Wie weet NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LAND- EN TUINBOUW TUSSEN WAL EN SCHIP 36STE JAARGANG No. 37 20 FEBRUARI 1970 LANGS DE STRAAT de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR i J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post ƒ4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm 4,50, verder 18 cent per mm Exd. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE i DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. WIE GOED STROOIT ZAL. VEEL OOGSTEN Het is nu weer de tijd om het be mestingsplan op te stellen. Met veel genoegen denkt de boer aan het achter hem liggende seizoen. De gunstige weersomstandigheden tijdens het groeiseizoen hebben gezorgd voor een uitstekende opbrengst van goede kwaliteit. Door deze goede oogst zijn echter veel voedingsstoffen aan de grond ont trokken. Deze zullen weer aangevuld moeten worden, wil men gewaarborgd zijn voor de volgende oogst. Onderzoekingen staan op bemestings- gebied niet stil. Op grond en gewas af gestemde mengmeststoffen zijn aan te bevelen. Deze nieuwe NKP-samenstel- lingen zijn zó gekozen, dat voor de voor naamste gewassen de verschillende grondsoorten in één keer van de nodige stikstof, fosfaat en kali kunnen worden voorzien. Voor grasland, bieten en granen op gronden met grote kalibehoefte wordt de samenstelling 15 7-1-21 chloor- houdend aanbevolen. Voor een lage kaligift is de samen stelling 22 11 11 chloorhoudend beschikbaar. Voor aardappelen en tuinbouwgewas- sen komt de samenstelling 15 10 20 in aanmerking. Toepassing van deze nieuwe samen stellingen gebaseerd op een goed be- mestingsbeleid is zeker verantwoord. Proefnemingen hebben dit ruimschoots bewezen. DE VIEZE-ADMIRAAL De rijkbetreste en goudgegalloneerde figuur, die zo'n stram militair saluut uitbracht bij zijn verschijnen voor het houten hekje, bleek geen zee-officier te zijn, maar volgens eigen zeggen „hoofd portier van de dancing". De eigenaar van het lawaaierige etablissement had hem in dienst genomen, om in de late avonduren de onontwarbare kluwens vol gelopen lichamen uit de knoop te halen of in de goot te leggen waar ze hoorden. Moeilijkheden deden zich alleen voor als er enkele ledematen tegenspartelden. „Maar ik was ook belast met het op houding van de standing, m'n edelacht baar", gaf de très-sjieke tressenman te kennen. „Standing ophouden door het uitdelen van oplawaaien?" vroeg de politierech ter hoogst verwonderd. „Nee meneer de edelachtgebaar, dat was pas het alleruiterste. Ik had de strengste opdracht er op toe te zien, dat de cliëntèle hun eigen, behoorlijk gekleed hadden. Met boord en stropdas. En toén die avond een paar van die branies uit Zeist de tent in wilden met wijd open flodderhemden en gepermanente haren zal ik maar zeggen, moest ik ze weige ren. Nou, daar kwam dus bonje van." „Dat dus begrijp ik niet. U houdt de deuren gesloten, hoe kan er dan bonje komen?" „Ze namen het niet, edelacht eh dinges. Ze scholden op mijn persoon. En die deur moest open voor andere klan- dize. Toen drongen ze naar binnen en noemden me admiraal. Nou, ik zei: ik ben geen admiraal. Kreeg ik te horen: nou dan vieze-admiraal. En dat gore stelletje de zaal in en de pas geboende parketvloer op. Met spijkerbroeken en ongeveegde straatschoenen." De vermeende marinepotentaat had zich daarop een kwartier onledig ge houden met het uit het lid trekken van enkele voor de hand hangende ledema ten en het incasseren van blauwe plek ken. Daarna organiseerde hij bij één der vijandelijke vechtersbazen een lichte her senschudding, presenteerde een tweede een gebroken neusbeentje en serveerde tot slot aan nummer drie een hoge heup zwaai door de achterdeur. „En als daar geen lantaarnpaal gestaan had, das d'r nog niks aan de hand geweest," besloot hij zijn wild-westverhaal. „Nou, niks aan de hand..." overwoog de oordeelveiler achter de groene tafel, „behalve die verbogen lantaren is er toch nog aardig wat mensevlees bescha digd ook! De ziekenhuisrekening be draagt over de duizend gulden." „Da's allemaal eigen risico. Ik heb zelf ook