Waar gaan wij naar toe met onze welvaart EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND NIEUWS- TUSSEN WAL EN SCHIP 36STE JAARGANG No. 32 16 JANUARI 1970 LANGS DE STRAAT scheldebode de Velen van ons zullen met grote vol doening terugzien op de feestdagen en op de prettige sfeer waarin in Neder land het jaar 1969 besloot. In onze ge dachten zal echter meer dan eens de vraag zijn opgekomen of wij nu in wel vaart zijn gestegen. Zal het jaar ,1970 ons in een beter levensklimaat brengen met de 5 6% loonsverhoging of zullen de sociale onrust en het maatschapelijk onbehagen verder toenemen? Hoe ziet onze toekomst er in de komende maan den uit? Het is ondoenlijk om een algemeen economisch beeld te geven. Elk mens beleeft de tijd van zijn bestaan op een geheel andere wijze. De ambtenaar zal zich afvragen of de loonsverhoging plus trendaanpassing voldoende zullen zijn zijn om zijn stijgende kosten van levens onderhoud op te vangen. De zakenman vraagt zich af of de loonsverhoging voor hem te betalen zal zijn en in hoe verre die wordtopgevangen door pro- duktiviteitsstijging en prijsstijging. De winkelier tobt over zijn personeels problemen of over de vraag hoe lang hij bij het huidig inflatiebestel nog zelf standig zal kunnen blijven. Dat is be paald geen welvaartsbenadering. Die geldt evenmin voor de weduwe met een vast levensverzekeringspensioen dat elk jaar in geldswaarde daalt. De minister van financiën rekent de staatswelvaart wellicht samen met de opbrengst van de omzetbelasting en de president van de Nederlandse Bank telt vermoedelijk in termen die ontleend zijn aan de be talingsbalans. Verdere inflatie. Waar gaan wij met onze welvaart naar toe? Voorlopig naar een verder voortschrijdende inflatie, die door ver schillende factoren wordt aangewakkerd. In de eerste plaats is het voor onze muntwaarde zeer gevaarlijk dat in de nieuwe c.a.o. clausules worden inge bouwd die voorzien in een automatische aanpasing van de lonen bij de ontwik keling van het prijspeil. In vier jaar tijd zijn onze bruto-lonen met meer dan 30% gestegen. De eis van de vakbeweging dat de reële lonfcn in het komende jaar met 2 3% moeten stijgen terwijl de prijzen goeddeels op de plaats rust moeten stijgen, is onhaal baar. In de eerste plaats moet men zich afvragen waarom die lonen per de finitie moeten stijgen en in de tweede plaats brengt men steeds grotere delen van het bedrijfsleven in een onmogelijke positie. Want het bedrijfsleven heeft ka pitaal nodig voor vuitbreidingen en research. Vermogen daarvoor komt al leen beschikbaar door besparingen bin nen de onderneming. Deze besparingen zouden door een straf prijsbeleid onmo- lijk worden gemaakt, waarmee de ach teruitgang van de onderneming wordt ingeluid. Op de drempel. Reeds verkeert een aantal onderne mingen op de drempel van de economi sche dood, omdat zij de (loon)kosten stijgingen niet kunnen bijhouden. Aan de andere kant moeten wij in Nederland rekening houden met hetgeen in andere landen gebeurt. Vooral West-Duitsland en België zijn belangrijk. Wij zien dat na de revaluatie onze verbondenheid met de oosterburen nog groter is geworden. De muntwaarde zijn ongeveer gelijkgetrokken en er zou uit efficiency-overwegingen heel wat voor te zeggen zijn wanneer er geen waarde verschil meer zou zijn. De arbeidskrach ten trekken nu weer in groten getale naar de bondsrepubliek omdat er goed verdiend kan worden. Naar verhouding meer dan in Nederland. De consumenten komen weer naar Nederland om hier hun inkopen te doen. Dat betekent een stortvloed van marken voor onze devie- zenkas, waartegenover guldens in om loop moeten worden gebracht. Ander maal een aanmoediging van de inflatie. Zorgen. Reeds kennen wij een tekort aan voor al geschoolde arbeidskrachten. De toe nemende pendel over de grenzen en de stijging van onze export, die gelukkig iets meer omhoog gaat dan de eveneens stijgende invoer, zullen het loonbeeld nog meer naar boven drijven. Hoe geluk kig dit voor de betrokkenen ook is, voor 's lands economie brengt dit grote zor gen. In de komende