BAAYENS J c DO YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN de speciaalzaak voor uw BRIL HANSWEERT Voorjaarsvakantie Een modern dagboek heeft veel foto's TIPS BOEKHANDEL VA 1ST D 33 XI PEYL Geslaagd! In Den Haag slaagde voor scheeps- werktuigkundige diploma A onze dorps genoot Ko van Oeveren. Ouderavond. Donderdagavond 1.1. hield de vereni ging voor Chr. Lo., school Molenlaan, haar jaarlijkse ouderavond. Er bestond hiervoor weer goede belangstelling: de grote zaal van „De Haven" was tot de laatste stoel bezet. In zijn openings woord deelde de voorzitter, dhr. Filius, mede dat het gestegen aantal leerlin gen het mogelijk heeft gemaakt dat de school sinds 1 augustus vorig jaar zes leerkrachten telt. Met de bouw van een nieuw leslokaal hoopt de ver-eniging over enkele maanden te kunnen beginnen. Voor deze avond was ook uitgenodigd Ds. de Bliek, die aan de hand van dia's vertelde over zijn werk in Zambia. We konden genieten van mooie foto's, maar werden tevens herinnerd aan de moei lijke omstandigheden waaronder zen dingsmensen moeten werken en aan de grote opofferingsgezindheid die voor dit werk nodig is. Na de pauze kon men zien hoe het op een gewone schooldag toegaat. De vele dia's die werden ver toond en de gesproken tekst door het hoofd der school, dhr. Bierman, gaven een indruk over het onderwijs en de sfeer op school. Praktisch alle ouders konden hun kinderen zien en horen en het is dus niet te verwonderen, dat deze schooldag met grote belangstelling werd „meebeleefd". Ds. Terlaak sloot deze mooie avond. Verkoopaktie V.Z.T. Het Vrouwen Zendings Thuisfront, uitgaande van de Geref. Kerk, hoopt op donderdag 5 maart een verkoopmiddag en -avond te houden in de lokalen ach ter de Geref. kerk. De openingstijden zijn 's middags van 26 en 's avonds van 710 uur. Vele nuttige artikelen worden te koop aangeboden, w.o. fraaie handwerken. Er komt een verloting met aantrekkelijke prijzen, o.a. een sprei, een geborduurd tafellaken, een kussen en dergelijke artikelen. Ook voor de jeugd zijn er leuke attrakties, b.v. de grabbelton. Het V.Z.T. tracht door de ze verkoopaktie geld bijeen te brengen voor de Zending in Ruanda. P.T.T. Wie heeft vrijdag 20 februari j.l. bij uitbetaling aan het loket te Yerseke abusievelijk een betalingstuk c.q. stuk ken mee teruggenomen ten bedrage van 281,95. Men gelieve zich in verbin ding te stellen met het postkantoor te Yerseke. V oetbalnieu ws. In het zaalvoetbal moest Yerseke te gen Wemeldinge zijn eerste nederlaag in casseren, uitslag 43. Zaterdagmiddag nam Yerseke met een combinatie van twee ploegen deel aan het Robur zaal- toernooi. Van Robur en S.S.V. werd ge wonnen en tegen Wolf aartsdijk gelijk gespeeld. De eindstrijd om de eerste en tweede plaats tussen Goes en Yerseke werd met 32 door Goes gewonnen. Indien het weer het toelaat, staat een volledig programma op het veld vast. Yerseke I gaat op bezoek naar Kloe- tinge. Yerseke II en in spelen beide thuis. Yerseke II ontvangt S.S.V. I en Yerseke III Kapelle IV. De B-junioren spelen uit tegen Hansweertse Boys. Vrouwenwereldgebedsdag. Over heel de wereld en in zeer vele plaatsen in ons land wordt op vrijdag 6 maart a.s. de Vrouwenwereldgebedsdag gehouden, die zowel interkerkelijk als internationaal wil zijn. In Yerseke wer ken vrijwel alle vrouwengroepen hier aan mee en is er naast de bekende li turgie ook nog zang en declamatie te beluisteren. We willen dus graag de da mes uitnodigen voor deze avond, die om 8 uur in „De Haven" zal worden ge houden. Plattelandsvrouwen vergaderden. De afdeling Yerseke van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen kwam 18 februari j.l. bijeen voor haar maandelijkse vergadering in De Haven. De avond werd verzorgd door het Ne derlands Zuivelbureau. Een tweetal da mes bereidden met kaas en meerdere zuivelprodukten verschillende fondue's en sausen, die door het groot aantal le den, geschaard rond de fonduestellen, gesavoureerd werden. Het erbij beho rende glas wijn was een traktatie aan geboden door de delicatessenzaak „De Roompot". Men kon aan het einde te rugzien op een leerzame en tevens ge zellige avond. Verkiezing ouderling. