liiirgerli/fce rfSfr Wand I RILLAND-BATH WAARDE PREDIKBEURTEN voor een onderhoud bij de Commissaris aanvragen. Punt 3 van de briefschrij vers was de aanbesteding van de Ha venstraat voor verbetering van het weg dek en het leggen van tegels aan de Hoofdweg. Hun werd meegedeeld dat de inschrijving 30 boven de begroting lag en daardoor onuitvoerbaar was. Een en ander werd toegelicht door de directeur gemeentewerken. Getracht zal worden het werk onderhands aan te bestéden. Een verzoek van de jeugdraad van de Herv. Kerk om een subsidie voor het houden van instuifavonden kon geen ge nade vinden bij verschillende raadsleden en werd afgewezen. Tegen dhrn. Van Fraassen, Koster en L. van Houte. Voor het oecumenisch vormingscentrum „He- denesse" werd 12,beschikbaar ge steld. Een ingediend verzoek voor sub sidie van de Nederlandse Hartstichting noemde dhr. Van Fraassen overbodig, gezien de vele specialisten die er zijn in de omgeving. Hij wilde overigens wel zijn toestemming geven en stelde de raad voor om 5 cent per inwoner af te staan. In principe werd het besluit ge nomen een diaprojector aan te schaffen voor de bijzondere school. Aan dhr. J. F. Goud werd een perceel bouwland ver kocht voor 275,Aan dhr. L. van Houte werd, reeds bebouwd, bouwgrond verkocht voor 2,per m2. Dit bleek een rechtrekken van een tekortkoming te zijn, veroorzaakt door een college wat Waarde jaren geleden bestuurde, waar 'de kadastrale maat niet juist was weer gegeven. Een voorstel tot vaststellen leges verordening 1970 gezamenlijk door de 5 gemeenten opgesteld, kon ook geen goedkeuring vinden. Keuze pompoen! Dhr. M. van E. heeft in zijn tuin een pompoen geteeld van een gewicht van 34 kg met een omvang van 1.60' meter. VoetbaL Waarde I plaatste zich weer wat ste viger aan de kop van de 2e klasse A, door met 41 te winnen van Kloetinge. Waarde II versloeg Kapelle met 43. WASHOE KAN AL AARDIG „PRATEN" „Hij of zij verstaat elk woord dat ik zeg" aldus de eigenaar of eigenares (meestal eigenares) van het dierbare hondje dat al jarenlang de zitkamer onveilig maakt. Het is mogelijk dat me vrouw gelijk heeft, maar het pekinees- je zegt in ieder geval niets terug. Nu al drie jaar experimenteert men aan de universiteit van Nevada in de V.S. met een jonge vrouwelijke chim pansee en met deze jongedame heeft men méér opmerkelkije resultaten be reikt op het gebied van conversatie! Niet dat Washoe (zo heet de chimpan see) kan spreken, maar men heeft haar geleerd door gebarentaal te reageren op menselijke woorden. Men koos daarvoor de in Amerika gebruikelijke gebaren taal van doofstommen (American Sign Language). De taal waarin Washoe zich onderhoudt is dus geen geheimtaal van eigen vinding, maar een vrij algemeen gebruikelijke taal die vele mensen ver staan. In de eerste zeven maanden van haar training, die met uiterst geduld wordt volbracht, leerde zij vier tekens gebruiken. In de tweede periode van dezelfde duur waren het er negen. In de derde 21 en in de vierde 30. Zij leer de inmiddels ook woordverbindingen tot stand te brengen en een toenemende ver fijning in haar „taalgebruik" valt ook te constateren. Bijv.: het teken van bloem maakte zg telkens als zij wat rook. Het hoefde geen bloem te zijn; het kon ook de geur van eten, of van bijv. verf betreffen. Nu heeft zij afzon derlijke tekens voor „bloem" en „geur". Ze onderscheidt feilloos het begrip „bloem", om het even of die nu in de natuur of op een schilderij voorkomt. De associatie met „geur" is dus ver dwenen. Als ze een hapje wil maakt ze tekens voor „open voedsel drank", d.w.z. maak de koelkast eens open! En wan neer door een speciaal signaal wordt aangekondigd dat er gegeten zal wor den, maakt zij de tekens voor „luister eten". (DIA) Opbrengst collecte. De Zeeuwse Collecte heeft in deze ge meente opgebracht 818,65. Stropers betrapt. Drie stropende broers, dhrn. M. uit Sprundel, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Frederikapolder