In Nauru ligt het geld voor het grijpen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LAND- EN TUINBOUW TUSSEN WAL EN SCHIP 36STE JAARGANG No. 41 20 MAART 1970 LANGS DE STRAAT de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR i J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 2,15 per kwartaal Franco per post ƒ4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm ƒ4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE i DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. EILANDBEWONERS HEBBEN HET HOOGSTE INKOMEN TER WERELD haal van een kapotte, overjarige en verroeste motor, die hij voor een krats had gekocht. Hij stelde zich voor, dat oude oliestel weer bedrijfsklaar te ma ken en het dan met enige winst van de hand te doen. Vol ijver toog hij aan het werk. Hij schroefde alles los, wat er los te schroe ven was, ontdeed alle onderdelen van roest, legde ze op een rijtje in de schuur om achteraf niet vergeten te zijn, waar ze moesten zitten en kocht een pot lak om de boel op te verven. Er moesten nog wat nieuwe onderde len aan ook. Hij scharrelde het een en ander bij elkaar in een sloperij en waag de zich na enige tjjd aan de wederop bouw. Toen het karwei achter de rug was, zag het er nog niet zo gek uit. De meeste deuken waren verwijderd en alle sporen van ouderdom, voorzover niet blijkend uit het rare model van de platte benzinetank, waren verdwenen. Wat doet een man, die een motor in elkaar heeft gezet? Hij gaat hem pro beren. Dat is even logisch als dat iemand nat wordt als hij in de regen gaat lo pen. Een soort van natuurwet dus. De man, die zo onvoorzichtig was ge weest zich met deze transaktie op het moeilijke pad der kleine zelfstandigen te wagen, goot wat benzine in de tank, draaide hier en daar aan en begon aan de starter te trappen. Dit is een zeer vermoeiend werk waar mensen, die nooit motor hebben gereden, geen notie van hebben. De hele buurt stond te kijken, toen er plotseling een knal kwam, ge volgd door een wolk blauwe damp. Toen men van de schrik was bekomen, liep de motor. De verdachte stapte er op en reed trots weg. Alles werkte: het stuur, de remmen, de schakeling, alles. Als een gemotoriseerde pauw reed hij de stad uit. En daar bracht de politie hem tot stilstand. Er kwam een bekeuring voor het rijden zonder rijbewijs en er kwam er een voor het rijden zonder wegen kaart. Die van het rijbewijs kostte vijf tien gulden. Maar de fiscus eiste vele maanden wgenbelasting. Die kan er geen rekening mee houden of iemand maar vijf minuten heeft gereden. Zo kwam de verdachte in de penarie. Hij stal koper om de boete en de navor dering van de wegenbelasting te kunnen betalen. Daar kreeg hij een maand voor waardelijk voor, met twee jaren proef tijd. „Geen boete", zei de rechter, „anders zien we u zo weer". (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met byslulting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Middenstandsdiploma. Is het waar dat binnen enige tijd geen middenstands diploma meer nodig is om een zaak te vestigen als men de vereiste vakdiplo ma's bezit? Er zijn momenteel wijzigingen in voor bereiding van de vestigingswet, waar door het mogelijk zou kunnen worden dat van de detailhandelaren bij vestiging niet meer naast hun vakbekwaamheids diploma's een apart middenstandsdiplo ma vereist wordt, maar dat de benodig de kennis, die nu voor het middenstands diploma vereist wordt, in de vakoplei ding wordt ondergebracht. Het is dus beslist onjuist te denken dat een de taillist in de toekomst alleen maar vak onderwijs genoten behoeft te hebben, maar de bedoeling is de middenstands- opleiding meer te specialiseren, en daar toe onder te brengen in de vakopleiding voor bepaalde branches. Deze ontwikke ling zal zich, als de wetswijziging aan vaard wordt, slechts geleidelijk kunnen voltrekken. Onderhoud graftekens. Onze