NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANDBOUW EN VEETEELT U kunt niet alles weten KERSTAANBIEDING Tuincentrum VAN HERE Open of dicht TUSSEN WAL EN SCHIP 36STE JAARGANG No. 28 12 DECEMBER 1969 Kerstbakjes Kerstbomen in alle maten Beshulst Als speciale Kerstattractie de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. IS LEVERBOTBESTRIJDING DUUR? Voor een dubbeltje op de eerste rajig zitten dat lukt tegenwoordig niet meer. Wie echter bereid is een paar gulden uit te geven, die kan wel degelijk een flinke stap vooruit doen; want de geor ganiseerde vrijwillige leverbotbestrijding kost niet veel meer dan ongeveer één gülden vijfenzeventig per rund per be handeling, het geneesmiddel inbegrepen. Per jaar zijn met het nieuwe middel Acedist 2 behandelingen nodig, dus het kost slechts drie gulden drie gulden vijftig per rund per jaar, maar die ko men dan ook dubbel en dwars terug! Deskundigen zijn het er nml. over eens, dat men gemiddeld een verhoging van de melkproduktie mag verwachten van 5 k 10% en 5% van 4000 liter is al 200 liter. Op de bedrijven waar de leverbot aan wezig is, betekent het meedoen aan de leverbotbestrijding dan ook geen finan cieel probleem, maar eerder de oplossing ervan. Laten we eens een voorbeeld nemen: 20 stuks jongvee, 20 melkkoeien, gemid delde produktie 4000 liter per jaar is 120.000 liter. Kosten van de leverbotbestrijding per jaar ongeveer (20 pus 30) x 3,a 3,50 is 150,— k f 175,—. Produktie- stijging kan 5% bedragen is 6000 liter per jaar dat is ruim 2000, In het licht van deze cijfers is het toch wel hoogst merkwaardig om te zien, dat velen nog steeds voetstoots aannemen, dat op hun bedrijf geen le- verbotten aanwezig zijn, althans niet bij runderen. En dat terwijl de cijfers van het Centraal Bureau Slachtveeverzeke ring te Utrecht jaarlijks aantonen dat van de Nederlandse veestapel behoor lijk is besmet. Zou het nu eindelijk niet de moeite lonen om in overleg met dierenarts of Gezondheidsdienst een paar monsters te laten controleren? Dan heeft men ten minste zekerheid, dat de winst (of de de leverbot) nie in de koe blijft zitten. Lichte roestvlekken in wasgoed behan deld u met citroensap. Hierna strijken met een heet strijkijzer. Vuile zwabbers maak u schoon in een sop van synthetisch wasmiddel. Goed naspoelen en drogen. Oude jodiumvlekken kunnen worden ver wijderd door weken en spiritus. Daarna zonodig betten. Verse jo diumvlekken direct behandelen met spiritus of alcohol. Draagt u in de winter lakschoenen, ver warm deze dan eerst voor het aantrekken. Hiermee voorkomt u het barsten van de lak. Te sterk smakende kerriesoep kunt u verzachten met een scheutje melk. Leren stoelovertrekken kunt u, nadat deze eerst grondig gewreven zijn, jnet melk schoonmaken. Door het water toegebrachte schade aan eléktrische apparaten valt niet onder de garantiebepalingen. U kunt hierop dus geen beroep doen op de fabrikant. Smeet uw kaag in met petroleum als u hard hout moet zagen. Wanneer u een cake maakt, maak dan een holte in het midden van het deeg. Zodra de cake klaar is, zal het middengedeelte gelijk gekomen zijn met de randen. Vlekken van rode wijn moet u bestrooien met zout. Dit er even op laten zitten en vervolgens uitwassen. Uitsluiting van de uitoefening van het kiesrecht kan ook plaats hebben op grond van veroordelingen we gens dronkenschap. Een vouw in een tapijt houdt u gedu rende een uur nat; daarna opstrij ken aan de achterzijde. Vuil en dof geworden bronzen schilderij lijsten kun u schoonmaken met spiritus. Naspoelen met koud wa ter en vervolgens laten drogen in een verwarmde kamer. Een roestvlek moet u nooit direct uit wassen. U moet dergelijke