Wanneer heeft u recht op incidentele bijstand L. Auperlé NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LAND- EN TUINBOUW II staat versteld! TUSSEN WAL EN SCHIP 36STE JAARGANG No. 46 24 APRIL 1970 LANGS DE STRAAT de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR s J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm ƒ4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Nederlandse burgers die om de een of andere reden niet in de noodzakelijke kosten van hun bestaan kunnen voorzien, hebben recht op bijstand van de overheid. Krachtens de algemene bijstandswet worden jaarlijks duizenden uit keringen verstrekt aan burgers die in behoeftige omstandigheden verkeren. Veelal genieten zij periodieke bijstand, t.w. een wekelijkse of maandelijkse uit kering, die doorgaans 95 van het minimumloon bedraagt, al betalen som mige gemeenten 5 meer. Naast de periodieke bijstand bestaat de mogelijkheid van incidentele bij stand. Iemand heeft op een gegeven moment kosten, die noodzakelijk zijn voor zijn bestaan maar die hij onmogelijk kan financieren. In zulke gevallen kan ook een beroep op de bijstandswet worden gedaan. KOSTEN MOETEN NOODZAKELIJK ZIJN! Bijstand heeft ten doel te voorzien in de kosten van het bestaan, ingeval de normale bestaansvoorzieningen niet of ontoereikend functioneren. In het gehele complex der bestaansvoorzieningen fun geert de bijstand als supplement en neemt zij de laatste plaats in. Na de bijstand is er geen voorziening meer. Iemand komt, ook al zit hij op een ge geven ogenblik zonder inkomsten, ook niet voor bijstand in aanmerking wan neer hij een vermogen heeft, dat boven een bescheiden grens uitgaat 6.000, voor gehuwden en 3600,voor onge- huwden). In dat geval moet hij eerst zijn spaargeld opsouperen alvorens hij voor bijstand in aanmerking kan komen. Dat is geheel in overeenstemming met het karakter van deze voorziening, die niet anders dan een laatste redmiddel mag zijn, ook al ontveinzen wij ons niet dat de grens van het bescheiden ver mogen wel heel erg laag is en zo lang zamerhand wel weer eens mag worden opgetrokken. In een tijd dat de waarde vermindering van het geld zich krach tig doorzet, moet men ook de grens steeds herzien en hopelijk gebeurt dat spoedig. Een groot deel van de bijstanduitke ringen zijn z.g. periodieke uitkeringen, die eens per week of per maand wor den verstrekt en die gerelateerd zijn aan het minimumloon ofwel 95 daar van. Vooral de bejaarden behoren tot de beste bijstandklanten, zeker diege nen, die in een bejaardentehuis verblij ven. Ruim 60 van alle bijstandtrek kers, die een periodieke uitkering ge nieten, zijn ouder dan 65 jaar. De on toereikendheid van het huidig ouder domspensioen wordt daarmee wel vol doende geïllustreerd. Wanneer? Naast de periodieke uitkering kent de bijstandswet ook de incidentele uitke ring, die bijvoorbeeld kan worden ver strekt wanneer iemand kosten heeft, die hij niet kan betalen maar die voor zijn bestaan noodzakelijk zijn. Verhuiskosten kunnen daar bijvoorbeeld onder vallen. Stel dat iemand die in de Achterhoek woont en slechts een minimuloon ver dient, gaat verhuizen naar Zeeland. Dat brengt niet geringe kosten met zich mee, die de betrokkene niet kan opbren gen. In dat geval is bijstand mogelijk. Andere redenen voor incidentele bij stand zijn bijv. tijdelijke huishoudelijke hulp (bij ziekte in het gezin), een in- validenwagen, een hoorapparaat, een baby-uitzet, been-, arm- of tandprothe sen, telefoonkosten, e.d. Zelfs kan iemand voor de kosten van een radio toestel of televisietoestel bij de gemeen te aankloppen. „Maar dat is toch geen noodzakelijke voorziening voor iemands bestaan?" zal menigeen zich afvragen. Doch