ge meente voerde in 1956 een belasting in „onderhoudsrechten graftekens". Ik te kende toen een formulier dat ik akkoord ging met deze heffing voor het graf van mijn ouders, overleden in 1928 en 1933. Elk jaar betaalde ik 5,en in 1969 10,t(onder protest). Nu zou ik graag van deze verplichting ontheven worden zonder een afkoopsom van 200 gulden te betalen. Kan ik mijn hand tekening herroepen? Hoe gaat het na mijn overlijden? Moeten mijn vrouw of erfgenamen dan betalen? In geval van overlijden treden de rechtsopvolgers volgens het Burgerlijk Wetboek niet alleen in de rechten, maar ook in de plichten van de overledene, wat dus toepasselijk is op uw vrouw en erfgenamen. Twee mogelijkheden staan nu en later open om van deze verplich ting tot betaling van de belasting „on derhoudsrechten graftekens" af te ko men, n.l. de afkoopsom van 200,be talen of de graftekens te (laten) ver wijderen. Middeling. Kunt u mij verklaren wat middeling van inkomens eigenlijk precies inhoudt? De middeling van inkomens is slechts een korte naam voor de regeling, die de wet bevat en welke in feite alleen de middeling kent van winsten en/of lo nen uit één bron die drie jaren heeft bestaan. Deze regeling is te veel om vattend voor een uiteenzetting van alle denkbare mogelijkheden in deze rubriek. Wij adviseren u daarom hieromtrent een belastinggids te raadplegen (verkrijg baar bij de boekhandel). De toelichting bij de aangifte is op dit punt te sum mier. Wel kunt u, indien u de tarieven bezit, daaruit ten naaste bij afleiden of u vermoedelijk al dan niet belang hebt bij de middelingsmogelijkheid. Getuigen. Kan een meisje van 14 jaar in een rechtzaak als getuige wor den gehoord? Kan bij de uitspraak re kening worden gehouden met verklarin gen van z.g. stille getuigen, zonder dat de veroordeelde daarvan in kennis ge steld wordt? Autorijden onder toezicht met personenauto is slechts toegest indien de auto voorzien is van z.g. „dubbele bediening", dat zeggen dat er ook een rem- en Het eiland Nauru is ruim tweedui zend hectare groot, waarmee het nog juist binnen de omheining van Kennedy Airport in New York zou passen. Deze mini-republiek, met aan het hoofd de gewezen president Hammer de Roburt. Nauru ligt vijftig kilometer ten zui den van de evenaar en ten noordwesten van Fiji. De ruim drieduizend bewoners van het eiland leven er zorgeloos op los. Zij hebben een gemiddeld jaarinkomen van 23.000 gulden, vrouwen en kinderen meegerekend, hetgeen bijna tweemaal zoveel is als de inwoners van Koeweit gemiddeld verdienen. Koeweit staat wat het gemiddelde inkomen betreft op de tweede- en de Verenigde Staten op de derde plaats. Wat maakt dit merkwaardige repu bliek je, waar Groot-Brittannië, Nieuw- Zeeland en Australië als honden om ge vochten hebben, tot zo'n rijke gemeen schap? Het antwoord kan kort zijn: fosfaten. In Het Beste van maart staat een re portage over dit merkwaardige mini staatje, waar de concertvleugels (waar op niemand kan spelen)afwasmachines, koelkasten, wasmachines, taperecorders en stereo-apparatuur uit de huizen pui len, terwijl de bewoners onbekommerd in het zonnetje zitten. Er is een ver- „TOTAAL SKI" De meeste Nederlandse ski-liefheb bers nemen vrij vroeg in het seizoen hun wintersport-vakantie. De fijnproe vers weten, dat februari en ook nog maart de beste ski-maanden zijn. Daar na intussen kan men ook nog op ski's; het z.g. gletcher-skiën kan men tot in zomer beoefenen. Wat vroeger al had men toen ook ski-scholen een voor namelijk amateuristische aangelegenheid was begint hoe langer hoe meer een door wetenschappelijke voorschriften bepaalde bezigheid te worden, althans voor de skiërs die aan grote wedstrijden deelnemen. De statistieken geven nu al bepaalde ski-lengten aan voor slalom en afdaling. Vastgesteld is ook dat de beste slalom-artiesten tussen de 1.65 m en 1.80 m lang zijn en dat