i. A«peMc fen tip i/w> MtulnAA5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND schemerlamp op verzilverde voet Met RAAD en DAAD 36STE JAARGANG No. 47 1 MEI 1970 De officiële opening'van hef nieuwe „Vredelust" de scheldebode REDACTEUR I ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm ƒ4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE i DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Vrijdagmiddag vond de officiële ope ning plaats in de recreatiezaal van het nieuwe „Vredelust" door de voorzitter van de Burgerlijke Instelling voor Be jaardenzorg, burgemeester Mr. C. Pijl Hogeweg van Reimerswaal. Deze heette allen hartelijk welkom en wel in het bij zonder het gemeentebestuur van Rei merswaal en de ereburger van Yerseke, de heer P. de Koeijer. Verder het oud gemeentebestuur van Yerseke met hun dames en de oud-bestuursleden van „Vredelust". In zijn rede ging de voor zitter terug naar de vergadering van 't gemeentebestuur van Yerseke, dat op 27 februari 1967 besloot tot de bouw van het nieuwe „Vredelust". Op 20 mei 1968 werd met de bouw begonnen en op 20 februari 1969 werd de eerste steen ge legd. Op 20 maart 1970 betrokken als eersten het nieuwe gebouw de bewoners van het oude „Vredelust", die zich ge durende twee jaar hadden moeten be helpen in hun tijdelijk tehuis aan de Azalealaan. Op 20 april was het nieuwe „Vredelust" in vol bedrijf met een vol ledige bezetting van 71 personen. Spre ker is er voor dat men de bejaarden zo veel mogelijk zelfstandig laat, maar dat men tevens moet trachten te voorkomen dat de bejaarden geïsoleerd raken of dat ze buiten de gemeenschap komen te staan. Hij meende dat we in Yerseke op de goede weg zijn. Gedurende de laat ste twee jaren is de capaciteit op het gebied van de moderne bejaardenhuis vesting vermeerderd met 150 bedden, waarvan een belangrijk deel in het te genover liggende Boschburg. Alles is goed en modem opgezet en betaalbaar. Wanneer ik u vertel dat de huurprijs van deze bejaardenflats, inclusief cen trale verwarming, gebruik van lift en verlichting 25,per week is en wanneer men hoort dat de volledige pen- sionprijs nog geen 500,per maand is, dan is men geneigd dit niet te ge loven, maar toch is dat zo. We zijn er echter nog niet, want de capaciteit in Yerseke is thans nog geen 20 van het totaal aantal bejaarden. We zullen dan ook weer aan de slag moeten. Er zullen nog meer bejaardenwoningen moeten komen en wel zo dicht mogelijk bij dit nieuwe tehuis, dat dan kan uit groeien tot een soort dienstencentrum. De keukencapaciteit, de ziekenafdeling en het alarmeringssysteem zijn er al op berekend. De voorzitter dankte allen die aan de totstandkoming van dit nieuwe gebouw hadden meegewerkt, allereerst de heer De Bruijne, de architect, die er voor zorgde dat alles nog net binnen de begroting is gebleven, waarin hij ook de heren Verijzer en Boonman betrok. Ver der dankte hij de aannemers, Firma v. d. Poel, die heeft woord gehouden en het gebouw is op tijd klaar. Het is mij niet mogelijk alle onderaannemers te noemen, doch allen mijn hartelijke dank. Verder richtte hij zich tot de oud-ge meenteraad van Yerseke, welke hij dankte voor de spontane manier waarop de benodigde garantiebesluiten genomen waren, waardoor het mogelijk was dit 2.600.000,kostende gebouw te stich ten. Ook dankte hij de heer en mevrouw Keijzer, die de laatste twee jaren onder zeer moeilijke omstandigheden toch al les vlot hadden doen verlopen in de noodhuisvesting in de Azalealaan, zo goed, dat de bewoners er bijna niet meer weg wilden. U hebt uitstekend werk ge daan bij de voorbereidingen en de in gebruikneming van dit nieuwe gebouw. Mijn hartelijke, hartelijke dank hiervoor. Verder dankte hij de