Italië-Nederland NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND miJM4RRDT'5 TUSSEN WAL EN SCHIP 36STE JAARGANG No. 22 31 OKTOBER 1969 Op 12 en 26 november dubbele strijd in Europacupduels HOOFDPIJN POEDERS werken verrassend serechti9d vV de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Het is wel frappant, dat de beide Nederlandse ploegen die in de strijd om de Europese bekers uitkomen tegen een Italiaase tegenstander hebben geloot. Daarbij valt Feijenoord wel van het ene in het andere uiterste: in de eerste ronde tegen het zeer zwakke K.R. Reijkjavik en nu tegen het waarschijnlijk sterkste team van Europa, A.C. Milan. Met A.S. Roma als tegenstander heeft P.S.V. een ploeg getroffen met een zwakke aanvalslinie en een verdediging, die op Europees niveau niet boven de middelmaat uit komt. Voor Feijenoord vrezen we uitschakeling en P.S.V. kan, als het net zo glanzend speelt als tegen Rapid Wien, de derde ronde bereiken. A. C. MILAN ZAL ZICH WAAR MOETEN MAKEN Het is voor de Eindhovenaren te ho pen, dat omstreeks 12 november de zie kenboeg is ontruimd. Want Rapid Wien speelde hard, maar dat kunnen ze in Italië ook. Vooral het op Europees ni veau vrij onervaren P.S.V. zal moeten oppassen voor het zogenaamde „cate- naccio"-spel van het onder leiding van de befaamde coach Hellenio Herrera staande A.S. Roma. Het „catenaccio" is een zeer sterk op de verdediging ingesteld speltype, waar bij in de eerste plaats doelpunten wor den voorkomen. Het is in het Italiaanse prof-voetbal zeer ,,in" en vandaar, dat ook de Italiaanse topclubs als A.C. Mi lan, Internazionale en Fiorentina met een gemiddelde van minder dan twee doelpunten per wedstrijd spelen. Ploe gen als Ajax en Feijenoord plegen ge middeld 3 a 3^ doelpunt per wedstrijd te scoren. In de hoogste klasse van het Itali aanse prof-voetbal wordt door elke club het „catenaccio" toegepast. Bij de top clubs is het wat meer géperfectioneerd, vooral door een wat grotere technische bekwaamheid van de spelers. Ruimte krijgt een aanvaller niet. Vaak wordt met twee spitsspelers gespeeld en terug getrokken buitenspelers, zodat een soort 1-4-3-2 opstelling ontstaat. De 1 is de „libero", ofwel vrije verdediger of „aus- putzer". Roma thuis sterk. Trainer Kurt Linder van P.S.V. heeft al gezegd, dat hij blij is, dat de eerste wedstrijd in Rome wordt gespeeld. Daar zal A.S. Roma moeten aanvallen. De Romeinen speelden in de eerste ronde tegen Ards uit Noord-Ierland en speel den uit met 00 gelijk en wonnen thuis met 31. In de Italiaanse competitie werden tot nu toe de beide thuiswed strijden tegen Bari (10) en Verona (20) verloren. De wedstrijd tegen Brescia werd door Roma gewonnen, omdat een verdediger van Brescia in eigen doel schoot. Roma is een zeer middelmatige ploeg in de Italiaanse competitie, maar thuis bijzonder moeilijk te kloppen. Toch werd de zege op Inter verrassend genoemd. Maar als Roma in staat is Inter te be dwingen kan P.S.V. op een zeer warme ontvangst rekenen in Italië. De Eind hovenaren zullen moeten oppassen niet te veel aan te vallen en vooral niet massaal, want de Italiaanse clubs zijn er meesters in om dan met snelle uit vallen gevaarlijk te worden. Niet beter dan P.S.V. Wil P.S.V. verder komen in de Eu ropacupwedstrijd voor bekerwinnaars, dan zal het in Rome hooguit met één doelpunt verschil mogen verliezen en dan liever met 21 of 32 dan 10, omdat doelpunten in uitwedstrijden bij gelijk doelsaldo dubbel tellen. Als Roma thuis wint zal het, hoe klein de voorsprong ook is, in Eind hoven volkomen verdedigen. En dan is het heel moeilijk om tegen het „cate