BAAYENS DO YERSEKE ds speciaalzaak voor uw BRIL WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT LANGS DE STRAAT Ko rfbalnieu ws. Zaterdag speelden de junioren tegen Swift en versloegen deze ploeg met 2-1. Bij gelijke stand werd in de laatste mi nuut aan Volharding een straf worp toegewezen, die door Sjaak Filius uiterst beheerst werd ingeschoten. De senioren bonden de strijd aan tegen Luctor II. Mien v. d. Lijke zorgde voor de ope ningstreffer. En Heieen Beuzenberg stelde met een schot van onvoorstelbare afstand de zege voor Volharding veilig, tegen Tjoba III gaf Volharding weder om sterk partij telkens kwamen de groen-witten voor, maar evenzo maak ten de Yersekenaars gelijk. Mien v. d. Lijke, K,laas Moerland en Hans v. Hek- ke via een fraaie doorloopbal, zorgden voor gelijke standen. Helaas maakte Tjoba met een ver schot het vierde doel punt, wat Volharding niet na kon doen. Corrie Lindenberg ziet kringkampioen schap ontglippen. Zaterdag j.l. werd door de Vlissingse Turnvereniging in de sporthal aldaar de meisjeskampioenschappen voor 23 t.m. 15 jarigen van de Zebra georganiseerd. 29 meisjes hadden hiervoor ingeschreven waaronder Corrie Lindenberg van V.Z.O.S. Direkt al bij het begin van de wedstrijd nam Corrie Lindenberg de lei ding door 8.40 pnt. te behalen voor brug-ongelijk en 8.90 pnt. voor even- wichtsbalk, samen 17.30 pnt. Op de voet gevolgd door Cora Hoogstrate van Delta- sport, Zierikzee met precies 17 pnt. Na de vrije oefening stond Corrie nog steeds aan de kop 25.70 pnt. tegen Cora Hoog strate 25.65 pnt., het kleinst mogelijke verschil dus. Met nog een nummer voor de boeg waarin dus de beslissing moest vallen stonden de kansen vrijwel gelijk. Voor Corrie werd het echter een tegen valler want zij maakte een slechte hand stand overslag die haar slechts 5.60 pnt. opleverde tegen Cora 8.10 pnt. die daar mede het kampioenschap behaalde ter wijl Corrie zelfs nog gepaseerd werd door Anke Hoogstrate en Joke Aartse, zodat zij genoegen moest nemen met de vierde plaats. Het was overigens een vrij aardige wedstrijd die in grote lijnen door Cora Hoogstrate en Corrie Linden berg werd beheerst, die overigens tot de jongste deelneemsters behoorden en waaruit wel duidelijk blijkt dat er nu ook weer in de Zebra enig talent aan wezig is, die in ieder geval op keur- turngebied nog een hele toekomst voor zich hebben. Jaarverslag V.Z.O.S. te Yerseke. In het verenigingsgebouw ,De Haven' werd door de gymnastiekvereniging V.Z.O.S. de algemene jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer B. J. Korsanje. De dames-leden waren goed verte genwoordigd, dit in tegenstelling tot de geringe opkomst van de heren-leden. Jaarverslagen werden gebracht door de directeur en de penningmeestaresse. Het aantal leden bedroeg op 31 de cember 309. Het gemiddelde aantal over het afgelopen jaar was 300. Over 1969 was er een voordelig saldo van 68,98. De begroting voor 1970 geeft een na delig saldo te zien wat gedekt kan wor den door de reserve. Namens de kas- commissie werd verslag uitgebracht door mej. G. van Kruiningen. De aftredende bestuursleden, de heren van Boven en Kok, werden herkozen. De plaats van mevr. L. Ridderhof, die in de loop van het jaar was afgetreden, werd ingenomen door mevr. J. van IJsseldijk. In de technische commissie werden gekozen de dames van Boven, van Kruiningen, de Wee, Christiaanse, Sanderse, Zoetewey en de heer P. van Boven. Aangeboden werd het werkpro gram 1970 omvattende de belangrijkste Bonds- en Kring-aktiviteiten. Deze jaarvergadering was een ver lengstuk van de viering van het 75- jarig bestaan van V.Z.O.S. in 1969. Dit bleek o.m. uit de aanwezigheid van de burgemeester Pijl Hogeweg, wethouder