tegen de lamp gelopen. Daarmee waren vele pogingen van de jachtopziener J. Bruyn- ooge eindelijk beloond. De jachtopziener betrapte het drietal van achter een hoop bieten op een bietenveld. Door krachtig optreden Éwist dhr. Bruynooge de drie broers in bedwang te houden. Een jacht geweer, een lichtbak en vier hazen wer den in beslag genomen. Raadsve rgadering. In de woensdagavond gehouden raads- vergadèring kwam het weer tot felle discussies, ditmaal waar het betrof de verkoop ambtswoning burgemeester. Een di'ietal raadsleden, n.L dhrn. M. van Fraassen en L. van Houte (vrije lijst) en J. Jansen (C.H.U.) hadden zich per brief tot de raad gewend en stelden daarin spoedig opheldering te willen hebben over enkele lopende zaken. De discussie kwam op gang, toen de ambts woning ter sprake werd gebracht. De geplaatste advertentie voor verkoop van de woning vond men weggegooid geld, daar de woning niet te bezichtigen is, omdat, zolang de burgemeester er in woont, deze voor bezichtiging niet open staat. Burgemeester De Kam vindt be zichtiging een aantasting van zijn privé- leven. Bovendien acht hij zich als huur der niet verplicht allerlei mensen door zijn huis te laten dolen, en alles ten toon te stellen. Dhr. Jansen betreurde het dat een door de raad genomen be sluit geen doorgang kan vinden omdat geen medewerking van de bewoner ver kregen wördt. Er werden nog sugges ties gedaan om een kijkmiddag in te stellen, doch de raadsvoorzitter wilde noch voor het één, noch het ander zijn woning openzetten. Dhr. Van Fraassen stelde voor de woning openbaar te vei len en in de advertentie op te nemen dat de burgemeester weigert om mee te werken. Ook dhr. L. van Houte lag het wel zwaar op de maag. Hij vond dit een slechte beurt, temeer daar er naar zijn idee toch sprake was van een morele plicht. Er vielen nog woorden als „trots" en „u moest zich schamen". Maar de raad wil de woning toch kwijt en uit eindelijk besloot men tot publieke ver koping op basis van tekeningen. Dhrn. J. F. Goud, K. van Houte en J. P. Jan sen waren hier tegen. Dhr. Van Fraas sen kwam ook met het plan ter tafel om voor de nieuwe gemeente Reimers- waal een open sollicitatie voor te stel len bij benoeming van een burgemeester. Hij wilde hiervoor inspraak bij de Com missaris. Dhrn. M. van Fraassen, K. van Houte en I. A. M. Koster, van iedere partij één afgevaardigde, zullen hier INFRA-RODE BESCHERMING VAN KERKELIJKE SCHATTEN De Kilianskerk in Heilbron (West- Duitsland) mag zich verheugen in het bezit te zijn van een zeer kostbaar al taar. De vraag, hoe dit afdoende te be schermen tegen diefstal of beschadiging, pijnigde de kerkvoogden reeds lang. Nu is er een oplossing gevonden. Het ge deelte van de kerk waar zich de kost baarheden bevinden, is afgeschermd door een infra-rood (dus onzichtbaar) „gordijn". Betreedt iemand buiten de voor de dienst bestemdeuren, de ruimte waar in het altaar staat, dan „verscheurt" hij het gordijn, met het gevolg dat onmid dellijk alarm wordt gegeven. Niet alleen in de vertrekken van de koster, maar ook op het plaatselijke politiebureau. Wanneer er dienst is in de kerk, kan het lichtgordijn worden uitgeschakeld (DIA) TIJDELIJKE BENOEMING SECRETARISSEN EN ONTVANGERS ZUID-BEVELAND Gedeputeerde Staten hebben op grond van de herindelingswet voor Zuid-Beve land voor de nieuw te vormen gemeen ten in dit gebiedtijdelijk secretarissen en ambtenaren belast met de taak van ontvanger benoemd. Voor het nieuwe Goes is als tijdelijk secretaris aangewezen de heer M. J. Taillie te Goes en als tijdelijk functio naris belast met het ontvangerschap de heer A. Kerkhof te Goes. Voor Borssele is benoemd de heer M. F. Boogerd te Borssel als tijdelijk se cretaris en de heer M. Steijn te Ove- zande als tijdelijk ontvanger. Tot tijdelijk secretaris en ontvanger van het nieuwe Kapelle zijn aangewezen resp. de heren I. J. Haverhoek te Ka pelle en