naccio" te scooren. Toch zien we wel mogelijkheden voor P.S.V., want het in een Europacuptornooi debuterende Ro ma zal objectief beschouwd niet ster ker zijn dan de Eindhovenaren. Feijenoord krijgt het tegen de win naar van de Europacup 1969 A.C. Mi lan 'wel heel zwaar. Hoe sterk Milan is heeft Ajax dit jaar in de finale onder vonden. Coach Nereo Rocco rekent op winst en algemeen is men in Milan blij met de loting tegen Feijenoord. De zor gen bij Milan liggen op een ander vlak. Na het vertrek van de fameuze rechts buiten de Zweed Kurt Hamrin (26) is de schutterij verzwakt, omdat aankoop Nestor Combin vanaf het begin van de competitie geblesseerd is. Vrees voor blessures. Bovendien moet Milan naast de wed strijden voor de competitie op 4 en 21 november zijn prominente spelers af staan aan het Italiaanse nationale team voor wedstrijden tegen Wales en oost- Duitsland in de voorronde voor het we reldkampioenschap. Vooral de wedstrijd tegen de Oostduitsers is belangrijk en dat kan een keihard duel worden. Rocco vreest daarom blessures meer dan over vermoeidheid omdat zijn profs in een uitstekende conditie verkeren. Trainer Ernst Happel van Feijenoord heeft al verklaard, dat hij zeker niet constant zal laten aanvallen, ook niet als de Rotterdammers met een kleine nederlaag in het San Sirostadion wor den geconfronteerd. „Je kunt Milan hoogstens vanuit een gesloten verdedi ging bestrijden", zegt hij. De Milanezen plegen de tegenstanders te laten komen en hen op hun verdediging te laten stuk lopen om dan met snelle akties vooral via Prati te scoren. Milan technisch beter. Waarschijnlijk is tegen Milan een kon- sekwente mandekking plus een extra verdediger de beste speelwijze. Tech nisch zijn de spelers van A.C. Milan on getwijfeld beter dan die van Feijenoord. Persoonlijke duels zullen de Rotterdam mers dus veelal verliezen. Door fel op de bal te zitten kan het de Milanezen moeilijk worden gemaakt hun spel te spelen. De bestrijdingswijze van Milan is dus de speelwijze die de ploeg zelf toepast en daarin zal het waarschijnlijk bekwa mer zijn dan Feijenoord. Wanhopen is echter niet nodig, want Milan zal zich tegen onze landgenoten waar moeten maken. En Feijenoord en Ajax behoren ongetwijfeld tot de sterke Europese clubs. Niemand zal het de Rotterdammers aanrekenen als zij door Milan worden uitgeschakeld, maar. voor de Italianen geldt het omgekeerde. Een interessant aspect hierbij is, dat mocht Feijenoord zich plaatsen voor de kwart-finale, het landskampioenschap van de competitie 1969-'70 zeer waar schijnlijk al voor Ajax is. Maar wordt Feijenoord uitgeschakeld, dan gaan deze twee grootmachten uit het vaderlandse voetbal een interessante strijd uitvech ten. Vooralsnog menen we dat Feijenoord tegen Milan als een outsider moet wor den gezien. Maar het is traditie, dat in haast elke ronde van de Europacup- strijd wel een verrassing is te noteren. Verdere loting. De loting voor de tweede ronde van de Europacuptornooien is verder als volgt, waarbij we mat een 1 de eerst genoemde club favoriet achten en met een 2 de tweede: Landskampioenen: Dynamo Kiew (Rus land)Fiorentina (Italië) 2; Leeds Uni ted (Engeland)Ferencvaros (Honga rije) 1; Vorwarts Berlin (O.-Duitsland) Rode Ster Joego-Slavië)2; Spartak Tmava (Tsj echo-Slowakije)Galatasa- ray (Turkije) 1; Celtic (Schotland) Benfica (Portugal) 1; Legia Warschau (Polen)St. Etienne (Frankrijk)Stan daard Luik (België)-Real Madrid (Span je) 2. BekerwinnaarsOlympique Marseille (Frankrijk)Dynamo Zagreb (Joego- Slavië) 2; I.F.K. Norrköping (Zweden) Schalke '64 (W.