Haar kunsthaar NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND TUSSEN WAL EN SCHIP LANGS DE STRAAT 36STE JAARGANG No. 39 6 MAART 1970 REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post ƒ4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V de scheldebode de politierechter. Enkele verschrikte vrouwen vroegen namelijk op staande voet hun eigendommen terug. Maar de wederhelften hadden toen al zo gerom meld en geruild, en sommigen waren zo onwillig om hun kunstig gekrulde ver sierselen af te staan, dat er toch nog weer 'n hand- en haargemeen ontstond. Daarbij werden twee pruiken geruïneerd, een glimmende schedel beschadigd en een nu nog bepleisterde bovenlip gesple ten. „Als u meteen uw echtgenoten had meegenomen, was het feest harmonieu zer verlopen", meende de politierechter. „Met echtgenoten? Dan wordt er niet echt genoten", zei de schilder. „En dan hadden ze zélf d'r pruikies opgezet..." wist de kastelein van „De lokkende leguaan", „dan was 't er geen aardigheid aan geweest". „Een carnavalsfesie is volgens mijn bescheiden mening niet strafbaar", be toogde de voetbalclubbestuurder, „maar meneer de rechter zal dat wel beter we ten". „U weet zelf ook wel beter. U staat hier terecht wegens het toebrengen van ernstig lichamelijk letsel. Waarom was u'zo hardhandig?" „Hardhandig? Omdat 't geen voetbal training was en ik allenig m'n handen maar mocht gebruiken!" „Zozo, het zal je man maar wezen..." zei de rechter tegen de vrouw van deze voetspecialist. En de officier haakte daar prompt op in, door het hele eigenteelt carvanalletje tot een „misselijke en on waardige vertoning" te bestempelen van „een zielig stelletje kroeglopers, die met hun tijd geen raad weten en van louter balorigheid en door geregeld drankge bruik tot liederlijke uitspattingen ko men!" Hij eiste vijfentwintig gulden boe te de man. De postbeambte voerde namens de club het laatste woord en vroeg clemen tie omdat de dames toch zelf gezellig mee aangeschoven waren. En óók „een tikkeltje tipsy" waren toen het hand gemeen om de haartooien ontstond. De politierechter knikte bedachtzaam en maakte er een tientje de man van. Juichend verlieten de stamgasten de gerechtszaal, gearmd met hun fraai- bepruikte echtgenoten. En ze trokken regelrecht naar „De lokkende leguaan". (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wiy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ook haarmode, „de" haarmode, wordt in Parijs geboren, want de beste haar- stylisten zetelen nu eenmaal in die stad. Alexandre, Claude, Maxim, Elrhode, Ca- rita zijn klinkende namen in de kap perswereld. Met de haarmode gaat het als met de kledingmode. Foto's, kran tenberichten en televisie brengen de nieuwe kapsels over de hele wereld. Strak uit het gezicht weggekamd haar met krullen in de nek, korte kapsels voor overdag met als favoriet het rond- geknipte pagekopje, extravagante avond kapsels en een sluike, halflange haar dracht. Maar elke vrouw heeft in de aller eerste plaats rekening te houden met de aard van haar haar. Vet haar kan bijvoorbeeld de oorzaak van een slecht houdende watergolf zijn. En een slecht zittend kapsel werkt op het goede hu meur, want geen garderobe en geen ma- ke-up komt tot zijn recht als het haar er niet verzorgd uitziet. Er zijn gelukkig tegenwoordig zeer goede haarmiddelen tegen vet en tegen droog haar, tegen haaruitval en tegen roos. Een gesprekje met de kapper zal dus zeker uitkomst brengen. Rollers. Heeft een vrouw prettig, gemakkelijk haar, dan heeft ze weer andere pro bleempje^. De kleur bijvoorbeeld, het al of niet zelf wassen en watergolven en lang of kort haar. Voor de kleur staat een hele serie spoelingen voor haar klaar en heeft ze maar te kiezen. Ben moeilijke zaak. Het watergolven thuis hoeft zeker geen problemen op te leveren. Het soort rollers kan nog even een puzzel zijn. Daarbij is het belangrijk te weten dat de Consumentenbond onlangs heeft ont dekt dat de op het ogenblik veel ge bruikte warmwaterkrullers een hoge