medebestuursleden, ook voor de wijze waarop ze in diverse commissies de bouw hebben begeleid. Hierna verzocht hij de oudste van „Vre delust", de heer Zuydweg, hem even be hulpzaam te willen zijn met de officiële openingshandeling, waarna zij samen de oud-gemeentevlag van Yerseke wegtrok ken, waarbij een herinneringssteen te voorschijn kwam, die in de muur van de recreatiezaal ingemetseld was. Hierna sprak Drs. Hietkamp van het departement van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, die namens zijn departement zijn gelukwensen aanbood met dit mooie en zeer praktische ge bouw. Maar dan ook tevens zijn geluk wensen aan de vele bejaarden die in dit mooie gebouw mogen verblijven. Dit tehuis is een verrijking van de hele ge meenschap. Gaarne wens ik u allen dan ook, mede namens het CRM, van harte geluk met de totstandkoming van dit mooie gebouw en wens u tevens een ak- tieve toekomst toe. Hierna was het woord aan de heer C. J. de Jonge, als oud-bestuurslid van het oude „Vredelust", die reeds vele jaren Yerseke verlaten heeft, maar toch nog steeds met zijn gehele hart bij zijn ge liefd Yerseke is gebleven. Hij dankte de voorzitter, mede namens zijn vrouw, voor de uitnodiging om bij deze opening aanwezig te zijn, wat hij zeer gaarne deed. Hij wenste het nieuwe bestuur van harte geluk met dit fraaie en moderne geheel. De eerste indruk geeft aan dat hier op zeer vakkundige wijze is ge bouwd en dat hier een tehuis is gecre- eerd dat zich qua bouw en inrichting volledig kan meten met de eisen die in deze jaren aan de bejaardenzorg wor den gesteld. Dertien jaar geleden nam hij afscheid van het bestuur van het oude „Vredelust"; toch blijft hij nog steeds denken aan die tijd dat hij aan „Vredelust" was verbonden. In de eer ste plaats omdat mijn grootvader, mijn vader en ik een tijd van 100 jaar moch ten werken aan de belangen van het burgerlijk armbestuur en in de tweede plaats omdat in die 100 jaar er 57 jaren waren waarin „Vredelust" bestond. Hier na haalde hij nog enige herinneringen op van het oude „Vredelust" en van enige oud-bewoners daarvan. Als de eer ste aanblik niet bedriegt, dan heeft dit nieuwe tehuis het nodige geld gekost. Het zal in verhouding wel niet mogelijk zijn geweest om dit tehuis te bouwen tegen de stichtingskosten van het oude „Vredelust", die 8.000,hebben be dragen. De heer De Jonge besloot zijn toespraak met de woorden: Meneer de voorzitter, ik wens het nieuwe „Vrede lust" in zijn geheel een goede toekomst en ik hoop dat onder de zegen van de Heer van ons leven dit huis nu en in een lange toekomst een tehuis zal zijn van vreugde en samenwerking voor al len die hun levensavond hier doorbren gen. Hierna bood de heer De Jonge de voorzitter nog een klein geschenk aan, want kleine geschenken onderhouden de vriendschap. Na het uitpakken bleek dit een fraaie tinnen asbak te zijn, wel ke dan ook in dank werd aanvaard. Hierna sprak de heer Kole namens de Bond van Bejaarden afd. Yerseke. Hij dankte de voorzitter voor de ontvangen uitnodiging en met grote vreugde had hij die dan ook aangenomen. Hij prees zich zeer gelukkig bij deze opening aan wezig te kunnen zijn, want dit nieuwe „Vredelust" had nu reeds een tiental leden van de Bond van Bejaarden ge huisvest en deze spraken in die korte tijd dat zij er nu in woonden steeds vol lof over het nieuwe „Vredelust". Hij hoopte dan ook dat de bejaarden hier een onbezorgde levensavond tegemoet zouden mogen zien. Hij hoopte tevens dat de jongeren in zouden mogen zien dat de ouderen vroeger voor hen, de jongeren, gewerkt en gezorgd hebben en dat nu de tijd gekomen is voor de jon geren om zich in te zetten voor de ouderen, daar die nu voor het werk te oud geworden zijn. Hij eindigde met nogmaals