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk is gekozen in de vakature W. Nieuw- dorp, mevr. C. Zuijddijk-Dominicus. Uitvoering gymnastiekverienging. Vrijdagavond vond de jaarlijkse uit voering plaats van de gymnastiekver eniging in het Dorpshuis, voor een volle zaal. Dhr. M. Hout, voorzitter van W. I.K. opende deze uitvoering, waarna een vlot programma werd uitgevoerd door verschillende meisjes- en damesgroepen onder leiding van dhm. Dommisse en Korstanje, waarbij dhr. L. Zuidwegt op voortreffelijke wijze als „speaker" op trad. Zaterdagmiddag was er de uitvoe ring van de jeugdgroepen vanaf de kleuters tot en met de grotere jongens- en meisjesgroepen. Het nummer Moeder en kind, opgevoerd door een aantal da mesleden met him kinderen, verdient wel een bijzondere vermelding. Zowel vrijdagavond als zaterdagmiddag werd in de pauze een verloting gehouden ter gedeeltelijke dekking van de gemaakte kosten. Vrijdagavond werd de uitvoe ring besloten met een groot bal voor de liefhebbers, dat uitliep tot half drie. C.H.U. Kiesvereniging. Het nieuwe bestuur van de kiesver eniging is als volgt samengesteld: C. M. Dagevos, voorzitter; F. Burger, 2e voorzitter; N. C. Mellegers, secretaris; W. Zuyddijk, penningmeester; J. C. Me- su en A. de Schipper. De Jeugdsoos gaat draaien! In twee schoollokalen aan de Slot- straat (vroeger Schoolstraat) alhier is de laatste maanden door de Kruiningse jeugd hard gewerkt om haar eigen „soos" in te lichten. Veel timmer-, veil en loodgieterswerk is verzet om de soos haar eigen gezicht te geven. Wanneer men de bar, de platenbar, de zwarte plafonds, de fel gekleurde wanden, de wandschilderingen, de; hippe opschrif ten enz. enz. op zich laat inwerken, kan men niet anders dan toegeven, dat de jeugd is geslaagd in dit streven. De ruimten zijn verdeeld in een „praat"- zaal en een recreatie (dans) zaal met po dium. Zaterdag a.s. om 7.30 uur is het dan eindelijk zover dat de soos kan gaan draaien. Voorlopig proefdraaien met publiek. Verloopt dit bevredigend, dan zal zo snel mogelijk de officiële opening plaatsvinden. Jeugd van Krui- ningen en omstreken van 15 jaar en ouder wordt opgewekt om zaterdag a.s. om half acht hun soos in gebruik te ko men nemen. Aan het soosbestuur: Een gelukwens en veel succes! Schaaknieuws. Voor de onderlinge competitie van de schaakvereniging De Zwarte Dame wer den de volgende partijen gespeeld: J. v. OostenW. Karelse 01; Dik van San- dijkHarry van Iwaarden 01; W. ZuydwegJ. Quakkelaar 10; B. Cok M. van Gastel 10; Th. MinnaarS. Blankestijn 10; A. VadersJ. L. Min naar 10; Y. KuipersA. v. d. Broeke 10; Th. MinnaarDik van Sandijk 10; W. KarelseJ. van Oosten 10; J. QuakkelaarH. van Iwaarden 10; J. van OostenA. Vaders 10; S. Blan kestijnJ. L. Minnaar 01; Th. Min naarThijs van Iwaarden 01; M. van GastelA. v. d. Broeke 01; J. Quak kelaarJ. P. A. Stevense 01. Vergadering N.C.V.B. Woensdag 18 februari kwam de N.C. V.B. in vergadering bijeen. Mevr. Jansen opende de avond op de gebruikelijke wijze en hield een meditatie over Deut. 8, de eerste verzen. Ds. Metselaar was uit Goes gekomen om, met vertoning van veel dia's, te vertellen over het land Israël, over het oude volk maar ook over de moderne staat. De meeste, zo niet alle dames hebben er veel van genoten. De volgende vergadering werd vast gesteld op woensdag 18 maart. Dan zal de jaarvergadering gehouden worden. Geslaagde feestavond. Vorige week vrijdag kwamen de le den van de buurtvereniging „De Nijver heid" in het dorpshuis