maanden zullen die zorgen toenemen wanneer wij tot de ont dekking komen moeten dat het geld steeds schaarser wordt, dat de likwidi- teiten inkrimpen, dat steeds meer dwangfusies uitkomst moeten brengen en dat het eind van het inflatie-lied be staat uit reorganisaties, strenger kosten bewaking en het op straat zetten van vooral oudere arbeidskrachten, die zich moeilijk kunnen aanpassen aan veran derde situaties. Mischien behouden ze de boterham, maar hoe staat het met hun arbeidsvreugde Ondraaglijk. Op sociaal gebied ligt de problema tiek voor 1970 niet anders dan tot he den. De premiedruk van de sociale ver zekeringen gaat opnieuw omhoog. Ja renlang wordt er al gepraat over andere systemen en een groter eisen risico. Of er ooit iets van terechtkomt is een open vraag. Zeker is echter dat wij met de be staande systemen bezig zijn onszelf te plagen, omdat de kosten ondraaglijk worden. Overigens zal de toeneming van de A.O.W. en een daarbij te verstrekken vakantietoeslag de consumptiekracht van ons volk verhogen en daarin zien wij steeds meer wijziging komen. Jongeren en bejaarden zullen de be- stedingsgolf in de Westeuropese staten verder opzwiepen. Met de inflatie voor ogen zijn beide groepen minder spaar- lustig dan weleer. De eerste levensbe hoeften worden met minder moeite ver kregen, zodat de aandacht van de con sumenten steeds sterke gaat in een uitbreiding van recreatiemogelijkheden en duurzame consumptiegoederen, die arbeidsbesparend werken. Sport. Sport, spel en reizen zullen meer nog ons leven gaan beheersen. Een leven dat wij verder zullen willen veraangenamen met afwas- en strijkmachines en vele andere elktrische apparatuur, die ons reeds uit de folders toelachen. De men sen zullen veel meer semi- of kant en klaar voedsel gaan nuttigen omdat ze geen tijd hebben, of zich geen tijd gun nen, zelf een maaltijd gereed te maken. Wij mogen vertrouwen dat binnen het geschetste beeld de aandacht voor goe de woningen ook zal toenemen. Dat zal er dan toe leiden dat wij eindelijk be tere woningen zullen gaan bouwen in een rijker variatie en met een beter be sef voor de kosten. Want wanneer Nederland er in slaagt het woningvraagstuk op te lossen en op te hangen aan de werking van de eco REDACTEUR ADMINISTRATEUR i J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 2,15 per kwartaal Franco per post ƒ4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm ƒ4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. „Van genot ja. Als u zoent doet u toch ook uw ogen dicht zeker?" De rechter moest het geproest in de zaal weghameren. „Dat is allemaal niet terzake. Het gaat er om wat u deed: U bent de zaal uitgelopen, hebt takken van een boom gesneden en bent gaan slaan." „Welnee edelachtbare. Ik had bloemen bij me voor haar. En die bos heb ik haar toen gegeven!" „Takken staat hier in de dagvaarding" „Steélen met bloemen er aan." Na veel heen en weer gepraat en na vraag bij de politieman die het verhaal had geschreven, werden de bloemen om schreven als katjes, dei de verdachte voor de aanvang van het feest had ge plukt uit de tuin van... de buurjongen. „Dus moet er nog een vervolging ko men wegens diefstal" dreigde de officier „Wel ja, dan mag u hier iedereen en u zelf ook vervolgen voor alle appeltjes die we wel eens bij een buurman uit de boomgaard haalden", riep de verdachte. „Terzake" hamerde de rechter. ,,U hebt haar geslagen met die wilgentak- ken. Of er wel of geen katjes aan zaten is hier nietin 't geding." Er onbrandde een nieuwe twistge sprek over de manier waarop bloemen door verliefde jongelingen aan hun aan gebedene worden overhandigd. De ge tuigen gebruikten hiervoor verschillende uitdrukkingen waarvan we onthielden: toegeworpen in 't gezicht gesmeten en met kracht op 't hoofd geslagen. „Maar ik kwam toch als Valentijn!" galmde de gewezen Capucijner. „Ik zou een bloemenhulde brengen aan degene die dat het meest verdiende, zoals Va lentijn altijd doet en „Maar Valentijn steelt die bloemen niet, slaat er de uitverkorene niet mee en staat er niet omheen te