mate van onveiligheid in zich bergen. Het gebeurt namelijk nog al eens dat de krullers, terwijl ze in het haar zit ten, openbarsten, zodat de gloeiendhete inhoud ervan over het hoofd loopt, met allerlei nare gevolgen dus. En wie het pannetje, waarin de krullers met wa ter worden opgewarmd, vergeet en dus laat droogkoken, loopt grote kans op 'T ZAL JE MAN MAAR WEZEN! Nog voor het ware carnavalsfeest los barstte, beleefden de luimige lieden in „De lokkende leguaan" al een explosie van uitbundige vermommingspret. Dat begon met de binnenkomst van de post beambte die de pas gepermanente pruik van zijn vrouw had opgehaald en onder weg naar huis een opknappertje kwam inslaan. De kastelein keek in de zak en liet de trouwe schare aan de stam tafel de keurige krullen zien. De patat man paste de pruik op zijn wat kalende knikker en dat bracht de grinnekende grappenmakers uit het gistende gezel schap op het idee om alle haarstukjes, valse vlechten en complete pruiken uit de echtelijke slaapkamers op te halen en daarmee een bonte avond te organi seren onder het misleidende niotto „met haar voor hem". Het zou nog een saaie vertoning zijn geworden, als niet de scherpzinnige schildersvrouw had aangevoeld dat er iets broeide en heel toevallig een tele foontje kreeg aan te nemen van een on bekende. Die zal wel gezegd hebben dat hij 't haar niet kon leveren, maar de argwanende echtgenote verstond, dat hij een explosie van de rollers of op een binnenbrand. En lang of kort haar? Wie langhaar heeft, meestal moeizaam verkregen, zal er niet gemakkelijk de schaar in laten zetten. Er kunnen slapeloze nachten mee gemoeid zijn! Om vele, vele moeilijkheden wat be treft onze coiffure te ontvluchten of te voorkomen, zijn er tegenwoordig geluk kig de pruikjes. Het bezit van een pruik of haarstuk is heus niet meer alleen voorbehouden aan mannequins en film sterren. Door het stijgende gebruik er van, zakken de prijzen en komen ze dus meer en meer onder het bereik van de „gewone" vrouw, de huisvrouwen, de kantoorjuffrouw, de lerares, de oma en de tiener. Voor iedere leeftijd is er iets passends te vinden en iemand die twee of drie haarstukken heeft is zelfs geen uitzondering meer. Variatie. Welke vrouw vindt het niet heerlijk om eens uit te proberen hoe een glad, halflang kapsel staat en of een korte krullebol flatteert? Een volledig andere haardracht kan een andere vrouw van ons maken, zekerder, zelfbewuster.Want de wetenschap er aantrekkelijker uit te zien, een goed verzorgd uiterlijk te hebben, maakt nu eenmaal zekerder. Natuurlijk kiezen we het beste iets dat bij ons type past en we laten ons daarbij graag door de kapper adviseren. Het kan een haarstuk of een pruikje zijn. Het verwerken van een haarstuk hoeft helemaal geen moeilijkheden op te leveren, dat kan of leert iedere handige vrouw. En een stretch-pruik past altijd. Het wassen en opmaken van een echt- haar-pruik kunnen we het beste aan de kapper overlaten om geen risico te ne men het kostbare bezit van echt haar te verknoeien. De „Curvy Bird", een pruikje van Caralonvezel, een niet van echt haar te onderscheiden materiaal, is een nieuw produkt van Carmen. Deze pruik kan wel gemakkelijk zelf gewas sen worden in een koud shampoosopje. Grondig spoelen, gewoon neerleggen om te drogen en met een borstel weer in model brengen is haast kinderwerk. (Nadruk verboden) haar niet kon leveren. En toen haar bij een arglistig onderzoekje bij buurtgeno ten bleek dat daar ook enige verdachte aktiviteit van het manvolk was gesigna leerd en ergens het motto „met haar voor hem" ontdekt werd, besloten de misdeelde dames gewapenderhand tegen de vermeende ontrouw van hun echtge noten te moeten optreden. Zo kwam het dan tot een onverhoed se inval van dreigende en dringende drieste dames, juist op het moment dat een anders zo bezadigde gemeentesecre taris gehuld in eeen gebloemde j as- schort met blonde vlechten over enkele appelrood geschminkte wangen op de tapkast stond te zingen „Het zal je kind maar