zijn gelukwensen uit te spre ken met dit fraaie en doelmatige ge bouw. De voorzitter dankte de heer Ko le voor zijn roerende woorden en dank te tevens de Bond van Bejaarden voor de prachtige bloemen die men ter ge legenheid van deze opening had ontvan gen. Hierna was het woord aan de inspec- trice voor de bejaardenzorg in Zeeland. Zij feliciteerde de Burgerlijke Instelling voor Bejaardenzorg met dit fraaie nieu we gebouw en u zult wel een zucht van verlichting slaken dat het nu eindelijk zo ver is. Zij waarschuwde dat een nieuw tehuis ook weer een nieuwe be leidsvorm moet hebben, doch tevens fe liciteerde zij het bestuur met hun di recteur en zijn echtgenote, de heer en mevrouw De Keijzer, waar ze heel veel waardering voor heeft. Het heeft haar getroffen hoe deze zich wisten te be helpen gedurende de twee jaren die nu pas achter ons liggen en hoe ze ver schillende moeilijkheden wisten op te vangen en te overwinnen. Zij wenste verder allen die hier werken en wonen een zeer gelukkige tijd toe. Hierna was het woord aan de heer C. Pekaar, oud-wethouer van de voormali ge gemeente Yerseke. Ook hij dankte, mede namens zijn vrouw, voor de uitno diging om bij deze officiële opening aan wezig te zijn. Hij feliciteerde niet alleen de voorzitter en het bestuur, maar de gehele Yersekse burgerij. Het deed pfln het oude. zo vertrouwde „Vredelust" onder slopershamers te zien vallen, want welk een zee van jeugdherinnerin gen hield dit oude „Vredelust" voor mij wel niet in. Daar mijn grootouders van 1911 tot 1927 als vader en moeder fun geerden van „Vredelust", was dit voor mij 16 jaar lang een toevluchtsoord. Elk bezoek leverde dan ook minstens een babbelaar op, om niet te spreken van de cent voor een boodschap doen. Ver der werd de tuin produktief gemaakt met een aardappelveld en stond er een lekkere jutteperenboom en een vijge boom. Die vijgeboom was iets unieks in Zeeland. De vijgen werden aangerijpt op de buizen van de centrale verwar ming. Die centrale verwarming was ook iets wat toentertijd erg aansprak. Hoe pijnlijk mij de afbraak van 't oude ver trouwde „Vredelust" ook aandeed, dit alles is thans weggevallen nu ik dit nieuwe tehuis met zijn prachtige inrich ting heb mogen aanschouwen. Ik ben blij dat de naam dezelfde is gebleven. Daar ze in Yerseke nogal royaal zijn met bijnamen en het oude „Vredelust" de naam van „Ermuus" had, zou ik voor dit nieuwe gebouw de naam van „Rieke- flat" niet ondenkbaar vinden. De heer Pek&ar eindigde zijn toespraak met zijn gelukwensen aan te bieden aan het be stuur, de heer en mevrouw De Keijzer en hun personeel van hoog tot laag en niet te vergeten alle pensiongasten met deze prachtige aanwinst. Ik wil ook de ganse burgerij van Yerseke feliciteren met dit kostelijke bezit, het nieuwe „Vredelust" en ik besluit met het uit spreken van mijn oprechte wens dat heel velen hunner in dit tehuis een onbekom merde, zorgeloze levensavond zullen mo gen genieten. Hierna sprak de heer Slabbekoorn, wethouder van de gemeente Reimers waal. Hij wenste het bestuur geluk met dit fraaie gebouw, dat meer een monu ment mag heten voor Yerseke, en wel een monument in meerdere betekenis sen. Vroeger was maatschappelijk hulp betoon een liefdewerk. Thans is dit geen liefdewerk meer, maar het is een recht geworden. Hij wenste geheel Yerseke veel succes met dit mooie tehuis. Hierna dankte de voorzitter de ver schillende sprekers en ook de Coöpera tieve Raiffiesenbank, niet voor de geld lening, want daar betalen we de rente voor, maar voor het mooie biljart wat we van de Bank hebben gekregen en dat hier een goede plaats heeft gekregen. Hierna nodigde de voorzitter de aan wezigen uit om in groepjes onder lei ding van een personeelslid het