die be wering moeten wij bestrijden. Gesteld, dat een bejaarde of een in valide de gehele dag thuis zit. Het ge vaar dat hij vereenzaamt is dan zeer groot. Een radio of televisie betekent voor deze mensen een mogelijkheid van kontakt met de wereld, die hen behoedt voor ernstige geestelijke isolatie. In dat geval is een radio- of televisietoestel wel degelijk een onontbeerlijk bestand deel van het bestaan. Niet iedereen Ook een auto kan dat zijn, bijvoor beeld voor een invalide. Kan hij die zelf niet financieren, dan is bijstand moge lijk. Natuurlijk behoeft dat niet altijd een nieuwe auto te zijn. Gedeputeerden van Overijssel hebben in een hoger be roepszaak al eens uitgesproken, dat een invalide meisje van 18 jaar, die voor het eerst auto gaat rijden, niet een nieuwe auto moet worden verschaft. Het zal duidelijk zijn dat niet ieder een voor incidentele bijstand in aan merking komt, ook al zijn zijn financi ële middelen ontoereikend om het ge wenste te kopen. Bij de aanvraag om dit soort uitkering gaat het vooral om de vraag of het gevraagde werkelijk noodzakelijk is. Dit moet de gemeente, c.q. eventueel in hoger beroep Gedepu teerde Staten of de Kroon beoordelen. Maar het is in elk geval belangrijk dat incidentele bijstand In bepaalde geval len mogelijk is. Mr. A. BRONSBERGEN (Nadruk verboden) DE OPVOUWBARE SCHEIDSRECHTER Ook een vouwfiets kan iemand ten verderve voeren, zo bleek gisteren in de sombere rechtszaal, waar enkele kleine wielen, een glimmend stuur en een ge broken fietsketting in een tegen vet vlekken bestande verpakking lagen uit gestald. „Dus u bereed dat opvouwbare twee wielige voertuig", stelde de politierech ter. „Ik reed niet, edelachtbare, ik vouw de alleen maar". Een kille blik van misprijzen was het enige antwoord, want de magistratuur kent wel de werkwoorden „zich voort bewegen op een rijwiel" en „berijden van een tweewielig voertuig", maar niet het populaire vouwen. Dat komt name lijk in het Nederlandse wetboek van strafrecht niet voor. „U bewoog zich voort op dit voer tuig..." „Nee, edelachtbare, ik bewoog me midden in dat ding, want ik vouwde" er tussen". Nu ontstond er enige verwarring over de formulering van de voorgelezen dag vaarding. Daarin was gesteld, dat de voor het hekje geroepen scheidsrechter de brokken had gemaakt, terwijl de ver dachte bezwoer dat de brokken al ge scheiden waren, toen de bescheiden scheidsrechter recht op de scheiding van de scheidsrechterlijke vouwfiets wilde gaan zitten, teneinde zich daarop voort te bewegen. „Dus u wilt beweren, dat u met üw verstand op een stel losse onderdelen wilt plaatsnemen, hoewel u tevoren die losse delen tot een compleet rijwiel hebt samengevoegd Dat wilde de scheidsrechter wel be weren. Hij beweerde bovendien nog, dat een supporter van de verliezende voet balclub die delen uit elkaar gehaakt moest hebben, teiwijl een ander de scheidsrechter afleidde met een paar schijnbewegingen. Gezien de dreigende houding van de onsportieve verliezers wilde de scheidsrechter daarop graag benen maken, hetgeen hij dan met de beide wielen wilde verwezenlijken. Maar de wielen wilden dat niet en ten aan- schouwe van een vijandig grommend voetbalveldpubliek zakte de scheidsrech ter in zijn vouwfiets en zat hij weldra zelf opgevouwen tussen de klemmende onderdelen. Tot zover stemden de lezingen van verdachte en getuigen overeen. Maar daarna stelde de scheidsrechter de rech ter er van in kennis, dat hij met zijn kennis de deels gescheiden onderdelen die zich onder zijn weke delen bevon den, van zichzelf wilde scheiden, ten einde uit de opgevouwen toestand te ge raken en alsnog een vouwfiets te fabri ceren uit deze hoop van fiets- en