wezen". Parapluus, deegrollen, schuimspanen en pollepels werden een zijdig in de strijd geworpen omdat de onverschrokken furies een deel van het bont uitgedoste gezelschap voor vrou welijke plaatsvervangers aanzag. Toen de eerste pruiken afgleden of werden afgerukt, kwamen alras de indringsters tot de ontdekking dat er geen concur rentie viel te duchten. Toen werd de kreet gehoord: ,,'t Zal je man maar we zen!" En daar moest op gedronken wor den. Nu eindigde de gekostumeerde avond uit die korte pruikentijd toch nog voor Vakantiereizen. Waar moet ik zijn voor goedkope vakantiereizen naar Ame rika? Voor informatie over vakantiereizen naar Amerika kunt u zich in uw om geving wenden tot de A.M.Z. (Auto maatschappij Zeeland), Westsingel 1 te Goes, tel. (01110) 7600. Mocht het zijn in verband met het bezoeken van fa milieleden, dan vestigen wij uw aan dacht op de stichting Nationaal Spaar en Reisfonds „Wij Komen", A. Dortman- plein lb, Naarden, tel. (02159) 12761 of 42761. Deze organisatie verzorgt goed kope chartervluchten, maar daar men enige tijd lid moet zijn, zal het waar schijnlijk dit jaar niet meer kunnen. Dansles. Zijn er ook schriftelijke danslessen, daar ik niet in de gelegen heid ben de lessen in onze gemeente te volgen. Wat er in het algemeen bedoeld wordt met een schriftelijke cursus, bestaat er op het gebied van het dansen niet. De secretaris van de Federatie van Neder landse Danslerarenorganisaties, de heer H. W. A. Kok, Klompstraat 12, Heerlen, telefoon (04440) 14821 deelde ons echter mee, dat u bij hem een Engels boek over Ballroomdancing kunt bestellen, in het geval dat u Engels kunt lezen. Ook be staat er een Prismapocket over hetzelf de onderwerp, een vertaling door Victor Sylvester. Wijn. Wat betekent eigenlijk de aanduiding „dry" voor een wijnsoort? In de wijnhandel worden de Engelse uitdrukking „dry" en de Franse uitdruk king „sec", die beide letterlijk „droog" betekenen, gebruikt om aan te duiden, dat het gehalte aan natuurlijke suiker, die in het druivennat aanwezig was, door gisting geheel is omgezet, zodat de wijn niet zoet smaakt. Later gebruikte men deze aanduiding ook voor andere dran ken, meestal om daarmee aan te geven, dat deze drank onvermengd en dus ook niet gezoet is. Vetgebruik. Tegenwoordig hoor je voortdurend dat gebruik van vet scha delijk is voor de gezondheid. Vroeger, toen er veel meer vet gebruikt werd, hoorde je daar nooit over. Het mense lijk lichaam is toch niet veranderd? Hoe zit dat? Aan deze zaak is wel een klein beetje de mode de schuld, slankheid, ook voor de heren. Maar er zitten nog veel meer ernstiger zaken achter. In de voedings leer en gezondheidsleer maakt de weten schap steeds meer vorderingen. Nu blijkt het, dat teveel vet, aardappels enz. slecht voor de gezondheid zijn en zoals u al genoemd heeft, hart- en vaatziek ten in de hand werken. Men moet, als het goed is, tijdens elke maaltijd zoveel eten, dat alles in het lichaam kan zijn opgenomen tegen de volgende maaltijd. Wat het lichaam niet verteren kan wordt als vet afgezet. Veel vet is slecht voor de mensen met een te hoge bloeddruk. Ook voor kinderen schijnt te veel vet (melk) slecht te zijn. Vroeger werd er langer en harder gewerkt en was het werk soms extra zwaar, dus moest men wel meer voedsel tot zich nemen. Nu, met de machines, kortere dagen e.d. is dat niet meer nodig. Ton. Hoe komt men aan de bena ming „ton" voor 100.000, Vroeger woog een gulden precies 10 gram en een rijksdaalder 25 gram. Dit wil dus zeggen dat 100.000 guldens of wel 40.000 rijksdaalders van voor 1940 duizend kilo wogen en daar was de gangbare benaming voor: 1 ton. Tegen woordig gaat deze benaming dus niet meer op. Vestigingseisen. Welke eisen wor den gesteld om een bedrijf te kunnen beginnen in tuinonderhoud, dus alleen onderhoud Voor uitsluitend onderhoud van tui nen is geen middenstands- en vakdiplo ma vereist. U kunt zich voor vestiging laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel, waaronder uw woonplaats