Wie weet NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND TUSSEN WAL EN SCHIP LANGS DE STRAAT Je kunt niet alles weten <2- CP. roeibrillant cl. up er lé 36STE JAARGANG No. 43 3 APRIL 1970 de scheldebode DE VOETZOEKER De méér dan slanke verschijning die vanochtend wat schichtig en opzichtig voor het voetlicht strompelde, vertelde slecht uit de voeten te kunnen. Ruim een meter onder haar minirok ontwaar den wij een met pleisters vastgeplakte zwachtel, die haar noodzaakte op één schoen naar het hekje te hinken. „Beroep?" vroeg de politierechter ambtshalve. „Pedicure". Tastbare verbazing in het volle zaal tje. „Dan bent u wel aan handen en voe ten gebonden, nu", bedacht de rechter met een blik op het voetenwerk. „Ik kan geen voet meer buiten de deur zetten!" stak de stakker van wal. En met een stortvloed van woorden be toogde ze op voet van oorlog te moeten leven met een buurman, die haar dage lijks de voet dwars zette als hij haar voetspoor kruiste. „En die kapotte voet heb ik aan hèm te danken!" „Toen hebt u zich niet tijdig uit de voeten gemaakt.. „Hij gooide me vuurwerk voor de voe ten, edelachtbare!" „Maar dat was op oudejaarsavond, om twaalf uur", wist de politierechter uit het dossier. „Dan kunt u verwachten, dat er vuurwerk wordt afgestoken. Dan kunt u maar beter binnenshuis blijven". „Hij gooide het juist bij mij binnen, door de brievenbus!" Een golfje van medelijden en veront waardiging kabbelde over de tribune. Geen mens begreep meer, waarom deze getergde vrouw als verdachte was ge dagvaard en waarom haar mishandeling ten laste werd gelegd. Als de eerste getuige binnen is geroe pen, blijkt de oude buurman wat gebukt te lopen. De officier laat de parketwacht een stoel aandragen, maar die wordt afgewimpeld. „Dank u, dank... zitten en opstaan is nog veel moeilijker dan even staan..." Verbazing in de zaal over zoveel egards voor de pleger van die misplaat ste misdaden. „Beroep?" „Gepensioneerd". „U leeft op gespannen voet met uw buurvrouw, de pedicure?" „Ik niet, ik heb altijd gewoon geleefd, tot ik die voetveeg een keer in m'n huis kreeg". „Waarom haalde u haar dan binnen?" „Halen?" stoof de bejaarde baas op, maar hij bleef met een kreet van pijn in die poging steken. Toen hij voorzichtig verder kon vertellen, schetste hij de zeer smalle verschijning ten voeten uit. „Ze komt ongevraagd binnenzetten. Ze rod delt over iedereen en nog wat. Ze scheldt je in je gezicht uit, als je haar je voe ten niet laat behandelen en ik laat geen énkele vrouw aan m'n voeten komen, dus zo'n mirakel zeker niet. Ze heeft eerst in de buurt rondgestrooid, dat ik in de oorlog fout zou zijn geweest en ik heb notabene haar eigen moeder nog op d'r broek gegeven omdat ze met een mof liep. Nou, deze is geen haar beter. On langs heeft ze nog rondverteld, dat ik d'r zou hebben aangerand. Nou, ik pres teer niks meer, sinds ze me die hernia bezorgd heeft". „Die hernia heeft zij veroorzaakt?" „Jawel, edelachtbare, op oudejaars dag". Gegons op de publieke tribune. Vast stelling van het juiste tijdstip: 12 uur 10. Dat veranderde de datum in 1 ja nuari. „Nieuwjaarsdag", bevestigde de offi cier, „dan klopt het". „In die oudejaarsnacht stond ik even in de open deur naar het vuurwerk te kijken. Komt me daar dat mens opeens op mij afzetten. Verschrikkelijke scheld woorden slakend slddt ze d'r op los. Met een stuk ijzer. Gat in m'n hoofd, blau we plekken, gekneusde rib en die her nia... Ze raakte m'n ruggegraat". „En u was uw huis niet uit geweest en hebt haar niets gebracht?" Dat had hij niet. Wel enkele kleine jongens. Van 12 en 13 jaar, zo verhaal den de andere getuigen. Die hadden bij haar wat vuurwerk door de brievenbus geduwd. En niet alleen bij haar, maar ook bij andere gesloten deuren in de straat. De pedicure hield voet bij stuk. Ze beweerde gezien te hebben, dat