foto's. „Je bent gekdie heb ik niet ge maakt". Jan buigt zich over hem heen en met beide handen grijpt hij de man bij de hals. „Wie dan wel, flinke jongen?" De man omvat de polsen van zijn be lager. De ogen worden wild van angst. „Weet ik niet... weet nergens van... laat me los, idioot... als je me niet los laat, ga ik naar de politie..." Jan laat hem even los, maar het vol gende ogenblik trekt hij de man aan de haren omhoog. „Verrek, dat is een goed idee. Dat doen we samen. Nemen we deze leuke plaatjes mee, hè? Gaan we het samen eens bepraten met de politie. Toevallig kom ik op alle drie foto's voor, op een beetje gemene manier. En dat neem ik niet, gesnopen? Nou, trek maar een net jasje aan, pak je tandenborstel en zo in, want je krijgt voorlopig wel een poosje gratis logies". De ander krijgt, nu hij weer los is, een beetje meer moed. „Man, ik weet nergens van. Je bent aan het verkeerde adres. Die kunnen hier nooit gemaakt zijn". Jan voelt de woede in zich stijgen. Hij geeft de fotograaf een duw, zodat hij terugtuimelt op de bank. Hij wijst op de foto's en in het vertrek. „Kijk, snuiter, hier in de hoek met de reclame-attributien... klopt, hè? En wat denk je, zou dat deze bank niet zijn, waarop dit geraffineerde grietje zo ver leidelijk naar me ligt te kijken 't Mooi ste is, dat dit een trucfoto is, maar dat zul jij nog beter weten dan ik, schooier. Nou? Hoe is het?" „Ik weet nergens van", herhaalt de man, maar nu met minder bravour. Jans geduld is ten einde. Hij begint met een paar flinke opdoffers. Als de man blijft liggen, trekt hij hem over eind en geeft opnieuw een dreun in zijn gezicht. De man begint te schreeuwen. Doch dat staat niet in het zo zorgvul dig samengestelde plan. Met een sprong is hij bij het slachtoffer en drukt hem de keel dicht. „Als je nog een schietgebedje wilt doen, doe het dan vlug. Ik verdoe m'n tijd maar aan je. Voor mensen als jij is er geen plaats meer". Langzaam knijpt hij de keel van de man dicht. De ander loopt rood en blauw aan. „Help..." rochelt het slachtoffer, „ik zal het zeggen..." Tevreden laat Jan z'n slachtoffer los. Die hijgt naar adem, de ander in doods angst aankijkend. Rustig pakt Jan hem op en slingert de man op de bank, waar na hij tegenover hem gaat zitten, met zijn voet een stoel dichterbij trekkend. „Zo, dat is tenminste verstandige taal. En nu gaan we gezellig babbelen. Wie gaf je opdracht deze foto's te maken?" „Een vrouw. Ik ken haar niet". Jan kijkt hem nadenkend aan. „Nog niet genoeg gehad?" Dreigend buigt hij zich naar de man. Deze wijst op de foto's. „Zij was het". „Dat is oud nieuws. Hoe heet ze en waar woont ze?" „Ik ken haar naam niet". Pelser geeft hem onverwacht een stomp in zijn gezicht. „Man, al zal ik het er uit moeten slaan, maar te weten kom ik het. Jij zult niet zo stom zijn om aan een lou che fotozaakje te beginnen, als je geen namen kent. Vooruit... anders ga ik de vloer hier eens met je aandweilen!" „Juffrouw Van Mindere heet ze". „Dat klopt, vriend. Een geluk voor je, dat je de waarheid spreekt. Ik ken toevallig haar naam, snap je? En haar adres? Nou? Vlug een beetje!" „Ze woont in de Nieuwe Spiegel straat..." „Ook dat klopt. Nummer?" De man noemt het. „Wie betaalde je?" „Juffrouw Van Mindere". „Hoeveel?" „Driehonderd gulden". „Wat moest je daarvoor doen?" „Ik moest achter haar aangaan en zo dra u bij haar kwam, foto's maken. En later hier in het atelier". „Hoeveel heb je er gemaakt?" „Deze drie". Opeens komt er een idee in hem op. Waarschijnlijk zijn er nog meer foto's gemaakt. „Je liegt, kerel. Waar heb je de pla ten of het rolletje?" „Er zijn drie foto's gemaakt. Het rol letje moest ik overhandigen". „Aan wie? Aan die griet?" „Ja". Jan vertrouwt het maar half. „Luister eens, broer, ik ga hier van daan meteen naar dat grietje. Die zal ik net zo uitpompen als ik jou heb ge daan. Luister nou eens goed en knoop het stevig in je oren: als jij, nadat ik ben vertrokken, haar op de een of an dere manier waarschuwt, per telefoon of hoe dan ook, kom ik terug en dan zal ik je zo toetakelen, dat je eigen moeder je niet meer herkent. Gesnopen Intussen mag je de politie waarschuwen en de BB en de brandweer en desnoods de maréchausseé... dat hindert niet. Ik kan wachten. Op een keer kom ik je toch tegen en reken er dan maar vast op, dat ik je pasklaar maak voor een half jaar ziekenhuis met een paar kruk ken voor de rest van je leven. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1