Slabbekoorn, de heren Stomp en van Wychen en 2 afgevaardigden van de vereniging I.V.A. De burgemeester greep in zijn toe spraak terug op het gevierde jubileum en noemde de gymnastiek een der mooiste sporten. Dat V.Z.O.S. geen slecht figuur slaat, bewijzen de namen van de dames van der Plasse en die van de heer de Wee. En niet alleen hier en in de Z.E.B.R.A. heeft V.Z.O.S. bekendheid maar ook nog verder, want het was hem een buitengewoon genoe gen mede te kunnen delen dat het H.M. de Koningin had behaagd de vereniging toe te kennen de erepenning van ver dienste in zilver. Hoewel de vereniging uit leden bestaat, meende de burge meester niet beter te kunnen doen dan de erepennig te overhandigen aan de directeur de heer P. van Boven, mede als blijk van dank en waardering voor het vele werk van de heer van Boven voor V.Z.O.S. De voorzitter dankte de burgemees ter voor de onderscheiding en sloot zich aan bij hétgeen deze had gezegd met betrekking tot de heer van Boven. Hij hoopte van burgemeester en van gemeentewerken van het tegenwoordi ge Reimerswaal op evenveel medewer king als vroeger van de gemeente Yer seke. Namens de I.V.A. sprak de heer de Koeyer en wees op de verschillende akties die door deze vereniging worden gevoerd met het doel het publiek in beweging te krijgen ten bate van de een of andere vereniging. Dit jaar was de aktie met St. Nicolaas gevoerd voor V.Z.O.S. en het was hem, namens de I.V.A. een groot genoegen een bedrag van 900,- te kunnen overhandigen. Het bestuur van V.Z.O.S. was er wel wat van geschrokken, de voorzitter had vernomen dat er een batig saldo was van 3 gulden en centen, en nu dit prachtige bedrag uit de bus kwam, moest hij bekennen dat dit zijn ver wachtingen ver overtrof. Hij vroeg zijn dank over te brengen aan alle leden van de I.V.A. en deelde mede dat voor dit geld een toestel zal worden aange schaft. Verder deelde de voorzitter mede dat voor het geld dat bij het 75-jarig bestaan door mej. Stobbelaar namens de oud-leden van V.Z.O.S. was geschon ken, een bestemming was gevonden, n.l. 2 stereo-boxen. Beide waren aanwe zig en te beluisteren. Als laatste sprak wethouder Slabbekoorn die in Reimers- waar o.m. sportzaken onder zijn beheer heeft. Hij zei het prettig te vinden aan wezig te zijn op dit verlate feest van V.Z.O.S. Is zelf een groot voorstander van gymnastiek, hetgeen inhoudt dat steeds op zijn medewerking kan wor den gerekend. Hij prees de aktiviteit van V.Z.O.S. en de geste van de I.V.A. zeer prijzenswaardig en toe te juichen. Dergelijke akties zijn nodig om de ge meenschapszin levendig te houden. Onder het genot van enkele aange boden consumpties bleven de aanwezi gen nog geruime tijd gezellig bijeen. V.Z.O.S. kan op een geslaagde avond en een prachtig slot van het 75-jarig bestaan terug zien. Predikant blijft. Voor het onlangs ontvangen beroep van de Vrije Evangelische Gemeente te Utrecht - C, heeft Ds. D. de Jonge predikant alhier, bedankt. Mosselcultuur. Waddenzee. Van de percelen werden 108.813 ton consumptiemosselen gevist, die werden vervoerd naar de verwater plaatsen in de Zeeuwse Stromen. Het visgewicht van de mosselen is in ver gelijking met voorgaande maanden te ruggelopen. Het percentage tarra, in hoofdzaak pokken en mosselschelpen, bleef hoog. Door véle kwekers werd dan ook gebruik gemaakt van de sor- teermolen. In enkele gebieden komen op de per celen veel zeesterren voor met behulp van zeesterrenkorren tracht men deze te verwijderen. In het laatst van de maand werden de mosselbanken, gelegen in het westelijk gedeelte van de Waddenzee enkele da gen opengesteld voor het vissen van mosselzaad en halfwasmosselen bestemd voor uitzetting op de percelen in de Waddenzee. Aan