Dampo DE VEEL TE HOGE BELASTINGEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND TUSSEN WAL EN SCHIP 36STE JAARGANG No. 34 30 JANUARI 1970 de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR i J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 2,15 per kwartaal Franco per post f4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f4,50, verder 18 cent per mm Exd. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. WAT DOEN ZE ER AAN? In een vorige uiteenzetting hebben wij al eens gezien, dat de exorbitant hoge belastingen van tegenwoordig in feite een ziektesymptoon van het maatschap pelijk leven vormen. Daarbij bleek dat ze niet zozeer dircet zelf de ziekte vor men, doch dat ze voortvloeien uit de zeer hoge bedragen, die nodig zijn voor ten eerste de sociale voorzieningen en ten tweede de buitenlandse betrekkin gen, in de vorm van het leger en de ontwikkelingshulp. Tot die sociale voorzieningen moeten we in dit verband niet alleen de bedra gen aan a.o.w., a.w.w. kinderbijslag, in- validiteitsrente e.d. rekenen, waarbij direct inkomen van de één wordt wegbelast en als inkomen aan een ander wordt toegeschoven, doch ook de bedra gen, die de staat betaalt voor gratis of bijna gratis onderwijs, geneeskundige verzorging e.d. en de subsidies en an dere bijdragen voor de bouw van wo ningen, die op grote schaal worden ver huurd tegen huurprijzen die ver beneden de kostprijs liggen. Want het is zo, dat de staat deze voorzieningen betaalt omdat de betrok kenen zelf niet in staat zijn de kosten daarvan op te brengen. Met andere woorden, buiten degenen die aan a.o.w. bijstand e.d., rechtstreeks inkomen uit de staatskas genieten, is er nog een niet aanzienlijk percentage van de be volking dat aan onderwijs, woongenot en andere voorzieningen niet verdient wat het verbruikt. De oorzaak. In dit verband is er op te wijzen dat het een misvatting is wanneer we den ken dat we voor onze a.o.w.-premie be talen. Wie vandaag premie betaalt, doet dat voor de uitkeringen van vandaag, aan een ander dus, en vormt geen recht of vermogen. En wie later a.o.w. zal ge nieten, zal die moeten ontvangen uit de premie die een ander dan later zal moe ten betalen. Deze premie is dus geen premie, maar een belasting. De werkelijke oorzaak bleek er in te liggen dat door de normale werking van de economische wetten in de maat schappij, net als bij het monopoly-spel, de een al spoedig alles heeft en de an der het beetje dat hij heeft ook nog kwijtraakt. Dat is geen gezonde toe stand, maar het is een feit, dat gege ven is. Hoe groter vormen dit nu aanneemt, des te meer belasting moet bij die één geheven worden, om de ander te onder houden. En dit op zichzelf heeft weer nare gevolgen, die het verschil tussen arm en rijk nog vergroten, èn op het gebied van de inkomens, èn op het ge bied van de bestedingen. De ingenieur, die onmisbaar is, wil nog meer verdienen, omdat hij aan de top van zijn inkomen zo'n hoog tarief moet betalen. En zijn werkgever kan dat salaris betalen, want hij kan het aan de top van zijn winst tegen een hoog tarief aftrekken. Heeft één van hen ongelijk? Zo ook de bestedingen. Toen ieder zijn wonen zelf moest betalen, kon ieder binnen zijn financiële mogelijkheden kiezen hoe hij wilde wonen. Nu we on ze woningen moeten „krijgen", tegen rond de helft van de kostprijs, dienen we genoegen te nemen met wat wordt „aangewezen". Met de buurt en de bu ren die we treffen. En naarmate we bet onderwijs meer en meer gratis krij gen, gaan we er minder en minder zeg genschap over krijgen naar welke school onze kinderen zullen gaan. Dit alles is niet goed, maar het is een logisch feit. Leven als dieren. Het konijn dat verzorgd wordt van de wieg tot het graf kan zijn hok niet zelf kiezen.Het konijn dat een hard le ven in de natuur moet leiden kan, maar ook alleen binnen zijn mogelijkheden, zelf kiezen waar het wil wonen. De mens van nu krijgt daarvoor de kans niet meer, zelfs al zou hij het willen. Hij moet goedkoop wonen en wachten tot hij een woning krijgt, d.w.z. tot een ander hem die geeft. Alleen