vlek ken eerst bestrooien met zout, dit er even op laten zitten en daarna uitborstelen. Eet u pudding met rozijnen, rol deze laatste dan eerst door meel, ze zullen dan niet zakken. Kalkspa-tten verdwijnen door ze af# te nemen met water waarin azijn is gedaan. Opgemaakte kerststerren, witte azalea's, cyclamen en vele andere bloeiende potplanten Uit ons eigen bos flinke partij KERSTPAKKET voor het zelf maken van kerststukjes bij aankoop van 7,50 een RIJKBLOEIENDE WINTERBEGONIA van 2,50 voor slechts f 1,50 Iedere vrijdagavond tot 9 uur geopend Maalstede 39-41, Einde Postweg Kapelle Tel. 01102- 1743 BESTELLINGEN WORDEN FRANCO THUISBEZORGD Wie in de avonden voor Sinterklaas heeft rondgedwaald in de kernen van steden en dorpen van ons goede land zal 'getroffen zijn door de levendlige aanblik van de straten met goede ver lichting en open winkels. Velen van hen zullen met ons getroffen zijn door de teleurstellende inhoud van het advies van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel aan staatssecretaris Van Son over de toekomstige winkelsluiting. Eigenlijk wil men alles bij het oude laten. De winkels moeten om zes uur dicht, iedere winkelier moet een halve door TRUDIE MOORST 14) ,,Hou op, Jan. Het lijkt me oerverve- lend als gastvrouw te moeten optreden in een dergelijk select gezelschap. Met allemaal proffen en hun vrouwen. Mij dunkt, op den duur drukt dit toch ook een stempel op de echtgenoten? Dat is onafwendbaar." „Dus Peter komt niet in aanmerking. Ik heb medelijden met hem." „Waarom?" „Omdat die snuiter niet voor elkaar krijgt, dat mij aangeboden wordt." Haar gezicht werd weer strakker. „Soms kun jij bepaalde dingen op een vervelende manier zeggen Jan". „Sorry. Ik zal he straks afkussen." Ze keek hem met fonkelende ogen aan. „Ik kan mé nog bedenken en de hoofd weg terugrijden." Hij schudde lachend zijn hoofd. „Moet je niet doen. Het is langs de oude weg heel romantisch." „Zul jij weten". De man knikte. „Vaak gereden, jon gedame. Als ik ging vissen." Ze rilde. „Vreselijke sport lijkt me dat. Eet je alles op, wat je vangt?" „Allicht. Wat is er vreselijk aan? Jij eet toch ook wel eens vis?" „Dat is iets anders. Die heb ik dan niet levend gezien." „O, is het dat? Echt iets voor een vrouw." De dans was uit. Aan het tafeltje ge zeten, gaf hij haar een sigaret. Terwijl hij haar vuur gaf, keek hij haar enige tijd aan. Met die rode blos van inspan ning op haar gezicht, was ze ontegen zeggelijk heel knap. Absoluut een schoonheid. Hij zei: „Je moest eens een portret van je laten schilderen." Ze keek verbaasd. „Waarom?" „Je bent zo mooi. Daarom." „Zou jij dat graag willen?" Ze keek hem met een eigenaardige blik aan. Hij haalde zijn schouders op. „Wat heb ik daarover te beslissen?" „Als... als bijvoorbeeld wij samen ver loofd zouden zijn... zou je het dan goed vinden?" „Wat? Dat men je schildert' Waar om niet Als het natuurlijk daarna voor dag sluiten en men heeft nog niet eens een onverdeeld advies kunnen uibrengen over een koopavond. Alleen zou een mo gelijkheid tot het houden van een maan delijkse koopavond in de wet moeten worden opgenomen, volgens dit hoofd bedrijfschap. Misschien is het uitgebrachte advies wel gunstig voor de meerderheid der zaken: mensen die wel een goede boter ham verdienen. Echter hebben de be- drijfsgenoten in de detailhandel 'n kans gemist om de consumenten tëgemoet te komen. Veel klanten zouden ermee ge baat zijn als er ook een aantal winkels later open zou zijn dan tot zes uur. Ook zouden daarmee die ondernemers ge baat zijn, met name in klein- en midden bedrijf, die met optimale dienstverlening aan de klant hun omzet en winst willen vergroten. Want voor veel