deze visserij werd met 86 vaartuigen deelgenomen. Mosselzaad waarvoor in het algemeen weinig be langstelling bestond, bleek er in grote hoeveelheden aanwezig te zijn doch de voorraad halfwasmosselen was gering. Van 14 t/m 24 oktober werd vergunning verleend tot het vissen van mosselzaad en mosselen op banken gelegen beoosten de dam van Ameland. De geviste mos selen mochten uitsluitend worden be stemd voor uitzetting op de percelen in de Zeeuwse Stromen. Deze visserij, waaraan met 52 vaartuigen werd deel genomen, verliep de eerste week over het algemeen bevredigend. Er konden verscheidene goede vrachten grote mos selen naar Zeeland worden vervoerd. Zeeuwse Stromen. Er werden 41.169 ton consumptiemosselen van de percelen gevist. Ook hier liep het gewicht van de mosselen in de loop van de maand terug. Vanuit Hammen en van de per celen bij Ouddorp werden de mosselen met het hoogste visgewicht aangevoerd. Het verzaaien van halfwasmosselen naar de consumptiepercelen werd voort gezet. Door verscheidene kwekers werd het vissen van mosselzaad op niet ver huurde gronden tot 17 oktober voort gezet. De mosselzaadvisserij is dit jaar tot nu toe voor de meeste kwekers gunstig verlopen. Vanaf de opening van het seizoen tot en met 31 oktober 1969 werden aan consumptiemosselen aange voerd vanaf Zeeuwse Stromen 138.049 mosselton Waddenzee 324.159 mosselton totaal 462.208 mosselton Oestercultuur. Er werden 112.585 kg platte con sumptie oesters en 3.931 kg Portugese oesters verzonden. De in het voorjaar op de percelen uit gezaaide oesters Waren deze maand behoorlijk in gewicht toegenomen. Van uit Frankrijk werden 30.445 kg en van uit Ierland 3.530 kg consumptie-oesters geïmporteerd Deze oesters werden in de binnenputten te Yerseke te water gezet en van daaruit door de hande laren weer verkocht. Met 4 vaartuigen werd op de niet verhuurde gronden in de Oosterschelde oostelijk deel op slip pers gevist. De aangevoerde slippers werden afgeleverd aan een gritfabriek te Yerseke. V oetbalnieuws. Zaterdag speelde Yerseke I vriend- schapelijk tegen Kapelle, het werd een '41 overwinning. Een combinatie van het tweede en derde elftal verloor met 82 van Kapelle II. In het zaalvoet bal won Yerseke met 83 van Robur en met 115 van Cortgene. Voor de competitie speelt Yerseke I zaterdag thuis tegen Wissenkerke, Yerseke II krijgt bezoek van A.Z.V.V. II. Yerseke III en B-junoiren zijn vrij. Nieuws van Volharding. De Goese sporthal biedt Volharding sinds 17 januari micromogelijkheden dichter bij huis. De adspiranten klopten Togo B met 50. De senioren boekten een overwinning en een nederlaag. Van Luctor 2 werd met 10 gewonnen, doch tegen Tjoba 3 kon men het net niet bolwerken. Met 34 ging men ten onder. De junioren speelden in Middel burg en wonnen tweemaal: van Swift 2 met 21 en van Stormvogels 3 met 20. Voor zaterdag staan alleen wed strijden te Goes op het programma. De pupillen spelen tegen Tjoba B en tegen Luctor. De adspiranten tegen Blauw wit B, Olympia en tegen Tjoba B. Papieraktie. Daar de papieraktie van Volharding de eerste keer een groot succes was, maar men alle wijken niet af heeft kun nen werken, zal men vrijdag 30 januari des avonds en zaterdag 31 januari des morgens weer oud papier ophalen. Reeds bij voorbaat dank voor uw me dewerking. Jaarvergadering Bond van Bejaarden. Vorige week zaterdag hield de afd. Yerseke van de Algemene Bond van Be jaarden haar jaarvergadering in het ge bouw ,,de Haven". Na de opening door de voorzitter, de heer B. J. Kole, werd op diens verzoek staande een ogenblik stilte in acht genomen ter nagedach tenis aan de leden die door de dood aan de afdeling in het afgelopen verenigings jaar waren ontvallen. De aktie voor