kindertjes krijgen gaat nog op eigen initiatief en zo kan het zijn dat men al lang kindertjes heeft en nog geen woning, want op wat men krijgen moet van een ander moet men soms lang wachten. Alweer, wij zeggen niet dat dit goed is, doch slechts dat dit een feit is. Het lijkt er soms op, dat hoe mens waardiger het menselijk leven wordt in gericht, hoe meer hij dat moet leven als een dier, zonder er zelf bij na te denken. En zonder zelf verantwoorde lijk te zijn. Het versterkend effect. Het zal duidelijk zijn, dat het euvel, dat de mens alleen wordt Verzorgd, maar ook wordt geleefd van de wieg tot het graf een effect heeft dat zich zelf versterkt. Niet alleen heeft hij niet meer voldoende vrijheid en mogelijkheid zijn leven zo in te richten als hij dat zou willen, doch anderzijds draagt hij ook te weinig verantwoordelijkheid zelf, wordt hij te weinig aansprakelijk ge steld voor wat hij doet. Het zijn de schuinmarcheerders die hier wel bij varen. Niemand is helemaal 100% een slappeling of een slechterik. En we laten vrouw en kinderen heel wat gemakkelijker in de steek als we weten dat de maatschappij en dat zijn de anderen hun recht op bijstand geeft. En als die maatschappij dan bo vendien nog klaar staat om zelf de schuld op zich te nemen, nou, wat let je Het is natuurlijk een groot goed, dat we een ieder die in de verdrukking komt, althans vrijwaren van honger en ander gebrek aan eerste levensbehoef ten. Het is goed dat de bijstand een recht is, en geen aalmoes, en welicht zou het soms nog wat royaler kunnen hier en daar. Maar waar een recht is behoort een plicht te zijn; in dit geval dus de plicht om bij te dragen als we kunnen en naarmate we kunnen. En wil een mens menswaardig blij ven, dan zal hij zoveel mogelijk toch zelf verantwoordelijk moeten zijn voor zijn daden, en zelf moeten betalen wat hij verbruikt. Voorbeeld. Wanneer het zo georganiseerd zou kunnen worden, dat een werkgever niet via de belasting de school van de kin deren van zijn werknemers zou betalen, maar dat hij in plaats van die belasting een hoog loon zou betalen, zodat iedere werknemer zelf zou kunnen betalen wat zijn kind aan onderwijs kost, dan zou dat èn een ambtenaar èn een be lastingadviseur èn een hoop ergernis kunnen schelen. Of is die arbeider niet te vertrouwen met zoveel geld in zijn zak Zou hij het verkeerd besteden En als er een paar zo weinig „menswaar dig" zouden blijken, moet dan de rest met hen over één kam worden gescho ren En als toé ze zo klein houden, wor den ze dan ook niet klein? Natuurlijk is dit maar een voorbeeld, en het is gemakkelijker gezegd dan ge daan. Het geeft echter de richting aan, waarin de oplossing) kan worden gezocht. Wanneer we de staatsuitgaven voor de sociale voorzieningen zouden kunnen verlagen, door een ieder zoveel mogelijk zelf te laten betalen wat hij verbruikt, dan zouden de belastingen omlaag kun nen en daardoor bii de particulier het geld vrijkomen waai uit hij zijn verbruik zelf zou kunnen betalen. BIJ VERKOUDHEDEN Enkele punten. Zoals de huidige toestand langzamer hand is ontstaan, zo zouden we die ook langzamerhand weer in goede richting moeten ombuigen. We zouden kunnen beginnen met schoolgelden huren en dergelijke uitga ven langzamerhand te verhogen en daartegenover de werkgevers minder belasting en meer loon te laten betalen. Dit vergt ook voor het bedrijfsleven een omstelling door de verandering in de verhouding tussen loonkosten en machi- nekosten, dus het moet langzaam. Sneller zouden we kunnen handelen ten aanzien van de kosten die door bal dadigheid en dergelijke onstaan. Het helpt weinig om te straffen wanneer het monument op de Dam wordt be schadigd. Beter ware het de schuldige de schade te laten betalen, en zo hij geen geld heeft, hem dat desnoods met dwangarbeid te laten verdienen. En dat geldt ook voor de schade die bij parti culieren wordt aangericht, en voor wie zijn gezin in de steek laat. Zoals de staatsuitgaven duizenden kleine en grote posten betreffen, zo zou den wij duizenden voorbeelden moeten noemen. Waar het om gaat is echter het