samen voor het houden van de jaarlijkse feestavond. Het was voor vice-voorzitter J. Blok een genoegen te kunnen constateren, dat zo velen aanwezig waren, een bewijs dat dergelijke avonden in de smaak vallen. Het eerste gedeelte van de avond werd verzorgd door in de buurt wonen de muzikanten, die zich op voortreffe lijke wijze van hun taak kweten. Het toneelgezelschap van „Scheldegalm" uit Hansweert voerde., op het toneelstuk in drie bedrijven „In de vergulde os". Het komische stuk werd zeer goed voor het voetlicht gebracht en gezien het applaus kan geconstateerd worden dat allen zeer hebben genoten. In de pauzes werd kof fie met cake of een hartig hapje ge presenteerd. Na het toneelstuk bleef men nog zeer lang bijeen voor het ma ken van een dansje onder muzikale be geleiding van The Rhytmh Stars. Al met al een avond, waar de aanwezigen met veel genoegen aan kunnen terugdenken. •ttESi ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen In de eenvoudigste als In de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service ConcertToneelavond. Zowel op zaterdag 28 februari als op zaterdag 7 maart zal door de Kon. Har monie „Scheldegalm" een concertto neelavond worden gehouden. De beide uitvoeringen zullen plaats vinden in de zaal „Zeelandia". Het muzikale gedeel te zal voor de pauze worden uitgevoerd en staat onder leiding van dhr. Adr. B. Holster. Gebracht wordt een rijk ge schakeerd programma, dat veel luister genot kan opleveren. Vervolgens zal ten tonele worden gebracht het blijspel in drie bedrijven van de bekende toneel speler Johan Blaaser, getiteld „In de vergulde os". Het stuk zal weer wor den gespeeld door ingezetenen van Hans- weert, die reeds bij voorbaat een pluim verdienen voor de vele moeite welke zij zich hebben getroost om tot een ver antwoorde opvoering te komen. Het moet iedere inwoner van Hansweert tot vreugde stemmen dat er in Hansweert nog mensen te vinden zijn voor dit niet zo gemakkelijke werk. Na afloop van het toneelstuk bestaat er gelegenheid tot het maken van een dansje. De mu ziek daarvoor zal worden verzorgd door de band van Schellekens uit Hooger- heide. Lichtmasten geplaatst. Op het nieuw aan te leggen trainings veld van het gemeentelijk sportterrein hebben vertegenwoordigers van de voet balverenigingen Hansw. Boys en Krui- ningen de graafwerkzaamheden verricht voor de aanleg van elektriciteitskabels ten behoeve van de verlichting van het oefenveld. Tevens hebben zij zes licht masten geplaatst, die mettertijd hun licht zullen doen schijnen op de sport lieden, die daardoor in de gelegenheid worden gesteld bij donker des avonds te trainen. Wellicht dat ook dit er toe zal bijdragen dat de persoonlijke vaar digheid kan worden opgevoerd, hetgeen dan weer tot uitdrukking zal dienen te komen in het teamverband. Reparatie r.k. kleuterschool. De brand, die indertijd in de r.k. kleu terschool ten gevolge van inbraak was uitgebroken, heeft al veel narigheid op geleverd. De kleuters van deze school konden worden ondergebracht in een lo kaal van de r.k. lagere school. Reeds enige dagen na de brand hebben dames geheel vrijwillig zich beschikbaar ge steld om de ravage te gaan opruimen en voor zover dit reeds mogelijk was het schooltje schoon te maken. De zeer penetrante geur van rook is nu nog heel goed te ruiken, dit nadat reeds vele her stelwerkzaamheden zijn verricht en er inmiddels enkele weken na de brand zijn verstreken. De timmerlieden en metse laars hebben hard gewerkt. Gedeeltelijk moest het dak gesloopt worden, hetgeen thans weer is gerepareerd. De schilder is volop bezig om het schooltje weer van frisse kleuren te voorzien. Er wordt nu naar gestreefd het geheel in de paas vakantie gereed te hebben, zodat dan de kleuters weer in hun eigen schooltje kunnen worden gehuisvest. I-A. Aktie Nederlandse militairen. Een