het nieuwe bondskantoor in Rotterdam heeft tot nog toe niet aan de verwachtingen voldaan, aldus de heer Kole. Yerseke bracht met 403 leden een bedrag van 513,55 bijeen, hetgeen de gevraagde gulden per lid lag. De 2e voorzitter, de heer D. van Boven feliciteerde dhr. Kole namens de aanwezigen met de hem toegekende Kon. Onderscheiding op 6 januari j.l. voor zijn verdiensten voor het bejaardenwerk. De jaarverslagen werden uitgebracht door de secretaris, de heer G. Bal, terwijl wegens ziekte van de penningmeester, de heer D. Zuijd- wegt, de 2e penningmeester, de heer J. J. v. d. Have een financieel overzicht gaf, waaruit bleek dat de afdeling over het afgelopen jaar een klein batig saldo had van 10,33. In het verenigingsjaar waren 17 leden overleden, terwijl ook 17 nieuwe leden werden aangemeld, zo dat het ledental op 403 bleef gehand haafd. Namens de kascommissie bracht de heer L. Nieuwenhuize verslag uit. De aftredende bestuursleden, de heren D. van Boven, H. C. 't Hooft en J. J. v. d. Have werden herkozen. Nadat de voorzitter nog enige aandacht had be- steeds aan de plaatselijke bejaarden zorg werd het officiële gedeelte door hem gesloten, waarna de heer van Bo ven een prachtige serie dia's vertoonde over Yerseke. SOÖj ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen In de eenvoudigste als In de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service Christelijke Ver. Volksonderwijs. Tijdens de vergadering van de ver eniging voor Christelijk Volksonderwijs te Wemeldinge in het kerkelijk centrum gehouden-, deelde de voorzitter, de heer J. Kroon mee, dat er 40 nieuwe leden waren toegetreden tot de vereniging, als gevolg van een juist gehouden actie door het bestuur en het hoofd der school. Het ledental bedraagt nu 143. Bij het punt vaststelling rekening over 1968 bleek dat de school een exploitatie overschot had. De voorzitter dieelde echter mede, dat de cijfers over 1969 die nu nog niet ter vergadering kon den worden aaangeboden, wel anders zullen luiden, aangezien de uitgaven over dit jaar door verschillende oorza ken veel hoger zijn. Het bleek tevens dat het afgelopen jaar diverse verbete ringen zijn aangebracht, waaronder een lokaal voor handenarbeid, dat in een grote behoefte voorziet en waarvoor het nieuwe hoofd, de heer J. C. Mesu, zich heeft ingespannen om dit te ver wezenlijken. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen in de vacature L. Pie- terse mevr. L. N. Verduyn-van Halst en in de vacature D. van Kerkhoven mevr. J. J. de Neef-Bras, zodat voor het eerst in de geschiedenis van de vereniging vrouwelijke bestuursleden hun intrede hebben gedaan. In een uit voerige gedachtenwisseling over school- zaken bleek dat er tussen een groot aantal ouders enerzijds en het hoofd der school anderzijds, meningsverschil len zijn over het huiswerk dat de kin deren meekrijgen naar huis en dat de meeste ouders als methode niet of zeer ongaarne zien gebeuren, althans niet in die mate. Eveneens werden de school tijden besproken die na de laatste va kantie zijn gewijzigd zonder inspraak der ouders. In een zo spoedig mogelijk bij elkaar te roepen vergadering van de leden zal hierover nog nader wor den gesproken en intussen getracht worden een goede middenweg te vin den die alle partijen bevredigt. Tot slot werd afscheid genomen van de scheidende secretaris, de heer D. van Kerkhoven, die werd toegesproken en bedankt voor zijn werk in 19 jaar bestuurslidmaatschap. Hem werd een boekenbon aangeboden terwijl er voor zijn vrouw bloemen waren. De heer van Kerkhoven sprak nog een kort bedank- woord waarna er aan deze druk be zochte vergadering een einde kwam. Benoemingen. De heer J. Ruster, onderwijzer aan de