principe dat een ieder in de eerste plaats zelf verantwoordelijk is en dat 'hij zoveel mogelijk zelf betaalt wat hij verbruikt. Dan kan hij eisen stellen en dan is hij iemand. Dat zal nooit volledig zijn te bereiken doch de huidige hoogte van de staats uitgaven voor sociale voorzieningen en daardoor van de belastingen, wijst er op dat we te ver van het rechte pad zijn afgedwaald. H. (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief W(J willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies ep elke vraag. Wü kunnen echter geen aansprakeiykheld aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens Kerkgemeente. Op welke wijze is het mogelijk zich te ontheffen als doop lid van een kerkelijke gemeente Is hiervoor een bepaalde leeftijd noodzake lijk en brengt dit soms extra kosten met zich mede? Als men niet langer tot een bepaalde kerkgemeente wil behoren, is het vol doende dit op duidelijke wijze schrifte lijk aan het kerkbestuur, i.e. de predi kant, kenbaar te maken. Kosten zijn hier niet aan verbonden. Kevers. Hierbij zend ik u drie do de kevers die ik steeds in huis vind. Wat zijn het en doen ze schade? Hoe kan ik ze bestrijden? Deze kevers, de kleine kakkerlak, zijn moeilijk te bestrijden en komen in huis om de warmte op te zoeken. Bestrijding ten eerste alle rommel, waarachter ze zich kunnen verschuilen (het zijn nacht dieren) opruimen. Leg 'n nachts een nat te dweil op die plaatsen waar u zever- wachten kunt. Ze kruipen daar graag onder en u kunt ze dan 's morgens van gen en doden. Verder een vergif strooien (buiten bereik van kinderen, katten enz.) U kunt ze hiermee doden of in elk geval bedwelmen, waarna ze gemak kelijk te vangen zijn. Een voor de kak kerlakken dodelijk maar voor de mens onschadelijk middel is als volgt: 1 deel suikerpoeder, 1 deel fijne borax-poe- der en een half deel bloem van zwavel. Dit droog mengen en 's avonds op de plaatsen waar ze komen uitstrooien. Kakkerlakken eten allés wat de mens ook eet, vooral meel, suiker, vet, olie, vlees enz. knagen bij gebrek aan een RED. beter aan papier, leer, boeken, zelfs aan kleren. Zij nestelen bij voorkeur waar het donker is, warm en niet vochtig. Verder alle kieren enz. dichtstoppen en geen etenswaren laten liggen. Deze lie- vet opbergen in blikken of plastic bus- Onkosten werkstudent. Als h.t.s.-er ijn dienstbetrekking studeert ik in de avonduren aan de t.h. om mijn kennis op peil te houden. Als ik deze onkosten aftrek bij de belasting wordt dit afge wezen als zijnde buitengewone lasten en niet aftrekbaar beneden 4%. Mijn col lega-studenten krijgen deze kosten wel afgetrokken. De kosten welke u maakt om uw te genwoordige inkomen te kunnen blijven genieten, dus o.a. de kosten om uw ken nis op peil te houden en aan te passen aan de voortschrijdende ontwikkeling, zijn als kosten van verwerving van het loon aftrekbaar. Zij vallen onder de z.g. 5%-regeling. Kosten welke u maakt voor de opleiding voor een beroep, of voor het krijgen van een betere positie van een andere bron van inkomen, zijn geen kosten ter verwerving van uw huidig inkomen. Deze kosten behoren tot de z.g. buitengewone lasten, met ziektekosten e.d. Voor deze buitenge wone lasten krijgt u alleen aftrek als ze een zeker minimum te boven gaan. Tractor. Kunt u mij zeggen, welke eisen er op verkeersgebied aan een tractor worden gesteld? Een tractor, gebruikt voor het slo pen van huizen, behoeft niet voorzien te zijn van een kenteken, mits daarmee niet op de openbare weg gereden wordt. Van het ene project naar het andere moet de tractor dan per vrachtwagen worden vervoerd. Voor het besturen is ïan geen rijbewijs verplicht gesteld. Aan gezien er niet mee op de openbare weg gereden wordt, vervalt het kenteken, wegenbelasting, snelheidsbepalingen, richtingaanwijzer, stoplicht en achter uitkijkspiegel. Voor het besturen van 'n motorcarrrier, d.w.z. een driewielig voertuig, niet ingericht voor personen vervoer en voorzien van een motor met een cilinderinhoud van 50 cc en hoger met een ledig gewicht van minder dan 400 kg, is een rijbewijs