de meeste afdalingen worden gewonnen door de langste deelnemers. Voor de dames zijn de cijfers voor de slalom: 1.551.66 m; voor de afdaling geldt dezelfde regel als voor de mannen. Het wachtwoord van de ski-deskundigen is inmiddels ge worden de beoefening van skiën het ge hele jaar door, de „totaal-ski". Overal in de ski-gebieden (zelfs in Spanje) verrijzen centra, waar men ook in de zomer en herfst kan trainen, en niet al leen op de lange latten, maar ook ter verbetering van de conditie. - (DIA) BEZINT EER GE BEGINT! Door de slechte weersomstandigheden in de afgelopen maanden is er in ver schillende streken aan de basisbemesting van de landbouwgronden, vooral in de graslandgebieden, nog heel weinig ge daan. Nu de weersomstandigheden het toe laten weer op het land te komen, dient in de eerste plaats aandacht te worden geschonken aan de bemesting met slak- kenmeel en kali. Slakkenmeel met het goedkope fos- door TRUDIE MOORST 27) „Zo, nu kunnen we elkaar ook be kijken". Hun blikken peilen elk de ander. Jan ziet een knappe, zwarte vrouw met een goed figuurtje. Uitstekend gekleed. Ze doet haar mantel uit en legt die ergens neer. „Gaat u toch zitten, meneer Pelser. Ik maak meteen een kop koffie voor u klaar. Daar liggen wel ergens sigaret ten. Maak het u gemakkelijk". Er staan een paar stoelen en er is een bank. Op een tafeltje liggen een paar half gevulde pakjes sigaretten. Hij neemt er één uit en steekt die op, on derhand rondkijkend. Het licht is erg scherp, maar schemerlampen of iets der- gelijks ziet hij niet. Het is duidelyk een fotografisch atelier. keersweg met een totale lengte van 19 kilometer maar er zijn tweeduizend auto's en motoren. Nauru ziet er zo op het oog precies zo uit als elk ander eiland in de Zuid zee, waar wanneer men driekwart kilo meter landinwaarts gaat, staat men sprakeloos. Aan alle kanten vindt men totale verwoesting. Geen bomen, geen struiken, niets. Het lijkt op een maan landschap of een gebied dat doo^ een atoombom is getroffen. Dag en nacht halen hier machtige machines de fosfaat uit de grond. De prijs die de bewoners gaan betalen voor hun rijkdom is de uit holling van hun eiland. Over vijfentwin tig jaar zal Nauru geen fosfaat meer hebben, maar een deel van het binnen stromende geld is goed belegd. Per jaar zal elke man, vrouw en kind dan toch nog kunnen rekenen op een jaarinkomen van 25.000 gulden. Geld en fosfaat is het voornaamste bezit van de bewoners van Nauru, want al het voedsel moet worden ingevoerd en zelfs het water moet met tankschepen uit Australië worden aangevoerd. De inwoners van Nauru vinden dat allemaal best. Ze be schikken over een keihard artikel: geld, waardoor zij met een gerust hart in de zon kunnen zitten. forzuur is rijk aan kalk en bevat ook andere voor het gewas waardevolle ne venbestanddelen, onder andere magne sium en sporenelementen. Slakkenmeel kan nog heel goed tot april worden uit gestrooid, zoals ons van deskundige zij de werd verzekerd. Toediening van kalk is voor veel Ne derlandse gronden van het allerhoogste belang, als men bijvoorbeeld bedenkt dat het met de kalktoestand van het zandbouwland allertreurigst is gesteld. Pas op grasland ook de juiste bemes ting toe en denk hierbij vooral aan het magnesium ter voorkoming van kop- ziekte. Bij dit alles geldt: „Bezint eer ge be gint!" DE OUDROEST-RIJDER „Het was bedoeld als zo'n kleine transaktie", steunde de verdachte. „Ik had gedacht er een paar cent beter van te kunnen worden". Het liep allemaal heel anders af en de ene keer dat de fabrieksarbeider beschermd van de wieg tot het graf zich had begeven op het pad der kleine zelfstandigen, was een compleet fiasco geworden. Het resultaat van alles was, dat hij nu terecht moest staan wegens diefstal van koper. Het gestolen koper was een gulden of veertig waard. „Het is me niet duidelijk", zei de rechter. „U