hij met brandend vuurwerk langs haar ramen kwam. „Wat voor vuurwerk?" vroeg de po litierechter snel. „Voetzoekers!" „Die kunnen niet zo lang branden voor ze ontploffen", wist de rechter. „Ach, zij is zelf een voet-zoeker!" zuchtte de geslagen man. En dat bleek een doordenkertje. „Zo'n gevaarlijk individu kan niet op vrije voeten blijven", overwoog de offi cier en hij eiste een maand onvoorwaar delijke gevangenisstraf. „En die kapotte voet van mij dan?" kreet de verdachte. „Ik raad u aan, niet op dezelfde voet voort te gaan", antwoordde de rechter en hij veroordeelde haar tot twee weken onvoorwaardelijk en tot twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Met één voet in de gevangenis en de andere in misschien wel nodeloos ver band, stapte de voet-zoeker weg. Zever gat te hinken. (Nadruk verboden) d' ARGENTY Krabben. In Rusland zijn krabben een belangrijk uitvoermiddel. 80 van de uitvoer gaat naar Frankrijk, Duits land, Zweden, Engeland en België. Om dit produkt zo goed mogelijk aan de markt te brengen, worden de conserven ter plaatse op boten, als het ware drij vende fabrieken, vervaardigd. De blik ken worden aan de binnenkant met lak bestreken en ook nog met een bewerkt sterk perkamentpapier bestreken. Dat dit het produkt zeer ten goede komt is wel te merken aan de toenemende uit- Geisers. Het eiland IJsland staat nog altijd bekend om de geisers, welke met regelmatige tussenpozen kokend water de lucht inwerpen. Ook bekend om deze reden zijn de geisers in het Amerikaanse Yellowstonepark. Zo'n 12.0000 jaar geleden waren de geisers daar heel wat minder onschuldig. Men heeft resten gevonden van daardoor ont stane kraters met een middellijn van meer dan 2000 voet. De kraters wierpen heet water, zand en brokken aarde met kracht op. Champignons. Een west-Duitse vrouwelijke geleerde zoekt hardnekkig naar een soort veredelde champignon welke als een biefstuk kan worden ge braden en opgediend. Reeds is zij een heel eind op weg daarheen. In tegen stelling tot de bestaande soorten met een droog-gewicht van 810 heeft zij nu een nieuwe variant met een droog- gewicht van 12 geen steel, geen la mellen, geen holle ruimte en een voor treffelijke smaak naast een 40-voudig gewicht! De veredelde zwammenteelt kan een niet onbelangrijke faktor vor men in het oplossen van bestaande we- reld-voedsel-problemen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. REDACTEUR ADMINISTRATEUR i J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 2,15 per kwartaal Franco per post ƒ4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm ƒ4,50, verder 18 cent per mm Exd. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. door TRUDIE MOORST 29) Zo, dat is klare taal. Terwijl hij het briefje leest, begint hem alles duidelijk te worden. Dit is een vooropgezette, doorgestoken kaart. Het meisje werd helemaal niet lastig gevallen. Die was er op uit gestuurd om hem in een com promitterende positie te brengen. Van daar de felle staaflampen in het foto atelier. Iemand moet zich verdekt heb ben opgesteld en enkele opnamen heb ben gemaakt. Het verzoek om de rits sluiting van haar jurk los te maken, zal een onderdeel van het gemene spelletje geweest zyn. Maar wie heeft dit op touw gezet? Het waarom is hem nu duidelijk. Een aantal kleinigheden, waaraan hij nauwelgks aandacht had geschonken, komen hem nu weer voor de geest. De altijd gereserveerde houding van Tilly's moeder in de eerste plaats. De laat dunkende blikken van de broers, die hg soms zag. En Van Heeveren Voorthals zelf. Enerzijds vriendelijk en tegemoet komend. De moderne man, die op zo de- mokratische wijze zijn bedrijven beheert. En die ogenschijnlijk geen noemenswaar dige bezwaren had tegen de omgang van zijn dochter met een fabrieksarbei der. Doch aan de andere kant de kei harde man met een