watersnoodramp heeft zoals be kend Tunesië getroffen. De Nederland se bevolking heeft spontaan financiële hulp verleend, terwijl ook direkt na de ramp goederen naar het rampgebied ge stuurd zijn. Verder heeft Nederland een detachement militairen naar dit land gestuurd om daadwerklijk te helpen. De ze militairen zullen in maart repatri ëren. De militairen die in Nederland zijn achtergebleven hebben gemeend toch niet werkeloos toe te zien op wat hun collega's daar in dit arme land hebben gepresteerd. Voor het vervoer en diver se werkzaamheden in dit land is voor de gewone man de ezel het aangewezen en meest geëigende dier. Door de ramp hebben velen hun dier verloren. De Ne derlandse militairen willen er nu voor zorgen dat zoveel mogelijk ezelparen naar Tunesië kunnen worden gestuurd. Daartoe is de aktie I-A georganiseerd, waartoe ook de burgers worden uitge nodigd hun steun te willen verlenen. Voor 30,kan iemand in dit verre land weer aan een ezel geholpen wor den. Zou Hansweert niet voor een ezel- paar kunnen zorgen Uw bijdragen kunt u in een gesloten enveloppe deponeren in de brievenbus, adres Scheldestraat 72. Het geld zal gezamenlijk worden op gestuurd naar het aktiecomité. Hoewel er irr Nederland veel verbeterd is ten aanzien van de vakantiespreiding, mag dit vraagstuk nog niet als opge lost beschouwd worden. Bij de voorbe reiding- van het vakantieseizoen 1970 dienen wij er rekening mee te houden dat met name in het onderlinge vakan tieverkeer met west-Duitsland dit jaar sprake zal zijn van een grote verkeers- golf in juli. Vooral de Duitsers zullen met hun gerevalueerde Mark in groten getale onze vakantie centra overspoelen. Het is dus zaak alles te doen om de verkeersdrukte in juli en augustus zo veel mogelijk te matigen. Daar kunnen mensenlevens mee worden gespaard en prijsstijgingen mee worden bestreden. In Nederland wordt aan de vakantie spreiding veel aandacht besteed. Met name de Coördinatie Commissie Vakan tiespreiding doet hier nuttig werk. Toch rijst de vraag of er geen ingrijpender maatregelen nodig zijn dan thans mo gelijk is. Zo hebben wij op de kalender gezien dat er voor de eerste week van mei 1970 twee vrije dagen vallen. Met opoffering van enkele dagen elders zou men voor een reeks van scholen de eer ste week van mei 1970 tot vakantie week kunnen maken. 5 mei is namelijk bevrijdingslustrum en op 7 mei valt Hemelvaartsdag. Betrekt men een verkorting van de paasvakantie in de beschouwing, dan zouden de twee weken voor pinksteren mogelijk een voorjaarsvakantie kunnen opleveren waarin velen een buitenlandse reis zouden kunnen maken. Hierdoor zouden de topweken in de zomer wor den ontlast en duizenden zouden in het voorseizoen een aanzienlijke reduktie op hun vakantiekosten kunnen krijgen. Daarmee is de consument gediend en niet minder de toeristenindustrie. Ten slotte zouden wij eens een proeve kun nen beleven van een voorjaarsvakantie en met de opgedane ervaringen ons voordeel kunnen doen voor de toekomst. Vanzelfsprekend zijn er bezwaren te vinden tegen zo'n regeling. Maar wegen deze op tegen de voordelen? Een slag vaardig vakantiebeleid eist inhaken op de geboden mogelijkheden. Er verandert natuurlijk veel, naar mate de schepping ouder wordt. Al fi losoferende kan men een lange lijst op stellen; vliegtuig inplaats vantrekschuit, atoombom na musket, bikini na hoepel rok en zo voort. Eén van de verschil len, die de mens kan toejuichen, betreu ren of alleen maar constateren, is dat de mens nu veel meer op het beeld is ingesteld. Voorop natuurlijk de televi sie, maar verder ook krant en periodiek. Elke krant heeft een archief. Wie daar kiufc f30«rk Wijk. far* k,ki*v pen. A/a kU Htrlt ovinia*. 