draaien!" „Goed ,goed, ik heb haar die bloemen wat ongelukkig in t' gezicht geduwd misschien, maar dat kwam omdat ze me op m'n tenen trapte. Ze wilde niet dat ik haar zag met die knaap, maar ik wilde juist goed doen. Ik kwam als Valentijn een boeket bloemen aanbieden en dat mislukte door dat loeder Daarmee achtte de rechter de snode daad van Valentijn bewezen. Waarmee in ons land de eerste bloemenhulde van een goed bedoelende Valentijn werd be straft met 25,Een goede les voor volgende Valentijns: ga nooit barrevoets naar uw beminde. d' ARGENTY. (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid door TRUDIE MOORST 18) En ook onder zijn kennissenkring waren aardige meisjes, die wel eens een avondje uit wilde met de knappe Jan Pelser, die nooit krenterig was met geld en doorgaans naar waarde werd beloond door een paar lippen en mollige armen. De overrompelde Tilly, die eigenlijk van het eerste moment af al het initia tief had genomen, had hem misschien de eerste dagen enigszins uit zijn nor male evenwicht gebracht, daarna was zijn begrip voor realiteit zij leeft in een gehel andere wereld weer terug gekomen. Natuurlijk mocht hij de hefti ge Tilly. Misschien was hij zelf al aar dig op weg om stevig verliefd te worden op de knappe dochter van grootindustri eel Van Heeveren Voorthals, met haar godenlichaam. Doch dit alles nam niet weg, dat hij maar twee mogelijkheden zag als alternatief: in de eerste plaats bestond altijd de kans, dat het voor Tilly een bevlieging was, een hevige ver liefdheid, die plotseling was opgekomen en uiteindelijk weer even snel zou ver dwijnen. Op een keer een briefje met veel excuses: ik heb me toch vergist dank je wel voor de prettige tijd en wees alsjeblieft niet boos op me... en zo voort. Wel, hij zou zich er vast niet nijdig om maken. Er zal geen gebroken hart uit ontstaan. Sans rancune, lief ding... we hebben samen een leuke tijd gehad en met vrijen kon je ook behoor lijk meedoen. We houden er enkel pret tige herinneringen aan over. Aan de andere kant bestond ook nog de mogelijkheid, dat de stijfkoppige Til ly doorzette en hem op een goede dag meenam naar huis. Om voor de grote erborus himself te verschijnen. En dan moest hij het maar aan z'n improvi satietalent overlaten. Doch dat was waarschijnlijk nog ver in het verschiet. Nu ja, er is een derde mogelijkheid: ik kan het zelf uitmaken en wegblijven. Maar waarom zal ik het doen? Tilly is een schat en ik ga graag met haar uit. Die twee dagen in Duitsland was ze ge weldig. Ze beschikt over een tempera ment, waar je wel eens van schrikt, doch aan alles ga je tenslotte wennen. nomische wetten dan zal dat niet alleen sociaal een grote winst zijn maar ook economisch. Dan zal immers de mobi liteit van de werkkrachten er toe leiden dat ze daar kunnen gaan werken waar de levensomstandigheden het gunstigst zijn. Voor velen is dat niet de plaats waar ze nu nog, met de woningnood, toeven. Drs. A. VAN M3ERLO (Nadruk verboden) VALENTIJN BEBOET De grof gebouwde bonk voor het wan kele hekje moest een fijn besnaarde blanke ziel bezitten, want volgens de openhartige dagvaarding had hij zich gelijk een vlindertje ontpopt tot een an dere gedaante. De officier mocht dan wel spreken van bedrog en misleiding, mogelijk met de opzet tot kastijding, maar dat laatste was nog helemaal niet bewezen en het nobele streven naar een betere levenswandel in monnikspij juist wel. Nu stond de Capucijner, die geen Ca pucijner was, zonder bruine pij maar nog met volle bruine baard terecht voor de politierechter. Niet omdat hij weden- rechtelijk barrevoets gegaan was, want dat verbiedt onze wet niet, maar omdat hij met boomtakken een bevallige, doch volgens hem aanvallinge, juffrouw zou hebben gedreigd, geslagen en daardoor pijnlijk had aangedaan. „Zij had op m'n tenen getrapt" sprak de pseudo-monnik, „op m'n blote!" En hij keek verongelijkt alsof er heilig schennis was gepleegd. Als u uw schoenen had aangehouden, had u er niets van gevoeld," dacht de rechter. „Ik moest toch wel met m'n blote... en 'twas nog hardstikke koud en nat ook. 