het nodige opgelopen. Dat mo gen zij dan wel eens betalen. Die lange beet me in m'n oor en dat stuk heb ik nog niet teruggevonden. Hij moet 't in geslikt hebben." De officier was het niet eens met de opvattingen over het eigen risico. Hij meende dat deze nacht-machtwelluste ling andere middelen had moeten ge bruiken om ongewenste gasten buiten de deur te houden. En van uitsmijters hield hij helemaal niet, want dat leidde alleen maar tot geweldpleging over en weer. „En of u nou schone of vice- admiraal genoemd wordt, mag ook geen invloed hebben. Ik eis honderd gulden boete per geval, dat wordt samen drie honderd gulden of anders dertig dagen." De politierechter bekeek het bescha digde linkeroor van de niet zo vieze vice-admiraal en verrekende diens scha- ni de in de boete: „Honderdvijftig gulden dan, of vijftien dagen." „Goed meneer, tot de volgende keer", zei de hoofdportier. Hij was er heilig van overtuigd, dat zijn baas die boete wel zou betalen (Nadruk verboden) d' ARGENTY Antenne. Nabij München in Duits land heeft men naast een reeds bestaan de satellietantenne van 25 meter door snee er een gemaakt om verbindingen te onderhouden met de in 1972 te lan ceren Frans-Duitse satelliet Symphonie. Het gevaarte is maar 3 meter groter, maar is niet in een koepel opgesteld om dat is gebleken dat zo'n koepel storin gen met zich mee brengt. Infrarood- stralers en aluminiumplaten beschermen de koepel tegen weersinvloeden. Rijk. Zo rijk zijn als Croesus is een uitdrukking die betrekking heeft op de koning van Lydië (Klein-Azië), die zich een legendarische rijkdom verwierf. Archeologisch kon worden vastgesteld, dat deze koning inderdaad heeft bestaan en voor die tijd heel erg rijk was. On langs werd bij toeval ontdekt dat de stad waar deze koning leefde nog gro ter was en dat in dit nieuwe gedeelte óók weer ertsraffinaderijen waren, zo dat aangenomen mag worden, dat Croe sus nog rijker was dan tot op heden werd aangenomen en dat zijn smelterij- en wekelijks heel wat gouden broodjes bakten. Protest. Stakingen, protesten en demonstraties schijnen niet alleen de eventuele waarde te hebben waarvoor ze worden opgezet maar ook een nogal gezonde therapie te zijn, misschien wel beter dan de psychotherapie of behan deling door een zenuwarts. Dergelijke uitingen schijnen een uitstekende uit laatklep te zijn voor opgekropte gemoe deren. Men is druk bezig deze wijze van uitlaat verder te analyseren, hoewel voorop staat dat deze manier van doen zeker niet een doel mag gaan worden dat de middelen heiligt. Krokodillen. Dat mensen zowel als zoogdieren kunnen zweten of transpire ren is algemeen bekend. Tot op heden was echter niet bekend of vissen en ge heel of gedeeltelijk in het water leven de reptielen dit ook deden. Men nam echter aan van niet, want de meeste in het water levende dieren doen dit niet. Toen men dit echter onderzocht bij kro kodillen, bleek dat deze dieren dit wel degelijk doen. Proefondervindelijk kon men vaststellen dat jonge nijlkrokodillen zelfs 24 uur niet in water zijnde bij temperaturen tussen 2024 graden Cel sius 20 van hun lichaamsgewicht ver loren door transpiratie van de huid maar geen vocht via die huid konden opnemen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met b\jsluitlng van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. B.T.W. Is het toegestaan vooreen postpakket als retourzending ook 12 B.T.W. voor de porto t berekenen? Dat is mij gebeurd en lijkt mij onjuist. Het is inderdaad juist dat de B.T.W. ook moet worden berekend over de ver zendkosten. Dit lijdt alleen uitzondering, wanneer een drukker drukwerken ver zendt als postreclame of gedrukte tijd schriften enz. in opdracht van de op drachtgever aan door de laatste opge geven adressen per post verzendt. Schadevergoeding. Toen mijn zoon met zijn eigen auto op weg was naar zijn legeronderdeel kreeg hij een aan rijding, waarbij zijn auto totaal vernield werd. Kan hij van het rijk een schade vergoeding krijgen? Aangezien wij uit uw schrijven op maken dat uw zoon niet all-risk verze kerd was en gezien zijn