NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND iWATERSTANDEN. TUSSEN WAL EN SCHIP 36STE JAARGANG No. 38 27 FEBRUARI 1970 LANGS DE STRAAT de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR i J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 2,15 per kwartaal Franco per post ƒ4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm ƒ4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Het bestuur van de „Christen Demo craten Unie" (C.D.U.) heeft zich met het volgende manifest tot het Neder landse volk gericht: Landgenoten, Honderdduizenden Nederlanders zijn verbitterd over een kleine, maar bijzon der gevaarlijke en agressieve groep men sen, die in vele plaatsen van ons land voortdurend chaos veroorzaakt. Deze terroristen schromen niet Uni- versiteitsgeobuwen, musea, concertzalen en schouwburgen te bezetten, concerten en toneelvoorstellingen in de war te sturen, door met rotte tomaten en rook bommen de kunstenaars te bekogelen. Dit alles om hun z.g. progressieve wil op te dringen aan de „zwijgende meer derheid" van ons volk. Deze, in verhouding kleine groepen, krijgen via pers, radio en televisie alle gelegenheid tot het maken van propa ganda voor hun doelstellingen. Door ko lommen-druks of per radio en televisie mogen zij hun standpunten uiteenzetten terwijl de z.g. „zwijgende meerderheid" geen kans krijgt via dezelfde media pro test aan te tekenen tegen de afschuwe lijke toestanden, die wij tegenwoordig in ons vaderland meemaken. Pers, radio en televisie overstromen 't Nederlandse volk met reportages over sex, homofilie, geslachtsziekten, echtscheidingen, com munes, winkeldieven enz. enz., alsof er in de wereld geen belangrijker dingen meer zijn, die onze aandacht verdienen. De grote „zwijgende meerderheid" van ons volk heeft tot nog toe gezwegen over deze onvoorstelbare toestanden, die ons volk ten zeerste hebben verbitterd. De „C.D.U." wenst op krachtige wijze stelling te nemen tegen de verkrachting van onze cultuurwaarden. Zij wenst op te tornen tegen die kleine, maar bijzon der gevaarlijke en agressieve groepen, die telkens proberen met bruut geweld, hun doel te bereiken. Daarom zal de „C.D.U." op 18 maart a.s. meedoen aan de Provinciale Statenverkiezingen van Noord-Holland en Zeeland. De „zwijgende meerderheid" van ons volk zal dus nu haar stem kunnen ver heffen tegen die wantoestanden in ons land. Zij zal met alle wettige middelen, die haar ten dienste staan, de strijd aanbinden tegen het ondergraven van ons wettig gezag. TOMATENKLETSKOP ,,'t Spijt me wel, maar 't was een hé lemaal strikkebesloten vergadering", verkondigde de voorzitter nu voor de balie. Van halve strikken hield hij niet. „Dat spijt 'm helegaar niet", gromde de besnorde getuige, „die partij van hemmes heit lang niet zoveul lejen as- dat ie zelf rondbazuint en daarom mocht ik netuurlijk nie binnen kijken". „Als u dat dan zo goed weet, waar om ging u dan?" wilde de politierechter weten. „Omdat ik 'n vrindelijke uitnojeging had ontvangen. Kijk, ik heb 'm meege- broch". En daar kwam waarempel het omstreden stuk van de politieke partij op de groene tafel: een uitnodiging tot het bijwonen van de jaarlijkse algemene ledenvergadering, te houden op donder dagavond in de zaal van Boschlust en de ontvanger werd verzocht vooral om 8 uur aanwezig te zijn... „Maar ondanks die pesoonlijk aan mij pesoon gerichte uitnojeging werd mijn de toegang té- gengehouwen. Begrijpt u dat?" „Was u wel lid?" vroeg de rechter. „Dat wou 'k daar worren". „Er staat ledenvergadering in die brief. Dat wil zeggen: een vergadering alleen voor leden". „Nee, d'r staat algeméne lejenverga- jering. En een algemeen ziekenfonds is ook voor iedereen, dus een algemene le- jenvergadering is ook voor iedereen". „Maar niet voor mensen met rotte to maten!" kreet de verdachte. „Helegaar geen rotte, maar sappige rijpe tomaatjes", was 't antwoord. „Wacht even", klonk het van achter de groene tafel, „dat staat niet in de stukken. Hebt u, getuige, met tomaten gegooid?" „Kejje begrijpen, u wou mijn