gebouw te gaan bezichtigen, waar dan ook door allen dankbaar gebruik van werd ge maakt. Maak haar gelukkig met één van onze prachtige sieraden en kies uit o.a. GOUDEN ARMBANDEN GOUDEN HANGERS GOUDEN BROCHES GOUDEN OORHANGERS GOUDEN RINGEN GOUDEN MUNTRANDEN GOUDEN SHOKERS GOUDEN COLLIERS GOUDEN HORLOGES GOUDEN HORLOGEBANDEN En als ze dat allemaal al heeft, verrast U haar zeker met een exclusieve Ook een goede ZONNEBRIL valt altijd in de smaak (v.h. v. Willegen) DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE-BIEZELINGE TEL. 01102-1223 Ontwikkelingspsychologie. Welk standaardwerk over de ontwikkelings psychologie wordt algemeen erkend als het beste als inleiding tot de psycholo gie van zuigeling, kleuter, schoolkind, puber en dolescent? Is het in de Ne derlandse of in de Duitse taal verkrijg baar? Het Pedagogisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht beveelt als standaardwerk voor ontwikkelingspsy chologie aan het door A. van Meerten vertaalde werk van Stone en Church „Childhood and adolescense", uitgege ven onder de naam van „Beknopte Ont wikkelingspsychologie" bij Agon en Elzevier, Amsterdam. Deze vertaling dankt haar waarde aan het feit van de toepassing op de Nederlandse omstan digheden. Bestraling. Kunt u mij zeggen of er een bestralingsmethode voor bijziend heid is? Een specialist, verbonden aan een oog- lijdersgasthuis, deelde ons mee, dat hem van een bestralingsmethode voor bij ziende patiënten niets bekend was. Wel werd in de vakliteratauur melding ge maakt van operaties, waardoor de oog bol verkleind werd en daardoor de bij ziendheid verdween. Van een eventuele bestralingsmethode in de naaste toe komst in Nederland zou dus geen spra ke kunnen zijn. Postzegeltaal. Kunt u mij wat in lichtingen geven over de postzegeltaai? Er zijn ons twee boekjes bekend, die handelen over postzegeltaal voor ver liefden en verloofden, die beide aanwe zig zijn in het Nederlandse Postmuseum in Den Haag, Zeestraat 82. Het zijn „De postzegeltaal, aan alle minnende geluk kigen en ongelukkigen gewijd", wat een vertaling is van het Duitse boekje „II- lustrierte Briefmarkensprache für Lie- bende und Verlobte". Zij bevatten bei de ca. 60 voorbeelden van verschillende manieren van opplakken van de zegels. In het bestek van deze rubriek kunnen wij er slechts enkele van doorgeven, u kunt ze via een openbare leeszaal en bibliotheek te leen vragen. Hier volgen dan enige voorbeelden: Rechts boven: zegel naar rechts liggend Hoe kan ik uw hart winnen?; omgekeerde schrijf niet meer!; naar linksliggend e alle hinderpalen zijn overwonnen; schuin naar rechts e ik verzoek om een bijeen komst; schuin naar links e sehrigf on middellijk. Links boven: zegel naar links liggend e ik ben niet meer vrij!; om gekeerd ik haat u. Links onder: ze gel recht op ik wens nader met u kennis te maken. Rechts onder: zegel liggend naar links mijn nabestaan den geven toestemming. Boven midden: zegel rechtop ja; zegel omgekeerd neen! Tot slot van deze bloemlezing geven we nog de gedurfde uitspraak, tenminste voor die tijd (eind van de vo rige eeuw)Links in het midden: zegel liggend naar rechts: „Ik veroorloof u te doen, wat ge wilt". Gouden vijfjes. Wanneer zijn de gouden vijfjes geslagen? Ik heb er een uit 1907. Gouden vijfjes zijn geslagen in 1826 (Brussel) en 1827 (Utrecht en Brussel), 1843 en 1912. Alle zijn zeldzaam en duur. Daarom zijn er ook veel naslagen vervaardigd in een onbekend aantal va riëteiten. Een exemplaar van 1907 kan dus ook niet anders dan een imitatie zijn. Dolle Mina's. Ik wil me als lid op geven van de Dolle iMna's. Wat is het adres? Het aktie-adres van de Dolle Mina's luidt: Nieuwe Keizersgracht 19, Amster dam.

Scheldebode | 1970 | | pagina 1