consumenten, vooral in gezinnen met een werkende gehuwde vrouw, liggen de openstellings uren van winkels lastig. Bepaalde branches zouden er voordeel van hebben wanneer een echtpaar sa men inkopen kan gaan doen. Wanneer men de winkeliers binnen een tijdvak van twaalf of veertien uren per dag zélf zou laten beslissen wanneer zij open willen zijn, is daarmee o.i. de maat schappij gebaat. Het zakenleven krijgt meer spreiding in de kooppieken, waar mee met name het weekend wordt ont last. Er komt meer ruimte voor per soonlijk initiatief van de zakenman. Bovendien worden dan het verkeer ontlast, de toeristenindustrie gestimu leerd en een grote uitbreiding van par- keermogelijkheden verkregen door gro tere spreiding van koop en verkoop. Wij hopen dat de Tweede Kamer het op initiatief van de staatssecretaris beter zal doen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogeLyk van dienst z(jn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Vogels. Weet u enkele adressen van bladen voor vogelliefhebbers? Het administratie-adres van „De Vo- gelgids" is: De Cirkel, Leiden, postbus 143. Verder noemen wij: „Onze Vogels", Coehoornsingel 40, Bergen op Zoom; „Vogels", De Ruyterkade 100, Amster dam; „Het Vogeljaar", Prins Bemhard- laan 2, Ede; „Onze zang- en siervogels" is ons bekend, waarschijnlijk is het al opgeheven. Tenslotte adviseren wij u het lidmaatschap te overwegen van de Al gemene Bond voor kanarieteelt en vo gelbescherming, die het orgaan „Vogel vreugd" uitgeeft. Secretariaat: Heezer- weg 406, Eindhoven (tel. 040-15341). Museum. Waar in Nederland be vindt zich het A. M. de Jong-museum? Waar is een vereniging hiervan? Ovër het A. M. de Jong Museum kunt u informaties ontvangen bij de heer C. van Meel, Voorstraat 24, Nieuw-Vosse- meer (tel. 01676-346). Voor studiema teriaal kunt u zich richten tot het Ne derlands Letterkundig Museum. Juf frouw Idastraat 11, Den Haag, tel. 070- 184815, waar u dit gratis ter inzage kunt krijgen en in overleg met de direc tie (foto-)copieën kunt maken. Boksen. Wat is het aantal beroeps boksers in Nederland? Wie zijn momen teel kampioen in de verschillende ge wichtsklassen Is er ook een vereniging van beroepsboksers en geeft deze een orgaan uit? Waar is dit eventueel ver krijgbaar? Het adres van de Nederlandse Boks- bond Jis Emmalaan 10, Amsterdam-Z (tel. 020-729557), zowel voor beroeps als amateurboksers. Het verenigingsor gaan wordt aan alle leden zonder bij betaling toegezonden. He lidmaatschap kost voor aspiranten van 14 en 15 jaar 5,(plus lx 4,50 inschrijving), voor junioren van 16 en 17 jaar 7,50 plus inschrijving en voor senioren 12,50 per jaar plus inschrijving. Wij adviseren u zich in verbinding te stellen met de voor-- U' dichtstbijzijnde boksschool. Die zal u ook kunnen inlichten over alle gewenste onderwerpen, zoals de voor u genoemde kampioenschappen. Vissen. Ik ben een aquarium-lief hebber en wil eens proberen om vissen te kweken. Hoe kom ik aan voedsel voor de pas uitgekomen visjes? Daar u dagelijks zulke minieme hoe veelheden nodig heeft is het de veilig ste en waarschijnlijk ook wel de goed koopste manie*", dat voer te kopen. Geeft u dagelijks zoveel, of üever zo weinig, dat er geen veodsel achterblijft, daar dit gaat schimmelen en de door of ziekten in uw vissen kan veroorzaken. Bent u goed op de hoogte, dan kunt u beter voedsel gebruiken, b.v. levende water vlooien, ook in aquariumwinkels te krij gen. Verder kunt u daphnia's kweken. Het is gevaarlijk ze uit sloten e.d. te gebruiken. Wilt u zelf watervlooien kweken, doe dan als volgt. Leg wat eendemest in platte bakjes of diepe bor den. Giet hiqr wa water op en doe iri elk bakje wat watervlooien. Zet