-Duitsland) 2; Gornik Zabrze (Polen)-Glasgow Rangers (Schot land) 2; Göztepe Izmir (Turkije)Car diff City (Wales) 2; Maagdenburg (O. DuitslandAcademica Coimbra (Portu gal) 1; Lierse S.K. (België)Manches ter City (Engeland) 2; Levski Sofia (Bulgarije)F.C. St. Gallen (Zwitser land) 1. (Nadruk verboden) TOM NODDY Automobilisten, is uw auto voor zien van z.g. tubeless-banden, zorgt dan dat ze steeds op de juiste span ning staan. Is de spanning te laag, dan kan bij het nemen van een vrij scherpe bocht door het wringen van de band lucht ontsnappen. Het gevolg zal zijnslingeren en de macht over het stuur verliezen met alle gevolgen van dien. Verbond voor Veilig Verkeer Afd. KruiningenHansweert ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelgk van dienst zyn en geven zo mogel\jk advies op elke vraag. Wjj kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ka-ters. Worden er voor katers ook tentoonstellingen gehouden? Waar kun nen wij terecht? Voor regelmatige inlichtingen over kattententoonstellingen en andere we tenswaardigheden kunt u zich het beste aansluiten bij een vereniging van kat- tenliefhebebrs. Wij noemen u de diver se verenigingen op dit gebied: Ned. Vereniging van Fokkers en Liefhebbers van Katten, Felikat, secr. Grensstraat 23, Amsterdam, tel. (020) 942850. Ne- derl. Vereniging van Kattenvrienden, Achtersloot 57, IJsselstein, tel. (03478) 1827. Nederl. Kattenfokkersvereniging, Van Merlenstraat 128, Den Haag, tel. (070) 607271. Nederl. Vereniging van Kattenliefhebbers Procat, Tasmanweg 95, Hoek van Holland, tel. (01747) 2348. Nederl. Sociëteit van Kattenliefhebbers Neocat, Bamberghof 22, Amsterdam Os dorp, tel. (020) 197808. Rassendiscriminatie en verdovende middelen. Waar kan ik inlichtingen krijgen over rassendiscriminatie en ver dovende middelen? Uit de bibliotheken van beide onder staande instanties kunt u gratis boeken lenen, alleen de verzendkosten komen voor uw rekening. Over rassendiscrimi natie: Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, Maliebaan 88, Utrecht, tel. (030) 22779. Over verdovende mid delen: Nationale Federatie voor de gees telijke volksgezondheid, J. J. Viotta- straat, Amsterdam, tel. (020) 760944. Inkomstenbelasting. Hoe hoog mag het bedrag van A.O.W. plus bedrijfspen- sioen zijn over 1967 voordat men in de inkomstenbelasting valt Een maximumbedrag zoals u bedoelt bestaat niet. De door u genoemde in komsten maken met eventuele andere inkomsten tezamen deel uit van het to tale belastbaar inkomen. Dit laatste is voor de inkomstenbelasting bepalend en een zeker minimum is vrij. Voor gehuw den zonder kinderen, die recht hebben op ouderdomsaftrek bedroeg in 1967 het nog juist vrijgestelde inkomen 4431, Van A.O.W. en pensioen tezamen mag echter eerst 150,voor verwervings kosten worden afgetrokken. Verblijf in Spanje. Ik hoor nog al eens over een z.g. winterverblijf in Spanje voor gepensioneerden en Indi sche Nederlanders. De een zegt dat men er een huisje met alle comfort kan hu ren, de ander zegt dat men het moet kopen. Heeft u hiervan adressen? Het Spaanse verkeersbureau deelde ons mee dat er momenteel twee verzor gingscentra in Spanje zijn ten behoeve van bejaarden, Indische Nederlanders e.d. om gedurende de winter te verblij ven. Nadere inlichtingen hierover kunt u verkrijgen bij Ds. H. van den Brink te El Atabal en bij Ir. Z. Salver da, Eyk- manlaan 407, Utrecht, tel. (030) 713490, over Alicante. Verder zijn er legio mo gelijkheden voor de huur van flats met heel en half pension, waarover u bij di verse reisbureaus kunt informeren. Katertje op reis. Om de winterkou te ontvluchten