li chaamsdelen, terwijl enkele getuigen volhielden, dat de vouwfietsbezitter be zit nam van de vouwfiets om hen met vouwfietsonderdelen van de bezittende klasse om de ongevouwen oren te slaan. „Hij sloeg me met die ketting!" baste een boosaard. „Welnee, ik liet alleen zien dat die ketting gebroken was!" „Je liet 't voelen, zul je bedoelen". Gelukkig voor de official kon de be schuldiging niet worden bewezen. De mishandelde had er geen dokter bij geroepen, er was dus ook geen betrouw baar rapport van een deskundige en toen de rechter eens wilde kijken naar de verwondingen, bleken die spoorloos genezen. „Dan zijn ze zek- r gaan fietsen met die vouwfiets", zei een collega op de perstribune. De getuigen spraken elkaar op ver schillende punten tegen. Toen stond de officier op en erkende, dat hier vrij spraak moest volgen, wegens gebrek aan bewijs. „Ik dank u voor het toepassen van de voordeelregel", zei de scheidsrechter. „Pas maar op, dat ze volgend keer uw fluitje niet uit elkaar halen!" waar schuwde de politierechter. (Nadruk verboden) d'ARGENTY NIEUW, BREEDWERKEND ONKRUIDBESTRIJDINGS3HDDEL VOOR GRANEN Met de introduktie van Certrol-Com- bin een middel op basis van Ioxy- nil, MCPA en MCPP is men weer een stap verder gekomen op de weg naar een vereenvoudigde advisering voor onkruidbestrijding in granen. Nog niet zo lang geleden moesten voor verschillende groepen onkruiden, verschillende middelen worden gebruikt. Bovendien konden bepaalde middelen niet in alle granen worden aangewend en moest vooral ook rogge nogal eens worden uitgezonderd. Certrol-Combin echter, kan worden toegepast in alle winter- en zomergra nen. Door zijn uitgekiende samenstel ling bestrijdt dit middel een zeer groot sortiment niet-grasachtige zaad- en wortelonkruiden. Naast muur, kleef kruid, akkerdistel en vele andere on kruiden, worden ook zwaluwtong en an dere veelknopigen, alsmede de probleem onkruiden kamille en ereprijs, door Cer trol-Combin goed bestreden. Het middel wordt toegepast bij een gewaslengte van 15 cm. Indien ech ter veel akkerdistels voorkomen, dan verdient een later tijdstip de voorkeur. Dit is mogelijk, daar Certrol-Combin kan worden aangewend tot 1 week voor het in de aar schieten van het graan. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met deze adviezen zo goed mogeltfk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Colovinyltegels. Hoe kan ik het beste mijn colivinyltegels in de gang onderhouden Hiervoor kunt u het beste een vloei bare wrijfwas nemen van het soort zelf- glanswas. Na het schoonmaken van de tegels brengt u hiervan een dun laagje aan en laat dit drogen .De glans komt er dan vanzelf op, zonder dat u dit ver der behoeft uit te wrijven. Rijksdaalder. Ik heb een rijksdaal der uit 1860 met koning Willem Hl er op. Alles is nog duidelijk leesbaar. Hoe veel is hij waard? Als de rijksdaalder perfect is dan zal de waarde omstreeks 40,zijn, bij het geringste krasje of vlekje, doch zonder enige slijtage ca. 35,bij zeer ge ringe slijtage 25,bij iets meer slij tage, doch nog zeer goed 20,bij normaal gebruikte staat 12,50. Uiter aard zijn deze opgegeven waarden maar schattingen. Handelsprijzen kunnen ho ger liggen, inkoopsprijzen van de handel zullen (veel) lager zijn. Het gaat er van geval tot geval om wat de verzamelaar ervoor wenst te geven. Lening. Ik wil aan een familielid geld lenen voor aankoop van een huis. Wat is nu beter, een schuldbekentenis op zegel of een hypotheek? Een schuldbekentenis op zegel geeft minder waarborg dan een hypotheek. Hypotheek is een zakelijk recht, rustend op het huis. Hierdoor kan men zich als de akte als executoriale titel is opge steld, het recht verwerven het