het om de geur liefst buiten. Laa het zo maar stil staan. Als er vodoende watervlooien zijn dan wat aan de vissen geven. De bakjes niet te warm of in de zon 'zetten. Wij wensen u veel succes. Boeing. Waar en wanneer is de vlieguigbouwer Boeing geboren? Weet u iets over zijn opleiding, werkkring en tegenwoordig adres? Van het adviesbureau Hollander en Van der Mey, Raam weg 43, Den Haag, de public relations adviseurs van de Boeing Company, Seatlle 24, Washing ton, ontvingen wij een in het Engels ge selde biografie van William E. Boeing, waaraan wij he volgende ontlenen. Voor verdere informatie kunt u zich desge wenst wenden tot eerstgenoemd adres. William E. Boeing werd op 1 oktober 1881 geboren in Detroit, als zoon van een welgesteld houthandelaar. Hij over leed op 28 december 1956 en liet toen de maatschappij na, die zijn naam nog Het is fietsers verboden een wagen, kruiwagen of kinderwagen voort te bewegen met uitzondering van een als zodanig ingerichte en aan de fiets vast verbonden zijspan of aan hangwagen. Verbond voor Veilig Verkeer Afd. Kruiningen-Hansweert steeds draagt. Hij onving zijn eerste op leiding in Amerika en Zwitserland en volgde daarna he onderwijs aan de Yale University. Vervolgens werd hij vijf jaar opgeleid in de houthandel, terwijl hij als hobby de vliegerij beoefende. Op 15 juli 1916 rchtte hij de Pacific Aero Products op, waarvan hij later de naam verander-, de in Boeing Airplane Company. Gedu rende de eerste wereldoorlog bouwde hij 50 lestoestellen voor de marinelucht vaart. Na 1927 legde hij zich toe op de luchttransport en in 1928 telde zijn on derneming al 800 personeelsleden. In 1934 ontving hij voor zijn pionierswerk de Daniel Guggenheim medaille. Op 15 mei 1954 oogstte hij de rijke vrucht van zijn werk met de bouw van het Boeing 707 straalvliegtuig, dat door ziin vrouw gedoopt werd 20 jaar nadat hij als voor- ziter was afgetreden. Alleen gedurende de tweede wereldoorlog bemoeide hij zich nog als adviseur met de maatschap pij- Kristal. Weet u een middel om „beslagen" kristallen glazen weer helder te krijgen? Ze zijn in een afwasmachine gereinigd, de glazen blijven wel helder. Het is helaas onvoldoende bekend, dat het reinigen van krital in een afwas machine schadelijk is. De „huid" van het kristal wordt door de zuren in het af- wasmiddel gedurend het langdurig con tact aangetast, waardoor het „beslaat". Ons inziens behoorden de fabrikanten, zowel van het kristal, de afwasmachine en het afwasmiddel daarvoor duidelijk te waarschuwen en wij adviseren u daarom indien dit niet gebeurd is een x verzoek tot herstel of vergoeding van de schade in te dienen. Gouden tientje. Ik heb een gouden tientje van 1897 me koningin Wilhel- mina er op en ongeschonden. Waar kan ik hem uitwisselen en hoeveel is hij waard Het gouden ientje van 1897 is niet zeldzaam. He zal bij de banken 50, S, 60,kosen, al naar de staat waarin het bewaard is gebleven. De banken kopen het voor iets minder in; hun winstmarge op gouden munten is niet groot. Birma. Mijn oudste zoon heeft de oorlog in Japanse krijgsgevangenschap gezeten. Bestaat er nog een vergoeding voor deze mensen? Mijn zoon is nu ge- emigreerd naar Australië. Van het ministerie van defensie ver namen wij dat er inderdaad een fonds is geweest, waaruit de krijgsgevangenen in Birma een uitkering ontvingen. Maar dit fonds is al enige jaren geleden uit geput en daarom opgeheven, terwijl de einddatum voor het indienen van een slaim dus ook verstreken is. Bejaardentehuis. Ik werk als huis knecht in een bejaardentehuis en ver zorg tevens alle voorkomende reparaties Wat zijn de loon- en arbeidsvoorwaar den in bejaardentehuizen? Hoe is de va