toch wel wijzer hebben zeker? Ik had allenig een tomaatje bij me om wat te eten te heb ben, want 'tkon lang duren met het vaststellen van die kandidatenlijst voor de verkiezingen". „Een hele krat, edelachtbare, dat was toch zeker om te góóien als we meneer z'n naam niet op de lijst zouden zet ten!" Het bleek echter uit het getuigenver hoor, dat er nog helemaal niet gegooid kon worden, want deze kroongetuige was al aan de ingang opgevangen en mèt zijn kist tomaten de voordeur uit gewerkt. Ondanks de uitnodiging. „Maar waarom dan die klappen?" vroeg de politierechter aan de politieke- partijman. „Omdat ie dorst dreigen tomatenpu ree van me te maken als ik nummer één werd op de lijst". „Hij liegt", zeiden alle drie getuigen tegelijk. „O, heeft meneer hier niets gezegd van tomatenpuree?" vroeg de rechter. „Wélles", riep de zenuwachtig wor dende gedaagde. „Hij liegt", hielden de getuigen vol. Na heel veel heen en weer gepraat kwam eindelijk uit, dat er wel gedreigd was, maar met" het bereiden van toma- ten-ketchup. „En dat is héél wat anders, meneer 't gerecht. Dat kenu proeven as u zo'n rood flesje koopt op rijkskosten". „Maar u wou die tomaten-ketchup niet uit zo'n flesje halen, maar het maken van uw tomaten met deze voorzitter van uw partij er in". De drie getuigen haastten zich te ver klaren, dat die partij hün partij niet meer was. „Nee, logisch", vulde de verdachte aan, „ze zijn d'r uitgesodemieterd, we gens wangedrag. Met d'r hele tomaten- kletskop". „Hoho, hoe kan dat? U hebt meneer hier d'r uit verwijderd?" vroeg de rech ter. „Uit de partij, ja, en voorgoed". „Dan moet meneer ook lid geweest zijn. Want niet-leden hoeft u niet uit een partij te stoten. Die zijn er niet in. En als meneer lid was, had hij dus wél toe gang tot de ledenvergadering". Nieuwe consternatie. De voorzitter probeerde uit te leggen, dat de omstre den figuur geen lid was, maar belang stellende, en dat hij als zodanig ge schrapt was. „Als meneer géén lid was, kunt u hem ook de partij niet uitgooien", hield de rechter vol. „Waren de belangstellenden nu ook uitgenodigd of niet?" Dat was wel gebeurd, maar „Dat had niet gemoeten. 'tWas een fout van de secretaris". „Dan staat 'tu niet netjes, om ge nodigden die door weer en wind en mist gekomen waren, zonder vorm of woord van excuus de zaal uit te zetten en er nog op los te slaan als zij uit belang stelling willen blijven", verkondigde de officier van justitie. Hij vond het zeer ernstig, dat iemand die zich opwierp als kandidaat voor de gemeenteraad de nor male fatsoensnormen niet in acht kon nemen en inplaats van netjes excuses te maken voor een menselijke vergissing, op beestachtige wijze tot de aanval over ging en ferme klappen uitdeelde, alleen omdat hij schrok van de getoonde toma ten. „Als gemeenteraadslid zullen u nog wel eens andere vruchten getoond wor den, gaat u dan misschien burgemees ter en wethouders in de raadsvergade ring te lijf? Dan blijft het niet bij to matenketchup maar kr.n het wel toma- tencatch-as-catch-can worden!" En hij eiste dertig gulden boete voor elke klap, dat werd dan zestig gulden of een week hechtenis. Onvoorwaardelijk. „Dat betekent, dat ik nooit meer ge kozen kan wordenschrok de ver dachte. „Da's ook de bedoeling", mompelden de drie getuigen. De politierechter maakte er voorwaar delijk van, met een proeftijd van twee jaar. „Maar eigenlijk moest 't minstens vier jaar zijn", dreigde hij. (Nadruk verboden) d'ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Godfried Bomans. - Graag had ik het adres van Godfried Bomans gewe ten. Het adres van Godfried J. A. Bo mans luidt: Parkweg 10, Bloemendaal, telefoon (023) 263777. A.O.W. Ik ben Nederlander en mijn vrouw ook, maar mijn schip heeft de Belgische nationaliteit en ik betaal in België belastingen en ontvang daar kin derbijslag. Nu wil ik t.z.t. met mijn schip en al naar Nederland overkomen om mij daar te laten inschrijven. Ik ben 55 jaar. Kom ik als ik 65 jaar ben in aanmer king voor de Algemene Ouderdomswet? Men kan slechts aanspraak