7-Mi Ra,. eens de oude leggers doorbladert, maakt een boeiende reis door het verleden, dat weer tot leven schijnt te komen. Opper vlakkig gezien is het vooral opmerke lijk, dat het aanzien van de krant zo veranderde. Nu op de voorpagina's vet te koppen en veel foto's, toen grijze ko lommen tekst. De redakties hebben dit vooral gedaan, omdat ze wisten dat het publiek geen tijd meer had om alle lan ge verhalen te lezen. Wat er ook mag veranderen, het dag boek zal wel altijd blijven. Vooral de jonge mens zal er alleen op zijn ka mer zijn gedachten en gevoelens aan blijven toevertrouwen en na vele jaren kunnen zien wat hij elke dag deed. Het dagboek vaak alleen voor de vakan tie mag er echter best een beetje mo derner uit gaan zien. Dat leest later prettiger en bovendien geeft het een beter beeld. Zo'n dagboek (echt niet zo'n gek idee trouwens, denk er maar eens over na) kan in de eerste plaats natuurlijk din gen als toegangsbewijs voor eerste bal, kaartje voor de boot naar Vlieland, aan- stellingsbrief van het eerste bedrijf en zo meer bevatten. Nog leuker is het er zoveel mogelijk foto's in te plakken; pasfoto's van vader en moeder, broers en zusters, vrienden en vriendinnen. Dat ligt nogal voor de hand. Er is echter wel wat meer waar je niet zo gauw opkomt. De moord op president Ken nedy heeft ook veel jongeren sterk aan gegrepen. Wie zijn gedachten hierover opschrijft zou er heel goed een foto uit een weekblad bij kunnen plakken. Er is in bijna alle huiskamers dagen lang gepraat over de verloving van prin ses Beatrix. Foto's te over natuurlijk voor het dagboek, als daarin iets over de romance wordt verteld. Een zwaar gesprek met vrienden en vader en moe der over de oorlog in Vietnam? In de kranten staan kaartjes genoeg. Wat ook nog kan is het maken van een illustratie als er geen zo te knip pen is. Op school wordt het tekenen soms heel aardig ontwikkeld. Met pot lood zijn de mogelijkheden onbeperkt. Een herinnering kun je later als het gebeuren al lang is geweest nog vastleggen. Je kunt ook een bepaalde sfeer oproepen. Ondanks dat zal de voorkeur toch meestal uitgaan naar de foto's. Niet iedereen heeft talent om te tekenen en bovendien is een foto het vereeuwigen van een stukje tijd en dat is toch de bedoeling van het dagboek ook. Wie één keer met het dagboek nieu we stijl is begonnen, ziet zo maar van zelf de talloze mogelijkheden; school, voetbalveld, plekjes in stad, dorp en op het platteland waarvan geen kaarten bestaan, een correspondentievriendin die op bezoek komt, fuifjes, de nieuwe fiets of de eerste meestal stokoude auto, na tuurlijk de vakantie, Kerstmis thuis, de kerk waar je vaak komt, de jonge hond jes en zo veel me ér. Het is vooral de kunst, wat met een groot woord funktioneel heet, te werk te gaan. Om bij het laatste voorbeeld te blijven: als het om de jonge hondjes gaat, dan moeten die op de foto. Geen geweldige tuin met een huis op de ach tergrond en dan bijna onzichtbaar don kere vlekjes, die inderdaad hondjes zou den kunnen zijn. Het ligt aan het karakter van de eigenaar of het dagboek een foto-album wordt met korte teksten, of dat het bij na de oude vorm heeft met hier en daar een enkele foto. Beide manieren en al de andere, die daar tussen liggen, zijn echter heel goed bruikbaar om een ver zorgd boek te maken. Het schrijven, fo tograferen en plakken geeft veel ple zier en soms zelfs opluchting. Bovendien is het veel en veel later boeiende lectuur, die als de schrij ver of schrijfster ook gedachten weer geeft over wat er buiten het gezin ge beurt een heel apart beeld geeft van een periode in de geschiedenis. op het gebied van het fotograferen kunnen u naar nieuwe ideeën voeren Een vak-ondergrond krijgt u echter pas als u een van onze gebruikt als handleiding bij het maken van uw foto's en het behandelen van uw films Voor de prijs hoeft u het niet te laten, want fotoboeken zijn er al in pocketuitgaven

Scheldebode | 1970 | | pagina 2