hebt de politie nooit last ge geven. U staat verder niet bepaald on gunstig bekend. En uw inkomen is wel niet groot, maar dat bedrag van veer tig gulden zou u toch niet hebben ge holpen". ,,'t Komt door die motor, edelachtba re", kreunde de man. „Juist!" riep de officier. „Motor! Dat rijdt maar motor van de opbrengst van gestolen goederen. Ga dan op de fiets als een motor boven uw stand is!" „Ik had gedacht er iets mee te ver dienen", zei de fabrieksarbeider mis troostig. En hij vertelde dat^ nare ver Een paar minuten later komt ze terug met twee dampende koppen koffie. „Alstublieft, meneer Pelser. Dit is toch al het minste, waarmee ik u kan belonen". Ze zet haar kopje op het tafeltje en gaat zelf in een stoel zitten. In één oog opslag ziet Jan, dat ze mooie benen heeft. Enfin, ze is fotomodel. Hij kijkt haar vriendelijk aan. „Over de schrik heen?" „Gelukkig wel. In zulke situaties ben ik doodsbang. Doe ik nooit meer, dat weet ik wel". „Waar was u eigenlijk op visite?" „In eh... in de Nieuwe Spiegelstraat. Ik ben naar de Mamixstraat gelopen, maar de laatste tram was al weg". „Hoe kwam u dan in 's hemelsnaam op de Herengracht verzeild, vlak brj het plein?" „Omdat ik op zoek was naar een taxi". „Ja maar... dan op een gracht... En zo'n donkere gracht..." „Die mannen liepen me al achterna bij het Leidseplein. Ik dacht, als ik de gracht op ga, raak ik ze misschien kwijt". Hij schudt zijn hoofd. „Ze konden niet beter wensen; van hun standpunt bekeken". De vrouw knikt. „Ja, dat realiseerde ik me later. Maar toen was het te laat". Nogmaals schudt hij zijn hoofd. „Echte vrouwenlogica", zegt hij la chend. De vrouw haalt haar schouders op. „Als ik in paniek raak, ergens om, doe ik de gekste dingen. Dat is me al vaker overkomen". „Wat, dat ze u lastig vallen?" „Nee, gelukkig niet. Ik bedoel: met m'n werk bijvoorbeeld". „O, juist". Ze zet haar kopje neer en komt plot seling overeind, haar lichaam en schou ders bewegend. „Ze hebben me beetgepakt, bij m'n schouders. Ik hoop, dat het niet stuk is. Morgen moet ik in badpak gefotogra feerd worden". Hij kijkt naar de vrouw. Ze heeft een volmaakt figuur. Ze kijkt hem vragend aan. „Kunt u..." begint ze, met haar ar men achter zich, „kunt u even helpen? Ik kan de rits niet los krijgen". Wat onwillig komt Jan overeind. Als hij achter haar staat, aarzelt hij een ogenblik, maar trekt dan aan het lipje van de ritssluiting. Het weigert. Ètij trekt harder en nu glijdt hij met een ruk naar beneden, tot haar middel. Met een vlugge beweging trekt de vrouw de nu open jurk naar voren en laat die ge heel op de grond zakken. „Ziet u wat?" vraagt ze. „Rechts doet het pijn". Hij ziet twee rode strepen. Alsof er met een stok op geslagen is. Knikkend zegt hij: „Twee rode strepen... strie men". „Is het stuk?" „Nee. Misschien is het morgen weer grotendeels weg". Ze slaakt een diepe zucht. „Wat een geluk. Als het wat weg getrokken is, kan ik het misschien met wat schmink helemaal camoufleren. Dank u wel". De vrouw draait zich om. Meteen re aliseert ze zich, dat ze in haar onder jurk staat. „O, neem me niet kwalijk", zegt ze verward. „Even er wat overheen aan trekken". Ze verdwijnt. Hij ziet de japon op de grond liggen. Automatisch bukt hij zich, neemt hem op en legt hem op de stoel. Waarna hij weer gaat zitten. Ge lijk komt de vrouw binnen, een gebloem de kimono aan. „Komt door m'n werk", zegt ze ver ontschuldigend. „Soms moet ik me twin tig en meer keren op een morgen om kleden. Dan let je er op den duur niet meer op, of er mannen bij zijn". een aan een wil >nt- koppelingspedaal voor de toezicht houder aanwezig moet zijn. Verbond voor Veilig Verkeer Afd. KruiningenHansweert Een meisje van 14 jaar kan wel als getuige worden gehoord, maar niet on der eed. In het algemeen kan de ver dachte inzage krijgen van de tegen hem opgestelde klachten en kan hy ook ter inzage