op het volledige ouderdomspensioen maken in dien men na zijn 59ste jaar 6 jaar lang onafgebroken in Nederland heeft ge woond. Toch bestaat er een mogelijk heid want Nederlanders in den vreem de kunnen door vrijwillige premiebeta ling over de jaren dat zij elders vertoe ven, aanspraak maken op deze uitke ring. Inlichtingen hieromtrent kunt u krijgen bij de sociale verzekeringsbank, Apollolaan, Amsterdam. Koperen slinger. We hebben een klok met slinger waarvan het blad met goudbrons is bewerkt. Nu wilde ik dat goudbrons er af hebben, want het is een koperen blad. Hoe lost dat goudbrons op zodat het blad weer schoon is? Dit verguldsel is veelal met schellak of vernis overtrokken. Dit kan verwij derd worden met soda, spiritus of bo rax. Nabehandelen met schoon water en drogen met de zeem. Lukt het op deze manier niet het blad goed schoon te krijgen, dan zal het de eenvoudigste ma nier zijn de slinger een koperbad te la ten ondergaan. U kunt dan kiezen tus sen een roodkoperbad of een glans-, contact- en dompelkoperbad. Laat u zich eventueel hierover eens door een des kundige voorlichten. Amanuensis. -Wat is nou precies de taak van een amanuensis op een school en hoe kom je aan zo'n diploma? De amanuensis van een school of scholengemeenschap is toegevoegd als assistent aan de leraren voor physica en biologie. De opleiding aan de Techni sche Hogeschool in Eindhoven onder lei ding van Drs. E. Swaan is een 3-jarige dagcursus en die van de Rijksuniversi teit in Utrecht, Transitorium I Leuven laan, staat onder leiding van Drs. H. T. H. van Dijk en dit is een 4-jarige avond cursus. Bovendien bestaat er een schrif telijke opleiding, waarnaar u kunt in formeren bij het instituut voor medi sche voorlichting, Baljuwlaan 22, Am stelveen, tel. (020) 431840. Monteursloon. Wat is het uurloon van een monteur in Nederland? Wij maken er u allereerst op attent, dat sinds 1 januari 1970 er geen c.a.o. meer geldt voor de metahl-nijverheid, waartoe de meeste monteurs behoren. Maar in 1969 golden de volgende uur lonen: 21 jaar 2,76, 2665 jaar 3,37 en chef 3,95 (plus event, diplomatoe slagen). Vooral in verband met het ont breken van een c.a.o. raden wij uw ken nis vooral aan vóór dat hij hier in enig dienstverband treedt, zich te informeren bij één der volgende adressen: Alg. Ned. Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektronische Industrie, Andries Bickerweg 6, 's-Gravenhage, tel. (070) 323895, Chr. Bedrijfsbond voor de me taalnijverheid en electrotechnische indu strie, Nijenoord 2, Utrecht, tel. (030) 442255 of Kath. Bond van werknemers in het metaal- en electrotechnisch be drijf en aanverwante bedrijven, Malie baan 34, Utrecht, tel. (030) 22041. Bandopname. Met mijn stereo-band recorder Sony TC 200 neem ik wel eens radioprogramma's over van mijn 16 jaar oude Erres toestel met speciale band recorderaansluiting, die ik er zelf op gemaakt heb. Als ik op 1 spoor een mono-opname wil maken en ik schakel de recorder in dan komt er storing op de radio. Als ik beide versterkers ge bruik en op 2 sporen opneem komt er geen storing. Hoe zit dat? Voor zover op een afstand te beoor delen valt kan de storing die u op de radio krijgt, wanneer u een bandopname van een radioprogramma op één spoor van uw stereo-bandrecorder maakt, ver oorzaakt worden door een onjuiste ver binding tussen het radiotoestel en de bandrecorder. De „Sony" stereo-recorder heeft een aansluiting met 5 contacten. Om opnamen van een (mono) radio toestel te maken wordt in de regel ge bruik gemaakt van een verbindingska bel met aan één einde een plug met drie contacten. Mogelijk dat in deze verbin dingskabel een verkeerde verbinding aanwezig is, of dat de aansluitingen niet Het is bromfietsers verboden zich door een ander voertuig te laten trekken of duwen. Verbond voor Veilig Verkeer Afd. KruiningenHansweert corresponderen met de plug in het ra diotoestel (die naderhand aangebracht is). Soms is een verbinding tussen de pennen 1 en 5 van de plug wél of juist niet gewenst. Een en ander zal aan de