ressorteert. Wellicht interesseert het u te weten, dat u dan niet gerechtigd bent tot aanleg van tuinen, in welk geval men zich voor opleiding van wenden tot de Centrale Onderwijs- en Examencom missie Hoveniers, Koninginnegracht 102 in Den Haag. Asielrecht. Onder welke voorwaar den kan een Hongaarse vrouw en haar dochter asiel krijgen in Nederland? Voor een langer verblijf van een vreemdeling in ons land doen zich twee mogelijkheden voor,, ml. die van een jaarlijks verlengde verblijfsvergunning en die van asiel. Asiel wordt namelijk alleen verleend op grond van vervolging in eigen land om reden van ras, geloof of politiek en dat moet door de betrok kene aangetoond kunnen worden. En heeft deze van zijn eigen overheid een uitreisvergunning ontvangen, dan kan in vele gevallen al moeilijk van „vervol ging" gesproken worden. In elk geval wordt de gewone verblijfsvergunning (in verband met financiële middelen, huis vesting enz.) als over het asiel geval voor geval beoordeeld, nadat men dit bij de afdeling vreemdelingenpolitie van de plaatselijke politie heeft aangevraagd. Lied. Is het lied „Is het bezwaar lijk Heer, dat ik hier zit", dat op oude jaarsavond na twaalf uur uitgezonden is, op de plaat opgenomen en wie is de zanger Het lied dat u bedoelt is „Mijn ge bed", gezongen door D. C. Lewis. Het is opgenomen op de plaat van Philips, J.F. 336088. B.T.W. Wij begrijpen niet waarom een advokaat 4 B.T.W. berekent en een notaris 12 Waarom verschilt de berekening hier en daar? Voor notarissen en advokaten geldt in het algemeen ook dat zij 12 B.T.W. moeten berekenen. Voor advokaten is dat echter 4 voor zaken betrefffende het personen- en familierecht en voor zaken van onvermogenden, waarvoor zij van staatswege vergoeding ontvangen. Deze 12 of 4 moeten ook over de kos tenvergoedingen worden berekend. Voor de autowashand is het tarief ook 12 Hier speelt echter de kwestie dat hét verboden is (en strafbaar), om op prijs opgaven de prijs exclusief B.T.W. te ver melden. Als de washand dus met 8,60 was geprijsd, kunt u volstaan met dat bedrag, want u mag er van uitgaan dat in deze prijs de B.T.W. is begrepen. Vrijstelling. Mijn zoon heeft een waarschuwingsoproep ontvangen om in de week die op 18 mei begint, zijn dienstplicht te komen vervullen. Hy werkt bij de houtbouw in o.a. scholen bouw. Denkt u dat onze zoon voor vrij stelling in aanmerking komt? Als uw zoon op grond van de komen de regeling voor bouwvakkers inzake vrijstelling van dienstplicht, een poging wil doen om daarvoor in aanmerking te komen, dient hij zich daarover ten spoe digste in verbinding te stellen met de afdeling dienstplichtzaken van het ge meentebestuur van zijn woonplaats. door TRUDEE MOORST 25) Boven brengt ze een uur later verslag uit van haar onderhoud met de jonge man. Swinkels is er niet veel wijzer van geworden. Maar hij is erg voorzich tig. En van nature achterdochtig. Heeft Van Heeveren er wat mee voor? Is het een stunt? Wil hij op deze manier zijn theorie, waar iedere directeur hartelijk om lacht en helemaal niet serieus neemt, in praktijk brengen? Dan zal hij pro beren hem een slag voor te blijven. Hij geeft opdrach t de afdelingschef naar hem toe te sturen. Natuurlijk kent de ze Jan Pelser: een rustige man, met wie we nooit moeilijkheden hebben. Integen deel, een voorbeeld voor anderen. En een prettige kameraad. Swinkels denkt na. „Zijn er promotiemogelijkheden voor hem?" De afdelingschef haalt zijn schouders op. „Als het moet, altijd. We zouden hem kunnen omscholen. Tot monteur bijvoor beeld". De directeur is niet tevreden met de ze voorslag. „Is er geen plaats voor hem als ploeg baas?" De afdelingschef heeft bezwaren. „Te jong. Ik meen vijfentwintig. Daar moeten we ouderen voor hebben". Swinkels heeft geen tijd meer. Binnen vijf minuten heeft hij een belangrijke bespreking. „Enfin, die man werkt ruim negen jaar bij ons, tot ieders volle tevreden heid. Die kunnen we niet ten eeuwigen dage aan de band laten zitten. Voor zulke mensen moet er een