onverzettelijke wil, die waarschijnlijk zijn kans heeft afge wacht om hem af te maken. Of zou het hele verraderlijke spelletje uitgedacht zijn door mevrouw, die mis schien haar zoons mee in het complot tegen hem, Jan Pelser, heeft betrokken En heeft Tilly het zo maar voetstoots geloofd? Heeft ze zo weinig vertrou wen in hem, dat ze niet eerst zelf op onderzoek uitgaat? En waar is ze op het ogenblik? Hij bekijkt nogmaals de foto's en her leest het briefje. Beide laten aan dui delijkheid niets te wensen over. Jan Pelser bestaat niet meer voor de fa milie Van Heeveren Voorthals. Die epi sode is voorbij. Altijd al een voorgevoel van gehad, dat er iets tussen zou ko men, waardoor het niet zou doorgaan, de verloving. Nog maar gezwegen van het huwelijk. Met een sprong is hij uit bed, stopt foto's en briefje weer in de envelop en Blauw. Tot voor kort verbaasden geleerden zich over dat Byzantijnse buitenschilderingen zoals die voorkomen op kerken in noord-Roemenië hun blau we tinten behouden. Juist blauw ver bleekt spoedig. Tot men de zaak gron dig onderzocht. Toen bleek dat het blauw niet was gemaakt van plantaar dige stoffen maar van delfstoffen. Sa men met een eitwitrijke ondergrond zijn zij heden ten dage nog in hun oorspron kelijke tint te bewonderen in Roemenië. Vondst. Op bijna 200 kilometer van Moskou deden Russische archeolo gen een unieke vondst: zij vonden de graven van mensen die gedurende het laatste ijstijdvak hebben geleefd, 25.000 jaar voor onze tijdrekening, twee ske letten, resten van kleding en versierse len waardoor zij een veel beter beeld kregen van de toenmalige gewoonten van de mens. Water. Een ernstige bedreiging vormt momenteel de verontreiniging van het drinkwater voor de mens. Er wordt geschat dat nu reeds negen-tiende van de mensheid water drinkt dat niet he lemaal aan de gestelde eisen voldoet. Indien de wereldbevolking voor het jaar 2000 reeds de 6 miljard bereikt, zal al het zoetwater op aarde reeds in gebruik zijn. Ook het zoutwater vormt reeds een probleem. Bij een verbruik van 20.000 kubieke kilometer jaarlijks ko men de natuurlijke processen niet in ge vaar. Wordt deze hoeveelheid overschre den, dan lopen rivieren en meren de kans droog te vallen. Andromeda. De enige sterrenevel welke wij vanaf de aarde met het blote oog onder zeer gunstige omstandighe den kunnen onderscheiden is de Andro- meda-nevel. Zij vertoont evenals ons Melkwegstelsel een spiraalvorm en be vindt zich 2 miljoen lichtjaren van ons verwijderd. Men kwam onlangs tot de ontdekking dat deze nevel, niet te ver warren met het sterrenbeeld Androme- da, niet alleen licht uitzendt, maar in tegenstelling tot ande -e nevels naast licht ook ultraviolette stralen. Ingevroren. Bepaald opzien baar de een rondtrekkende kermisklant toen hij een ingevroren mens toonde dat vol gens hem een reeds lang uitgestorven Neanderthaler was. Een Britse geleer de onderzocht het lijk „op afstand", in gevroren als het is, en kwam tot de con- Rode Spaanse peper. Ik heb een paar rode Spaanse pepers en wil daar zaad van winnen. Hoe moet ik dat be handelen De zaadpitjes uit de pepers verwijde ren en het zaad in kistje of bloempot zaaien in fijngezeefde bloemistengrond met wat fijne turfmolm en scherp zand. Over het kistje of de pot een glasruit leggen of plastic hoes. Voordien het zaad met een fijne sproeier licht aan gieten. Elke dag van ruit of plastic de sluit die weg in zijn kast. De sleutels stopt hij in zijn zak. Beneden slokt hij in een razend tem po zijn eten door de keel, tot veront waardiging van zijn moeder. Maar hij luistert nauwelijks. Binnen tien minuten zit hij op z'n fiets en rijdt naar de Apollolaan. Maar de huisknecht is on verbiddelijk. Meneer en mevrouw zijn niet thuis. Juffrouw Tilly evenmin. Kort en bondig: de hele familie is uit. En of meneer zo verstandig wil