veroordeling de schuld van 't auto-ongeluk bij hem lag, geloven wij niet dat er veel kans op een schadevergoeding door het rijk be staat. Niettemin kan hij het proberen, maar dan. alleen op grond van het feit, dat hij op weg was naar zijn onderdeel. Het informatie-adres daarvoor is: Mi nisterie van Defensie, afdeling voorlich tingsdienst, Spui 32, Den Haag, tele foon (070) 722722. Boulevardloop. Wie is de winnaar geweest van de 3e Vlissingse Boulevard loop voor senioren welke in 1931 is ge houden De winnaar van de 3e Vlissingse Bou levardloop voor senioren in 1931 was de heer N. H. Stevense van „Pro Patria" in Rotterdam, in de tijd van 11 minuten en 41.2 seconden. Gaspard de Coligny. In Parijs is een standbeeld van Gaspard de Coligny. Kunt u daar iets naders over vertellen? Het standbeeld is in 1889 geplaatst voor de Eglise Reformée de 1' Oratoire. Het standbeeld is het werk van de ar chitect Scellier de Gisors en de beeld houwer Crauck. Kinderaftrek. Heeft een weduwe met een studerend kind beneden 21 jaar recht op kinderaftrek, als het kind we zenpensioen ontvangt? Het recht op kinderaftrek en daarbij op kinderbijslag hangt af van de mate waarin het kind te uwen laste komt. Op drievoudige aftrek hebt u slechts recht wanneer het kind uitwonend is en voor minstens 90 van zijn levensonderhoud te uwen laste komt. Voor tweevoudige kinderaftrek is niet vereist dat het kind uitwonend is, doch alleen dat het voor meer dan 50 te uwen laste is. Voor enkelvoudige kinderaftrek is vereist dat u aan het levensonderhoud van het kind minstens 16,per week voor 1969 en 18,per week voor 1970 hebt bijge dragen en redelijkerwijze moest bijdra gen. Een en ander hangt er dus van af wat het kind aan kosten van studie en levensonderhoud in werkelijkheid heeft verbruikt en de vraag in hoeverre het daarin uit eigen inkomsten, zoals het wezenpensioen en de verdiende kost en inwoning heeft voorzien. Magnetisme. Kunt u mij vertellen wat magnetisme eigenlijk inhoudt? De aarde bezit ook magnetisme, als dit niet zo was, zou onze aarde dan nog be woonbaar zijn? Wij zouden uw vraag als ongerijmd, als liggende buiten de orde der bestaan de krachten, zonder meer terzijde kun nen leggen, met als motivering dat wij ons niet alleen de aarde, maar ook het heelal niet zonder magnetisme kunnen denken. Maar dan zouden wij te kort doen aan de ernst waarmee u deze vraag stelde en daarom zullen wij enkele as pecten van het aardmagnetisme en het magnetisme in het algemeen bespreken in de veronderstelling, dat u uw vraag daarmee voldoende beantwoord zult ach ten. Zonder op de elementaire wetten van het magnetisme in te gaan (daar voor verwijzen wij naar de schoolboe ken), merken we op dat bij nauwkeurig onderzoek gebleken is, dat niet alleen de bekende ferromagnetische stoffen door een magneet worden aangetrokken, maar dat alle stoffen de kracht van een magneet ondervinden, maar dan in zeer geringe mate. Verder moeten we iets dieper ingaan op de aard van de z.g. ele- mentairmagneetjes, die n.l. verklaard kan worden uit de elektronentheorie. Zo wel elektronen, protonen als neutronen hebben een z.g. „spin", d.w.z. ze maken voortdurend de beweging als van een snel draaiende tol, hetgeen o.a. betekent dat zij door een magnetisch veld om geven zijn en dat zij dus als micro-mag neetjes de dragers zijn van het magne tisme in het algemeen en ook van het aardmagnetisme in het bijzonder. Een derde interessante bijzonderheid is, dat de oorzaak van het aardmagnetisme, volgens de methode van Ganss om het aardmagnetisme te analyseren, niet al leen binnen de aarde te vinden is, maar zeker voor 1 er buiten, terwijl we ook wijzen op de magnetische stormen Het is fietsers verboden meer dan één dier te geleiden. Bromfietsers mogen in het geheel geen dier ge leiden. Verbond voor Veilig Verkeer Afd. Kruiningen-Hansweert tengevolge van een stroom van elek trisch geladen deeltjes die door een uit barsting op de zon het heelal wordt in gezonden, ingeval de stroom de aarde treft. Ook het poollicht wordt hieruit verklaard. Wij hopen dat deze gegevens