huis bui ten een faillissement te houden en te executeren. Een akte op zegel kan steeds betwist worden en dan moet men de echtheid bewijzen. Voor beslaglegging op het huis is tussenkomst van de rech ter nodig. Bovendien valt het huis in een faillissement. Men deelt dan mee met de overige schuldeisers en ontvangt dan bijna niets. A.O.W./A.W.W. In de ene krant lees je dat per 1 januari de uitkerin gen van A.O.W./A.W.W. met 3 extra worden verhoogd plus een vakantietoe slag van 3 dit jaar, terwijl het kabi net al had besloten ook voor 1971 een vakantieuitkering van 3 te geven, en in de andere krant lees ik dat de va kantietoeslag in 1971 zal worden ver hoogd tot 6 Welke berichtgeving is nu juist? Eigenlijk zijn, althans zoals u het ons meedeelt, géén van beide berichten over de toekomstige vakantietoeslagen voor A.O.W./A.W.W.-trekkers juist. Er is n.l. een wetsontwerp in voorbereiding, waar in over deze materie voorstellen worden gedaan, maar of de genoemde percen tages vah 3 voor dit jaar en 6 voor het volgend jaar, of nu reeds 6 in 2 etappes werkelijkheid worden, is in dit stadium nog niet te zeggen. Zelfs de RadeQ. van Arbeid, die deze wetten uit voeren, zijn hierover nog niet geïnfor meerd, zodat wij beter kunnen afwach ten wat tenslotte dienaangaande beslo ten wordt. Muntverkoop. Heb ik een speciale vergunning nodig om in mijn sigaren zaak ook oude munten te verkopen? Men kan volgens de vestigingswet zonder nadere vergunning in zijn zaak voor rookartikelen ook oude munten ver kopen. Wel dient dit te worden opge geven voor het handelsregister van de Kamer van Koophandel. Als U onze kollektie GOUD en ZILVER, KLOKKEN, HORLOGES en WEKKERS ziet En dan nog onze moderne afdeling OPTIEK en de speciale afdeling GERO en VERLOVINGSRINGEN Ja, kijk eerst eens in Kapelle voor u naar Goes rijdt Geen parkeerprobleem, u stapt uit voor de deur (v.h. v. Willegen) Dijkwelsestraat 22 KAPELLE-BIEZELINGE Telefoon (01102) 1223 Handwerk. Kunt u mij het adres geven van de Stichting Goed Hand werk? Voor de Stichting Goed Handwerk kunt u zich schriftelijk wenden tot me vrouw Haasbroek-Kuipers, Vaillantlaan 74, Den Haag. Een postzegel voor ant woord insluiten. door TRUDIE MOORST 31) Waarop de ander droog rageert: „Wat heb je er aan? Als je dronken bent, waardeer je het toch niet". De rit duurt twee minuten en kost drie gulden. Maar dat kan Betsy niet schelen. Ze heeft het klaargespeeld, dat ze Jan uit handen van de politie kon houden. Ze geeft de man vier gulden, maar in de wagen zegt Jan op koppige toon: „Ik wil niet naar huis". Ze buigt zich over hem heen. „Sufferd, je was bijna de pineut. Ze wilden je in een cel douwen. Kreeg je een bon voor openbare dronkenschap. Heb je daar dan wat aan?" „Kan me geen laars schelen, maar ik ga niet naar huis". Even is de vrouw besluiteloos. „Zal ik bij mij een bed voor je klaar maken? Kun je morgen vroeg de deur uit gaan. Ja?" „Nee", zegt-ie koppig. „Doe niet zo kinderachtig, Jan", is haar antwoord, ditmaal wat krachtiger. „De chauffeur van deze wagen moet ook weer verder. Kom er uit, ga je met mij mee naar boven". „Jullie kunnen allemaal de zenuwen krijgen". De chauffeur draait zich om. „Kom, mevrouw, opschieten. Ik heb geen kampeervergunning". „Nou, help jij dan ook es een handje! Je blijft daar maar zitten op je luie..." Samen hijsen ze Jan Pelser uit de wa gen. Hij is bijna in slaap. Met grote moeite weet ze hem de trap op te krij gen. Ze ontsluit zo goed en zo kwaad als het mogelijk is de kamerdeur en de poneert hem op de divan. Daarna ont doet ze zich van haar mantel. Om wat te kalmeren steekt ze een sigaret op. De man op de divan is al onder zeil. Hij snurkt. Ze bukt zich en trekt hem