willen we enige tijd naar Ventomiglia gaan en ons katertje (ge boren in maart van dit jaar) meenemen. Hij is ingeënt tegen kattenziekte en we willen hem nog laten castreren. Mag hij nu zomaar mee in de trein, in een mandje? We nemen couchettes. En hoe gaat het bij luchtverkeer, geeft dit nog moeilijkheden Voor internationaal vervoer met de spoorwegen wordt uw katertje als ba gage vervoerd en het diertje moet de gehele reis in de bagagewagen blijven. U zou echter wel met het personeel kunnen bespreken er voor de verzorging zo nu en dan naar toe te gaan. Maar een ideale vervoersmogelijkheid is het niet. Als de reis per K.L.M. gemaakt wordt, kunt u een speciale doos aanvra gen met gaatjes en een hengsel, die u ook gebruiken kunt voor het binnen lands vervoer in Italië vanaf het vlieg veld. Voor de eventueel nog noodzake lijke inentingen kunt u zich het beste verstaan met de dierenarts. JEUGDIG EN STERK lIlLLCQCN Wfi KAPELLE TEL. (01102) 12?? VrUdagavond koopavond - Geopend tot 9 uuf Dahlia's. Ieder voorjaar onderzoek ik mijn dahliaknollen op rot en verste ning en is het altijd zo dat de mooiste soorten niets meer waard zijn terwijl de ouderwetse soorten goed blijven. Hoe kan dat? Wat is de beste manier om ze te rooien en te bewaren? De nieuwere soorten zijn over het al gemeen niet zo sterk als de meer ouder wetse soorten. Voordat de rooitijd (dus na vorst) aanbreekt de pollen nakijken of er geen ziekte in zit, b.v. bonte bla deren. Die moet u weg doen, daar het bont besmettelijk is en ook door de knollen kan worden overgebracht. Ver der moet u de naam, kleur, hoogte enz. op een etiket vermelden. Na het rooien snijdt u de stengels een goede hand breedte boven de knollen af, spuit de grond (vaak besmet) er af en laat ze dan goed drogen, zodat u geen last van schimmel heeft. Berg ze dan in een droge goed geventileerde ruimte op, b.v. in turfmolm en laat ze zo tot het vroe ge voorjaar staan. Dit is in de praktijk de beste manier van bewaren gebleken. WEMELDINGE Van 28 november 1969 Zondag 2 november: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.31 9.06 1.58 2.32 Maandag 9.36 10.20 3.02 3.36 Dinsdag 10.53 11.38 4.14 4.50 Woensdag 12.10 5.23 5.56 Donderdag 0.45 1.10 6.23 6.50 Vrijdag 1.34 1.53 7.12 7.32 Zaterdag 2.14 2.29 7.51 8.09 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger door TRUDIE MOORST 8) Niet, dat hij ons zonder meer in de steek zal laten, hoor, zo is Frans niet. Doch zodra we een ander hebben, wil hij gaan". „En toen dacht u aan mij?" „Precies, meneer Pelser. En nu gaat u me zeker uitlachen?" De man schudde langzaam zijn hoofd. „Uitlachen? Nee, juffrouw, dat is niet mijn gewoonte. In de eerste plaats voel ik me gevleid. Wat dacht u? Een man is ook ij del en ik maak geen uit zondering. Huisknechten, butlers of hoe u ze wilt noemen zijn mensen, die moe ten beschikken over bepaalde eigen schappen. Ik heb wel eens gedacht: een huisknecht wordt geboden, niet gevormd. Dat moet je in je hebben. Ik betwijfel, of ik over de nodige capaciteiten be schik". „Ik dacht van wel". „Maakt u me niet verlegen. Maar ik moet u echt teleurstellen. Het spijt me voor u. Hoewel... ik moet bekennen, dat u m'n zelfbewustzijn een duwtje gaf. Ik voel me ineens, gek hè?" Ze ging er niet op in. „Ik was er al bang voor, dat u zoudt weigeren. In deze eeuw, met z'n vijf daagse werkweek is er haast niet meer aan huispersoneel te komen". „Dit is bij mij niet de reden van wei gering, juffrouw Van Heeveren, echt niet. Ik zou er niets op tegen hebben om vroeg te beginnen en de hele dag klaar te staan. Aan zo'n leven wen je ook. Maar