Christelijke school is per 1 maart be noemd als onderwijzer aan een Chris telijke lagere school te Goes. Per die zelfde datum zal mevr. J. Mesu als tijdelijke leerkracht benoemd worden in de plaats van de heer Ruster. Bijeenkomst N.C.V.B. De afdeling Wemeldinge van de N.C.V.B. hield een dezer dagen haar jaarvergadering in het Dorpshuis, on der leidingvan haar presidente, mevr. D. Florusse-Blankenburg. Het werd 'n genoegelijke avond, geheel gevuld met schetsjes, spelletjes, declamaties, ver zorgd door eigen leden. Vooral de oude dames-gymnastiek-uitvoering vermocht de lachspieren op te wekken, terwijl de kwiz door een van de leden gepresen teerd, over actuele vragen, er zijn mocht Besloten werd nog voortaan de bijeen komsten te gaan houden in het Dorps huis. De volgende bijeenkomst werd vastgesteld op 26 februari, dan zal een arts weer een lezing houden en wel over hart- en vaatziekten. Ook de echt genoten zullen dan worden uitgenodigd. Nog geen vijfde leerkracht voor Schippersschool. In de vergadering van de vereniging Christelijk onderwijs voor schipperskin- bleek uit de mededeling van het hoofd der school de heer J. v. d. Berge dat de school momenteel 98 leerlingen telt en dat het gemiddelde aantal leerlingen om een vijfde leerkracht te kunnen be noemen 97 moet zijn maar aangezien dit cijfer een gemiddelde moet zijn van tellingen over verschillende leerjaren, is deze vijfde leerkracht nog even toe komstmuziek. De heer v. d. Berge sprak van een wat onzekere tijd i.v.m. verschillende ver anderingen die te wachten staan maar die niet afkomen o.a. afschaffing van de derde dagelijkse schooltijd leerlin- genverlies, doordat steeds meer schip pers aan de wal komen wonen en hun kinderen dan overplaatsen op een in de buurt gevestigde scrool. Tevoren had de heer A. Veerhoek de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend en met enkele gevoelvolle woorden de overleden oud-bestuursle den herdacht t.w. de heren Jac. Wabeke en Jac. Bentschap Knook. De aftreden de bestuursleden Ds. G. van Bruggen, dhr. C. Meyaard en dhr. J. Kooman werden allen herkozen. Door enkele bestuursleden was het plein van de school opgeknapt. Daarvoor uitten de ondeiwyzers, bij monde van de heer v. d. Berge hun erkentelijkheid. De vergadering werd besloten met het vertonen van een filmstrook over Zeeland en zijn folklore' waaronder en kele hoogtepunten uit het bestaan van Wemeldinge. De vergadering vond plaats in het Kerkelijk centrum. Bond van Plattelandsvrouwen. De leden van de afdeling Kruiningen en omstreken van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hielden dezer da gen een bijeenkomst die was georgani seerd door een schijnbestuur waarvan mevr. Schouwvlieger-Peters optrad als presidente. Zij kon in haar openings woord naast de talrijke aanwezigen mevr. Reina M. Sanderse-Jacobs uit Axel welkom heetten, die deze middag zou verzorgen. Mevr. Sanderse droeg ,,De kleine koning" van Louis Couperus en „De tekening" van Marga Minko op 'voortreffelijker wijze voor. En na de pauze konden de dames onder leiding van de spreekster kennis maken met nieuwe expressie-mogelijkheden, waar aan door allen enthousiast werd mee gedaan. N.C.VB. vergaderde. De opkomst was relatief groot, waar schijnlijk i.v.m. het afscheid van mevr. v. d. Lelie. Mevr. Leendertse-Moerman presideerde deze vergadering en hield 'n meditatie over „Voorwaar, Ik, de Here ben niet veranderd" (Mal. 3 6a). Mej. Looise uit Goes hield een lezing over het maatschappelijk werk. Mevr. v. d. Lelie werd heel hartelijk bedankt voor al het werk dat zij voor onze afdeling heeft gedaan. Ze kreeg een mooi cadeau aangeboden. Mevr. Jansen-v. Nieuwen- huijse werd als nieuwe presidente ge ïnstalleerd