hand van het schema van de betrokken bandrecorder en 't radiotoestel nog eens nauwkeurig nagegaan moeten worden. Film. Wat is de oorzaak van het feit, dat bij weergave op film de wie len van een voertuig ogenschijnlijk ach teruit in plaats van vooruit draaien? Deze vraag is in dit kader moeilijk op wetenschappelijke wijze te beantwoor den. Wij zullen dus trachten de vraag zo populair mogelijk te benaderen. Bij het filmen worden de achtereenvolgens genomen filmbeeldjes vertoond met een frekwentie die vroeger sterk variëerde, maar die nu gestandaardiseerd is op 24 per seconde, voor geluidsfilms. Deze snelheid is vastgesteld in verband met de traagheid van het oog, dat een licht- indruk langer vasthoudt dan het licht verschijnsel duurt, zodat de eerste in druk nog aanwezig is, terwijl de tweede begint. Zo vloeien de beelden in elkaar over, zodat het oog schijnbaar de oor spronkelijke beweging ziet. Als de spaak van een wiel echter in werkelijkheid met een snelheid van ca. 3 x per se conde ronddraait (dat is met een spaak lengte van 0.5 m bij een snelheid van het voertuig van ca. 35 km per uur), dan wordt dezelfde spaak ca. 8 x zoveel keren vastgelegd op de film en dat kan tot resultaat hebben, dat u het volgen de beeld van de spaken op een iets voor afgaande plaats op het scherm ziet, dan het voorafgaande beeld, waardoor de synchronisatie, d.w.z. het gelijktijdig waarnemen van gelijktijdige indrukken, verstoord wordt en de wielen schijnen' terug te draaien. Als u heel nauwkeu rig oplet, ziet u dat ook dit geen zui vere weergave van de waarneming is, dat er op bepaalde momenten een wis seling van spaken optreedt, waarvan niet gezegd kan worden dat ze alle te rugdraaien. Ekster. Ik heb een gewone Hol landse zwart-witte ekster, die ik als jonge vogel heb gekregen en die ge wond was. Kunt u mij vertellen hoe oud deze vogels gemiddeld kunnen worden? Al naar de omstandigheden gunstig of minder gunstig zijn, kan een ekster ca. 16 jaar oud worden, afhankelijk dus van het leefmilieu waarin de ekster ver keert. WEMELDINGE Van 17 maart 1970 Zondag 1 maart: Laatste Kwartier Zaterdag 7 maart: Nieuwe Maan IIOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.20 8.53 1.41 2.11 Maandag 9.22 10.06 2.43 3.24 Dinsdag 10.54 11.52 4.10 4.54 Woensdag 12.40 5.42 6.29 Donderdag 1.22 1.57 7.10 7.44 Vrijdag 2.26 2.55 8.15 8.40 Zaterdag 3.18 3.44 9.07 9.27 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later door TRUDIE MOORST 24) Doch steeds duidelijker krijgt hij de indruk, dat hij in huize Van Heeveren Voorthals slechts geduld wordt en niet geaccepteerd. Waarschijnlijk zal hij wel nooit geaccepteerd worden. Omwille van de huiselijke vrede gaat men er mee akkoord, dat Jan Pelser, de arbeider, over huis komt. Het zijn consessies aan het feit, dat de dochter verliefd is ge worden op deze jongeman. En we leven in een moderne tijd. Dat brengt Van Heeveren Voorthals in zijn fabrieken in praktijk. Zonder arbeiders geen wel vaart. En van die welvaart moeten de arbeiders ook een deel hebben. Een be langrijk deel, want zij brengen die wel vaart immers in hoofdzaak op? In een redevoering, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van Van Heeverens fabrieken heeft hij een speech gehouden, die gedeeltelijk of in extenso in de pers werd afgedrukt. Met een gro te foto erbij van de machtige man. Andere fabrikanten vinden hem een idioot, een idealist. Hij moet nodig zo praten en zo doorgaan, dan schoppen ze hem binnen afzienbare tijd uit zijn stoel en gaan er zelf op zitten. Nogal mooi volk, die arbeiders in deze tijd! Vijf daagse werkweek hebben ze en een re giment sociale voorzieningen, een be- drijfsraad en een vakbond, die dictato riale macht uitoefent, zodat de directies bij de besprekingen over de nieuwe c.a. o.'s geen kant meer heen kunnen en ronduit geultimateerd worden door de vakbonden. Kapitale lonen moeten er uitbetaald worden en niemand vraagt, of het wel kan! Nee, heel wat collega's van Van Hee veren Voorthals zijn het lang niet in alles met hem