kantie geregeld en de werktijd? Daar u de richtlijnen voor de sala riëring van personeel in bejaardente huizen niet kent, kunt u deze het beste bestellen bij de Stichting Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg, Stadhou derslaan 146, Den Haag. Overblijvende vragen kunt u ook aan dit adres richten. ons bestemd is. Niet voor anderen. „Misschien doe ik het dan wel", ant woordde ze zacht. „En dan in een mooie avondjapon. Bij voorbeeld die je droeg bij je vriendin, die wijnrode. Staat je uitstekend. En dan een bloem in je haar." „Je hebt me nogal goed opgenomen, hè?" „Je was ontegenzeggelijk het knapste meisje die avond". Hij keek haar ern stig aan. „Dank je, Jan. Als jij het zegt, ge loof ik het." Later in 'de avond reden ze terug. Bij de bocht naar Thierensweg reed ze rechtdoor, dwars door Naarden en van daar langs de Kruitfabriek. Halverwege remde ze af en zette de wagen aan de kant. De motor zweeg. Automatisch trok ze de handrem stevig aan. „We heb ben nog een half uur", fluisterde ze met schorre stem. Maar toen hij haar kuste sloeg ze haar armen om zijn hals en ging me een zucht tegen hem aan lig gen. „Jan..." fluisterde ze met bevende stem doch het volgende ogenblik sloot hij haar lippen af met zijn mond. HOOFDSTUK VII Jan Pelser was niet met z'n volle aandacht bij het werk, dat hij verrichtte. Hij had al en keer een reprimande ge had van de voorman en toen hij opnieuw achter geraakte zodat de volgende mensen hem wenkbrauwfronsend aanke ken, schoot de voorman opnieuw toe en hielp hem, tot de achterstand was inge haald en hij zo goed en zo kwaad als het ging het tempo bij hield. „Wat mankeer je vanmorgen?" vroeg zijn superieur. „Is het soms laat ge worden vannacht?" Wessels, de voorman, met* wie hij doorgaans uitstekend overweg kon en die heel geschikt was voor de mensen, die hij onder zich had, was ook op de hoog te van het avondwerk, dat Pelser op gezette tijden verrichtte. Jan schudde zijn hoofd. „Nee. Ik lag voor twaalven al op bed. Maar elk mens heeft wel eens iets, dat hem bezig houdt, hè?" De voorman keek hem nadenkend aan. „Heb je moeilijkheden?" „Zo zou je het niet kunnen noemen, gelukkig. Enfin, Wessels, ik zal probe ren m'n kop er bij te houden." „In orde. We hebben allemaal wel eens een offday." Pelser probeerde zijn volle aandacht aan het werk te wijden, maar telkens dwaalden z'n gedachten af naar de vo rige avond. Wat moet ik er nu mee? dacht hij. Dat kind is gewoon verliefd op me. Ben ik zo'n Adonis? Wat ziet ze in me Ik ben toch een gewone jongen Die Joke is ook al zo aanhalig en noemt me „m'n knappe vent..." Verdorie... Joke... Vanavond heb ik een afspraak met dat kind. Ik moet me er van af zien te maken. Met schaft- ijd maar een briefje en na werktijd langs de Vinkeleskade rijden en in de brievenbus gooien. Want Tilly en Joke tegelijkdat gaat niet. Dat wil ik trouwens niet. En van TilLy ben ik voor lopig nog niet af. Nu zeker niet, omdat ze het komende weekeind met me uit wil: twee dagen maar liefst. In de wagen had ze gevraagd: „Heb je een pas?" Op zijn bevestigend antwoord, was ze opeens met een plan op de proppen ge komen. „Jij werkt zaterdags niet, hé? Weet je al, of je dit weekeind nog avondwerk hebt?" Hij had geantwoord, dat hij zulks nooit van te voren wist. „Nou, moet je goed uisteren", ver volgde ze: „Ik haal je zaterdagmorgen om een uur of tien op. In de Vijzelstraat. Neem je pas mee. Gaan we samen dit weekeind uit. Tot zondagavond." Aanvankelijk had hij haar bedoelingen niet helemaal begrepen. Doch ze had op besliste toon gezegd: „Ik meen het. Ten zij je niet wilt natuurlijk." (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1969 | | pagina 1