en mevr. Oppeneer-de Put ter als penningmeesteresse. Nadat mevr. v. d. Lelie staande was toegezongen en ook alle leden elkaar hadden toegezon gen, dankte mevr. Leendertse met ons als besluit van deze mooie avond. Uitvoering E.M.M. Vrijdag 6 februari a.s. kunt u weer een avondje uit. Dan geeft de muziek vereniging E.M.M. namelijk de grote uitvoering. Naast het muzikale gedeel te van groot- en klein E.M.M. is er het toneel. Dit jaar wordt er een echte klucht voor het voetlicht gebracht, ge heten „Wie krijgt een baby Deze klucht zal worden opgevoerd door het uitstekende gezelschap „De Zeeuwse Komedie". Deze gezellige klucht (u kunt eens lekker uitlachen) duurt on geveer twee uur, de pauze inbegrepen. Tot slot van de avond is er gelegen heid om een dansje te maken. Schaken. Voor de onderlinge competitie van de schaakvereniging ,De Zwarte Dame' werden de volgende partijen gespeeld L. Poley - W. Zuydweg 0 -1 B. Cok - Theo Minnaar 0 -1 A. Veders - H. van Iwaarden 0 -1 J.van Oosten - J. Verhagen 0 -1 J. Quakkelaar - Y. Kuipers 0 -1 Theo Minnaar - J. L. Minnaar 1 - 0 A. v. d. Broeke - M. v. Gastel 0 - 1 H. van Iwaarden - J. van Oosten 0 -1 Y. Kuipers - W. Zuidweg 0 -1 ;J. Verhagen - L. Poley 0 -1 J. L. Minnaar - Theo Minnaar 0 - 1 B. Cok - A. Veders 1- 0. Atletiek. Dat de junoren van H.A.V. Hulst niet de eerste de beste zijn bewijst wel uit de uitnodiging die deze atletiekvereni- gng enige weken geleden heeft ontvan gen. Uit deze uitnodiging blijkt dat er 5 junioren zijn uitgenodigd voor de se lectietraining in Breda. Hier komen de beste Zeeuwse en W.-Brabantse atleten bij elkaar waaronder de junioren uit Hulst, waar ook Emiel Bogaert bij hoort. Trainer van Rie is echter in overleg met de jongens tot het besluit gekomen om van deze wekelijks zware training af te zien. Zijn commentaar is dan ook: bijna elke week een zware cross in Bel gië is niet te combineren met die zwa re training „we zullen wachten tot na de nationale kampioenschappen op 1 maart in Harderwijk, want daar willen ze allemaal dicht eindigen". Brand in de kleuterschool. De kleuters van Hansweert zullen 't voorlopig zonder schooltje moeten doen In de nacht van donderdag op vrijdag is er n.l. in de school ingebroken en door onvoorzichtigheid is er toen brand ontstaan. De Katholieke kleuterschool, die deel uitmaakt van het gebouwencomplex, waarin ook de Openbare kleuterschool is ondergebracht, is nu voorlopig ge sloten. De daders, die door het inslaan van een raam aan de achterzijde de school zijn binnengedrongen, hebben in het spreekkamertje de kasten doorzocht. Er wordt echter niets vermist. Door on voorzichtig te werk te, gaan, is er pa pier gaan smeulen en branden doch door de hitte sprong de buis van de waterleiding die het vuur in eerste in stantie bluste. De brand werd 's morgens om 8 uur ontdekt door de werkster die direkt alarm sloeg. De brandweer, die spoe dig ter plaatse was, had het vuur vlug onder de knie. De gehele school is ech ter zwart geblakerd en bedekt onder een laag roet, zodat de schade nog ruim 10.000,- bedraagt. De recherche stelt een uitgebreid on derzoek in. Deze week is op de vrouwen van Hansweert een beroep gedaan om te helpen met het ergste vuil uit de school te verwijderen. Het schoomnaakmateriaal is allemaal al aanwezig. Zodra de verzekering le schade heft opgenomen, kan met de schoonmaak en reparatie worden be gonnen. Omhooggevaren. Het 380 ton metende Belgische mo torschip ,Rufina' is bij het binnenvaren van de haven van Hansweert op de westelijke havendam gelopen. De ,Gier' van het bergingsbedrijf Pol derman slaagde er in de .Rufina' vlot te trekken. Lectuuraktie Rode Kruis. De opbrengst van de lectuuraktie voor het Rode Kruis