eens en in de industriële club, waar iedereen zo op gezette tijden binnenwipt, heeft hij al het een en an der moeten vernemen. Daaruit ontstaan dan drukke discussies, want Van Hee veren is er niet de man naar om on gelijk te bekennen. Hij is er vast van overtuigd, dat hij het bij het rechte eind heeft. En geeft als voorbeeld het gerin ge personeelsverloop in zijn fabrieken. Waar vind je dat ook zo? Nou? Men meesmuilt. Kunst, als je zulke hoge lonen uitbetaalt. En zomerhuisjes laat bouwen aan het IJsselmeer voor je mensen. En weet ik wat nog meer voor ze doet. Dat is geen bedrijf meer, maar een filantropische instelling. De uiter sten ontmoeten elkaar. Directieleden, die de arbeiders ronduit tuig noemen, waar over je niks meer hebt te zeggen. Net als in de communistische landen zijn de arbeiders de baas en de baas is knechtje van zijn arbeiders. Volslagen omgekeer de wereld. En zulke mensen moet je nog de steunpilaren noemen van de sa menleving. Wacht maar af... het kruik je gaat net zo lang te water tot het breekt. Er komt ook wel eens een an dere tijd. Dan zullen het sterke benen zijn, die de weelde kunnen dragen. Eens kijken, of Van Heeveren dan blijft door gaan met zijn mensen in de watten te verpakken Het feit, dat een fabrieksarbeider al enige maanden verkering heeft met de enige dochter van Van Heeveren, vindt iedereen een ordinaire mop. Zover gaat hij dus, dat hij ze bij hem in huis haalt. Waar blijven zodoende de verhoudin gen? Ook directeur Swinkels van de fa briek, waar Jan Pelser al jaren werkt, wordt op de hoogte gesteld van het feit, dat een van zijn arbeiders omgang heeft met de dochter van Van Heeveren Voort hals. Zijn eerste reaktie is: ik geloof er geen letter van. Wie? Een zekere Pel ser? Best mogelijk, dat hij hier werkt; denk je, dat ik de namen van al mijn mensen uit het hoofd ken? Zal het na laten kijken. Na een uur weet Swinkels, dat er een zekere Jan Pelser op de afdeling mon tage werkt. Een handarbeider, die er al negen jaar is. En dat zit hem niet lekker. Heeft het wat te betekenen Natuurlijk is het hem bekend, dat Van Heeveren aandelen heeft in zijn bedrijf. Een vrij groot pakket. Daarom ver trouwt hij het niet erg. De sociale werkster wordt in het pri- vékantoor geroepen. Met deze vrouw heef hij een gesprek. Hoor die Pelser eéns uit of het waar is, al die geruch ten die over hem in omloop zijn. Hij moet al maanden scharrelen met de enige dochter van Van Heeveren Voort hals. En men zegt, dat hij er gewoon thuis komt. En dat er binnen zeer af zienbare tijd een officiële verloving op komst is. Krankzinnig gewoon. Dat trekt iedere verhouding scheef. Moet je nu zo'n man aan de band laten zitten, als het allemaal waar is? En waarom haalt Van Heeveren die jongeman niet weg, om hem in een van zijn eigen be drijven een betere baan te geven? Ten slotte is het toch z'n aanstaande schoon zoon, nietwaar? De sociale werkster heeft enkele aan tekeningen gemaakt en zal terstond op informatie uitgaan. Jan wordt op zijn beurt naar haar kantoortje geroepen. Heel diplomatiek vraagt ze hem ver schillende dingen. Jan is argeloos, heeft nergens erg in. Ja, hij heeft een meisje, al enige maanden. Misschien gaat hij zich van 't voorjaar verloven. Wie het is? Voorlopig nog een geheimpje. Wan neer trouwen? Och, dat zal dan waar schijnlijk wel najaar worden. Een huis... ja, dat is natuurlijk het probleem. Komt goed uit, dat u me liet roepen. De fa briek heeft immers huizen? Kan ik niet te zijner tijd voor een dezer huizen in aanmerking komen? Tenslotte werk ik hier al ruim negen jaren... En nooit moeilijkheden gehad met collega's of ba zen. U kunt het navragen... De sociale werkster maakt weer en kele aantekeningen. Misschien is er te zijner tijd een mogelijkheid, zegt ze heel voorzichtig. In ieder geval zal ze het onthouden en als het zover is, dat de huwelijksdatum bekend wordt, moet hij haar nog maar eens helpen herinneren. Op haar medewerking kan meneer Pel ser natuurlijk rekenen. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1