categorie A ver plicht (BE is ook goed), maar bij een hoger gewicht is rijbewijs BE voorge schreven. Astrologie. Onder welk sterren beeld valt eigenlijk een kind dat b.v. twee maanden te vroeg geboren is Naar mijn mening is het toch eigenlijk noodzakelijk dat het sterrenbeeld be paald is op een mens, welke onder nor- mal omstandigheden werd geboren en dat zijn sterrenbeeld al bepaald was vóór de geboorte. Uw vraag komt eigenlijk in hoofd zaak hierop neer: wordt in de astrologie eigenlijk niet teveel eenzijdig gelet op het uur der geboorte? En daarmee kun nen we het volkomen eens zijn. In vroe ger eeuwen, toen de astrologie nauw verbonden was met de astrale gods dienst, werd ook meer aandacht be steed aan de tijd van de ontvangenis, vandaar dat bijv. Bedoeïnen in Palestina de maand januari vermijden voor de ontvangenis, omdat deze maandt wordt beheerst door „el-belda", de sterrenloze streek in de boogschutter en dit geldt als een teken voor slechte zonen. Zeer waarschijnlijk omdat het uur der ont vangenis meestal moeilijker is vast te stellen dan het uur der geboorte (horos coop betekent immers urenteller!) heeft men steeds meer zich beperkt tot het uur der geboorte, hetgeen wel mag gel den als één der aanwijzingen voor het weinig wetenschappeijk karakter van de astrologie, iets waarover u het wel met ons eens zult zijn. U KUNT NIET ALLES WETEN Een petroleiimtoestel ruikt niet, als u de pit goed schoonhoudt. Wilt u het toestel doven, dan niet uitblazen, de pit omlaag draaien. Een ficus moet in een warme kamer staan, plaats deze plant dus in 'n kamer, waar dag en nacht (gestookt wordt. Maar zorg voor een vochtige omgeving. Gebruik een planten- sproeier of een dubbele pot. Wie met natte schoenen thuiskomt, moet snel het natte goed uitdoen, de be nen stevig afdrogen, de kousen uit spoelen en ophangen en de schoe nen flink opvullen met proppen krantepapier. Niet bij de kachel zetten Als u gemakkelijk uw wenkbrauwen wilt bijtekenen, wrijf ze dan eerst in met wat haarolie. Het potlood pakt dan beter dan op een droge huid. Als u wilt voorkomen, dat de ellebogen gauw door de mouwen steken, zet dan na aanschaffing van nieuwe kleren een rondje flanel op die plek aan de binnenkant. Zet een bos bloemen niet ineens in een vaas. Plaats de bloemen na het af snijden van de steel op de juiste lengte één voor één in een vaas. Men krijgt ze zo het beste geschikt. Leg uw horloge niet op een televisietoe stel. Het wordt dan gemagnetiseerd en gaat onregelihatig lopen. door TRUDIE MOORST 20) Als ze bij hem is, heeft hij een warm gevoel. Dan is hij gelukkig en als hij haar in zijn armen houdt en haar lip pen op de zijne voelt, is alles volmaakt. Dan doet niets er meer toe ook niet die grote afstand, die er toch tussen hen beide is, door de wederzijdse maatschap pelijke afkomst. Hij weet het nu zeker: ik houd van dit lieve vrouwtje. Maar dat heft de nog komende moeilijkheden niet op. In tegendeel, die maken het nog erger, want wat gaat er gebeuren als pa van want wat gaat er gebeuren als pa van He- veren Voorthals „nee" zegt? Wat zal hij kunnen uitrichten tegen een machti ge man als Tilly's vader? Al wil Tilly zelf dan ook honderdmaal tegen het ge bod van haar vader in met hem trou wen. Ik ben er nog niet. Uit verveling loopt hij een café bin nen bij het Amstelveld. Tot voor enkele maanden kwam hij er vrij geregeld, maar sinds zijn omgang met Tilly kwam er niet veel meer van. Hij wordt tame lijk luidruchtig welkom geheten in de kleine ruimte, waar enkele mannen zit ten te drinken en te kaarten. Er zit ook een vrouw. „Een pilsje", bestelt Jan, nadat hij enkee handen heeft geschud. De vrouw lacht vriendelijk tegen hem en zegt: „Kom bij mij aan tafel zitten. Ik zie je tegenwoordig haast nooit meer." Na enige aarzeling neemt hij bij haar aan tafel plaats. Hij kent haar natuur lijk: Bets, zijn overbuurvrouw, een niet onaantrekkelijke jonge weduwe. Ze heeft één dochtertje. Van het hele dra ma weet hij alles. Toon, haar man, een boom van een vent, was chauffeur bij Blauwfries aan de haven. Toon, was 23 en Bets 