J. Kroon te Wemeldinge. De heer B. G. Munnik te Rilland- Bath wordt tijdelijk gemeentesecretaris van Reimerswaal en de heer D. Boone te Rilland-Bath zal tijdelijk met het ont vangerschap van Reimerswaal worden belast. Ged. Staten delen mede met deze tij delijke benoemingen op geen enkele wij ze te willen vooruitlopen op de t.z.t. door de raden van de nieuwe gemeenten te nemen definitieve beslissingen. WEEKENDDIENST DOKTOREN In het weekeinde van 8 november wordt de doktersdienst voor de dorpen Hansweert, Krabbendijke, Kruiningen, Rilland-Bath en Waarde waargenomen door Dr. G. J. Noome te Krabbendijke, tel. (01134) 1444. Van 30 oktober6 november 1969 YERSEKE. Huw.afk.: Jan Willem Bol, 24 j. en Johanna Stroo, 22 j. te Vlis- singen. Gehuwd: Pieter Hollestelle, 26 j. en Zoetje Jacoba Polderman, 22 j. teVeere. Van 30 oktober5 november 1969 KRUININGEN. Geboren: Jacoba Jaco- mijna, dv. Marcus Cornelis Kramer en Janna Jacomijna van der Maas; Catha- lina Margareta, dv. Willem Jozias Slab- bekoorn en Margaretha Jacoba Saa- man; Johanna Elizabeth, dv. Adriaan Marinus dê Korte en IJke Maria Struik; Leonard, zv. Marinus Poleij en- Wilhel- mina Klap. Ondertrouwd: Laurus Cornelis Lavooij, 21 j. te Tongeren (België) "en Janna Pietemella van Duivendijk, 21 j. Van 30 oktober5 november 1969 KRABBENDIJKE. Geboren: Wilhelmina Louwerina, dv. Pieter van de Vreede en Louwerina Jobse. Over de maand oktober 1969 RILLAND-BATH. Geboren: Dirk Cor nelis Gerardus, zv. G. van Dié en J. M. Lobbezoo; Poulina Elizabeth, dv. A. Koens en A. J. Hoondert; Alexandra Christina, dv. D. Haar en W. Schmel- ter; Esther Mirjam Ruth, dv. J. L. C. Willeboordse en J. van de Pree; Maris- 'ka Gerarda Liza, dv. J. Littel en J. Veth; Ferdinand Petrus Antonius, zv. F. L. P. van der Hoeven en M. E. F. van Hoek; Marinus Gustaaf, zv. B. G. van Gorsel en S. B. G. van den Berg. Gehuwd: Pieter J. Walrave, 20 j. en Johanna A. Pauw, 19 j.; Engel J. van Gorsel, 34 j. te Roekan je en Suzanna A. Hol, 23 j. Overleden: Maria Vermerris, 90 j., wed. van J. Imanse. Y ersek e Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. A. J. de Bue. 2.30 uur: Ds. G. J. Voortman, Oud- Vossemeer. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. D. de Jonge. GerefKerk 10 en 2.30 uur: Ds. G. J. Ter laak. Geref. Gem. in Nederland Langeville 31 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. 9.30 en 6.30 uur: Ds. Chr. v. d. PoeL 2.30 uur: Leesdienst. R.K. Kerk, Langeville 39 Eucharistieviering: Zaterdag 19.10 uur; zondag 8 en 10 uur. Leger des Heils Heiligingsdienst 10 uur. Zondagsschool 13.15 uur. Verlossingssamenkomst 18 uur. Kadet C. J. A. de Ruiter. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. TL Venema. V.m. bed. H. Doop. Geref. Kerk 9 en 2.30 uur: Ds. J. Noordhof. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. G. van Bruggen. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur: Leesdienst- Krulningen Ned. Herv. Kerk 9 en 10.30 uur: De heer Cornet, Goes. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. v. d. Moien. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. 9.30, 2 èn 6 uur: Leesdienst. R.K. Kerk (Korenbeurs) Eucharistieviering zondag 11.15 uur. Hansweert Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds: B. van der Lelie. R.K. Kerk Eucharistieviering zaterdagavond 7 uur. zondagmorgen 8 en 10 uur. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. W. L. Dekker. V.m. jeugddienst. Geref. Gem. 9.30. 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gem. Bath 10 en 2.30 uur: Kand. Hommes. Krabbendpe Ned. Herv. Kerk 9.30 en 5 uur: Ds. G. van Noordennen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. W. J. van de Kerk. (9.30 uur jeugdpreek) Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Ds. W. Hage. Waarde Ned. Herv. Kerk 10.30 en 2.30 uur: Ds. G. Qolenbrander. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst.

Scheldebode | 1969 | | pagina 6