zijn om niet meer terug te komen? Meneer zal zelf wel weten en begrijpen waarom niet. Punt, uit. Bom, de deur dicht. Een wilde woede welt in hem op. Hij is in staat de prachtige glas-in-lood- deur te vernielen, maar wat schiet hij ermee op? Zit hij binnen een half uur in het politiebureau. Van Heeveren Voorthals is niet bepaald de man, om hem te sparen, nu de zaken zo omge draaid zijn. Hij fietst naar een telefooncel. Maar ook nu krijgt hij de huisknecht aan de lijn en die maakt hem duidelijk, dat de politie gewaarschuwd zal worden, als hij de woning van de familie nog langer lastig valt. Mistroostig fietst hij terug naar de Apollaan. Maar de garage staat open en er is geen auto te bekennen. Er is ook niemand in de grote salon te zien. En- clusie dat het hier een ingevroren lijk betreft dat slechts enkele jaren oud kan zijn, maar dat wel degelijk sterke over eenkomst vertoont met de Neandertha ler. Waarschijnlijk is het een misschien nog bestaande ondersoort van de mens. Het zou afkomstig zijn uit Hong-Kong. Aanslag in theekopjes zal niet ont staan, indien men thee drinkt waar in een druppeltje melk gedaan wordt. Het in de thee aanwezige looizuur wordt door de melk opgelost. Mattekloppers blijven langer goed als we tijdens het kloppen een doek om de klopvlakte binden. Het te klop pen goed heeft dan minder te lijden. In aluminiumpannen geen etensresten bewaren. Deze pannen nooit wegzet ten, indien ze niet goed droog zijn. Deksel mag niet op de pan, er moet ventilatie zijn. Donkere aanslag in pannen kan men verwijderen door er appelmoes of rabarber in te ko ken. Eende-eieren doen niet onder voor kippe- eieren wat betreft voedingswaarde. Ze moeten echter minstens 10 minu ten koken of aan beide kanten ge bakken worden met doorgeprikte dooier. Voor gebruik in gebak, ge hakt en mayonaise zijn ze niet ge schikt. Regenbakken, waarin drinkwater wordt verzameld, moeten één keer per jaar worden schoongemaakt (na de dro ge tijd). Eventuele resten op de bo dem en aanslag aan de wanden moe ten verwijderd worden met kokend water. Nieuwe emaillepannen moet u voor het gebruik even uitkoken en daarna la ten afkoelen in water. Het emaille wordt er veel sterker door. Nieuwe wollen sokken zullen niet krim pen, als u ze voor het gebruik on der een natte doek perst. De sok ken worden zolang gestreken tot ze goed droog zijn, verder krimpen is dan uitgesloten. Met een oplossing van 5 magnesium chloride voorkomt u onkruid in het grint. druppels af laten lopen. Na ontkieming glas of plastic er af. Zet ze op een ra diator op een plankje om verbranding te voorkomen. Zijn ze hanteerbaar dan verspenen in bakjes in hetzelfde grond- mengsel. Als ze flink ontwikkeld zijn en goed hanteerbaar in potjes van ca. 8 cm zetten in wat voedzamer grond, dus b.v. verteerde koemest erdoor. Met kunstmest voorzichtig zijn! Deze potjes wat koeler zetten en wel in het volle licht. Zijn de potjes doorworteld, zet ze kei een meisje, dat stofzuigt. Hij kent haar wel: het is Betsy, de kamenier van Tilly. Als hij haar maar te spreken kon krijgen. Betsy was altijd vriende lijk tegen hem, gedurende de tijd, dat hij er overhuis kwam. Hij bukt zich een neemt een steentje, dat hij tegen de ruit gooit. Het meisje hoort de tik en kijkt. Him blikken ont moeten elkaar. Jan maakt een uitnodi gende beweging. Het meisje legt de vin ger op haar mond en kijkt rond. Hij blijft staan. Het meisje loopt stof zuigend naar het raam. Ze kijkt nog eens en opent daarna het raam. „Half twaalf", zegt ze, gehaast wij zend. „Daar op de hoek". Hij knikt, ten teken, dat hij het heeft verstaan. Dan fietst hij langzaam weg, na nog een knipoogje gekregen te heb ben van het meisje. Tot half twaalf fietst hij wat rond, ontelbare sigaretten rokend. Om half twaalf ziet hij het meisje aankomen op de fiets. Ze beduidt hem, dat