18, toen ze trouwden. Na een jaar verongelukte hij met de wagen 'n frontale botsing in de mist met een nog zwaardere vrachtauto. Ze moesten hem uitzagen, doch toen was hij al dood De hele buurt leefde meer met de nog geen 20-jarige weduwe, die pas het le ven geschonken had een meisje. Dat is alweer drie jaar geleden. Bets is er langzaam overheen gekomen. De buurt heeft al zijn hartelijkheid en meeleven gedemonstreerd. Dat heeft haar goed gedaan. Daarom wil ze er blijven wonen. Ook omdat ze er een jaar met haar man gelukkig is geweest. Een jaar geleden kwam hij nog wel eens bij haar overhuis. Misschien ook, dat moeder af en toe zei: „Die Bets is nog veel te jong om alleen te blijven. Het is te hopen, dat ze nog eens een aardige jongen tegenkomt". Waarbij ze veel-betekenend haar zoon had aange keken. En bij een andere gelegenheid had ze zo terloops opgemerkt: „Voor een flinke jonge kerel heeft die vrouw alles mee: ze is nog jong, ziet er altijd leuk uit, nu ze niet meer in de rouw is en wat heel belangrijk genoemd kan worden: ze heeft een huis, dus hij kan zo bij haar binnen stappen." Bets kende hij tijdens haar huwelijk met Toon alleen van gezicht. Hij be moeide zich nauwelijks met de buren van links en rechts, laat staan van de overkant. Maar na de tragische dood van haar man was hij één met de buurt in de deelneming en hulpverlening. Ge leidelijk aan ging hij Bets ook met an dere ogen bekijken. Ze maakte een praatje bij de deur, ontmoetten elkaar in een winkel en op een keer nodigde Bets hem boven. „Kom eens een uurtje babbelen, jó, ik ben altijd alleen." Dat had hij gedaan. Waarom niet? Boven had hij haar dochtertje bewon derd. Natuurlijk had hij het kind al va ker gezien. Lies je was een klein aan halig ding, dat al gauw op zijn knie zat, terwijl Bep vertederd toekeek. Hij liet het niet bij één keer maar kwam vaker. Ook 's avonds. Een keer kuste hij haar, toen ze hem uitliet. Ze vond het goed en kuste hem terug. Enkele malen gingen ze samen uit. Maar op één van de avonden, dat hij ergens moest kelneren, ontmoette hij een ka mermeisje, dat grote indruk op hem maakte, zodat hij bij Bets weg bleef. Waarschijnlijk tot groot verdriet van de vrouw in kwestie, want ze zag hem al als haar toekomstige tweede echtgenoot. Tenslotte was ze heel jong en haar bloed stroomde sneller, als ze de knap pe Jan Pelser bij zich in de kamer had. Misschien zou ze hem zelfs toegestaan hebben, wat ze de grote Toon voor hun huwelijk altijd had geweigerd. Maar Jan Pelser was niet dat type. Boven dien, een vrouw, die getrouwd was ge weest en een dochtertje had, behandel de je niet als andere jonge vrouwen. Er bleef altijd een zeker schroom hangen. Nu zat hij weer tegenvover Bets. „Hoe gaat het? Ik zie je tegenwoordig bijna nooit meer", zei ze zacht, maar hij hoorde de teleurstelling in haar stem. Jan dacht: Ze komt het toch te we ten, dus zal ik het maar zeggen. „Ik heb vaste verkering. Misschien ben ik binnenkort verloofd." Ze knikte begrijpend. „Ik vermoedde al zoiets. Heb je een sigaret voor me?" Hij gaf haar een sigaret en vuur. „Waar heb je Liesje?" „Is bij m'n schoonmoeder. Dit week end. Ik kan het haar niet altijd weige ren." „Werk je niet meer?" Hij wist, dat ze een jaar te voren in één van de He- mazaken als verkoopster werkte. „Nee. Waarvoor zal ik het doen? Ik krijg bijna net zoveel als Toon verdien de. Wat heb ik nodig voor me zelf en voor m'n dochtertje? Ik verdiende er lekker bij, maar de belasting pikt zo wat een vierde er af. Ja, ik ben daar gek, een beetje voor de staat werken. Mij niet gezien. Als het nou nodig was". Af en toe bekijkt hij Bets. Ze is een knap vrouwtje. Snap je nou, dat er geen leuke jongen op af komt? Ze heeft een figuur om mee te pronken en kleedt zich altijd goed. Of zou het komen door het kind? Zou dat afschrikken? Mij zou het niks kunnen schelen, want Liesje is een schat je. Maar iedereen zal er wel niet zo over denken. „Moet je een biertje?" Ze schudt haar hoofd. „Liever een co la. Mag dat?" (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1970 | | pagina 1