'k Heb ere een lelijke griep van ge kregen." „Moest?" verwonderde de officier zich. „Had iemand u opgedragen dat pak aan te trekken?" „Met carnaval hoeft er niemand een ander pakkie aan te trekken, en toch doen ze 't „Ho ho" riep de officier, ,,'twas nog lang geen carnaval!" en hij bladerde in de stukken om de juiste datum te vin den. „Jawel, voor ons wel. Kijk u maar in de coffiecaatsie van de vereniging, 't Is een carnavalsvereniging en we benne er ellebei lid van." „Ik niet" zeiden officier en rechter tegelijk, maar die bedoelde hij niet. „M'n meissie." „O, en omdat het uw meisje was, ging u haar slaan." „Nee, omdatte ze me op de tenen trapte. Express. En omdatte ze me weg wou hebben. Omdatte ze met z'n tweeën waren, wat ik niet zien mocht." „O, dus daarom had u zich vermomd" „Néé!" riep de getergde ex-Capucijner met ongepaste stemverheffing, „We had den ons allemaal verkleed, 't Was een feestje van de carnavalsvereniging als voorlopertje op 't grote carnaval. Maar toen ik m'n eigen meisie eindelijk ont dekte in een verpleegstersgedoetje, zat die d'r buurjongen te zoenen en toen ik daar wat van zee, stoof ze op me af en begon me te meppen en te trappen." „Dat is uw lezing dus van het gebeur de, maar de getuige verklaarde daarnet dat ze bezig was met een mond-op- mond-beademing omdat haar buurjon gen was flauwgevallenhernam de politierechter. „Die was net zo flauw als u nou" „O, dus u constateerde dat die jongen niet was flauwgevallen. Maar hij had toch zijn ogen dicht. Dat verklaren hier twee getuigen." Eigenlijk had hij nooit de illusie ge koesterd, dat zijn omgang met Tilly voor iedereen verborgen zou kunnen blijven. Na de tweedaagse reis naar Duitsland ontmoetten ze elkander op vaste avonduren in de week en door gaans ook op zaterdag- en zondagmid dag. Ze toerden dan rond in haar wa gentje, aten ergens en gingen tenslotte 's avonds, als hij niet moest werken, naar een of andere gelegenheid, waar gedanst kon worden. Allemaal in de om geving van de hoofdstad. Hij realiseer de zich rustig: op een keer ziet één der vele kennissen van Tilly ons samen. Eén van hen zal zijn of haar mond niet houden en de familie aan de Apollolaan komt het te weten. Dan beginnen de poppetjes te dansen: wie is die jongen? Waarna de jongen beleefd doch drin gend wordt uitgenodigd voor het fami lieforum te verschijnen. Natuurlijk bij gestaan door de dochter des huizes, va ders oogappel. Om dan af te wachten, hoe er in huize Van Heeeveren Voort hals verder zal worden gereageerd. Het was een gure novemberavond toen ze hem op de hoek van de Kerk straat en de Vijzelstraat met haar wa gentje oppikte en door de stad reed, in de richting van Rijnswing.. Tenminste, dat dacht hij. Maar ze reed langs de Amsteldijk rechtdoor tot ze een eindje aanvaarden voor elders verkregen inlicl Leukopenic. Wat zijn de verschijn selen van leukopie, hoe is de behande ling en duur van de ziekte, is zij te ge nezen, zijn de medicijnen duur? Een toestand waarbij segmentkemige leukocyten (witte bloedlichaampjes) volledig uit het bloed zijn verdwenen, noemt men agranuloctytose. Deze toe stand treedt op als het beenmerg door een of andere oorzaak wordt beschadigd. Er is een reeks geneesmiddelen die deze ziekte kunnen veroorzaken als men ze zonder medisch toezich gebruikt, ter wijl er ook scheikundige stoffen in som mige industrieën gebruikt, deze ziekte kunnen opwekken. De ziekte is gevaar lijk omdat door het ontbreken van de leukocyten in het bloed de weerstand tegen infecties verminderd is, zodat ze gemakkelijk kunnen optreden. Tegen woordig is er echter penicilline, dat in fectie kan helpen voorkomen. Men kan dus herstel van het beenmerg afwachten waardoor de leuocyten in het bloed te rugkomen. Koekoek. Graag had ik wat infor maties over boer Koekoek, kamerlid van de tweede Kamer. Wij adviseren u voor biografische ge gevens over de heer H. Koekoek u rechtstreeks te wenden tot dit Kamer lid, hetzij schriftelijk, hetzij persoonlijk. Zijn adres is: Bovenweg 18, Bennekom. Voor een interview, dat door uw doel