was in Hansweert het afgelopen jaar 250749 tijdschrifen plus 258 boeken. Van de 138 plaatsen- of dorpen waar slechts 1 Rode-Kruis- bus staat, neemt Hansweert nu de 88e plaats in. Vorig jaar stond Hansweert op de 97e plaats. Ruim 2000 thuisliggende zieken ont vangen regelmatig gratis hun lektuur thuis. Verder gaan er regelmatig uit gebreide zendingen naar Suriname, de Nederlandse Antillen en Indonesië. Filmmiddag Rode Kruis. Het Rode Kruis heeft in Kaj-Munk een filmmiddag georganiseerd voor de jeugd. Vertoond werd de film .Klop jacht in Holland", een spannende avon turenfilm, waarvoor grote belangstelling was bij de jeugd. IN 'T VERKEERDE KEELGAT Wat deze man had gedaan was helemaal niet zo mooi. Hij had de poes van de buurvrouw gedood. En dat niet alleen. Hij had deze poes een be handeling toegediend, die in de termen der kattendoders een speciale weerzin wekkende benaming heeft gekregen. Deze behandeling had de dood van het dier veroorzaakt. Het had maar een haartje gescheeld of de man had we gens dierenkwelling terecht moeten staan. Een juffrouw, die het geval zag, is flauw gevallen. Dat heeft nu wel niets uitstaande met de dierenmishan deling het is niet onder alle omstan digheden strafbaar als juffrouwen flauw vallen maar het pleitte toch niet voor de verdachte. Nu was het doden, c.q. wegmaken van de kat ten laste gelegd. Hij ontkende dat niet. „Ik verkeerde in verregaande staat van opwinding, edelachtbare" be kende hij. Het was namelijk etenstijd. De echtgenote van de verdachte had die morgen een kies laten trekken. Zij was dientengevolge niet in die hupse staat van opgewektheid, die men in zorgzame gaden zo bijzonder weet te waarderen. Bovendien kwam de man te laat aan tafel. Sommige mannen doen dat wel eens. Het was dus mis in dit gezin. De stemming was niet zoals de dokters dat in het belang van onze spijsvertering warm aanbevelen. Ondanks de kies zou er biefstuk wor den gegeten. De biefstuk echter was er niet. Of beter gezegd, zij was er wel, maar zij was niet op tafel. Zij was in het verkeerde keelgat beland en ver bleef nu in het ingewand van de poes van de buurvrouw. Deze biefstuk deed de emmer van 's mans toorn overlopen. Het was niet de eerste biefstuk die poes verorberd tijdens haar zo plotse ling afgebroken bestaan. De hele buurt heeft bij de politie geklaagd over ver dwenen biefstukken en bovendien haar 'opluchting uitgespfbkeh over de defini tieve opruiming van de poes. Zelfs ma gere runderlapjes werden de huisvrou wen ontstolen en menige buurtbewoner moest tegen wil en dank vegetarisch eten omdat de poes van de buurvrouw hem een slag voor was geweest. „Maar het was een schat van een kat" getuig de de weer bijgekomen dame. „Helaas zijn er nog veel te veel men sen die dol zijn op poesen, maar die on- derussen de omgeving laten zorgen voor het voedsel", zuchtte de rechter. „Tal loze katten roven en plunderen maar raak. Wie een dier houdt, heeft zonder meer te zorgen dat de omgeving daar geen last van ondervindt. Wie daar niet voor kan zorgen, behoort geen dieren te houden." Dit was de vierde biefstuk uit de keu ken van deze verdachte. Men kan zich alles wel voorstellen, zei de officier. Maar dat neemt niet weg dat dergelijk optreden zéér onbehoorlijk, en gelukkig ook strafbaar is. Een fatsoenlijk man doodt geen dieren op deze wijze. Vijftig gulden luidde de eis, waarbij kennelijk rekening was gehouden met de flauw gevallen juffrouw. De rechter deed er iets af, hoewel hij de verdachte een hartige waarschuwing meegaf zich voortaan beter te beheer sen. Zelfs op dagen waarop zijn vrouw kiezen heeft laten trekken. Het werd dertig gulden of vijf dagen. WILLY H. HE IT LING

Scheldebode | 1970 | | pagina 2