krijgen de opgenomen verklarin gen van getuigen etc. Loodglans. Ik heb een 8 jaar oude Japanse sierkers, die het altijd goed ge daan heeft maar de laatste tijd dunnner in het blad zit en geen nieuw schot meer vormt. Het blad ziet er eigenaar dig uit. Wat kan het zijn? Het door u genoemde ziektebeeld heet loodglans, vanwege de loodtekening van het blad. Ziet u dit verschijnsel, dan is het ook werkelijk loodglans en daar is niets aan te doen. Er kan ook een be smettelijke ziekte in de boom zitten, n.l. de gomziekte, die ook veel in kersen enz. kan optreden. U ziet dan vooral op grote wonden enz. een gomachtige sub stantie er uit komen. Daar is ook niets aan te doen. Het beste is de boom te looien en te verbranden en op die plaats b.v. een forsythia te zetten of een jas mijn en dergelijke, doch geen sering, daar die ook erg vatbaar is voor lood glans. Autokosten. Ik bezit een auto die ik zowel voor myn bedrijf als privé ge bruik. Kan ik die autokosten nu geheel ten laste van mijn bedrijf laten komen of is er nog een gedeelte voor mijzelf, met het oog op de belasting? In principe moeten de autokosten ge splitst worden in een niet-aftrekbaar en een wèl-aftrekbaar deel, naar verhou ding van privé en zakelijk gebruik. Daar dit in de praktijk moeilijk uitvoerbaar is, bevat de wet een regel, volgens wel ke eerst alle kosten op de zaak mogen drukken, doch daarvan vervolgens een bedrag naar privé moet worden geboekt, gelijk aan 10 van de catalogus waar de van de auto. Dat percentage mag op 6 worden gesteld voor gebruik van een auto die bij aanschaf reeds meer dan 3 jaar oud was. Aan deze norm bent u echter niet gebonden en de fiscus ook niet. U mag bewijzen dat voor u een la ger privébedrag juist is, de fiscus mag aantonen dat voor u een hoger bedrag voor privé moet gelden. Hi/Fi. Wat betekent eigenlijk de uitdrukking: Hi/Fi op een grammofoon plaat? De afkorting Hi/Fi op een grammo foonplaat betekent „high fidelity", het geen vertaald kan worden met „een ho ge graad van getrouwheid (of juist heid)" van weergave door de grammo foon van de oorspronkelijke muziek, waarin bovendien de opnametechniek begrepen is. Het is dus een kwaliteits aanduiding van de plaat, die tevens ste- reofonische weergave inhoudt, d.w.z. dat de afstanden van de geluidsbronnen (de muziekinstrumenten) tot het opname apparaat (resp. het menselijk gehoor orgaan), ook tot uitdrukking worden ge bracht, er komt als het ware diepte in het geluid (stereo ruimte). Voor high fidelity bij de weergave van een gram mofoonplaat speelt natuurlijk ook de kwaliteit van de platenspeler een rol en wel speciaal van het aandrijfmechanis me en van de pick-up. „Ik begrijp het", zegt hij, zyn koffie leegdrinkend. Meteen komt hij overeind. „Juffrouw Van Mindere, ze zullen uw spoor nu wel kwijt zijn. Doe de deur stevig op het nachtslot, als ik weg ben en ga rustig slapen. En neem in het vervolg niet meer zulke risico's". „Ik zal er aan denken. Nogmaals héél hartelijk dank voor uw tussenkomst, meneer Pelser". Hij knikt lachend. „In ieder geval hadden ze geen slech te smaak", zegt hij ondeugend, zich haar figuur in onderjurk herinnerend. Waar op de vrouw lichtelijk bloost. Het is ruim twee uur, als hij einde lijk thuis komt. Het beeld van het foto model zweeft nog voor zijn geest. Maar ze kan niet tippen aan Tilly, denkt hy. HOOFDSTUK XH De volgende avond stoot hij zijn hoofd op de Apollolaan. Figuurlyk. Want als hij om acht uur aanbelt en de huis knecht open doet, blijft deze in zijn volle breedte de doorgang versperren. Op zijn gewone afgemeten toon zegt hy: „Juffrouw Tilly is niet thuis, meneer". „Niet thuis?" herhaalt hij verwon derd. „Maar ik zou... we hadden afge sproken... hoe kan dat nu?" De man haalt zijn schouders op. En hij is niet van plan Jan Pelser binnen te laten. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1