ik blijf liever, wat ik ben. Met m'n schnabbeltjes mee verdien ik een aardig centje". „Over uw loon zou nog te praten zijn". „Ik voel me min of meer schuldig, dat ik niet kan ingaan op uw vriende lijke aanbod. Doet u echt geen moeite, juffrouw Van Heeveren. Ik hoop, dat u weldra een geschikte opvolger voor uw butler kunt vinden. En als het nog eens zo uitkomt, zal ik graag mijn diensten beschikbaar stellen als invaller, zoals op uw meerderjarigheidsfeestje". Ze keek verrast op. „O, wist u dat? Misschien komt daar toe nog wel eens een gelegenheid". „Wilt u nog thee?" „Nee. Eigenlijk wil ik profiteren van het mooie weer en wat rondrijden, maar alleen is er niet veel aan. Wilt u me niet oen paar uurtjes gezelschap hou den, meneer Pelser? Ik zou graag wat met u willen babbelen". Hij keek naar het rode wagentje, dat op enige afstand van het restaurant geparkeerd stond. „Meent u het?" Ze hoorde het verlangen in zijn stem. „Allicht meen ik het. Roept u de ober even, dan zal ik afrekenen". „Dit is voor mijn rekening, juffrouw". „Maar ik heb u toch uitgenodigd?" „U rijdt en ik betaal. Hebben we eer lijk de taken verdeeld". „Het is origineel. Goed, het is vrien delijk van u". Enige tijd later reden ze in de rich ting van de zee. „Jammer, dat ik m'n badgoed niet meegenomen heb", verzuchtte ze. „We kunnen ook wat wandelen langs het strand", stelde hij voorzichtig voor. „Desnoods huren we een strandstoel". Het meisje knikte: „Dat doen we". Maar wat ze van plan was, kon Jan Pelser er niet uit opmaken: De wande ling of de strandstoel. Het werd in elk geval eerst de wan deling. Het strand was overvol. „Laten we een eindje verder gaan", stelde hij voor. Ze knikte. „Uitstekend. Vertel eens wat over u- zelf, meneer Pelser. Hebt u nog bToers of zusters?" „Enig kind. En gruwelijk verwend. Kunt u het niet aan me zien?" „Niet bepaald. Ik heb een goede in druk van u gekregen. Enfin, dat weet u al". „En ik van u", liet hij er droog op volgen. Ze schaterde. „U bent wel een type, hè? Gaat u eens verder? Geeft u eens een defini tie van me?" „Ik kijk wel uit, juffrouw Van Hee veren. Het risico lopen, dat ik straks in een volle bus of trein terug moet naar Amsterdam". Ze greep zijn arm. „Zeg het eens... u maakt we nieuws gierig". „Ik durf niet". „Dat is flauw. Begint u maar. Mijn woord, dat ik u veilig en wel zal te rugbrengen in de stad. Wat u ook zegt". „U moet het zelf weten. Om te be ginnen vind ik u erg lief". „Ik heb niet gevraagd te gaan flir ten". „Ik meen het. U bent erg lief". „Oké. Dan zullen we het accepteren. Dank u voor het compliment. En ver der?" „Wordt u echt niet boos?" „Nou... niet gauw. En ik heb gevoel voor humor". „Daar gaat-ie dan. Uit veiligheids overweging ga ik een pas van u van daan; zodoende ontloop ik een draai om m'n oren, begrijpt u? U hebt broers, dat weet ik en u bent de enige doch ter, nietwaar?" „Klopt". „Dan bent u min of meer verwend. Waarschijnlijk nog het meest door uw broers. Uw vader heeft een zeer be hoorlijke positie in het maatschappelijk leven, dus u kunt zo ongeveer krijgen, wat uw hartje begeert. En wat u wilt hebben, krijgt u in de regel. Maar niet altijd. Op uw feestje ontmoette u een jongeman, die u interessant vond. Door uw toedoen zag u die jongeman later op het feestje van uw vriendin en on der een voorwendsel maakte u een af spraak met hem. Het was u niet te doen om een nieuwe huisknecht, maar om een nieuw avontuurtje..." Ze bleef van schrik staan. „Nee..." Ze keek hem geschrokken aan en hij zag haar rood worden. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1969 | | pagina 1