mogelijkheid zijn om te klimmen. Trouw moet be loond worden. Dat is mijn stelregel al tijd geweest en als het me mogelijk is, breng ik die in praktijk. Bekijk het rustig, maar wacht niet te lang. Haal die man van de band en geef hem be ter werk. Ook beter betaald werk. Is dat duidelijk?" Het is de afdelingschef heel duidelijk. Op de een of andere manier heeft Jan Pelser een kruiwagentje bemachtigd en is zo protégé van de baas geworden. Dat geleuter over „mijn stelregel is, dat trouw beloond moet worden", lapt de chef aan zijn laars. Hij kent de grote baas en weet, dat hij over lijken gaat, als het in zijn kraam te pas komt. Des noods over de lijken van zijn mensen, van hoog tot laag. Het verzoek is dui delijk een bevel. Met tegenzin laat hij Pelser bij zich komen en Jan begint zich te ergeren. Waarom laat men hem niet rustig aan zijn werk? Hoe kan hij op deze manier zijn produktie halen? De chef vraagt naar zijn opleiding. O, ambachtsschool. Bankwerker, niet gek. De man interesseert hem voor geen cent, maar de baas wil het en dus zal het geschieden. Hij fantaseert wat over enquêtes, die in de fabriek gehouden zijn. „Je bent opgevallen, Pelser. En weet je hoe? Juist, omdat je nooit opviel. Je doet rustig en secuur je werk en er zijn nooit moeilijkheden met je bazen. Zulke dingen komen een keer naar voren. Al duurt het soms jaren. Ik heb je de laat ste tijd wat beter gadegeslagen", ver zint de chef verder, want hij wil met de eer gaan strijken, „daarom haal ik je één dezer dagen van de band. Ik heb beter werk voor je, werk, dat natuurlijk ook beter betaalt. Kom maar eens mee, gaan we de bankwerkerij bekijken. Als ik me goed herinner, zijn daar een paar plaatsen open..." Het lopende bandwerk, dat hij als zes tienjarige jongen stom vervelend en een tonig vond, is hij gewend en staat hem nu wel aan. Feitelijk voelt hij helemaal niets voor verandering, maar beter be taald werk komt hem nu zeer goed van pas met het oog op zijn aanstaande hu welijk. Hij moet zoveel mogelijk geld voor Tilly verdienen, want hij wil het haar zo goed mogelijk geven, als ze eenmaal zijn vrouw is. Nog diezelfde dag staat hij aan de draaibank onder toezicht van een voor man, die hem geduldig uitlegt, wat hij moet doen. Het lijkt erg moeilijk en in gewikkeld, maar de voorman heeft al zoveel mensen ingewijd in de geheimen van deze bank, dat het voor hem rou tinewerk is. Op het eind van de mid dag heeft Jan het al aardig onder de knie. Voorman Veen klopt hem amicaal op de schouders en knikt tevreden. „Ik heb het al lang bekeken, Pelser, jij hebt het in je vingers zitten. Met een week heb je mij niet meer nodig. En fin, doe het kalm aan, wij zijn hier al lemaal rustige mensen en hebben het al lemaal moeten leren". Jan is heel tevreden met zijn pro motie. En nog meer, als hij een paar weken later zijn loonzakje krijgt. Nog niet eens een volle maand aan de bank en nu al bijna drie tienen meer. Dat is even wat! Nu is hij niet meer onge schoolde arbeider, maar draaier. En een goeie draaier is een vakman. Wat zeg ik? Een kunstenaar! Kijk maar eens, wat die andere lui allemaal van een staaf ijzer maken. Daar word je gewoon even stil van. Natuurlijk vertelt hij het aan Tilly en zij vindt het fijn. „Misschien word je wel eens chef, of bedrijfsleider of onderdirecteur", ver onderstelt ze. Waarop Jan in de lach schiet. Die Tilly, ze heeft niet het min ste verstand van het werk in de fa briek. Maar dat hindert niet. Voor hem is de hoofdzaak, dat hij aanmerkelijk meer zal verdienen als het eenmaal zo ver is, dat hij met Tilly kan trouwen. En de sociaile werkster kan misschien voor een huis zorgen. Ja, de wereld ziet er prettig uit voor Jan Pelser en het leven is werkelijk de moeite waard. Vooral als je jong bent en van een schattig meisje houdt! HOOFDSTUK XI En dan gebeurt het wonderlijke. Ogen schijnlijk is het niets bijzonders, want zulke dingen komen immers zo vaak voor in een wereldstad als Amsterdam? (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1