u enig dieper inzicht in het verschijnsel magnetisme hebben verschaft en dat uw vraag naar de bewoonbaarheid van de aarde bij afwezigheid van het aard magnetisme wel achterwege gebleven zou zijn. Immers, de kracht van het magnetisme staat niet los van andere krachten. Ze past geheel in de structuur van het al bestaande. Als het magne tisch verschijnsel uitviel, zou dat zijn tengevolge van de ontwrichting van het heelal en dan zal het er met de bewoon baarheid van de aarde, als miniskuul deeltje van het heelal ook wel niet best meer uitzien... Corrie Brokken. Is Corrie Brok ken hertrouwd en zo ja, met wie? Corrie Brokken is gehuwd met René Sleeswijk. Gabriël Smit. Kunt u mg een le vensbeschrijving geven van Gabriël Smit? Wij kunnen u enige algemene gege vens verstrekken over de Nederlandse letterkundige Gabriël Smit. Verder bij zonderheden kunt u hem zelf vragen, als wij u zijn adres geven: Gooiers- gracht 161, Laren N.H., telefoon (02153) 4975. Gabriël Smit werd op 25 februari 1910 te Utrecht geboren. Behalve zijn boeken, die hij schrijft, werkt hy voor verscheidene dagbladen als toneelkriti- kus en boekbespreker. Ook was hij en kele jaren letterkundig redacteur van de Gooi- en Eemlander en wethouder van de gemeente 's-Gravenland. Aanvanke lijk behoorde hij tot de Oud-Katholieke Kerk, maar ging later over naar de Rooms-Katholieke Kerk. Zijn verzen zijn over het algemeen zangerig en roman tisch en geven expressie aan het innige geloofsleven van een enigszins weemoe dige persoonlijkheid. Wij noemen van zijn werken: Overspel, Weerklank, Ma- ria-lof en andere gedichten. Sonnetten, zeven Marialegenden, Ik geloof, terwijl zijn herdichting van de Psalmen (1952) grote verdiensten bezit. Olijfolie. Als ik van de zomer naar Spanje ga, kan ik dan mijn huid in smeren met olijfolie tegen zonnebrand, of is dit nadelig voor de huid? Om te beoordelen in hoeverre het ge bruik van olijfolie op de huid in warme landen nadelig voor u zou kunnen zijn, dient een vakkundige op het gebied van de huidverzorging vast te stellen welk huidtype u hebt en u in verband daar mee verantwoorde adviezen te geven. Wij kunnen alleen in het algemeen zeggen, dat mensen die naar Spanje gaan, dit eenvoudige en goedkope middel veelal met goed gevolg toepassen, maar u ze kerheid geven, dat u er geen enkele schade van zult ondervinden, kunnen wij niet. Er zijn nu eenmaal zeer ge voelige huidtypen, die heel weinig ver dragen kunnen. Mocht dit met een van u het geval zijn, dan kunt u altijd nog advies vragen aan één der plaatseiyke schoonheidsspecialisten. Sanne van Havelte. De schrijfster Sanne van Havelte, werkt die onder haar eigen naam of is dit een pseudo niem? Sanne van Havelte is een pseudoniem voor Suzanne van Hamersvelt. door TRUDIE MOORST 23) „Moeder is in dit opzicht wat moei- lgker te overtuigen, Jan", legt het meis je hem uit. „Ze is zelf van oude adel en indertijd ging het niet met toestem ming van de hele familie, dat ze met vader trouwde". „Maar toch deed ze het, omdat ze van je vader hield?" Tilly zuchtte. „Oude adel is doorgaans verarmde adel. Moeder had enkel haar titel. Va der was toen al een zakenman, die mee telde. Gefortuneerd en natuurlijk knap. Enfin, je kunt nu nog wel zien. dat vader vroeger een vreselijk knappe jon gen was. Of niet soms? Deze beide eigenschappen mag ik het zo noe men? zullen de doorslag wel hebben gegeven". Jan begrijpt het. Na enige tijd zegt hij: „Ik weet het niet, Tilly, maar ik voorzie van je moeders kant nog moei lijkheden". Ze lacht hem uit. „Onzin, lieveling, moeder gunt mij m'n geluk". „En zal daarom mij op de koop toe nemen", voegt hij er droog aan toe. Tilly legt haar gehandschoende hand op zijn arm. „Aan jou de taak, om moeder te ver overen, aanstaande man van me. In aan merking nemende, dat het je bij mij is gelukt, moet het je niet moeilijk vallen, moeder er van te overtuigen, dat je haar heel dankbaar zult zijn voor haar toe stemming". „We zullen het proberen, snoes van me". Maar als ze op een stille weg dicht tegen elkaar liggen en elkander kussen, vallen alle