hij door moet rijden, voorbij de bocht. Na een paar minuten heeft ze hem ingehaald. „Ik moet een boodschap doen en heb niet veel tijd. Er is grote herrie ge weest, gistermorgen", zegt ze, in één adem door. „Meneer gaf op u af en juf frouw Tilly huilen. Ik werd weggestuurd de kamer uit, zodat ik aanvankelijk niet Zwarte-6-o vertredingen: 1. Een zéér gevaarlijke rijfout is: naar links uitwijken om in te halen, ter wijl men zelf reeds ingehaald wordt. Verbond voor Veilig Verkeer Afd. KruiningenHansweert dan in 1215 cm potten in voedzame grond, b.v. 3 delen bloemistengrond en 1 deel verteerde stalmest. Een kleine hoeveelheid Asef er door is wel goed, doch u kunt later deze als overbemes ting geven. Om vertakte planten te krijgen tot uiterlyk half juni ze een paar keer innijpen. Zet de planten óf buiten op een zonnige plaats (na half mei) öf in uw kasje (zo koel mogelijk en bij felle zon schermen). Denk om vochtige lucht (behalve tijdens de bloei om rotting van de bloemen te voorko men). Gedurig sproeien en tegen luis de bekende middelen gebruiken. Schoolgeld. Mijn zoon is nog leer plichtig, maar toch ontving ik dezer dagen een aanslag schoolgeld. Is dat wel juist? Ik meen dat voor kinderen on der de 16 jaar geen schoolgeldbelasting verschuldigd is. Volgens de Schoolgeldwet 1955 zijn leerlingen die lager onderwijs ontvan gen, schoolgeldvrij, alsmede de leerlin gen van de eerste twee leerjaren, vol gend op het lager onderwijs. De mooiste brillantring voor de laagste prijs en 100% inruilwaarde, reeds vanaf 126, In brillant, granaat en bloedkoraal zijn wij ruim gesorteerd (v.h. A. J. van Willegen) Dijkwelsestraat 22 KAPELLE-BIEZELINGE Telefoon (01102) 1223 Lat. Wat is het adres van de Lat (lange afstand tippelaars) Het adres van de L.A.T. (Lange Af stand Tippelaars) is: De heer Max Beunder, P. v. d. Doesstraat 32-11, Am sterdam, telefoon (020) 125785. Liny Sara May. Wat is het adres van de dichteres Liny Sara May? De dichteres Liny Sara May is ge huwd met de heer Oscar Timmer, re dacteur bij de Bezige Bij en zij woont: Jan Gijzenkade 401, Haarlem. RECORDS Een jonge Zuidkoreaanse zeeman heeft een wereldrecord en zijn leven te danken aan een zeeschildpad. Hij was, zo staat in het maartnum mer van Het Beste, van een Liberiaans schip gevallen en op een voorbijzwem- mende schildpad geklommen. Na 15 uur, waarin hij op diens schild 150 kilometer had afgelegd, pikte een Zweedse vracht boot de Koreaan 180 kilometer buiten de kust van Nicaragua uit de Grote Oceaan op. Al die tijd had het dier geen enkele keer gedoken, hetgeen voor zijn passagier een wisse dood zou heb ben betekend. begreep, wat er opeens aan de hand was. Maar de huisknecht weet te ver tellen, dat u een nacht bij een andere vrouw bent geweest. Ze hebben er foto's van gezien". „Dat is een gemene leugen'!' valt hij woedend uit. „Het is een opgezet zaak je, met de bedoeling mij er in te laten lopen. En dat is hun gelukt. In zoverre, dat ik een vrouw, die zogenaamd lastig werd gevallen, heb ontzet en naar huis gebracht. Ik ben even bij haar thuis ge weest, dronk er een kop koffie, tot ze over de schrik heen was en ging toen naar huis. Dat kan ik zweren". „Goed, het zal best zo zijn. Ik heb al tijd al verwacht, dat mevrouw er wel iets op zou vinden om een huwelijk tus sen u en juffrouw Tilly te verhinderen. Ze mocht u niet en had een uitgespro ken hekel aan u. Als u er niet was, noemde ze u de proleet. Natuurlijk al leen, als juffrouw Tilly het niet kon ho ren. En de jongens hadden het al even min op u voorzien. Ze vinden u een in dringer". „Hoe breng ik de mensen aan het ver stand, dat alles op leugens berust? Dat het met vooropgezette bedoelingen in elkaar geflanst is?" „Het zal u weinig baten, meneer. Ze hadden immers foto's? Van u en die vrouw (Wordt vervolgd

Scheldebode | 1970 | | pagina 1