het beste is, kunt u een telefonische af spraak maken via nummer 08389^-4386. Oliebollen/Zangers. Hoe komt het wanneer ik beslag maak voor oliebol len, dit gaat zakken als ik ga bakken, terwijl het toch goed gerezen is en er buiten de stad waren. Daar zette ze de wagen zo dicht mogelijk langs de kant en liet de motor uitvallen. Hij nam haar rustig in zijn armen en kuste haar. On- middelijk bemerkte hij, dat ze koeler was dan gewoonlijk het geval was. Wel iswaar kuste ze hem terug, doch haar gedachten schenen elders te verwijlen. „Is er wat?" vroeg hij. Ze knikte. „Men heeft ons gezien. Vorige week, toen we in Haarlem dans ten. Dirk Veltkamp was er ook. Ik heb 'mniet gezien, anders had ik hem wel terzijds genomen. Hij is een flapuit." „Wie is die Dirk?" „Zijn vader en de mijne zijn bevriend. Veltkamp heeft bollenkwekerijen in Hil- legom en Lisse. Zijn zoon reist veel in het buitenland. Veltkamp exporteert bij na alles. Dirk komt wel eens bij ons thuis. Met feestjes en verjaardagen. En wij in Hillegom. Heel gewoon. Hij is over het paard getild, hoewel ik altijd goed met hem overweg kon. Mischien is hij daarom jaloers, omdat hij ons zag. Enfin, Jan, ze weten het nu thuis." „En toen zeker slaande ruzie? Heb je geen verbod gekregen om langer met me uit te gaan?" „Welnee, wat een onzin: wie is die jongen, waar jij de laatste tijd mee wordt gezien? Ik heb precies gezegd, wie je bent: Jan Pelser. En dat je in tingen of gegevens RED. ook niet direct in geroerd-wordt 2 Wat is het adres van de zangeres zonder naam? 1 Gerezen beslag zakt altijd enigs zins bij vervoer of verlaging van de temperatuur die al gauw verkregen wordt als u b.v. de doek die over de schaal hangt wegneemt om te gaan bak ken. Dit doet aan de kwaliteit van de oliebollen echter niets af. 2 Het adres van Mary Bey, zoals de Zangeres zon der naam heet, luidt: Café rest. Stad Geleen, Rijksweg 84, Geleen. Vacht. Ik heb een zeer mooie vacht die ontzettend uitvalt. Wat is daaraan te doen? Het kan zijn dat deze vacht niet goed geprepareerd is of dat een zomervacht is gebruikt. Wilt u trachten de haaruti- val te stoppen, dan kunt u de vacht het best opnieuw prepareren, misschien dat dit helpt. Maak eerst de huid weer soe pel en vochtig door ze langdurig te kneden, zoals de huisvrouw de was wel kneedt. Vervolgens maakt u een bad gereed van zout en aluin in de volgen de verhouding: 250 gram zout, 500 gram aluin in 6 liter water. Na het gereed maken van het bad dit aan de kook brengen en daarna laten afkoelen tot 25 k 30 graden C. Nu de huid hierin brengen en rekken en kneden bij her haling. De vacht minstens 20 uren in het bad laten staan. Dan uithalen en goed uitknijpen en te drogen hangen. Gedurende het drogen de vacht nog eni ge keren oprekken en voorzichtig uit schudden. Wanneer u aan bovengenoem de oplosing niet genoeg heeft, neemt u het dubbele of een veelvoud van deze oplossing, maar in dezelfde verhouding. Amsterdam woont." ,JEn je hebt natuurlijk verzwegen, dat ik fabrieksarbeider ben." „Ik heb gezegd: hij werkt gewoon, als elk ander mens," antwoordde ze kleintjes. „Zie je wel, je begint je al voor me te schamen!" Gelijk voelde hij haar stevige armen om zijn hals. Het volgende moment sloot ze zijn lippen met een harde .dwin gende kus. Terwijl ze hem naar zich toe trok, fluisterde ze: „Ik houd van je, wat je ook bent, en ik zal je nooit opgeven. Ik kon het niet dadelijk zeggen. Dat is geen kwestie van schamen, want dat heeft er niets mee te maken. Dat moet je zelf zeggen." „Ik? Of je vader een hartverlaming bezorgen? Die valt steil achterover, als ik zeg: Mag ik me even voorstellen? Jan Pelser, fabrieksarbeider, lopende bandwerker." „Hij wil, dat je zondagmiddag komt kennismaken." Jan Pelser antwoordde niet dadelijk. Hij had al deze maanden geweten, dat die mogelijkheid kon opdoemen. Maar hij had het voorlopig afgezet. Dan zien we wel verder, als het zover is. En nu was het inderdaad zover. Nu was het vrijdag. Overmorgen zou hij zich naar het hol van de leeuw moeten begeven.

Scheldebode | 1970 | | pagina 1