zijn schoe nen uit. Dan maakt ze zijn overhemd los. Verder durft ze niet te gaan. Uit een andere kamer haalt ze een paar de kens en legt die over hem heen. Het vertrek is verwarmd, dus last van de kou zal hij niet hebben. Als ze er zich van overtuigd heeft, dat hq niet van de divan kan rollen, zet ze voor alle zeker heid nog een stoel er tegen. Daarna gaat ze naar haar slaapkamer en ont kleedt zich. Hij heeft vast wat gehad met dat knappe grietje, waarmee hij al een paar keer thuis is geweest. Vast een meisje met centen, te oordelen naar die mooie rode wagen.. Ja, daar kan zij niet te gen op. Een paar centen heb ik wel, denkt ze. Maar ik kan niet tegen haar concurreren, want ik ben weduwe en heb een dochtertje. Wie wil mij nog? Het duurt lang voor ze in slaap valt. Helemaal gerust is ze er niet op, dus gaat ze nog een keer kijken. Maar Jan ligt nog steeds, zoals hij op de divan terecht is gekomen. Zijn rustige adem haling bewijst, dat hij in een vaste slaap is verzonken. Dan gaat ze voor de tweede keer naar bed. En valt ook spoedig in slaap. De volgende morgen is ze tamelijk vroeg op. In de kamer ligt Jan Pelser nog altijd te slapen. Ze kleedt zich zo zacht mogelijk aan en zet water op voor thee, waarna ze brood gaat snijden. Af en toe kijkt ze door de deuropening naar de slapende man. Veel aantrekkelijks is er op het ogenblik niet aan hem. Toch houdt ze van hem. Nu ze hem zo dicht bij zich weet, brandt ze van verlangen om hem een zoen te geven. Maar ze beheerst zich en draait zich om. Ik zal me vast niet opdringen, dat nooit! Het is tegen negen uur, als hij zijn ogen opslaat. Betsy is in de keuken be zig. Verbaasd kijkt hij rond. Waar ben ik nu in 's hemelsnaam Langzaam komt hij overeind en gooit de dekens van zich af. Meteen voelt hij een on draaglijke hoofdpijn. „Zo, slapie uit?" Hij draait met een vertrokken ge- zich zijn hoofd om. „O, ben jij het?" „Ik denk het wel", grapt de vrouw. „Ben ik bij jou in huis?" ,,'t Lijkt er wel op, hè?" „Maar hoe kan dat?" Ze loopt naar hem toe en keert de stoel om, waarop ze gaat zitten. „Je had 'm gisteravond om, buur. En goed ook. Toevallig zag ik je, toen ik uit de bios kwam. Bij de Munt. De po litie was er al om je mee te nemen. Omdat je straal bezopen was natuurlijk. Ik heb net zo lang gekletst, tot ze het goedvonden, dat ik je naar huis bracht. Maar hier in de straat zei je, dat je niet naar huis wou. En moest ik je dan maar op straat laten liggen. Was je toch op het bureau terecht gekomen. Met een bon. Heb je daar wat aan? Daarom heb ik je maar meegenomen naar boven en daar neergelegd". Ze wijst op de divan. Hij kijkt verwonderd. „Heb jij dat gefikst?" „Ja. Als je er bezwaar tegen hebt, mag je alsnog naar het bureau gaan en zeggen: ik was gisteravond stom-laza rus. Geef me maar een bon". Hij begint langzaam te grinniken. „Heb jij me echt de trap op gekre gen?" „Het moest wel, buur. Er waren toe vallig geen kaboutertjes bij de hand. Het was half twee vannacht, maar dat zul jij niet meer weten. Ik heb je schoe nen uitgetrokken en je overhemd los gemaakt. Verder heb ik echt niet aan je zitten frunniken. Je parfum stond me niet aan". „M'n parfum?" „Ja. De lucht van wat je gedronken had. De kamer hier ruikt er al naar. Je hebt 'm zeker goed geraakt, gister avond?" Langzaam komt hij van de divan af. Met zijn handen voelt hij aan zrjn hoofd. „Tja, als de katjes weg zijn, blijft de kater over", constateert ze wijsgerig. „Kom maar mee naar de keuken. Kun je je wassen. Ik heb wel een paar as- perientjes. En dan een kop sterke kof fie, dan knap je wel op". In de keuken trekt hij zijn jas en overhemd uit en wast zich. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1