bedenkselen by hem weg. Hij voelt haar warme armen om zijn hals en haar lippen op zijn mond. Als hij haar terugkust en liefkoost, weet hij: Ik ben stapelgek op dit lieve kind. En als het moet, ga ik voor ons geluk vech ten. Tenslotte is Tilly eenentwintig, dus wat kunnen ze daar in die grote villa aan de Apollolaan doen om in de toe komst ons te beletten elkander te trou wen? Ik ga Tilly iedere dag verwennen en liefhebben en we zullen samen geluk kig zijn. Raadt het meisje zijn gedachten? Ze fluistert in zijn oor: „Eenmaal zullen we voor altijd by elkaar zijn, Jan, dag en nacht, en alleen maar van elkaar houden met iedere vezel van ons lichaam en met volle teugen van elkaar genie ten De wereld lijkt zorgeloos en zonnig. Maar diep in zijn binnenste voelt Jan toch de realiteit. Hoeveel mogelijkheden bestaan er wel niet om ons huwelijk te beletten? Vooral voor een man als Van Heeveren Voorthals? Vooral voor zijn adelijke vrouw? HOODSTUK X De feestdagen zijn dit jaar voor Jan Pelser inderdaad fééstdagen. Samen met Tilly vieren ze het op hun manier, één middag in de huiselijke kring aan de Apollolaan, één avond in de Kerkstraat, eveneens thuis, maar de volgende dag zijn ze enkel samen, gaan de stad uit, helemaal naar Brabant, waar ze gezellig in een rustig, rintiem restaurant eten en dwalen daarna hand in hand over de heide en langs de bosrand, als twee blij de jonge mensen, die nooit genoeg krij gen van hun geluk. Af en toe stilstaan de om elkaar te omhelzen en te kussen. Of uitgelaten rennend over de kale hei devlakte. Of langzaam wandelend, met de armen om elkaar heen en de hoofden dicht bijeen. Op zulke momenten valt elk standsverschil weg en zijn ze enkel twee jonge mensen, die van elkaar hou den. Maar als hij alleen is, bekruipt hem telkens weer dat gevoel van onbehagen, van vrees, dat hij, ondanks de welwil lende tegemoetkoming van Tilly's vader, het meisje, waarvan hij elke dag meer gaat houden, toch nog op de een of an dere manier zal kwijtraken. Ik zal niet eerder rust hebben, voor ik het stad huis uitkom, met Tilly aan mijn arm als mijn wettige vrouw. Tot zolang blijft het een gok. In het grote huis aan de Apollolaan met zijn pompeuze salon is het Tilly, die er domineert. Ongemerkt heeft Jan, tij dens zijn bezoeken, gelegenheid gehad de heer des huizes te observeren. En daaruit geconcludeerd als vaststaand feit, dat de man heel veel van zijn enige dochter houdt. Al laat hij het zelden in het openbaar merken. Tilly daarentegen is in de huiseiyk kring een en al harte lijkheid, voor haar ouders zowel als voor haar broers en niet in het minst voor Jan. Ondanks dat heerst er een niet definieerbare sfeer in huis. Een sfeer, die Jan niet lekker zit. De broers hebben hem wel de hand gedrukt en ogenschijnlijk vriendelgk be jegend, op de een of andere manier voelt Jan, dat ze hem als een indringer beschouwen. En dat niet alleen. Ook als een proleet, alsof hij een bewoner is van een andere planeet, die er een ge heel andere beschaving op na houdt. Misschien is Willem, de voetbalenthou siast de enige, die op zijn manier aardig is. Maar van Piet en Evert krijgt hij geen hoogte. Ze groeten hem, als hij binnenkomt, maar gaan daarna over tot de orde van de dag. Ze betrekken hem nooit in hun gesprekken. Op een gure januaridag, als ze zater dagsmiddags een ritje maken, spreekt hij met Tilly van zijn onrust. „Je vader is vriendelijk en je moeder is wat ge reserveerder. Van je moeder kan ik het wel begrijpen. Ongetwyfeld is het voor haar een teleurstelling, dat je mg ge kozen hebt Daar protesteerde het meisje op hef tige manier tegen. Een idiote gedachte, noemt ze het. Moeder is altijd enigszins gereserveerd. Waarschijnlijk brengt dat haar afkomst mee. Als ze je niet mocht, zou ze het al lang op de een of andere verfijnde manier hebben laten merken. Ze vermag hem niet gerust te stellen. Maar hij vindt het beter er niet op door te gaan. Hun geluk is nog broos. Klei nigheden kunnen in staat zijn het te verbrijzelen. Ze moeten het voorzichtig behandelen en koesteren.

Scheldebode | 1970 | | pagina 1